PDA

View Full Version : Locul 1 in clasamentul coeficientilor UEFA !



stefanm14
1st December 2005, 22:54
Dupa aceste 3 meciuri jucate de echipele romanesti in cupa UEFA, Romania va ocupa locul 1 in clasamentul coeficientilor UEFA in acest an ! Este o performanta extraordinara, avem deja 2 echipe calificate in primavara europeana, Dinamo are si ea sanse destul de bune de calificare...un an exceptional pana acum, de unde in turul preliminar, cand toate cele 3 echipe aveau meciuri grele, majoritatea de aici spuneam ca nici o echipa romaneasca nu va merge mai departe.

Paul
1st December 2005, 23:04
remember Zapada si Ionut Popa :yeah:
Si ai rabdare sa se termina Rapidul ...

dede
1st December 2005, 23:04
cine e pe primul loc...Romania eee...Romanie eee
se vede ca azi e 1 dec...ziua tuturor romanilor...

Paul
1st December 2005, 23:06
sa`l vezi maine pe Mitica - "avem campionat tare domne` :P "

stefanm14
1st December 2005, 23:34
Chiar ca este un cadou extraordinar de 1 dec. Sa speram ca vom ramane cat mai mult timp acolo sus :ok:

Paul
1st December 2005, 23:46
din pacate e greu sa te mentii ...

oricum 9,833 p in acest sezon .... e ceva

otinho
2nd December 2005, 00:02
9,833 si mai sunt cel putin 7 meciuri :)

Paul
2nd December 2005, 00:10
sa nu uitam sa se da 1p pentru accesul in primavara europeana , si inca un punct pentru fiecare tur parcurs ... pe langa punctele normale!

stefanm14
2nd December 2005, 00:11
Sferturile de finala nu mi se par un obiectiv foarte indraznet pt o echipa romaneasca, in acest sezon, dupa cum au jucat....:ok:

lupisor lupetto
2nd December 2005, 00:14
WHOA!!! Suntem cei mai tari din Europa!! :D

asphyx
2nd December 2005, 00:25
WHOA!!! Suntem cei mai tari din Europa!! :D
/hello

Paul
2nd December 2005, 00:29
nu;
cei mai tari joaca in Champions League ... :(

aymanxp
2nd December 2005, 00:46
nu;
cei mai tari joaca in Champions League ... :(

in curand vom juca si noi !!!!!!

delaparis
2nd December 2005, 00:47
Aia sunt cei mai bogati Paul ...
Noi suntem cei mai buni !!!

Dennis
2nd December 2005, 01:01
Felicitari tuturor echipelor romanesti!! Seara foarte fericita pentru toti romanii!! sa o tinem tot asa!! si delaparis are dreptate, aia sunt bogati, noi suntem buni :D

fia
2nd December 2005, 01:03
http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/ccoef2006.html

Romania e pe primul loc :) Tineti-o tot asa :)

uti2102
2nd December 2005, 01:09
Sa nu uitam ca pe masura ce o sa avem mai multe echipe angrenate in cupele europene ne va fi din ce in ce mai greu sa avem asemenea coeficientzi. Asta daca nu cumva se vor face investitzii masive iar eventualele noi participante vor veni cu aceeashi putere ca shi actualele reprezentante ale Romaniei in competitzile europene.

fia
2nd December 2005, 01:19
Eu zic ca spre exemplu Timisoara e pe o cale buna cel putin din punct de vedere al investitiilor, asteptam si rezultatele.

lupisor lupetto
2nd December 2005, 01:21
Farul la fel

Este bine daca am avea mai multe locuri in Cupele Europene fiindca se investeste prea mult pentru un loc in preliminariile C1 si doua in preliminariile C2.

don_denver
2nd December 2005, 01:42
avem echipe..acvem valoare..in europa..romania..e cea mai tare..may ce poet am devenit..tot asa...:D

Tudose
2nd December 2005, 01:48
Pentru ca am vazut pe viu toate cele 3 meciuri, fac si eu cateva aprecieri:

Forta adversarilor
TSKA Moscova (cel mai puternic), PAOK Salonic, Halmstad (cel mai slab)

Calitatea gazonului
Rapid (cel mai bun, insa departe de a fi ideal), Steaua, Dinamo

Sustinerea publicului
Steaua (cea mai puternica), Rapid, Dinamo
Am diferentiat Steaua in frunte, pentru ca au contribuit mai multi spectatori (stiu, e si capacitatea stadionului), si la Rapid s-a cantat tot timpul, insa mai putini si, sa remarc inca o data, nu a fost un crainic care sa antreneze.

Incarcatura psihica a meciului
Dinamo (cel mai tensionat, atat prin miza cat si prin desfasurare), Rapid, Steaua

In opinia mea, sanse serioase de calificare are in continuare si Dinamo, care pare ca urca din nou ca forma sportiva. Ratarile au fost insa exasperante. In plus, Marseille nu va fi prea motivata si pare in cadere.

Nici nu se putea moment mai bun pentru a urca in fruntea clasamentului coeficientilor UEFA decat in ziua de 1 Decembrie!

Ce spune site-ul Uniunii Europene de fotbal:

Bucharest celebrates
Maladarasanu's effort on the stroke of half-time gave the Bucharest outfit their third Group G win in succession to complete a fine UEFA Cup week for the competition's Romanian contingent. Earlier in the evening, FC Dinamo Bucuresti won 1-0 against PFC CSKA Sofia, while FC Steaua Bucuresti won 3-0 against Halmstads BK in their tie on Wednesday night.

P.S. @fia: Si Argesul e pe drumul cel bun. Cartu a cerut buget si de revolutie se ocupa el :)

GruppoApparte
2nd December 2005, 03:57
P.S : Notativa aceasta zi in calendare , e ceva unik .... imposibilul a devenit realitate

FcPoliFan
2nd December 2005, 06:59
in curand vom juca si noi !!!!!! - in CL

Dupa ce o sa avem o echipa calificata direct in grupe :D
Oricum, Steaua va fi probabil cap de serie...daca reuseste sa castige campionatul :D:D

dragos_popa17
2nd December 2005, 09:16
sa nu uitam sa se da 1p pentru accesul in primavara europeana , si inca un punct pentru fiecare tur parcurs ... pe langa punctele normale!

Numai pentru accederea in sferturi, semi-finale si finala se da cate un punct bonus. In CL se da un punct si daca ajungi in optimi. Deci mai avem pana la punctele alea bonus destul de mult.

Paul
2nd December 2005, 16:36
Sa nu uitam ca pe masura ce o sa avem mai multe echipe angrenate in cupele europene ne va fi din ce in ce mai greu sa avem asemenea coeficientzi. Asta daca nu cumva se vor face investitzii masive iar eventualele noi participante vor veni cu aceeashi putere ca shi actualele reprezentante ale Romaniei in competitzile europene.

Problema e alta ...

O sa avem in urmatorii ani maxim 4 echipe , problema e ca ne va fi cam greu sa ne mentinem (vezi exemplele : Turcia , Ucraina , Cehia) ...
Cel mai important ar fi ca Dinamo , Steaua si Rapid sa joace in continuare in Europa , sa nu se amestece echipe mici gen CFR , Farul etc fiindca isi prind urechile...

E drept nu`i poti oprii , insa ar trebuit sprijiniti atat Rapid cat si Poli sa joace finala CUpei Romaniei ... cu amanari de meciuri , etc

Altfel , riscam sa ajungem in Europa cu alde Poli Iasi , FC Arges si alte echipe care nici macar n`au noctura...
Si totusi daca nu se pot abtine , sa joace in Intertot ca acolo nu conteaza punctele ...

fia
2nd December 2005, 16:41
Altfel , riscam sa ajungem in Europa cu alde Poli Iasi , FC Arges si alte echipe care nici macar n`au noctura... Daca iti vad iesenii mesajul ai pus-o te urmaresc peste tot =))
In principiu si eu gandesc tot pe acolo, da mijloacele la care ma gandesc eu sunt investitii si aducerea de jucatori buni (spre exemplu Rapid sa cumpere acum in iarna pe Cocis si Mazilu) :D

Paul
2nd December 2005, 16:45
poti sa`l aduci si pe Lampard si Eto`o la FC Vaslui , ca tot nu face performanta.

Trebuie lot omogen , cu 2-3 jucatori care sa iasa in fata , si o mare doza de noroc ...

Cat despre Cocis si Mazilu ... iti spun eu ca iar ii luati pe Emil Dica si Mare :P

don_denver
2nd December 2005, 16:52
bv...o seara magica...ne-au facut sa ne simtim mandri ca suntem romani!!

alejandro
2nd December 2005, 17:32
nu o seara ci 2 mey denver...ca si noi am facut treaba...nu numai ei...ce naiba:P

Paul
2nd December 2005, 20:10
la noi e ceva obisnuit ...
probabil vom face o seara magica prin aprilie ... sau pe 10 May :o:

dede
2nd December 2005, 22:41
ieri mi-am dat seama ce inseamna a fi cu adevarat roman...nu credeam ca va veni ziua cand ma voi bucura pt un gol inscris de dinamo sau pt victoria rapidului...a fost o seara magica pt toti microbistii romani...mai ales ca aseara Romania a trecut pe primul loc in clasamentul uefa...Succes in continuare echipelor romanesti!

Ioca10
2nd December 2005, 22:48
azi m-am bucurat pentru coeficient aseara ca mi-au iesit pronosticurile:D

blaga
3rd December 2005, 22:45
1 Romania 3 teams 5 3 2 10 3 2 0 29.5 9.833
4 Rapid Bucuresti UC 3 1 0 4 1 0 0 12.5 not out
11 Steaua Bucuresti UC 1 2 1 4 1 0 0 11.0 not out
59 Dinamo Bucuresti UC 1 0 1 2 1 2 0 6.0 not out


2 England 7 teams 7 0 3 19 10 3 12 67.0 9.571
1 Liverpool CL 5 0 1 3 2 0 3 16.0 not out
2 Arsenal CL 0 0 0 5 0 0 3 13.0 not out
14 Chelsea CL 0 0 0 3 1 1 3 10.0 not out
16 Manchester United CL 2 0 0 1 3 1 3 10.0 not out

.................................................. ...........................


[B]96 Everton UC 0 0 2 1 0 1 0 2.0 OUT

S.A.M.D.

Gabriel28
3rd December 2005, 23:43
Pe ce loc trebuie sa se situeze o tara in clasament ptr a avea automat o tara in faza grupelor a ligii campionilor? daca stiti cumva mai multe detalii despre asta, sau ce se poate obtine pe alte locuri...bagati mare.

multumesc

stefanm14
4th December 2005, 00:06
Pai tocmai de asta e facut si sistemul acesta cu impartirea coeficientilor la numarul de echipe. Pt ca astfel se regleaza singura valoarea de ansamblu a tari. De exemplu, ai 2 echipa f bune, ajung pana in fazele superioare ale cupelor europene, si cum punctajul se imparte la 2, tara respectiva va avea f multe puncte. Insa, in anul urmator, va avea sa zicem 4-5 echipe. Daca acele echipe nu sunt de valoare, indiferent cat de bine ar juca cele 2 echipe valoroase, automat coeficientul va fi tras in jos. Si asa in 5 ani, cei care se ia in considerare, se regleaza f bine clasamentul. Steaua, Dinamo si Rapid au aratat ca rezista, Timisoara e pe drumul cel bun, Farul, CFR pot sa mai creasaca in viitor, depinde si de politica respectivelor cluburi.

walt.mann
5th December 2005, 08:48
Pe ce loc trebuie sa se situeze o tara in clasament ptr a avea automat o tara in faza grupelor a ligii campionilor? daca stiti cumva mai multe detalii despre asta, sau ce se poate obtine pe alte locuri...bagati mare.

multumesc
Trebuie sa ajungem pe locul 9, ocupat momenta de Rusia. Exista o diferenta semnificativa de puncte intre noi si rusi, dar daca la anu' scoatem iar puncte, in 2008 vom avea echipa direct in CL.

stefanm14
5th December 2005, 09:25
Sunt vreo 5 puncte intre noi si Rusia, recuperabile daca anul acesta macar o echipa ajunge pana prin optimi-sferturi, si anul viitor repetam performanta de anul acesta. Rusia mai are tot 3 echipe, ca si noi, insa TSKA este aproape de eliminare. Oricum iata situatia echipelor din fata noastra in clasament :
Turcia - ramase in cursa Fenerbahce si Besiktas, ambele 95% eliminate, deci ii vom depasi cu siguranta
Cehia - Slavia Praga cu mari sanse de calificare din grupele Cupei UEFA, Sparta Praga trebuie sa invinga pe Thun in ultima etapa a CL pt a merge si ea in UEFA.
Ucraina - Sahtior calificata din Cupa UEFA, Dnipro eliminata
Scotia - Rangers, sanse 70-30 pt continuare in CL, sau in UEFA.
Belgia - Brugge, calificata in continuare in UEFA din CL, Anderlecht eliminata
Rusia - Locomotiv Moscova calificata din UEFA, TSKA Moscova 75% eliminata, Zenit St.Petersburg calificata din UEFA.

Cred ca anul asta, daca mai luam in total vreo 7-8 puncte, adica vreo 2,5 la coeficient mai putem depasi 2-3 tari, iar la anul, daca repetam parcursul acesta, putem intra in primele 10.

Ayrton
6th December 2005, 09:50
Da, si in 5 ani daca vom castiga de 2 ori Cupa Uefa si o data Liga Campionilor avem sanse la primele 3 locuri, cu 3 echipe il Liga si 4 in UEFA... :D

uti2102
6th December 2005, 12:45
Sa speram ca vetzi termina voi pe 3, ca sa avem shanse reale sa se indeplineasca ce zici tu mai sus...

Paul
6th December 2005, 15:48
Da, si in 5 ani daca vom castiga de 2 ori Cupa Uefa si o data Liga Campionilor avem sanse la primele 3 locuri, cu 3 echipe il Liga si 4 in UEFA... :D

invers ... 4 in liga si 3 in uefa :D

si nu trebuie sa castigi cupe ...
trebuie doar sa te mentii si sa nu ai echipa de kko , care intra si apoi te trag in jos...
ce rost are sa joaca poli in europa, daca ei nu sunt in stare sa dea nici un gol cu Steaua , Dinamo si Rapid ... :o:

walt.mann
7th December 2005, 10:02
ce rost are sa joaca poli in europa, daca ei nu sunt in stare sa dea nici un gol cu Steaua , Dinamo si Rapid ... :o:

Poate intra Hagi la loviturile libere...

SORENSEN
7th December 2005, 15:22
Gata suntem pe doi ne-au depasit englezii...

SORENSEN
8th December 2005, 12:36
...si italienii suntem pe 3 cam asta ne e locul :rolleyes:

dede
8th December 2005, 14:23
las' ca si 3 e bun...nici cel mai optimist suporter roman nu se gandea ca vom ajunge sa fim printre primele 3 tari din europa...

SORENSEN
8th December 2005, 18:53
pai asta zicem si eu de fapt e mult peste valoarea reala si probabil la sf sezonul vom termina pe 4 cel mai rau caz 5.

Paul
8th December 2005, 19:17
crezi tu ...
locul 6-7 ar fi excelent...

stefanm14
8th December 2005, 21:05
Asa e locul 6-7 ar fi excelent, pt ca echipele noastre vor mai trece maxim 1 tur, hai sa zicem 2 printr-o mare performanta, insa tari ca Anglia, Franta, Germania mai au o droaie de echipe in ambele competitii.

dlgicu
8th December 2005, 21:26
Anul trecut 7 tari au avut coeficient peste 10 la sfarsitul sezonului, iar in ultimii 5 ani in medie cam 5 tari au fost in aceasta situatie... deci cam pe acolo ar fi Romania daca s-ar opri acum din punctat; dar eu zic sa nu ne facem astfel de calcule, sa nu ne multumim cu putin!

Locul 1 pe sezonul asta e un obiectiv indraznet, un vis frumos, dar se poate realiza.

stefanm14
8th December 2005, 21:43
Locul 1 pe sezonul asta e un obiectiv indraznet, un vis frumos, dar se poate realiza.

Cred ca nici nu stii ce vorbesti. E imposibil asa ceva.

Gabriel28
8th December 2005, 22:51
Daca saptamana viitoare bat toate 3, vom trece iar pe primul loc cu 11.833 de puncte.

dlgicu
9th December 2005, 00:52
Cred ca nici nu stii ce vorbesti. E imposibil asa ceva.

Poate nu ai inteles ce am vrut sa spun. Nu am spus ca locul Romaniei e in fruntea clasamentului UEFA, campionatul nostru e pe undeva prin primele 15, cu unele fluctuatii.

Anul insa putem profita de faptul ca am fost atata timp subevaluati (si ne-am si complacut in lancezeala locurilor de la 25 in jos) si e singura noastra sansa sa terminam un sezon pe locul 1, datorita faptului ca avem doar 3 echipe.

Ne mai trebuie cam 18-20 de puncte ca sa terminam pe 1 la sfarsitul anului... stiu, pare mult, dar daca cineva ti-ar fi spus inainte de etapa trecuta ca se vor lua 6 din 6 probabil ai spus la fel: imposibil. Trebuie sa luam doar pe jumatate din cat iau celelalte tari, mie nu mi se pare atat de imposibil.

Repet, e singura noastra sansa (poate cu inca una la anul, dar acum suntem deja la jumatatea drumului), in urmatorii ani se va regla aceasta aberatie si vom avea 4-5 echipe, astfel ca vom ajunge in jurul acelei pozitii a 15-a unde ne cam este locul acum.

delaparis
9th December 2005, 01:12
Mai o problema aceea a pauzei competitionale in Romania. La noi echipele fac o pauza in iarna mai mare decit cea din vara iar in primavara vin si joaca cu echipe care au inceput la ele sa joace in competitii de aproape doua luni ...
Diferenta mare va conta mult in forma jucatorilor.

stefanm14
9th December 2005, 12:07
20 puncte inseamna aproximativ 7 victorii...nu e chiar imposibil, dar oricum sunt sigur ca nu vom termina pe locul 1. Depinde si de adversarii din urmatorul tur. Si sa speram ca atunci cand vom avea 3-4-5 echipe, in afara de acestea 3, celalte sa faca si ele ceva puncte, ca altfel fac mai mult rau decat bine.

dragos_popa17
9th December 2005, 13:31
Eu zic ca putem spera la un loc 3, cel putin 4. Asta inseamna un coef in jur de 13, adica inca 3 puncte si ceva. In conditiile in care o victorie a unei echipe aduce 0,66p iar un egal 0,33. In plus Steaua si Rapid au mari sanse sa prinda primul loc in grupa(mai au nevoie de un egal fiecare), adica vor juca cu adversar facil in primul tur, adica vor avea sanse mari de a merge mai departe. Iar daca mergi mai departe, aduci cel putin 2p, adica 0,66 la coef. Sa nu mai vb ca si Dinamo mai are sanse sa mearga mai departe. Marseille nu este o formatie extraordinara, i-am tot vazut pe Eurosport, iar daca mai joaca si cu rezervele, Dinamo are toate premisele sa obtina o victorie acolo. Plus ca se pot califica si cu un egal(cu un 1-1 sau 2-2 sunt calificati, pentru ca nu-i vad pe Herenveen sa dea mai mult de un gol cu bulgarii, la ce au aratat pana acum).

Paul
9th December 2005, 14:17
Daca saptamana viitoare bat toate 3, vom trece iar pe primul loc cu 11.833 de puncte.

3 meciuri in deplasare ... sanse mici
meciuri cu : Marseille , Stuttgard si Herta ... 0 sanse sa obtinem 3 victorii :ok:

dlgicu
9th December 2005, 23:13
20 puncte inseamna aproximativ 7 victorii...
20 de puncte inseamna 10 victorii, la coeficient se dau 2/victorie

n-am zis niciodata ca eu cred ca vor iesi pe locul 1, nici macar ca sper, am spus doar (si repet):

Locul 1 pe sezonul asta e un obiectiv indraznet, un vis frumos, dar se poate realiza.

stefanm14
9th December 2005, 23:20
Pai tocmai...ca nu prea se poate realiza :)

dede
9th December 2005, 23:30
Locul 1 pe sezonul asta e un obiectiv indraznet, un vis frumos, dar se poate realiza.
mai ales ca se anunta o finala romaneasca...intre Steaua si rapid...dupa ce in semifinale una dintre echipe trece de dinamo...:evil: viitorul suna bine...:happy

Paul
10th December 2005, 11:35
macar un sfert de finala romanesc :D

Ioca10
16th February 2006, 23:26
Din nou Romania e pe primul loc !!!!
Felicitari STELEI si Rapidului:)

Paul
16th February 2006, 23:29
19:45 85 Slavia (Czech Republic) 2 : 1 Palermo (Italy)

Italia nu mai aduna mai nimic , rezulta o saptamana suntem lideri :D

SORENSEN
16th February 2006, 23:55
Inca o data ...e chiar minunat
cred ca la final vom ocupa locul 4 in cel mair au caz 5 desi mai probabil 4 :ok:

Paul
17th February 2006, 00:18
Nu se stie.

De exemplu sezonul trecut cu 12.500 p am fi fost pe 3 (acum avem11.500 , dar poate atingem 12.500).

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/ccoef2005.html

Zapada
17th February 2006, 00:36
Nu se stie.

De exemplu sezonul trecut cu 12.500 p am fi fost pe 3 (acum avem11.500 , dar poate atingem 12.500).

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/ccoef2005.html

daca bate steaua si rapid joia viitoare acasa mai adaugam inca 1,33 puncte (2+2/3) si deci ajungem la 12,83.
in optimi mai luam inca 3-4 puncte/3 si ajungem la 14 puncte

Paul
17th February 2006, 15:06
mai usor cu optimile , ca pana acolo Rapid are un meci greu la Bucuresti cu Herta.

Herta ramane Herta , chiar daca joaca prost ...
In optimi deja e alta distractie , pe langa punctele normale , intra in discutie bonusului pentru sferturi ...

dragos_popa17
17th February 2006, 15:16
Herenveen a anuntat ca joaca la Bucuresti cu rezervele, deci in mod normal Steaua ar trebui sa castige meciul acela (de altfel, cred ca oricum l-ar castiga asa ca ...). Deci +0,666 la coef doar de aici. Cat despre Rapid, sunt convins ca vor reusi cel putin un egal. Joaca totusi in Giulesti.

Paul
17th February 2006, 17:14
Nu zice hop pana nu sari ...dealul...

Sa jucam ,sa nu avem cartonase (galbene/rosii) sa fim sanatosi , si apoi adunam 0,666 p.

Sa nu uitam ca nu suntem singurii din Europa ...

Saptamana viitorare nu mai suntem locul 1 , fiindca se joaca si Champions League si probabil ca vom fi depasiti ...

Cel mai important e sa jucam fotbal pe teren , sa nu plece nimeni , si sa ne pregatim o a IV-a echipa care sa faca fatza din 2007-2008.

De asemenea e neaparat ca in sezonul viitor Steaua si Rapid sa joace in Europa , altfel au muncit degeaba pentru coeficientzi ...
Steaua ar fi cap de serie in T III preliminar al Ligii , iar Rapid , imi permit sa aproximez ca in grupele Cupei UEFA , ar fi fie in urna a II-a valorica , insa ar fi sigur in urna a III-a valorica...

Adica ar pleca ca favorita in grupele UEFA , pentru primavara europeana.
De asemenea ar fi cap de serie in turul I al Cupei UEFA (80-90 %)...care permite accesul in grupe ...

Nu detin calcule , insa Rapid are cam acelasi coeficient pe care il avea Steaua acum un an ( adica peste 20)

dragos_popa17
17th February 2006, 17:44
Daca sapt viitoare castiga si Rapid si Steaua sunt sanse sa ramanem pe primul loc, da' cum ai spus si tu, nu zice hop pana nu sari dealu'.
Rapid are acum coef 21,??? iar Dinamo 20,???. Deci amandoua echipele ar fi in mod normal cap de serie in primul tur al cupei UEFA. In grupe Dinamo ar fi in urna 4 iar Rapid ar fi undeva intre 3 si 4. Daca mai strange ceva ar fi in 3 sigur. Daca strange ceva mai mult ar putea spera si la 2, desi nu prea cred ca pot ajunge acolo(nu sti niciodata insa). Asta cu conditia sa se califice ambele echipe in cupele europene :)
Orice alta echipa calificata in cupele europene ar avea coeficient undeva in jur de 9(coef tara/3), mai putin National, care are stranse ceva puncte de cand au mai jucat in UEFA.

Paul
17th February 2006, 17:46
pentru urna II , ai nevoie de >30p , adica ar trebui ca Rapid sa ajunga prin finala ... :D

dragos_popa17
17th February 2006, 17:48
Cum am zis, nu sti niciodata :) Poate avem o finala Rapid-Steaua si aliniem din 2007 vreo 2 echipe direct in CL pe deasupra :P :D

uti2102
17th February 2006, 17:52
Datorita coeficientului de tzara, viitoarea echipa care participa in Intertoto va avea un coeficient ce tinde spre 9, asta daca nu cumva va fi Dinamo respectiva echipa, deci coeficientul ar fi de 20-21. Cu un coeficient de minim 9 echipa care va juca in intertoto va avea mari shanse de a ieshi cashtigatoare dupa cele 3 tururi (fiind cap de serie in primele 2), calificandu-se astfel in turul II preliminar UEFA (asha va fi de sezonul viitor). Deci, daca presupunem ca o echipa va face cam ce-a facut CFR sezonul acesta, e foarte probabil sa avem inca de sezonul viitor 4 echipe in Europa. Ce-atzi zice de Steaua in CL, Poli shi Rapid in UEFA shi Dinamo in Intertoto shi apoi in UEFA ?! Io zic ca ar fi super ! :yeah:

Paul
17th February 2006, 17:54
popik , exact chestia asta am zis`o si eu aici :

http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=11233

dragos_popa17
17th February 2006, 17:56
Ar fi frumos, cu conditia insa sa si stranga ceva puncte a patra echipa. Sunt convins insa ca SDR+Poli ar putea sa realizeze lejer un coeficient de 6-7. Ar iesi cu coef 2-3 din preliminarii doar, + ca SDR ar fi capi de serie in primele tururi.

Paul
17th February 2006, 17:59
ideea ar fi ca Poli sa compenseze lipsa de coeficient prin valoarea individuala ...
Insa asta e cam greu , cat timp cumperi rebuturi din Serbia , refuzati la export de altii ...

dragos_popa17
17th February 2006, 18:06
Fara coeficient bun e greu, dar nu imposibil. Exemplu: Rapid anul acesta. :ok:

Cneazul
18th February 2006, 18:26
buna ! am cateva intrebari in legatura cu coeficientul UEFA . pentru un meci castigat in 16-imile cupei uefa cate puncte aduna o echipa ? stiu cum se calculeaza coeficientul pe tara dar nu stiu la echipa

Tony Valente
18th February 2006, 18:42
Salut. Pai coeficientul la nivel de tara este suma punctelor aduse de echipe, asadar nu vad cum ai putea sa stii cum se calculeaza coeficientul de tara si nu cel de echipa. In plus, la nivel de echipa, se mai adauga o treime din coeficientul tarii in acel an si se scand punctele acumulate in fazele de caificare.

Mai precis: O echipa incepe sa puncteze propriu-zis pentru propriul coeficient aducand 1 punct la egal si 2 puncte la victorie. In fazele preliminare echipele isi imbunatatesc in mod indirect coeficientul propriu, dupa formula de mai sus, deci destul de putin sesizabil (o victorie aduce 1 pct. in faze preliminare, impartita la 3 tari si apoi inmultita cu 33% inseamna vreo 0.11 puncte, complet insignifiant). La cele enumerate mai sus se adauga diferite bonusuri, de calificare in grupele C1 (3p !!!), de calificare DIN grupe C1 (1p), de atingere a semifinalelor C2 (1p) si parca mai erau cateva. In rest nu se face distinctia intre 16-imi si optimi sau alte faze (decat prin prisma bonusurilor).

Sper ca ai inteles cate ceva. Poate un exemplu te-ar lumina: Steaua a adunat individual 12 puncte (2+2 cu Valerengen, 2+1+2+1 in grupa, 2 cu Heerenveen) si indirect 0.33*34.5/3, deci 15 si ceva in total. Clar?

Cneazul
21st February 2006, 17:35
deci , vreau sa vad daca am inteles . pentru fiecare victorie pe care o sa o realizeze steaua si rapid vor primi 2 puncte , iar pentru fiecare egal 1 punct . asa este ?

Darkslowstar
21st February 2006, 17:39
Da, dar se adauga si acele bonusuri se pare. Dar pt victorie sa dau 2 punct si pt egal 1 punct. :)

Paul
21st February 2006, 19:12
Bonusurile:


Liga Campionilor:
- calificarea in grupe : 3p
- calificarea in optimi 1p
- calificarea in sferturi 1p
- calificarea in semifinale 1p
- calificarea in finala 1p

Deci finalistele au cate 7p bonus :P

In UEFA e mai simplu:
- calificarea in sferturi ... 1p
- calificarea in semifinale ... 1p
- calificarea in finala ... 1p

Deci finalista din UEFA are 3p.

Paul
22nd February 2006, 00:00
Locul 1 devine locul 2-3

Adica ne-a depasit Anglia , iar Italia e la egalitate cu noi ... :P

In schimb , Spania e la distanta mare de noi , s-ar putea sa terminam pe #3 la sfarsitul sezonului !

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/ccoef2006.html

my_bogdan
22nd February 2006, 09:11
Locu' 2-3 o sa devina locu' 1 joi seara cand joaca Steaua si rapid :D


/hello /hello /hello /hello /hello /hello


/OLE/

dragos_popa17
22nd February 2006, 09:18
Anul trecut cu 11,5 cat avem acum terminam pe 5. Da' cum zice bogdan, joi avem sanse mari sa trecem iarasi pe 1. Cu victorii si din partea Stelei si a Rapidului trecem sigur.

Paul
22nd February 2006, 14:19
sa nu uitam ca diseara si Italienii si ENglezii mai au ceva meciuri , iar Italia are sanse bune sa puncteze prin Inter si Juve ... :P

Apoi joi seara AS Roma si Palermo joaca acasa , deci foarte probabil , ca nu avem cum sa-i depasim ... :(

dragos_popa17
22nd February 2006, 14:28
Da', dar ei prin 4 victorii strang 1,14 puncte la coeficient. Englezii prin 4 victorii strang doar 1p. Noi prin doua victorii strangem 1,33 puncte. Deci e posibil. Sansele sunt cam 50-50. :)

Paul
22nd February 2006, 14:42
asta asa e ...
important e sa ne uitam pe zona noastra

Adik echipele concurentzei (din zona locurile 8-20 din clasamentul general) sa fie eliminate:
Sahtior Donetsk , Basel si Thun , echipele bulgaresti , Slavia Praga , Lokomotiv Moscova etc

dragos_popa17
23rd February 2006, 10:29
Am cazut pe 3, dar daca astazi castiga si steaua si rapid trecem iar pe 1 la distanta de cel putin 0.619, depinde ce fac si echipele italiene si britanice. Chiar daca una din echipele noastre face doar egal, tot trecem pe 1, 100%. Daca fac ambele egal sau una din echipe pierde putem fi depasiti doar de italieni si doar daca reusesc sa invinga cu ambele echipe(Roma si Palermo au meci acasa cu Club Brugges, respectiv Slavia Praga).

starsteel
23rd February 2006, 13:47
Coeficientii UEFA stabilesc nr. de echipe participante in cupele europene asa ca nu strica sa vedem cum stam pentru sezonul 2007/2008 cand avem sanse reale sa inscriem 4 echipe.
Inainte de returul de astazi clasamentul este:
http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/...crank2006.html
12. Cehia 26.575***** 1/ 4
13. Ucraina 26.350***** 1/ 4
14. Turcia 26.166***** 0/4
15. Romania 26.124***** 2/ 3
16. Elvetia 24.125***** 2/ 4
17. Bulgaria 22.290***** 2/ 4
Neoficial locul 15 asigura participarea cu 4 echipe, este functie de echipele castigatoare din UCL si UEFA etc., deci interesul nostru este sa incercam sa depasim Turcia care din 4 echipe nu mai are nici una, Ucraina cu o echipa, Cehia cu o echipa si bineinteles sa nu fim depasiti de Elvetia cu 2 echipe sau de Bulgaria cu 2 echipe.Se puncteaza cu 1 egalul si cu 2 victoria dupa care se imparte la nr. de echipe inscrise iar coeficientul obtinut se adauga la totalul existent.
Meciurile care ne intereseaza in seara asta sunt:Steaua - Heerenveen, Rapid - Hertha, Palermo - Slavia (in tur 0-1), Sahtior - Lille (2-3), Hamburg - Thun (0-1), Monaco - Basel (0-1), Strasbourg - Litex (2-0) si Levski - Artmedia (1-0). Iata un motiv cat se poate de serios sa urmarim si aceste meciuri.

dragos_popa17
23rd February 2006, 13:59
Daca Rapid castiga astazi poate ajunge pana pe 6. Steaua in schimb poate ajunge pana pe 4 daca bate pe olandezi. :ok:

Triphat
23rd February 2006, 15:23
E o mare realizare sa ne aflam pe locul 1 in coeficienti in fata Angliei, Spaniei, Italiei, Frantei si Germaniei. E un plus pentru fotbalul romanesc. Daca anul acesta nu vom ajunge pe locul 9, atunci la anul o sa fie mai mult mai usor. E bine ca suntem vazuti in Europa ca o forta europeana.

dede
24th February 2006, 14:03
de pe locul 1 am ajuns pe locul 2, dupa Italia...

1. Italia 12.214
2. Romania 12.166
3. Anglia 11.571

RstInPc
17th March 2006, 07:23
E, si iata ca am revenit pe locul 1, iar Steaua si Rapid pe 6 la egalitate !

alejandro
17th March 2006, 10:14
Iata ca dupa remiza din tur,cand nu prea mai credeau multi in Steaua,pana la urma ros-albastrii au strans mai multe puncte decat Rapid pt Romania in aceste 2 meciuri:ok:

dragosh_vl
17th March 2006, 10:27
au strans cu unul in plus

dragos_popa17
17th March 2006, 10:43
E, si iata ca am revenit pe locul 1, iar Steaua si Rapid pe 6 la egalitate !

Unde ne era si locul :D

Intre timp, in clasamentul cluburilor din acest an Steaua si Rapid impart locul 6. :)

andreiush
17th March 2006, 10:44
Iata ca dupa remiza din tur,cand nu prea mai credeau multi in Steaua,pana la urma ros-albastrii au strans mai multe puncte decat Rapid pt Romania in aceste 2 meciuri:ok:
Alejandro, hai sa nu fim rai. Rapid si Steaua sunt la EGALITATE PERFECTA in acest an de Uefa. Ok? :ok:

alejandro
17th March 2006, 10:52
Andreiush,imi pare rau,nu mai inteles deloc!!!
Am zis ca am reusit sa strangem mai multe puncte decat voi in aceste 2 meciuri,asta in timp ce multi se intrebau daca Steaua va mai aduce macar un punct de acum incolo in Uefa.
N-am minimizat deloc performantele Rapidului si aportul acestei echipe la numarul de puncte pe care l-a adus tarii!!!
Chiar nu mai inteles:( ,va admir pt tot ce ati facut anul asta in Uefa:cool:

fia
17th March 2006, 10:55
Daca punem si punctele obtinute in tururile preliminare Rapid chiar este peste Steaua.

dragos_popa17
17th March 2006, 10:56
Alejandro, hai sa nu fim rai. Rapid si Steaua sunt la EGALITATE PERFECTA in acest an de Uefa. Ok? :ok:

De fapt nu e chiar perfecta. Rapid a strans mai mult in meciurile din preliminarii. Au parca 19,5 fata de 18 cat are Steaua. Traiasca Saint Julia :D

andreiush
17th March 2006, 10:57
Alejandro, am inteles eu exact ce ai zis :) Da' asa si eu pot sa zic ca din dubla cu Hertha am scos mai multe puncte decat voi cu Hereenveen.
N-au nici o importanta chestiile astea. Conteaza coeficientul total de pana acum, capitol la care suntem egali:ok:

alejandro
17th March 2006, 11:02
Ok,daca ai inteles nu mai insist:P
Mai avem nevoie de inca 4 puncte parca,nu?

SORENSEN
17th March 2006, 11:11
Hai sa punem mana de la mana ambele echipe sa strangem macar 4 pct sa aducem Romania pe locul 10 ...
Ce zic acum parca nu e adevarat ...ce salt anul trecut pe 25 si anul asta avem sanse sa terminam pe 10.INCREDIBIL

STEAUA-MANIA
17th March 2006, 11:16
Daca punem si punctele obtinute in tururile preliminare Rapid chiar este peste Steaua.
Contabilizezi si victoriile cu galacticii de la Sant Julia?:rosu: :headbang:

Ayrton
17th March 2006, 11:25
Lasa, ca orice punct a fost bun si a crescut coeficientul. chiar si cu Saint Julia, bravo lor ca i-au batut de doua ori (?daca asa a fost, ca nu mai tin minte... doar ca a dat Buga vreo 4 goluri la Bucuresti...).

fia
17th March 2006, 11:27
gresesti. A dat 4, dar in deplasare :)
Evident ca au contat punctele, altfel nu mai speram la locul 10 pe tari :D

Ayrton
17th March 2006, 11:29
tot aia e...
Dar acum gata, vi s-a infundat, ca a descoperit Frizeru un aranjament la UEFA sa joace Buga vs Goian... :D

Universal
20th March 2006, 14:51
:yeah: :yeah:
E, si iata ca am revenit pe locul 1, iar Steaua si Rapid pe 6 la egalitate !

Imi dau uneori lacrimile-si.-a revenit fotbalul romanesc!/hello /hello /hello :yeah:

Paul
28th March 2006, 22:32
Arsenal - Juve 1-0 pauza , cresc sansele sa terminam sezonul chiar pe 1 :evil:
Daca o fura si Milan de la Lyon ar fi perfect ;)

Zapada
30th March 2006, 11:28
aseara au trecut italienii pe locul 1 dar azi joaca ai nostri, iar noi avem 0,66 puncte asigurate (indiferent de rezultatul meciului) si vom trece pe locul 1.
ba mai mult ne vom si distanta de Italia la 0,524 puncte

se pare ca Italia se va califica doar cu 1 echipa n semifinala.
In cazul ca Italia va avea doar o echipa in semifinala in proportie de 80% nu vom mai pierde locul 1 din clasamentul acestui an.
alte echipe nu au forta sa ne depaseasca

Deseara clasamentul va arata:
1. ROMANIA 15,166
2. ITALIA 14,642

stefanm14
30th March 2006, 11:44
De unde, ca Milanu si Inter sunt favorite...crezi tu ca bate Villareal pe Inter ?

mitza111
30th March 2006, 11:49
inter se califica,dar milan si juventus NU

Zapada
30th March 2006, 11:49
da cred ca Vilareal scoate pe inter, e de ajuns 1-0 in retur

Juventus e deja afara, nu au cum sa bata cu 3-0
chiar si Milan poate sa faca 1-1 acasa si sa fie eliminati

my_bogdan
30th March 2006, 11:52
inter se califica,dar milan si juventus NU

cine ti-a spus asta?sunt deja aranjate meciurile? daca da ..imi poti da si cate un scor, poate prind ceva la pariuri :D

Universal
30th March 2006, 17:45
Daca ar fi asa,as putea spune ca toate au sansa sa nua junga in semifinale,Villarreal are nevoie de un 1-0 Milan 1-1 si Juve...daca da 3 goluri ( printre care un ul si de La Adrianul nostru) si nu primeste nici unul in plus,atunci avem sansa sa ramanem pe 1,in proportie de 90% cred ca nu il pierdem.

Senzational an pot spune

Nexus
30th March 2006, 23:44
Eu cred ca o sa raminem pe 1 pt ca oricum ar fi vad ca o sa avem 16.166

Azi pe situl lui Bert aveam 14.5 si mai luam 5 p sigure.

In ultimii 5 ani NIMENI nu a avut coeficient peste 16. E formidabil...

De ce a facut UEFA blat sa cadem impreuna ? sa fim pe locul 1 ? sa avem un coeficient de clatinam masa bogatilor ? Mai sare vreunul cu teoria conspiratiei ?

SORENSEN
31st March 2006, 00:31
1 Romania 5 3 2 15 7 6 2 45.5 15.166
2 Italy 3 1 0 33 15 15 18 102.5 14.642
3 England 7 0 3 24 17 11 17 89.0 12.714

Locul 2 e practic asigurat.

8 Greece 11.250 7.166 4.166 6.166 3.333 32.081 6
9 Russia 2.333 3.625 5.875 10.000 9.750 31.583 1/ 4
10 Scotland 6.625 7.375 7.375 4.750 4.250 30.375 4
11 Belgium 5.875 6.875 5.875 6.125 5.500 30.250 4
12 Romania 2.625 2.166 4.333 5.500 15.166 29.790 2/ 3
13 Ukraine 3.625 4.250 4.875 8.100 5.750 26.600 4
14 Czech Republic 5.500 6.200 7.375 2.875 4.625 26.575 4
15 Turkey 5.625 4.666 6.500 5.375 4.000 26.166 4
16 Switzerland 6.125 5.875 1.875 2.625 9.375 25.875

1 Arsenal Eng CL 9 21 25.1955
2 Olympique Lyon Fra CL 9 21 24.5680
3 FC Barcelona Esp CL 9 20 24.1720
4 Internazionale Ita CL 9 19 23.8320
5 Steaua Bucuresti Rom UC 11 17 22.0050
Rapid Bucuresti Rom UC 11 17 22.0050
7 Juventus Ita CL 9 17 21.8320
AC Milan Ita CL 9 17 21.8320
9 Schalke 04 Ger UC 11 18 21.3205
10 Sevilla Esp UC 11 17 21.1720


Steaua Bucuresti Rom 1.8660 0.7150 5.4300 11.8150 22.0050 41.831
Rapid Bucuresti Rom 1.8660 1.7150 1.4300 1.8150 22.0050 28.831

dragos_popa17
31st March 2006, 09:14
Nici locul unu nu cred ca il vom pierde. Avem ~0.5 fata de italieni si sapt viitoare ne mai distantam dupa parerea mea. In cel mai rau caz ramanem la aceasi distanta.

Ayrton
31st March 2006, 10:27
Daca Juve si Milan bat precum e posibil, iar Inter mai aduce un punct, deci in total 5 p + 2 p de calificare pt Milan si Inter => 7 p pt Italia. Parca 6 echipe au avut, nu? si deci 1.17 p la coeficient.
La Romania e clar: 2 p din meci + 1 p calificarea => 3 p si inca 1 p la coeficient.

Deci teoretic putem pierde locul 1 (aia cu 2 echipe in semifinale, Rom cu una)...

stefanm14
31st March 2006, 11:19
Au avut 7 echipe italieni. Deci sa pastram logica ta (care e buna, si eu cred ca cam asa va fi - 2 echipe italiene calificate), Italia o sa mai ia un punct -> 15.642. Noi o sa avem 16.166, deci dif. de 0.524 * 7 = aprox. 4 pct trebuie sa mai ia italienii in caz ca noi nu mai facem niciun punct. Cum Italia cred ca in mod sigur va avea o reprezentanta in finala, sa zicem : o echipa face 3 pct (victorie - infrangere -> calificare) iar o echipa 1 pct (egal - infrangere -> necalificare). Si fac 4 pct si ne-au depasit. Insa daca facem noi 2 pct in semifinale -> 16.832 coeficient, ei trebuie sa mai faca vreo 8 pct, cam greu, decat in cazul unei finale italienesti ar face asta...

dragos_popa17
31st March 2006, 11:27
De depasit nu ne depasesc in turul urmator, asta-i sigur. Chiar daca se califica toate 3 echipe, vor strange 1,28p, doar cu 0,28 mai mult decat Romania, care are acum un avantaj de ~0,5. Deci nu ne pot depasi nici teoretic nici practic.
Cat despre sansele lor de victorie in returul sferturilor, doar pe Milan o vad mare favorita. Interul, desi e probabil sa se califica, poate f usor sa faca un egal in Spania (banuiesc un 0-0 :P). Cat despre Juve, o victorie a lui Arsenal nu m-ar surprinde deloc.

Paul
4th April 2006, 14:25
Reincepe fotbalul.
Cum sta treaba inainte de semifinale.

1. Indiferent de rezultatele saptamanii , ramanem pe locul1 , inanitea semifinalelor.
2. Locul 2(la final) il avem asigurat . Ne poate depasi atat Italia cat si Spania , dar nu ne pot depasi amandoua in acelasi timp.

Situatie ipotetica:

Villareal - Inter , victorie Villareal , dar se califica Inter (deci 3-2 | 4-3| etc)
si
Milan - Lyon - bate Lyon

==> nu mai conteaza nici un rezultat. 100 % terminam sezonul pe locul 1.

Situatiuni mai mici:
- Villareal eliminata de Inter ==> Spania nu ne mai poate depasi
- Inter si Milan eliminate ==> Italia nu ne mai poate depasi , dar ne poate depasi Spania (daca finala Ligii e Barca - Villareal , iar Sevilla ajunge in finala UEFA ;)

Zapada
5th April 2006, 09:38
da cred ca Vilareal scoate pe inter, e de ajuns 1-0 in retur

Juventus e deja afara, nu au cum sa bata cu 3-0
chiar si Milan poate sa faca 1-1 acasa si sa fie eliminati


Inter e deja afara iar Juventus cred va fi eliminata azi.

Milan sa calificat cu mare noroc
Spania va avea 2 echipe in semifinala CL (Barcelona cred ca se califica) si cred ca va castiga CL

RajaF
5th April 2006, 10:07
Zapada merci, esti gigea. Deci o sa avem finala Benfica - Arsenal :D

my_bogdan
5th April 2006, 10:52
inca suntem pe locul 1

1. Romania 15.166
2. Italia 15,071
3. Spania 13,071
4. Anglia 12,714

4star
5th April 2006, 12:31
asa ca pana la semifinale ramanem pe 1. indiferent de rezultatele de diseara.

my_bogdan
5th April 2006, 12:42
asa ca pana la semifinale ramanem pe 1. indiferent de rezultatele de diseara.

nu-i chiar asa....Juve joaca diseara si daca face macar un egal ,Italia trece pe locul 1 pt o seara

dragos_popa17
5th April 2006, 13:30
Dar maine trecem noi din nou pe 1, oricare ar fi rezultatul.

4star
5th April 2006, 14:53
Italiz: victorie juve =2pct. + calificare 1pct = 3pct / 7 echipe =0.4285 + 15.071 =15.4995
Ro: oricum 2pct + 1 calificare = 3 pct / 3 echipe = 1 pct + 15.166 = 16.166

Deci Ro = locul 1 si It locul 2

Doar pentru o seara nu se pune. Tot noi vom fi pe 1.

Cneazul
5th April 2006, 16:19
ba se pune . haha . forza juve , forza rapid

4star
5th April 2006, 16:32
ha, ha. si juve si rapid sunt pe duca. Ha, ha.

4star
6th April 2006, 09:34
Asa.. dupa cum ziceam ieri, juve s-a dus. Urmeaza Rapid. Doar peste cateva ore.
Si iar vom fi pe locul 1 pe natiuni.
Teoretic este posibil sa ne depaseasca italia pana la final dar nu cred ca milan va castiga toate punctele care i-au mai ramas de castigat asa ca vom ramane pe primul loc (zic eu).

dragos_popa17
6th April 2006, 09:57
Daca mai scoatem cel putin un egal in semi-finale terminam 100% pe primul loc, indiferent ce face Milan.

Zapada
6th April 2006, 13:01
nu cred ca mai pierdem locul 1

Spania cu 3 echipe in semifinale are sansa sa ne ajunga, daca toate cele 3 echipe ajung in finala

4star
6th April 2006, 14:02
imposibil sa ajunga cu trei. Finalele vor fi :Barca-Arsenal si Steaua - Sevilla

Universal
6th April 2006, 16:12
Da,sunt convins locul unu nu il vom pierde, nu cred ca Sevilla ajunge in finala,mai degraba vad o finala Schalke Gelsenkirchen-Steaua Bucuresti, si ce as vrea sa bata Steaua.... da Doamne,sa ajungem in top 10 sa reusim sa avem o echipa in CL,sper sa reusim, hai Romania!

Paul
6th April 2006, 23:00
Socoteli:

1) Clasamentul pe tari : GLOBAL (pe 5 ani)
http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/crank2006.html

Romania urca de pe 12 pe 10.
Locul 10 poate duce direct in grupele Ligii.

Sectiunea de clasament:

8. Russia 32.083
9. Grecia 32.081
10. Romania 30.790

Locul 8 inseamna 6 echipe in Cupele Europene , locul 9 doar 4 echipe.
Savedeti ce mica e diferenta ... intre Grecia si Rusia ... 2 miimi de punct.


Avem nevoie de 4p ca sa ajungem pe 8. Adica obligatoriu sa ajunga Steaua in finala (daca se califica cu o victorie si un egal e ok). Daca se califica cu o victorie si o infrangere(sau 2 egaluri) , trebuie sa luam 1p in finala (adica castigam sau cel putin ajungem la penaltyuri).
------
Clasament pe tari - sezonul asta doar

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/ccoef2006.html

1. Romania 16.166
2. Italia 15.214
3. Spania 13.642

Ce ar fi de zis.
Italia mai poate face MAXIM 1p (Milan (5+2 /7 = 1)) ==> Maxim 16.214
Spania mai poate face MAXIM 2.71 (5+5+5+2+2) ==> Maxim 16.356

Ce trebuie facut.
Terminam sezonul pe 1 daca:
1. Steaua mai face 0.666 (2/3)
2. Steaua nu mai face nici un punct ...
- AC Milan pierde un punct (face un egal cu Barca in semifinala de ex)
- echipele spaniole pierd 3p (de ex. una dintre cele 3 NU AJUNGE IN FINALA)
------------
Alte detalii , alta data :P

Horea
6th April 2006, 23:16
E o mica greseala in calcule.
Rusii au facut doar 1p
Impartit la 4 => 0.250p.
Prin urmare grecii sunt in continuare pe locul 8.

Interesanta situatie. Pe de o parte vrei ca Steaua sa castige Cupa UEFA, pe de alta parte iti dai seama ca asta va insemna peste 1 an jumate ca locul 8 intra in vigoare si o echipa de pluton de pe locul 6 va juca in UEFA.
:drak:

Asta nu s-a intamplat never-ever.

Shit ce dilema :)

Paul
6th April 2006, 23:18
oricum pe #8 ajungem sezonul viitor deci situatia cu 6 echipe in europa nu poate fi "evitata"

Horea
6th April 2006, 23:31
Mda, de ce ti-e frica nu scapi.
Personal as fi vrut sa se mai amane momentul asta 1 an, dar asta e, Dorinel Munteanu(btw sunt din Cluj), Cartu(daca ramane la Arges) si cine va fi la conducerea Farului ar face bine sa se pregateasca.

Primii doi ar trebui sa invete sa nu mai stea cu curul in poarta tot meciul iar Farul n-ar gresi mult daca ar reusi sa-l faca pe Grigoras sa revina.

Paul
6th April 2006, 23:37
nehhhh

Steaua , DInamo , Rapid , Poli , Sportul si inca o echipa cu bani multi ...
ori CFR-ul ori Farul ...

Zapada
7th April 2006, 00:28
nehhhh

Steaua , DInamo , Rapid , Poli , Sportul si inca o echipa cu bani multi ...
ori CFR-ul ori Farul ...


vineeeeeeeee Mititeluuuuuuuuuuuuuuu si craiovita lui, asa ca mai usor cu ultimele 3 echipe

ronnie09
7th April 2006, 00:31
Paul, de unde ai scos-o pe asta cu "locul 10 duce direct in Liga"? Sper ca nu ai facut greseala sa iei exemplu acest sezon.

my_bogdan
7th April 2006, 00:38
Paul, de unde ai scos-o pe asta cu "locul 10 duce direct in Liga"? Sper ca nu ai facut greseala sa iei exemplu acest sezon.

If the defending cup holder already qualified directly for the group stage of the Champions League, the champion of the 10th country on the country ranking list will gain direct access to the group stage, the champion of the 16th country on the country ranking list will gain direct access to the 3rd qualifying round, and the champions of the 26th and 27th country on the country ranking list will gain direct access to the 2nd qualifying round. Similar changes are made if the cup holder already qualified directly for one of the qualification rounds, or if the cup holder did not qualify directly but is from one of the top three ranked countries. (see above for possible changes after 2005)



http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/index.html

ronnie09
7th April 2006, 00:44
De pe acelasi mult citat site:
Group Stage
involving 8 groups of 4 teams each:

16 winners from 3rd qualifying round
9 champions from countries ranked 1-9
6 second-placed teams from countries ranked 1-6
1 defending cup holder

my_bogdan
7th April 2006, 00:58
pai daca echipa care castiga anul urmator Ch League e deja calificata in grupe pt ca a terminat in tara ei pe un loc care califica direct in grupe...tara de pe locu 10 trimite campioana in grupe
de ex : daca Barcelona castiga anu asta Ch League , e pe primu loc in Spania si deci e calificata in grupe....tara care era pe locu 10 anu' trecut trimite o echipa direct in grupe

Sorin Blaj
7th April 2006, 01:04
Corect Bogdan. Asa e.

ronnie09
7th April 2006, 01:29
Dar ce se intampla daca Liga Campionilor 2006-2007 este castigata de o echipa dintr-o tara aflata mai jos de locul 10? Sa zicem Anderlecht? (sunt sanse minime dar totusi exista o posibilitate)

my_bogdan
7th April 2006, 01:43
Dar ce se intampla daca Liga Campionilor 2006-2007 este castigata de o echipa dintr-o tara aflata mai jos de locul 10? Sa zicem Anderlecht? (sunt sanse minime dar totusi exista o posibilitate)

ghinionul nostru

khaos1ft
7th April 2006, 17:44
nehhhh

Steaua , DInamo , Rapid , Poli , Sportul si inca o echipa cu bani multi ...
ori CFR-ul ori Farul ...


uiti FC National, are lot bun si nu cred ca e necesar sa fie si "cu bani"

Cneazul
7th April 2006, 22:07
direct in grupele ucl - steaua .
turul 3 preliminar - rapid
cupa uefa - poli timisoara
-/-/-/-/--/- CFR cluj
-/-/-/-/-/- Dinamo ?
-/-/-/-/-/- craiova/farul/arges/national/.... chiar gloria

Johnny Bravo
8th April 2006, 18:50
direct in grupele ucl - steaua .
turul 3 preliminar - rapid
cupa uefa - poli timisoara
-/-/-/-/--/- CFR cluj
-/-/-/-/-/- Dinamo ?
-/-/-/-/-/- craiova/farul/arges/national/.... chiar gloriaCine e pe locul 3?!? Cine e pe locul 3?!? Sportul e!!! Sportul e-e-e!!! :yeah:

Paul
8th April 2006, 19:02
uiti FC National, are lot bun si nu cred ca e necesar sa fie si "cu bani"

un lot de imprumutati (de la Poli Tim sau Dinamo) nu e un lot bun...

Universal
9th April 2006, 05:51
Timisoar in Uefa..ar fi cel mai frumos lucru pe care mi l-as dori.. ada..sio Steaua sa bata in Dinamo si sa ia campionatul si Cupa Uefa ..dar e cred prea mult

Universal
10th April 2006, 21:02
Gata,cu Hagi revenit pe banacvor fi In Cupa Uefa, acum este momentul Timisoarei.

Paul
18th April 2006, 23:14
Italia iese din discutia , fiindca Milan nu cred ca bate in seara asta :D
Daca nu bate Milan ==> Italia nu mai poate termina pe 1

Ramane duel-ul cu Spania.

In cazul in care Steaua nu obtine nici un punct , Spania trebuie sa piarda 3 puncte si Romania termina pe #1.

Daca Steaua face 1 punct:
a) Romania si Spania la egalitate cu 16.500 daca echipele spaniole bat tot ce e posibil (adica Barca bate pe Milan , Villareal bate pe Arsenal in dubla mansa , Sevilla bate pe Shacle si dubla mansa , si bate si pe Boro in finala UEFA)

b) Romania pe #1 daca Spania pierde 1p (cel putin)

Daca Steaua face 2p , Romania pe #1.

Universal
19th April 2006, 19:30
Romania termin ape locul 1 am facut si eu un clacul, si credm, in cazul in care ajunge Arsenal cu Barcelona in finala si Steaua cu Schalke, suntem 10000% pe 1 , cred ca asa va fi pana la urma.

dragos_popa17
20th April 2006, 15:47
Daca Spania mai pierde un singur punct de-aici incolo terminam pe 1 indiferent de ce mai face Steaua. Ideal ar fi insa sa spunem dupa seara asta ca Romania termina pe 1 indiferent de ce face Spania. :ok:

fia
20th April 2006, 16:05
Sau mai bine ca sevilla face egal sau ia bataie.

Universal
20th April 2006, 18:30
Eu sunt sigur ca terminma pe locul 1, este un momnument al gloriei fotbalului romanesc.Multumim Protasov,Lucescu,Andone,Zenga,Olaroiu-ati facut ceea ce multi nu credeau-SI-A REVENIT FOTBALUL ROMANESC!

SORENSEN
21st April 2006, 00:30
Se pare ca ne vom pastra locul 1 ...Super.

dragos_popa17
21st April 2006, 09:39
Pentru prima data in epoca moderna a fotbalului cand o tara din est termina pe primul loc in clasamentul coeficientilor. Mai reusisera doar ungurii de cateva ori, dar prin anii '50-'60. De asemenea, este al doilea coeficient din istorie, doar Spania in sezonul 99/00 avand un coef mai mare (trebuie mentionat insa ca inainte de 99 era alt sistem, si era greu sa ajungi la coef de 16, spre deosebire de azi). Oricum, performanta extraordinara a fotbalului romanesc, sa fie intr-un loc in care milioanele de euro si de lire sterline a strainilor n-au reusit sa ajunga /hello

Universal
27th April 2006, 20:34
Un incredibil joc al echipelor ropmanesti,prestat dupa ani si ani9 de recesiune si criza,Romania s-a intors in elita fotbalului mondial,acolo unde ii era locuzl, acum treebuie sa si-l consolideze.
Hai Romania!

Tariceanu
28th April 2006, 11:48
Bravo Romania.
Am Urcat Sus In Clasamente.