PDA

View Full Version : Euroliga



costim
25th November 2005, 16:43
Doresc sa va anunt ca TV Sport a cumparat Euroliga. Primele meciuri vor fi difuzate pe 30 noiembrie si pe 1 decembrie. Inregistrat, la orele 24.00 in fiecare zi.

pe 30 noiembrie TSKA - Real Madrid
pe 1 decembrie Barcelona - Cibona Zagreb

De ce inregistrate? Miercuri este Live un meci de fotbal din Anglia, Wigan - Newcastle. Joi este pacat de el pentru ca vine "sub" partida din Cupa UEFA a Rapidului.

In masura posibilitatilor (a se citi in functie de program) TV Sport va incerca sa difuzeze cite un meci (cel putin) din fiecare etapa.

cristane
25th November 2005, 16:50
Extraordinar!!!!!!!!!! Multumim mult de tot. You just made me really happy :yeah: /hello :yeah: /hello

Raptor
25th November 2005, 17:11
Yup, good job right there TV Sport. Insa vorbim dupa meciuri.

eddy_jozsa
25th November 2005, 17:39
misto misto... ar fi frumos insa daca ati incerca sa dati si meciuri in direct!!! Eu de exemplu, nu voi sta treaz pana la ora 24 sa vad un meci in reluare (sau tape delayed, decalat, ca suna mai frumos :D)

Meciuri in direct ar fi super... mai ales daca dati Panathinaikos!

costim
25th November 2005, 18:00
m-am grabit putin. abia marti va vom putea spune precis daca euroliga este sau nu ok pentru acest sezon. imi cer scuze pentru graba cu care v-am anuntat. sper insa ca lucrurile vor fi ok iar programul va incepe asa cum v-am scris mai devreme. multumesc pentru intelegere.

Dumars
25th November 2005, 20:04
Bravo Costi aveti un 10.

Apropo, nici o sansa sa transmiteti si Asesoft-CSU Sibiu?

Cu siguranta sibienii nu se vor face de ras.

Meciul este pe 17 dec si poate decide liderul de la finalul turului.

eddy_jozsa
25th November 2005, 20:10
Asesoft vs. CSU la TV ar fi misto de tot!!! ...daca pana si clujenii se intereseaza pentru acest meci :evil: sigur s-ar uita lumea

Black Mamba
26th November 2005, 00:45
Inca un 10 de la mine. :yeah:

Speram in viitorul apropiat si la un meci direct pe saptamana. :)

ovi sibiu
26th November 2005, 10:33
Apropo, nici o sansa sa transmiteti si Asesoft-CSU Sibiu?
Cu siguranta sibienii nu se vor face de ras. Meciul este pe 17 dec si poate decide liderul de la finalul turului.

Asta daca nu pierdem la Oradea!

@costim, in cazul in care o sa dati Euroliga, nu le puteti difuza la ore mai convenabile, gen 22? Mersi si bravo!
Chiar, cum de v-ati hotarat sa cumparati drepturile pt Euroliga?

Irimus
26th November 2005, 13:56
@Costim:Costim,felicitari dar am si eu o intrebare:Ar fi fost mult mai scumpe drepturile pt. nba? mersi

za_horse
26th November 2005, 15:14
Doresc sa va anunt ca TV Sport a cumparat Euroliga. Primele meciuri vor fi difuzate pe 30 noiembrie si pe 1 decembrie. Inregistrat, la orele 24.00 in fiecare zi.

pe 30 noiembrie TSKA - Real Madrid
pe 1 decembrie Barcelona - Cibona Zagreb

De ce inregistrate? Miercuri este Live un meci de fotbal din Anglia, Wigan - Newcastle. Joi este pacat de el pentru ca vine "sub" partida din Cupa UEFA a Rapidului.

In masura posibilitatilor (a se citi in functie de program) TV Sport va incerca sa difuzeze cite un meci (cel putin) din fiecare etapa.

Wigan who? :drak: -glumeam, oricum TSKA - Real mi se pare mai interesant decat un meci de fotbal din Anglia, dar stiu, fotbalul e nr.1 :jerk:
Nu s-at putea totusi sa avem aceste inregistrari si in reluare, macar in rezumat, stiu eu in locul fotbalului de divizia b de sambata dimineata, ca oricum s-a terminat turul parca.

Oricum felicitari pentru achizitionarea drepturilor de transmitere a euroligii.
Va exista si o emisiune saptamanala de stiri si rezumate din euroliga? (Echivalenta cu NBA Action)

Kobe24
26th November 2005, 15:17
@Costim:Costim
:rolleyes:
:ok:

Bravo Tv Sport!!!!aveti un 10 si de la mine...daca era nba avea un plus in fata si felicitari dupa aia:D(ca la clasele 1-4:P)

marinike
27th November 2005, 13:53
domnilor (vorba unui moderator de pe aici :) ), dupa ce ca exista posibilitatea sa vedem meciuri de baschet la televizor (chiar daca nu nba) incepeti acum cu pretentii ca de ce sunt la ora 24.00 si nu la 23.30, de ce sunt decalate si nu in direct, de ce doar doua meciuri pe sapt si nu doua zile "full basketball". totusi....

din cate am inteles situatia aceasta (cu meciuri la miezul noptii) va fi doar sapt aceasta (bineinteles daca se va lua hotararea sa se achizitioneze drepturile). probabil ca jocurile din etapele urmatoare vor fi difuzate la ore mai accesibile. iar despre reluari eu unul nu stiu emisiune la tvsport care sa nu se dea de vreo 2-3 ori in reluare.

@za_horse: execelenta ideea cu rezumatele .sa speram ca vom avea parte si de ele.

@costim: a venit cineva vreodata cu vreo propunere pentru realizarea unei emisiuni despre baschet la tvsport? ce sanse avem sa vedem un astfel de magazin, talk show sau orice alt format in care s-ar putea desfasura??

Dumars
28th November 2005, 10:54
La adresa http://www.tvsport.ro/program/ este afisat programul pana pe 1 dec si eu nu prea reusesc sa vad cand sunt meciurile din Euroliga. :rolleyes:

Poate ne ajuta costim, si ne spune.

eddy_jozsa
28th November 2005, 11:02
poate am ramas fara euroliga :( :( :(

costim
28th November 2005, 11:20
@Costim:Costim,felicitari dar am si eu o intrebare:Ar fi fost mult mai scumpe drepturile pt. nba? mersi

fii sigur ca-s mai scumpe. daca era invers, am fi incercat sa cumparam nba.

costim
28th November 2005, 11:22
La adresa http://www.tvsport.ro/program/ este afisat programul pana pe 1 dec si eu nu prea reusesc sa vad cand sunt meciurile din Euroliga. :rolleyes:

Poate ne ajuta costim, si ne spune.

v-am spus mai devreme ca m-am grabit putin. discutiile sunt foarte avansate. OK-ul final il vom primi luni sau marti. sper sa fie un OK. va informez. de aceea nu apare inca pe site programul.

cristane
28th November 2005, 12:37
Mersi ca ne tii la curent ;)

Ar fi grozava Euroliga, ar fi la fel de grozav Cluj - Dinamo weekendul viitor, si Asesoft - Sibiu....

costim
28th November 2005, 16:38
Mersi ca ne tii la curent ;)

Ar fi grozava Euroliga, ar fi la fel de grozav Cluj - Dinamo weekendul viitor, si Asesoft - Sibiu....

cluj-dinamo- am discutat cu detinatorii drepturilor, tvr cluj, si, in principiu, eram cu totii de acord sa facem o transmisiune omuna. din pacate, ora de start, 17.00, nu poate fi modificata iar tv sport transmite stuttgart-bayern munchen incepind cu 16.30.

ovi sibiu
28th November 2005, 16:53
Mai ramane Asesoft-Sibiu! Ce zici costim?

costim
29th November 2005, 10:50
imi cer scuze ca v-am amagit. tv sport a ratat drepturile pentru euroliga. fusesera confirmate apoi a venit un mesaj prin care am fost instiintati ca au fost cedate altora in teritoriu. nu telesport. nu eurosport. este vorba despre o statie care se va naste, probabil, in primul trimestru din 2006, un soi de replica la eurosport. inca o data imi cer scuze si promit sa fac anunturi numai cu contractul semnat.

Dumars
29th November 2005, 11:08
E vorba de televiziunea cu profil sportiv ce va fi lansata de cei de la IKO Romania (care mai au si mimimax si A+)?

Lasa Costi, banii economisiti anul asta de la Euroliga ii pastrati pt la anul si atunci
o sa achizitionati drepturile pentru NBA. :)

Macar stim ca ati incercat sa luati Euroliga.

MT
29th November 2005, 11:17
IKO Romania? Inseamna ca in loc de baschet vom vedea meciuri de kosárlabda ... :P

ovi sibiu
29th November 2005, 11:58
imi cer scuze ca v-am amagit.
Nu-i nimic! Ce am avut si ce am pierdut?! Intentia conteaza!:rolleyes:
O sa vedem Asesoft-Sibiu in ultima etapa?

eddy_jozsa
29th November 2005, 16:09
IKO Romania? Inseamna ca in loc de baschet vom vedea meciuri de kosárlabda ... :P

Nem tudom care e problema ta :drak:

Oricum... nu stiu daca mai e nevoie de un al 3-lea post de sport in Romania, din moment ce nici primele 2 nu se ridica la standarde calitative acceptabile!

Raptor
29th November 2005, 16:35
Pai poate se ridica asta...

marinike
29th November 2005, 17:02
faptul ca nici unul dintre cele 2 posturi de sport nu transmite baschet si ca la stirile din sport da mai multe info despre mutu decat despre csu, nu inseamna ca nu se ridica la standarde calitative acceptabile. lucru acesta il pot argumenta serios, insa a facut-o si costim in zilele precedente, cand a demonstrat ca tv sport nu e post de manele.

eddy_jozsa
29th November 2005, 17:25
ma rog, ai dreptate... nu (mai) sunt chiar asa de rele posturile de sport din romania!

la tv sport se fac progrese, la ambele posturi se dau meciuri care in alte tari nu se vad pe gratis etc etc... deci se merge in directia buna!

la telesport ar fi marele dezavantaj ca cumpara tot felul de drepturi, dar nu le vede nimeni postul... au acoperire prea mica.

deci... se vad unele imbunatatiri, dar afirmatia principala ramane in picioare: nu e nevoie de un al 3-lea post de sport in romania! sau voi ce ziceti?

sebastianm
29th November 2005, 17:37
faptul ca nici unul dintre cele 2 posturi de sport nu transmite baschet si ca la stirile din sport da mai multe info despre mutu decat despre csu, nu inseamna ca nu se ridica la standarde calitative acceptabile. lucru acesta il pot argumenta serios, insa a facut-o si costim in zilele precedente, cand a demonstrat ca tv sport nu e post de manele.

Aici iti dau dreptate si nu iti dau, Marinike.

La transmisii din Romania intr-adevar cam au multe scapari, daca e sa analizezi in raport cu Eurosport sa zicem. Asta e si vina tehnicii (nu pot sa concureze cu un canal de sport de afara in nici un caz) dar si a oamenilor (prea putini). Un comentator de baschet ar trebui sa fie super specializat pe baschet sa nu se prea bage pe fotbal sau polo. Dar asta nu este posibil pentru ca nu ai cum sa ai in grila atati comentatori. Un post adevarat, ce sa emita 24 din 24, din care mare parte sa fie productie proprie 100% ar trebui sa aiba cateva sute de angajati.

TVR avea acum 10 ani vreo 1500 de angajati din ce stiu eu... Si plateau abonamente ceva milioane de romani... Sunt curios cati are TV Sport... cred ca nu mai multi de cateva zeci.

Asa ca avem de ales intre o calitate acceptabila (dar nu ce stii ce) si DELOC canal de sport romanesc. Eu aleg putinul asa cum este decat nimicul. Si daca mai au unii curajul sa investeasca in asa ceva nu pot decat sa ii salut. Nu se stie ce iese.

Poate ei pot rezista cu mai putin fotbal si can-can. Atunci o sa fie loc mai mult de transmisii din campionatul nostru de baschet. Numai sa nu fie iarasi niste anonimi ca Telesport... pe care pe la Sibiu sau prin zona nu ii vede nimeni.

Dumars
29th November 2005, 18:56
la telesport ar fi marele dezavantaj ca cumpara tot felul de drepturi, dar nu le vede nimeni postul... au acoperire prea mica.

Telesport este deja in retelele de cablu Astral si UPC (liderul pe piata), contra cost. Si de la 1 dec va fi transmis si in reteaua RCS-RDS, tot cu acelasi regim.

Asa ca el ajunge la po****tie, ramane sa mai aiba si valoare, ca sa fie lumea dispusa sa dea cei 6RON/luna.
Eu l-am luat pentru luna asta, ca experiment. Dar nu m-a convins cu absolut nimic. E drept ca au trecut Golden League si marile turnee de tenis, dar totusi.

Si mai au si o calitate slaba a imaginii.
Daca avea NBA treceam peste toate inconvenientele.

ovi sibiu
29th November 2005, 19:00
Este foarte bine ca mai apare un post de sport!:ok: Asta duce la concurenta si in timp o sa creasca si calitatea! O sa avem de unde sa alegem!

Ramane deschisa intrebarea pt costim: o sa transmiteti Asesoft-Atlassib?

sebastianm
29th November 2005, 19:01
Telesport este deja in retelele de cablu Astral si UPC (liderul pe piata), contra cost. Si de la 1 dec va fi transmis si in reteaua RCS-RDS, tot cu acelasi regim.

Asa ca el ajunge la po****tie, ramane sa mai aiba si valoare, ca sa fie lumea dispusa sa dea cei 6RON/luna.
Eu l-am luat pentru luna asta, ca experiment. Dar nu m-a convins cu absolut nimic. E drept ca au trecut Golden League si marile turnee de tenis, dar totusi.

Si mai au si o calitate slaba a imaginii.
Daca avea NBA treceam peste toate inconvenientele.
In Sibiu suntem doar pe RCS asa ca astept decembrie.

Nu mai are NBA? Stiu ca avea acum un an sau doi. La un moment dat aparea pe site-ul NBA la All Star Game ca fiind postul ce transmitea in Romania... si el nici nu aparuse (acum vreo trei ani). :ciocan:

Au ceva baschet totusi?

eddy_jozsa
29th November 2005, 19:06
...cica au o emisiune cu rezumatele meciurilor din divizia A...

toate continuturile sunt pay-TV, sau sunt si unele "gratuite"?

Raptor
29th November 2005, 19:12
E clar ca orice post TV care ar avea NBA, fiind exclusivitate in Romania (si in alte tari ca Antarctica si Insulele Pago Pago), ar fi facut ceva reclama vizavi de asta. Deocamdata nu e cazul.

marinike
30th November 2005, 00:48
...cica au o emisiune cu rezumatele meciurilor din divizia A...

toate continuturile sunt pay-TV, sau sunt si unele "gratuite"?

da, toate continuturile sunt pay-TV. eu am acasa, in prahova, telesportul de cand a aparut. mi l-a bagat pe gat compania de cablu (una locala), fara ca macar sa ma intrebe daca vreau sau nu. ce imi place cel mai mult e ca transmit meciuri din premiere league in direct (nu sunt fan al atletismului, tenisului, gimnasticii sau natatiei iar wresling-ul mi se pare o mare bataie de joc). in rest e varza (productii proprii, comentatori, etc).

cat despre emisiunea cu rezumate din divizia a de baschet e inexistenta. atunci cand s-a postat prostia aceasta, l-am rugat pe respectivul (nu stiu cine a fost) sa spuna si ora, dar a lasat-o moarta.

mishu
30th November 2005, 01:29
IKO asta poa sa fie genul de postul de nisa de care vorbea costim la un moment dat. Am inteles ca e acelasi trust cu A+ si niste desene animate. Deci e un trust care se bazeaza pe genul de programe adresate unui public tinta extrem de bine ales. Probabil ca o sa se axeze exact pe niste sporturi care in momentul de fata nu se vad foarte mult pe alte canale. Banuiesc ca de aia au si luat drepturile pentru euroliga. Cum costim zicea ca va apare in primul trimestru al 2006 o sa prinda exact final four-ul de la Praga de anul viitor (btw s-au pus in vanzare biletele. o sa fie intre 28-30 aprilie anul viitor).
Acum e reversul... daca ma iau dupa genul de filme care sunt pe A+... adica numai low budget... ma gandesc ca nici programele de sport nu o sa fie dintre cele scumpe... stiu eu gen F1, NBA, turnee de mare slem... ma refer numai la extra-fotbal... genul de programe pe care in vest le gasesti pe bani in majoritatea cazurilor...
dar ma rog astea sunt doar niste presupuneri, poate cineva are mai multe amanunte...

MT
30th November 2005, 11:25
Nem tudom care e problema ta :drak:


Ha nem semmi baj...:drak: ... eram doar curios.

PS Am primit raspunsul de la NASN referitor la receptia postului lor in Romania.
Nici o noutate fata de ceea ce stiam:

Thank you for contacting NASN - the only TV channel dedicated to North American Sports in Europe.

I have forwarded your email on to info@nasn.de where your enquiry can bedealt with. They will contact you directly.

Thank you for your interest in NASN

Kind Regards bla bla bla

Iar cei de la NASN.de mi-au explicat ca nici vorba de receptie in Romania. Inca. Dar ca in momentul in care ...de indata...ma vor anunta...bla bla bla..

Ramane doar solutia neortodoxa, sa ai pe cineva in UK sau DE care sa se aboneze la NASN, sa plateasca fee-ul anual (care e mic, zic eu) dar sa-ti livreze in Romania receiverul si cardul. Ca semnalul cade si in capul nostru...

eddy_jozsa
30th November 2005, 11:31
nu stiu daca intr-adevar cade... din cate stiu, postul e la pozitia Astra 2, care in Romania se prinde cu antene de la 3 metri in sus!

MT
30th November 2005, 11:53
nu neaparat, pentru NASN in pachetul Sky Digital in Romania suntem in zona de antene intre 0.6 - 0.75 m diametru pentru spotul de pe Eurobird.

Link:

http://www.satmania.com/eng/satchannels/cjx.html

costim
30th November 2005, 19:08
Telesport este deja in retelele de cablu Astral si UPC (liderul pe piata), contra cost. Si de la 1 dec va fi transmis si in reteaua RCS-RDS, tot cu acelasi regim.

Asa ca el ajunge la po****tie, ramane sa mai aiba si valoare, ca sa fie lumea dispusa sa dea cei 6RON/luna.
Eu l-am luat pentru luna asta, ca experiment. Dar nu m-a convins cu absolut nimic. E drept ca au trecut Golden League si marile turnee de tenis, dar totusi.

Si mai au si o calitate slaba a imaginii.
Daca avea NBA treceam peste toate inconvenientele.

vezi ca de la anul nu mai au golden league. nu inseamna ca programul este la tv sport...

sebastianm
1st December 2005, 09:58
CostiM, ce zici de o transmisie a Campionatelor Europene de junirori de la anul de la Sibiu? Daca va intereseaza da-mi un email la s.muntean@rdslink.ro si spune-mi cam in ce conditii si vorbesc eu cu responsabilii de aici si de la federatie.

costim
1st December 2005, 12:20
CostiM, ce zici de o transmisie a Campionatelor Europene de junirori de la anul de la Sibiu? Daca va intereseaza da-mi un email la s.muntean@rdslink.ro si spune-mi cam in ce conditii si vorbesc eu cu responsabilii de aici si de la federatie.

merci. stai linistit, vorbesc eu cu carmen.

eddy_jozsa
1st December 2005, 13:31
e si romania in divizia B la U-18!!?!? si daca da, va fi si vlad moldoveanu in lotul pentru 2006?

sebastianm
2nd December 2005, 08:39
merci. stai linistit, vorbesc eu cu carmen.
Stau :o:
;)
Sper sa ajungeti la o intelegere, ca ar fi pacat sa ratam asa ceva, mai ales ca e vara si nu stiu daca aveti foarte incarcat programul atunci.

Danila
2nd December 2005, 11:00
e si romania in divizia B la U-18!!?!? si daca da, va fi si vlad moldoveanu in lotul pentru 2006?
da si...da!:D