PDA

View Full Version : Intersezon 2005/2006



stefanm14
28th November 2005, 18:05
Deschid acest thread pt a discuta despre tot ceea ce o sa se intample la club in aceasta pauza competitionala : turnee de pregatire, meciuri amicale, dar mai ales transferuri, si pt a va spune opiniile despre ce posturi credeti ca mai trebuie acoperite pt a avea un retur linistit, si pt a avea o echipa cat mai competitiva pt Divizia A, ca doar nu o sa luam iarasi jucatori cu gramada in vara, trebuie sa aiba timp sa se acomodeze....

nr.zece
28th November 2005, 18:31
atacul cu 2 oameni si mijlocul cu 2 oameni
cu putin noroc se accidenteaza stanga si jucam si noi fotbal

stefanm14
28th November 2005, 20:56
Nu cred ca trebuie privit chiar asa, Stanga a facut si meciuri bune turul acesta, de multe ori a fost jucatorul care a deschis jocul...sa vedem cum se va comporta in retur.

Unul - doi atacanti trebuie neaparat, nu avem mai niciunul bunicel in lot, pe care sa te poti baza ca da goluri din situatii clare. Jaber nu mi se pare cine stie ce, iar Orac si Piturca dupa parerea mea nici nu trebuie trecuti la numaratoare...

nr.zece
29th November 2005, 14:53
ba eu cred ca piti al mic ar trebui folosit si insistat cu el pentru ca este un jucator destul de bun si experimentat
anul trecut cum naiba a fost cel mai bun de la caracal si acum nu e folosit

corto
29th November 2005, 17:15
...accidenteaza stanga...
Poate se gaseste cineva sa-l impinga pe scari :P

Stanga e un jucator si antrenor serios ... Pentru un tip tanar si lipsit de experienta in ale antrenoratului ma mir cum a reusit sa faca fata presiunii. Pentru ca a fost o presiune fantastica ... Ca achizitii, mai ca as zice ca nu e nevoie de nimeni, colectivul care este acum e de perspectiva desi mai au foarte mult de invatat. E foarte riscant sa aduci jucatori noi, si mai in varsta, pentru ca pot destabiliza atmosfera din echipa. Remember Papura? Ideea cu fratii Costea e buna, de jucatori tineri avem nevoie.

stefanm14
29th November 2005, 21:09
Asta cu siguranta, mai bine nu mai aducem pe nimeni, decat sa aducem jucatori batrani pe care nu mai ii vrea nimeni. Trebuie adusi jucatori tineri, de perspectiva, chiar daca mai putin cunoscuti. Despre Piturca, mie cel putin mi-a lasat o imprsie proasta, n-a facut nimic atat cat a jucat...

corto
30th November 2005, 11:49
Daca e sa ne luam dupa ce scriu ziarele, mai avem un australian. Plus o eventuala viitoare colaborare cu PSV. Intr-un fel se leaga ... Hiddink e antrenorul Australiei si al PSV-ului. Sa speram ca lucrurile vor merge intr-o directie buna. Oricum, dupa multi ani, parca in sfarsit se misca ceva.

Cra10veanu
30th November 2005, 18:32
se pare ca si poli tim a fost interesata la un moment dat de acest dodd, poate chiar o fii ceva de capul lui, dar totusi nu fundasii erau prioritatea....

stefanm14
30th November 2005, 20:51
Nu strica nici un fundas, concurenta pe posturi e buna. O combinatie buna ar fi aducerea a cativa jucatori straini, si cativa jucatori romani, tineri, chiar din diviziile inferioare, insa selectia trebuie sa fie f atenta :)

Cra10veanu
30th November 2005, 21:17
nu strica un fundas dar pe lista prioritatilor eu as trece 2 atacanti seriosi, apararea craiovei se comporta destul de bine, nu am primit mai mult de 1 gol pe meci, mijlocul iar se comporta bine, se creeaza foarte multe jocuri si ocazii, dar cine sa le finalizeze

stefanm14
30th November 2005, 21:18
Da, intr-adevar, am spus-o si o repet, trebuie neaparat adusi 1-2 atacanti de valoare, sa vedem cum se vor "misca" cei care decid la alegerea transferurilor.

Maximus
1st December 2005, 09:35
in editie de astazi se vorbeste despre un atacant australian. se pare ca filiera asta a inceput sa le fie draga conducatorilor nostri.

stefanm14
1st December 2005, 10:09
Pana acum au fost si unii jucatori buni de pe filiera asta, dar au fost si cateva rateuri. Sa speram ca de data asta vor fi alesi niste jucatori buni, de exemplu cum are Nationalul...

corto
1st December 2005, 14:43
Filiera asta nu mi se pare a fi asa de aleatorie ... Legaturile cu PSV si Hiddink duc automat si spre Australia ... sa vedem ce-o fi. Pana acum cei doi care au semnat par sa fie ok. Din cate am citit, se pare ca si celalalt Costea o sa vina la echipa. Eu as vrea sa vad niste tineri de la PSV imprumutati la noi pentru rodaj ... e posibil sa se petreaca lucrul asta cand am ajunge in A.

stefanm14
1st December 2005, 17:02
Sincer, nu cred. Mai degraba olandezii prefera ca jucatorii tineri sa joace la echipa a 2-a prin diviziile inferioare la ei, decat la noi...desi, cu colaborarea asta, s-ar putea...

corto
1st December 2005, 18:06
Nici eu nu cred ca ar fi posibil lucrul asta cat suntem in B. De aia am si zis ca poate in A. Si chiar si acolo, doar daca Universitatea ar fi undeva in primele 5 ... Oricum, mai e mult pana departe, dar directia in care merge clubul in momentul de fata ma face sa sper la mai mult :D

stefanm14
1st December 2005, 18:14
Directia in care se merge este clar una buna, daca vom promova, se vor mai aduce cativa jucatori de valoare, iar entuziasmul va ramane aceeasi, la anul putem face o figura f frumoasa in A.

Cra10veanu
1st December 2005, 20:40
insa cu lotul care-l avem acuma, cred ca vom fii un fel de Pandurii sau Jiul prin divizia A

stefanm14
1st December 2005, 22:21
Sincer nu cred, sunt jucatori tineri, de perspectiva, pe cand la celelalte echipe, sunt mai mult "cimitire ale elefantilor" si loturi carpite in ultimele momente... sigur, pt o performanta, mai trebuie intarit lotul...dar eu ma bazez f mult pe acesti jucatori tineri.

Cra10veanu
1st December 2005, 22:33
nu cred ca in sezonul urmator in orice caz

stefanm14
1st December 2005, 22:40
In sezonul urmator, daca promovam, cred ca ar fi multumitor un loc in primele 8. Apropo, aveti vreo sugestie sau vreun jucator din tara care vi s-ar parea potrivit sa vina la echipa ?

stefanm14
8th January 2006, 16:16
Fraţii Costea, confirmaţi
Campania de achiziţii s-a īncheiat pentru Universitatea Craiova, Adrian Mititelu anunţīnd că nu va mai aduce nici un jucător īn această iarnă. Referitor la fraţii Costea, de la CSM Rīmnicu Vīlcea, patronul oltean a precizat că a definitivat transferul celor doi. "Am rezolvat problema fraţilor Costea. I-am şi legitimat. Pentru Florin am dat 50.000 de dolari, iar pentru Marian mai trebuie să plătesc grila de transfer, vreo 3.000 de dolari", a spus Mititelu.

(c) gsp

Iata ca sunt confirmati cei 2, sa speram ca vor face o figura frumoasa in retur.

Bogdan"U"
17th January 2006, 09:58
Imagini cu Baird si Dodd:

http://www.fcuniversitatea-craiova.ro/audio1.php

stefanm14
21st January 2006, 15:28
Desfiinţat de ai lui

Fanii grupării Queensland Roar consideră că atacantul australian Michael Baird, ransferat īn Bănie īn această iarnă, este cel mai slab jucător ce a activat vreodată īn lotul echipei de la Antipozi.

Pe forumul oficial al echipei Queensland Roar, ocupanta penultimului loc īn prima ligă australiană, cu 21 de puncte, atacantul Michael Baird este aspru criticat de suporteri.
Fanii susţin că Michael, care a semnat un contract pe cinci ani cu Ştiinţa, “parcă are gleznele dizlocate şi īşi petrece cea mai mare parte a meciului căzut pe gazon, iar la cāteva secunde după ce a primit mingea o şi pierde”. De asemenea se menţionează că din cele zece ofsaiduri pe care le are echipa, īn nouă este prins Michael Baird.
“Acest atacant este o glumă absolută. Īl sfătuiesc ca, la urmă-toarea sa cădere, să rămānă jos şi să ceară schimbare!”. Partea bună este că suporterii īl consideră pe Baird o rezervă destul de bună pentru Queensland, echipă clasată pe locul 7 din 8. “Este cea mai bună rezervă din Australia, are travaliu şi entuziasm. Poate să īnscrie goluri frumoase, dar şi ratează cu seninătate īn fazele singur cu portarul. Clar nu este născut să fie titular”.
Auzind despre părerile exprimate de australieni, patronul Adrian Mititelu a declarat că īntr-o situaţie asemănătoare s-a aflat şi Mihăiţă Pleşan. “Suporterii o spun la supărare, dar eu l-am văzut īn meciurile oficiale şi mi se pare un atacant cu zece clase peste McBreen. Şi la Craiova fanii īl īnjurau pe Pleşan, deşi era cel mai bun. Nu e bine să dăm de acum cu bāta īn baltă, cānd nici nu l-am văzut jucānd pe Baird. Este normal să mai aibă şi el jocuri slabe, deoarece este foarte tānăr şi rebel, din cāte mi-a spus agentul său Dan Stălinescu”, a declarat patronul Ştiinţei. Pentru că are contract pānă pe 12 februarie cu Queensland Roar, Michael Baird va ajunge īn Craiova abia pe 14 februarie.
A dat probe şi la FC Naţional
Īn 2004, atacantul Michael Baird a fost adus prin intermediul impresarului Marcel Popescu pentru a susţine probe la FC Naţional. După cāteva zile de pregătire cu gruparea din Parcul cu Platani, Baird s-a īntors īn Australia, din cauza unei accidentări, nefiind oprit īn lot de antrenorul de atunci, Cosmin Olăroiu. Baird declara la vremea respectivă că se va īntoarce īn Romānia.
(c) prosport


Sa speram ca astia de pe forumul ala sunt un fel de remy al OLS :evil: si nu stiu ce vorbesc :D

inter
21st January 2006, 16:17
asa sa fie ... altfel mi-l doresc pe Macca!

stefanm14
23rd January 2006, 09:53
George Ciobanu si Daniel Mihai, spre CSM Vālcea

Lista jucatorilor care vor fi pusi pe liber a fost completata de fostii componenti ai lui FC Caracal George Ciobanu si Daniel Mihai. Decizia luata de Stinga a fost justificata prin faptul ca sportivii nu au confirmat in turul de campionat. Ambii fotbalisti au primit ieri „actele de divort“, dar pentru ca au ramas aproximativ patru ani din contractul semnat cu Universitatea, vor fi imprumutati. Oficialii olteni s-au orientat spre oferta primita de la rivala CSM Vālcea, insa cei doi fotbalisti isi pot alege singuri destinatia, in cazul in care vor mai veni oferte pe adresa clubului.

Le dam rebuturile la contracandidati :happy

stefanm14
25th January 2006, 09:55
A semnat cu Universitatea si Dragos Stavarul, un tanar promitator venit de la echipa-satelit

Carte de vizită

Nume : Dragos Stavaru
Data şi locul naşterii: 7 martie 1987, Craiova
Antrenori: Viorel Călin, Aurică Beldeanu, Daniel Mogoşanu, Ionel Luţă
Post: mijlocaş central
Palmares: 1998 - prima convocare la naţionala de juniori; participă la finala turneului de sală de juniori republicani;
2004 - locul trei īn campionatul de juniori republicani, avānd şapte goluri marcate; căpitan de echipă al echipei de juniori a Universităţii īn turneul de pregătire din Grecia, din luna iunie, competiţie la care gruparea craioveană a ocupat locul II;
Din 2005 - component de bază al echipei a doua a Universităţii.
Calităţi fizice: 1,82 metri īnălţime, 68 kg

blue_lion121
25th January 2006, 12:36
daca promovam trebuie sa cumparam vreo 6-7 jucatori ca sa rezistam pe prima scena ...sugestie de jucator....ronaldinho :D sau din romania...ar merge un pascovici sau caramarin...

corto
25th January 2006, 13:12
Daca promovam cea mai mare greseala e sa ne aruncam in achizitii cum au facut de exemplu Pandurii sau Vasluiul ... as zice ca maxim 3-4 jucatori sunt de ajuns. Eu am incredere in Stanga si in jucatorii pe care ii avem, sunt capabili sa reziste in A in primul an, iar cu cat vor acumula mai multa experienta, cu atat vor juca mai bine impreuna ... daca nu pleaca nici un jucator de baza de la echipa, atunci in cativa ani se poate construi ceva frumos. Iar daca e sa facem achizitii, atunci mai degraba sa luam jucatori buni si tineri din B, decat tot felul de plimbareti de prin A.

stefanm14
25th January 2006, 20:16
Exact Corto. Achizitii tari (gen Poli, bine gen cum ar fi trebuit sa fie la Poli, nu ca Plesan:D) nu cred ca ne putem permite, iar decat sa aducem tot felul de ciurucuri mai bine nu mai aducem nimic. Si eu am mare inceredere in echipa actuala, si daca vor promova (cum sigur se va intampla) atunci trebuie lasati sa isi arate valoarea si in A.

ASP
25th January 2006, 20:21
nu cumparam nimic. lotul actual e foarte bun trebuie doar sa se rodeze. cu cine ai intrat in A iti este si fidel. degeaba cumperi 4-5 curve care iti fac atmosfera in lot. jucatorii actuali sunt tineri, ambitiosi si iubesc echipa. ei sunt in stare sa faca performanta.

inter
25th January 2006, 20:24
:ok: asp ..

stefanm14
26th January 2006, 09:37
Steaua il vrea pe Bornescu

Gigi Becali intentioneaza sa ofere Universitatii cel mult 250.000 de euro.
Oficialii gruparii bucurestene l-au curtat si in vara anului trecut pe Bornescu, insa portarul a venit la Universitatea, facānd parte din „lotul Caracal“, care a fost vāndut de oficialii gruparii din „Orasul minunilor“ actualului patron al Stiintei.
Patronul formatiei bucurestene intentioneaza insa sa ofere Universitatii cel mult 250.000 de euro pentru transferul definitiv al lui Bornescu. Deocamdata, Steaua are doar doi portari in lot, Cornel Cernea, venit in vara anului trecut de la Otelul Galati, si Marius Toma, antrenorul Cosmin Olaroiu nefiind insa dispus sa atace fazele superioare ale Cupei UEFA fara un goal-keeper de valoare intre buturi. Nici Universitatea Craiova nu sta insa mai bine la acest capitol, tehnicianul Ovidiu Stinga avāndu-i la dispozitie, cu exceptia lui Bornescu, pe juniorii Lung jr. si Neagoe.

Amendat de Stinga
Portarul Universitatii s-a alaturat echipei in Bucuresti, pentru ca a dorit sa-si ia la revedere de la familie, insa acest lucru l-a costat. Mircea Bornescu a intārziat din pacate la intālnire, fapt care l-a determinat pe Ovidiu Stinga sa-i aplice o amenda de zece euro, pentru a da un exemplu tuturor. Bornescu a inteles in acest fel ca trebuie sa fie parolist.
(c)gds


Ce greseala ar fi sa-l vanda pe Bornescu. Sunt convins insa ca nu se va intampla acest lucru.

spinU
26th January 2006, 12:48
Cred ca sunt doar zvonuri...Oricum chiar daca ar fi reale nu cred ca Mititelu il va vinde.Este constient ca-si va pune toti suporteri craioveni in cap..

nr.zece
26th January 2006, 12:52
daca ia 1 milion pe el de ce sa nu-l dea
eu unul l-as da pentru ca poti face multe cu banii astia si portarii sunt ieftini totusi

inter
26th January 2006, 14:03
corect, pt. 1 milion se poate discuta ...
iar amenda aia de 10 euro ... e la caterinca!
ce mai inseamna 10 euro azi ? (ma refer la un fotbalist)!

nr.zece
26th January 2006, 14:31
i-a dat-o pentru a transmite un mesaj nu neaparat pentru penalizare
macar de ar fi toti ai nostri asa de indisciplinati ca bornescu

stefanm14
26th January 2006, 21:08
Amenda e data asa ca nu se creada ca s-a trecut cu vederea aceasta intarziere.
Pt 1 milion ar trebui sa-l dea, insa asta e doar o ipoteza, cu siguranta nu da Jiji banii astia, dupa cum s-a spus, portarii sunt ieftini.

inter
26th January 2006, 21:11
cine ti-a spus ca Portarii (cu P mare) sunt ieftini? ...:D

stefanm14
26th January 2006, 22:05
Zicea PIMP mai sus (de aia am zis "dupa cum s-a spus). Hai sa nu-mi spui ca zici ca portarii nu sunt cei mai ieftini.

corto
26th January 2006, 22:07
hai sa fim seriosi, Lobont s-a transferat de la Ajax pe 2 milioane si noi vrem unul pe Bornescu ... cat de Portar ar fi el, nu face atatia bani.

In alta ordine de idei, daca Steaua chair il vrea, atunci nu prea vad cum putem impedica transferul. In primul rand, e bucurestean. In al doilea rand, tinand cont de valoarea lui si de tranferul lui Hamutowski, stelistii ii pot oferi un loc de titular. Asta inseamna UEFA, si probabil nationala. Plus salariul, care va fi clar mai amre decat la Craiova. Voi ati refuza?

stefanm14
26th January 2006, 22:22
Ai dreptate Corto cu argumentele, insa eu nu cred ca pleaca. Speranta moare ultima ! :P

ASP
27th January 2006, 19:26
pentru 1 milion de dolari steaua nu primeste decat m*** de la Craiova. daca Bornescu vroia sa se transfere la Steaua o putea face inainte de inceperea campionatului cand i s-a facut o ofertade catre apevisti. cel putin 5 ani nici un jucator nu se poate transfera la nicio echipa din Bucuresti. (asa sunt contractele, iar astia care va credeti mari afaceristi .... keep on smoking)

stefanm14
30th January 2006, 11:33
Stāngă mai vrea un atacant

La discuţia avută cu presa după aceste prime cinci zile petrecute īn Cipru, managerul Universităţii a spus şi ce şi-ar mai dori: “Aş mai vrea un vārf de atac. Sper ca australianul care trebuie să vină să fie soluţia dorită de mine. Dacă va fi aşa, ne e de ajuns lotul pe care īl avem”.

corto
30th January 2006, 16:45
Steaua si-a luat portar ... nu a fost decat inca o stramba a Hazetei. Faza cu nu pleaca nici un jucator la Bucuresti e praf in ochisorii nostri de suporteri, ASP ... Craiova e un club de fotbal, nu legiunea straina. Important e sa se vrea sa se formeze o echipa, iar spiritul de echipa sa fie impartasit si de jucatori.

stefanm14
30th January 2006, 21:25
Faza cu nu pleaca nici un jucator la Bucuresti e praf in ochisorii nostri de suporteri

Sincer eu nu cred ca este chiar asa. Dupa ce vom promova, daca vor veni si victoriile si vom avea o prestatie buna in primul campionat in A, cred ca Mititelu isi va da seama ca se poate naste o mare echipa, si nu cred ca va vinde ceva nici atunci.

inter
30th January 2006, 22:06
"primul campionat in A" ? .. ai grija cu termenii astia :P, se pot interpreta.

stefanm14
31st January 2006, 10:22
Eh, cred ca toata lumea a inteles ce voiam sa spun, numai cine nu vrea sa inteleaga nu intelege ...:D

stefanm14
2nd February 2006, 09:50
Doi dintre jucătorii Universităţii Craiova, George Ciobanu şi Daniel Mihai, vor fi transferaţi īn această perioadă la colega de serie FC Caracal, echipă de la care au şi ajuns vara trecută īn curtea grupării-fanion a Olteniei. Ambii fotbalişti, mijlocaşi de meserie - Ciobanu īn vārstă de 23 de ani şi Mihai de 21, se vor īntoarce astfel la formaţia din “Oraşul minunilor”, pregătită de tehnicianul Nae Ungureanu, unde speră să poată evolua mai des ca titulari, spre deosebire de perioada petrecută la formaţia din Bănie. “Mamaie”, aşa cum este poreclit Mihai de către colegi, alături de Ciobanu, a īmbrăcat īn cāteva rānduri tricoul alb-albastru al echipei a doua a Universităţii, īn turul seriei a cincea din eşalonul al treilea al fotbalului romānesc.

stefanm14
6th February 2006, 10:01
Baird a dat un gol de adio
• Atacantul de la Antipozi a promis că reuşitele sale nu s-au terminat la Queensland şi abia aşteaptă să confirme şi īn tricoul Universităţii

Vārful australian Michael Baird s-a despărţit de echipa Queensland Roar cu un gol marcat īn ultima etapă din sezonul regulat al Hyundai A-League. Baird a fost din nou rezervă şi a intrat la pauză īn locul brazilianului Reinaldo. Īn minutul 60 el a marcat după o combinaţie cu Brosque, şutānd de la zece metri cu stāngul pe sub portarul advers. Baird a mai avut o ocazie de gol, dar a ţintit bara, iar echipa sa a fost egalată pe final. “La pauză, managerul Bleiberg a fost nevoit să apeleze la «romānul» Michael Baird, căruia i-a oferit ultimele 45 de minute īn tricoul lui Roar, iar atacantul nu a dezamăgit”, notează presa australiană. “Am ţinut neapărat să marchez la ultima mea evoluţie oficială īn tricoul portocaliu (al lui Queensland Roar, n. r.). Doream să le mulţumesc fanilor pentru sprijinul lor, anul acesta Queensland Roar fiind a doua echipă ca număr de spectatori din Australia, după FC Sidney. Sunt născut şi crescut īn Queensland şi aş fi vrut să joc toată viaţa aici, dar oferta venită din Romānia a fost prea bună ca să o refuz. Transferul īn Europa a fost un vis pentru mine şi sper ca de la Universitatea să ajung mai uşor la echipa naţională”, a spus Baird, care a semnat un contract pe patru sezoane şi jumătate cu gruparea olteană. Queensland Roar a terminat campionatul pe poziţia a şasea din opt echipe participante, ratānd calificarea īn play-off. Din prima ligă australiană nu se retrogradează.

Vine peste o săptămānă
Baird va sosi īn Bănie cu o zi īnaintea viitorilor săi coechipieri, care vor “ateriza” din Cipru. Astfel, speranţa suporterilor olteni pentru īntărirea atacului Universităţii va fi īn Craiova pe 13 februarie şi va intra īn programul de pregătire stabilit de Ovidiu Stāngă. Pānă atunci, Baird va mai juca īntr-un meci pentru Queensland Roar, pe 11 februarie, dar jocul va avea un caracter demonstrativ, fiind organizat de unul dintre sponsorii echipei din Brisbane.

(c)editie speciala

stefanm14
7th February 2006, 12:00
• “Dodd, dacă nu-Şi revine, stă pe bancă”
• Australianul Karl Dodd (foto) dădea impresia că este soluţia pentru postul de fundaş central al Universităţii, ca un posibil īnlocuitor al lui Dorel Stoica, avansat la mijlocul terenului. La jocul cu Buducnost, Dodd a avut o prestaţie lamentabilă, care l-a determinat pe Stāngă să aibă mari semne de īntrebare asupra sa. “Sunt nemulţumit de atitudinea lui. Nu a avut un meci prea reuşit, iar noi nu credem că acesta este Dodd. Dacă va continua aşa, īi va fi greu să joace. Aşteptăm să confirme evoluţiile din meciurile anterioare. Probabil nu s-a adaptat, din cauza diferenţei de fus orar, cine ştie. Dar dacă nu īşi revine nu este timp pentru el, aşa că va sta pe tuşă”, a afirmat Ovidiu.

Nici Clarke nu a confirmat
Īn situaţia lui Dodd se află şi celălalt australian venit īn iarnă, tānărul Ryan Clarke. Despre el, Stāngă a spus: “Este un jucător foarte rapid, tānăr, cu destule calităţi. Nu putem spune despre el prea multe, pentru că l-am văzut doar la un meci, īn care venea după o accidentare. Īnsă, dacă va continua să aibă prestaţii ca īn disputa cu Inter Baku, īmi pare rău, dar va sta şi el pe bancă. Totuşi, este prematur să ne dăm cu părerea, aşa că mai aşteptăm”.

“Lung este prea timid”
O altă problemă cu care se confruntă Ovidiu Stāngă este rezerva de portar. Mircea Bornescu este titular de drept, iar īn caz, Doamne fereşte, de o accidentare sau eliminare, Stāngă are drept soluţii doi puşti, unul de 16 ani şi şase luni - Silviu Lung-jr. -, celălalt de 18 ani - Mihai Neagoe. “Sunt doi puşti de viitor, care cresc pe lāngă Mircea. Au calităţi deosebite. Lung, īnsă, este prea timid şi prea bine crescut. Trebuie să vorbesc cu el să nu mai fie aşa, deoarece īn fotbal īţi trebuie tupeu”, a spus Stāngă.

(c)Editie speciala

stefanm14
7th February 2006, 12:03
Catalin Craciunescu nu mai vrea sa cedeze in fata patronului
Jucatorul Stiintei nu este dispus sa cedeze in fata oficialilor olteni pentru ca este intrigat de ideea ca fotbalistul romān trebuie sa faca mereu ce-i spun sefii.

Disputa dintre jucatorul Catalin Craciunescu si Adrian Mititelu se duce in spatele cortinei, cei doi nereusind sa ajunga pāna acum la un numitor comun in ceea ce priveste rezilierea contractului de joc al fotbalistului. Craciunescu a fost adus in vara la Universitatea Craiova si a semnat o intelegere pe un an, care se va prelungi automat pe inca un an daca echipa din Banie va promova in Divizia A. La reluarea pregatirilor de iarna, Mititelu l-a sunat pe Craciunescu si i-a spus ca nu mai face parte din lotul alb-albastru si ca trebuie sa-si gaseasca echipa. Fundasul central oltean a acceptat si s-a intālnit cu oficialii olteni pentru a se pune de acord cu conditiile in care urma sa se rezilieze contractul, insa prima intālnire s-a soldat cu un esec. In aceste conditii, Craciunescu a fost trimis sa se antreneze cu echipa a doua, insa a primit interdictie de a juca la amicalele acesteia, spre surprinderea jucatorului.

Urmeaza alte negocieri
„Ma conformez la tot ceea ce spun conducatorii clubului. Eu am inteles situatia, am lasat de la mine, dar cei de la club nu vor sa lase nimic. Chiar daca nu-mi convine ca stau pe tusa, am sa merg pāna la capat, pentru ca la noi s-a obisnuit lumea ca jucatorul sa faca mereu ce ii spun cei de la club. Exista un contract intre mine si Universitatea si trebuie respectat sau, daca nu, trebuie sa ajungem la o solutie, pentru a fi ambele parti multumite, nu doar una“, a precizat Craciunescu. Acesta este convins ca in cele din urma va ajunge la o solutie pentru incheiera conflictului, desi patronul Adrian Mititelu nu pare afectat de situatie. „Nu stiu din ce cauza nu este lasat Craciunescu sa evolueze la echipa a doua. Probabil este prea bun ca sa joace acolo. Craciunescu are contract cu noi si ii vom plati contractul daca nu ajungem la o intelegere“, a spus Mititelu.

(c)gds

stefanm14
13th February 2006, 11:08
La īnceputul lui ianuarie, cīnd au ajuns la Craiova, fundaşul central Karl Dodd şi mijlocaşul ofensiv Ryan Clarke au fost anunţaţi drept două lovituri pe piaţa transferurilor. "Pentru semnătura lui Dodd ne-am bătut cu Poli Timişoara, īnsă ne-am mişcat mai repede decīt bănăţenii şi l-am adus aici. E un stoper de mare viitor, cu şanse să prindă lotul Australiei pentru Mondialele din Germania", īl caracteriza Adrian Mititelu pe Dodd. Despre Clarke, patronul juveţilor avea cuvinte şi mai măgulitoare: "E noul Kaka! Seamănă cu brazilianul lui Milan nu doar fizic, ci şi īn ceea ce arată pe teren!".

După circa o lună, Mititelu şi mai ales antrenorul Ovidiu Stīngă s-au convins că australienii mai au destul pīnă să confirme aşteptările. Folosit īn 4 din cele 5 amicale disputate pīnă acum īn Cipru, Dodd a īnceput promiţător, dar īn cel puţin două meciuri s-a făcut de rīs. "Am fost bolnav, obosit fizic şi mental, de aceea nu m-am putut concentra", s-a scuzat fundaşul de 25 de ani, dar Stīngă a fost ferm: "Dacă nu-şi revine, nu va juca!".
Īn ceea ce-l priveşte pe Clarke, situaţie e şi mai gravă. Din cauza unei entorse, a ratat 4 partide de pregătire, jucīnd doar una, cu Inter Baku (0-1). Cīnd s-a refăcut, a răcit cobză şi a petrecut mai multe zile īn camera de hotel, decīt pe terenul de antrenament! "Nu sīnt supărat pe Ryan, pentru că el oricum nu intra īn calcule pentru prima echipă. Abia a īmplinit 18 ani, are timp să se maturizeze. Pīnă la vară va evolua la «satelit»", l-a apărat Mititelu.

(c)gsp

Pacat, oricum cred ca trebuie sa li se mai dea o sansa, ambii au avut probleme in turneul de pregatire.

nr.zece
13th February 2006, 12:45
cred ca deja putem sa catalogam acest intersezon ca cel mai prost din istorie cu jucatori de pe net, jumate de lot accidentat, amicale pierdute in fata unor ilustri necunoscuti
viitorul nu suna deloc bine

ASP
13th February 2006, 13:41
asa crezi tu. probabil ca in vara ne vedeai si tu in C.

stefanm14
13th February 2006, 21:50
Amicalele pierdute sunt de acord. Insa cine zice ca amicalele conteaza ca rezultate nu se pricepe la fotbal.
Jucatori de pe net : asta se intampla pe vremea lui Staicu. Jucatorii au fost recomandati pe aceeasi linie cum au fost luati si australienii de la National. Ca n-au valoarea scontata e altceva. Oricum eu cred ca ar trebui sa li se dea si lor o sansa, chiar daca n-au convins in amicale.
Jumate de lot accidentat : n-au fost accidentari grave, si asta e cel mai important. Niste banale raceli, dureri la glezna si alte chestii de acest gen. Important e sa pornim returul cu efectivul complet la turatie maxima.

nr.zece
14th February 2006, 12:36
asa crezi tu. probabil ca in vara ne vedeai si tu in C.

trebuie sa te cotrazic, eu vedeam echipa in divizia m de la mititelu
sa nu mai spui la nimeni, ramane intre noi

niste raceli banale nu au permis atacantilor sa joace

joao pinto
14th February 2006, 15:58
Daca jucau la -20 grade mai intelegeam, dar sa te duci in Cipru si sa racesti... Nu prea suna a jucatori profesionisti...

nr.zece
14th February 2006, 16:52
mai raceste un jucator, dar la noi astia o fac in gashca, probabil nu am avut bani sa cazam si doctorii echipei si au ramas acasa

sonty
14th February 2006, 20:00
apreciati mah si voi spiritul de echipa. negativistilor... :)

stefanm14
14th February 2006, 21:41
Poti sa racesti si in toiul verii, nu e asta chestia. Or fi contactat vreun virus de raceala ceva, si de-aia au racit mai multi deodata. Important e sa le treaca si sa dea randament maxim.

inter
14th February 2006, 22:03
Daca jucau la -20 grade mai intelegeam, dar sa te duci in Cipru si sa racesti... Nu prea suna a jucatori profesionisti...


aveam pretentii la tine joao ... de la cuburile de gheata au racit mey :D:D

stefanm14
14th February 2006, 23:29
Daca ii tine Mititelu numai pe whiskey ....:D

nr.zece
15th February 2006, 10:55
acum imi dau seama ca de ghiata mi-e mie rau a doua zi si io dadeam vina pe jack :)

stefanm14
2nd March 2006, 16:39
Fundasul central Dodd fusese anuntat ca o varianta noua in sistemul defensiv al oltenilor, el urmānd sa evolueze libero, iar Dorel Stoica ar fi postat ca mijlocas inchizator.

Alta achizitie a acestei ierni, Florin Costea, un atacant venit de la rivala CSM Rāmnicu Vālcea, era de asemenea considerat o solutie salvatoare in atacul Universitatii, mai ales ca la plecarea oltenilor in Cipru a aparut conflictul cu Salih Jaber. Nici Costea nu mai intra in vederile antrenorului Stinga pentru acest retur deoarece recent i s-a descoperit o afectiune la genunchi si, potrivit declaratiilor finantatorului Universitatii, nu s-ar mai conta pe el pāna la vara

(c)editie speciala

stefanm14
11th March 2006, 11:05
S-a incheiat si perioada de transferuri pt Divizia B. Iata schimbarile de efectiv din aceasta perioada :

Plecari : Catalin Craciunescu (disponibilizat), alti cativa jucatori trimisi la satelit, insa au in continuare drept de joc si pt prima echipa

Sosiri : Dragos Filturescu (de la satelit), Ryan Lee Clarke (Genoa 1893), Florin Costea (CSM Rm.Valcea), Michael Baird (Queensland Roar), Ionel Gane (liber de contract)

Acestea fiind zise, declar thread closed.