PDA

View Full Version : Campionatele Europene de Gimnastica Artistica 2007



Mihaela P
23rd April 2007, 19:13
La sfarsitul acestei saptamani se vor desfasura Campionatele Europene de Gimnastica Artistica .
Acestea vor avea loc la Amsterdam in perioada 26-29 Aprilie.

vlad001
24th April 2007, 18:18
Sunt zvonuri ca Aluissa Lacusteanu s-ar fi accidentat in timpul unui antrenament in Amsterdam si e posibil sa nu mai concureze :headbang:
Sper sa nu fie adevarat sau macar sa nu se fi accidentat foarte grav.

praf_de_stele
24th April 2007, 19:48
eu de-abia astept sa-nceapa, chiar daca favorita mea, Catalina, nu concureaza.
eu zic ca avem sanse sa luam mai multe medalii, daca isi fac exercitiile asa cum trebuie. fetele sunt talentate si sunt sigura ca vor veni cu medalii. sunt optimista.
HAI ROMANIA!

Mihaela P
25th April 2007, 02:25
Antrenorul Nicolae Forminte si-a fixat ca obiectiv castigarea a una-doua medalii si cel putin o clasare pe locurile 4-6 în finalale pe aparate .

Echipa anuntata este formata din: Sandra Izbasa, Steliana Nistor, Aluissa Lacusteanu si Andreea Grigore.

Asteptam un raspuns cert de la oficiali , cu privire la Aluissa Lacusteanu.

vlad001
25th April 2007, 17:11
A fost publicata ordinea de intrare in concurs pentru calificari:
http://www.ecgymnastics2007.com/pdf/C51B_StartList_GA%20Women%20Senior_Concours%20I.pd f

Nici urma de Aluissa pe lista

Mihaela P
26th April 2007, 02:55
O sa vin cu ceva comentarii cu privire la acest concurs.
Se va desfasura doar concurs individual, deci nu vom concura si cu echipa!!!
Sa nu inceapa iarasi rau-voitorii sa spuna ca nu am fost in stare sa castigam nimic la echipe.

Chiar daca Aluissa Lacusteanu nu participa (din pacate), sansele noastre raman destul de mari atata timp cat Sandra si Steliana sunt in forma.
Urmarind rezultatele de la Internationalele Romaniei , din concursul individual compus , am observat ca Aluissa ar fi avut sanse la sol si sarituri. Dar diferenta de valoare intre ea si Steliana sau Sandra inca exista. Spun asta ca sa nu ne para atat de mult rau...

Oricum, in concursul de individual compus, ca si in finalele pe aparate, nu putem participa decat cu cate 2 sportive. Si iarasi ma gandesc la cate comentarii am mai auzit (chiar de la oameni din presa sportiva) cum ca inainte erau mai multe romance pe podium. Acum nu au voie sa concureze mai mult de doua in finale! Situatie ca la Sydney nu o sa mai fie, cu trei ramance pe podium. Si asta nu pentru ca nu avem, sau nu vom avea gimnaste de valoare.

Eu am mare incredere in fetele noastre, si spun asta inainte de inceperea campionatelor.

Am fost la Ploiesti, le-am vazut si anul acesta si anul trecut la fata locului. Eu consider ca au potential.

Succes!

Mihaela P
26th April 2007, 02:57
Rezultatele obtinute la Ploiesti in concursul individual compus sunt urmatoarele:
Sarituri: Steliana Nistor-14.800

Mihaela P
26th April 2007, 03:10
Sarituri: Steliana Nistor -14.800
Sandra Izbasa-14.800
Aluissa lacusteanu-14.800 (13.650 in finala pe aparate)
Andreea Grigore-13.850

Paralele: Steliana Nistor - 15.900 (15.800 )
Sandra Izbasa- 14.600
Aluissa Lacusteanu - 13.700 (14.750 )
Andreea Grigore- 14.300

Barna: Steliana Nistor - 15.200 (16.100 )
Sandra Izbasa- 16.050
Aluissa Lacusteanu - 14.900
Andreea Grigore - 15.250 (15.550 )

Sol: Steliana Nistor-15.150 (15.050 )
Sandra Izbasa - 14.750
Aluissa Lacusteanu- 14.800 (15.100 )
Andreea Grigore - 14.300

La finalele pe aparate Sandra Izbasa nu a mai concurat, de aceea apare doar cu o nota.

vlad001
26th April 2007, 20:59
Steliana si Sandra s-au calificat pentru individual compus de pe pozitiile 2 si 3.
Andreea a avut al 8-lea scor total dar nu are dreptul sa participe in finala datorita regulii de maximum 2 gimnaste din aceeasi tara

Primele 4 la individual compus:
Vanessa Ferrari Sarituri: 14.725 Paralele: 15.600 Barna: 16.000 Sol: 15.250 Total: 61.575
Steliana Nistor Sarituri: 14.475 Paralele: 15.225 Barna: 15.650 Sol: 14.775 Total: 60.125
Sandra Izbasa Sarituri: 14.650 Paralele: 14.050 Barna: 15.700 Sol: 15.350 Total: 59.750
Alina Kozich Sarituri: 14.450 Paralele: 13.200 Barna: 15.575 Sol: 14.725 Total: 57.950

Steliana va fi si in finalele pe aparate la paralele, barna si sol, iar Sandra la sarituri, barna si sol.

rob_din
26th April 2007, 21:21
Atata timp cat Vanessa Ferrari concureaza bine iar seful federatiei internationale e un italian nu mai prindem aurul. Poate doar la sol sa avem ceva sanse.
Oricum in acest moment la feminin in gimnastica europeana e un fel de lupta Ferrari-Romania

praf_de_stele
26th April 2007, 22:32
ba eu zic ca se poate. nimeni nu poate sti. dar eu ma-ntreb ce se intampla cu Izbasa. pana acum era in fata lui Nistor. sa fie oare glezna aia? :groggy:

Mihaela P
26th April 2007, 22:35
Felicitari fetelor!
Sper sa se mentina in aceleasi pozitii si dupa finale. Ar fi super!

Mihaela P
26th April 2007, 23:08
Maine vor intra in concursul de calificari baietii: Flavius Koczi, Razvan Selariu, Marius Berbecar, Marian Dragulescu, Adrian Bucur si Ovidiu Buidoso.
Pentru concursul individual compus vor concura Flavius Koczi si Razvan Selariu.
Marius Berbecar va participa la paralele si sarituri.
Marian Dragulescu la sarituri, sol si bara fixa.
Adrian Bucur la paralele, inele, sol si cal.
Ovidiu Buidoso la bara fixa, inele si cal.

Succes!

vlad001
26th April 2007, 23:09
ba eu zic ca se poate. nimeni nu poate sti. dar eu ma-ntreb ce se intampla cu Izbasa. pana acum era in fata lui Nistor. sa fie oare glezna aia? :groggy:

Sandra are doar saritura ceva mai slaba ca la mondiale, in rest e cam la acelasi nivel, poate chiar mai bine la sol.
Ce s-a intamplat e cu Nistor. A progresat enorm. Daca o tine tot asa are sanse sa o intreaca pe Ferrari la mondiale.
Se poate si Sandra sa se mai apropie daca isi mai mareste dificultatea exercitiilor. Lucru pe care si l-a propus, dar n-a reusit inca din cauza gleznei.
Sa nu uitam ca Sandra a fost liderul echipei in 2005, cand Steliana a stat pe tusa din cauza accidentarii, si in 2006, cand Steliana de abia a inceput treptat sa se antreneze. Inainte de accidentare Steliana era, ca junioara, lidera detasata. In 2004 era mai buna chiar si decat senioarele.

rob_din
26th April 2007, 23:18
Sandra Izbasa are paralele foarte slabe. E un fel de Catalina Ponor reloaded.
Cat despre Steliana Nistor progresul nu este chiara atat de mare avand in vedere ca a luat doar cu 2 zecimi mai mult decat in calificarile pt mondialele de anul trecut.
Nu vad de unde cele 2 romance ar putea scoate cele 1,5-2 puncte necesare pt a se bate cu Ferrari dar si cu chinezoaicele sau americancele la mondiale.
Oricum tot e bine ca ne batem pt medalii nu cum spuneau unii ca fara Belu si Bitang vom fi la pamant
Apropo, unde a disparut Rusia? Sunt aproape invizibile

vlad001
26th April 2007, 23:47
Sandra Izbasa are paralele foarte slabe. E un fel de Catalina Ponor reloaded.
Cat despre Steliana Nistor progresul nu este chiara atat de mare avand in vedere ca a luat doar cu 2 zecimi mai mult decat in calificarile pt mondialele de anul trecut.
Nu vad de unde cele 2 romance ar putea scoate cele 1,5-2 puncte necesare pt a se bate cu Ferrari dar si cu chinezoaicele sau americancele la mondiale.
Oricum tot e bine ca ne batem pt medalii nu cum spuneau unii ca fara Belu si Bitang vom fi la pamant
Apropo, unde a disparut Rusia? Sunt aproape invizibile

Pentru o gimnasta care vrea sa fie competitiva la individual, da, Sandra e slaba la paralele. Dar sa o compari cu Ponor e putin cam mult.
Iar notele arbitrilor sunt foarte relative. Difera foarte mult de la concurs la concurs. Compara de exemplu Internationalele Romaniei cu actualele calificari la eropene.
Cum ar putea sa mai scoata 1,5-2 puncte? 1 punct de exemplu il pot scoate la sarituri. La mondiale ambele au facut o saritura Yurchenko cu 2 suruburi, de valoare 5.8. O pot face. Acum au o saritura Yurchenko cu 1 surub si jumatate, care valoreaza 5.5. E mai usoara pentru ca are o jumatate de surub mai putin dar in acelasi timp e mai grea pentru ca nu vezi pamantul cand aterizezi. Eu zic ca ar fi in stare ambele sa faca o saritura cu 2 suruburi si jumatate care valoreaza 6.5.
De aici iese un punct.
Sandra mai are loc sa-si imbunatateasca paralele cu cel putin o jumatate de punct si ar mai putea adauga si cateva zecimi la barna
Stela mai are loc la sol de cateva zecimi si la barna de alte cateva zecimi.

Rusoiacele au probleme pentru ca cele mai bune gimnaste ale lor sunt accidentate. Ucrainiencele in schimb sunt destul de vizibile

rob_din
27th April 2007, 02:04
Pentru o gimnasta care vrea sa fie competitiva la individual, da, Sandra e slaba la paralele. Dar sa o compari cu Ponor e putin cam mult.
Iar notele arbitrilor sunt foarte relative. Difera foarte mult de la concurs la concurs. Compara de exemplu Internationalele Romaniei cu actualele calificari la eropene.
Cum ar putea sa mai scoata 1,5-2 puncte? 1 punct de exemplu il pot scoate la sarituri. La mondiale ambele au facut o saritura Yurchenko cu 2 suruburi, de valoare 5.8. O pot face. Acum au o saritura Yurchenko cu 1 surub si jumatate, care valoreaza 5.5. E mai usoara pentru ca are o jumatate de surub mai putin dar in acelasi timp e mai grea pentru ca nu vezi pamantul cand aterizezi. Eu zic ca ar fi in stare ambele sa faca o saritura cu 2 suruburi si jumatate care valoreaza 6.5.
De aici iese un punct.
Sandra mai are loc sa-si imbunatateasca paralele cu cel putin o jumatate de punct si ar mai putea adauga si cateva zecimi la barna
Stela mai are loc la sol de cateva zecimi si la barna de alte cateva zecimi.

Rusoiacele au probleme pentru ca cele mai bune gimnaste ale lor sunt accidentate. Ucrainiencele in schimb sunt destul de vizibile



O compar pe Izbasa cu Ponor fiindca amandoua puteau (si inca pot pentru Izbasa) lua aur la individual cu paralele de o valoare macar medie.
Si sigur teoretic bineinteles ca 2 puncte se pot scoate de undeva, problema e ca practic tare mi-e teama ca e aproape imposibil. Daca puteau face saritura din 6,5 nu crezi ca ar fi incercat-o deja? Cand zic asta nu le critic pe cele 2 ba dimpotriva, rezultatele sunt f bune
Iar rusoaicele sunt accidentate de vreo 5 ani, se mai fac bine?

vlad001
27th April 2007, 10:47
O compar pe Izbasa cu Ponor fiindca amandoua puteau (si inca pot pentru Izbasa) lua aur la individual cu paralele de o valoare macar medie.
Si sigur teoretic bineinteles ca 2 puncte se pot scoate de undeva, problema e ca practic tare mi-e teama ca e aproape imposibil. Daca puteau face saritura din 6,5 nu crezi ca ar fi incercat-o deja? Cand zic asta nu le critic pe cele 2 ba dimpotriva, rezultatele sunt f bune
Iar rusoaicele sunt accidentate de vreo 5 ani, se mai fac bine?

Ponor, medalie la individual? Poate la concursurile interjudetene.
Ponor a fost o gimnasta extraordinara la barna, buna la sol si a avut si noroc, bunicica la sarituri si teribila la paralele.
Cu saritura de 6,5, nu e chiar asa: "Daca puteau, de ce n-o fac" E nevoie de antrenament pentru asta. Plus ca eu am spus ca pot sa faca saritura cu 2 suruburi (nu de 2 jumatate) si ca saritura pe care o au acum (de un surub jumatate) la va ajuta sa stapaneasca aterizarea pe o jumatate de surub. Fetele astea muncesc la 4 aparate in acelasi timp. E nevoie de mult antrenament ca sa faci trecerea la un element mai valoros. Iar rusoiacele la care ma refer sunt junioarele de anul trecut, Elizarova, Miasnikova, Kokareva.
Daca problema ta e ca nu se mai vad rusoiacele de 5 ani, iti amintesc ca anul trecut au luat bronz la echipe, iar din 2002 pana in 2004 Khorkina era "regina".
Zic din 2002 ca sa ma incadrez in cei 5 ani.

rob_din
27th April 2007, 11:21
Ponor, medalie la individual? Poate la concursurile interjudetene.
Ponor a fost o gimnasta extraordinara la barna, buna la sol si a avut si noroc, bunicica la sarituri si teribila la paralele.
Cu saritura de 6,5, nu e chiar asa: "Daca puteau, de ce n-o fac" E nevoie de antrenament pentru asta. Plus ca eu am spus ca pot sa faca saritura cu 2 suruburi (nu de 2 jumatate) si ca saritura pe care o au acum (de un surub jumatate) la va ajuta sa stapaneasca aterizarea pe o jumatate de surub. Fetele astea muncesc la 4 aparate in acelasi timp. E nevoie de mult antrenament ca sa faci trecerea la un element mai valoros. Iar rusoiacele la care ma refer sunt junioarele de anul trecut, Elizarova, Miasnikova, Kokareva.
Daca problema ta e ca nu se mai vad rusoiacele de 5 ani, iti amintesc ca anul trecut au luat bronz la echipe, iar din 2002 pana in 2004 Khorkina era "regina".
Zic din 2002 ca sa ma incadrez in cei 5 ani.


Afirmatia despre Ponor chiar nu o inteleg. Intr-adevar cu exercitiu f slab la paralele normal ca nu putea lua aur la individual. Dar tocmai asta zic si eu. Daca putea sa faca paralele macar de nivel mediu lua medalie fara probleme. LDaca nu ma insel la JO ii ajungea si nota de 9,2-9,3 la paralele pt a lua aurul.
Iar despre Rusia, iarta-ma dar la valoarea istorica a rusoaicelor ca au mai luat cate un bronz, cate un argint tot rezultate f proaste sunt. Ai dreptate, junioarele au dominat anul trecut CE, dar asta nu inseamna ca vor avea aceleasi rezultate si la seniori

vlad001
27th April 2007, 12:08
Afirmatia despre Ponor chiar nu o inteleg. Intr-adevar cu exercitiu f slab la paralele normal ca nu putea lua aur la individual. Dar tocmai asta zic si eu. Daca putea sa faca paralele macar de nivel mediu lua medalie fara probleme. Daca nu ma insel la JO ii ajungea si nota de 9,2-9,3 la paralele pt a lua aurul.

Ai afirmat:
"Sandra Izbasa are paralele foarte slabe. E un fel de Catalina Ponor reloaded."
Ai implicat prin asta ca valoarea celor 2 la paralele este comparabila. Ti-am explicat de ce nu este.
Ai mai afirmat:
"O compar pe Izbasa cu Ponor fiindca amandoua puteau (si inca pot pentru Izbasa) lua aur la individual cu paralele de o valoare macar medie."
Ponor poate putea sa ia aur la individual cu 9.4, dar valoarea ei se invartea pe la 8.8. Distanta extrem de mare in vechiul cod de punctaj.
Iar Izbasa are deja paralele de valoare medie. Daca ar avea de valoare buna (in jur de 15.00) tot nu ar fi de ajuns sa ia aurul.
Iar cu valoarea pe care o are acum a fost a 3-a in lume si poate va fi a 3-a in Europa anul asta.

Plus ca nu e corect sa compari doua gimnaste dupa 2 coduri de punctaj extrem de diferite

vlad001
27th April 2007, 12:21
Iar despre Rusia, iarta-ma dar la valoarea istorica a rusoaicelor ca au mai luat cate un bronz, cate un argint tot rezultate f proaste sunt. Ai dreptate, junioarele au dominat anul trecut CE, dar asta nu inseamna ca vor avea aceleasi rezultate si la seniori

Poate in mintea romanilor bronz si argint sunt rezultate proaste. Horkina e erou national in Rusia pentru bronzul si argintul pe care l-a luat. Iar rezulatele istorice ale sovieticelor si romancelor sunt de pe vremea cand in gimnastica existau URSS si Romania. Normal ca imparteau toate premille intre ele.
A mai aparut si China dar nu prea reuseau sa stea pe aparate in concurs, apoi usor usor s-a ridicat si SUA, iar acum China nu mai are complexe, SUA sunt o mare putere in gimnastica iar Europa si Australia sunt pline de antrenori plecati din Romania si Rusia care antreneaza gimnaste ce nu mai au nici o jena sa se bata pentru medalii.
Si repet ce am spus mai devreme, junioarele ce au dominat anul trecut CE sunt acum senioare, nu sunt la acest CE pentru ca sunt accidentate, dar e posibil sa fie la mondiale si la olimpiada. Plus actuala junioara Semionova.
Iar de anul trecut rusii au inceput sa investeasca puternic in gimnastica.
Am spus asta doar ca sa nu ne intre in cap ca Rusia a murit si nu mai avem rival in Europa.

vlad001
27th April 2007, 22:28
La baieti,individual, s-au calificat si Kozci si Selariu:
1. Fabian Hambuechen 90.175
2. Rafael Martinez 90.100
3. Flavius Koczi 89.650
4. Yuri Ryazanov 89.350
5. Maxim Deviatovski 89.050
6. Dimitri Savitski 89.025
7. Razvan Selariu 89.000

In finale, ii avem pe Dragulescu la sol si sarituri lider detasat, Koczi al doilea la sol si al 7-lea la cal:

Sarituri:
1 533 DRAGULESCU Marian ROU 16.725 16.775 16.750
2 328 KASPIAROVICH Dimitri BLR 16.325 16.350 16.337
3 596 YAKUBOVSKY Oleksandr UKR 16.475 16.125 16.300
4 544 GOLOTSUTSKOV Anton RUS 16.200 16.400 16.300
5 497 WAMMES Jeffrey NED 16.300 16.050 16.175
6 420 FAHRIG Matthias GER 16.250 16.000 16.125
7 513 BLANIK Leszek POL 16.450 15.675 16.062
8 393 WIGNANITZ Raphael FRA 16.625 15.450 16.037

Sol:
1 533 DRAGULESCU Marian ROU 16.075
2 532 KOCZI Flavius ROU 15.150
3 420 FAHRIG Matthias GER 15.150
4 395 BOUHAIL Thomas FRA 15.125
5 544 GOLOTSUTSKOV Anton RUS 15.050
6 429 KOSMIDIS Eleftherios GRE 14.975
7 371 MARTINEZ Rafael ESP 14.975
8 471 POZZO Enrico ITA 14.925

Cal:
1 441 BERKI Krisztian HUN 16.175
2 543 KRYUKOV Nikolai RUS 15.725
3 403 SMITH Louis GBR 15.725
4 402 KEATINGS Daniel GBR 15.500
5 321 TRUYENS DonnaDonn BEL 15.450
6 346 UDE Filip CRO 15.375
7 532 KOCZI Flavius ROU 15.300
8 347 SELIGMAN Robert CRO 15.250

york60
28th April 2007, 03:15
Zic ca e bine deocamdata. :)
Ma mira lipsa comentariilor in ziare. Daca nu pot crea scandal, nici nu vor sa comenteze...

rob_din
28th April 2007, 11:42
Zic ca e bine deocamdata. :)
Ma mira lipsa comentariilor in ziare. Daca nu pot crea scandal, nici nu vor sa comenteze...

Dar ce te asteptai la altceva. In Romania nu exista ziare de sport

praf_de_stele
28th April 2007, 12:25
wow!:shocked: de-abia astept sa inceapa individualul compus al fetelor. mai e cam o ora. nu mai am rabdare.
tin sa le urez succes si sa castige una dintre ele aurul. hai fetelor!

YoYoyOi
28th April 2007, 14:43
Deocamdata stam bine in individualul compus al fetelor :D

inainte de ultimul aparat Izbasa e pe 1, Ferrari e pe 2, si Steliana Nistor e pe 3.
Hai fetele /hello


Urmeaza Steliana la sol, Izbasa la sarituri iar Ferrari la paralele....

rob_din
28th April 2007, 15:01
Ferrari trebuie sa cada de 2 ori ca sa piarda titlul

YoYoyOi
28th April 2007, 15:02
nu as fi asa de sigura, mai ales ca a cam luat note mici pana acum.... e diferenta de doar 5 sutimi...

rob_din
28th April 2007, 15:18
Pentru a se bate de la egal la egal cu Ferrari Izbasa are nevoie de progrese mari la paralele. Din pacate este aparatul la care e cel mai greu de progresat

YoYoyOi
28th April 2007, 15:20
la noi paralelele au fost vesnica problema :(

Steliana a ratat si la barna si la sol si a cazut de pe locul 3 pe 4:(

Felicitari totusi pentru Sandra pentru medalia de argint /hello

rob_din
28th April 2007, 15:59
Pentru Mondiale si JO e absolut necesar ca Izbasa sa progreseze la paralele si sarituri si Nistor la sol

praf_de_stele
28th April 2007, 16:02
felicitari Sandrei pt. medalia de argint! :) a fost la un pas de aur.:o:
din pacate, Stela a ratat si la barna si la sol.:( daca le facea asa cum trebuie urca pe podium. ce pacat pt. ea!:( si ce suparata era. ii venea sa planga. lasa ca se revanseaza maine amandoua.
sanse la aur pt. Stela la paralele si pt. Sandra la sol.
succes maine!:)

rob_din
28th April 2007, 16:11
Desi merita sa castige (spre deosebire de mondiale) Ferrari e umflata cu pompa de arbitrii. In nici un caz nu a fost diferenta de 1 puct si ceva fata de Izbasa

YoYoyOi
28th April 2007, 17:18
am vazut in programul TVR2 ca transmit si concursul baietilor, dar din pacate nu e asa :(
dupa primul aparat Selariu e pe 7 si Koczi e pe 19 :(

YoYoyOi
28th April 2007, 20:03
la masculin la individual compus:

Flavius Koczi locul 5
Razvan Selariu locul 6

Ma asteptam la mai mult de la ei :(

rob_din
28th April 2007, 20:58
Koczi a terminat pe 5 desi a ratat la 3 aparate. A pierdut o mare sansa

YoYoyOi
28th April 2007, 21:02
mda... se vede ca avem probleme cu gimnastica, atat la feminin cat si la masculin...

Am fost obisnuiti cu super performante si acum o medalie de argint o privim ca pe o neperformanta... ce sa mai zic de o clasare in afara podiumului? :(

rob_din
28th April 2007, 21:08
mda... se vede ca avem probleme cu gimnastica, atat la feminin cat si la masculin...

Am fost obisnuiti cu super performante si acum o medalie de argint o privim ca pe o neperformanta... ce sa mai zic de o clasare in afara podiumului? :(



Nu vad ce probleme am avea. Nimeni nu priveste argintul Sandrei Izbasa ca pe o neperformanta. Iar baietii macar au aratat ca fara ratari se pot bate pt aur. Azi n-a fost ziua lor insa in nici un caz nu vad probleme. Deocamdata

praf_de_stele
28th April 2007, 23:45
offf...dar ce pacat pt. Razvan. culmea! a ratat tocmai la ultimul aparat dupa ce a avut note f bune. daca nu rata, putea lua aurul sau daca nu, macar argintul. mare pacat! dar imi dau seama si ce presiune a fost pe umerii lui.
asta e. ne vom revansa maine, la aparate. wow, maine concureaza si Marian. el sigur castiga sariturile si poate si solul.
succes si fetelor si baietilor!

york60
29th April 2007, 00:04
Si eu zic ca rezultatele sunt bune. :)
E foarte greu la individual compus la baieti... ganditi-va si voi... 6 aparate...
Singurul lucru care ma ingrijoreaza este ca Steliana Nistor pana acuma a gresit mereu la concursurile importante, desi toata lumea spune ca este o gimnasta cu un mare potential. Cred ca obtinerea macar unei medalie individuale la un concurs international ar ajuta-o mult din punct de vedere psihic. Sa-i tinem pumnii!
Sa nu uitam ca si Andreea Grigore a participat la acest campionat, luand locul 8 in calificari, dar din pacate, regula spune ca nu pot participa in finala de individual compus decat 2 sportive din fiecare tara. Oricum, si ea se arata a fi o sportiva de mare perspectiva! Are doar 16 ani si un bun palmares la junioare. Mai este si Aluissa Lacusteanu. Vom avea o echipa tare in viitor!

Mult succes tuturor duminica! Sandra, Steliana, Marius si Flavius! (Sper ca n-am uitat pe cineva)

york60
29th April 2007, 00:04
Marian...oops :)

praf_de_stele
29th April 2007, 00:40
Marian...oops :)
cel mai important!:)
pe el l-ai uitat.:happy

krydo
29th April 2007, 16:23
Incredibil cat ghinion a avut Marian astazi :( Bravo lui insa ca a avut puterea sa continue si sa participe in finala la sarituri... De altfel a avut ghinion toata delegatia Romaniei la aceste europene... Probabil ca ar trebui o mica schimbare in staff-ul Romaniei. Antrenorii actuali ai lotului feminin nici nu se apropie ca rezultate de cele a predecesorilor...

rob_din
29th April 2007, 16:28
Incredibil cat ghinion a avut Marian astazi :( Bravo lui insa ca a avut puterea sa continue si sa participe in finala la sarituri... De altfel a avut ghinion toata delegatia Romaniei la aceste europene... Probabil ca ar trebui o mica schimbare in staff-ul Romaniei. Antrenorii actuali ai lotului feminin nici nu se apropie ca rezultate de cele a predecesorilor...

Probabil nu stii despre ce vorbesti. La conditiile actuale din gimnastica femininina rezultatele sunt chiar mai valoroase decat ale predecesorilor

krydo
29th April 2007, 16:57
Probabil nu stii despre ce vorbesti. La conditiile actuale din gimnastica femininina rezultatele sunt chiar mai valoroase decat ale predecesorilor

Daca te multumesti cu rezultate mediocre continua sa le iei apararea... :rolleyes: Sper macar acum la ceva la barna...

alina_dana
29th April 2007, 17:13
gimnasti sau antrenori nu mai au valoare cert este ca nu mai dominam lumea gimnastici ca in trecut .au darmat un sistem fff bun

rob_din
29th April 2007, 18:28
Fetele au concurat f bine la aceasta editie, din pacate baietii fara Dragulescu sunt ca si inexistenti.
Pacat de Izbasa care avea aurul in mana la sol.

Sper su nu mai avem acelasi ghinion si la alte competitii

rob_din
29th April 2007, 18:30
gimnasti sau antrenori nu mai au valoare cert este ca nu mai dominam lumea gimnastici ca in trecut .au darmat un sistem fff bun

De cand un sistem bazat pe tortura e un sistem f bun.
Prefer 3 medalli de argint obtinute prin munca decat 4 de aur obtinute prin tortura.
Plecare lui Belu si mai ales a lui Bitang e cel mai bun lucru intamplat in gimnastica romaneasca.

alina_dana
29th April 2007, 18:54
Belu si Bitang erau poate cei mai valorosi antrenori de gimnastica din lume.de ce erau torturate daca, nu le convenea puteau sa plece, cu au facut si alele ca nu le tine nimeni cu forta .de ce nu s-au revoltat raducanu ,olaru ,amanar ,milosovici etc. gimaste care si-au dovedit valoarea anii buni .se ridica ponar care a participat la o olimpiada(nu este putin lucru) sa zica de antrenor .sa faca si acum performante ca forminte este de ceva timp .Performata se realizeaza prin munca ,sacrificiu ,durere ,talent dar degeaba esti talentat daca nu muncesti .

york60
29th April 2007, 20:54
Fetele au concurat f bine la aceasta editie, din pacate baietii fara Dragulescu sunt ca si inexistenti.
Pacat de Izbasa care avea aurul in mana la sol.

Sper su nu mai avem acelasi ghinion si la alte competitii

Eu nu consider locurile 5 si 6 la individual compus si bronz la cal ca "inexistenti." Sa nu uitam ca la baieti nu avem atat de multa traditie. Acum cativa ani il aveam doar pe Marius Urzica, care concura super, insa numai la cal. Acum il avem pe Dragulescu, la 2 aparate, plus Selariu, Koczi etc. Valori de tipul Urzica nu apar tot timpul. Acum, zic eu, avem mai multa constanta si mai multe persoane de valoare apropriata.

La fete - s-a obtinut medalie la paralele! Rezultat care mi se pare super.

Per total, desi nu s-a luat nici un aur, trebuie sa recunoastem ca au fost si ghinioane, si am iesit destul de bine. Cei care se planga de lipsa medaliilor de aur, sa mearga sa concureze ei mai bine.

praf_de_stele
30th April 2007, 00:16
eu, una, sunt multumita de rezultate. mi-as fi dorit macar un aur, dar nu ma plang. Izbasa avea aceasta sansa la sol, dar daca s-a accidentat...si Marian avea sansa la sarituri si la sol, dar si el s-a accidentat... pacat!

Daniela Duran
30th April 2007, 16:40
As vrea doar sa stiu ce parere aveti in legatura cu recent incheiatele Campionate Europene ee gimnastica...

Daniela Duran
30th April 2007, 16:44
La sfarsitul acestei saptamani se vor desfasura Campionatele Europene de Gimnastica Artistica .
Acestea vor avea loc la Amsterdam in perioada 26-29 Aprilie.
asta este mi mult o proba,poate chiar reusesc sa trimit ceva...Voiam sa vorbesc despre gimnastica...

Daniela Duran
30th April 2007, 16:46
asta este mi mult o proba,poate chiar reusesc sa trimit ceva...Voiam sa vorbesc despre gimnastica...
Voiam sa intreb cum vi se par performantele de la CE. Eu cred ca sunt acceptabile,daca judecam lucrurile in mod realist.

Mihaela P
30th April 2007, 18:16
Felicitari tuturor,dar in special fetelor si antrenorilor lor!
Eu consider rezultatele bune, nu exceptionale, dar nu trebuie sa le consideram gimnasti si antrenori fara valoare". Sunt clasari in primii 8, sunt medalii, sunt exercitii bune, progrese la paralele...
Fetele au potential, au concurat dupa accidentari, Sandra era chiar accidentata. Doar cine nu stie ce implica o accidentare, ce urmari poate avea (saptamani-luni de repaos, fizioterapie, alte moduri de refacere...) poate sa fie carcotas si sa comenteze ca nu a concurat la sol. Daca ai fi parinte cu siguranta te-ai gandi mai intai la sanatatea copilului ...Parintii Sandrei sunt asistenti medicali.
Cat despre "tortura"...poate nu este cuvantul potrivit. Dar este o schimbare de atmosfera in sanul echipei.
Aici sunt doua aspecte. In primul rand Bellu lua fetele in echipa de la 16 ani, cand ele treceau la seniorat, erau deja domnisoare, se putea discuta altfel cu ele. Forminte le ia de la 12-13 ani, cand se formeaza lotul de junioare. Cum poate el sa se poarte dur cu niste copile???
In al doile rand, fetele sunt mai degajate, parca nu sunt stresate. Normal, fiecare isi doreste sa castige , dupa ani de munca zilnica. Nu cred ca este cazul sa mai fie si stresata de gandul ca antrenorului.
Ma gandesc acum la mimica fetei de copil poznas pe care a avut- Sandra cand a terminat individualul compus, cum zambea ca un copil ce stia ca a facut o prostioara si se uita cu coada ochiului la antrenori (gresise la a doua saritura) . Asa ceva nu am vazut niciodata in lotul lui Bellu.
Sunt de acord cu "rob din" in privinta medaliilor obtinute prin tortura sau munca.

Mihaela P
30th April 2007, 20:15
Vreau sa mai amintesc target-ul antrenorului Forminte, inainte de a pleca la Amsterdam: una-doua medalii si o clasificare in locurile 4-6 !!!!
Daca ne gandim bine, putem spune ca Romania si-a depasit obiectivul propus. S-au obtinut 4 medalii , plus clasificarile Stelianei la individual compus si sol.

Daca astea sunt rezultate mediocre...scuza-ma Krydo, eu nu o sa ma mai uit la gimnastica. Iar asta nu se va intampla niciodata!
Reamintesc regula aplicata de destul de putin timp (totusi sunt cativa ani) ca nu mai au voie sa participe in finale mai mult de 2 gimnaste din fiecare tara. Poate daca participau si Andreea Grigore si Aluissa Lacusteanu aveam parte de surprize. Asa cum surpriza a fost si la timpul ei Andreea Raducan. Acum este greu sa risti sa introduci in competitie o sportiva neexperimentata in locul alteia cu ceva istoric.

vlad001
30th April 2007, 20:23
Ma gandesc acum la mimica fetei de copil poznas pe care a avut- Sandra cand a terminat individualul compus, cum zambea ca un copil ce stia ca a facut o prostioara si se uita cu coada ochiului la antrenori (gresise la a doua saritura).
Nu era a doua saritura, era reluarea de la prima si singura ;)
Dar sunt de acord ca fetele sunt mai relaxate. Totusi nu e sat fara caini nici acum, Sandra se astepta la o mustruluiala. Nu pentru ca o saritura mai buna i-ar fi adus medalia de aur, ci pentru ca trebuie sa faca totul cat mai bine posibil.
La fete, sunt multumit de evolutia Sandrei la barna si la individual. Personal, nu speram la mai mult de bronz din partea ei. Stela m-a intristat foarte tare. Nu inteleg cum poate rata fix cand nu trebuie. Iar dupa prima ratare parca i s-au muiat picioarele si a mai avut o ezitare mare la barna, apoi a ratat si la sol.
Si cand am vazut-o plangand mi-a rupt inima in doua. Ferrari la mondiale a cazut, s-a ridicat de parca nimic nu s-a intamplat si a mers mai departe. Stela a trebuit sa simta cazatura aia ca pe sfarsitul lumii. :no:
Dar poate e mai bine ca a avut caderea nervoasa si nu a mai prins podiumul, altfel ar fi devenit in mintea suporterilor o a doua Ferrari, care cade si ia medalie.
A doua zi in schimb Stelutza si-a revenit, e singura gimnasta care a luat 2 medalii in concursurile pe aparate. Mai putea sa ia si Sandra medalie la sol, dar ghinionul a facut sa se loveasca si mai tare la piciorul accidentat.

La baieti, ghinion mare cu accidentarea lui Dragulescu. fara bronzul lui Koczi, baietii ar fi venit cu mana goala.

Una peste alta, sunt multumit cu performantele alor nostri, dar sunt ingrijorat ce se va intampla de acum incolo cu atatea accidentari. Vor mai prinde Aluissa si Sandra mondialele? Se vor putea vindeca si sa mai prinda si ceva timp de antrenament pana in toamna? Dragulescu va mai putea sa continue? :cry:

Mihaela P
1st May 2007, 11:57
Intr-adevar, in concursul de individual compus se executa o singura saritura. Scuze!

rob_din
4th May 2007, 16:31
Daca erau Belu si Bitang la lot erau in stare s-o oblige pe Izbasa sa concureze la sol

Mihaela P
5th May 2007, 13:27
Dupa scandalul "Oana Petrovschi" cred ca nu ar mai avea nici ei curajul sa oblige gimnastele sa particile accidentate.

Mihaela P
5th May 2007, 13:31
Nadia Comaneci declara in data de 2 Mai in ziarul Prosport:

"Nu-i un capat de tara daca România n-a obtinut aurul la Europene

Desi este pentru prima oara în ultimii 22 de ani când echipele de gimnastica ale României se întorc fara a cuceri macar o medalie de aur, nu cred ca trebuie sa facem din acest lucru o tragedie. Gurile rele sustineau ca, odata cu plecarea antrenorilor Octavian Bellu si Mariana Bitang, gimnastica nu va mai avea prea curând performante notabile. Eu nu m-am hazardat si am spus ca trebuie sa asteptam.
Iar pronosticurile prapastioase ar fi putut fi contrazise daca nu interveneau accidentarile.

Cuvântul care a caracterizat competitia de saptamâna trecuta este GHINION, iar Aluissa Lacusteanu, Sandra Izbasa si Marian Dragulescu i-au cazut victime. Sunt convinsa ca, daca nu se lovea la cap în timpul exercitiului la sol, Marian Dragulescu ar fi obtinut medalia de aur la sarituri, proba la care nu are rival.

La fel si în cazul Sandrei. Aterizarea gresita de la finalul exercitiului de la bârna i-a compromis participarea la sol, iar piciorul îi va fi imobilizat cu o atela ghipsata. Sa nu facem un capat de tara! Pâna la urma, ghipsul nu mai e asa o sperietoare! Important este acum sa tragem linie si sa analizam evolutiile acestor sportivi. Per total, ei s-au prezentat bine, drept dovada stând medaliile de argint si de bronz pe care le-au obtinut. Nu antrenorii sunt vinovati de accidentari, ci doar de evolutiile sportivilor pe care îi pregatesc, iar acestia s-au descurcat bine la acest campionat.

Bellu si Bitang au plecat de la cârma echipei. Trebuie sa ne obisnuim cu aceasta idee! Nici lor nu le-ar fi fost mai usor în acest moment. Si asta pentru ca acum are loc acel mult discutat schimb de generatii. E un ciclu pe care îl urmeaza toate disciplinele sportive, nu doar gimnastica. "

praf_de_stele
6th May 2007, 13:02
Daca erau Belu si Bitang la lot erau in stare s-o oblige pe Izbasa sa concureze la sol
nici chiar asa! cata exagerare! gata, acum ca cei doi s-au retras, toti ii vb de rau. au uitat ca datorita lor am avut numeroase glorii in toate competitiile posibile, iar Romania era atunci un fenomen in gimnastica mondiala.
dar acum ca nu mai sunt, au inceput sa-i critice. ar trebui sa-i respectam pt. tot ce au facut pt. tara.

Mihaela P
6th May 2007, 13:16
A ii respecta si a le recunoaste meritele nu inseamnna ca nu ne putem spune punctul de vedere cu privire la "duritatea" lor.
Am pus cuvantul duritate in ghilimele pt. ca nu cred ca este cel mai bun , dar altul nu am gasit. Poate inflexibilitate, intransigenta sau ...un oarecare profesionalism dus la extrem.

praf_de_stele
7th May 2007, 21:21
poate ca doar asa au vazut ei performanta de care au avut parte de-a lungul acestor ani. si in ciuda acestei "duritati", rezultatele pe care le-au obtinut au fost de exceptie. deci a dat roade tot ce au facut.

Mihaela P
8th May 2007, 03:00
Ramane de vazut ce rezultate vor obtine aceeasi antrenori in alte conditii decat cele de la lot, dar cu doua sportive de exceptie:Catalina Ponor si Monica Rosu.
Eu cred doar in ceea ce ar putea face Monica Rosu, avand in vedere nivelul actual al sariturilor (vazute la Europene).
Despre Catalina Ponor...

Mihaela P
9th May 2007, 08:51
Articolul din Libertatea despre revenirea Monicai Rosu, despre care am pomenit mai sus.
http://www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=stire&sid=178444

praf_de_stele
11th May 2007, 17:09
wow! nu stiam ca revine si Monica! Bravo ei! ii doresc mult succes.
totusi Catalina Ponor va redeveni ceea ce a fost. vad ca sunt singura care ii da sanse, dar eu sunt sigura de asta. mai ales ca se va antrena din nou cu Bitang si Belu.

vlad001
11th May 2007, 18:45
Nu zice nicaieri ca se va antrena cu Bitang si Bellu. Bellu este seful ANS, o pozitie prea importanta ca sa o abandoneze pentru Catalina Ponor.
Catalina se va antrena doar cu Mariana Bitang, daca Mariana Bitang o va accepta dupa cele 10 zile de evaluare.

Monica Rosu a anuntat doar ca si-ar dori sa revina, dar a pronuntat numele lui Bellu ca si antrenor pe care si l-ar dori.
Mariana Bitang, care este antrenor specializat la barna (poate si sol, nu stiu sigur) a refuzat sa o antreneze pe Rosu, al carei obiectiv erau sariturile.

Un articol despre asta:
http://cotidianul.ro/index.php?id=10657&art=28472&cHash=cc14da71b6

praf_de_stele
11th May 2007, 20:40
pai tocmai de asta...Catalina isi doreste cel mai mult medalii la barna, aparat pe care l-a dominat cand era in gimnastica. si daca Bitang este specialista la barna(ca antrenor), cred ca-i ajunge Catalinei. nu e neaparat nevoie si de Belu. daca vrea si la sol, nu stiu...dar la barna e cert.
iar despre Monica... mi-ar placea s-o vad din nou in activitate.