PDA

View Full Version : Mutu - noul acţionar la FC Arges?



Tudose
26th November 2005, 00:53
Adrian Mutu a primit din partea autorităţilor locale oferta de a cumpăra pachetul majoritar al societăţii FC Argeş. Se pare că cel care a stat în spatele acestea intenţii este primarul Tudor Pendiuc, un fervent susţinător al fotbalistului piteştean. Dacă vedeta Juventusului va accepta să achiziţioneze cele 51% din acţiunile societăţii, el va trebui să facă o ofertă mai bună decât cele ale lui Gigi Neţoiu şi Gigi Becali, alţi doi investitori interesaţi de FC Argeş. Adrian Mutu ar putea deveni astfel, la 27 de ani, cel mai tânăr acţionar majoritar din fotbalul românesc!

Sursa: Top

Nu stiu cat de veridica e stirea, am inteles ca s-a anuntat si pe TVR1. Desi nu sunt chiar un fan al lui Mutu, l-as prefera pe el in locul lui Becali sau Netoiu, ar mai avea si ocazia sa isi spele pacatele in fata suporterilor Argesului. Maine ma interesez sa aflu mai multe.

FatFrumos
26th November 2005, 03:16
Totusi nu inteleg de ce FRF ii lasa pe cinetiou si fecali sa cumpere actiuniile majoritare cu drept de decizii cind UEFA deja sa luat de Abramovici a lui Chelsea ca ar avea bani bagati in alte cluburi si poate influenta campionatul.

Deocamdata nu e Mutu la fel de impasator ca Hagi fata de Farul, dar preluind echipa care la consacrat nu numai ca vrea performanta dar va tine echipa curata fara murdarii de blaturi.

vladi
27th November 2005, 13:48
Nu trebuie sa dea mai mult decit nimeni, nu este o lictatie....Actionarii aleg investitorul pe care il doresc ei...este marire de capital, nu lictatie

Vi3rme_X
29th November 2005, 16:43
Ar fi excelent dak ar veni Mutu sa cumpere FC Arges!!!

karate
29th November 2005, 18:35
Eu nu cred ca Mutu are puterea financiara de a tine un club de fotbal, de aceea nu mi se pare o idee foarte buna !

Tudose
9th December 2005, 21:03
Conform ultimelor vesti, Mutu ar dori intr-adevar sa se implice la FC Arges, dar trebuie sa discute mai multe aspecte. Jucatorul lui Juventus va sosi in Romania abia pe 22 decembrie, cand intra in vacanta, si nu luni, cand e sedinta CA.

Domnul Stroe, creditat ca cel care va asigura managementul clubului, a declarat doar atat: "Daca Adi doreste sa investeasca la FC Arges, consider ca face un lucru bun. Alte comentarii nu mai am de adaugat."

Darkslowstar
9th December 2005, 21:08
Sa nu fie tot netoiu in spatele lui Mutu. Ca se stiu legaturile vechi dintre Mutu si netoi.

dlgicu
9th December 2005, 22:54
Si daca ar fi asa cum zici tu Darkslowstar, as prefera "netoiu in spatele lui Mutu" oricareia dintre celelalte variante aparute pana acum: netoiu, becali... poate regele t1ganilor sa fie ceva mai cinstit si sincer in intentii decat cei doi :drak:

PS: nu inteleg de ce se cenzureaza cuvantul t1gan pe forum, inseamna ca administratorii gandesc ca a folosi acest cuvant este echivalent cu a injura, ceea ce dovedeste o mentalitate rasista din partea lor

Sinn Fein
9th December 2005, 23:25
Si eu il prefer pe Mutu oricarui alt "om de bine". Sper sa vrea sa faca performanta cu echipa si mai sper sa aiba si banii sa sustina Argesul. Probabil va fi ajutat si de alti investitori din Pitesti. Nu cred ca nu i-ar conveni sa fie cel mai tanar actionar al unei echipe ce trage spre varful diviziei.

lupisor lupetto
9th December 2005, 23:25
EVZ: Salut, Adi, e adevarat ca preiei FC Arges?

Mutu: Da, suta la suta! Vreau sa cumpar clubul! Acum doua ore (n.r. - discutia s-a purtat in jurul orei 15.00) m-am aratat dispus sa preiau clubul care m-a crescut si m-a lansat in fotbal. Peste doua zile le voi trimite si oferta scrisa.


Ce te-a determinat sa investesti in FC Arges?

Pitestiul m-a ajutat cand eram mic, acum vreau sa ajut si eu clubul. Stiu ca investitia in fotbal este riscanta, dar si cei de la club au riscat cu mine.


Vei deveni actionar majoritar?

Vreau sa preiau 51 la suta din actiunile clubului.


Pe cine va pune presedinte patronul Mutu?

Nu stiu inca. Eu n-as putea coordona activitatea la club fiindca sunt inca jucator activ. Cert este ca il voi lua pe tata langa mine sa conduca FC Arges. De asemenea, ii voi mai avea alaturi pe domnii Constantin Stroe si Tudor Pendiuc.


Pui la bataie 1,5 milioane de euro?

Cam atat m-am gandit ca face. In jurul acestei sume se invarteste oferta mea.


Sunt banii tai sau e cineva in spatele tau?

Sunt banii munciti de mine pe terenurile de joc. I-am castigat cu propriile picioare.


Acasa cand vii?

Pe 22. Vreau sa petrec o parte a Sarbatorilor de Iarna in tara.




sursa: Evenimentul Zilei

Vulturul
11th December 2005, 10:54
Mutu a confirmat pentru TOP:
„Da, vin la FC Argeş!”
# Adrian Mutu va veni în ţară abia pe 22 decembrie
Cotidianul TOP a anunţat în premieră naţională, în urmă cu circa două săptămâni, faptul că Adrian Mutu intenţionează să achiziţioneze pachetul majoritar de la FC Argeş. Imediat după ce a lecturat în ziarul nostru informaţia, primarul Tudor Pendiuc s-a grăbit să o dezmintă, după care toţi oficialii clubului au negat că fostul jucător al Argeşului ar fi intenţionat să investească la FC Argeş. Iată că ieri s-a dovedit că am avut dreptate! Adrian Mutu a anunţat că luni îşi va depune oferta pentru cumpărarea celor 51% din acţiunile clubului. Prin intermediul unuia dintre cei mai buni prieteni ai săi, Adrian Mutu a confirmat pentru cotidianul TOP intenţia sa de a reveni la FC Argeş, de data aceasta în calitate de acţionar. Luni, în cadrul Adunării Generale a Acţionarilor, Mutu nu va veni la Piteşti, ci abia pe 22 decembrie.
Adrian Mutu: „Vreau pachetul majoritar”
Traian Tămagă, fiul fostului prefect al Argeşului, a fost rugat ieri la prânz de noi să vorbească cu Mutu despre eventualul interes al prietenului său pentru pachetul majoritar de acţiuni de la FC Argeş. „Nu are rost să vorbesc cu el, pentru că acum două zile am discutat telefonic şi nu mi-a zis nimic de vreo implicare la FC Argeş”, ne-a declarat în primă fază Traian Tămagă. Curiozitatea l-a împins însă pe acesta să-şi sune prietenul care, surpriză, a confirmat varianta! „Da, vreau să investesc la FC Argeş! Mai am de jucat 5-6 ani la nivel înalt, după care va veni vremea să mă retrag. Cum vreau să rămân în fotbal, aceasta este cea mai bună soluţie. La FC Argeş am crescut, am părinţii la Piteşti, sunt legat de acest oraş şi de oamenii de acolo şi nu văd de ce nu aş putea ajuta dacă este nevoie de mine. Vreau să fac public interesul meu pentru pachetul majoritar de la FC Argeş pentru a se şti clar că este o ofertă serioasă”, i-a spus Adrian Mutu lui Traian Tămagă. În plus, Briliantul l-a mandatat pe Traian Tămagă să vorbească cu actualii acţionari majoritari şi să afle modalitatea prin care ar putea deveni acţionar majoritar.

1,5 milioane de euro pentru FC Argeş
Aşa cum i-a promis prietenului său, Traian Tămagă, Adrian Mutu a răspândit vestea cotidianelor centrale. Acestea spun că vedeta lui Juventus este dispusă să plătească 1,5 milioane de euro pentru pachetul majoritar de acţiuni de la FC Argeş şi că Mutu i-ar lua alături, pentru a-l reprezenta, pe tatăl său Spiridon şi pe Constantin Stroe, fostul preşedinte de onoare al clubului de pe vremea în care Mutu evolua la Piteşti. „Nu puteam să stau cu mâinile în sân şi să văd cum echipa suferă. Acolo m-am născut şi m-am format ca jucător, aşa că e normal să vreau să mă implic. Am discutat şi cu autorităţile locale şi cu şefii clubului şi până luni vom semna actele”, a declarat Mutu agenţiilor de presă.

Pendiuc: „E bine că vine Adrian”
Deşi timp de două săptămâni, primarul Tudor Pendiuc a negat varianta venirii lui Adrian Mutu la FC Argeş, ieri a fost nevoit să recunoască în sfârşit că a fost căutat de jucătorul lui Juventus. „În jurul orei 14:30 m-a sunat Adrian de la Torino şi mi-a spus că este hotărât să investească la FC Argeş. Mi-a zis că e legat sufleteşte de acest club şi vrea să-l ajut să cumpere cele 51% din acţiuni. I-am explicat că luni avem Adunarea Generală a Acţionarilor şi că acolo se va lua decizia, după o analiză prealabilă. Dacă aş fi de acord să vină Mutu la Piteşti? Păi domnule, Mutu este Cetăţean de Onoare al oraşului, este unul dintre cei mai cunoscuţi piteşteni în lume, este o persoană foarte serioasă, are o familie bună şi nu văd de ce nu am ajuta unul de-ai noştri, care nu poate să aibă nici un interes, să investească la FC Argeş”, a spus ieri primarul Tudor Pendiuc.

Mutu, teleconferinţă la propria lansare de carte
Doi dintre foştii prieteni ai lui Adrian Mutu din copilărie, Viorel Rafael Cărămizaru şi Marius Marinac au terminat de scris o carte intitulată „Confesiunile lui Mutu”, a cărei lansare va avea loc miercuri, la Biblioteca Judeţeană. Lucrarea, editată la Tiparg, conţine declaraţii ale lui Adrian Mutu adunate de către cei doi din presa românească, dar mai ales din presa străină. Cele mai valoroase sunt interviurile date de către Briliant în cotidianul italian La Stampa sau în celebrele tabloide britanice, în scurta perioadă petrecută la Chelsea Londra. Imensul volum de muncă le-a luat celor doi tineri aproape doi ani, o contribuţie importantă în documentare având-o şi tatăl fotbalistului, Spiridon Mutu, care a adunat de-a lungul timpului foarte multe materiale cu fiul său apărute în mai multe ziare. Aceasta este prima carte despre viaţa şi activitatea lui Adrian Mutu apărută în România. În 2004 a mai avut loc o lansare de carte în Piteşti, dar „Revoluţia Chelski” nu a fost decât o traducere a unui best-seller din Marea Britanie, în care piteşteanul are doar două pagini dedicate.
Autorii sunt absolvenţi de litere şi mari pasionaţi de fotbal. Cei doi au obţinut sprijinul primarului Tudor Pendiuc, un prieten apropiat al vedetei Juventusului. Pendiuc a luat acceptul lui Adrian Mutu de a participa la lansarea de carte. Cum fizic nu va putea fi prezent la Biblioteca Judeţeană, Juventus fiind angrenat în campionatul italian de fotbal, Mutu a promis că va intra în legătură directă telefonică cu autorii cărţii şi cu invitaţii acestora.

Sursa:Top

Vulturul
16th December 2005, 21:26
Mutu nu a venit
Deşi situaţia financiară a clubului fusese deja rezolvată de către acţionarii deja existenţi, a fost abordată şi „problema Mutu”. Acţionarii l-ar fi aşteptat pe jucătorul lui Juventus la discuţii, în cadrul acestei Adunări Generale, dar cum acesta nu a fost prezent, şi nici o altă persoană nu l-a reprezentat, au considerat că nu este cazul să se piardă timpul. „Mutu nu a luat legătura cu niciunul dintre acţionarii societăţii, a venit în numele său o hârtie fără antet, care nu putea fi luată în discuţie, deoarece nu putea fi veridică. Dacă domnul Mutu doreşte să investească la FC Argeş îl aşteptăm în continuare la discuţii, să ne prezinte planul său. Oricum, oferta lui a venit târziu, decizia măririi capitalului social fiind luată încă din şedinţa de pe 30 noiembrie”, a anunţat la finalul şedinţei unul dintre acţionari.

Sursa:Top

Vulturul
16th December 2005, 21:33
Mutu, aşteptat în vară
După ce acţionarii au luat decizia finală, a dublării capitalului social, preşedintele societăţii FC 2005 Argeş, Gabriel Chiţu, a trecut la redactarea scrisorilor de răspuns pentru ofertanţii Adrian Mutu, Gigi Becali şi Gigi Neţoiu. În mesajul adresat fotbalistului lui Juventus i se explică acestuia faptul că refuzarea ofertei a fost înţeleasă şi interpretată greşit de presa centrală: „Într-o primă etapă acţionarii societăţii s-au arătat dispuşi să accepte investitori terţi, în cazul în care sumele subscrise nu vor acoperi necesităţile financiare ale clubului. În cadrul şedinţei din 30 noiembrie s-a hotărât ca până la data de 12 decembrie, în paralele cu aceste oferte, actualii acţionari să se manifeste în scris în legătură cu dublarea capitalului social al societăţii. În cadrul Adunării din data de 12 decembrie s-a constatat că acţionarii au subscris în mare majoritate dublarea şi, în consecinţă, s-a hotărât ca posibilitatea achiziţionării de acţiuni de către terţe persoane juridice să fie analizată la o dată ulterioară”, se scrie în scrisoarea adresată tuturor celor care au depus oferte. În plus, lui Mutu i se mulţumeşte pentru interes şi este asigurat că Adunarea Acţionarilor se va convoca în mod extraordinar atunci când va dori el. „Oferta dvs. ne onorează şi demonstrează interesul în ceea ce priveşte dezvoltarea fotbalului, pentru clubul FC Argeş, pentru oraşul Piteşti şi, în general, interesul dvs. pentru sport, pe care îl slujiţi cu un talent excepţional”, se mai scrie în epistola semnată de Gabriel Chiţu.

Constantin Nicolescu: „Îl aşteptăm pe Mutu cu o ofertă”
Preşedintele Consiliului Judeţean, Constantin Nicolescu, a precizat ieri că Mutu nu a fost dat la o parte, cum s-a speculat în presa centrală. „Suntem încântaţi de interesul arătat de Adrian Mutu pentru a investi la FC Argeş, îl aşteptăm personal cu o ofertă. Dacă vrea 51% din acţiuni trebuie să vină cu banii la vară, dar să se înţeleagă faptul că nu-şi vinde nimeni pachetul de acţiuni, ci participă la majorarea de capital”, a declarat Nicolescu. Acesta spune că instituţia pe care o conduce, Consiliul Judeţean, a susţinut financiar clubul timp de patru ani, din 2001, când a fost abandonat şi până astăzi, când este în top.

Sursa:Top

Tudose
21st December 2005, 01:28
Primaria Municipiului Pitesti si-a dat acordul in ceea ce priveste mitingul de protest de joi. Astfel, la sedinta de marti la care au participat reprezentanti ai galeriei, primariei, politiei si jandarmeriei s-a primit aprobare de a picheta sediul Prefecturii intre orele 12:00 si 13:00 in sprijinul implicarii lui Mutu la club. Initial s-a dorit a se manifesta de la Primarie pana in Piata Vasile Milea dar avand in vedere ca pe Strada Mare se desfasoara Oraselul Copiilor nu s-a permis acest lucru.

Vulturul
24th December 2005, 16:42
Chiar şi peste câţiva ani
Mutu este hotărât să investească la FC Argeş
# Briliantul va avea întâlniri lunare cu acţionarii
Adrian Mutu a discutat ieri, preţ de circa 45 de minute, cu o parte dintre acţionarii importanţi ai clubului FC Argeş, la cantonamentul de la Baza Vulturilor. Aflat între două avioane, înainte de a pleca în vacanţa de Crăciun din Austria, Mutu şi-a făcut timp să ajungă la Piteşti pentru a-şi expune intenţiile. Cel mai bun jucător român din acest an a venit la volanul unei limuzine BMW alături de prietenul său Crâng şi s-a aşezat la masa negocierilor cu Iulian Frăţică (reprezentantul Consiliului Judeţean), Cornel Ionică (Consiliul Local), Cornel Penescu (PIC), Valentin Vişoiu (Conarg), Gheorghe Dolofan (Trust Motors) şi directorul executiv Viorel Ilinca. Şedinţa a durat mai puţin de o oră, la finalul ei toate părţile părând a fi mulţumite de concluzia la care s-a ajuns. Concret, Mutu a promis acţionarilor că intenţiile sale sunt extrem de serioase. Acestea vor fi luate în calcul din vară, cel puţin pentru moment societatea FC 2005 Argeş fiind închisă. Briliantul a acordat scurte declaraţii presei, după care a plecat la Bucureşti, pentru a-şi ridica premiul de cel mai bun fotbalist al anului 2005.

Adrian Mutu: „Voi aştepta şi câţiva ani pentru a cumpăra clubul”
# Cu ce rezultat s-a concretizat întâlnirea din această seară?
- Deocamdată cu nici un rezultat, fiecare şi-a spus punctele de vedere. Aşa cum am scris şi în oferta scrisă, vreau să achiziţionez 51%, este ceea ce intenţionez să fac pe viitor. FC Argeş este un club serios, un nume important în România, vreau ca echipa să ajungă să se bată de la egal la egal cu formaţiile bucureştene. Le-am mulţumit că m-au primit, am fost onorat că am putut vorbi cu dânşii şi sper că se va lua hotărârea cea mai bună pentru clubul FC Argeş, pentru că de fapt acest lucru contează cel mai mult.
# Ce vei face în continuare?
- Eu o să continui să fac demersurile necesare şi, ceea ce le-am transmis eu, este că voi fi perseverent, asta e voinţa mea! Chiar dacă voi primi un răspuns negativ nu voi dezarma, voi aştepta chiar şi câţiva ani pentru a cumpăra clubul acesta unde eu m-am format ca jucător, din oraşul în care m-am simţit cel mai bine şi sunt convins că voi reuşi până la urmă.
# Când se va lua o decizie?
- Dânşii vor vorbi şi probabil or să decidă după sărbători. Sper să aleagă cea mai bună şi cea mai corectă soluţie pentru club şi pentru acest oraş.
# Ce promite Adrian Mutu pentru ca să devină investitor la FC Argeş?
- Am spus deja, cuvântul serios. Prin cuvântul serios înţeleg un club în care suporterul alb-violet să fie mulţumit atunci când vine la meci, să vadă o echipă care luptă. Este lucrul cel mai important, pentru că FC Argeş este un club care poate da fotbalului românesc jucători valoroşi, aşa cum a mai făcut-o.
# Ştii că pentru FC Argeş s-au bătut şi Gigi Becali şi Gigi Neţoiu?
- Este un club interesant, dar pe lângă ei eu am avantajul că sunt de aici, am crescut şi m-am format la Piteşti.

„Mutu ne-a făcut o impresie foarte bună”
Reprezentanţii administraţiei judeţului la această întâlnire, Iulian Frăţică şi Cornel Ionică, au spus la final că au decis de comun acord ca Mutu să poarte întâlniri lunare, dacă programul fotbalistului îi va permite, pentru a rămâne în permanent contact cu acţionarii şi a şti ce trebuie făcut pentru a investi la FC Argeş. „Adrian Mutu s-a prezentat foarte elegant la întâlnirea cu noi, ne-a făcut o impresie foarte bună. A spus că are răbdarea necesară să aştepte, dacă va fi cazul, chiar şi mai mulţi ani. Va ţine legătura cu noi continuu. Ne bucură faptul că FC Argeş va rămâne pe mâini argeşene, fie în structura aceasta, fie în cea cu Mutu. Acum avem o societate închisă în care Adrian Mutu nu mai poate deveni acţionar majoritar, dar am lăsat poarta deschisă. Probabil că de la vară se va pune problema ca Mutu să investească la FC Argeş. Ne-a convins că este un om de fotbal, care s-a format la Piteşti, mănâncă fotbal pe pâine şi cunoaşte manageriatul unui club foarte bine, pentru că a avut şi el destule probleme în carieră şi ştie cum să le descurce”, a declarat viceprimarul Piteştiului, Cornel Ionică.

Sursa:Top