PDA

View Full Version : Etapa a 15-a: FCM Bacau-FC Arges



Vulturul
26th November 2005, 11:30
Sambata 3 decembrie 2005, ora 14:00, TVR 2.
Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici.

esku
27th November 2005, 02:07
sper sa luam toate cele 3 puncte!!!! dar pana la urma si un egal e bun ... cu toate ca avem echipa cu mult peste bacau .... merg pe un 0-1 !!! :D iar ne da emotii sorinaccio :evil:

vladi
27th November 2005, 20:10
Sper sa luam trei puncte si sa urcam pe trei...jucatorii sa realizeze se sansa enorma au...sa termine turul pe trei...de cind nu s-a mai intimplat asta ??

Tudose
27th November 2005, 21:10
Trebuie sa ne intoarcem tocmai la sezoanele 1999/2000 si 2000/2001 pentru a mai gasi o clasare pe podium a echipei noastre la finalul turului. Din pacate, ea nu a mai fost mentinuta atunci si in retur, de fiecare data am ratat sansa participarii in Cupele Europene si am terminat campionatul pe 5.
Ar trebui sa ne batem an de an pentru Cupele Europene si atunci putem afirma ca fotbalul argesean se afla acolo unde ii e locul!
Sper ca presiunea psihica sa nu isi mai puna din nou amprenta asupra evolutiei jucatorilor, asa cum s-a intamplat in precedentele randuri cand am avut sansa de a urca pe podium.

esku
28th November 2005, 00:47
Sper sa terminam turul in forta cu un total de 28 de puncte pozitionandu`ne cat mai sus in clasament .... cred intr`un joc bun al echipei si sper sa nu ma dezamageasca .... cred ca va fi un 0-1 a la sorinaccio :ok:

maxultras
28th November 2005, 10:23
Daca la meciu cu Dinamo am mers x2...acu merg la fel...oricum va fi un meci greu pt k moldovenii trag cu dintii de Divizia A...sincer sa fiu mi sa luat de atatia moldoveno....pacat k anu asta cad decat 2 echipe k dak nu scapam si de Bacau si de Vaslui si de Galati..asta e ramane pe anul viitor :)...

UrsMeier
28th November 2005, 12:34
Victorie alb-violeta la limita.Diferenta de valoare dintre cele doua echipe se vede prin ultilele jocuri.......de clasament nu mai are rost sa zic.Noi jucam mai bine in deplasare si avem dreptul sa speram la o victorie a favoritilor.
Sorinaccio stie cel mai bine ce are de facut si avem incredere deplina in el.

esku
28th November 2005, 22:04
sorinaccio si tactica lui italiana vor face legea la bacau.... 0-1 gol marcat de tanasa pe contraatac in prima repriza .... si asa se termina :D

Cristi`
29th November 2005, 09:30
0-2 Pristeni stiu de ce!!!!!!!

Vi3rme_X
29th November 2005, 16:17
Victorie Fc Arges...si ne apropiem amenintator de Dinamo :evil:
/hello FORZA VIOLA /hello

UrsMeier
29th November 2005, 23:18
daca batem probabil vom termina pe podium

Vulturul
2nd December 2005, 17:02
Visul unei nopţi de iarnă
FC Argeş pe locul 3
Înaintea plecării spre Bacău, acolo unde sâmbătă FC Argeş va disputa ultimul meci din turul acestei ediţii de campionat, jucătorii, antrenorii şi conducătorii clubului FC Argeş erau încrezători în şansele de a câştiga şi de a termina pe locul al treilea. Cel mai optimist dintre toţi s-a dovedit a fi antrenorul secund al echipei, Vasile Stan, care a declarat sec: „Sunt convns că vom câştiga!”. Acesta a mărturisit că în această săptămână jucătorii s-au antrenat mai serios ca niciodată, iar înaintea partidei de la Bacău sunt foarte motivaţi. „Poziţia a patra pe care suntem acum, darşi perspectiva de a ierna pe locul al treilea al clasamentului ne motivează, dar ne şi obligă să facem un joc bun. Băieţii vor acest loc 3, au demonstrat că au valoare şi merită această poziţie fruntaşă”.
Bacău, echipa cu un singur vârf
Din periculoasa echipă a Bacăului, care în anii trecuţi era invincibilă pe teren propriu, a rămas acum o singură armă periculoasă: fotbalistul Marius Croitoru. Părerea este împărtăşită şi de conducerea tehnică a echipei, care a studiat jocul pierdut de moldoveni cu CFR Cluj. „Bacăul are o echipă tânără, de elan. Jucătorii noştri au fost avertizaţi de către Sorin Cârţu de pericolele care pot apărea, dar că FC Argeş este favorită certă în acest meci! Noi am câştigat patru meciuri în deplasare, am făcut două rezultate de egalitate şi am pierdut o singură partidă”, a mai spus Vasile Stan.

Marius Radu rămâne rezervă
Singura modificare din echipă faţă de meciul precedent cu Politehnica Iaşi, terminat cu scorul de 3-0 pentru FC Argeş, o reprezintă revenirea lui Liviu Negoiţă după satisfacerea etapei de suspendare. Negoiţă îl va scoate din schemă pe Cornel Dobre, în timp ce Iulian Crivac „i-a luat faţa” lui Ilie Poenaru pe postul de fundaş stânga. De asemenea, Mădălin Murgan îşi va relua locul printre titulari după ce a ieşit accidentat în partida cu Poli Iaşi. Surpriza vine, ca şi acum o săptămână, de la Marius Radu. Căpitanul de necontestat al echipei a fost păstrat de Sorin Cârţu pe banca de rezerve la meciul cu Dinamo din raţiuni pur tactice. Pentru că echipa s-a descurcat excelent fără el două meciuri la rând, Marius Radu a pierdut pe moment postul de titular în favoarea lui Raul Marincău, lucru care pare să-l deranjeze pe purtătorul banderolei de căpitan de echipă timp de 12 etape. „Toată lumea vrea să joace, nu cred că e vreunul care să stea de plăcere pe bancă. Şi eu, atunci când eram jucător activ, mă supăram că nu joc, dar asta este opţiunea antrenorului, el ştie cel mai bine ce trebuie făcut”, a declarat secundul Vasile Stan.

Info FC Argeş
# Vacanţă de joi. După terminarea meciului FCM Bacău – FC Argeş, jucătorii piteşteni nu vor intra în vacanţa de iarnă, ci vor primi doar două zile libere. Sorin Cârţu a programat pentru zilele de marţi, miercuri şi joi câte un antrenament, abia după aceea fotbaliştii urmând a se bucura de vacanţă.
# Antrenament la Bacău. Echipa FC Argeş a plecat de ieri spre Moldova, nu înainte de a susţine o ultimă şedinţă de pregătire pe terenul II al complexului „Nicolae Dobrin”, urmată de o miuţă. Drumul a fost împărţit în două, fotbaliştii înnoptând la Focşani. Astăzi este programată deplasarea până la Bacău, unde FC Argeş va susţine un antrenament pe un teren din localitate.
# Teama de ceaţă. Piteştenii sunt bucuroşi că meciul cu FCM Bacău nu a fost programat în nocturnă, ci de la ora 14. Motivul este acela că în perioada aceasta a anului sunt frecvente serile cu ceaţă, din cauza temperaturilor ridicate din timpul zilei şi scăzute la ore înaintate. Astfel, în momentul apariţiei ceţii există pericolul ca partida să fie întreruptă şi reluată a doua zi.
# Premieră la centru. Pentru prima dată FC Argeş va fi condusă la centru de bucureşteanul Sorin Uţică, un cavaler al fluierului din generaţia tânără. Acesta va fi ajutat de Adrian Vidan şi Dumitru Bărgăoanu, tot din Capitală. Arbitru de rezervă va fi Horia Abrudan, din Zimbor, iar observatori au fost delegaţi Sorin Satmari (Bucureşti) şi Gheorghe Constantin (Rm. Vâlcea).
# Insomniaci. Suporterii echipei FC Argeş vor pleca spre Bacău vineri noaptea, de la ora 24, pentru a fi siguri că ajung în oraşul moldovean până la începerea meciului. Deplasarea se va face cu un singur autocar, astfel că nu vor fi decât maxim 50 de ultraşi la Bacău. Plecarea va avea loc din faţa Muzeului Judeţean.

Sursa:Top

vladi
2nd December 2005, 17:10
Hai baieti cu locul trei ala ca debea il astept :-)

esku
3rd December 2005, 00:45
ce forum saracacios a fost asta....mi`e dor de meciul cu iasi ....si cu dinamo:D ... unde s`au postat 20 si ceva de pagini .... azi e ziua meciului ... sper sa nu ne impiedicam de bacauani si sa terminam turul in forta .... 3 puncte si o pozitie confortabila in clasament .... HAI FC ARGES!!! 1-0 pt alb-violeti ..... sorinaccio si tactica sa nu vor da gres! :ok:

Vulturul
3rd December 2005, 11:24
Trei puncte pentru locul trei
# După 23 de ani pe podium?
Pentru prima dată după şase ani, FC Argeş are posibilitatea să ierneze pe podium. O victorie la Bacău, coroborată cu orice alt rezultat în afara succesului Timişoarei la Bucureşti, cu Dinamo, îi va propulsa pe piteşteni pe treapta a treia a clasamentului. Ultima dată când FC Argeş a intrat în vacanţa de iarnă pe podium s-a întâmplat în anul 1999, atunci când a urcat până pe locul al doilea, la 11 puncte distanţă de Dinamo. Singura diferenţă este că atunci s-au disputat şi trei etape din retur, la sfârşitul turului FC Argeş nefiind decât pe poziţia a patra. După ce a dărâmat un mit vechi de 20 de ani, învingând pe Dinamo în Groapă, FC Argeş are posibilitatea acum să continue să scrie istorie: după 23 de ani pe podium la sfârşitul turului! Tocmai în 1982 s-a întâmplat pentru ultima oară ca, după 17 etape, piteştenii să termine prima parte a campionatului pe poziţia a treia, după Sportul Studenţesc şi Dinamo Bucureşti...
Pe urmele lui Halagian
Ultima victorie a Argeşului la Bacău datează din 5 octombrie 2002, atunci când Bukvic, Bălaşa şi C. Tănasă au consfinţit succesul alb-violeţilor cu scorul de 3-2. Aceasta a fost ultima deplasare a lui Florin Halagian ca antrenor al echipei piteştene, el fiind demis o etapă mai târziu, după ce FC Argeş a pierdut, scor 2-3, meciul din Trivale cu Steaua Bucureşti. În ultimele două meciuri disputate la Bacău, echipa gazdă a învins de fiecare dată: 2-1 în 2003 şi 1-0 în 2004. În zece ani, de la revenirea în Divizia A, Argeşul a mai câştigat doar o singură dată, în 1997 prin golurile lui Barbu, în rest consemnându-se numai victorii ale gazdelor.

FCM Bacău - FC Argeş
Stadion: Municipal. Ora 14. În direct la TVR 2
Formaţii probabile
FCM BACĂU: Bogdan – Codreanu, David, Geamăn, Fl. Ganea – Doboş, Trofin, Bojescu, Gheorghiu – Croitoru, Neagu. Antrenor: Cristi Popovici
FC ARGEŞ: Vintilă – Chiţa, Rohat, Marincău, Crivac – Prepeliţă, Negoiţă, Murgan, Năstăsie – Bilaşco, C. Tănasă. Antrenor: Sorin Cârţu
Arbitri: Sorin Uţică – Adrian Vidan şi Dumitru Bărgăoanu (toţi din Bucureşti)
Arbitru de rezervă: Horia Abrudan (Zimbor)
Observatori: Sorin Satmari (Bucureşti) şi Gheorghe Constantin (Rm. Vâlcea)


Alin Chiţa, la meciul 100
Fundaşul de 27 de ani al echipei FC Argeş, Alin Chiţa, se află în faţa meciului cu numărul 100 în Divizia A. Chiţa a debutat pe prima scenă fotbalistică a ţării în 2001, la 23 de ani, la un meci pierdut cu 1-0 cu Astra Ploieşti, el evoluând anterior în Divizia B la Dacia Piteşti şi Politehnica Timişoara. În cele 99 de partide disputate la FC Argeş, Alin Chiţa a marcat doar două goluri, dar culmea este că acestea au fost reuşite în două meciuri consecutive, în 2002: FC Argeş – Ceahlăul 1-0 şi Rapid – FC Argeş 1-1! De la venirea lui Sorin Cârţu la Piteşti, Chiţa a devenit titular incontestabil al echipei, fiind jucătorul care i-a permis lui Sorinaccio să schimbe sistemul învechit al lui Moldovan, 5-3-2 într-un 4-4-2 sau 4-3-3 modern. „Consider că trec printr-o perioadă fastă, la fel ca şi întreaga echipă. Ar fi nemaipomenit ca acest joc 100 al meu în Divizia A să consemneze o victorie şi terminarea turului pe locul al treilea al clasamentului”, a declarat Alin Chiţa, care a pierdut în această primă parte a clasamentului doar un meci, cu CFR Cluj, din cauza unei accidentări.

Preda negociază cu Astra Ploieşti
Neinclus în lotul lărgit pentru meciul cu FCM Bacău, din ultima etapă a turului, portarul Ştefan Preda este acasă la Ploieşti, acolo unde ar vrea să-şi încheie cariera. Preda este în negocieri avansate cu Astra Ploieşti, club care anul acesta a fuzionat cu FC Internaţional Piteşti pentru a putea evolua în Divizia B. După ce a ajuns la un moment dat pe penultimul loc în clasamentul seriei a doua, Astra i-a demis pe Marin Dună şi Stelian Badea şi l-a pus la cârma echipei pe Petre Gigiu, terminând turul pe locul al 11-lea. Aducerea lui Preda ar putea fi facilitată de preşedintele Petre Buduru, foarte bun prieten cu Gigi Neţoiu, cel care l-a îndreptat pe Fane Preda la Piteşti.

Sursa:Top

Sinn Fein
3rd December 2005, 15:07
0-1, 1-1, 2-1, 2-2...astept 2-3, 2-4 si 2-5....si locul 3 :))

Sinn Fein
3rd December 2005, 15:38
Super Vintila...se pare ca ne-am recastigat portarul de care echipa avea nevoie!!!

ce_bine_e
3rd December 2005, 15:38
ce ceatza e la bacau! :D

Sinn Fein
3rd December 2005, 15:52
pacat...

don_denver
3rd December 2005, 15:54
bey...sa bata bacaul...chiar nu ma asteptam...

bobycox
3rd December 2005, 15:58
Rusine de arbitraj. Panarama asta ii mai trebuia un tricou galben , in a doua repriza ,ca in rest le-a facut pe toate.Incet dar sigur ne intoarcem, la vechile obiceiuri.
PS. Bravooooooooo ! S-a terminat un meci cu o rusine de echipa(Bacau) si o hahalera de arbitru. Nici nu are rost sa mai te enervezi ,ca a rezolvat MIncinasul si arbitrajul.

Corleone a avut dreptate : " Totul este calculat in fotbal" ( mai ales la noi )

Vulturul
3rd December 2005, 16:01
3-2 pt FCM Bacau si visul nostru de a termina turul pe 3 ia sfarsit in orasul lui Bacovia...Asta e mergem inainte urmeaza o pauza linistita fata de alti ani cand stateam in subsolul clasamentului.Sa speram ca se vor rezolva si problemele financiare si din retur sa putem trage mai sus...

bobycox
3rd December 2005, 16:10
3-2 pt FCM Bacau si visul nostru de a termina turul pe 3 ia sfarsit in orasul lui Bacovia...Asta e mergem inainte urmeaza o pauza linistita fata de alti ani cand stateam in subsolul clasamentului.Sa speram ca se vor rezolva si problemele financiare si din retur sa putem trage mai sus...


Visezi frumos. un singur lucru e clar: "MAFIA ARBITRAJULUI S-A INTORS ":rosu:

Tudose
3rd December 2005, 19:28
Se parea ca ne multumeam cu un egal, 2-2, si asta s-a si vazut din modul cum am incercat sa tragem de timp (vezi schimbarea lui Prepelita, felul in care Vintila batea loviturile de poarta). Cand te multumesti cu putin nu te alegi cu nimic si am primit in final un gol despre care am inteles ca la TV s-ar fi vazut ofsaid. Oricum, un arbitraj contestat, orice intrare prin alunecare era sanctionata, fluierasul impingandu-i pe bacauani spre poarta noastra.
Dupa meci am discutat cu baietii si mai multi si-au exprimat regretele ca am pierdut, "niciodata nu am primit 3 goluri intr-o singura partida in acest tur", "daca se juca fotbal trageam la victorie, dar cu asa teren, cu ceata si cu arbitrajul...", "Bacaul a marcat 7 goluri tot turul si acum ne-au dat noua 3", "Daca ne-ar fi spus cineva inainte de meci ca dam 2 goluri nici nu ne gandeam sa plecam cu mana goala", "Dupa ce Tanasa a marcat credeam ca mai dam una si terminam".

De remarcat si puterea de lupta a gazdelor, care au revenit dupa ce Tanasa a deschis scorul in debut, iar in final au inceput sa preseze tot mai tare.

bobycox
3rd December 2005, 19:36
Cu arbitru nu am nimic ci cu CCA care incepe sa-si faca prezenta , iar in stabilirea rezultatelor. IN afara de alea doua lovituri libere , maniera de arbitraj din a doua repriza ,nu ti-a sarit deloc in OCHI? Toate dueluriele acordate numai intr-o singura directie nu mai reprezinta nimic , sau crezi ca echipa asta poate castiga de fiecare data, impotriva atata a echipei adverse cat si arbitrajului , cum a facut-o cu DINAMO?
In ritmul asta, iar o sa fie EVENIMENT ,cand o echipa din provincie va mai castiga un punct in deplasare. COOPERATIVA se INTOARCE............:no:

esku
3rd December 2005, 21:29
nu am putut sa vad meciul, asa ca nu prea am ce reprosa arbitrajului, echipei sau mai stiu eu cui..... singurul lucru care este foarte dubios ramane faptul ca o echipa care joaca perfect in aparare cu cartu pe banca reuseste sa ia 3 goluri de la o echipa super slaba!!!!
@Swisstec: un meci cu 5 goluri e urat? :o: .... .inseamna ca s`a rasturnat fotbalul cu curu`n sus.....

bobycox
4th December 2005, 03:02
O fi jucat Argesul prost dar cu siguranta nu mai prost ca Bacauanii. Nu stiu la ce meci te-ai uitat tu , dar aia care au incercat sa puna mingea jos si sa ordoneze jocul au fost paraca pitestenii , nu moldovenii care fara suparare aruncau mingiile in atac ,cam cum se juaca in div D. La jocul care-l presteaza Bacaul locul ocupat ,este deja cam mult.

PS. Mai uitate odata ,daca ai ocazia la repriza a doua si poate imi spui si mie cam in ce directie s-a fluierat. Iti spun tot eu : PRO BACAU , fara subiectivism.

UrsMeier
4th December 2005, 13:54
Nu a fost un meci frumos......mai ales in a doua repriza cand arbitrul vedea doar faulturile noastre,chiar mai inventa multe din ele.Nu am avut nici o sansa cu un asa arbitru la mijloc.Eu am fost la meci si stiu ce spun.Am mai remarcat negativ suporterii echipei gazda.Echipa lor juca in culorile reprezentative clubului ,iar asa-zisii suporteri bacauani erau in tribune cu alte culori.Majoritatea erau cu fesuri si fulare alb-rosii...........RUSINE!!!Daca arbitrajul va continua asa vom ajunge cum eram inainte

vladi
4th December 2005, 16:32
observator pentru arbitri a fost Gheorghe Constantin. Cine stie intelege :-)

Oricum, chiar daca golul de 3-2 a fost din ofsaid pitestenii nu au nici o scuza. Daca nu au reusit sa bata Bacaul nu meritau locul 3. Asta si la mai mare, in retur.

bobycox
4th December 2005, 16:37
Poate ai dreptate , nu meritam locul trei ,dar macar sa ne lase sa-l pierdem pe teren , pe mana noastra, nu sa intre in scena , iarasi ,Omenii in Negru.

PS. In Romania nu cred ca exista deocamdata , o echipa sa castige meci de meci ,impotriva arbitrului. Noi am facut-o cu Dinamo , dar nu poti castiga la infinit, impotriva tuturor. Nu uitati noi nu avem echipa ...........avem doar antrenor.

vladi
4th December 2005, 17:36
Boby, sint la fel de nervos ca si tine. Dar fotbalul inseamna si asta. Sa te bati cu arbitrajele potrivnice, cu ghinionul, etc. Victoria depinde 15% si de conducatorii pe care ii ai. Dar ce sa ceri Argesului care in repriza a doua a fost inghesuita in propriul careu ? Parerea mea este ca si Cartu e putin vinovat la infringerea asta.Plus ca am auzit ca si pleaca in iarna asta. Sper sa nu fie adevarat.

bobycox
4th December 2005, 18:29
Pai nu prea ai cum sa iesi din propria jumatate de teren cand domnul arbitrul aplica regulamentul decat intr-o singura directie. Si sa ma explic: Adversarul intra la rupere -nu se da nimic: Tu faci un teckling mai barbatesc e fault; ala iti da coate si te imbranceste ca la lupte greco-romane ,nu se da fault: tu pui mana pe el e fault ; Mai acorda cateva lovituri din preajma careului si te-a linistit.
Acum cativa ani ,nu prea intelegem nici eu treaba aceasta cu furatul dupa regulament, dar mi-a explicat un arbitru cu experienta si am patit-o si pe pilea mea de cateva ori si apoi am inteles pe deplin aceasta metoda.
Iar daca echipele sunt apropiate valoric , e un ajutor suficient pt a stabili invingatoarea.

PS. Daca pleaca Cartu ..........suntem vai mama noastra. Exceptia ar fi Venirea lui Dan Petrescu

vladi
4th December 2005, 19:04
Daca esti bun nu conteaza cele 10 la suta date gazdelor.


Bobyyyyyyyyyyy, fara dan petrescu, te rog!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

bobycox
4th December 2005, 20:42
Noi nu suntem nici buni , si nici nu exista vre-o echipa in Romania care sa poata castiga constant ,contra arbitrajului in ROMANIA. Iar cei 10% de care vb , sunt mai degraba un 20-25% ,in conditiile in care terenul a anulat orice diferenta dintre cele 2 echipe.

PS. Asculta-ma pe mine singurul care in conditiile de azi , mai poate tine steagul sus la FC ARGES ,e Dan PETRESCU si poate NELUTU SABAU, in rest nici o sansa. Si-ti garantez ca stiu ce vorbesc.
A sa nu uit. Iata ca afirmatia mea cu privire ca "MAFIA din ARBITRAJ isi face simtita prezenta" se adevereste prin prestatiile Arbitrilor la meciurile : Farul-CFR Cluj, Steaua-Vaslui, Bacau-FC ARGES,.....................si deja este cam mult.

esku
5th December 2005, 00:17
se pare ca se revine la acel sistem mafiot in arbitraj de acum 3-4 ani .... cum nu mai e craciunescu.... cum incep sa isi faca de cap arbitrii .... RUSINE ... as mai adauga la lista meciurilor in care un rol important au avut arbitrii pe dinamo - poli ..... unde poli a fost net defavorizata.....!!!!imi este din ce in ce mai scarba de aceasta jenanta divizie "a" .... noroc ca ma mai linistesc performantele europene .... oricum este clar ca in campionat jocurile se fac pt dinamo ..... repet, nu am vazut meciul bacau-FC Arges si nu ma pot pronunta despre arbitrajul din aceasta partida.....

bobycox
5th December 2005, 03:31
Iata ca la ce afirmasem eu mai inainte cu privire la arbitraj , sa mai adugat si meciul Dinamo-Poli Timisoara , ca un fel de CIREASA DE PE TORT. Incet dar sigur ne intoarcem de unde am plecat.

PS. Bravoooo stimati patroni si conducatori de cluburi ..............va multumim pt VOTUL vostru ,dat impotriva unui fotbal cinstit si mai curat . Sunteti o rusine pt natia romaneasca , ca si politicienii care ne conduc.

Iata si o declaratie a lui Cartu dupa meci , care mie imi demonstreaza ca nu am "batut campii" cand am acuzat arbtrajul :
"Suntem nişte cobai"
La finalul partidei dintre FCM Bacău şi FC Argeş antrenorul piteştenilor, Sorin Cîrţu, a declarat că echipa sa a fost furată de centralul Uţică. "Nu-mi vine să cred ce ni se întîmplă. Parcă am fi cobaii Comisiei Centrale de Arbitri. În acest sezon au făcut experimente pe noi: pe noi ne arbitrează femeile sau cvasinecunoscuţi, ca Bocăneală sau Uţică", a declarat tehnicianul alb-violeţilor. Piteştenii contestă valabilitatea ultimului gol al băcăuanilor, pe motiv de ofsaid dar, şi maniera de arbitraj a lui Uţică. " În a doua repriză Uţică a tras permanent cu gazdele. I-a împins către poarta noastră prin loviturile libere pe care le-a acordat în favoarea lor prea uşor. Era normal să intre mingea în poartă, pînă la urmă. În plus, ultimul gol a venit în urma unei lovituri libere inventate. Nici nu l-am atins pe jucătorul gazdelor la acea fază", a comentat Alin Chiţa. y Adrian Popa, Cristi Marinescu.

Vulturul
5th December 2005, 11:48
FC Argeş, învinsă de „Ruşiţică”
# Arbitrul Uţică a condus tendenţios meciul, golul victoriei fiind marcat după un ofsaid clar nesemnalizat
Sorin Uţică, debutantul arbitru trimis să conducă într-o singură direcţie meciul pe care FCM Bacău trebuia neapărat să-l câştige, a primit apelativul de „Ruşiţică” la finalul meciului, de la Sorin Cârţu. După expirarea celor 90 de minute de joc, arbitrul bucureştean a fost luat la întrebări de jucătorii Argeşului chiar pe teren, apoi a fost preluat de Cârţu şi Irimescu, iar într-un final a fost admonestat şi de conducătorii piteşteni Viorel Ilinca şi Răzvan Tunaru. Lui Uţică i se reproşează în principal faza de la ultimul gol, când la lovitura liberă executată de Codreanu doi jucători băcăuani erau în ofsaid clar, dar arbitrii au lăsat jocul să continue, mingea a ajuns la Davis, care a marcat cu capul. Însă, arbitrul debutant a fluierat o mulţime de faulturi inexistente în favoarea Bacăului, fapt ce a condus la o victorie mincinoasă a gazdelor.
În ceaţă
Partida dintre FCM Bacău şi FC Argeş s-a disputat în ceaţă atât la propriu, cât şi la figurat. Dacă prima repriză a fost foarte animată, cu patru goluri şi o mulţime de faze de poartă, partea a doua a fost foarte ştearsă. În loc să forţeze victoria, piteştenii au preferat un joc de aşteptare, fiind loviţi în chiar chiar ultimul minut de joc. După ce Tănasă a deschis scorul, în minutul 2, moldovenii nu au căzut psihic, ci s-au aruncat în atac, reuşind să întoarcă scorul după două mari gafe ale apărării piteştene. Vintilă a fost nevoit să se întrebuinţeze serios pentru ca scorul să nu ia proporţii, apărarea fiind depăşită de foarte multe ori. În repriza a doua, alb-violeţii nu au mai avut chiar nici o fază de poartă, accidentările lui Tănasă şi Prepeliţă dereglând serios sistemul de joc. După acest 2-3 la Bacău, FC Argeş termină turul de campionat pe locul 6, deşi ar fi avut posibilitatea să ierneze pe 3. Poate altădată...

Sorin Cârţu acuză dur amatorismul de la FC Argeş
„N-au mentalitate de locul 3”
Antrenorul echipei FC Argeş s-a declarat extrem de nemulţumit de prestaţia jucătorilor săi la ultimul meci din acest an. Cârţu îi acuză pe fotbaliştii piteşteni că au ratat din vina lor o ocazie imensă de a termina turul pe podium şi anunţă deja că doi dintre componenţii echipei, Marincău şi Crivac, vor fi amendaţi. „N-au mentalitate de locul 3, degeaba am ajuns până aici. Îi lăsăm pe alţii pe locul 3, noi suntem de locurile 4-8. Marincău şi Crivac, au gafat şi i-au readus pe adversari în joc, Prepeliţă, Negoiţă şi Murgan au fost şterşi, obosiţi şi modeşti pentru importanţa acestui joc, iar Vintilă a apărat bine în general, dar părerea mea e că trebuia să iasă şi să respingă la golul trei. Nu am făcut o partidă prea bună, ţinând cont că am primit multe goluri în prima repriză, dar a contat foarte mult şi starea terenului”, a declarat Sorin Cârţu, care îl consideră totuşi vinovat pe arbitrul Uţică pentru înfrângere.

FCM Bacău – FC Argeş 3-2 (2-2)
Doboş (17-penalty), Geamăn (42), David (90) – C. Tănasă (2), Rohat (43)
Stadion: „Municipal”. Spectatori: 300. Şuturi pe poartă: 8-3. Şuturi în afara porţii: 6-5. Cornere: 8-0. Ofsaiduri: 1-1
FCM BACĂU: Bogdan – Codreanu, David, Geamăn, Bojescu, Fl. Ganea – Doboş, Trofin (57 I. Matei), Gheorghiu, Croitoru (77 Fl. Petcu) – Neagu (80 Doltea). Antrenor: Cristi Popovici
FC ARGEŞ: Vintilă – Chiţa, Rohat, Marincău, Crivac – Prepeliţă (75 Ad. Ionescu), Negoiţă, Murgan, Năstăsie (59 Poenaru) – Bilaşco, C. Tănasă (71 Costescu). Antrenor: Sorin Cârţu
Arbitri: Sorin Uţică – Adrian Vidan şi Dumitru Bărgăoanu (toţi din Bucureşti)
Cartonaşe galbene: Bojescu, Codreanu – Marincău, Negoiţă, Ad. Ionescu

Goluri de TOP
# Min. 2 – 0-1 C. TĂNASĂ. Geamăn i-a pasat incredibil lui Prepeliţă, acesta a centrat rapid, iar C. Tănasă a plasat o lovitură de cap imparabilă
# Min. 17 – 1-1 DOBOŞ. Penalty transformat perfect de Doboş după ce Marincău a comis o greşeală imensă, faultându-l în careu pe Trofin
# Min. 42 – 2-1 GEAMĂN. Corner bătut de Gheorghiu şi, nemarcat, Geamăn înscrie cu capul de la 8-9 metri
# Min. 43 – 2-2 ROHAT. Lovitură liberă bătută de Negoiţă, Rohat apare în careul mic singur-singurel, unde pune doar latul şi egalează
# Min. 90 – 3-2 DAVID. Centrare în careu a lui Codreanu, Rohat deviază mingea în transversala porţii lui Vintilă, balonul revine în mijlocul careului de unde David îl trimite în plasă cu capul


Cârţu a făcut programul de pregătire, semn că rămâne la FC Argeş
18 zile în Cipru
Nici nu s-a terminat bine turul şi antrenorul Sorin Cârţu a întocmit deja programul de pregătire pentru a doua parte a campionatului. Astfel, fotbaliştii piteşteni vor avea liber până mâine, când vor fi chemaţi la alte trei antrenamente, în zilele de marţi, miercuri şi joi. Apoi alb-violeţii vor intra în vacanţa de iarnă, reunirea lotului fiind programată pe 12 ianuarie. Interesant este că FC Argeş va repeta turneul din Cipru din iarna anului acesta, dar numai prima parte a acestuia, la al doilea sejur renunţându-se.
Programul de pregătire
12 ianuarie 2006 - reunirea lotului
22 ianuarie 2006 - vizită medicală la Piteşti
23-31 ianuarie - cantonament centralizat la Piteşti
2 februarie - 18 zile în Cipru, cu opt partide de pregătire

Culise
# Victorie obligatorie.
FCM Bacău a apelat la tot arsenalul pentru a face posibilă victoria cu FC Argeş, în alte condiţii fiind nevoiţi să ierneze pe penultimul loc din clasament. Astfel, pe lângă arbitrajul avantajos al lui Uţică moldovenii au nivelat la pauză doar jumătatea de teren pe care galben-albaştrii urmau să acţioneze. Bacăul nu mai câştigase de 98 de zile un meci, din etapa a patra, suferind şase înfrângeri consecutive! De altfel, singurele victorii ale echipei erau cu 1-0 şi fuseseră aduse de Croitoru.
# Vulturi zgribuliţi. Galeria Ultras Viola a ajuns la Bacău pe un frig imposibil, câţiva dintre suporterii piteşteni nefiind pregătiţi să înfrunte gerul din Moldova, după ce la Piteşti erau cel puţin 10 grade Celsius mai mult. După terminarea meciului au plecat direct spre casă, ajungând duminică de dimineaţă, în jurul orei 2 noaptea. Doar 100 de spectatori au fost sâmbătă în tribune, la începutul meciului, dar până la pauză acestea s-au mai po****t.
# Ţinte vii. Andrei Prepeliţă, Vintilă, Bilaşco, Irimescu şi, mai ales Cârţu au fost ţintele spectatorilor băcăuani. Piteştenii au fost bombardaţi cu bulgări de zăpadă pentru trageri de timp sau intimidare. Gospodarii arenei moldovene s-au străduit toată dimineaţa să dea zăpada la o parte de pe teren şi scaune, producând „artilerie grea” pentru suporteri.
# Bătaie pe culori. Şicanele băcăuanilor au pornit chiar de la şedinţa tehnică a meciului. Piteştenii au vrut să evolueze în acest meci în violet complet, dar nu au găsit înţelegere la gazde, care au ales un echipament preponderent albastru. Răutatea moldovenilor s-a văzut chiar şi la pauză, când au schimbat complet echipamentul, jucând în galben...
# Arbitru penibil. În afara ofsaidului nesemnalizat la golul al treilea al gazdelor şi a manierei tendenţioase de a conduce jocul, arbitru Sorin Uţică a mai demonstrat şi în alte faze cât este de penibil. La fiecare lovitură liberă dictată el aşeza zidul formaţiei adverse după ce făcea nouă paşi! Numai că numărătoarea lui Uţică ducea zidul la 10-11 metri, pentru că pasul lui era mai mare de un metru...


Sursa:Top

Tudose
8th December 2005, 22:58
Cu ceva intarzire, si fotografii de la meci. Puteti vedea in ce conditii s-a jucat. Pozele 3 si 4 sunt chiar dinaintea marcarii golului decisiv, ultima are scorul final, din pacate o infrangere pentru FC Arges.