PDA

View Full Version : Cate procente va obtine Basescu la referendum?



starsteel
22nd April 2007, 01:06
Pe 20 mai se preconizeaza desfasurarea referendumului po****r cu privire la suspendarea presedintelui. Va propun un pronostic privind procentul obtinut de presedinte....pronosticul meu 77%.

YoYoyOi
22nd April 2007, 01:07
nu pot sa zic un pronostic, dar oricum nu va castiga la limita :D

Hard
22nd April 2007, 01:08
cred ca 90.4 %

Balaci
22nd April 2007, 01:10
Eu va zic sa nu aveti o surpriza:D

starsteel
22nd April 2007, 01:11
Nici o grija stim ca nu voteaza numai Oltenia...:P

delaparis
22nd April 2007, 01:12
Base ia peste 80% ... o sa vedeti ;)

dan
22nd April 2007, 01:14
intre 65 si 80 %

Balaci
22nd April 2007, 01:16
Nici o grija stim ca nu voteaza numai Oltenia...:P

Zisa Moldova:P

Hard
22nd April 2007, 01:18
m-am razgandit ( de fapt balaci m-a pus pe ganduri :happy) cred ca intre 50 si 99 %

lucian_iasi
22nd April 2007, 01:21
Castiga detasat,fara probleme..in jur de 80% va obtine :)

Sorin Blaj
22nd April 2007, 01:25
Eu va zic sa nu aveti o surpriza:D
Stii macar conditiile in care se desfasoara referendumul?

Balaci
22nd April 2007, 01:36
Stiu,surpriza era nu sa fie suspendat(asta e imposibil),ma refeream sa nu se trezeasca totusi ca are sub 50%dintre cei care se prezinta la vot!

Sorin Blaj
22nd April 2007, 01:42
Tu crezi ca va avea sub 50%? Esti naiv.

Sergio_D
22nd April 2007, 01:45
Daca nu i se prezinta sustinatorii la vot, cu gandul ca... "eh lasa, se duc altii sa voteze pe Base, eu raman acasa, am mamaliga de facut" ? :D

Sorin Blaj
22nd April 2007, 01:59
O sa vedem dupa vot.

Elphax
22nd April 2007, 02:15
in primul rand - nu se vor prezenta 50% +1
in al doilea rand - nu mai conteaza cum voteaza :)

resita
22nd April 2007, 10:08
in primul rand - nu se vor prezenta 50% +1
in al doilea rand - nu mai conteaza cum voteaza :)

ai dreptate, dar totusi dintre voturile celor prezenti eu cred ca va obtine 60-65%

Cristian
22nd April 2007, 11:31
Intre 70-79%, Il votez 100%

Sergio_D
22nd April 2007, 11:48
il votez si eu :D

cu sufletul :D

Datenshi
22nd April 2007, 12:02
ai dreptate, dar totusi dintre voturile celor prezenti eu cred ca va obtine 60-65%

Cat optimism. Voi de ce credeti ca pana la urma nu si-a dat demisia?

Balaci
22nd April 2007, 12:03
Eu unul ma duc la vot si votez pentru suspendare,e vorba doar de un avertisment pasnic,democratic,fara iesiri in strada:ok:
Si vom avea si o idee cat de cat asupra "vox populi"

Sorin Blaj
22nd April 2007, 13:36
Poate pentru demitere.

abc_tase
22nd April 2007, 13:42
poate ar fi trebuit sa fie in poll si niste procente mai mici. Eu zic ca sub 40%.

Sorin Blaj
22nd April 2007, 13:46
Nu esti singurul. Si Geoana doreste la fel.

costeaa
22nd April 2007, 14:35
:ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans: ....va obtine procente bune....nu imi fac griji..da cand ii referendum?

Balaci
22nd April 2007, 14:38
Eu zic ca intre 40 si 50% obtine.Mai exact as miza pe un 47%

YoYoyOi
22nd April 2007, 14:40
:ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans: ....va obtine procente bune....nu imi fac griji..da cand ii referendum?

peste 30 de zile :D

Lover
22nd April 2007, 14:56
69.9%

Zabriskie
22nd April 2007, 15:04
69,69 % :d

Sorin Blaj
22nd April 2007, 15:31
:ras-plans::ras-plans::ras-plans::ras-plans: ....va obtine procente bune....nu imi fac griji..da cand ii referendum?
Pe 20 mai. Duminica.

RedStar
22nd April 2007, 16:06
O sa aveti o surpriza. Basescu poate fi demis prin referndum. Cel mai important element ce poate duce la demiterea lui este formularea intrebarii pe buletinul de vot.
Multi nu o citeasca intrebarea si o sa creada ca daca voteaza DA Basescu ramane presedinte.
Ar fi bine sa dispara de la Cotroceni terminatul asta de Basescu.

Sorin Blaj
22nd April 2007, 16:11
Ce inseamna sa nu stii cum poate fi demis presedintele prin referendum.

razwan_vs
22nd April 2007, 16:33
castiga detasat...basescu

Geografu
22nd April 2007, 17:34
Basescu va castiga clar acest referendum cu peste 82 % din voturi.Sper ca el sa revina cat mai repede la Cotroceni ca sa continue ce a inceput zic eu bine.

Sorin Blaj
22nd April 2007, 18:25
Oricum, mai bine decat ar fi "reusit" Nastase.

Balaci
23rd April 2007, 03:09
http://www.jurnalul.ro/articol_77490/am__nghi__355_it_minciuna.html
Primul sondaj,relativ credibil,deoarece e"fulger"si realizat de CURS

YoYoyOi
23rd April 2007, 12:07
tinand cont ca vine din Jurnalul, dati-mi voie sa cred ca cufrele sunt mai mari :rolleyes

Balaci
23rd April 2007, 12:15
Tinand cont ca e realizat de CURS(se stie prietenia Lazaroiu-PD),dati-mi voie sa cred ca sunt mai mici:D

dextercioby
23rd April 2007, 12:21
Scenariul meu probabil este urmatorul: Referendumul este mai putin important, chiar deloc. Basescu va ramine presedinte sustinut de maxim 10% dintre parlamentari. Adica va ajunge la ceea ce a dorit sa elimine in 2004: coabitarea... Poate nu va fi direct PSD-ul la putere, cu membri in guvern, dar sigur isi va face pe plac prin orice lege.

Ar trebui totusi instrumentate corect si finalizate dosarele penale pe care le are Basescu, indiferent de rezultat...

Ess
23rd April 2007, 14:40
pronostic: 85 %

BAK
23rd April 2007, 19:03
se poate vota din strainatate?

Balaci
23rd April 2007, 19:04
Da,probabil la ambasada Romaniei din Washington!

Datenshi
23rd April 2007, 20:13
Nu trebuia sa-i zici, n-ai auzit ca e cu dusmanu'? :D

Balaci
23rd April 2007, 20:17
Pai oricum nu se duce el pana la Washington sa voteze:D Si plus ca eu cred in principiile democratice:)

YoYoyOi
23rd April 2007, 20:20
Nu trebuia sa-i zici, n-ai auzit ca e cu dusmanu'? :D

ce atitudine e asta? :(

Kainsashiki
23rd April 2007, 20:33
Mai exact, 65% dintre cei care se vor prezenta la referendum vor vota împotriva demiterii actualului președinte. Doar 20% dintre cei care se vor prezenta la referendum susțin că ar vota pentru demiterea lui Traian Băsescu. 15% dintre cei care se vor prezenta la referendum sunt în acest moment nehotărâți cum vor vota la 20 mai

---

Articol din Jurnalul, deci lejer il vor vota vreo 80%, deh marja de eroare. Daca sondajul era comandat de EVZ, si basescu avea 80%, mai mult ca sigur erau 65% cei care inca il doresc pe Basescu presedinte.

Eu nici nu ma mai uit la Antena 1, Antena 3 si alte posturi comandate, pentru ca vad numai nesimtire in asa zisele "talk-showuri politice". Toate stirile sunt date in asa fel incat sa-l loveasca pe Basescu. Din fericire, cei de la CNA au interzis foarte multe chestii pe care le faceau cei de la Antena 1.

in fine, eu cred ca nu se vor prezenta suficienti alegatori si va ramane basescu.

YoYoyOi
23rd April 2007, 23:29
eu as recomanda sa se prezinte, ca parca vad ca baga astia o modificare a legii, cum ca daca nu se prezinta lumea la referendum decizia ramane valabila :rolleyes:

Balaci
23rd April 2007, 23:33
Eu pana acuma am convins in doua zile opt persoane sa voteze pentru demitere,asa ca va fi un vot echilibrat:P

YoYoyOi
23rd April 2007, 23:43
faptul ca ti-au confirmat tie nu inseamna ca asa vor face ;)

Balaci
23rd April 2007, 23:56
Pai cum nu?Intru cu ei in cabina de vot:D Plus ca ma costa un kil de zahar si unu d ulei fiecare:D

YoYoyOi
23rd April 2007, 23:58
cum adica te costa? :o:

Utilizator
24th April 2007, 00:05
Basescu e imposibil sa fie demis conform regulilor actuale, dar pentru binele tarii si al lui Basescu ar fi bine ca la referendum sa fie majoritatea pentru demiterea lui; asa ar mai lasa si el scandalul deoparte si ar deveni ceva mai practic in actiuni. Devine obositor sa auzi din nou ca ai ca presedinte pe cel mai iubit fiu al poporului care face politica dupa cum vor masele largi de cetateni ce l-au ales...imi creaza o senzatie acuta de deja-vu :)

Balaci
24th April 2007, 00:05
Glumeam,faceam referire la practicile PSD din trecut.Oricum,eu imi continui lupta de convingere a prietenilor mei...sper sa contribui si eu la lectia democratica pe care Base o va primi pe 19 mai:ok:

Balaci
24th April 2007, 00:11
Care „popor“? de Octavian Paler
Notez aceste reflectii intr-un spital. Adica intr-un loc unde suferinta arunca in derizoriu orice alta idee in afara de aceea ca viata e un mister vulnerabil si perisabil. Ecourile care ajung aici din circul politic sunt, pur si simplu, triviale. Si nu le poti percepe decat cu un suras trist. Ce va ramane din ele peste zece sau douazeci de ani?
Pentru a fi indiferent, as avea nevoie de un suflet mai puternic decat al meu. Asa ca in timp ce ma uit cum lumina glorioasa a primaverii capata penumbre lovindu-se de fereastra spitalului, ma gandesc la „noutatea“ cea mai stranie din aceste zile: au ajuns strainii sa-i roage pe politicienii romani sa se gandeasca si la Romania!!!

Dar cine sa o faca? Basescu, de pilda? Lipsit si de onoare, cum a demonstrat santajul, falimentat, cu „demisia“, Traian Basescu stie doar sa joace, cu mijloace de cabotin si de demagog populist, un rol fals de „salvator al neamului“. Anti-barbat de stat prin structura, el sta cu spatele la tara si cu fata la oglinda. Si repeta ca o flasneta ca fara el ne ia dracul. Ca fara el se vor prabusi peste Romania toate grozaviile Apocalipsei. Ceea ce mi-a adus aminte de un roman sud-american pe care, probabil, unii cititori il cunosc: „Eu, Supremul“.

Se impun cateva precizari. Prima. Pluralul „romanii m-au ales“, folosit de Basescu, e ipocrit. Pe Basescu l-a ales un sfert de romani in decembrie 2004 (in care intrau si simpatizantii liberalilor, si votantii negativi, si poate o parte din cei ai PRM-ului). L-au ales ca sa se comporte ca un „presedinte al tuturor romanilor“. Ceea ce Basescu e incapabil, insa, sa fie.

A doua precizare. „Eu, Supremul“ nu a aflat oare ca pentru multi romani el a devenit in ultimii doi ani, din pricina scandalurilor, insuportabil? Sau cei care il dispretuiesc nu mai sunt romani? Noi care l-am votat pe Basescu, acum doi ani si jumatate, luand in serios (vai!) tapajul demagogic, pe care-l facea in campania electorala, pe tema „sistemului ticalosit“, dar vedem astazi cu rusine ca am gresit, nu mai suntem romani? Nu facem parte din popor? Noi care nu suntem nici oligarhi, nici amatori de oligarhi, dar ne e sila sa mai auzim exponentul unei categorii de oligarhi tunand si fulgerand fatarnic impotriva altor oligarhi, nu suntem romani? Noi care il socotim pe Traian Basescu „mogulul“ securismului din postcomunism nu suntem romani?

Habar n-am cati suntem cei care gandim astfel. O va arata, poate, referendumul. Dar atunci, n-ar fi cazul ca Traian Basescu sa nu-si mai bata gura ca el, doar el, reprezinta „poporul“? Mai ales ca stim cate dezastre au rezultat din populism.

Revin la o distinctie pe care am mai facut-o: aceea dintre un „stat“ si o „tara“. Un stat poti sa il dispretuiesti si sa-l contesti. O tara, nu. Statul mi l-a dat istoria. Tara mi-a dat-o destinul.

Cata vreme sunt cetatean al unui stat, sunt obligat, evident, sa tin cont si de legile, si de politia lui. Dar nimic nu-mi poate impune sa fac mai mult decat atat. De iubit, imi iubesc numai tara. Ea inseamna viata mea, iubirile mele, fiul meu, multe. Si chiar si esecurile ei.

Ei bine, referendumul va decide ce vrea tara mea.

Vrea Romania un presedinte care nu face nici o deosebire intre Palatul Cotroceni si o crasma?

Vrea Romania un presedinte in stare sa fie doar instigator la scandaluri?

Vrea Romania un presedinte cu apucaturi paranoide?

Vrea Romania un presedinte toxic?

Daca vrea, nimeni nu o poate impiedica sa vrea.

E dreptul ei istoric de a agoniza si de a-si juca destinul la ruleta.

Ca simplu individ, nu voi avea incotro: va trebui sa ma supun. Dar ceva nu-mi poate impune nici tara. Sa respect ceea ce dispretuiesc. Nu ma cred nici o clipa mai putin roman, recunoscand ca nu voi mai putea vedea niciodata in Traian Basescu pe presedintele tarii mele. Daca va ramane la Cotroceni, voi vedea in el doar pe seful statului.

Iar dispretul meu pentru acest soi de sef de stat imi lumineaza pana in adancuri dragostea pe care o port nefericitei mele tari.

P.S. Daca mi se va spune ca aceste ganduri sunt prea „personale“, voi recunoaste.

Asa e. Dar un spital nu e un loc potrivit pentru seninatate.

(c)Cotidianul.ro

YoYoyOi
24th April 2007, 00:20
bla bla bla... mi-a ajuns sa vad ca scrie Paler pe acolo si m-am lamurit :sleep:

SlayerCommaThe
24th April 2007, 00:52
Da yoyoyoi, asa is majoritatea romanilor orbi. Nu-l vad decat pe Basescu.
Si Hitler si Stalin si Ceausescu au fost adulati la inceputul carierelor lor politice, dar speram ca romanii au depasit acea faza. Se pare ca nu.

Dar asta poporu roman: vrem un dictator care sa ne manipuleze. Desigur nu ne place sa ni se zica ca suntem mani****ti, dar ne place.

Iar ce replica de mai devreme cand cineva a zis ca nu se mai uita nici la stiri e dovada suprema ca poporu nici macar nu vrea sa vada adevaru. Sau daca gresesc vreau sa-l intreb ce ziare citeste, la ce stiri se uita.

Stie cineva de ce e basescu potrivit ca presedinte, ce a facut bine? Ca ce a facut rau au vazut peste 300 de persoane alese de noi sa ne reprezinte.

Oricum raman stupefiat de cat de putin se stie despre ce a facut basescu ca presedinte, iar sustinerea pentru el e invers proportionala cu ceea ce stim ca a facut.

YoYoyOi
24th April 2007, 01:15
Ma da voi sunteti fenomenali :o:

ce a facut Basescu? ce a facut Basescu? ce a facut Basescu? atata stiti.... dar ia spuneti ce a facut Iliescu? ce a facut Constantinescu? ce ar fi facut Nastase?

Care sunt atributiile unui presedinte si ce trebuie el sa faca? Ia sa vad cine stie....

Balaci
24th April 2007, 01:21
Basescu clar nu stie atributiile. Principala e sa fie mediator,insa Basescu s-a implicat neconstitutional de mult in activitatea Parlamentului.
Oricum,mi-ar fi si rusine sa vorbesc de corupti/oligarhi cu Berceanu,Videanu,Cocos sau Pinalti printre "aliati":(Lui nu i-e rusine chiar deloc sa vorbeasca de coruptie cand se stie cu rahatul la c..?

YoYoyOi
24th April 2007, 01:31
s-o luam pe rand: s-a implicat neconstitutional de mult. CCR a zis ca nu a incalcat Constitutia...

Berceanu, Videanu, Cocos sau Pinalti erau in politica si pe vremea fostei guvernari, oare de ce n-au fost pusi sub acuzare, macar, sau condamnati? Ca doar nu au devenit corupti de 2 ani....
Trebuie sa fie mediator, ai dreptate. Spune-mi tu cate intalniri la Cotroceni a avut Basescu impreuna cu partidele parlamentare? Si in cate dintre ele s-a rezolvat ceva? Cand dupa fiecare astfel de intalnire, personaje ca Geoana sau Voiculescu, sau Crin Antonescu au spus ca ei n-au ce discuta cu Basescu despre chestiuni ce tin de Parlament....

Dar nu mi-ai raspuns la intrebare...

Elphax
24th April 2007, 11:43
yoyo, te inteleg oarecum

dar eu nu mai il respect pe basescu ca presedinte dupa faza in care a dat peste nas tuturor, a sfidat toata tara - cand a baut cu gigi la golden blitz si apoi a plecat la volan ...
evident ca asa ceva te lasa rece, doar cineva care sarbatoreste 'realizarile' stelei trebuie sa fie un om de treaba

YoYoyOi
24th April 2007, 12:01
mda, sa zicem ca a gresit atunci daca privesti problema din punctul de vedere al cuiva care nu e stelist. Ar fi facut la fel si daca era vorba de Dinamo sau Rapid, sau Timisoara. Dar nu poti sa-l condamni pe om ca e stelist sau rapidist, sau ce-o fi.
El ce-a facut atunci, n-a fost din pozitia de presedinte sau de om politic. Ci din pozitia de fan, de iubitor de fotbal. si nu-i poti interzice unui om care a ajuns presedinte sa nu mai aiba viata personala, viata publica. Sa nu mai iasa la cumparaturi, sa nu mearga la meciuri, sa nu se imbrace in blugi, sa nu danseze pe o terasa, sau sa nu bea un pahar de sprit.
Ce face el la cotroceni, in sedinte sau in deplasarile oficiale e una si ce face ca persoana privata e alta.

Elphax
24th April 2007, 12:13
pai da , dar el trebuie sa fie un exemplu - ce exemplu esti cand bei sampanie si apoi pleci cu masina acasa - mai ales cand ai sofer, bodyguarzi etc?

YoYoyOi
24th April 2007, 12:18
o fi fost un gest necugetat.... dar cu asta nu a afectat bunul mers al tarii. De fapt n-a afectat cu nimic. Si daca n-ar fi fost prea aservita care sa dezbata acest subiect cu atata intensitate, ar fi trecut neobservat.
Boris Eltin a fost un betiv notoriu si un patimas bautor de votca, dar asta nu l-a impiedicat sa fie un mare conducator al Rusiei.

Balaci
24th April 2007, 12:35
s-o luam pe rand: s-a implicat neconstitutional de mult. CCR a zis ca nu a incalcat Constitutia...

Berceanu, Videanu, Cocos sau Pinalti erau in politica si pe vremea fostei guvernari, oare de ce n-au fost pusi sub acuzare, macar, sau condamnati? Ca doar nu au devenit corupti de 2 ani....
Trebuie sa fie mediator, ai dreptate. Spune-mi tu cate intalniri la Cotroceni a avut Basescu impreuna cu partidele parlamentare? Si in cate dintre ele s-a rezolvat ceva? Cand dupa fiecare astfel de intalnire, personaje ca Geoana sau Voiculescu, sau Crin Antonescu au spus ca ei n-au ce discuta cu Basescu despre chestiuni ce tin de Parlament....

Dar nu mi-ai raspuns la intrebare...

CCR a zis ca nu a incalcat grav constitutia! In afara de Berceanu,restul nu au fost figuri publice marcante inainte de 2004,si cum nimeni nu are interesul in Romania sa puna sub acuzare persoane care nu sunt in lumina reflectoarelor,au scapat.Oricum,vad ca tu faci o confuzie grava intre justitie si politic,nu au nimic de-a face unul cu altul,sunt sisteme diferite!Nu poate da(sau cel putin nu ar trebui sa poata)nimeni din politica ordine de arestare.
Apoi,spui ca Basescu a vrut sa colaboreze.Gresit,el a vrut mereu sa dicteze!E o mica mare diferenta.Cum sa discuti rational cu un astfel de om cand el a intrat in campanie inca de cum a ajuns presedinte(vezi "solutia imorala",apoi atacurile neincetate la adresa lui Tariceanu si a guvernului,plus declaratiile populiste etc.).Faza e ca BAsescu nu se simte bine decat creand crize artificiale si rezolvandu-le,el nu poate construi si mai ales nu poate lucra in echipa.El nu poate decat dicta!

YoYoyOi
24th April 2007, 12:42
Se vede ca nu stii ce s-a intamplat inainte de 2004. Toti pe care i-ai nominalizat sunt figuri marcante de foarte multi ani, doar ca nu li s-a gasit nimic cu ce sa fie acuzati. Si crede-ma ca li s-a cautat orice, doar sa fie motiv de punere sub acuzare.
Si nu fac nici o confuzie. Altii fac acea confuzie, dar vorba aia cu paiul si barna. Adica daca PSD nu au gasit cu ce sa-i ingroape pe PDisti si PNListi vine vorba de neimplicarea politicului in Justitie, dar cand e vorba sa-l dai jos pe Basescu, o faci pt ca a amestecat politica si justitia :rolleyes:


cand el a intrat in campanie inca de cum a ajuns presedinte

aici chiar nu inteleg ce vrei sa zici. Campania lui electorala dinainte de alegeri s-a bazat pe asa ceva... era normal sa continue ce-a inceput in campanie...

Elphax
24th April 2007, 12:53
se referea la campania dusa de Basescu dupa ce a fost ales

un singur exemplu:
a vrut fuziune PD-PNL ca sa faca un partid 'mare' al democratilor (centru-dreapta)
cei din PNL au vazut ca Boc e doar o marioneta si nu au vrut sa fie condusi de Base - au refuzat fuziunea
Base si cu Stolojan au inceput sa sape PNL si pana la urma au rupt o bucata din el
nu le-a iesit faza cu PLD cum au vrut asa ca au continuat sa atace pnl prin toate metodele posibile
cum sa guvernezi tara cand presedintele pune tunurile pe tine non stop?

YoYoyOi
24th April 2007, 12:56
Si uite cum manipuleaza presa poporul :rolleyes:

De unde stiti voi ca Basescu a vrut sa sape PNL? Ati fost voi personal la vreo sedinta de-a lor ca sa stiti ce s-a discutat si cine pe cine sapa?
Vorbiti si voi din ce v-a zis Cristoiu si Stan si Paler..... mai mutati programul nu va uitati doar la Sinteza Zilei ;)

Balaci
24th April 2007, 13:00
Faza cu sapatul era clara din declaratiile continue ale lui Basescu de la televizor!Hai sa fim seriosi si sa acceptam unele faze evidente!

YoYoyOi
24th April 2007, 13:06
Basescu in multe din declaratiile lui, n-a facut decat sa raspunda atacurilor PNL, purtate mai mult prin vocea lui Ludovic Orban, un mare adversar al lui Basescu in ca dinainte de a adeveni Presedinte;)

Balaci
24th April 2007, 14:47
Pai si care naibii a inceput cu declaratiile belicoase.ia gandeste-te putin...

JJ
24th April 2007, 14:49
N-a fost in stare nimeni de la nici un partid sau partidulet sa demonstreze ca Basescu a "incalcat constitutia". Toti muta discutia in alte parti, evitand sa recunoasca esentialul: Ca l-au suspendat ca "asa a vrut muschii lor", strict din interese politice, fara nici o legatura cu constitutia sau cu guvernarea. Declaratiile PSD-istilor, cum ca daca revine la Cotroceni, il suspenda din nou, sunt elocvente in sensul asta.

Sorin Blaj
24th April 2007, 15:05
pai da , dar el trebuie sa fie un exemplu - ce exemplu esti cand bei sampanie si apoi pleci cu masina acasa - mai ales cand ai sofer, bodyguarzi etc?
De cate ori ai baut un pahar de vin si te-ai urcat la volanul masinii? Niciodata? Nu ai fost niciodata la o nunta, un chef, un revelion si apoi ai plecat acasa cu masina spunandu-ti ca este ok, pentru ca nu ai baut decat un pahar?

Ai 26 de ani. Sa inteleg ca circuli cu bicicleta?

Suntem oameni in toata firea, sa incercam sa fim seriosi si sa nu ducem dicutia in derizoriu, ca altfel suntem ca si ceilalti politicieni de doi bani, gen Geoana, Voiculescu, Bolcas, Gusa, Nicolae, Antonescu, Orban si lista poate continua la nesfarsit, pana la 322 si chiar mai multi.

Daca asta este motivul pentru care Basescu a fost suspendat atunci chiar nu mai este nimic de spus.

Asa ca fapt divers, un pahar nici nu e prea mult. Daca e doar un pahar.

Poate cineva mai in tema ne spune cat este nivelul alcoolemiei admise si cat reprezinta asta, o bere, un pahar de vin sau sampanie etc.

Sorin Blaj
24th April 2007, 15:10
CCR a zis ca nu a incalcat grav constitutia! In afara de Berceanu,restul nu au fost figuri publice marcante inainte de 2004,si cum nimeni nu are interesul in Romania sa puna sub acuzare persoane care nu sunt in lumina reflectoarelor,au scapat.Oricum,vad ca tu faci o confuzie grava intre justitie si politic,nu au nimic de-a face unul cu altul,sunt sisteme diferite!Nu poate da(sau cel putin nu ar trebui sa poata)nimeni din politica ordine de arestare.
Apoi,spui ca Basescu a vrut sa colaboreze.Gresit,el a vrut mereu sa dicteze!E o mica mare diferenta.Cum sa discuti rational cu un astfel de om cand el a intrat in campanie inca de cum a ajuns presedinte(vezi "solutia imorala",apoi atacurile neincetate la adresa lui Tariceanu si a guvernului,plus declaratiile populiste etc.).Faza e ca BAsescu nu se simte bine decat creand crize artificiale si rezolvandu-le,el nu poate construi si mai ales nu poate lucra in echipa.El nu poate decat dicta!
Iar revii cu o teorie falsa. Conform deciziei curtii, pe puncte reclamate de parlament, NU EXISTA NICIO INCALCARE A CONSTITUTIEI, nu grava sau mai putin grava.

Pentru tine insa lucrurile sunt prea clare ca sa te mai chinui sa mai citesti, iar daca citesti sa le mai si intelegi. Mai bine preiei toate prostiile debitate de toti analfabetii politici.

Datenshi
24th April 2007, 15:18
De cate ori ai baut un pahar de vin si te-ai urcat la volanul masinii? Niciodata? Nu ai fost niciodata la o nunta, un chef, un revelion si apoi ai plecat acasa cu masina spunandu-ti ca este ok, pentru ca nu ai baut decat un pahar?



Pai noi nu suntem alesi ai poporului. Cand ajungi la un anumit nivel, nu-ti mai este permis orice fel de comportament. Asta nu vreti voi sa intelegeti.

Sorin Blaj
24th April 2007, 15:36
Voi? Cine suntem noi, cine sunteti voi? Sau EI?

TOTI sunt OAMENI si asa vor muri.

Eu am asistat la niste BETII de te-ai fi cutremurat, cu alde MITREA in frunte.

Exemplele sunt multe si la nivel mult mai inalt, CLINTON, CHIRAC, ELTIN (apropo, Dumnezeu sa-l odihneasca), oameni mult mai importanti decat Basescu.

Ideea este ca un pahar nu inseamna prea mult pentru un barbat, pentru o femeie da.

Dar sa vii sa spui ca asta este cel mai important cap de acuzare impotriva lui Basescu mi se pare ridicol.

Datenshi
24th April 2007, 15:48
Pai cine a spus ca asta e cel mai important? Nici macar nu e un cap de acuzare, e o simpla bila neagra.

Da, si eu am plecat dupa terasa dupa ce bausem toata noaptea si am facut 500 de km, dar a fost un gest de inconstienta. Acum nu mai conduc nici macar cu o bere la bord.
Dar totusi eu nu sunt politician, si nu era nici presa de fata cand conduceam eu baut.

Sorin Blaj
24th April 2007, 15:58
Bine faci. Eu ma refeream totusi la o bere sau un pahar de vin. Nu mai mult.

Ideea e ca politicienii beau mai mult decat noi. Iti spune cineva care are prieteni in sistem.

De ce?

Pentru ca una, doua sunt la sedinte si FIECARE sedinta se incheie cu un chef, ca sa spun asa.

YoYoyOi
24th April 2007, 16:10
si nu cu un chef cu 2-3 beri ci chefuri cu nebunii si betii crunte :D

Pricina
1st May 2007, 13:36
Cine e organizatorul acestui sondaj nu a prevazut si sub 0%
de ce ?

Gorjan
7th May 2007, 08:37
20 %, desi stiu ca nici atat

Sorin Blaj
14th May 2007, 00:48
Ce inseamna sa nu poti sa fii realist.

Lordul
14th May 2007, 16:36
Intre 60 si 69 %

Kooler
14th May 2007, 18:36
Sub 50% sper.

Elphax
14th May 2007, 18:39
:d

Datenshi
14th May 2007, 18:49
Merita pus macar un 40-50 de catre cel care a facut poll-ul. Da' de, e mai cool asa.

Gontel
14th May 2007, 18:53
Cred ca intre 60-69 % din voturi va obtine.

Sorin Blaj
14th May 2007, 20:22
Merita pus macar un 40-50 de catre cel care a facut poll-ul. Da' de, e mai cool asa.
Mai crezi asa ceva?

Datenshi
14th May 2007, 20:36
Nu cred, dar ca idee. Asta pe baza principiului ca un pesimist nu poate fi niciodata dezamagit. :D Dar poate unii credeau. Era mai pobabil sa scoata 90% decat 49 sa zicem?

Sorin Blaj
15th May 2007, 00:19
Cred ca va avea peste 70%. Si nu sunt optimist, sunt realist.

Gabri3l
15th May 2007, 01:43
prezenta la vot: 60%-70%

voturi NU: 70%-80%

ps: sa nu ziceti ca nu v-am anuntat din timp.

Sorin Blaj
19th May 2007, 22:15
Se pare ca am fost realist. Am votat intre 70 si 79%.

Sorin Blaj
23rd May 2007, 16:36
Rezultate finale referendum:



Voturi totale: 8.135.272

Voturi impotriva demiterii: 6.059.272 - 74,48%

Voturi pentru demiterii: 2.013.099 - 24,75%

Voturi nule: 62.858 - 0,77%

Herc_Reloaded
23rd May 2007, 17:33
Se pare ca am fost realist. Am votat intre 70 si 79%.

Felicitari. Poate ne spui si cand or sa aiba loc alegerile anticipate :-)??

Sorin Blaj
14th November 2007, 16:12
Eu pana acuma am convins in doua zile opt persoane sa voteze pentru demitere,asa ca va fi un vot echilibrat:P

Am "vazut" cat de eficient ai fost. :)