PDA

View Full Version : Rugby Tag



mircea4u
23rd April 2007, 20:42
Ce parere aveti despre introducerea in scolile de la noi a Tagului?
Si daca este cineva care este dispus la un meci amical , echipa mixta cu copii nascuti in 94.:)

real32
26th April 2007, 11:58
Rugby-tag este o proiect excelent pentru atragerea copiilor de scoala catre rugby. In absenta terenurilor gazonate din curtile scolilor, rugby-tag este o alternativa perfecta pentru a practica jocul de rugby fara contact fizic. O raspandire mai mare in toate scolile, prin inspectoratele scolare, ar fi benefica. Ideea esta ca elevii sa invete regulile de baza ale acestui sport si sa fie atrasi de frumusetea rugbyului. Aici profesorii de sport au un rol determinant!

nicu const
8th October 2007, 14:21
Mai degraba Touch rugby

Metaforik
3rd November 2007, 19:55
Rugby-ul tag este altceva decat touch rugby-ul!

In primul placajul se realizeaza prin apucarea unei esarfe care este legata de braul jucatorilor. In al doilea caz, atingerea cu o mana (sau doua, depinde de varianta) constituie placaj. Rugby-ul tag este varianta care presupune cel mai putin contact fizic. Se preteaza si jocului pe terenuri dure (curtea scolii, asfalt) care altfel ar putea duce la accidentarea jucatorilor dupa aplicarea unui placaj.

A.k.a
14th November 2007, 12:01
Cred ca e un fel de Flag football (american)

raduc30
20th November 2007, 10:46
Peste 50 de profesori de educatie fizica din 30 de scoli bucurestene vor participa vineri 23 noiembrie la un curs organizat de F.R.Rugby pentru initiere in metodica de predare a rugbyului-tag (non-contact). Profesorii vor preda apoi notiunile de baza in cadrul orelor de educatie fizica si isi vor face echipa scolii de rugby-tag, sub supravegherea unor instructori de rugby.

Fiecare din cele 30 de scoli vor participa la un campionat scolar de rugby-tag organizat de Federatia Romana de Rugby.
FRR sustine proiectul prin cursurile pentru profesorii de educatie fizica, consiliere metodica din partea instructorilor, regulamemente de rugby-tag, mingi de rugby si coordonare a competitiei municipale.

Fiecare profesor care isi face echipa de rugby-tag cu care participa la competitie va fi remunerat de FRR, in cadrul programului de dezvoltare. Proiectul se desfasoara cu aprobarea Inspectoratului General Scolar al Municipiului Bucuresti.

Spada
4th June 2008, 17:57
bah voi sunte-ti nebuni....cum draq rugby tag......frate rugby e frumos...cu contact,placaje,gramezi,spontane...ce draq ala e rugby....si e misto....chiar daca se mai arunga si pumni...dar asa e frumos....nu pe atingeri....rugby tag fac la antrenament si nu imi place...pai cum faci u fizic daca nu plachezi sau nu impingi in gramezi

morco
22nd December 2008, 20:45
Rugby Tag este o ideie buna pentru a mari practicanti de rugby daca ai spui unui prieten hai la rugby spune nu ca mi rup aia oasele pentru cei mici e bine sa se formeze prin tag apoi sa treaca la rugby adevart. Ai dreptate Spada nici mie numi place sunt prea multe intreuperi de joc eti asa ca prefer RUGBY in 15 pe contac cel mai frumos .

tagrugby
17th December 2009, 11:59
Rugby Tag este o ideie buna pentru a mari practicanti de rugby daca ai spui unui prieten hai la rugby spune nu ca mi rup aia oasele pentru cei mici e bine sa se formeze prin tag apoi sa treaca la rugby adevart. Ai dreptate Spada nici mie numi place sunt prea multe intreuperi de joc eti asa ca prefer RUGBY in 15 pe contac cel mai frumos .

Sunt foarte multe intreruperi datorita regulamentului foarte stufos - http://www.galaxiasport.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=18&Itemid= insa e un sport destul de frumos si creativ practicat de elevi.

Trim0b
6th April 2010, 15:03
mie personal mi se pare o porcarie,am facut rugby de performanta si este foarte frumos desi pare foarte dur nu este asa