PDA

View Full Version : Fotbalul din Alba Iulia, incotro?



ADelPiero
2nd December 2005, 17:27
10 jucători au fost daţi afară *Īntinerirea echipei - principalul obiectiv īn viitor

Şedinţa Consiliului de Administraţie al FC Unirea, derulată luni seara, a fost una extrem de dură, şefii clubului decizānd ca 10 dintre fotbaliştii unirişti să fie puşi pe liber. Este vorba de Fl. Cotora, L. Cotora, Tīlvan, Ad. Demian, Ov. Maier, M. Stanciu, D. Mi­clea, Irina, A. Militaru şi Raţă, o hotărāre radicală, care dovedeşte că fotbalul albaiulian a ajuns la un moment crucial, īndepărtāndu-se fotbaliştii cu vārste īnaintate, cu excepţia lui Kiraly. "Noi nu mai avem nevoie de serviciile acestora şi īncercăm pe cale amiabilă să reziliem contractele. Renunţăm la ei, īi punem pe liber", a declarat preşedintele CA, Ma­rian Sarmeş. Practic, de "valul disponibilizărilor" au scăpat doar 6 jucători: Unchiaş, Opri­ceană, Kiraly, Muzac, Scarlat, Gego alături de tinerii Lasc, C. Cristea, Zăgrean, Oara! Īn aceeaşi īntālnire, au fost reconfirmaţi īn funcţie antrenorii Neluţu Popa şi Adrian Bicheşi, īmpreună cu preşedintele Nicolae Lupu. Conform bilanţului financiar, īn prima parte a campionatului, FC Unirea a cheltuit 4,3 miliarde de lei, mai trebuind să fie achi­tată numai rata contractuală pe luna noiembrie (aproximativ 700 de milioane de lei), un bilanţ deloc nejustificat ţinānd cont de situaţia dezastruoasă din clasament. "Este ho­tărārea conducerii, mă supun şi īncercăm să reconstruim din temelii, bazāndu-ne pe elemente locale", a spus Neluţu Popa. "Sigur şi eu aş fi renunţat la o parte dintre a­ceş­tia, dar nu puteam face acest lucru īn plin campionat", a comentat fostul antrenor Cornel Ţălnar.



ce parere aveti legat de acest subiect ?! raman in B sau luam drumul Diviziei C ?

spmihai
2nd December 2005, 20:00
pacat ca s-a ajuns aici. dak nu se vor aduce jucatori klumea cred ca ne paste C-ul :no:

King of Hell
2nd December 2005, 23:54
Ata ete frate.

ADelPiero
3rd December 2005, 02:41
eu sper intr-o minune... sa ramanem totusi in ... B ...

andreiush
3rd December 2005, 02:51
Sper sa ramaneti in B sa ne putem duela la anul :evil: Asta daca treburile merg bine si in retur pentru Baia Mare :D

ADelPiero
3rd December 2005, 16:35
sa va ajute Doamne Doamne ... si pe voi si pe noi :D
sa ne intalnim la meciul direct :D

makeG
3rd December 2005, 19:52
Ramanemm in Bsau promovam in A nicidecum in C... dar la Anu` promovam

ADelPiero
3rd December 2005, 23:44
daca echipa merge asa ... cum o vezi tu in ... sau B ?

makeG
4th December 2005, 11:03
ViTorul Uniiri e in mainile ..Lu` Dumnezeu el face ce Vreaaa..

ADelPiero
4th December 2005, 23:19
sa vina malusel :D:D:D:D:D:D

spmihai
5th December 2005, 16:59
Sa vina Malusel presedinte, si Sunda antrenor :D Atunci voi putea sta linistit ca nu retrogradam, dar in conditiile de acum, mi-e chiar frica d C, lucru care ar fi un dezastru inimaginabil pt uniristi :ciocan: Dak tot nu vine nici Sunda si nici Malusel, macar sa vina Limoniu ca ala ne scapa de C, ca e expert in blaturi :evil: . Oricum am scapat de Divizia C de mai multe ori din cauza lui:P

makeG
5th December 2005, 18:23
Ce limoniu mah.. mai bine sa vina LIMONADA ca-i acreste p-aia umpik si gata dupaia il cheamaa "GIGI PINALTY"

ADelPiero
31st December 2005, 17:24
adierea de iarna :D asta nu poate salva...

makeG
1st January 2006, 14:56
Fotbalul din Alba Iulia... va ramane tot ashea.. dar sa vina un antrenor bun si cativa jukatori buni..

spmihai
17th January 2006, 22:07
ce mai ziceti oameni buni? nu prea mai scrie nimeni pe aici. cam trist viitorul lui Unirea dupa parerea mea, dar asta e. macar sa discutam sa vedem fiecare ce parerea are despre putinele modificari facute in iarna.

spmihai
16th February 2006, 17:39
Haideti fratilor sa mai zicem si noi cate ceva pe forumul asta k in ultima am cam somat :) . Haideti sa ne dam cu parerea fiecare despre antrenor si despre "campania de achizitii", care e dupa parerea mult prea slabutza k sa putem emite pretentii de salvare :ciocan: . Nici antrenorul nu ma prea incanta sa fiu sincer, dar acuma sa ne multumim cu ce avem si sa speram ca va face treaba buna si isi va indeplini obiectivul.

ADelPiero
21st February 2006, 14:05
eu astept sa vedem inceputul de campionat :D ... sa vedem ce schimbari s`au facut ... :)

spmihai
24th February 2006, 20:32
si eu is tare curios. oricum un castig imens va fi daniel tatar, joace super bine baiatu ala. sa vadem ce face in meciurile oficiale ca in astea amicale mi-o placut mult in care l-am vazut

ultra_alba
25th February 2006, 19:53
e noul maier?:o:

spmihai
25th February 2006, 21:19
talent are cu carul, depinde numai de el cum il va folosi. sa speram ca nu ceda ispitelor din fotbal si se va tine de meserie, ca ii prevad un viitor stralucit. nu se stie, poate fi chiar si un viitor maier. sa speram ca asa va fi.:)

ultra_alba
25th February 2006, 22:36
sau poate e din categoria:'' s-a nascut talent si a murit sperantza ''

spmihai
26th February 2006, 02:15
si aia e posibil. doar stim bine ce s-a intamplat cu rares oprea. cand era la juniori juca titular in nationala, si dupa aia cand a venit timpu sa confirme, nu a mai facut-o. sa speram ca nu va fi cazul si cu tatar.

ADelPiero
6th March 2006, 16:45
FC Unirea Alba Iulia se chinuie să rămānă īn eşalonul secund!

*ANUL ĪNFIINŢĂRII: 1924 *Culori: alb/negru *Stadion: "Cetate" - 18.000 locuri (7000 pe scaune) *Performanţe interne: semifinalistă a Cupei Romāniei (1990/1991), locul şase īn Divizia A (ediţia 2003/2004).

*CONDUCEREA ADMINISTRATIVĂ: Nicolae Lupu - preşedinte executiv, Ioan Vlad - director sportiv; Ştefan Sarmeş - preşedintele Consiliului de Administraţie; Mircea Cimpoieş - administrator, Călin Potor - medic, Traian Rīngheţ - asistent medical, Petru Ruja, Radu Nicula - masori.

*CONDUCEREA TEHNICĂ: Constantin Cīrstea (n. 22.02.1949) - antrenor principal, Mihai Zamfir - antrenor secund, Adrian Bicheşi - antrenor cu portarii.

*LOTUL DE JUCĂTORI: Raul Unchiaş (8.09.1975), Mihai Lasc (18.02.1988), George Rotaru (08.01.1971) - portari; *Laurenţiu Ion Opriceană (4.12.1981), Valentin Ciofu (12.08.1986), Gheorghe Bar (27.09.1970), Sorin Codruţ Ciobanu (24.09.1974), Nicolae Ştefan Kiraly (07.05.1975), Călin Cristea (6.05.1988), Andrei Kelemen (28.09.1983) - fundaşi; *Apostol Muzac (6.07.1987), Daniel Sabou (4.11.1979), Sandu Lucian Borş (03.02.1980), Alexandru Gabor (31.03.1975), Daniel Tătar (21.10.1987), Sergiu Răchită (27.08.1982) - mijlocaşi; *Cristian Scarlat (10.02.1978), Florin Dīmbean (31.03.1975), Szabolcs Szekely (29.06.1985), Andrei Zăgrean (16.10.1986), Claudiu Oara (3.05.1988), Lucian Ferentz Popescu (24.12.1972) - atacanţi.

*PLECĂRI: Fl. Cotora (FC Sibiu), D. Miclea (UTA Arad), L. Cotora (FC Sibiu), Tīlvan ("U" Cluj), Ad. Demian (CS Otopeni), Irina (Corvinul Hunedoara), Raţă (Unirea Urziceni), Goşman (Dinamo II), A. Militaru (destinaţie necunoscută), Ov. Maier (Soda Ocna Mureş), M. Stanciu (Spania, la muncă), Cl. Moldovan ("U" Cluj), G. Szekely (Metalul Aiud ?), Gego (Olimpia Satu Mare ?).

*ACHIZIŢII: G. Rotaru (Inter Sīnger - divizia D Mureş), Ciofu (Soda Ocna Mureş - C6), Gh. Bar (Arieşul Turda - C8), C. Ciobanu (FC Oradea), Borş (Gloria Bistriţa), S. Gabor (Trans Sil Tg Mureş - C9), D. Tătar (Inter Blaj), L. Răchită (Kozara Vinţ), Dīmbean (ISCT), S. Szekely (Gloria Bistriţa), Kelemen (UTA Arad), Ferentz Popescu (Mureşul Luduş - C9), D. Sabou (revenit).

ADelPiero
11th March 2006, 03:08
se pare ca vom disparea cel putin pentru o perioada de timp din prim-plan...

FC Unirea n-a fost programată pentru partida de la Mediaş! (http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=551918&postcount=463)

spmihai
12th March 2006, 22:39
din prim-plan am iesit inca din vara, cand am retrogradat din A, dar acum se pare ca vom iesi de tot din fotbal. este foarte trist ceea ce se intampla, dar facand haz de necaz, macar nu suntem singurii care au patit asa ceva, in urma cu cativa ani si UMT a reusit o asemenea "performanta".:ciocan:

ultra_alba
12th March 2006, 22:52
am ajuns de rasul lumii...

ultra_alba
12th March 2006, 22:52
am ajuns de rasul lumii...

Darkslowstar
12th March 2006, 23:07
Ce idioti ca nu platesc datoriile alea, n-au cum sa le ignore. Auzi ce tampenie, ca n-au preluat si datoriile, parca ai de ales? Ce pacat ca o echipa ca Unirea sa dispara din cazua unor conducatori idioti!

ADelPiero
13th March 2006, 01:36
da... e o alta societate... alti conducatori ... alta treaba ... daca platesc datoriile astea.. dupaia trebuie sa le plateasca si pe alealate babane .. e groasa treaba

uite aici esenta si ideea principala: < Contractul de cesiune le dă dreptate! (http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=554766&postcount=466) >

Darkslowstar
14th March 2006, 15:12
Nici vorba de asa ceva Delpi, nu poti prelua de o persoana numai activele si sa lasi pasivele. Datoriile alea sunt facute de clubul de fotbal Unirea, care activeaza in B si actuala conducere nu mai poate scapa de ele in felul asta. Vremurile alea s-au dus. Daca nu vor sa le plateasca sa cumpere un loc in B/C/D sau sa o ia de la capat in Onoare. Chiar ca nu au dreptate!

spmihai
14th March 2006, 15:16
adevarul e k nici conducatorii nu sunt prea competenti, mai ales presedintele lupu. nici un transfer nu a fost facut de catre lupu, in toate s-a implicat sarmes, presedintele CA. mi se pare aiurea k se tine postul de presedinte pentru o persoana care e clar depasita de situatie, dar asta e romania pana la urma, sa tin posturi ocupate din cauza intereselor

spmihai
14th March 2006, 15:20
Campionatul Diviziei B la fotbal a fost amanat pana in data de 25 martie din cauza vremii nefavorabile. asa ca unirea mai are o saptamana la dispozitie pentru a plati datoriile si sa fie programata in campionat. :yeah:

ADelPiero
14th March 2006, 20:13
si se pare ca totusi.. se va rezolva (o intelegere cu cei din cauza carora nu ne`a programat)... insa inca nimic nu e sigur. ..

spmihai
15th March 2006, 15:39
Ai dreptate, si eu am auzit k i-au chemat pe cei trei jucatori si pe gherman la club sa rezolve problema pe cale amiabila. sa speram ca vor si reusi.

ADelPiero
17th March 2006, 04:50
Doamne da sa se rezolve... sa ma pot duce sa`i mai vad la meciuri...

makeG
10th April 2006, 18:10
"

O echipa frumoasa e-o iubire de-o viata
FC UNIREA
"

E Bun sloganul asta... dar treaba e vorba lui ADELPIERO .. sa se rezolve.. ca UNIREA SA CASTiGE :)))

makeG
15th May 2006, 07:04
Scumpp domnee scumppp.. dincolo era mai ieftin

Pepsi-Cola
15th May 2006, 14:43
Sper sa ramana macar in divizia B ....Divizia A peste 2-3 ani

Pepsi-Cola
15th May 2006, 14:47
ar fi o bucurie pt. Alba Iulia sa promoveze peste 1 an dar nu sunt prea sigur eu vad promovarea peste 2 ani .....

Bogdan UltraS
11th June 2006, 19:31
Toti suporterii echipei Fc Unirea Alba Iulia si nu numai sunt asteptati.Astazi am aflat ca Unirea va juca din nou in B dupa ce initial a cazut in c.COnducatorii clubului au ajuns la un acord si au cumparat locul echipe Fc Poli Iasi II>multumm conducatoriilor:drak:

Elphax
11th June 2006, 19:42
te-am luat cu cateva minute ;)

http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=681858&postcount=1

BrasovFans
11th June 2006, 20:21
Nu mai conteaza cine a zis prima oara... important este k Unirea Alba iulia va juca in B si nu in C!

lolo_grupa_c
16th June 2006, 00:07
nu prea vad o promovare in urmatorii 2-3 ani...cu parere de rau locul vostru e in B....

starsteel
20th June 2006, 10:57
cred ca nu ai inteles, ei isi doreau o promovare in B anul viitor din cate stiu au picat in C

lolo_grupa_c
21st June 2006, 13:39
in concluzie??? fata de divizia A, nu au deloc...

Pepsi-Cola
21st June 2006, 15:41
o sa vezi tu anu viitor ...o sa fim in A..

lolo_grupa_c
21st June 2006, 20:03
o sa vezi tu anu viitor ...o sa fim in A..

ai argumente???

Pepsi-Cola
22nd June 2006, 23:50
nu am argumente ...dar eu asa cred .

lolo_grupa_c
30th June 2006, 11:13
nu am argumente ...dar eu asa cred .

e bine totusi ca aveti speranta....numai bine...:drak:

BrasovFans
11th July 2006, 21:52
FC Unirea trebuie sa joace in Liga 2... chiar daca au retrogradat in Liga 3... este pacat ca Alba Iulia sa aiba o echipa in Liga 3 si nici una in Liga 2! Pacat ca o echipa care era revelatia deplasarilor in Divizia A a ajuns intr-o astfel de situatie.

King of Hell
11th July 2006, 22:03
ba lasa-i sa joace in C. daca o picat in C, in C sa joace

BrasovFans
11th July 2006, 22:09
Pai asta ar trebui sa se intample si cu UTA... chiar daca eu nu prea sunt de acord cu fuziunile si cumpararea de locuri. Sa fie multumit si King si eu... FC Unirea sa joace in Liga 3!

spmihai
13th July 2006, 22:49
In sfarsit reusesc si conducatorii clubului sa faca un lucru bun, adica sa cumpere un loc in Divizia B, sau Liga II, cum vreti sa-i ziceti. Se pare ca echipa de la care vom prelua locul este Oltchim Rm. Valcea. chiar daca este lipsit de onoare si rusinos unde s-a ajuns, totusi e mai bine asa. Sa speram insa ca nu se ajunge la situatia de anul trecut.

ultra_alba
14th July 2006, 22:49
rusine mai mare nici ca se putea...sa ajungem ca la talcioc sa cumparam locuri?pacat ca ne-am patat inca odata istoria...

spmihai
15th July 2006, 16:26
ai dreptate, e rusinos, dar sunt si altii care si-au patat si mai rau istoria. exemplu uta, din C a ajuns direct in A, ce mai retrogradare fericita, plus ca uta are un palmares mai bogat ca al unirii. sa speram insa ca se va face la unirea o echipa competitiva anul acesta care sa aspire spre primele locuri, ca la promovarea nu mai visez de mult timp pana sunt acesti conducatori la echipa.

makeG
22nd July 2006, 01:52
da e rusinos.. dar odata ce nu stii sa tii o echipa in frau.. si sa ai gija de ea.. fara scandaluri... cu antrenori buni...cu putere financiara,, nu una 2.. SCANDAL[Demitem Antrenoru`]...[numai dam prime la jukatori][numai dam salarii] Normal.. ca,jukatorii cand aud ashea ceva.. vor sa plece.. pentru ca traim in Romania,nu avem conceptia. de a realiza ca trebuie sa luptam sa castigam,ca sa ne dea banii si restu noi.. PLEKAM,ca nu ne convine