PDA

View Full Version : Pleaca Dekani ?



micutzu
29th November 2005, 10:15
"Dekany ar putea să demisioneze de la UTA
Leo Sfâra
Marti 29 Noiembrie 2005

UTA se clatină tot mai mult, acum chiar si la nivel de conducere. Presedintele Consiliului Director, Tiberiu Dekany a făcut, ieri, o declaratie soc: „Voi convoca - foarte rapid - Consiliul Director, pentru a-mi expune punctul de vedere, iar apoi va fi convocată Adunarea Generală, cu cei 12 membri fondatori. Am un program pentru retur, pe care îl voi supune sub aprobare. Dacă el nu trece, atunci atât eu, cât si Duckadam, plecăm de la UTA. Mandatul nostru depinde de vointa Adunării Generale”.

Am aflat că acel program cuprinde dizolvarea Consiliului Director, despre care presedintele a vorbit deja, dar si reformarea părtii administrative a clubului. Acolo e jale, nimeni nu are fisa postului, nu există organigramă, lucru care îl nemul-tumeste pe presedinte. În plus de asta, Dekany doreste să-i facă pe membrii fondatori mai responsabili, mai implicati la UTA. „Este inadmisibil să nu se plătească nici acea sumă de cinci milioane, stabilită prin statut si nu pot accepta nici situatia actuală, când noi suntem aproape cu ambele picioare în Divizia C” - a mai spus Dekany.

În altă ordine de idei, presedintele de la UTA a declarat că s-a întâlnit, deja, în această săptămână, cu două firme importante, cu care se va încheia contracte, unul de sponsorizare, celălalt de recla-mă. Banii adunati ar mai acoperi încă zece la sută din bugetul clubului, lucru important am zice noi, mai ales acum când UTA este în criză, ce riscă să se adâncească dacă programul lui Dekany nu trece de Adunarea Generală a membrilor fondatori. Ce va fi, vom vedea! "

micutzu
29th November 2005, 10:18
S ca totul sa fie dragut :

"Duckadam - între „ciocan si nicovală”
Leo Sfâra
Marti 29 Noiembrie 2005

Rezultatul negativ de la Hunedoara, în care UTA a fost învinsă la scor de forfait de către Corvinul, i-a băgat - iarăsi - în sedinte pe conducătorii de la UTA. Ieri, Dekany si Duckadam s-au întâlnit la Primărie, astăzi vor discuta din nou despre problemele curente ale echipei. Cel mai mult i-a încurcat pe sefii „Bătrânei Doamne” scorul si atitudinea unora dintre jucători, în partida de sâmbătă.

În aceste zile se discută despre strategia pe care o va adopta UTA în această iarnă. Sunt doar două variante: să se continue cu ceea ce este, sau să se treacă la achizitia de jucători cu experientă. Ambele variante sunt cu „două tăisuri”, căci spectrul retrogradării îi pândeste pe cei de la UTA, pas cu pas. O rusine mai mare nici că ar exista, asa că o decizie în acest sens se va lua destul de greu, dar nu prea e timp de gândire.

Ca si în prima problemă, Dekany îl consultă pe Duckadam si în privinta an-trenorului. Si aici sunt două variante, să se meargă tot cu Rosca, ori acesta să fie schimbat. Helmuth ar dori să se continue cu acelasi tehnician, pentru că schimbarea lui ar fi - de asemenea - riscantă. Mai mult decât atât, principalul favorit pentru banca tehnică, Ioan Tătăran este prieten cu managerul general al UTA-ei, Helmuth Duckadam, care spu-ne: „Eu vorbesc săptămânal la telefon cu Tătăran, căci sunt prieten cu el. Poate, dacă nu as avea această relatie, l-as aduce la UTA. Cu sigurantă, trebuie să-mi pun gândurile în ordine - în aceste zile - si să luăm deciziile corecte. Nu cred că ar dori să fie cineva în locul meu”.

Varianta cu aducerea de jucători este putin probabilă, pentru că la UTA nu sunt bani, asta-i sigur. Rosca - dacă rămâne - trebuie să se gândească bine. O dată a spus că se poate continua si cu aceas-tă echipă, iar apoi a declarat că mai are nevoie de vreo trei jucători, nominalizând si posturile deficitare, ce ar trebui acoperite. Conducătorii „Bătrâ-nei Doamne” se gândesc la ce este mai bun pentru echipă, dar niciodată nu scapă din vedere faptul că retrogradarea e aproape si fiecare decizie trebuie să fie cea potrivită, deoarece dacă se dă gres, toti îsi pot da „foc la valiză”. "

Asta da liniste de iarna.

adymax
29th November 2005, 10:25
Mai asta ne lipseste,daca pleaca Dekany suntem ca si desfintati.Duckadam cum a dat de greu cum se gandeste la relaxare.Decat asa manager mai bine ne lipsim.


Sarbatori Fericite Tuturor!

RedBaron
29th November 2005, 18:51
Eu am inteles ceva de genul: Primarul Falca (adica un incapabil si un ..... in fine, oricum sper sa-si rupa rotile de la Phaetonu lui de .... sa zicem ca nu e vorba de Primar in acest mesaj) ar fi promis 1 mil de euro sau $ la UTA, adica lui Duckadam ptr a pune clubul pe picioare sa zicem. Ori acu treaba e data la intors...
Cat despre Dekani, am impresia ca el ar dori sa dizolve Cons. Dir. ptr a scapa clubul de analfabetii astia care isi duc veacu pe acolo. Am inteles ca e o lipsa de organizare totala la UTA, nimeni nu stie ce tre sa faca si ce sa nu faca... etc. Rezultatul muncii lor (a conducerii) il vedem pe teren. End of story

RedBaron
30th November 2005, 00:07
Situatia de la UTA este tensionată, nu atât din pricina ultimului rezultat de la Hunedoara, cât din „vina” unor oameni din cadrul clubului, cu functii importante, care bat în retragere. Sau, cel putin asa lasă să se înteleagă din ultimele declaratii de presă. Si Dekany si Duckadam sunt nemultumiti de sprijinul primit din exterior, de la persoane care ar avea putere de decizie, principalul „vizat” fiind primarul Falcă. În plus, presedintele Consiliului de Administratie, T. Dekany nu-i întelege pe unii membri fondatori ai clubului, care nu si-au plătit cotizatia, desi suma de cinci milioane lei este una mai mult simbolică.

Nu vrem să ne erijăm în apărătorul primarului Falcă - l-am „încondeiat” când a fost cazul - , dar nici nu putem să-i fortăm mâna să aloce milionul de Euro promis, până la clarificarea situatiei si vânzarea pământului de sub stadionul din Banu Mărăcine. Iar acei bani, în nici un caz, nu sunt prevăzuti pentru sustinerea competitiei, ci trebuiesc investiti în baza materială si stadion. Pentru că, altminteri si badea Gheorghe putea fi conducător la UTA, dacă se trezea cu „pleasca” de un milion de Euro în brate , pentru a-i cheltui după cum consideră de cuviintă. În atare conditii nu prea pricepem sensul expresiei rostite de managerul Duckadam: „Nu cred că ar dori să fie cineva în locul meu...”. Mai ales că nu l-a împins nimeni de la spate să vină la UTA. Dacă, totusi, a făcut-o - pentru acest lucru avem toată consideratia fată de fostul mare portar al României - si-a asumat un risc si nu dă deloc bine să bată acum în retragere. La fel stau lucrurile si-n cazul presedintelui Dekany, care trebuie să arate că este un luptător, ce nu dă bir cu fugitii în fata primelor obstacole...

clar :|

Pacifier
29th December 2005, 14:06
Citeam azi intr-un ziar local si cica azi Dekany va sustine o conferinta de presa in care probabil va anunta o surpriza...
Sa fie demisia, un investitor...sau ziarele locale iar isi bat joc de noi ?:rosu:

Kidu
29th December 2005, 14:16
Ziarele astea sunt de tot rahatul cu stirle care le publica. Nu prea avem ziaristi profesionisti, si e f greu sa te iei dupa ei.

RED&WHITE
29th December 2005, 16:35
Citeam azi intr-un ziar local si cica azi Dekany va sustine o conferinta de presa in care probabil va anunta o surpriza...
Sa fie demisia, un investitor...sau ziarele locale iar isi bat joc de noi ?:rosu:
Spune si ce ziar si data cand e conferinta ca sa vedem daca mint:rosu:

Pacifier
29th December 2005, 17:49
Agenda de Arad (29.12.2005) spuneau ca azi e conferinta de presa

RedBaron
29th December 2005, 21:21
Adevarul si Observatorul nu au precizat nimic de vreo conferinta...

Pacifier
29th December 2005, 22:17
Un nou sponsor doar atat :mda: (Elba TIMISOARA) si cica este sigura faza cu acel 1 milion de euro,dar din lipsa unui proiect probabil lucrarile vor incepe abia la vara .Intr-un alt ziar se spune ca acel milion nu va fi bagat in actualu stadion...ce va fi vom vedea.

RED&WHITE
30th December 2005, 01:52
Dekany face treaba buna dar e foarte important sa se evite retrogradarea fiindca de la vara cred eu(sunt un optimist incurabil mai ales cand e vorba de /hello UTA/hello) ca vom avea si un investitor puternic.
Avem niste juniori foarte buni de care trebuie avut grija.
Astept cu nerabdare noile transferuri dar vad ca vin greu (din lipsa de bani):headbang:

Kidu
2nd January 2006, 13:16
Si eu sunt de aceeasi parere cu RED&WHITE, trebuie doar sa scapam de acest moment greu. Pana acum UTA nu a avut un manager in adevaratul sens al cuvantului, un manager cu bune cunostinte de economie. NU ma refer la Duckadam aici (asta oricum e varza, e numai cu numele), ci ma refer la Tibi Dekany.

RedBaron
3rd January 2006, 19:17
„Va exista un moment în care munca noastră se va reflecta în rezultate”, declară Tiberiu Dekany, presedintele Consiliului Director de la FCM UTA
– Domnule presedinte Dekany, ce a însemnat anul 2005 pentru dumneavoastră, în calitate de presedinte la FCM UTA?
– Pentru mine a fost - de departe - cea mai grea misiune de până acum. Asta, chiar dacă am si functia de viceprimar. Implicarea la UTA a fost una foarte dificilă, grea, pot spune, în sensul că nu am fost familiarizat cu acest domeniu, în care rezultatele se obtin cu foarte mari eforturi. Consider că în activitatea mea am depus toate eforturile de care eram capabil, dar sunt nemultumit de rezultate, de pozitia în clasament, care nu au legătură cu eforturile mele. Chiar de la început vreau să multumesc acelor sponsori care aduc aproximativ un miliard de lei vechi în fiecare lună la club, dar iată că eforturile pe plan organizatoric nu s-au concretizat asa cum am dorit noi, pe plan sportiv, într-o clasare mai bună. Adevărul, crud si dureros e că acum suntem cu un picior în Divizia C, lucru pe care nu-l accept sub nici o formă si de aceea nu renunt si voi rămâne în continuare la UTA.
– Din ce motive s-a ajuns în această situatie?
– Vedeti, la nivel administrativ avem rezultate pe măsura eforturilor. Am făcut bani suficienti, iar acum suntem la zi cu toate plătile, atât către jucători, cât si către ceilalti angajati. Asta, după ce în momentul preluării clubului am găsit multi jucători cu obiecte amanetate, de la lăntisoare, până la televizoare, lucruri care nu credeam că se pot întâmpla. În ceea ce priveste activitatea sportivă, a conducerii acesteia, eforturile nu au fost la fel de mari. Când am preluat clubul, nu am avut o echipă. E adevărat, l-am găsit aici pe domnul Cura, dar timp nu aveam pentru mai nimic, iar resurse financiare pentru a aduce jucători nu existau. În plus, nu se stia unde se pleacă în cantonament, cu ce bani, cine va antrena echipa, iar după mine toate aceste neajunsuri nu puteau să ne aducă rezultate mai bune. În schimb, acum cel putin, timp există pentru a îndrepta lucrurile, pentru a forma o echipă. Dacă cei din condu-cerea tehnică vor veni cu propuneri pertinente, de aducerea a câtiva fotbalisti, cred că îi putem forma o echipă la UTA, deoarece vom face un efort financiar mai mare, vom capacita si câtiva oameni de afaceri care să vină lângă noi, toate doar pentru a se realiza acele transferuri de care avem atâta nevoie. Aici mă refer la cele trei posturi deficitare, la care se tot referă antrenorul Rosca.
– Ati spus că nu prea ati găsit nimic la UTA, atunci când ati preluat clubul. În atari conditii, credeti că a fost o eroare fixarea obiectivului, locurile 1-6?
– Să stiti că acest obiectiv a fost stabilit după câteva date cât se poate de reale, luate de la club. Nu sunt nici acum de-acord cu schimbarea acestui obiectiv, chiar dacă au fost si câteva voci care au cerut acest lucru, printre care si cea a lui Helmuth Duckadam. Eu cred că si în acest moment acest deziderat se poate atinge, dar cu mult efort, într-adevăr. Ati văzut si celelalte echipe din serie, nu sunt de cine stie ce nivel si vreau să vă spun că nu accept alt obiectiv pentru UTA.
– La UTA se aduc aproape un miliard de lei, în fiecare lună. Care au fost cei mai importanti sponsori de până acum si cine se mai înscrie „la cuvânt”?
– Cei mai multi bani, în anul 2005, au fost adusi la club de SAN PAOLO IMI BANK, GROUP CODLEA si VERBITĂ. Cu ultima firmă există un angajament, pentru anul 2006, iar ca noutate ar fi timisorenii de la ELBA, care ne-au si virat deja 300 de milioane de lei vechi, în cursul lunii decembrie a anului trecut, din care am mai completat la salarii.
– Pe baza acestor date, multi spun că UTA s-ar desfiinta dacă Dekany ar renunta în acest moment la UTA. Chiar pe Helmuth Duckadam l-am auzit vorbind asa ceva, mai ales că vede ce se întâmplă la club, cum vin banii de la prietenii ori cunostintele lui Dekany. Cum catalogati aceste păreri?
– Să stiti că nu-i asa. Atunci când era Sandu Ion la UTA, se spunea că dacă el pleacă, atunci clubul se va face praf, nu va mai exista. Cred că UTA este atât de importantă încât o persoană să vină si să pună umărul la redresarea ei, indiferent unde se află. Dacă mâine nu voi mai fi la UTA, atunci găsirea de solutii financiare îi va reveni celui care va dori să continue la cârma echipei. Eu am încredere că UTA va exista, deoarece orice om poate fi înlocuit. Într-adevăr, recunosc, pozitia mea din administratie, apoi activitatea politică, m-a transformat dintr-un om politic cu principii si cu o anumită conduită, într-un cersetor al Aradului, cu ghilimelele de rigoare, dar aproape real. Mă aflu în situatia de a apela la diferite firme, la diferiti prieteni, la mediul de afaceri din Arad, pentru a-i lămuri să vină alături de UTA. Acest lucru nu mă ajută la imaginea mea, sunt convins, cum nu m-a ajutat până acum nici pozitia din fruntea clubului, dar este o datorie a noastră, a mea în special, căci sunt si un edil al municipiului, să punem umărul la salvarea acestei echipe. Eu am încredere că va exista un moment în care munca noastră se va reflecta si prin rezultate. Ne bazăm foarte mult si pe Centrul de copii si juniori, pe care punem mare pret, mai ales că am găsit pârghii pentru a resuscita acest sector, mai ales din punct de vedere organizatoric. UTA va fi mai bogată atunci când Centrul de copii si juniori va fi puternic, iar când se va promova nu vom mai fi la fel de vulnerabili cum a fost echipa fanion a Aradului, în câteva rânduri.
– Ati făcut o oarecare paralelă între fotbal si politică. Vrem să stim dacă mai sunt de actualitate acele telefoane ale superiorilor dumnea-voastră din partid, care vă cereau să vă retrageti de la UTA, dacă simtiti că nu totul e OK?
– Telefoane sunt mai dese ca oricând. Pe undeva este normal, fiindcă ajuns într-o functie politică înaltă în aparatul administrativ, dar si conducător de organizatie la nivel de partid, imaginea mea se reflectă si asupra partidului. Eu le răspund tot timpul, rugându-i să se implice si ei, din pozitiile pe care le au la Bucuresti, deoarece se stie că printr-un lobby sustinut la anumite nivele se pot face multe lucruri. De multe ori am avut nevoie de parlamentari din cadrul partidului pe care îl reprezint si eu, m-au ajutat si sper ca acest ajutor să fie simtit si mai mult în anul 2006. De exemplu, domnul Gheorghiof este secretarul Camerei Deputatilor si membru în Biroul Permanent al PNL, iar noi avem în partid destui oameni de afaceri importanti, care pot - să zicem - investi la UTA. De asemenea, nu mă îndoiesc de faptul că si domnul Mihai Calimente are bune intentii, el fiind si unul dintre promotorii aducerii lui Gandolfi la UTA, dar este si un om de sport.
– Se părea - la un moment dat - că pe primarul Gheorghe Falcă nu-l interesează deloc UTA. Acum, stim că a promis bani pentru stadion, mai stim că de la Primărie vin banii pentru terenul ICRTI, dar sunt sanse ca material UTA să fie ajutată de câte ori va fi nevoie. Este mai maleabil domnul Falcă de o vreme încoace?
– Pe domnul Falcă nu-l interesează managementul sportiv de la UTA. Nu doreste să se implice în asa ceva. În rest, când e vorba de întretinerea stadionului, de modernizare, acum se poate vorbi si despre mini-hotelul clubului, dar si terenul ICRTI, e dovadă că pe domnul primar îl interesează UTA. Să nu uitati că în 2-3 minute a aprobat cererea clubului, pentru vestiarele de la ICRTI, care costă 60.000 de euro, deci e o sumă. Atitudinea primarului a fost constantă, dar nu a dorit să implice institutia Primăriei, dar nici pe el, în problema managementului de la UTA.
– La un moment dat, una din priorităti era schimbarea actualului Consiliu Director, care nu vă ajută la fel de mult pe cât ati dori. Nu s-a mai vorbit aproape nimic despre acest lucru în ultima vreme. E un esec al dumneavoastră faptul că nu ati dus la bun sfârsit acest dezide-rat?
– E mult prea mult spus un esec. Nu am putut să convoc Adunarea Generală doar din cauze juridice, nu din cauza unei organizări, să zicem, mai slabe. Cu sigurantă, în această lună se va convoca Adunarea Generală. Doresc responsabilizarea fiecărui membru fondator, responsabilizarea fiecărui membru al Consiliului Director, fiindcă această responsabilitate care o simt pe umerii mei trebuie să se transmită si lor, mai ales că eu am fost cooptat ulterior într-o constructie a cărei baze au fost puse de ei la UTA.
– Se vorbeste foarte mult în acestă perioadă de transferuri. UTA nu a adus pe nimeni, dar a pus pe liber patru jucători. La ce trebuie să ne asteptăm?
– Vreau să vă spun că în toată această perioadă conducerea tehnică nu a stat, a observat mai multi jucători, direct ori indirect, există actualmente o listă destul de stufoasă cu jucători care ar putea fi adusi la UTA, iar acum se pune problema să fie alesi, de care avem într-adevăr nevoie, dar care să fie mai buni decât cei pe care îi avem. Nu de alta, dar la UTA au mai fost adusi jucători sub valoarea celor existenti, ori care nu au fost titulari la echipele lor, doar de dragul schimbării, lucruri practicate de mai multe ori la acest club. Prioritare sunt cele trei posturi, fundas dreapta, mijlocas central si atacant, iar eu zic că-i aducem, chiar dacă va necesita eforturi financiare. Sunt convins că vom scoate mai multi bani din buzunar, dacă avem convingerea că fotbalistii au valoare, deci merită să vină la UTA.