PDA

View Full Version : Retur UTA '05-'06



Pages : 1 [2]

RED&WHITE
2nd March 2006, 12:58
„M-as întoarce si acum la UTA”-Observator 2.03.2006

Transferat în vară la Farul Constanta, Bogdan Apostu e supărat că nu este titularizat de noul tehnician al Farului, Momcilo Vukotic. Hunedoreanu la prins echipa în timpul perioadei de pregătire, însă după ce tehnicianul sârb a schimbat sistemul de joc, a ajuns rezervă. Atasat de Arad, Apostu „amenintă” că într-o zi va reveni la UTA. Ba mai mult, atacantul ar fi dispus să ajute si acum Bătrâna Doamnă.

- Cum îti merge, Bogdane la Farul Constanta?
- Nici nu mai stiu ce să spun. Eram foarte optimist până acum două săptămâni. Am avut parte de-o pregătire foarte bună. M-am antrenat cu mare atentie, am fost extrem de serios si am prins echipa. Am marcat sase goluri în meciurile amicale, însă, dintr-o dată, noul nostru antrenor a schimbat sistemul de joc si nu mai sunt titular.
- Cum asa?
- Nu stiu. Brusc, antrenorul a trecut la sistemul cu un singur vârf. Suntem cinci atacanti în lot si joacă numai unul, în general Gurită. E concurentă mai mare decât în tur. Nu am de ales, astfel că îmi rămâne să mă pregătesc cât pot de serios si să-mi văd de treabă. Sunt putin dat peste cap, dar îmi revin eu.
- Te mai interesează UTA?
- Cum să nu! Nu stiu cine mă crede, dar pentru mine UTA este ceva special. Si mai pot să spun acum, desi sunt tânăr si nu se stie niciodată ce urmează, că va veni o zi când mă voi întoarce la UTA. Vorbesc foarte serios! Desi au fost probleme tot timpul în club, eu m-am simtit excelent la Arad. M-am atasat de UTA, de suporteri, dar îmi place foarte mult orasul. Am venit de câteva ori la Arad, când am avut ocazia, în loc să merg acasă, la Hunedoara.
- Păstrezi legătură cu fostii colegi?
- Sigur. Eram o gască nebună acolo, si încă am prieteni adevărati. Bota, Florin Rusu, Varga, desi a plecat, sunt câtiva dintre ei. Am văzut că au bătut pe Jiul Petrosani si asta e foarte bine. M-am uitat la transferuri, am văzut echipa, si am mare încredere în UTA.
- Crezi că evită retrogradarea?
- Sigur că da. Nu vor fi probleme. E si nea Viki Rosca la UTA, fostul meu antrenor, ca să nu mai vorbesc de domnii Borugă si Coras, care se pricep la fotbal. Am mare încredere în echipă. Si as mai vrea să spun ceva, mai ales că poate multi consideră că vorbesc doar ca să mă aflu în treabă. Dacă s-ar putea, m-as întoarce acum la UTA, să stau până în vară, să pun umărul la îndeplinirea obiectivului. Nu m-ar interesa prea tare nici banii, nici Divizia A, nici alte avantaje. Dacă s-ar putea, mâine as fi la Arad peste o săptămână as marca la Câmpia Turzii.

Caractere domle' /hello /hello :yeah:

six
3rd March 2006, 10:25
@leviutaEra o idee de-a lui Boruga dar AEK-ul ne-au refuzat ca ei sunt superiori nu se complica (de fapt le este frica :happy :happy ). Oricum si daca vin, vin cu rezervele si daca ii batem se scuza cu asta iar daca castiga ei (n-au cum :happy :happy ) fac misto.

;) redule sincer ma crispezi cu "superiorii" dar trebuie sa recunosc ca intradevar ne este frica :) :P de UTA.....;) :evil: :cool:

Mario Di Lazi
3rd March 2006, 11:13
Tiberiu Bier si unul Mot sunt in lotul echipei CSM Rm. Valcea. Vreau si eu amanunte despre cei 2.
Daca au jucat in acest tur pt UTA, ce parere aveti despre ei.

micutzu
3rd March 2006, 12:19
Bier a jucat si nu a jucat rau. A fost dat afara pentru indisciplina. Oricum s-au adus fundasi mai cu experianta si nu ar fi jucat titular.
Mot e junior dar a jucat mai rar dupa cate stiu eu.

RED&WHITE
3rd March 2006, 14:20
Bier e bun pt. divizia B iar Mot nu a jucat nici un minut asa ca...nu se stie dar se cerceteaza :o::D

RedBaron
3rd March 2006, 20:41
Hagi a ignorat UTA: Borugă si Coras au încercat să aducă Poli Timisoara la Arad, însă s-au lovit de refuzul tehnicianului alb-violetilor


Poli Timisoara a refuzat un meci amical cu UTA, în ciuda insistentelor lui Gigi Borugă si Marcel Coras, care intentionau să aducă, sâmbătă, trupa lui Gică Hagi la Arad. După mai multe convorbiri telefonice cu Ion Crăciunescu si secunzii lui Gheorghe Hagi, oficialii timisoreni au refuzat propunerea Bătrânei Doamne. Probabil, timisorenii au încercat să evite un meci tensionat [trebuie sa joace doar meciuri linistite, mare antrenor Hagi asta] înainte de reluarea campionatului. Desigur, în acest moment nu se pune problema valorii între cele două formatii, Poli Timisoara fiind net superioară. Nici pe fondul unei supradoze de orgoliu, UTA n-ar reusi să facă fată, într-un meci serios, echipei din Timisoara[yeah right, io nu cred] însă Gheorghe Hagi, cel care a avut ultimul cuvânt, a luat în calcul tensiunea la nivelul spectatorilor care s-ar fi putut produce într-un amical UTA - Poli Timisoara, disputat la Arad.
De cealaltă parte, Borugă si Coras ar fi dorit organizarea meciului din trei motive serioase. În primul rând, ar fi oferit tehnicianului Victor Rosca posibilitatea de-a testa echipa într-un meci foarte tare. Apoi, un amical cu Poli Timisoara la Arad ar fi fost un cadou excelent pentru suporterii Bătrânei Doamne, extrem de încercati în ultimii ani. Nu în ultimul rând, jocul UTA - Poli Timisoara ar fi umplut tribunele stadionului din calea Aurel Vlaicu [asta in cazul in care nu ar fi intrat in colaps tribuna a 2a "greu incercata" din '45 si o parte din peluze] si ar fi adus o sumă importantă în visteria grupării textiliste. „Am încercat să aducem Poli la Arad. Am vorbit de mai multe ori cu Ion Crăciunescu, Marcel Coras a discutat cu Iasko, dar Hagi a decis să nu aducă Poli Timisoara la Arad. Nu cunosc motivele. Pentru noi, era un meci excelent. Cu alte formatii putem juca oricând, cu Poli Timisoara e mai greu acum [da, se pregatesc pentru CL si is... indisponibili] , dar măcar am încercat”, a declarat Gigi Borugă.
UTA si Poli Timisoara se vor întâlni însă într-un joc de verificare, dar nu acum, ci în 8 aprilie, când textilistii vor avea etapă liberă. Confruntarea a fost deja parafată, însă cu acea ocazie divizionara A nu va deplasa la Arad lotul de bază, ci o formatie compusă din jucătorii care nu intră de obicei în primii 18 [mda, parca aia se numeau CFR Timisoara] .

UTA 4 EVER
5th March 2006, 21:55
www.sportarad.com
:yeah: :yeah: :yeah:

Mario Di Lazi
6th March 2006, 08:48
RED&WHITE ...
micutzu11 ...
in primul rand va multumesc pt informatii.
In al 2-lea rand sper sa-mi dati voie sa postez ceea ce ati spus voi pe therd CSM Rm. Valcea. Daca vreti postati voi ce ati declarat aici pe therd CSM Rm. Valcea.

micutzu
6th March 2006, 10:25
Poti posta numai sa precizezi sursa :D

Sergio
6th March 2006, 10:40
Hora între UTA şi Poli

Arădenii vor în schimbul juniorului Ioan Hora pe atacantul Flavius Băd şi o sumă de bani.

Sebastian ŞICLOVAN
Oficialii cluburilor UTA şi Poli Timişoara au demarat în urmă cu mai multe luni negocieri pentru un schimb reciproc avantajos.
Timişorenii, în special directorul executiv Anton Doboş, doresc să-şi asigure serviciile internaţionalului de juniori Ioan Hora, pentru un proiect pe termen lung. De cealaltă parte, “Bătrâna Doamnă” a solicitat o sumă de bani - puţin peste un miliard de lei - plus pe atacantul Flavius Băd, împrumutat de Poli Timişoara la FC Naţional. Afacerea este departe de-a fi realizată, deoarece arădeanul Băd, care a ajuns la Poli direct de la divizionara C Frontiera Curtici, doreşte să evolueze la UTA, dar nu mai mult de trei-patru luni. În acest timp, “textiliştii” intenţionează să-i ofere un contract pe patru ani.
În cazul în care Băd acceptă până la urmă propunerea “Bătrânei Doamne” şi semnează un angajament pe termen lung, Poli Timişoara va efectua demersurile necesare şi îi va obţine lui Băd dreptul de joc pentru UTA. Dacă schimbul se va realiza, UTA se va alege imediat cu banii negociaţi şi nu va fi nevoită să se despartă de Hora decât din vară, după finalul actualului sezon. Totuşi, şansele ca atacantul lui Poli să ajungă la UTA, în cadrul unui schimb cu Hora plus bani, sunt destul de mici acum, fotbalistul fiind mult mai dispus să rămână rezervă la FC Naţional decât să joace în Divizia B.

"Există discuţii pentru Ioan Hora, acesta ne interesează, dar încă nu ne-am înţeles. Nu putem să dăm detalii despre suma de transfer sau un schimb de jucători."
Anton Doboş, director executiv Poli Timişoara

King of Hell
6th March 2006, 11:50
nu stiu cum v-ati putut gandi ca un amical UTA-Poli e posibil. era prea liniste in zona si v-ati gandit sa scoateti securea din cutie?

micutzu
6th March 2006, 12:53
Liniste inselatoare, dedesupt mocneste iadul :drak: .
Amicalul acesta e 50% pentru interesul pe care-l incita in cele 2 orase, precum si pentru a vedea o intalnire intre suporterii celor doua echipe. Paaiiii... dupa episodul de la Sinnicolaul Mare de anul trecut... :D
Pentru noi ar fi o pregatire buna, am inteles ca se va juca in etapa in care stam noi.

Sergio
6th March 2006, 15:51
nu e bine ca aradenii o sa joace la rupere si pe urma n-o sa mai avem cu cine juca in campionat. :D

RedBaron
6th March 2006, 16:43
ba e bine pentru ca jocurile Arad - Timisoara trebuie sa aiba loc in fiecare an, ori cele mai de seama reprezentante sunt UTA si Poli.

Sergio
6th March 2006, 17:12
oricum Poli va juca cu juniorii, cei care au jucat in tur la CFR si acum nu prea mai au pe unde juca... asta in cazul in care se va juca acel meci cand UTA sta. Cu Sannicolau l-am pierdut pe Coman pt doua saptamani, nu cred sa mai faca Hagi greseala a doua oara si sa joace cu titularii.

micutzu
7th March 2006, 10:13
nu e bine ca aradenii o sa joace la rupere si pe urma n-o sa mai avem cu cine juca in campionat. :D

Eu ma refeream la intalnirea dintre suporteri :drak:
Jucatorii actualmente de la noi nu au rivalitatea asta in sange, doar daca le-o insufla Boruga :D

Sergio
7th March 2006, 15:15
pai ce, ai nostri o au? nici seniorii, poate cu exceptia lui Naidin care e timisorean. :D

deci daca vin sa fiu cu ochii in patru nu? :drak:

micutzu
7th March 2006, 15:20
In 8, cate 2 pentru fiecare punct cardinal :D :P

micutzu
8th March 2006, 12:04
Băd semnează astăzi cu UTA * Hora aşteaptă verdictul
Leo Sfâra
Miercuri 08 Martie 2006

Deşi nici el nu credea, iată că ceea ce se vorbeşte de câteva zile, e pe cale să devină certitudine: Băd vine la UTA. După două zile în care au discutat cu jucătorul, luni şi marţi, părţile au ajuns la o înţelegere, pentru un contract valabil până la vară. Iar asta, după ce UTA şi „Poli” Timişoara au căzut de acord asupra împrumutului, ştiindu-se faptul că Flavius Băd mai are contract cu clubul de pe Bega încă trei ani şi jumătate. În plus, FC Naţional nu s-a opus ca „Poli” să-l ia pe jucător din Cotroceni, căci la vară oricum expira împrumutul.



Discuţiile dintre cluburi au fost coordonate de „Poli”, care are interes să-l aducă pe Hora, de la UTA. Astăzi, Ion Crăciunescu şi Gigi Borugă vor negocia transferul, la Timişoara, dar „Poli” are deja un as în mânecă, odată cu cedarea lui Băd la Arad. Deşi la prima vedere nu mai pare a avea legătură cele două transferuri, ele sunt strâns legate, căci se va ajunge, aproape sigur, la următoarea situaţie: „Poli” îl va cumpăra pe Hora, cu ceva bani şi va renunţa la contractul cu Băd, în favoarea UTA-ei. O singură incertitudine ar mai exista atunci: cum şi de cine va fi convins Flavius Băd să semneze pe o perioadă mai lungă, mai ales că el nu prea ar vrea să rămână la UTA, ba chiar şi transferul de acum fiind o surpiză. Poate şi pentru jucător!



Ni-l iau astia pe Hora, macar sa ne dea bani calumea pentru ca merita.
Sa speram ce Bad confirma si face pereche cu Orlando.



Afacerea Băd are miros de telenovelă
Afacerea Hora - Băd între UTA si Poli Timisoara se transformă încet într-o telenovelă simpatică. Acum două zile, Băd nici nu dorea să audă de UTA, desi a fost scos din lot la FC National, iar Poli Timisoara îl împingea spre Arad. Ieri, jucătorul a ajuns la un acord cu oficialii utisti. Totul părea în regulă, lipsind doar strângerea finală de mâini între UTA si Poli Timisoara. Mai mult, Băd era asteptat la antrenamentul de la ora 16, la care, desigur, n-a mai ajuns. El a invocat faptul că... nu are acordul Politehnicii Timisoara de-a se antrena cu UTA. Nervosi, si pentru că le lipsesc fondurile într-o perioadă importantă, Borugă si Coras au abordat din alt unghi afacerea. Astfel, astăzi, Gigi Borugă se va întâlni cu Ion Crăciunescu si Toni Dobos, pentru a finaliza schimbul. Dacă nu apar surprize, timisorenii vor oferi UTA-ei dezlegarea lui Băd, el va fi înregistrat imediat la FRF, în vreme ce Hora va deveni, din vară, fotbalistul lui Poli. În tranzactie mai apare si o sumă de bani, circa un miliard de lei, pe care UTA îl va încasa de la rivala timisoreană. (S.S.)
08 Mar 2006



UTA se propteste într-un singur atacant
Victor Rosca nu-l are la dispozitie, pentru confruntarea de sâmbătă, decât pe Orlando Gheorghe. Hora si Negru sunt accidentati, iar Mititi nu are drept de joc

Sebastian Siclovan

Dacă până joi UTA nu reuseste să facă rost de încă un atacant, antrenorul Victor Rosca va fi nevoit să improvizeze în confruntarea cu IS Câmpia Turzii. Tehnicianul Bătrânei Doamne nu are la dispozitie în acest moment decât un singur atacant: Orlando Gheorghe. Doi dintre ei, Ioan Hora si Florin Negru, sunt accidentati, în vreme ce Dan Mititi nu are drept de joc, fiind suspendat. Singura solutie ca Viki Rosca să beneficieze de doi atacanti este transferul lui Flavius Băd. Altfel, tehnicianul Bătrânei Doamne va fi obligat să utilizeze o formulă ofensivă improvizată.
În ultimele două jocuri amicale, UTA a folosit în compartimentul ofensiv un singur atacant împins: Orlando (UTA - Jiul Petrosani 1-0) si Mititi (UTA - Gloria Arad 0-0). În ambele meciuri, al doilea om de atac a fost Călin Bota, un mijlocas polivalent, care poate face fată oricărui post din linia mediană. Victor Rosca a testat un tandem de acest gen în ideea de-a urmări
evolutia atacului, în conditiile în care nu dispune de atacanti. Eficienta sistemului e limpede de observat, din moment ce în două meciuri UTA practic n-a înscris, golul din partida cu Jiul fiind opera petrosăneanului Ciprian Dinu. Si asta în conditiile în care într-un meci a jucat cuplul Orlando - Bota si în celălalt Mititi - Bota.
Aproape sigur, pentru a elimina alte posibile experimente, Victor Rosca va încerca si la Câmpia Turzii o formulă ofensivă compusă din Călin Bota (mijlocas ofensiv) - Orlando Gheorghe (vârf împins), iar în spatele lor va planta o perdea de fier, alcătuită din mijlocasii defensivi Adrian Szilyer - Ion Dumitra.

08 Mar 2006

six
8th March 2006, 13:01
Ni-l iau astia pe Hora, macar sa ne dea bani calumea pentru ca merita.
Micutzule,chiar asa bun ii baiatu asta Hora de sa agita astia ai nostrii?:rolleyes:

Sergio
8th March 2006, 13:31
pai am auzit ca la voi ar merge Bad + ceva coco... eu zic ca e mai mult decat acceptabil. :D

micutzu
8th March 2006, 14:46
Micutzule,chiar asa bun ii baiatu asta Hora de sa agita astia ai nostrii?:rolleyes:

Ii ambitios si stie. Daca iti aduci aminte am avut unul Todea care a plecat in Italia. Si ala era un luptator (juca la mijloc)
Hora ii parca gemanul lui care joaca in atac. Si la fuga ii seamana :D
Daca face jocuri si nu tusa va creste mare. Mi-e frica de vulpoi batrani de la voi sa nu-l marginalizeze si sa se piarda. Mai bine ramane si sesonul urmator.

six
9th March 2006, 10:55
Ii ambitios si stie. Daca iti aduci aminte am avut unul Todea care a plecat in Italia. Si ala era un luptator (juca la mijloc)
Hora ii parca gemanul lui care joaca in atac. Si la fuga ii seamana :D
Daca face jocuri si nu tusa va creste mare. Mi-e frica de vulpoi batrani de la voi sa nu-l marginalizeze si sa se piarda. Mai bine ramane si sesonul urmator.
ok,el daca vine il baga la Poli 2 unde are colegi de varsta lui :ok: :yeah:

micutzu
9th March 2006, 12:59
Ce spun ziarele de noi :


„Suntem în formă”
Leo Sfâra
Joi 09 Martie 2006

* Roşca e încrezător în elevii săi de la UTA

– Domnule Roşca, este pregătită echipa UTA să înceapă campionatul?

– Suntem în bloc-start, aşteptăm sunetul pistolului pentru a începe cursa. Din punctul meu de vedere, echipa e pregătită, spun că bine, dar avem şi ceva nemulţumiri, legate de starea terenurilor. Dacă ne referim strict la prima etapă, de la Câmpia Turzii, post cu post, compartiment cu compartiment, dar şi valoric, UTA e superioară Industriei Sârmei. Vă spun, însă, că starea terenului ar putea anula această superioritate şi meciul să fie decis de ambiţie, putere de luptă, concentrare, disciplină şi nu în ultimul rând de şansă. Echipa noastră e într-o formă bună şi sper ca acest lucru să se materializeze şi prin rezultate.

– A fost o iarnă destul de agitată la UTA, din toate punctele de vedere. Acum, aveţi la dispoziţie jucătorii de care aveţi nevoie?

– Tot timpul am fost în căutări, doar pentru a aduce jucători mai buni decât am avut, ori cel puţin la nivelul celor existenţi în lot. S-a creat, spun eu, o emulaţie la nivelul concurenţei pe posturi, s-a lucrat la o idee de joc şi pot spune acum că sunt mulţumit de ceea ce am la dispoziţie.

– Ce puteţi promite iubitorilor de fotbal din Arad, în special fanilor „Bătrânei Doamne”?

– Jucătorii, antrenorii, dar cred că şi conducătorii vor face tot ce le stă în putinţă pentru realizarea obiectivului. Îşi vor pune în slujba echipei toate cunoştinţele, iar dacă se va întâmpla ca rezultatele să lipsească, cu siguranţă greşeala se va recunoaşte şi se va găsi momentul oportun pentru retragere. Eu sper ca echipa să obţină rezultatele pe care le preconizăm.

– Sunt convins că aţi studiat în această iarnă situaţia din clasament. Cine sunt adversarele UTA-ei în lupta pentru supravieţuire?

– Ştiu un singur lucru: nu avem voie să coborâm sub locul 10, aşa că toate echipele de sub noi sunt principalele adversare. Pentru a depăşi locul actual din clasament, care dă emoţii, avem ca ţintă pe CFR Timişoara. Dacă îi întrecem pe ei suntem salvaţi. Dar, să ştiţi că pot apărea destule surprize, căci doar 3-4 echipe au putere în această serie. De exemplu, Câmpia Turzii e pe locul doi, iar dacă îi batem în prima etapă, nici această echipă nu va avea linişte în retur.

– Problemele financiare de la club nu se răsfrâng asupra jucătorilor? E linişte în lot?

– Se ştiu dificultăţile financiare, dar şi eforturile care se fac de către conducători. Jucătorii înţeleg faptul că acum nu sunt bani, dar şi că rezultatele aduc publicul în tribune, iar sponsorii nu vor fi apoi indiferenţi. Să ştiţi că e linişte în lot, toţi suntem montaţi pentru jocul de sâmbătă, de la Câmpia Turzii.

– Domnule Roşca vă mulţumim şi vă urăm mult succes în continuare!

RedBaron
9th March 2006, 16:30
Hora ar fi pacat sa plece acum... am inteles ca e un contract de genul Bad + bani acum la UTA, Hora in vara la Poli... una din ele, adica... satelitul sau cea din A :)

Si mie imi e frica sa nu se piarda cu firea Hora sau sa fie marginalizat.

m11, ti-a luat avatarul foc :O

ps= am vazut si polisti de 84 de ani :|

six
10th March 2006, 10:29
ps= am vazut si polisti de 84 de ani :|
cred ca te referi la mine :) sunt nascut pe 8 mai 1921 in Timisoara ;) :cool: :ok:

micutzu
10th March 2006, 10:52
Avatarul ?! Oooooo, da, un picutz :D

Referitor la Hora :



Avantajos pentru UTA
D. Scridon
Vineri 10 Martie 2006

Ceea ce părea la prima vedere un schimb Hora - Băd, între UTA şi Poli Timişoara s-a transformat ieri într-o „afacere” avantajoasă pentru clubul arădean. Astfel, timişorenii vor achita pe loc 20 000 dolari pentru dreptul de preemţiune al jucătorului Ioan Hora, care însă va continua să joace la UTA, dar va fi atent monitorizat de vecinii de pe Bega până la sfârşitul lunii aprilie. Atunci se va lua şi o decizie finală privind soarta talentatului junior alb-roşu: va fi achiziţionat de divizionara A, ori UTA va returna avansul luat celor de la Poli. Important este că UTA s-a ales acum cu nişte bani, de care avea nevoie ca „de aer” şi, în plus, cu împrumutul - gratuit - pe o perioadă de trei luni de zile a atacantului Flavius Băd, care a şi fost legitimat sub culorile „Bătrânei Doamne”.



Avancronica, belele, ca la noi la nimeni :mda: :



UTA
L. S.
Vineri 10 Martie 2006

Luptă între prieteni

Avancronica meciului ISCT - FCM UTA

Iată că a sosit momentul startului returului în Divizia B de fotbal. UTA porneşte la drum cu speranţe, poate îndreptăţite, după o campanie de transferuri destul de reuşită. În plus de asta, echipa din Câmpia Turzii a slăbit destul de mult în această iarnă, după ce mai mulţi jucători au părăsit echipa.

Mâine, de la ora 11.00, se dispută unul dintre cele mai importante partide din partea secundă a campionatului pentru „Bătrâna Doamnă”. Fără discuţie, jocul cu Industria Sârmei Câmpia Turzii contează enorm, mai ales că speranţele şi aşteptările celor de la UTA sunt destul de mari.

Antrenorul Victor Roşca se va întâlni cu fostul său secund de la UTA, dar şi prieten, Adrian Coca, acum „principal” la „sârmari”. Va fi o luptă extraordinară, căci stilurile de joc sunt asemănătoare, cei care vor decide soarta meciului fiind jucătorii din teren, valoarea şi puterea lor de concentrare.

„Ar putea fi şi o revanşă a lui Coca vizavi de mine, care l-am avut antrenor secund de trei ori. O dată am mai jucat contra lui şi am pierdut. Sper să nu se mai întâmple aşa ceva. Tactic, vom juca asemănător, nu avem secrete. Băieţii vor decide jocul, pe teren”- a spus Roşca.

UTA pleacă astăzi la Câmpia Turzii, cu 18 jucători, la Arad urmând să rămână Sas - accidentat, Miţiţi - suspendat, plus Banilievici şi Georgiu, care nu au intrat în vederile tehnicianului Roşca. În această situaţie, primul unsprezece e destul de uşor de ghicit: Mârne - Turcuş, Cozma, Miclea, Andone - Nădăban, Dumitra, Szilyer, Anca - Bota - Orlando.

De cealaltă parte, Adrian Coca nu are prea multe variantre şi va miza, probabil, pe următorii: Filip - Molnar, Turbuţan, Perdei, Purcar - Fodor, Ghiorma, Olteanu, Costea - Dicher, Mâţiu.

Meciul va fi arbitrat de Ciprian Danşa - la centru, Dorin Mudura (ambii din Oradea) şi Traian Marchiş (Baia Mare) - asistenţi. Observator FRF: Mircea Govor - Satu Mare.

Avertismentul lui Borugă

La Conferinţa de presă de ieri, de la sediul clubului UTA, „tartorul” Gigi Borugă s-a arătat foarte dezamăgit de tot ceea ce se întâmplă în jurul clubului. „Sunt cinci oameni care ajută UTA cu adevărat. Mă înclin în faţa domnului Bercea, pe care nici nu-l cunosc prea bine. Ceilalţi oameni de încredere sunt Verbiţă, Pepici, Bâc şi Dehelean. Fără ei, echipa se desfiinţa de multă vreme. Să ştiţi că Duckadam a avut dreptate: ne chinuim şi avem iluzii. Sincer să fiu, m-am săturat şi eu, mai ales că am văzut în ultimele două zile. Răbdarea mea are limite şi să ştiţi că situaţia e critică la UTA. Sunt dezamăgit, dar cred că sunt în asentimentul antrenorului şi vă spun că sunt mulţumit de jucătorii pe care i-am adus” - a declarat, ieri, Gigi Borugă.

Transferuri ieftine

Ieri, Gigi Borugă a dezvăluit jurnaliştilor suma totală cu care s-au adus jucătorii la UTA, în această iarnă. Deşi sunt nu mai puţin de patru noutăţi, Cozma, Miclea, Dumitra şi Orlando, plus Bota şi Bogoşel, care erau la final de contract cu „Bătrâna Doamnă”, UTA a plătit - în total - 4000 de euro şi 1000 de dolari. Fără doar şi poate, sumă modică, după numele ajunse la Arad. Rămâne să şi confirme aceşti jucători aşteptările celor care au investit încredere în ei.

UTA 4 EVER
11th March 2006, 16:09
ISCT - UTA pe [MOD] Reclama A fost transmis live.:yeah: :yeah: :yeah:

micutzu
13th March 2006, 09:10
Mulţumiţi sau nemulţumiţi ? ISCT - UTA 0-0
Luni 13 Martie 2006

Câmpia Turzii, stadion „Municipal”, teren moale, timp friguros, spectatori 700.

Formaţii: ISCT: Filip - Molnar, Turbuţan, Şomotecan, Purcar (min. 46-Oroian) - Sabău, Timar (min. 65-Mâţiu), Oltean, Ghiorma - Dabu, Ignat (min. 58-Fodor). UTA: Mârne - Şerban, Miclea, Cozma, Andone - Nădăban, Dumitra, Szilyer, Anca (min. 68-Bota) - Negru, Orlando (min. 84-Crişanov). Au arbitrat foarte bine: Ciprian Danşa - la centru, Dorin Mudura (ambii din Oradea) şi Traian Marchiş (Baia Mare) - asistenţi. Cartonaşe galbene: Mâţiu, respectiv Dumitra, Negru. Observator FRF: Mircea Govor - Satu Mare.

Cine credea că va fi mare meci la Câmpia Turzii s-a înşelat, deoarece antrenorii Coca şi Roşca au ştiut cum să se blocheze reciproc, iar de aici nu putea ieşi decât o remiză, chiar albă am spune, exact cum s-a şi întâmplat. Este adevărat, UTA a deţinut controlul teritorial şi tactic al jocului, o oră de joc se poate spune că a fost la timona partidei, fără ca gazdele să se apropie de poarta lui Mârne. Mai mult decât atât, Orlando putea marca în trei rânduri, dar norocul l-a părăsit chiar sâmbătă. Cea mai mare ocazie a atacantului de la UTA a apărut în minutul 38, când a trimis slab mingea spre poartă, din careul mic. Anca, de două ori, Negru şi Szilyer au mai încercat poarta lui Filip, dar nu prea l-au deranjat, căci ori şuturile erau slabe, ori treceau peste transversală.

Ca un făcut, „Bătrâna Doamnă” putea fi îngenuncheată cu zece minute înainte de final, când Mârne a avut o paradă de excepţie la şutul lui Mâţiu, mingea pe care scria gol fiind respinsă în bară de portarul arădean, după care pericolul a fost îndepărtat. Era un rezultat mincinos dacă „sârmarii” marcau, deoarece până atunci careul de 16 metri al arădenilor nu a fost călcat mai deloc, sau - oricum - Mârne nu a fost pus la încercare de jucătorii lui Coca. Pe final spiritele s-au mai încins, căci UTA a căzut fizic, echipa părând obosită şi lipsită de vlagă. De asta au profitat gazdele şi au început să semene ceva panică la poarta „alb-roşie”.

O singură dilemă există: ar trebui să fim mulţumiţi, ori nemulţumiţi de acest rezultat? La fel şi cei de la UTA. Părerile sunt împărţite. Unii spun că-i bun egalul, alţii cred că UTA nu va mai prinde prea repede o echipă aşa de slabă, pe care trebuia să o bată neapărat. Dreptatea e, ca de obicei, undeva pe la mijloc!



Zic eu ca trebuia sa batem, sa ne mobilizam mai bine

micutzu
15th March 2006, 09:51
Pace şi prietenie
Leo Sfâra
Miercuri 15 Martie 2006

Aşa cum era de anticipat, părţile aflate în conflict săptămâna trecută şi-au dat ieri mâna, pentru o împăcare care nu dă bine la imaginea de moment a clubului UTA, dar nici a primarului Falcă. După un adevărat scandal, în care s-au folosit cuvinte grele, ieri după-amiază, în biroul lui Falcă, cei de la UTA au acceptat că există un sprijin important al Primăriei, iar în compensaţie, clubul mai primeşte 10000 de euro, pentru echipament. Nu ştim dacă nu e vorba de o datorie mai veche, către Marcel Băban, care a adus echipament complet la UTA, dar nu a primit toţi banii, iar restanţa se ridică la o sumă aproape egală cu cea care a primit-o UTA.



În rest, am mai consemnat faptul că „fără sprijinul primarului nu vor putea ajunge investitori la UTA”, ori „ne bucurăm că Gheorghe Falcă este aproape de clubul nostru”, citate de la Dekany citire. În plus, ar mai fi de comunicat faptul că Primăria va băga bani în stadion până în anul 2022, aşa cum prevede un protocol încheiat anul trecut. Aşadar, pace şi prietenie!




Telenovela cu final fericit :D

RedBaron
15th March 2006, 23:25
da, ar fi cazul sa fie liniste si stabilitate. e un moment critic, trebuie sa scoatem puncte de peste tot. altfel ramanem cu "un lot mai bun ca in tur"

micutzu
16th March 2006, 09:24
Baroane ti-ai schimbat avatarul, nu mai ai semnatura iar in dreapata doar data si numarul de posturi. Chiar asa de tare te-ai suparat? :D
Pe aici cam pustiu, oamenii sunt pe celalalt forum, cel doar al UTA-ei.

Iubitorii fotbalului pot ajuta UTA
Leo Sfâra
Joi 16 Martie 2006

FCM UTA este un club non-profit, aşa că oricare dintre cetăţenii Aradului pot direcţiona spre formaţia fanion a oraşului nostru până la 2% din impozitul anual. Este o formă de sponsorizare legală, ce nu necesită ca cineva să scoată vreun ban din buzunar, ci doar să completeze un formular „cerere privind destinaţia sumei reprezentând până la 2% din impozitul anual”.

Iată că a sosit momentul în care arădenii pot ajuta UTA, fără nici un fel de efort financiar. „Bătrâna Doamnă” e acum şi la mâna noastră, a iubitorilor de fotbal şi nu numai. Acum vom arăta cât de mult ne pasă de echipa pe care ani de zile nu aveam prea multe soluţii de a o ajuta. Iată, în continuare, datele clubului UTA, necesare în completarea cererii de destinaţie a sumei de până la 2% din impozitul anual.

Entitate non-profit: FCM UTA; Cod de identificare fiscală: 16624388; Cont bancar (IBAN): RO67BRDE2020SV05955470200, deschis la BRD GSG, sucursala Arad.

RedBaron
16th March 2006, 20:52
eu nu m-am suparat, daca mi-am restrans activitatea nu inseamna ca.. m-am suparat. ci poate nu m-ai am timp sa stau prea mult online. plus ca am fost MOD atata timp ca m-am saturat. trebuie sa las si pe altii.

aici pe OLS intotdeauna a fost asa. cand UTA nu avea forum sau era in div. A s-a postat aici. cand a mers oficialul sau a existat alt forum "doar al UTA-ei" a cam murit activitatea, dar... este un dar, e si de datoria ta sa incerci sa o mentii la un nivel de plutire :)
si apoi, la momentul actual, pe OLS, UTA are cea mai buna organizare de forum din toate forumurile utiste, cu cea mai mare deschidere spre fanii tuturor echipelor. aici ai toate sansele sa te mai contrazici si cu altii, poate uneori e mai interesant sa fie asa.

oricum, eu intru si mai urmaresc stirile ce sunt postate aici si asa fac si altii , garantat :ok: , chiar daca nu pun mesaj, din lipsa de timp sau opinie.

revenind on-topic, se tot amana B-ul, se retrag echipe si eu nu mai apuc sa vad UTA jucand acasa :))

Sergio
17th March 2006, 11:00
cand e etapa cand trebuia sa jucati cu Zalau?

micutzu
17th March 2006, 11:15
In 15.04.2006.
Se joaca pana la urma cu voi atunci?
Sunt nerabdator, va asteptam cu "drag" :D

Sergio
17th March 2006, 11:18
asa se pare... in prima etapa am facut 1-1 cu Sannicolau. :D

micutzu
17th March 2006, 11:23
Avantaj, dar şi dezavantaj
Leo Sfâra
Vineri 17 Martie 2006

Amânarea partidelor din cadrul etapei a XVII-a a Diviziei B îl pune pe antrenorul UTA-ei, Victor Roşca, într-o situaţie interesantă, căci nu-i sigur dacă e bine ori nu că echipa va sta o săptămână. „Să stiţi că terenurile sunt grele şi spectacolul sportiv avea de suferit. Şi la noi gazonul e moale, aşa că e binevenită această pauză. În plus, îl mai avem şi pe Băd o săptămână în plus la pregătire, timp să-şi intre în mână şi să arate ce poate. Pe de altă parte, însă, băieţii erau pregătiţi să înfrunte Liberty Salonta, erau dornici să arate publicului arădean de ce sunt în stare. În aceste situaţii, avantaj fără dezavantaj nu există” - ne-a declarat, ieri, Victor Roşca.

Pentru a mai atenua din lipsa pregătirii şi a jocului de sâmbătă, astăzi, de la ora 15.00, UTA joacă la Nădlac, împotriva Victoriei din localitate, un „amical”, dar cu toţi jucătorii din lot, nimeni nefiind învoit, precum se întâmpla înainte de începerea campionatului.



Stai linistit ca deobicei se intampal asa.
Ca de exemplu :



Ieri, în Divizia D UTA II - CNM Pâncota 1-0 (1-0)
D. Scridon
Vineri 17 Martie 2006

l Cu zece jucători din lotul de „B” în echipa de start şi tot staff-ul din conducere pe margine, UTA II s-a chinuit pentru a obţine toate cele trei puncte în partida cu CNM Pâncota, contând pentru a 19-a etapă a Diviziei D. Spre surprinderea celor peste 200 de spectatori prezenţi pe terenul din Curtici, elevii pregătiţi de „Ole” Roşca au jucat de la egal la egal cu nişte jucători care câştigă înzecit şi, în faţa cărora, cu puţin noroc, ar fi putut obţine o remiză. l Dacă Mager (min. 11) nu nimerea bara, „centralul” Apătean dicta penalty - circumstanţe au existat - la acelaşi Mager (min. 26) şi Grozav nu intervenea salvator la şutul lui I. Lenghel (min. 75), oaspeţii ar fi plecat cu punct acasă. La fel de adevărat este că, în afara golului reuşit de Miţiţi (min. 44), utiştii au mai avut câteva oportunităţi de a puncta, irosite de Crişanov-2, Miţiţi-2 şi Georgiu. l Ca o concluzie, fără ca jucătorii să-şi etaleze diferenţa de eşaloane, UTA II rămâne cu punctele - importante în tentativa salvării de la retrogradare - , iar CNM Pâncota, spre satisfacţia patronului Marius Bîc, cu aprecierile vizavi de prestaţia per ansamblu a echipei.

Formaţii - UTA II: Grozav - Aldea, Miclea, Bogoşel, Mirciov, Melnic, Sas, Dumitra, Crişanov, Miţiţi, Orlando. Au mai intrat: Georgiu, Drecin şi Pascariu.

CNM Pâncota: Dulhasz - Pleşescu, I. Lengyel, Iancu, Moţiu, Ardelean, Moţ, Curta, Pantea, Dragu, Mager. A mai jucat: D. Lengyel.

Arbitrii: Adrian Apătean - centru; Emil Cristea şi Silviu Mocanu - asistenţi. Obs. AJF Arad: Dorin Vătran.



Asa ca n-ar fi exclus sa va batem :D

Serios, dar se joaca?
Tu ce stii sergio?

Sergio
17th March 2006, 11:43
pai asa am citit in fv... ca poli 2 va juca in locul celor de la zalau... doar ca nu se va juca pe puncte si meciurile vor fi pe terenul adversarilor... niste amicale cum ar veni... daca s-a jucat in prima etapa la sannicolau, banuiesc ca se va juca in continuare.

micutzu
20th March 2006, 11:53
Încrâncenare înaintea meciului cu Salonta
Gigi Borugă spune că se teme de meciul cu Liberty, semn că adversarii de sâmbătă îsi vor lua toate măsurile pentru a nu pierde la Arad

Sebastian Siclovan

UTA - Liberty Salonta este confruntarea asupra căreia se concentrează acum atentia utistilor. Partida trebuia să se dispute la sfârsitul săptămânii trecute, însă a fost amânată pentru 25 martie de către Comitetul de Urgentă al FRF. Va fi o adevărată bătălie, deoarece gruparea patronată de omul de afaceri Marius Vizer îsi doreste promovarea, fără să-si mediatizeze însă obiectivul. Clasată pe locul 2 după prima etapă a returului, Liberty Salonta nu părea, în tur, o echipă de speriat, însă a reusit, încet, să adune puncte si să-si compună o echipă rezonabilă.
„Mi-e teamă de meciul cu Salonta. Eu nu vorbesc prostii si stiu pe ce mă bazez. Lucrez în fotbal si cunosc tot ce miscă în seria a treia. Echipa din Salonta vrea să promoveze si îsi ia toate măsurile pentru a reusi acest lucru. E clar că vine la Arad să nu piardă, dar sigur nu se va multumi doar cu atât. Rămâne ca în această săptămână să ne punem la punct si să ne pregătim cât mai bine. Voi avea grijă să bag curent în echipa noastră”, a declarat Gigi Borugă. Faptul că Borugă spune că îi este teamă de meci, reprezintă o dovadă în plus că salontenii au gânduri mari si că nu lasă la voia întâmplării nici un amănunt legat de confruntare.
UTA s-a odihnit la sfârsitul săptămânii, fapt binevenit la urma-urmei, deoarece în ultima vreme jucătorii s-au plâns de încărcătura antrenamentelor conduse de Victor Rosca. Dacă nu apar surprize, principalul Bătrânei Doamne va avea ocazia să alinieze echipa de bază în fata viceliderului, însă rămâne de văzut asupra cărei formule se va opri Rosca. Dacă în apărare lucrurile vor fi clare, la mijloc si în atac ar putea să apară modificări, în sensul că Bota si Mititi, care a înscris în jocurile de săptămâna trecută, pot să intervină oricând în primul 11.

20 Mar 2006



Doar n-or fi si astia ceva bau-bau.



Mirciov si Pascariu, în atentia conducătorilor utisti
Meciurile sustinute de UTA în cursul săptămânii trecute au propulsat în ochii conducătorilor doi jucători tineri, considerati de perspectivă. Juniorii Mirciov si Pascariu au fost remarcatii utistilor în confruntările UTA II - CNM Pâncota (1-0, gol Mititi) si Victoria Nădlac - UTA (1-1, goluri Iancu respectiv Mititi). „Mi-a plăcut Mirciov. A jucat chiar foarte bine. În scurt timp, poate să reprezinte o solutie pentru UTA. Si, alături de el, mai avem destui tineri buni, cărora le va veni cu sigurantă rândul. Negru deja a fost titular, dar urmează si altii” - a declarat Marcel Coras. Pascariu, un fundas central cooptat de un an si câteva luni în lotul lărgit al FCM UTA, a fost observat de Gigi Borugă în amicalul sustinut vineri, la Nădlac. „Mi-a plăcut acest băiat. E născut în ’88, are un fizic bun si niste calităti excelente. Trebuie să se pregătească si mai bine si să-si dorească să ajungă fotbalist”, a comentat Borugă.
Nu e deloc surprinzător că după fiecare meci sustinut de UTA I sau II câte un fotbalist tânăr intră în atentia conducătorilor. Acum sase luni, la putin timp după ce a fost instalat pe banca tehnică a clubului, Victor Rosca a anuntat că Bătrâna Doamnă dispune de un grup foarte bun compus din juniori si jucători tineri. Rămâne doar ca ei să beneficieze de încrederea si atentia antrenorilor si conducătorilor, pentru a fi propulsati apoi către prima echipă. (S.S.)

20 Mar 2006

jorgensen
21st March 2006, 06:31
Nu-s bau bau, dar sunt rai. Aveti grija la arbitraj, ca echipa nu au.

micutzu
21st March 2006, 10:13
Doar no sa ne faca la noi acasa, numai asa putem sarii gardul la ei. :D

micutzu
21st March 2006, 10:41
Roşca l-ar putea titulariza pe Băd
Leo Sfâra
Marti 21 Martie 2006

UTA a intrat, ieri, în linie dreaptă, pentru meciul de sâmbătă, de pe teren propriu, cu Liberty Salonta. A început pregătirea acestei partide, cu un antrenament. Astăzi şi mâine vor fi câte două şedinţe de pregătire, iar joi şi vineri se revine la un antrenament. Se va intra în cantonament, ca de obicei, joi după-amiază, la micro-hotelul de la stadion.

Cel mai important lucru e acela că antrenorul Victor Roşca are la dispoziţie întreg lotul de jucători. Nu există accidentaţi ori suspendaţi, aşa că toţi s-au antrenat normal, ieri, iar tehnicianul va avea de unde să aleagă.

L-am întrebat pe Roşca ce şanse sunt să-l vedem la lucru pe nou-venitul Flavius Băd, iar răspunsul e următorul: „Suntem de-abia la începutul săptămânii şi e prematur să vă spun exact ce soartă va avea Băd. Sigur e faptul că a avut timp la dispoziţie să se pregătească, a arătat că vrea şi poate, iar acum e la nivelul celorlalţi colegi. Aş putea chiar să-l titularizez, dar nu pot spune că-i sigur”.

Pe de altă parte, Roşca are încredere în jucători, pe care îi consideră „în vână” pentru partida de sâmbătă, când UTA nu are altă alternativă decât victoria.


Sa vedem ce-i poate capul la Bad




Revine Hora
Luni, 20 Martie 2006
Juniorul care a marcat doua goluri in tur pentru aradeni a revenit de astazi la antrenamentele conduse de Victor Rosca. Pana acum, Hora a efectuat sedinte de pregatire la o intensitate mai redusa, datorita unei accidentari la sold care l-a tinut in afara circuitului aproape toata iarna. Deocamdata, nu se stie cu certitudine daca Hora va fi apt de joc 90 de minute, dar sansele sa intre in lot pentru partida cu Liberty Salonta sunt destul de mari. Daca juniorul transferat in vara de la Oradea va fi apt, atunci concurenta in atac va fi acerba. Tactica lui Victor Rosca a cuprins pana acum doua varfuri, posturi pentru care mai concureaza Orlando (cu cele mai mari sanse de a fi titular), Mititi (in evidenta revenire de forma) si Flavius Bad (a evoluat 60 de minute in meciul de la Nadlac si s-a miscat bine). Astazi, UTA a efectuat un singur antrenament, maine si poimaine vor fi cate doua, iar de joi se intra in cantonament.

RedBaron
21st March 2006, 19:25
ce naiba e ala micro-hotel si unde e situat el in cadrul stadionului? :hmm:

trebuie sa batem salonta, indiferent de arbitraj si de sperantele de promovare "ascunse" ale adversarilor

UTA 4 EVER
21st March 2006, 21:21
ce naiba e ala micro-hotel si unde e situat el in cadrul stadionului? :hmm:

trebuie sa batem salonta, indiferent de arbitraj si de sperantele de promovare "ascunse" ale adversarilor

Microhotelul, de fapt sunt cateva camere situate deasupra birourilor, au fost renovate si se face economie daca se sta acolo. Si meciul cu Salonta e arbitrat de Corpodean, pretenul de la baraj...:headbang:

RED&WHITE
21st March 2006, 23:42
Ii batem cu 3-0 cu tot cu arbitri /hello :yeah: :D

micutzu
22nd March 2006, 09:43
Baroane, micro hotelul e cel de langa intrarea unde e stalpul (schela) pentru TV.
Dac arbitreaza Corpodean nu cred ca o sa avem probleme. Barajul a fost de mult si de atunci s-a mai maturizat baiatu si nu mai face prostii. La div. B nu cred ca are nici un interes ............. dar nu se stie niciodata

micutzu
22nd March 2006, 10:11
Banii - stimulent pentru utişti
L. Sfâra
Miercuri 22 Martie 2006

La UTA nu se întâmplă mare lucru, situaţia fiind una destul de calmă, căci vine jocul de sâmbătă, cu Liberty Salonta, care trebuie câştigat. Se ştie, lotul e complet, nu există indisponibilităţi, singura problemă fiind cea legată de bani. Conducerea este restantă la jucători, dar se fac eforturi pentru achitarea unei părţi din datorii.

Cei de la UTA se străduiesc să facă rost de banii necesari, cel târziu până sâmbătă, la ora meciului cu Liberty. Nu de alta, dar s-a observat - la Câmpia Turzii - că banii sunt un stimulent, înaintea partidei, directorul sportiv Marcel Coraş arătându-le dolarii băieţilor, iar după acel 0-0 s-au şi înmânat „verzişorii”. Acum, se încearcă aceeaşi viclenie, care să-i „injecteze” pe jucătorii lui Roşca. Să vedem ce va fi!

Pe de altă parte, ieri după-amiază, UTA s-a antrenat la Satu Mare, cu Gloria Secusigiu, acolo unde a evoluat într-un joc de verificare, scorul final fiind 7-0


Banul ochiul dracului.:mda: Ce face banul nu desface decat Dumnezeu.



Rivali în criză
Minerul Lupeni, formatie care luptă alături de UTA pentru evitarea retrogradării, a pierdut 14 fotbalisti de bază, care nu-l mai suportă pe antrenorul Gabi Stan. Printre ei se numără si Ciprian Luca, el anuntând că s-ar întoarce mâine la Arad

Sebastian Siclovan

Una dintre contracandidatele UTA-ei la evitarea retrogradării se confruntă cu o criză gravă, generată de un scandal intern fără precedent. Doi dintre jucătorii de bază ai formatiei din Lupeni au fost scosi din lot si trimisi la satelitul din Uricani, care evoluează în Divizia C. Este vorba despre fostul utist Ciprian Luca si de mijlocasul Boroncoi, fotbalist pe care Gigi Borugă dorea să-l aducă în iarnă la Arad. Cei doi au fost acuzati că fac atmosferă la echipă si că îi influentează negativ pe ceilalti jucători. După ce Luca si Boroncoi au fost eliminati din lot, alti doi jucători, Panaitescu si Iorga, au ajuns la echipa a doua, solicitând acest lucru conducerii clubului, în semn de solidaritate cu colegii lor. Circul a început abia după ce si Panatescu si Iorga au plecat, în acel moment alti 10 fotbalisti anuntând că părăsesc echipa. Practic, la Minerul Lupeni, 14 fotbalisti s-au coalizat împotriva antrenorului Gabi Stan, pe care îl acuză de duritate în antrenamente si în relatiile cu jucătorii. Mai mult, rebelii au anuntat că sunt dispusi să revină la echipă numai dacă Stan este înlăturat.
„E un adevărat circ aici. Eu si Boroncoi am fost acuzati că facem atmosferă si că nu ne pregătim ca lumea. Vreau să spun că am slăbit zece kilograme în două luni, deci numai că nu m-am antrenat nu se poate zice. Adevărul este că relatia dintre antrenor si jucători nu e cea mai bună, iar nemultumirile au iesit la iveală. Acum, în lot mai sunt 14 jucători, dar cei mai importanti au anuntat că nu mai vin. Nu stiu ce va urma. Eu n-am cerut nimănui să mă ajute si să se solidarizeze cu mine. Asa au simtit ei, semn că sunt probleme la echipă”, a declarat Ciprian Luca. În timpul discutiei telefonice cu fotbalistul, pe fundal se auzea vocea primarului din Lupeni, care i-a anuntat pe rebeli că dacă refuză să se antreneze nu vor mai primi mâncare, vor fi scosi din apartamente si li se va cere suspendarea la FRF. „Ce să spun? Au mai fost si la UTA probleme de acest gen, tot din cauza unui antrenor pe care nu-l întelegea nimeni. S-a întâmplat exact ca si la Arad. Dacă doar eu si Boroncoi am fi vinovati, ceilalti băieti nu ar mai fi fost alături de noi. Oricum, vreau să plec de la Lupeni, iar dacă s-ar putea, mâine as veni la UTA”, spune Ciprian Luca. Din păcate, UTA nu va putea beneficia acum de degringolada formatiei din Lupeni, deoarece va întâlni Minerul abia la mijlocul lunii mai, până când, aproape sigur, lucrurile vor reintra în normal în valea Jiului.

22 Mar 2006

micutzu
23rd March 2006, 12:43
Dilemele lui Roşca
Leo Sfâra
Joi 23 Martie 2006

Deşi e prematur să se anunţe un prim unsprezece pentru jocul de sâmbătă contra lui Liberty Salonta, antrenorul Victor Roşca are câteva dileme. În principiu, ar trimite pe teren aceeaşi formaţie care a obţinut o remiză la Câmpia Turzii, dar datele problemei sunt puţin schimbate faţă de jocul trecut.

Între timp, Miţiţi a marcat în fiecare meci, la echipa a doua, iar marţi, în jocul şcoală de la Satu Mare, a mai înscris de două ori. În plus, a sosit la echipă şi Băd. În această situaţie, cei doi ar putea pătrunde în prima garnitură, surprinzător sau nu, înlocuindu-i pe Negru şi Orlando.

Variante multe, interesante, rămâne de văzut ce va hotărî antrenorul, dar numai în pielea lui Roşca să nu fii, căci dacă se dă greş sâmbătă, i-ar putea „cădea” capul.


E bine ca are dileme numai sa aleaga varianta cea mai buna.
Cred ca Orlando cu Bad si repripriza a doua Mititi. Nu e de tot meciul Mititi, nu mai rezista.

micutzu
24th March 2006, 10:01
Optimism maxim la Viki Rosca

Tehnicianul Bătrânei Doamne are parte, în premieră, de întreg lotul Bătrânei Doamne. Prin urmare, sapte dintre componentii lotului nu au fost convocati

Sebastian Siclovan

UTA va aborda mâine, confruntarea cu Liberty Salonta în efectiv complet. Lui Victor Rosca i se întâmplă pentru prima dată de când lucrează la Arad să beneficieze de serviciile tuturor jucătorilor din lot. „Sarcina de-a alcătui echipa de start e mai grea acum, însă e bine asa. Mie îmi convine să-i am pe toti. Oricum, acum se vor supăra mai multi jucători pe mine, dar asa e fotbalul”, a comentat Rosca. Din cei 25 de fotbalisti care compun lotul, sapte au rămas pe dinafară: Fl. Rusu, Aldea, Georgiu, Sas, Melnic, Hora, Banilievici. Din cei 18 rămasi vor fi alesi primii 11. Formula de start ar putea fi compusă din Mârne - Turcus, Miclea, Cozma, Andone - Nădăban, Szilyer (Bota), Dumitra, Anca - Orlando, Băd (Mititi), însă de această dată există destule variante pentru ca varianta finală să arate altfel.
La nivelul echipei se manifestă o stare de nerăbdare, usor tensionată de repetatele amânări ale returului, fapt scos în evidentă chiar de tehnician: „asteptarea a devenit stresantă. Există o încordare printre jucători, o nerăbdare si-o dorintă mare a fiecăruia de-a demonstra că e bun si că merită să joace”, a declarat Rosca. Tehnicianul a evitat să se pronunte asupra rezultatului meciului de mâine, însă a dat asigurări că UTA va termina sezonul în prima jumătate a clasamentului si că va fi o surpriză plăcută atât ca joc, cât si ca rezultate. Pus să ia în calcul si un rezultat negativ în confruntarea de sâmbătă - desi la optimismul său acest lucru e de neacceptat - Viki Rosca a declarat: „ar fi destul de grav să pierdem, dar nu va fi o tragedie. Va fi însă o situatie destul de grea, însă în nici un caz o tragedie”.

Băd, inclus în lot

Adus la UTA cu câteva zile înainte de reluarea campionatului, Flavius Băd s-a pus cât de cât la punct cu pregătirea fizică si a fost inclus în lot. „Nu mă interesează neapărat ca Băd să reziste 90 de minute. Mai bine joacă o oră si o face bine sau marchează. Dispune de viteză de reactie, dar si în executii, e un jucător aprig si bătăios, care pune osul. Are probleme tehnice care se pot remedia. Dacă va juca, nu-l voi încărca de sarcini tactice, ci îi voi oferi destulă libertate”, a spus Rosca.

„Lor să le fie frică de noi”

Utistii s-au pus la punct si cu date despre adversar, atacantii Cr. Luca si Zoicas urmând să fie tratati cu atentie. Adi Ungur si Mihai Petcut au pus la dispozitia principalului un raport despre Liberty Salonta, realizat după un amical sustinut de bihoreni. „Întâlnim o echipă legată, care se bazează pe forta grupului. Îi cunoastem punctele slabe, iar dacă vom fi inteligenti si concentrati vom reusi să le speculăm. Oricum, nu ne este frică de Salonta, pentru că avem jucători atât de valorosi încât să nu ne sperie adversarii. Eventual, rivalii ar trebui să se teamă de noi”, a completat Rosca.
Confruntarea UTA - Salonta va avea loc sâmbătă, de la ora 11, pe stadionul din Calea Aurel Vlaicu. Meciul va fi arbitrat de Sorin Corpodean, ale cărui ajutoare sunt Iulian Szekely si Gabriel Bârjac. Cei trei vor fi supervizati de timisoreanul Simion Surdan.

24 Mar 2006


Pai sa vina o data meciul ca nu mai am rabdare. :D

RedBaron
25th March 2006, 16:00
0-0 cu Salonta... pacat :mda:

Bad mi-a placut in atac, la fel si Mititi. Nici nr. 24 ce a intrat pe final in locul lui Bad nu mi s-a parut de "aruncat". Marne ne-a salvat in 2 ocazii. Pe adversari... arbitrul, care imi pare ca nu a acordat un 11 m valabil la ultimul hent in careu, pe finalul meciului. Zic "ultimul", ca salontanii stiu si handbal.
Szilyer a jucat foarte bine. Per ansamblu nu ne-am miscat rau deloc... avand in vedere ce handicapati am avut in tur in echipa.

Acu ne mai lipseste un pic de sansa, dar va veni si ea. Trebuie ca UTA sa nu cada psihic in urma acestui insucces si sa joace macar la nivelul de azi si nu vad sa retrogradam.

micutzu
27th March 2006, 10:49
Între ghinion şi neputinţă FCM UTA - Liberty Salonta 0-0
Luni 27 Martie 2006

Stadion UTA, teren bun, timp excelent pentru fotbal, spectatori 2.500.

UTA: Mârne - Turcuş, Miclea, Cozma, Andone - Nădăban, Dumitra, Szilyer (min. 73-Bota), Anca - Miţiţi (min. 60-Crişanov), Băd (min. 75-Orlando). Liberty: Szasz - Marincean, Mândru, Cornaci, Coca - Bucur (min. 58-Rus), Sabău, Ianc, Iambor (min. 65-Radu) - Bencze, Luca. Au arbitrat bine: Sorin Corpodean (Alba Iulia) - la centru, Iulian Szekely (Baia Mare) şi Gabriel Bârjac (Zalău) - asistenţi. Cartonaşe galbene: Miţiţi, Dumitra, Nădăban, respectiv Bucur, Mândru, Coca, Sabău. Observator FRF: Simion Surdan - Timişoara.

Destul de multă lume pe bătrânul stadion arădean, la primul joc oficial al UTA-ei în acest sezon. Aproape toţi cei prezenţi erau optimişti, mai ales după începutul returului, cu egal la Câmpia Turzii. În plus, declaraţiile încurajatoare ale antrenorului Roşca dădeau senzaţia că se poate trece cu bine peste acest joc. Cel mai nesigur a fost Gigi Borugă, omul care nu a declarat nimic înainte de acest meci, tocmai pentru că ştia dificultatea lui. Acum, când aşternem aceste rânduri, am putea spune că fiecare a avut dreptatea sa. UTA a dominat tot meciul, a ratat o sumedenie de ocazii, unele foarte clare, dar de marcat nu a făcut-o, impotenţa la finalizare fiind crasă. Miţiţi, Băd, Andone, Nădăban, Bota, Orlando ori Crişanov au fost aproape de fericire, dar nu s-au întâlnit cu ea. Explicaţii aproape că nu există, căci s-a ajuns în faţa porţii, de mai multe ori, dar degeaba, norocul s-a însurat cu bihorenii, de care nu a divorţat nici un moment. E drept, au fost şi destule momente „moarte”, mai ales după minutul 60, în care UTA nu a găsit soluţii, dar era suficient să marcheze o dată, din multitudinea de ocazii de care a beneficiat. Nu de alta, dar Liberty doar s-a apărat, reuşind rareori să se apropie periculos de poarta lui Mârne.

În primul sfert de oră al meciului, Miţiţi şi Băd au ratat câte două ocazii, din cauza şuturilor defectuoase, doar o dată Szasz fiind pus la încercare. Imediat după aceea, Miţiţi a avut ocazia reprizei, dar Szasz a scos miraculos „capul” atacantului arădean, pentru ca Andone să scape periculos spre buturile adverse, însă stângul său n-a fost „de aur”, mingea oprindu-se în plasa laterală. Foarte aproape de gol a fost şi Nădăban, dar a trimis cu capul peste, din careul mic.

Imediat după odihnă, Băd putea marca, dar nu a putut prelua în poartă, din careul mic. S-a aşternut, până pe final, o oarecare linişte pe teren, utiştii nemaireuşind forcingul de până atunci. După minutul 80 se putea câştiga meciul, exemple fiind ratările exasperante. Bota a tras în blocaj, din careu, de două ori, imitat fiind de Orlando şi de Anca. În ultimul minut, Crişanov şi-a încercat şi el norocul, dar Szasz a fost la post, pentru ca UTA să ceară lovitură liberă, în ultimele secunde, din preajma careului, la o minge care s-a lovit de mâna lui Cornaci. Corpodean şi-a zis că nu se pune problema, deoarece balonul a fost şutat de Orlando, de la un metru, în loc de lovitură liberă arbitrul fluierând sfârşitul meciului.

Aşa s-a încheiat un meci pe care UTA l-a avut în mână, putea lejer să-l câştige, dar ghinionul şi neputinţa de la finalizare au făcut ca scorul să rămână alb, pecetluindu-se un rezultat mincinos, după aspectul partidei.




Daca nu vrea, nu vrea si basta. :mda:

micutzu
30th March 2006, 15:07
În căutarea formulei ideale

Victor Rosca asteaptă refacerea lui Andone si caută cea mai bună formulă pentru compartimentul ofensiv

Sebastian Siclovan

La Medias e liniste. Liderul se pregăteste pentru confruntarea cu UTA, dar mai ales pentru o victorie împotriva formatiei antrenate de Victor Rosca. Egalul din etapa trecută de la Lupeni a avut darul de a-i motiva suplimentar pe „găzari”, în sensul că fotbalistii antrenati de Jean Gavrilă au regretat că au trecut usor pe lângă o victorie si au promis conducerii o victorie cu UTA. De-a lungul turului, mediesenii au avut probleme cu banii. Desi echipa mergea bine, fotbalistii erau nemultumiti de faptul că-si primeau salariile si primele cu întârziere. Între timp, problema s-a reglementat. În plus, directorul sportiv Dorin Zotincă a declarat că partidele cu UTA si Corvinul Hunedoara sunt importante pentru Gaz Metan în lupta pentru promovare. Mediesenii consideră aceste două confruntări esentiale în lupta lor pentru promovare, astfel că UTA nu trebuie să se astepte sub nici o formă la un meci usor, în care gazdele vor fi deconectate.
Victor Rosca nu-l va putea utiliza pe Cornel Nădăban, suspendat pentru cumul de cartonase. Locul său va fi luat, probabil, de Ioan Hora, refăcut după accidentarea din iarnă. Juniorul a si fost testat în testul de marti. N-a jucat senzational, însă a lăsat o impresie pozitivă, având câteva interventii bune în fata unor jucători care evoluează, totusi, în Divizia D. Oricum, dacă Victor Rosca va considera că Hora nu poate face încă fată unui meci oficial cu încărcătură, variante de înlocuire a lui Nădăban există, Bota sau Crisanov fiind două dintre ele. Nu e clară deocamdată nici situatia lui Radu Andone, care acuză o accidentare după confruntarea de la sfârsitul săptămânii trecute. Luni si marti jucătorul a fost menajat, însă se speră în recuperarea lui până sâmbătă. Dacă nu va fi deveni apt, Andone va fi înlocuit cu Radu Anca, caz în care flancul stâng îi va reveni lui Călin Bota.
Dacă problemele din apărare sau mijloc se pot rezolva în functie de recuperarea lui Andone, cele din atac depind în mare măsură de inspiratia lui Victor Rosca si de forma jucătorilor. La amicalul de marti, Băd a jucat mizerabil. Oboseala de moment, lipsa de pregătire fizică ori lipsa de formă au developat un Băd apatic, mereu al doilea la minge, plasat prost, moale si incapabil să pună probleme. După cum a jucat marti, nu se poate spune că Băd va fi titular la Medias, iar în acest caz linia ofensivă va fi încredintată cuplului Orlando - Mititi, desi nici ei n-au strălucit în ultima vreme. Oricum, în atac sunt probleme mari la capitolul finalizare, însă e deja cazul ca ele să fie depăsite, pentru că altfel apar complicatii serioase. Nici Gaz Metan Medias nu va avea efectivul complet la ora jocului cu UTA. Jean Gavrilă nu va beneficia de fundasul Petelean si de mijlocasul Cristian Pop. În schimb, tehnicianul Gazului va avea la dispozitie destule piese grele, astfel încât să alcătuiască o formulă de echipă care sa facă grea viata UTA-ei.

30 Mar 2006


V-a fi greu dar sper sa ne intoarcem cu ceva.

RedBaron
1st April 2006, 00:29
nimic nu e greu, doar daca presupui ca e greu... venim cu 3 pct sau cu nimic! hai Boruga cumpara niste RedBull...

ave \U|T|A/

micutzu
4th April 2006, 13:03
Jenant!

Liderul Gaz Metan si codasa UTA au oferit un meci incredibil de slab. Dacă mediesenii au rămas pe primul loc, Bătrâna Doamnă a ajuns într-o pozitie care nu-i mai dă dreptul să piardă puncte

Sebastian Siclovan

UTA e mai tensionată decât ar trebui după primele trei runde ale unui retur de la care se asteaptă evitarea retrogradării. După 0-0 cu ISC Turzii, 0-0 cu Salonta si 0-1 cu Gaz Metan, Bătrâna Doamnă e plasată în spuma mediocritătii, într-o zonă care duce direct în Divizia C * Textilistii n-au nici măcar scuza că au întâlnit primele două clasate în cele trei etape de până acum. În iarnă, lotul utist a fost adus la valoarea formatiilor cu pretentii din serie si întărit în asa fel încât să functioneze din prima. Cu toate acestea, până acum UTA arată ca o rablă de 20 de ani, care se turează din când în când, dar care dă rateuri imediat după ce prinde viteză * Moale, apatică, visătoare si lipsită de inspiratie, Bătrâna Doamnă nu mai are de ales: trebuie să învingă, sâmbătă, Bihorul * La Medias, UTA a fost catastrofală. Încurajată de un partener la fel de modest în exprimare, trupa lui Victor Rosca a jucat penibil. Practic, de ambele părti s-a mimat fotbalul, în ciuda eforilor disperate de-a lega ceva. S-au consumat câteva ocazii de ambele părti, gazdele au marcat un gol norocos, după o gafă colectivă a apărării, UTA s-a chinuit, Mediasul s-a chinuit si a iesit un joc jenant. Jenant pentru un lider care nu va avea nimic în comun cu Divizia A, dar si pentru o UTA care provoacă tot mai mult milă * Victor Rosca a fost cel putin neinspirat în ceea ce priveste modul în care a gândit meciul. Tehnicianul a folosit, într-o perioadă în care atacul nu functionează, un singur vârf împins - Băd - si unul retras - Bota. S-a mai încercat această variantă în pregătiri si nu a dat rezultate, în trei meciuri marcându-se un gol. Apoi, Băd este complet iesit din formă. Probabil îsi va reveni la un moment-dat, dar la cum joacă acum, ar trebui să ceară de urgentă prelungirea contractului cu UTA, deoarece riscă să
nu-l mai dorească nimeni din vară * Titularizat în premieră după o lungă inactivitate, Hora a fost un fel de Mr. Bean la Medias. Adică, amuzant printr-un joc uluitor de slab * Szilyer, Dumitra, Anca, Crisanov, Bota, Mititi si Orlando, jucători care pot, teoretic, rupe ritmul, au evoluat pe aceeasi linie: slabi si neinspirati * E greu de spus ce se întâmplă cu UTA, atâta timp cât echipa joacă un pic mai bine decât în tur, dar nu reuseste sub nici o formă să marcheze. În tur, rezultatele slabe s-au pus pe seama lotului subtire, pe lipsa de valoare a jucătorilor. Acum, lotul e altul. Au fost adusi fotbalisti experimentati, cu jocuri multe în primul esalon, pentru care Divizia B ar trebui să însemne o iesire la iarbă verde, o distractie. Nu e deloc asa, iar atâta timp cât echipa nu
reuseste să se exprime, o mare parte din vină apartine si antrenorului * Va urma o săptămână cruntă. FC Bihor nu va veni în excursie la Arad, ci pentru a câstiga. Orădenii n-au renuntat la promovare. Desi se află pe locul trei, la patru puncte de Liberty Salonta si la opt de Gaz Metan Medias, FC Bihor vrea să ajungă în Divizia A. Cum la „adevăr”, distanta dintre echipe e mică, de unu, respectiv două puncte, orădenii au toate sansele să-si îndeplinească obiectivul. Iar în acest context, o victorie la Arad le-ar cădea perfect * De cealaltă parte, UTA trebuie să iasă, într-un fel sau altul, din criza de eficacitate care o macină. Săptămâna trecută s-a adus preotul la echipă, însă rezultatele nu s-au schimbat. Probabil, în acest moment e nevoie de-o practică voodoo, ceva...

04 Apr 2006


Speram sa fie mai bine sambata.

micutzu
7th April 2006, 12:14
Sper sa batem sambata. Mai dati si voi cate un pronostic (cine mai intra pe aici)

zic eu : UTA - FC Bihor 3-1 (spargem gheatza)

RED&WHITE
7th April 2006, 15:22
Batem! Nu stiu cu cat dar sper cat mai mare diferenta :ok: /hello :D

UTA-fan
12th April 2006, 19:12
0 - 0 cu bihor si am pierdut 3-0 la Resita :((

RedBaron
13th April 2006, 00:19
nu mai pot spune nimic...

cu UTA pana la final oricare va fi acela!

totusi, se joaca pana la capat retrogradarea.

RED&WHITE
13th April 2006, 19:34
Noul antrenor al UTA-ei este Marcel Coras :o: :o: :o: :o: :o: :o: :o: :o:

"Ceea ce trebuia sa se intample s-a intamplat oficial in aceasta dupa-amiaza, la capatul intrunirii de urgenta a Consiliului Director al FCM UTA. Marcel Coras a fost numit antrenor principal al echipei „alb-rosii” pana in vara, cu posibilitate de prelungire pentru alti doi ani. Bineinteles, fostul international are ca obiectiv salvarea de la retrogradare, el fiind ajutat tot de Adi Ungur, Mihai Petcut si Dan Tapos, „secunzi” si in mandatul Rosca. In legatura cu acesta din urma, presedintele UTA-ei, Tiberiu Dekany ne-a asigurat ca nu va exista un litigiu de tipul Manaila si ca tehnicianul se va desparti in bune conditii de „Batrana Doamna”. Rosca este asteptat maine la Arad pentru a semna lichidarea si a-si lua ramas bun de la jucatori.

Cat de spre noul antrenor, Marcel Coras, acesta a mai fost numit odata pe banca UTA-ei in acest sezon. Acest lucru se intampla in vara, cand, insa, a fost inlocuit dupa numai o saptamana cu Dan Manaila. Acum, dupa esecurile avute cu Manaila si Rosca, se poate spune ca diriguitorii „textilisti” s-au intors la prima dragoste, ce se doreste a fi cea potrivita in aceste vremuri foarte grele pentru prezentul clubului fanion al Aradului." -Sportarad.com

Pentru mine e clar...suntem gata retro :no: :ciocan:

UTA 4 EVER
13th April 2006, 23:49
Imediat dupa esecul UTA-ei la Resita, Gigi Boruga anunta demiterea lui Victor Rosca. Consilierul presedintelui Tiberiu Dekany a recunoscut ca aseara si in aceasta dimineata a contactat mai multi tehnicieni liberi de contract, care, insa, nici unul nu a acceptat sa vina la Arad intr-un moment atat de delicat. Asa stand lucrurile, astazi, de la ora 17,00, Consiliul Director al „Batranei Doamne” s-a intrunit de urgenta la sediul clubului pentru a-l desemna pe Marcel Coras drept noul antrenor al echipei.

- Domnule Coras, bine ati (re)venit pe banca UTA-ei! De cateva saptamani de cand s-a pus problema schimbarii lui Victor Rosca ati afirmat in mai multe randuri ca nu doriti sa-i luati acestuia locul. Cum de v-ati lasat convins pana la urma?

- E o situatie mai speciala pe care am sa v-o explic. Dupa cum stiti, astazi a avut loc o sedinta a Consiliului Director, la finele careia toti cei prezenti si-au dat votul pentru Gigi Boruga. Din motive de sanatate, acesta a declinat propunerea conducatorilor si m-a propus pe mine. In momentul urmator am fost validat de Consiliul Director si nu mai puteam sa zic nu. M-am lasat convins si pentru ca asa mi-a dictat inima. Da, am venit cu inima la UTA intr-un moment atat de delicat. Am sarcina sa salvez echipa de la retrogradare si voi incerca acest lucru pana in ultimul minut al campionatului.
Daca doamne fereste UTA retrogradeaza in C nu va e frica ca numele dumneavostra va fi asociat acestei imense contraperformante?

- E prematur sa vorbim acum de asa ceva, dar sper ca daca se va ajunge la retrogradare aradenii sa nu ma injure, cum nu vreau sa-mi faca statuie daca UTA va ramane in B. Dar, la o adica, nu ma intreseaza prea mult ce reactie vor avea suporterii aradeni fata de mine. Conteaza cat de mult vor sustine echipa acum, cand ii este atat greu.
- Sa inteleg ca sunteti pregatit sa faceti fata si posibilelor contestatii venite din tribuna?

- Stiu ca majoritatea suporterilor ar fi vrut sa vina la UTA Panduru, Iordanescu sau Ion Marin, antrenori liberi de contract, dar acest lucru a fost imposibil la ce poate oferi clubul in momentul de fata. In schimb, am fost ales eu, un antrenor licentiat, care niciodata nu am fost dat afara de la un club pentru lipsa de rezultate. Ca am plecat eu de buna voie, e cu totul altceva...

- Ce credeti ca i-a lipsit echipei in meciurile din retur?

- Un singur lucru, golul. In teren, echipa s-a exprimat bine, dar nu a marcat si asta i-a fost fatal lui Victor Rosca. Putem spune ca fostul antrenor a avut si mult ghinion, fiindca in cazul in care echipa ar fi inscris goluri si am fi avut cu vreo opt puncte in plus in clasament, astazi, dansul se afla pe buna dreptate la UTA. Dar asa...

- Cum va ganditi sa eliminati ineficacitatea cronica din jocul echipei?

- Prin antrenamente specifice, prin exersarea diferitelor scheme. Dar, o sa vedeti ca UTA isi va da drumul singura dupa ce va reusi primul gol. A devenit si o chestie psihica, de lipsa de incredere a celui care ajunge in fata portii. Sa speram ca odata cu partida de la Dej sa ne deblocam si sa inscriem pentru ca avem mare nevoie de puncte.

- Cand veti conduce primul antrenament la UTA?

- Maine dimineata de la ora 11. Tot atunci o sa le prezint baietilor si programul pana la partida de la Dej. De luni vom incepe cu doua antrenamente pe zi, iar marti vom disputa un meci scoala cu Muresul Zadareni.

- Se vorbeste despre o implicare mai mare a lui Gigi Boruga in vestiarul UTA-ei. E adevarat acest zvon?

- Nimic mai fals. Domnul Boruga nu s-a implicat deloc la echipa atata timp cat Rosca a fost antrenor, acest lucru nu se va intampla nici acum. Eu voi raspunde pentru toate deciziile pe care le iau cu privire la pregatirea si alcatuirea echipei.

Imi place www.sportarad.com, e pe faza

starsteel
14th April 2006, 15:10
Pacat ca o echipa cu asa palmares are sanse mari sa pice in C pt. cei tineri din tara numele UTA nu reprezinta nimic.Mare pacat!

RedBaron
1st May 2006, 20:51
În ultimul timp, după ce am predat ştafeta de moderator lui micutzu11 nu prea am mai postat pe aici. Având în vedere direcţia în care se îndreaptă forumul OLS de ceva timp şi exemplul pe care îl dă patronul său, în momentul acesta, nu pot decât să părăsesc inclusiv acest subforum UTA pe care l-am creat şi întreţinut cu mare plăcere o bună bucată de timp.
Ca şi un ultim sfat, nu mai mult, recomand userilor utişti să se regrupeze pe altundeva aici nu mai merită...

micutzule, aici nu mai are rost... faci cum consideri de cuviinţă. Şi te rog nu şterge acest mesaj, chiar dacă e off-topic.

Numai bine!

log-out :rolleyes:

Mr Smith
2nd May 2006, 01:53
Pacat de UTA. Eu chiar imi doream ca ea sa promoveze. Imi plac cel mai mult meciurile directe. Atmosfera de la meciuri. Dar na......daca nu se poate nu se poate. O sa supravietuiesc si asa.
As fi curios care e situatia lui Hora...am inteles ca l-am cumparat noi, dar dadea ceva declaratii ca poate ramane la UTA.......stie cineva mai multe?

Mario Di Lazi
30th May 2006, 21:02
Pacat de UTA. Insa ce este mai tragic este ca UTA nu este prima echipa mare care o sa joace in C.
Intrebarea pe care o am eu pentru voi : La CSM Rm. Valcea se spune ca o sa vina antrenor Victor Rosca. Ce mai poate Victor Rosca ? Mai este antrenorul de acum cateva sezoane ?

PS: Eu sper sa nu ma insel, dar stiu ca a antrenat UTA in acest retur.

micutzu
31st May 2006, 09:35
A antrenat iar echipa a jucat bine in teren, stie sa aseze jucatorii, se ajungea destul de bine la poarta dar pe noi ne-au ucis ratarile atacantilor. Cei 2 noi (Orlando si Bad) au dat cate un gol fiecare in acest retur.
Daca stati bine cu atacantii eu zic ca v-a face un pic de treaba. Nu-i rau ca antrenor Rosca, doar ca la noi nu s-a prea "fortat" si in plus de asta va trebuie un preparator fizic Rosca nu a prea stralucit la capitolul asta cand a antrenat la noi.

micutzu
12th June 2006, 14:31
Se pare ca returul asta va trebui repede uitat.

micutzu
27th July 2006, 14:14
Cred ca nu-l vom mai uita niciodata din cauza preturilor de la abonamente din acest tur.