PDA

View Full Version : Bucuriile si dezamagirile acestui tur, meci cu meci



stefanm14
4th December 2005, 10:14
Dupa 42 ani, Universitatea Craiova cadea la sfarsitul sezonului trecut in Divizia B. Acesta a fost rezultatul "muncii" patronilor ce au fost in ultimii 7-8 ani la echipa, totul culimnand cu Netoiu si Staicu. Bun, am retrogradat. Este bine ca s-a gasit un om care sa puna si suflet in echipa, cum este Mititelu. La inceput nimeni nu ne acorda sanse de promovare, nici lotul de jucatori, cu care Caracalul terminase de-abia pe la jumatatea clasamentului anul trecut. Insa, incet-incet, meci de meci, desi uneori a fost destul de slab, jocul Craiovei s-a imbunatatit, si a devenit principala contracandidata la promovare. Au venit si momentele mai grele, inevitabile, ca meciurile cu Urziceniul si Campina, sau trista eliminare din Cupa cu Nationalul.

O sa pun aici caseta tehnica si comentariul meu personal, la fiecare dintre meciurile Craiovei din acest tur.


Rapid II - Universitatea Craiova 0-1
(Orac 24)
-un meci de debut, pe care l-am inceput bine, am marcat destul de repede, si am facut o prima repriza buna. A doua repriza a fost mai slaba, dar totusi a fost un inceput bun, cu 3 pct luate in deplasare.

U Craiova - FC Caracal 2-0
(Dina 24, Ov Stanga 69-pen.)
-un meci destul de bun facut de echipa, victorie mai clara decat o arata scorul.

Astra - U Craiova 0-3
(Dina 35, Dorel Stoica 60, Jaber 89)
-una dintre cele mai concludente victorii din acest tur, in care am dominat tot meciul, si am practicat un joc f frumos la mijlocul terenului)

U Craiova - JUVENTUS Bucureşti 2-0
(Jaber 56, Dananae 69)
-un meci jucat fara spectaori si o prima repriza slaba. In a 2-a repriza, Jaber a marcat norocos imediat dupa intrare, iar apoi Craiova a inceput sa-si faca jocul de pase.

Inter Gaz - U Craiova 0-3
(Ciuca 34, Dina 55, Velcovici 90)
-un alt meci f bun si o victorie concludenta, cu una dintre cele mai slabe echipe ale seriei.

Dupa aceste 5 meciuri, Craiova avea 5 victorii, si 13 puncte, luand in considerare cele 2 pct penalizare, 11 goluri marcate, niciunul primit. A fost un inceput perfect al echipei.

O sa continui comentariul meciurilor mai incolo.
Va astept si pe voi sa va exprimati parerea ...:ok:

stefanm14
4th December 2005, 15:33
Dupa un inceput perfect, au urmat si primele sincope. A venit primul gol primit, la Motru, apoi prima infrangere, acasa cu Urziceniul, si apoi infrangerea de la Campina. Totusi, un moment f important in acest tur a fost victoria cu Petrolul, care i-a linistit pe ploiesteni, care erau la doar 3 pct in spatele nostru inainte de meci.


U Craiova - DUNĂREA Giurgiu 1-0
(Saceanu 3)
-un meci de care cred ca tuturor suporterilor olteni le-a fost putina teama, pt ca Dunarea ne invinsese intr-un amical, cu 5-1. Insa "juvetii" au facut un meci bun, au marcat f repede prin Saceanu, si dupa aceea au controlat in mare parte jocul.

Minerul Motru - U Craiova 1-2
(A Ionescu 32, Bornescu 62-pen.)
-un meci care a trezit multe suspiciuni, dar care, a risipit toate suspiciunile prin ardoarea cu care s-a jucat. Bornescu a primit primul gol, insa au fost 3 puncte luate pe un teren unde se castiga destul de greu.

U Craiova - Unirea Urziceni 0-1
-prima infrangere in campionat, primele griji referitoare la promovare, insa ulterior Urziceniul s-a dovedit a fi o echipa foarte tare, pe care sa speram ca o vom trata cu mai multa seriozitate in retur.

U Craiova - Petrolul 2-1
(Ciuca 29, Dina 74)
-o victorie f importanta in vederea clasamentului acestei serii. Un meci dominat de olteni, dar la care totusi am avut emotii pe final, dupa golul luat in minutul 84.

Poiana Campina - U Craiova 2-0
-cel mai slab meci al nostru in acest tur. Nu prea am contat in faza ofensiva. Un meci in care Stanga l-a dat afara pe Andrei Ionescu, din cauza prestatiei sale slabe de pana atunci. Un gest insa pe care il consider incalificabil.

U Craiova - CS Otopeni 1-0
(A Ionescu 19)
-un alt meci jucat fara specatori, dupa incidentele de la meciul cu Petrolul. O victorie scurta impotriva unei echipe incomode.

FC Sibiu - U Craiova 0-0
-un meci sters facut de toti jucatorii contra lanternei rosii a seriei. 2 puncte f importante pierdute.

U Craiova - Dacia Mioveni 1-0
(Stanga)
- o alta victorie scurta obtinuta in urma unui meci jucat fara spectatori. Un gol norocos, venit pe fondul unei dominari in cea de-a doua repriza.

CSM Rm.Valcea - U Craiova 0-0
-meciul intre locurile 1 si 2 ale seriei. Cu o victorie ne-am fi distantat, si am fi avut un avans bunicel. A fost doar 0-0, insa meciul l-am dominat clar la mijlocul terenului, insa s-a vazut clar o lipsa de idei in fata portii.

U Craiova - Dinamo II 1-0
(Jaber 68)
-disputat pe o ceata foarte densa, meciul cu rivalii de moarte, chiar daca doar cu echipa a 2-a a acestora, a fost unul slab. Stanga a ratat un penalty spre sfarsitul primei reprize, dar Jaber a salvat cele 3 puncte.


Iata si parcursul Universitatii in Cupa Romaniei :

Progresul Corabia - Universitatea Craiova 0-2

Dacia Mioveni - U Craiova 1-2
(Jaber 51, Jaber 95)
-un meci destul de greu, in care am fost condusi in prima repriza. Am revenit in a 2-a repriza, reusind sa ducem meciul in prelungiri, pe care le-am controlat, si am marcat prin Jaber un gol norocos, dar spectaculos

U Craiova - CFR Cluj 1-0
(A Ionescu 82)
-un meci contra uneia dintre revelatiile sezonului din A, insa de care tinerii nostrii jucatori nu s-au speriat. A fost un joc de angajament la mijlocul terenului, decis de inspiratia lui Andrei Ionescu. Deja visam o finala de cupa.

FC National - U Craiova 0-0 (4-3 dupa pen.)
(au transformat : Stanga, Orac, Stoica au ratat : Bornescu, Mitchell)
-un rezultat nedrept dupa un meci destul de slab, dar in care am dominat una dintre echipele bune ale campionatului. La penaltyuri s-a vazut experienta, iar Bornescu ne-a facut o surpriza neplacuta.

Cra10veanu
5th December 2005, 21:00
In campionat se intampla si nefericiri, iata cum am patit noi cu Sibiu, (primu si ultimul loc) s-a intamplat si la Steaua - Vaslui, insa si bucurii mari, am batut cfr cluj in cupa, si am tinut piept numarului 3 in clasamentul diviziei A, meci ratat prin ghinionul ratarii unui penalty. Referitor la tur in mare parte au fost bucurii ;) sper sa continuam cel putin tot asa, insa sper la mai mult !

stefanm14
5th December 2005, 21:29
Eu sper de la acest retur mai ales imbunatatirea jocului, pt ca daca jocul va progresa, cu siguranta rezultatele vor ramane la nivel inalt. Si sa speram ca vom castiga mai clar meciurile de acasa, pt a da siguranta. Oricum, cred ca meciuile cheie, spre deosebire de divizia A, unde sunt importante meciurile cu echipele mici, aici mi se par mai importante derby-urile intre cele 3-4 echipa care spera la promovare. Daca castigi aceste meciuri poti sa mai scapi si un egal, o infrangere cu echipele mai slabe.

Cra10veanu
6th December 2005, 00:31
oare ? eu zic ca meciurile usoare ar trebui tratate cu seriozitate, pt ca sint puncte usor de luat si goluri de dat, degeaba batem contracandidatele daca o facem de rahat cu de-al de fc sibiu, ne distantam cat de cat in clasament

stefanm14
6th December 2005, 09:24
Normal ca sunt importante si cele 10 meciuri sa zicem cu echipele mici, si acestea trebuie tratate cu seriozitate. Insa, de exemplu, daca castigam toate meciurile cu Valcea, Urziceni, Petrolul, Mioveni am lua un avans destul de bun, si ne-am mai permite ici colo un egal. Iar oricum, cred ca si Valcea si Urziceniul o sa bata majoritatea echipelor mici.