PDA

View Full Version : Gurita: ''Mi-am dat acordul sa joc la Steaua''



Kainsashiki
23rd April 2007, 22:42
Gurita a semnat cu Steaua si va juca in Ghencea din vara.

Nicotin3
24th April 2007, 00:44
Pacat, astia nu stiu sa isi tina jucatorii, era cam greu sa il tina dar se putea.
Oricum pentru daruirea care a aratat-o cat a jucat in culorile Farului i-as ura lui Gurita mult succes. Nu cred ca a fost alegera buna, dar trebuia sa aiba si el ceva notabil in cariera.

Klingon
24th April 2007, 01:33
Era unul din putinii jucatori care mai facea si surprize placute nenumaratilor spectatori de la meciurile Farului. Chiar ma enerva baiatu', ce cauta asta la noi, unde lucrurile trebuie sa mearga din prost in mai prost ca sa ajunga normale?

E putin ciudat ca saptamana trecuta declara prin ziare ca a semnat un nou contract cu Farul si vrea sa ramana farist, iar saptamana asta aflam ca va merge la Steaua ca jucator liber. Si-o fi reziliat contractul intre timp.

Lista jucatorilor de care n-am mai avut nevoie in ultimii 2 ani: Cristocea, Pascovici, Liviu Mihai, Gurita. Mai vreau sa scapam de Apostol si Todoran, ca sa-mi pot bea cafeaua linistit zgaindu-ma la meciurile din Liga a II-a.

Linistit adica fara ganduri de promovare. Bosanceanule, ca tot iti place tie sa conduci clubul leganat de valuri, ma duc chiar acum sa trag apa. Fii atent ca vine!

tchibos
24th April 2007, 08:45
Gurita a semnat cu Steaua si va juca in Ghencea din vara.

Gurita: ''Mi-am dat acordul sa joc la Steaua''


Atacantul echipei Farul Constanta, Mihai Gurita, a declarat, luni, corespondentului MEDIAFAX, ca si-a dat acordul verbal de a juca la Steaua Bucuresti incepand din vara, detaliile contractuale urmand sa fie discutate la finalul campionatului.

"Este adevarat, saptamana trecuta am fost contactat telefonic de Gigi Becali si Mihai Stoica si mi-am dat acordul verbal de a juca din vara la Steaua. Nu am semnat inca nimic, asteptam sa se termine campionatul, sa imi ajut actuala echipa sa se salveze de la retrogradare si apoi vom discuta detaliile contractuale. Nu pot spune ca e un vis al meu, eu visam sa joc la Craiova, inca de mic e echipa mea de suflet, dar din Bucuresti Steaua este singura echipa pe care o simpatizez. La 34 de ani credeam ca oricare alta echipa din tara ma poate lua, cum ar fi Otelul, la care am mai jucat, dar in niciun caz Steaua", a spus Gurita.

Atacantul constantean a afirmat ca transferul la Steaua este punctul culminant al carierei sale. "Sper sa ajut cat pot Steaua. In acest moment cred ca Steaua are nevoie doar de jucatori muncitori pentru a reveni pe drumul cel bun. Vreau sa mai joc inca doi-trei ani", a comentat el.

Managerul general al FC Steaua, Mihai Stoica, a anuntat luni seara ca Mihai Gurita va veni din vara la gruparea din Bulevardul Ghencea, din postura de jucator liber.


Mediafax

Eu zic sa nu se aventureze prea tare ca astia de la Steaua sunt cu doua fete. Azi spun una maine se razgandesc si zic allta. Credeti ca daca isi revin atacantii lor mai pleaca Gurita? Eu pot sa pariez ca nu va ajunge la Steaua.

Kooler
24th April 2007, 10:14
Pleaca la steaua daca-l vrea gigi becali, pai ce se putea sa avem si noi un atacant bun? Trebuie sa-i faca loc lui Otvos, supervedeta care ma indoiesc ca poate da gol chiar si cu poarta goala.

resita
24th April 2007, 10:18
cati ani are? 32 -34, daca cu el steaua crede ca face performanta atunci e bine :D :D :D

raja_bell
24th April 2007, 10:20
otvos e ca si tibor moldovan din tg mures, deci trebuie sa li se dea credit!!! m-as bucura pt ei sa aiba rezultate bune la farul!
gurita este unul dintre jucatorii mei preferati din divizia a. mi-l doresc de vreo cativa ani la steaua! bine ca vine la vara! :yeah:

kerosene
24th April 2007, 11:26
Pleaca ce e bun ,vin petarde.Poate pana la urma ramane la noi.Sa mai joace un an,doi si dupa sa ramana in conducere in locul lui sapaliga.

tchibos
24th April 2007, 13:11
O sa vedeti voi ca nu va pleca

Klingon
24th April 2007, 17:06
Farul Constanța spune că Mihai Guriță nu poate pleca decît cu acordul clubului. ”Guriță nu poate pleca decît cu acordul clubului”, a declarat Florin Chiforeanu, președinte executiv la Farul. "Deplîngem starea de sănătate a colegului nostru MM Stoica. Ne bucură faptul că și-a luat două săptămîni de concediu medical, dar trebuie să și-l prelungească, pentru că nu dă semnee de vindecare. Îl sfătuim să nu iasă nici de sub tratament. Ne deranjează acest coleg din București, care mai bate pe cineva doar cu ajutorul lui Zmărăndescu, sau cum îl cheamă, că face inventarul jucătorilor noștri”. (Ionuț Coman)

tchibos
30th April 2007, 00:59
se pare ca Gurtita are acordul verbal a lui Bosanceanu si faptul ca azi, dupa ce MM a plecat de la Steaua, Gurita tot a mai afirmat ca va pleca din vara inseamna ca se stie ceva pana la urma.. ma intreb cine va veni in locul lui?

Iata si un articol sport.ro


Henrik Larsson al Romaniei, Gurita vine pana la urma la Steaua chiar daca tatal sau adoptiv, Meme Stoica a fost demis din Ghencea. Gurita si-a facut deja bagajele pentru Steaua, dar sefii Constantei sustin sus si tare ca veteranul de 34 de ani mai are 3 ani de contract cu Farul

Klingon
30th April 2007, 18:08
Mitica Dragomir spune azi ca agitatia de la Cluj in privinta celor 4 jucatori ai CFR-ului care ar fi vandut meciul cu Steaua este o strategie reusita a lui Becali de a destabiliza echipa. CFR a renuntat la 4 jucatori importanti si a remizat la Pitesti. Atacantul Surdu spune ca nu i s-a parut nimic suspect in meciul cu Steaua. Si eu ma intreb ce ar fi putut Becali sa ofere celor 4 jucatori pentru a le anihila dorinta de a juca in Liga Campionilor si a risca sa-si compromita cariera.

Marius Stan spune ca declaratiile lui Becali privind dorinta de a transfera la Steaua trei jucatori ai Otelului au functionat ca un anestezic perfect pentru echipa lui in meciul cu Steaua. Logica spune ca cei trei n-ar fi avut interesul sa-si deranjeze viitorul patron.

Finalul sezonului ar trebui sa ne arate daca Becali a aruncat doar niste vrajeli bine calculate, asa cum spun Dragomir si Stan. Si daca Gurita este doar o alta vrajeala. Aruncata, poate, pentru a pune presiune pe atacantii Stelei si pentru a-l mobiliza pe Gurita in meciul Farului cu CFR.

Klingon
1st May 2007, 19:48
Ca un facut, inaintea meciului Stelei la Urziceni, Becali si-a dat seama ca-l intereseaza atacantul Stancu de la echipa lui Dan Petrescu.

Pana la urma, asta-i tot o forma de mituire a jucatorilor adversi. Doar ca in loc de bani ii cumperi cu sperante.

Sper ca se va gasi un atacant din multimea lui Jiji care sa reactioneze ca un profesionist la soparlele acestuia. Adica sa dea doua goluri Stelei, ca sa-l convinga pe razboinic ca intr-adevar e bun. :D

dorryn
2nd May 2007, 13:54
o echipa de pacalici .. poate ar fi trebuit sa se numeasca FC 1 APRILIE ..da sunt si eu curios ..cine-i ia in seama pe astia?:)) doar sa fi prea beat sau retardat sa asculti ce zice berbecali ala

kerosene
2nd May 2007, 17:14
Oricum ar fi bine sa inceapa sa gaseasca inlocuitor pt Gurita,ca mai mult de un an nu cred ca mai joaca.asa ca daca pleaca sau nu...tot ar trebui cautati alti jucatori.

Klingon
2nd May 2007, 19:45
Zice Ioanitoaia ca razboinicul i-ar fi fluturat morcovul pe la nas chiar si lui Dan Petrescu: las-o mai moale in meciul cu noi, ca daca pleaca Olaroiu la vara poate te aduc la Steaua.

Sigur ca Farul ar trebui sa fi inceput deja ofertarea unor jucatori pentru viitorul sezon, mai ales ca are un dinozaur la club (Ion Marin) platit pentru asta. Dar daca iar ii da Bosanceanu bani de seminte si ii cere jucatori de Cupa UEFA...

tchibos
3rd May 2007, 08:40
daca intial cand am pus intrebarea din poll nu eram foarte sigur ca e vrajeala si ca Gurita nu va ajunge la Steaua acum sunt 100% sigur..

Klingon
6th May 2007, 17:31
GLUMA Finantatorul ros-albastrilor a recunoscut în pauza meciului cu Unirea Urziceni ca declaratia sa potrivit careia si-l doreste pe atacantul ialomitenilor, Bogdan Stancu, a fost doar o strategie. "Am facut o gluma ca sa mai distrag atentia de la meci", a spus Gigi Becali.
ProSport

bahaus_84
9th May 2007, 11:38
tipic jiji...nici Guritza nu e departe

Klingon
24th May 2007, 16:14
De saptamani bune, vestea acestui transfer apare zilnic printr-un ziar sau altul. Am vazut-o cum creste ca un progress bar in Windows: 50%, 80%, 99%, acum e 100% ca Gurita va juca la Steaua. Bine c-a ajuns la 100%, poate se termina serialul lacrimogen.

Luni era data semnarii contractului, apoi s-a mutat joi, apoi s-a mutat iar, nu se stie cand. Toata isteria gazetareasca pare nascocita sa-l faca pe Bosanceanu sa-i dea drumul ca jucator liber. Gratis, adica. El repeta ca nu l-a contactat nimeni de la Steaua, iar in aceste conditii Gurita nu pleaca. Azi i-a injumatatit suma de transfer, de la un milion la 500 de mii. E clar ca Bosanceanu e presat din toate partile sa-i dea drumul jucatorului, dar nici eu nu l-as lasa gratis. Care-i treaba, am ajuns sa facem opere de caritate pentru Steaua, in fiecare an ii dam gratis sau la preturi simbolice jucatori cheie din echipa noastra?

Kooler
24th May 2007, 16:50
Pai, paote om fii sclavii stelei :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans:

Nu, glumesc. Boss cand vede ca are oferte la vre-un jucator asa mai mari, cum il vinde ca sa ia bani ca ii mor copii de foame.

Cappone
24th May 2007, 17:48
pacat pentru constanteni ca pleaca gurita,dar la varsta lui,daca nu pleca acum poate nu mai pleca nicioata .sa vedem ce o sa faca la steaua

danny del corco
24th May 2007, 18:05
Ma indoiesc ca va pleca. Dar daca este sa plece, noi sa ne scoatem palaria in fata lui. Atat cat a fost la noi si-a facut datoria, si am convingerea ca mai poate sa joace, cel putin la nivel de prima liga, inca vreo 2-3 ani. Pentru el, ca persoana, m-as bucura, insa pentru Farul e trist.

kerosene
26th May 2007, 00:31
S-au deschis negocierile Farul - Steaua pentru Guriță

Ion Marin, directorul tehnic al FC Farul, a declarat, vineri, pentru „Cuget Liber“, că s-au deschis tratativele între clubul constănțean și Steaua privind trecerea lui Mihai Guriță în Ghencea. „Confirm că a sosit o cerere oficială a Stelei pentru jucătorul Guriță. Aspectele tranzacției se vor clarifica în zilele următoare. Se discută pentru un transfer definitiv“, ne-a declarat Ion Marin. (M.B.)

bahaus_84
26th May 2007, 13:01
ma bufneste rasul cand ma uit iar la circul asta..cica negocieri ...pai putinii jucatori valorosi pe care i am avut i am dat daca nu moca,cel putin pe sume derizorii....aveam un cristocea un pascovici care au plecat pe usa din dos si nu se stie pe ce sume....ah,uitasem,intrasera in conflict cu conducerea...probabil k si guritza va pleca la fel...pe cateva sute de mii...sau pe jucatori gen perenyi....apropo,ala mai traieste ??

kerosene
28th May 2007, 10:19
Guriță semnează astăzi cu Steaua


Incertitudinea în cazul lui Mihai Guriță s-a risipit la finalul săptămînii trecute, atacantul constănțean urmînd să evolueze în sezonul următor la Steaua București. Negocierile dintre cele două cluburi, reprezentate de Valeriu Argăseala, respectiv Ion Marin, au ajuns la un final fericit. “Nu cred că mai poate interveni ceva în calea acestui transfer, iar luni mă voi duce să parafez actele. Voi semna pe un an și jumătate, maximum doi ani, iar după terminarea contractului, mă voi întoarce la Constanța, ori pentru a continua să joc, ori pentru a prelua o funcție în cadrul clubului”, a explicat jucătorul în vîrstă de 34 de ani. În locul său, Farul va primi jucători la schimb, printre numele vehiculate aflîndu-se Stelian Stancu și Gabriel Boștină.

Ar fi bine de s-ar intampla asa,sa vina jucator la schimb.Ca de la 500k au ajuns sa-l dea cu 100k dupa cum a zis Becali.
Cred ca am avea nevoie de ambii,de stancu pt fundas dreapta si Bostina sa avem si noi un pasator.:rolleyes:

bahaus_84
28th May 2007, 12:00
parca am avut gura aurita....va zic eu o sa luam 100 de mii.si atat.

kerosene
29th May 2007, 10:04
FC Farul și Steaua București au parafat transferul lui Mihai Guriță la echipa bucureșteană

Mihai Guriță a prins “ultimul tren” al carierei sale de fotbalist

La 34 de ani, Mihai Guriță a primit șansa de a se lupta pentru cucerirea titlului de campion. Atacantul Farului va evolua în sezonul viitor pentru Steaua București și speră să cîștige pentru prima oară în carieră cel mai important trofeu din fotbalul românesc. Transferul său s-a parafat ieri dimineață, cînd FC Farul, reprezentată de directorul tehnic Ion Marin, și gruparea din Ghencea, în numele căreia a negociat directorul executiv Valeriu Argăseală, au parafat documentele necesare. “Nu mai este nevoie decît de semnătura jucătorului pe contract. Mă bucur pentru Guriță, pentru că merita să ajungă la o echipă de talia Stelei”, a explicat Ion Marin. Atacantul va ajunge în această dimineață în capitală și va semna un contract pe un an cu Steaua, cu posibilitate de prelungire pentru încă un an. Extrem de fericit, Guriță a mărturisit că își dorește ca la Steaua să pună umărul la cucerirea titlului național în sezonul viitor și să ajungă în grupele Ligii Campionilor. “Transferul meu la Steaua s-a rezolvat. Mă bucur că voi juca alături de fotbaliști deosebiți, precum Dică sau Rădoi și sper să pot ajuta echipa să obțină un nou titlu de campioană și a doua participare consecutivă în grupele Ligii Campionilor. Voi munci la fel de mult, ca să joc cîțiva ani buni pentru Steaua. Am o viață ordonată, nu beau, dar în seara aceasta cred că o să fac o excepție. O să mă îmbăt de bucurie că la vîrsta mea am ajuns la Steaua. Nu puteam avea un final de carieră mai frumos ca acesta. Cînd mă las de fotbal, vreau un post de conducere la Farul”, a spus proaspăta achiziție a vicecampioanei României. În schimbul lui Guriță, gruparea de pe litoral nu va primi niciun jucător, în ciuda propunerii steliștilor. Conform patronului echipei din Ghencea, Gigi Becali, Steaua a oferit 100.000 de euro clubului constănțean pentru a-i da dezlegare fotbalistului.

Ce idioti...De fapt daca stau si ma gandesc mai bine,nu prea avea cum sa vina vreun jucator,pt ca am fi dat cu siguranta faliment daca i se platea salariul. :(

Eu unul ma bucur pt el ca a ajuns la o echipa mare,mai ales la varsta sa.In ultimii ani a fost jucatorul cu care se confunda Farul.Merita sa joace in CL.
Ma bucur si mai tare pt ca vrea sa se intoarca la club.Poate asa scapam si noi de chelios.