PDA

View Full Version : Spaniei: Barcelona 11-13 Mai 2007



Lordul
18th April 2007, 15:06
Comentarii in legatura cu Mp al Spaniei inainte si dupa cursa .

Sasuke Uchiha
18th April 2007, 15:09
baga si un poll sa votam

Lordul
18th April 2007, 15:12
am pus

resita
18th April 2007, 15:17
cateva inf. despre circuit :D

http://img144.imageshack.us/img144/5826/capture11so7.jpg (http://imageshack.us)

http://img144.imageshack.us/img144/7162/capture13pc8.jpg (http://imageshack.us)

http://img340.imageshack.us/img340/3347/capture12sc5.jpg (http://imageshack.us)

Sasuke Uchiha
18th April 2007, 15:22
sper intr-o victorie a lu kimi si o dubla ferrari si intr-un abandon alonso :evil:

Lordul
18th April 2007, 15:29
eu sper doar intr-o victorie a lui Kimi ,Alonso nu ma intereseaza ,dar Hamilton da ...

thanathos
18th April 2007, 16:15
mi-ar place o dubla ferrari cu un hamilton pe 3 si alonso pe 5
Nick sa vina iar pe 4 :)
Pentru ca toata lumea cunoaste bine circuitul (si pentru ca s-a testat in draci acolo in presezon) nu cred ca o sa apara surprize foarte mari. Ferrari vor fi foarte puternici (ca si in teste de altfel), McLaren vor fi foarte aproape. Sun aproape sigur ca pana atunci si BMW vor mai evolua putin si se vor apropia de cei 2 mari. Sunt pe drumul bun, se indreapta in directia corecta.
Asa cum anticipam inainte de inceputul sezonului, foarte repede fortele se vor echilibra in F1 din cauza pneurilor. Orice pas inainte facut de o echipa e contracarat de cealalta in 1 ... maxim 2 mari premii...Asta-i bine, pentru ca vom avea curse foarte stranse si sper ca la sfarsit de sezon vom avea un campion adevarat, ce si-a castigat campionatul prin talent, nervi de otzel si munca si nu prin ghinionul altora sau avantaje tehnologice decisive.

aphelyon
18th April 2007, 16:21
Problemele cutiei de viteze BMW-Sauber s-au rezolvat

Mario Theissen a declarat ca problema legata de fiabilitatea cutiilor de viteze de pe monoposturile proprii s-a rezolvat in totalitate.



BMW-Sauber suferise mult in perioada testelor de iarna din aceasta cauza. "S-a rezolvat!" a afirmat Theissen atunci cand a fost intrebat de reporterii elvetieni de la Blick. Oficialul echipei germane a adaugat faptul ca problema s-a datorat unui defect de fabricatie al unor materiale cumparate de la un distribuitor extern.

thanathos
18th April 2007, 18:45
Onlinesport.ro


Urmatoarea etapa a Campionatului Mondial este programata peste doua saptamani si jumatate pe circuitul Montmelo, de langa Barcelona


Probabil ca sunt cativa destepti acolo ce vor sa imbunatateasca teroria relativitatii. Anyway, pana suntem inca pe Terra, 24 zile inseamna 3 saptamani si ...jumatate. Io inteleg sa faci greseli la chestii minore, dar sa schimbi datele din calendar ale marilor premii e pur amatorism amestecat cu ignoranta din plin.

georg40
18th April 2007, 19:25
Una dintre cele mai deschise curse.
Alonso, intr-o rabufnire de orgoliu, ar putea folosi avantajul "terenului" propriu, dar problema nu este Alonso ci daca va tine masina.
Ferrari ca echipa ramane favorita, poate cu un plus pentru Massa fata de Kimi.
Pentru Heidfeld un loc pe podium ar fi deja un succes.
Dar sa asteptam antrenamentele...

aphelyon
19th April 2007, 12:14
[QUOTE=georg40;1234981]
Alonso, intr-o rabufnire de orgoliu, ar putea folosi avantajul "terenului" propriu, dar problema nu este Alonso ci daca va tine masina.
.[QUOTE]

Alonso e foarte hotarat sa castige "cursa de casa" a sa,iar masina nu cred ca va mai fi o problema.
Dar ai uitat sa mai pui ,in micul top facut de tine, un pretendent serios (zic eu) pentru prima treapta a podiumului din Spania -Hamilton- e si el foarte motivat si are sanse mari sa castige prima lui cursa din F1

georg40
19th April 2007, 12:28
[QUOTE=georg40;1234981]
Alonso, intr-o rabufnire de orgoliu, ar putea folosi avantajul "terenului" propriu, dar problema nu este Alonso ci daca va tine masina.
.[QUOTE]

Alonso e foarte hotarat sa castige "cursa de casa" a sa,iar masina nu cred ca va mai fi o problema.
Dar ai uitat sa mai pui ,in micul top facut de tine, un pretendent serios (zic eu) pentru prima treapta a podiumului din Spania -Hamilton- e si el foarte motivat si are sanse mari sa castige prima lui cursa din F1

N-am uitat dar nu am mai repetat. Intr-un mesaj anterior am spus ca cei cinci (Massa, Raikönnen, Alonso, Hamilton, Heidfeld) isi vor disputa mai toate daca nu chiar toate locurile pe podium in acest sezon...

dardar_3
19th April 2007, 14:57
Hamilton castiga...:ok:

lucian_iasi
19th April 2007, 20:48
Alonso si pe 2 Hamilton :ok:

aphelyon
19th April 2007, 21:04
Alonso si pe 2 Hamilton :ok:

sincer nu m'ar deranja ordinea...important e sa fie ambii in fata ferraristilor :evil: :ok:

flor
19th April 2007, 21:40
masina de la linia de sosire parca-r fi rosie.sa fie ferrari?! desigur!:D :yeah:

aphelyon
19th April 2007, 21:52
masina de la linia de sosire parca-r fi rosie.sa fie ferrari?! desigur!:D :yeah:

nu e ferrari...e Alonso in Malaysia ;)

Sorin Blaj
19th April 2007, 22:02
Kimi: "Mi-am menajat motorul pentru Barcelona"
Joi, 19.04.2007


Kimi Raikkonen nu a fortat o revenite intre primii doi clasati in cursa din Bahrain pentru ca a decis sa isi menajeze motorul pentru urmatorul Grand Prix. Afirmatia ii apartine chiar pilotul finlandez, care la Sakhir a ramas la final pe aceeasi pozitie pe care a ocupat-o la start, dupa o dubla rocada cu Alonso in timpul cursei.

"Am pierdut un loc in fata lui Alonso si apoi nu putut sa il depasesc pe pista, astfel ca am ramas blocat in spatele sau. Singura mea speranta era pitstop-ul. Nu stii niciodata ce s-ar putea intampla, insa echipa a facut o treaba extraordinara, chemandu-ma la boxe in momentul oportun si realizand o schimbare perfecta. Din pacate, liderii cursei erau deja putin cam departe si nu mai aveam multe sanse la victorie", povesteste Raikkonen.

Acesta continua: "In acest conditii, am decis ca n-are rost sa risc si am ales sa imi menajez masina deoarece vom utiliza acelasi motor si in Barcelona. 22 de puncte sunt destul de multe, insa cred ca puteam sa castig absolut toate punctele in primele trei curse. Sunt sigur ca putem fi si mai puternici daca vom reusi sa otpimizam performantele masinii si sper sa facem asta chiar de la urmatoarele teste", incheie pilotul Ferrari.

BMW Power
20th April 2007, 23:47
Nick sa vina iar pe 4 :)


De ce sa vina tot pe 4...
Nu a terminat curse destule pe locul 4?

BMW Power
20th April 2007, 23:50
Eu sper intr-un scenariu mai "neobisnui a cursei din Spania si anume...Cursa...sa o castige un Ferrari...(cu toate ca nu sunt ferrarist), ca sa se incinga batalia pentru constructori. Un McLaren-abandon (ideal ar fi sa fie chiar Alonso), si ambele BMW-uri, pe podium. Daca nu, atunci macar unul sa intre pe podium.

aphelyon
20th April 2007, 23:55
Eu sper intr-un scenariu mai "neobisnui a cursei din Spania si anume...Cursa...sa o castige un Ferrari...(cu toate ca nu sunt ferrarist), ca sa se incinga batalia pentru constructori. Un McLaren-abandon (ideal ar fi sa fie chiar Alonso), si ambele BMW-uri, pe podium. Daca nu, atunci macar unul sa intre pe podium.

stai linistit ca Alonso nu abandoneaza ;)
ar fi interesant sa fie asa de stransa lupta :D

BMW Power
20th April 2007, 23:58
Oricum....sau cu Alonso, sau fara el, lupta ramane destul de stransa, caci mai vine din urma si Massa.

BMW Power
20th April 2007, 23:59
stai linistit ca Alonso nu abandoneaza ;)
:D

De unde esti asa convins ca Alonso nu abandoneaza???
In primul viraj se pot intampla multe.....

aphelyon
21st April 2007, 00:08
da asa e ...se pot intampla multe ...dar mai spre coada plutonului ...in fata nu cred ca se risca cineva ,in primul rand pt ca nimeni nu cred ca vrea sa piarda pozitia ,iar in al doilea rand in fata sunt intotdeauna pilotii buni care stiu cum sa evite si sunt mult mai calculati ...mai rar am vazut acrosaje intre primele locuri din pluton...

BMW Power
21st April 2007, 00:16
E destul sa se acoseze cineva de pe la mijlocul plutonului, si il "inhata si pe vreo unul-doi din primii 1-6 (sper sa nu fie vre-un BMW).

aphelyon
21st April 2007, 00:22
:D da, nici eu nu vreau sa fie vreun BMW ca trebuie sa imi aduca puncte ...in fine sa speram ca nu se va intampla nimic la start (ma refer la accidente) ,in schimb sa fie cat mai multe depasiri :)

fakeru
28th April 2007, 11:29
s-ar putea sa fie ceva schimbari pe la mijlocul plutonului, sau chiar mai sus. rezulatele testelor ne vor mai spune cite ceva. intre ferrari si mclaren, e greu de preconizat, cine va cistiga. de la hamilton, deja poti sa te astepti si la o victorie. mult va conta pole position-ul.

aphelyon
28th April 2007, 20:16
Lewis Hamilton spune ca o victorie nu mai e un simplu vis pentru el ci o tinta pentru Marele Premiu al Spaniei:"I don’t dream about winning Spain – I definitely think about it” .

Lordul
29th April 2007, 18:27
Daca Hamilton ar castiga ar deveni cel mai tanar castigator de GP din Formula 1 , Hamilton are numai 22 de ani

aphelyon
30th April 2007, 22:13
Ralf Schumacher cel mai rapid pilot al zilei

Echipele au inceput astazi un test de trei zile (care e posibil sa se prelungeasca daca va ploua maine sau poimaine), iar Ralf Schmacher a fost cel mai rapid pilot al zilei - desi echipa sa, in comunicatul oficial de presa, il plaseaza pe locul al patrulea. Timpii afisati mai jos sunt neoficiali si apar pe mai toate website-urile dedicate Formulei 1; acest clasament mai poate fi gasit intr-un comunicat de presa al Honda ca si pe pagina Circuit de Catalunya; Ferrari nu da intreaga lista iar fata de timpul de mai jos Scuderia il crediteaza pe Kimi Raikkonen cu un timp numai o miime de secunda mai bun, dar tot atatea tururi.

Ralf Schumacher a fost asadar cel mai rapid pilot al zilei, chiar daca echipa sa il claseaza al patrulea, iar neamtul s-a declarat multumit de aceasta prima zi. Neamtul a completat 93 de tururi si dus la bun sfarsit progamul prestabilit de Toyota; japonezii au testat noua suspensie fata dar si noul pachet aerodinamic - ceva absolut normal pentru pretentiile si bugetul Toyota; Jarno Trulli va prelua stafeta maine de la Ralf Schumacher.

Al doilea a terminat ziua Kimi Raikkonen pentru Ferrari; la fel ca toata lumea, si finlandezul a incercat noile componente aerodinamice care vor fi introduse in Marele Premiu al Spaniei de peste doua saptamani; el va continua si maine alaturi de Scuderia si va avea ocazia sa bata timpul lui Ralf Schumacher - astazi a fost la mai bine de sapte zecimi de secunde de acesta. Super Aguri au surprins iarasi, caci Takuma Sato a completat cel de-al treilea cel mai rapid timp al zilei in cele 98 de incercari. Cei de la McLaren Mercedes l-au avut pe circuit pe de la Rosa iar acesta a terminat al patrulea - chair daca si el este spaniol, spectatorii asteapta sa-l vada pe Alonso maine la lucru.

Nick Heidfeld a fost al cincilea in prima zi a testului despre care Mario Theissen spune ca va apropia si mai mult BMW de grupul Ferrari/McLaren. Rubens Barrichello a fost al saselea pentru Honda (mult in spatele lui Sato si asa-numitei echipe 'B'), iar Piquet jr abia al saptelea pentru Renault, la peste doua secunde de cel care a impus ritmul - si foarte aproape de a fi invins de Liuzzi, pilotul Toro Rosso. Williams au incheiat plutonul, fiind invinsi chiar si de Spyker, intr-o zi de teste irosita avand in vedere acest rezultat si putinele tururi completate de cei doi piloti ai team-ului lui Sir Frank.

Diferentele de performanta intre monoposturi sunt destul de mari si tocmai din acest motiv rezultatul de astazi nu poate fi luat foarte in serios, insa testul din acesta saptamana este unul extrem de important si ar trebui sa ne ofere o idee precisa in ceea ce priveste ierarhiile din urmatorul Mare Premiu; acolo echipele se vor prezenta cu monoposturi puternic modificate, aceste trei zile urmand a fi folosite exact pentru gasirea echilibrului pefect intre noile componente si circuitul spaniol.

fakeru
30th April 2007, 23:09
Ralf Schumacher cel mai rapid pilot al zilei
Williams au incheiat plutonul, fiind invinsi chiar si de Spyker, intr-o zi de teste irosita avand in vedere acest rezultat si putinele tururi completate de cei doi piloti ai team-ului lui Sir Frank.

care doi? numai nakajima a fost pe pista astazi...
inca nu trebuie de dat atentie acestui rezultat. insa daca si maine vor fi asa rezultate slabe.. atunci trebuie sa ma astept la rezultate si mai proaste in cursa viitoare..:o:

aphelyon
30th April 2007, 23:24
care doi? numai nakajima a fost pe pista astazi...
inca nu trebuie de dat atentie acestui rezultat. insa daca si maine vor fi asa rezultate slabe.. atunci trebuie sa ma astept la rezultate si mai proaste in cursa viitoare..:o:

pana la cursa se pot schimba multe...si oricum nu sunt timpi oficiali.
si se pare ca echipa a avut probleme din cauza lui kazuki:"Unfortunately, the team's work was cut short when Kazuki endured an off at turn 9 mid-way through the afternoon session. Fortunately, Kazuki walked away and the car will be worked on overnight to ensure it is ready for tomorrow's running, when Nico Rosberg will take over testing duties."

Sorin Blaj
30th April 2007, 23:35
Barcelona, prima zi
30 Aprilie


Incepand de astazi, pe durata a trei zile, fanii Formulei 1 au parte de ceva actiune in imensa pauza de patru saptamani intre doua etape.

A patra etapa a sezonului va fi prima in Europa si se va desfasura in Spania, insa la o distanta neobisnuita de patru saptamani fata de cea de-a treia; echipele au inceput astazi un test de trei zile (care e posibil sa se prelungeasca daca va ploua maine sau poimaine), iar Ralf Schmacher a fost cel mai rapid pilot al zilei - desi echipa sa, in comunicatul oficial de presa, il plaseaza pe locul al patrulea. Timpii afisati mai jos sunt neoficiali si apar pe mai toate website-urile dedicate Formulei 1; acest clasament mai poate fi gasit intr-un comunicat de presa al Honda ca si pe pagina Circuit de Catalunya; Ferrari nu da intreaga lista iar fata de timpul de mai jos Scuderia il crediteaza pe Kimi Raikkonen cu un timp numai o miime de secunda mai bun, dar tot atatea tururi.

Ralf Schumacher a fost asadar cel mai rapid pilot al zilei, chiar daca echipa sa il claseaza al patrulea, iar neamtul s-a declarat multumit de aceasta prima zi. Neamtul a completat 93 de tururi si dus la bun sfarsit progamul prestabilit de Toyota; japonezii au testat noua suspensie fata dar si noul pachet aerodinamic - ceva absolut normal pentru pretentiile si bugetul Toyota; Jarno Trulli va prelua stafeta maine de la Ralf Schumacher.

Al doilea a terminat ziua Kimi Raikkonen pentru Ferrari; la fel ca toata lumea, si finlandezul a incercat noile componente aerodinamice care vor fi introduse in Marele Premiu al Spaniei de peste doua saptamani; el va continua si maine alaturi de Scuderia si va avea ocazia sa bata timpul lui Ralf Schumacher - astazi a fost la mai bine de sapte zecimi de secunde de acesta. Super Aguri au surprins iarasi, caci Takuma Sato a completat cel de-al treilea cel mai rapid timp al zilei in cele 98 de incercari. Cei de la McLaren Mercedes l-au avut pe circuit pe de la Rosa iar acesta a terminat al patrulea - chair daca si el este spaniol, spectatorii asteapta sa-l vada pe Alonso la lucru.

Nick Heidfeld a fost al cincilea in prima zi a testului despre care Mario Theissen spune ca va apropia si mai mult BMW de grupul Ferrari/McLaren. Rubens Barrichello a fost al saselea pentru Honda (mult in spatele lui Sato si asa-numitei echipe 'B'), iar Piquet jr abia al saptelea pentru Renault, la peste doua secunde de cel care a impus ritmul - si foarte aproape de a fi invins de Liuzzi, pilotul Toro Rosso. Williams au incheiat plutonul, fiind invinsi chiar si de Spyker, intr-o zi de teste irosita avand in vedere acest rezultat si putinele tururi completate de cei doi piloti ai team-ului lui Sir Frank.

Diferentele de performanta intre monoposturi sunt destul de mari si tocmai din acest motiv rezultatul de astazi nu poate fi luat foarte in serios, insa testul din acesta saptamana este unul extrem de important si ar trebui sa ne ofere o idee precisa in ceea ce priveste ierarhiile din urmatorul Mare Premiu; acolo echipele se vor prezenta cu monoposturi puternic modificate, aceste trei zile urmand a fi folosite exact pentru gasirea echilibrului pefect intre noile componente si circuitul spaniol.

Poz Pilot Echipa Timp Gap Tururi Distanta Dist.-GP
1 R. Schumacher Toyota TF107 1:20.479 92 434.884 143%
2 K. Raikkonen Ferrari F2007 1:21.195 +0.716 97 458.519 150%
3 T. Sato Super Aguri SA07 1:21.858 +1.379 98 463.246 152%
4 P. de la Rosa McLaren-Mercedes MP4-22 1:21.906 +1.427 100 472.700 155%
5 N. Heidfeld BMW Sauber F1 F1.07 1:22.114 +1.635 78 368.706 121%
6 R. Barrichello Honda RA107 1:22.655 +2.176 131 619.237 203%
7 N. Piquet jr. Renault R27 1:22.763 +2.284 125 590.875 194%
8 V. Liuzzi Scuderia Toro Rosso STR-02 1:22.771 +2.292 56 264.712 87%
9 D. Coulthard Red Bull Racing RB3 1:22.973 +2.494 47 222.169 73%
10 F. Fauzy Spyker F1 F8-VII 1:23.343 +2.864 43 203.261 67%
11 G. van der Garde Spyker F1 F8-VII 1:23.466 +2.987 37 174.899 57%
12 K. Nakajima Williams FW29 1:24.248 +3.769 31 146.537 48%
13 N. Rosberg Williams FW29 1:24.321 +3.842 11 51.997 17%

fakeru
1st May 2007, 01:09
eu am alte rezultate la teste
http://www.autosport.com/news/report.php/id/58437
aici sunt aceleasi timpuri, insa fara rosberg. aproape toate echipele testeaza cite un bolid pe zi, respectiv cite un pilot. maine va fi sau rosberg sau wurz..
http://f1.gpupdate.net/en/testresults.php?testID=647

Sorin Blaj
1st May 2007, 01:36
Clasamentul final este urmatorul:

Today's times:

Pos Driver Team Time Laps
1. Raikkonen Ferrari (B) 1:21.195 98
2. Sato Super Aguri-Honda (B) 1:21.858 99
3. de la Rosa McLaren-Mercedes (B) 1:21.906 101
4. R.Schumacher Toyota (B) 1:21.983 92
5. Heidfeld BMW-Sauber (B) 1:22.114 74
6. Barrichello Honda (B) 1:22.665 132
7. Piquet Renault (B) 1:22.763 125
8. Liuzzi Toro Rosso-Ferrari (B) 1:22.771 56
9. Coulthard Red Bull-Renault (B) 1:23.165 47
10. Valles Spyker-Ferrari (B) 1:23.343 44
11. van der Garde Spyker-Ferrari (B) 1:23.466 37
12. Nakajima Williams-Toyota (B) 1:24.248 43

Deoarece Ralf Schumacher a scurtcircuitat o sicana si turul respectiv nu i-a fost cronometrat.

fakeru
1st May 2007, 10:10
pai ma si miram eu ca ralf sa fie cu mai mult de jumate de secunda mai rapid ca ferrari.. pe unele site-uri insa a ramas acest clasament.
vom vedea astazi cum stau lucrurile

aphelyon
1st May 2007, 10:34
cu cat ma uit pe mai multe site-uri cu atat vad mai multe variante la clasamentul asta:groggy: ...nici nu stiu ce sa mai cred:(

Sorin Blaj
1st May 2007, 12:47
Informatiile oficiale sunt cele de pe site-ul oficial al Formulei 1:

http://www.formula1.com/news/6017.html

Aphelyon, intr-un post anterior este prezentat si motivul. Trebuie doar citit.

aphelyon
1st May 2007, 12:58
mersi Sorin :ok: ...deci pana la urma tot Ferrari sunt cei mai rapizi ...deocamdata.

fakeru
1st May 2007, 13:00
se pare ca azi nu se va testa...sau vor testa numai cine vrea sa faca teste pentru ploaie.
http://images.gpupdate.net/large/73079.jpg
si se pare ca se vor prelungi testele pina joi.

Sorin Blaj
1st May 2007, 13:34
Slabe sperante pentru teste, astazi. Cel mai probabil vor amana testele pentru maine si poimaine.


Fakeru. O intrebare. Cu ce ai pus poza? Este super valabila. BRAVO!!! :ok:

Aphelyon. Cu placere. Si alta data. :ok:

Takagi
1st May 2007, 13:57
Kimi Rules!!!

fakeru
1st May 2007, 14:03
Fakeru. O intrebare. Cu ce ai pus poza? Este super valabila. BRAVO!!! :ok:


cu codul [IMG]

fakeru
1st May 2007, 14:04
Kimi Rules!!!

nu-si are locul aici acest mesaj...

fakeru
1st May 2007, 14:15
citiva totusi au iesit pe pista:
http://f1.gpupdate.net/en/gallery.php?catID=2181

Sorin Blaj
1st May 2007, 15:04
Numai asa, de dorul curselor pe ploaie.

Pune si imaginea din stanga jos.

fakeru
1st May 2007, 15:17
kiar aproape toate echipele testeaza.. si eu cred ca bine fac.. daca va ploua in ziua cursei?
iata si un clasament provizoriu (ora 13:57)

1 RAI 1'33.324 8
2 LIU 1'34.354 16
3 ROS 1'34.721 27
4 SAT 1'36.067 8
5 KOV 1'36.077 7
6 BAR 1'36.509 9
7 TRU 1'38.176 13
8 HEI 1'51 803 2
9 WEB 1'53.751 2
10 ALO 2.04.818 1

Sorin Blaj
1st May 2007, 15:31
Raikkonen este tot acolo, in frunte, chiar si pe ploaie.

Semn bun. Vad ca a intrat si Alonso.

flor
1st May 2007, 18:05
mai sunt poze pe gpupdate!..pe ploaie!

fakeru
1st May 2007, 20:01
01/05/2007
Today's Times - All Times Unofficial
Name Team T Laps Time Gap
Raikkonen Ferrari B 54 1:30.280 115.340 mph
Webber Red Bull B 39 1:31.752 1.472
Kovalainen Renault B 53 1:32.149 1.869
Heidfeld BMW B 17 1:32.175 1.895
Rosberg WilliamsF1 B 45 1:32.580 2.300
Barrichello Honda B 44 1:32.911 2.631
Trulli Toyota B 21 1:32.943 2.663
Sato Super Aguri B 40 1:33.238 2.958
Liuzzi Toro Rosso B 38 1:33.323 3.043
Sutil Spyker B 11 1:35.488 5.208
Speed Toro Rosso B 7 1:39.560 9.280

Sorin Blaj
1st May 2007, 21:22
Teste Barcelona, ziua 2: Raikkonen, primul pe ploaie
Marti, 01.05.2007


Kimi Raikkonen a reusit sa confirme forma buna in care se afla monoposturile Ferrari, obtinand primul timp in cea de-a doua zi de teste din Barcelona. Disputata pe ploaie, a doua zi de pe Circuit de Catalunya le-a dat mari batai de cap organizatorilor si echipelor, care au fost nevoite sa se multumeasca cu foarte putine tururi parcurse.

Raikkonen, de exemplu, a parcurs 54 tururi astazi inainte de a termina ziua in barierele de protectie de pe marginea circuitului in urma unui derapaj. Nici Fernando Alonso nu s-a bucurat prea mult de circuitul Catalunya, retragandu-se la boxe dupa doar un tur. Al doilea clasat a fost un pilot-surpriza, Mark Webber, care insa a incehiat ziua la 1.5 secunde de Raikkonen.

Iata lista timpilor realizati astazi, in a doua zi de teste de pe circuitul catalan.



1. Raikkonen Ferrari 1:30.280
2. Webber Red Bull 1:31.752
3. Kovalainen Renault 1:32.149
4. Heidfeld BMW Sauber 1:32.175
5. Rosberg Williams 1:32.580
6. Barrichello Honda 1:32.911
7. Trulli Toyota 1:32.943
8. Sato Super Aguri 1:33.238
9. Liuzzi Toro Rosso 1:33.323
10. Sutil Spyker 1:35.488
11. Speed Toro Rosso 1:39.560
12. Alonso McLaren 2:04.818



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/teste-barcelona-ziua-2-raikkonen-primul-pe-ploaie-3016.html

aphelyon
2nd May 2007, 12:07
Rosberg si-a accidentat masina in testele din aceasta dimineata ,din fericire el nu a patit nimic:http://f1.gpupdate.net/nl/photolarge.php?photoID=73143&catID=2182

Sorin Blaj
2nd May 2007, 12:38
Astazi nu va ploua la Barcelona
Miercuri, 02.05.2007


In pofida ultimelor zile in care a plouat abundent, astazi vremea se va imbunatati la Barcelona, lucru care va permite echipelor sa poata testa in liniste.

Dimineata va pastra riscul aparitiei ploii, dar dupa-amiaza va fi una senina in Catalunya.

Prognozele sunt favorabile si in ceea ce priveste ziua de maine, ultima de teste, organizatorii anuntand ca vor fi conditii optime pentru ultimele retusuri inainte de Marele Premiu al Spaniei, care va avea loc pe 13 mai.


Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/astazi-nu-va-ploua-la-barcelona-3025.html

fakeru
2nd May 2007, 13:54
rosberg a suferit un accident azi dimineatza.. bolidul e distrus.. bine ca rosberg ca teafar.. totusi pacat, pentru ca ziua s-a dus in zadar..
http://images.gpupdate.net/large/73143.jpg
a ramas doar ziua de maine

TAKAGI K.
2nd May 2007, 15:18
http://img264.imageshack.us/img264/6192/sennaprostschumacherwk4.jpg

Sorin Blaj
2nd May 2007, 18:15
Kimi extrem de increzator
01 Mai 2007


Raikkonen recunoaste ca nu s-a 'identificat' la perfectie cu monopostul F2007 in primele trei etape, dar spune ca dupa aceste doua zile de teste Ferrari-ul sau va fi mai rapid - si nu neaparat datorita noilor componente aerodinamice.

Kimi Raikkonen: "Am aflat multe lucruri noi. Nu stii niciodata ce fac ceilalti, dar suntem increzatori in privinta cursei. Masina este foarte rapida aici, asa ca sa asteptam si vom vedea cum se vor desfasura lucrurile."

Finlandezul este increzator in privinta celei de-a patra etape a sezonului, desfasurata chiar pe circuitul unde a testat ieri si astazi, mai ales pentru ca, spune el, a gasit un bun compromis de reglaje pentru monopostul Ferrari: "Am gasit un set-up care mi se potriveste mai mult iar masina pare sa se comporte acum asa cum imi doresc eu. Cred ca acum ne aflam intr-o pozitie mult mai puternica. Campionatul a inceput acum trei etape, dar clasamentul este strans si nimic nu e pierdut pana acum. Este important ca acum sa avem parte de curse reusite. Avem un pachet competitional bun, am un set-up mai bun si sunt mult mai multumit decat in primele trei curse. Cred ca e bine."

Kimi spune de asemenea ca timpul avut pana acum la dispozitie nu i-a permis sa foloseasca la maximum potentialul masinii si ca acest test a fost foarte binevenit: "Masina a fost buna si s-a imbunatatit pe parcurs, dar niciodata n-a fost asa cum trebuia. N-am fost multumit dupa calificarile din Melbourne si la fel s-a intamplat si in Malaiezia. Stiam problema dar nu putea fi rezolvata intre curse. Dar in cele din urma am gasit ceva, si m-a ajutat foarte mult."

"Cred ca ne-am imbunatatit mult ritmul fata de cursa trecuta si intelegem mai bine masina. Acest lucru este cel mai important. Sigur ca vrem sa castigam cursa si vom vedea ce putem face in acest sens, dar acum sunt mult mai fericit fata de ultimele doua etape gandindu-ma la cursa care urmeaza. Am gasit ceva care ma ajuta in mod clar. Cred ca acum putem folosi la maximum potentialul masinii."


Sursa: http://livelyf1.go.ro/stiri.htm#106

Sorin Blaj
2nd May 2007, 19:37
Teste Barcelona, ziua 3: Massa, cel mai rapid
Miercuri, 02.05.2007


Felipe Massa a reusit sa continue seria pozitiva a masinilor Ferrari la testele din Barcelona, reusind sa stabileasca cel mai rapid tur de pista in a treia zi de testare. Al doilea timp al zilei i-a aprtinut lui Mark Webber, pilotul Red Bull fiind urmat de Jarno Trulli, de la Toyota.

Ziua a treia de la Barcelona a fost marcata de accidentul lui Nico Rosberg, care si-a avariat monopostul Williams.



Iata rezultatele complete ale zilei:


1. Massa Ferrari 1:21.506
2. Webber Red Bull 1:21.804
3. Trulli Toyota 1:22.309
4. Kovalainen Renault 1:22.378
5. Alonso McLaren 1:22.579
6. Kubica BMW Sauber 1:22.653
7. Button Honda 1:22.765
8. Davidson Super Aguri 1:23.027
9. Speed Toro Rosso 1:23.713
10. Albers Spyker 1:24.870
11. Rosberg Williams fara timp



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/teste-barcelona-ziua-3-massa-cel-mai-rapid-3055.html

fakeru
2nd May 2007, 20:51
pentru echipa williams testele s-au incheiat astazi odata cu accidentul lui rosberg.

aphelyon
2nd May 2007, 23:58
Williams au renuntat la testele de joi


Dupa ce Rosberg a iesit astazi in decor in prima parte a testelor de la Barcelona iar Nakajima a distrus o alta masina acum doua zile, Williams au decis sa renunte la ultima zi de teste, cea de maine.

Britanicii ii urmeaza astfel pe cei de la Spyker, care au renuntat si ei la testele de joi. Astfel, la Barcelona au ramas doar noua echipe din cele 11 prezente in Formula 1.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/williams-au-renuntat-testele-de-joi-3057.html

Sorin Blaj
3rd May 2007, 00:03
http://img264.imageshack.us/img264/6192/sennaprostschumacherwk4.jpg
Superba imagine TAKAGI K.

fakeru
3rd May 2007, 00:10
si stie cineva cine sunt in poza, unde si cind?

Sorin Blaj
3rd May 2007, 00:21
http://img264.imageshack.us/img264/6192/sennaprostschumacherwk4.jpg



TREI CAMPIONI:

SENNA, pe McLaren-Ford,
PROST, pe Williams-Renault si
SCHUMACHER, pe Benetton-Ford.

In 1993.

Cursa? Nu stiu.

fakeru
3rd May 2007, 00:25
poate TAKAGI K ne va spune...

Sorin Blaj
3rd May 2007, 00:25
Cred ca totusi este Spania.

Cursa din 9 mai 1993.

fakeru
3rd May 2007, 00:28
Cred ca totusi este Spania.

Cursa din 9 mai 1993.

nu, nu e spania

TAKAGI K.
3rd May 2007, 07:01
Senna - Prost - Schumacher
`Three best drivers of the 90's`
McLaren/Williams/Benetton B192
GP South African
Kyalami Circuit
March 14th 1993

Sorin Blaj
3rd May 2007, 08:24
Mersi Takagi, pentru lamuriri. Primul implus a fost sa zic Kyalami. :)

Te asteptam cu noi imagini de poveste. :ok:

Vezi ca sunt thread-uri dedicate atat lui Senna, cat si lui Schumacher.

TAKAGI K.
3rd May 2007, 09:27
inca cateva poze pt. Sorin Blaj un mare fan Schumi !

http://img253.imageshack.us/img253/9505/schumi0119951024to1.jpg


Michael Schumacher
"Victory Again - 1995"
Benneton B195
Engine Renault 3.0 V10
GP France
Magny-Cours Circuit
July 2nd 1995

TAKAGI K.
3rd May 2007, 09:33
http://img413.imageshack.us/img413/6615/schumi0119911024yj3.jpg


Michael Schumacher
"First Race"
Jordan 191
Engine Ford HB 3.5 V8
GP Belgium
Spa Francorchamps
August 25th 1991

aphelyon
3rd May 2007, 09:35
frumoase imaginile,
dar nu inteleg de ce le postezi aici ca nu au nici o legatura cu Marele Premiu al Spaniei de ANUL ASTA.

Sorin Blaj
3rd May 2007, 14:43
http://img413.imageshack.us/img413/6615/schumi0119911024yj3.jpg


Michael Schumacher
"First Race"
Jordan 191
Engine Ford HB 3.5 V8
GP Belgium
Spa Francorchamps
August 25th 1991
Mersi mult. :)

Asta cu prima cursa este excelenta. :ok:

Takagi, viitoarele imagini sa le pui pe thread-urile dedicate fiecarui pilot sau echipe, dupa caz.

aphelyon
3rd May 2007, 20:29
Teste Barcelona, ziua 4: Surpriza Coulthard
Joi, 03.05.2007


Surpriza interesanta astazi la Barcelona, in a patra zi de teste de pe Circuit de Catalunya. David Coulthard a reusit cel mai bun timp, devansandu-i pe Pedro de la Rosa si Felipe Massa, pilotii care s-au clasat pe pozitiile a doua, respectiv a treia la final.



Foarte interesant este faptul ca masinile Red Bull au dominat ultimele trei zile de teste, Coulthard confirmand practic forma buna in care se afla monoposturile austriece dupa ce Webber s-a clasat pe a doua pozitie in zilele 2 si 3 la Catalunya. Scotianul a reusit astazi insa mai mult decat atat, stabilind un nou record de tur pe noua pista reconfigurata de la Barcelona.



Sesiunea de astazi s-a terminat insa mai devreme decat era prevazut din cauza conditiilor meteo nefavorabile.



Iata clasamentul complet al timpilor de astazi.



1. Coulthard Red Bull 1:21.066
2. de la Rosa McLaren 1:21.267
3. Massa Ferrari 1:21.483
4. Fisichella Renault 1:21.876
5. Kubica BMW-Sauber 1:22.098
6. R.Schumacher Toyota 1:22.359
7. Klien Honda 1:22.807

fakeru
3rd May 2007, 21:09
nu e nimic surprinzator... coulthard a alergat in regim de calificari, la fel si de la rosa. de asta a si facut un timp atit de bun.

thanathos
4th May 2007, 00:00
la timpii/clasamentul ala a contribuit si vremea care a oprit testele mai repede decat era planificat.
Asta nu inseamna ca David n-a scos un timp excelent

aphelyon
4th May 2007, 00:13
Gata cu testele,pana saptamana viitoare.
Cele patru zile de teste s-au incheiat; Ferrari au dominat autoritar in primele trei, insa vremea capricioasa nu ne-a lasat sa ne facem o idee cat de cat corecta despre pasii facuti de echipe in aceasta pauza, inaintea Marelui Premiu al Spaniei, cea de-a patra etapa a sezonului 2007. Din fericire, abia in weekend-ul viitor vom sti care e raportul dintre Ferrari si McLaren, daca BMW s-au mai apropiat sau daca, de exemplu, Red Bull au reusit si ei sa iasa din mijlocul extrem de aglomerat al plutonului. Un lucru e sigur: Ferrari au impus rimtul - de departe - in primele trei zile, dar mai ales, Kimi Raikkonen a declarat (cu un entuziasm clar) ca acum este mult mai multumit de comportamentul masinii - iar daca e asa, rivalii sai vor avea de furca in weekend-ul viitor.

fakeru
4th May 2007, 14:30
iata si noua configuratie a circuitului
http://wildsoft.ru/img/cir/big/200704.gif
sper sa vedem si ceva depasiri in cursa

thanathos
4th May 2007, 18:54
Gata cu testele,pana saptamana viitoare.
Cele patru zile de teste s-au incheiat; Ferrari au dominat autoritar in primele trei, insa vremea capricioasa nu ne-a lasat sa ne facem o idee cat de cat corecta despre pasii facuti de echipe in aceasta pauza, inaintea Marelui Premiu al Spaniei, cea de-a patra etapa a sezonului 2007. Din fericire, abia in weekend-ul viitor vom sti care e raportul dintre Ferrari si McLaren, daca BMW s-au mai apropiat sau daca, de exemplu, Red Bull au reusit si ei sa iasa din mijlocul extrem de aglomerat al plutonului. Un lucru e sigur: Ferrari au impus rimtul - de departe - in primele trei zile, dar mai ales, Kimi Raikkonen a declarat (cu un entuziasm clar) ca acum este mult mai multumit de comportamentul masinii - iar daca e asa, rivalii sai vor avea de furca in weekend-ul viitor.

ce e mai ingrijorator pentru McLaren e ca evident n-au aratat nici un progres in teste. Au fost in mijlocul plutonului si nimeni nu i-a scos de-acolo. In schimb ambii piloti ferrari au facut legea. In a 4-a zis lucrurile-s irelevante pentru ca vremea n-a lasat pe toata lumea sa se desfasoare.
In alta ordine de idei, modificarea masinii Ferrari (despre care va invit cu caldura sa cititi pe unde apucati, stiu ca-s rare articolele) se pare ca e o revolutie. Franz Tost a declarat ca ceea ce testeaza ferrari e practic o noua masina. Si masina asta nici macar nu e B-spec.
Massa declara dupa a 3-a zi de teste: "We are at least half a second faster than before"
Sport Bild sunt si mai optimisti si spun ca avantajul ferrari la barcelona ar putea ajunge la +1 sec/tur fata de McLaren.

Din declaratii de presa, aripi ce sa atraga fotografii si teste in draci cu rezultatele pe care le stim toti, daca stai putin si analizezi situatia, the big picture kinda' look like this: McLaren incearca orice in incercarea evidenta de a ajunge din urma ferrari si de a incerca sa faca probabil un mic pas inainte. Sunt constienti ca au castigat o cursa in care amandoi pilotii ferrari au avut probleme, insa in rest au luat-o peste botic fara drept de apel. Nu stiu cum si nu stiu exact ce sa faca si incercarea radicala cu aripa fata e dovada cat se poate de clara. Pe de alta parte, exista 2 echipe ce-si cunosc f bine masinile, au un plan de dezvoltare si in urmeaza consistent: Una e BMW. S-ar putea ca din iunie-iulie BMW sa ia locul vacant lasat de Renault in Sfanta Treime din F1 si sa emita pretentii puternice la locul de "vice". A doua echipa e Ferrari. O echipa ce in general porneste sezonul incet si-l termina cu turatia la maxim. Anul asta se pare ca cu toata pornirea lenta , tot sunt in frunte. Pe langa asta, se pare ca la ferrari exista " a man with a plan". Noul sistem de racire era in schema de cateva luni. In teste si-a dovedit forta. Masina nici macar nu e anuntata ca si B-spec, ceea ce inseamna ca pe mijlocul anului vor veni adevaratele modificari. Oare in ce or consta alea? La inceput de sezon lumea F1 se crucea de wheelbase-ul ferrari, care e cel mai mare din F1. La momentul ala "specialistii" ziceau ca un wheelbase mic ajuta la protejarea gumelor si ca masina ferrari f probabil le va uza excesiv. Specialistii aia acu tac si se fac ca n-au spus asa ceva niciodata.

aphelyon
4th May 2007, 19:30
asa e ,am citit si eu,au facut cateva schimbari importante Ferrari si se pare ,cu folos.

Sorin Blaj
4th May 2007, 19:36
Sper sa defileze Ferrari, pe circuitul din Barcelona.

aphelyon
4th May 2007, 20:03
Daca Hamilton ar castiga ar deveni cel mai tanar castigator de GP din Formula 1 , Hamilton are numai 22 de ani

Fernando Alonso (29/07/1981 )dupa cateva saptamani dupa ce implinise 22 ani a castigat Marele Premiu al Ungariei in 2003 si a fost declarat cel mai tanar castigator de GP din F1,pe cand Lewis Hamilton(07/01/1985) are 22 impliniti din ianuarie... deci nu poate deveni cel mai tanar castigator de GP.

aphelyon
4th May 2007, 20:09
Norbert Haug, seful motorsportului de la McLaren, este de parere ca Grand Prix-ul Spaniei este unul foarte important, care poate decide lupta de la nivel inalt."Acest Mare Premiu este unul in care se va putea observa cine are cele mai multe sanse la castigarea titlului mondial. Obiectivul nostru(McLaren) este acela de a castiga, pentru a putea aborda cu un moral superior celelalte curse. Cu siguranta cine va castiga va deveni favorit", a declarat Haug.

thanathos
4th May 2007, 20:25
face declaratii si-asta sa nu taca.
cum adica daca vor castiga vor fi favoriti? pe baza la ce? In cel mai fericit caz, castigatorul cursei va avea maxim 4 puncte avans fata de urmaritori. 4. dupa 4 curse. mai sunt 13. Asta inseamna ca esti favorit? Cine stie ce-a mancat omul ieri...ar fi bine sa viziteze un doctor.
Anul trecut la jumatatea sezonului Renault erau inca un cap peste toti ceilalti, si numai un ghinion al lui Schumi i-a facut campioni.
hai sa fim seriosi. Declaratiile astea, care nu fac altceva decat imagine in presa, combinate cu incercarile disperato-revolutionare.fara folos, de a modifica masina incep sa-mi dea de banuit ca McLaren sunt in kko pana la gat. Stilul asta seamana izbitor de mult cu cel folosit in cazul avortonului MP4-18, masina care ar fi distrus ferrari DACA ar fi ajuns vreodata pe pista.

flor
4th May 2007, 20:44
nu se poate decide acum cine va castiga-e prea devreme! se pot departaja unii dar nu f mult!vom vedea ce va face Massa-sper sa puncteze si sa revina in top-nu ca n-ar fi...totul este pt reclama! si mult anuntata si asteptata:ok: revenire a lui schumi fie ea si la standurile Ferrari va duce la o crestere a audientei si a interesului pt aceasta cursa,pe care oricum europenii o asteptau,fiind mult mai pasionati de f1 decat restul mapamondului.

aphelyon
4th May 2007, 20:48
ei acuma fiecare are dreptul la opinie nu?(ma refer la norberg)
ai dreptate thanathos,nu poti sti clar cine va iesi invingator al campionatului, poate chiar pana la ultima cursa,tinand cont de cat de stransa e lupta in acest sezon.

fakeru
5th May 2007, 11:03
cine se va descurca bine pe acest circuit se va descurca bine si pe restul circuitelor, datorita faptului ca acest circuit imbina toti factorii la care trebuie sa raspunda un bolid. nu degeaba se fac aici multe teste. poate ca haug lasta s-a referit. evident chiar daca cistiga ferrari acesta cursa, el nu-si scoate echipa dintre favorite la titlul constructorilor. cred ca se asteapta la o dominare a echipei ferrari.

RAIKKONEN K.
5th May 2007, 11:41
KIMI RAIKKONEN CAMPION 2007!
McLaren Mercedes CAMPIONA 2007!

flor
5th May 2007, 12:03
KIMI RAIKKONEN CAMPION 2007!
McLaren Mercedes CAMPIONA 2007!
:confused:

Sorin Blaj
5th May 2007, 19:08
Noul eleron McLaren va fi prezent in cursa la Barcelona
Sambata, 05.05.2007


Inginerii McLaren s-au aratat multumiti de eficienta noului eleron-fata, testat in cursul pregatirilor de la Barcelona, astfel ca acesta va face parte din arsenalul cu care echipa britanica va ataca cursa de peste o saptamana.

Desi in prima faza se parea ca inovatia nu i-a multumit pe oficialii McLaren, aceasta urmeaza sa fie aplicata imediat pe masinile pilotate de Alonso si Hamilton.

Informatia a fost confirmata de presedintele Martin Whitmarsh, pilotii afirmand ca "podul" - asa cum este numita noua aripioara care trece peste nasul masinii - a determinat un timp mai bun in teste.

"In aceste conditii, inovatia tehnicienilor nostri va face parte din optiunile disponibile la Marele Premiu al Barcelonei", a declarat ieri Whitmarsh



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/noul-eleron-mclaren-va-fi-prezent-in-cursa-la-barcelona-3114.html

aphelyon
6th May 2007, 16:27
Massa vrea sa fie primul pilot care castiga 2 curse consecutiv in acest sezon:"It has improved the car a lot, it will help a great deal for the next race, and the one after," Felipe despre noile setari ale masinii.In acelasi timp el considera ca principalii rivali (McLaren si BMW) le-ar putea strica planurile lui si echipei sale:"McLaren was the one which was more dangerous for us in the first two races [...] My opinion is that it will stay like that, it will carry on like that but at the same time you need to pay attention to BMW, which showed a strong performance in the last races, especially Nick Heidfeld was more competitive."
Felipe are planuri mari ...dar eu cred ca primul pe lista care i-ar putea strica aceste planuri in weekendul viitor este chiar Kimi.

Sorin Blaj
6th May 2007, 19:43
Daca vremea va fi frumoasa, Massa are prima sansa.

Pe ploaie Massa nu este prea competitiv.

aphelyon
7th May 2007, 10:36
cateva informatii despre Catalunya :

LAP RECORD
driver: G. Fisichella
time: 1:15.641 min
speed:220.213 km/h
date: 08/05/2005
car: Renault RS25

record pole: 1:14.648 min
driver: F. Alonso
date: 14/05/2006
car: Renault RS26

GRANDPRIX WINNERS :

2006 Fernando Alonso Renault RS26 1:26:21.759 212,075 km/h
2005 Kimi Räikkönen McLaren MP4/20 Mercedes 1:27:16.830 209,845km/h
2004 Michael Schumacher Ferrari F2004 1:27:32.841 213.951 km/h
2003 Michael Schumacher Ferrari F2003 GA 1:33:46.933 196.700 km/h
2002 Michael Schumacher Ferrari F2002 1:30:29.981 203.835 km/h
2001 Michael Schumacher Ferrari F2001 1:31:03.305 202.592 km/h
2000 Mika Häkkinen McLaren MP4/15 Mercedes 1:33:55.390 196.405 km/h
1999 Mika Häkkinen McLaren MP4/14 Mercedes 1:34:13.665 195.688 km/h
1998 Mika Häkkinen McLaren MP4/13 Mercedes 1:33:37.621 196.943 km/h
1997 Jacques Villeneuve Williams FW19 Ranault 1:30:35.896 200.396 km/h
1996 Michael Schumacher Ferrari F310 1:59:49.307 153.856 km/h
1995 Michael Schumacher Benetton B195 Renault 1:34:20.507 195.410 km/h
1994 Damon Hill Williams FW16 Renault 1:36:14.374 192.367 km/h
1993 Alain Prost Williams FW15C Renault 1:32:27.685 200.227 km/h
1992 Nigel Mansell Williams FW14B Renault 1:56:10.674 159.353 km/h
1991 Nigel Mansell Williams FW14 Renault 1:38:41.541 187.586 km/h

Sorin Blaj
9th May 2007, 17:33
Schumi va urmări Marele Premiu al Spaniei de la boxele echipei Ferrari



În acest weekend, Michael Schumacher va fi prezent, pentru prima oară după retragere, la o cursă de Formula 1. Germanul va merge la Barcelona pentru a urmări Marele Premiu al Spaniei de la fața locului, însă nu doar ca spectator. Purtătoarea sa de cuvînt, Sabine Kehm, a declarat că Schumi va fi un membru activ al echipei Ferrari.

“Va urmări totul din spate și va observa unde pot fi aduse îmbunătățiri”, a spus Kehm. Declarația vine după ce presa a acreditat ideea că germanul nu va vorbi cu jurnaliștii în acest weekend. Cei de la Ferrari și reprezentanții lui Schumacher nu au organizat nici un eveniment legat de prezența germanului la boxele echipei, în ciuda uriașului interes media pentru septuplul campion mondial.



Sursa: http://www.autof1.ro/index/Schumi_va_urmari_Marele_Premiu_a.html

georg40
9th May 2007, 21:19
Daca Alonso este favorit sau nu, nu stiu exact.
Stiu insa ca el va lupta pana la epuizare pentru victorie, pentru el un succes in fata propriului public fiind cel mai mare si cel mai important.

Sorin Blaj
10th May 2007, 12:22
Shuhei Nakamoto: "Aerodinamica masinii va face diferenta in Catalunya"
Joi, 10.05.2007


Shuhei Nakamoto, directorul tehnic sef al celor de la Honda, considera ca in Spania vor avea castig de cauza monoposturile care vor avea cea mai buna aerodinamica.

"Pentru a ne prezenta cum trebuie in Spania am testat foarte mult in ultima perioada. S-a insistat cel mai mult pe componentele aerodinamice ale lui RA107. Sunt de parere ca acest lucru va face diferenta in Catalunya. Am realizat pasi importanti, dar trebuie sa recunosc ca mai avem mult de munca", a spus Nakamoto.

Honda F1 Racing Team nu a reusit sa acumuleze niciun punct pana in acest moment, fiind una dintre dezamagirile startului de sezon din Formula 1.

Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/shuhei-nakamoto-aerodinamica-masinii-va-face-diferenta-in-catalunya-3209.html

Froadi
10th May 2007, 15:57
Programul cursei din Spania:
Barcelona, Spania - etapa a IV-a

VINERI, 11 mai
11.00-12.30 Antrenamente libere 1
15.00-16.30 Antrenamente libere 2

SAMBATA, 12 mai
12.00-13.00 Antrenamente libere 3
15.00 Calificari

DUMINICA, 13 mai
15.00 Cursa

aphelyon
11th May 2007, 08:52
Circuit de Catalunya


Prima etapa din Europa in 2007

Spania si-a facut aparitia in Formula 1 foarte devreme, sezonul din 1951 trecand si prin aceasta tara; in trecut, cursele se tineau pe circuite stradale, insa accidentele si lipsa de siguranta a pistelor a dus la mutarea Marilor Premii, incepand cu anul 1991, pe Circuit de Catalunya.
Primele doua Mari Premii spaniole s-au organizat in 1951 si 1954 pe circuitul stradal din Pedralbes - un circuit rapid si foarte lat care a dat cateva curse destul de interesante. Dupa o pauza lunga, Formula 1 s-a reintors in Spania in anul 1968 pentru sapte ani, cursele fiind tinute alternativ pe doua piste total diferite: circuitul stradal rapid si periculos Montjuich Park (Barcelona), si circuitul destul de anost de la Jarama, de langa Madrid.

Circuitul Montjuich Park era unul destul de reusit pe care autoritatile organizau curse inca dinainte de cel de-al doilea Razboi Mondial, insa lipsa de siguranta si vitezele ametitoare la care se ajungea erau prea mult pentru o pista ale carei singure masuri de protectie erau niste bariere. In 1975 cursa de aici a fost chiar boicotata de catre piloti din cauza acelorasi bariere - s-a descoperit ca nici acestea nu erau suficient de bine stranse, facand mai mult parte din decor. Singurul care s-a mentinut pe pozitii renuntand la cursa a fost Campionul Mondial de atunci, Emerson Fittipaldi, ceilalti piloti alegand sa continue; cursa a fost oprita cu steag rosu dupa ce Rolf Stommelen (Embassy Hill) a iesit in decor, una dintre aripi cedand, accident in care au murit cinci oameni.

S-a renuntat astfel imediat la acest circuit, cursele organizandu-se acum, pana in 1981, pe circuitul de la Jarama - o pista murdara si foarte virajata care n-a fost deloc po****ra. Intre 1986 si 1990 Formula 1 s-a mutat la Jerez pentru Marele Premiu al Spaniei, insa si acest circuit a semanat foarte mult cu Jarama, iar dupa accidentul violent suferit de Martin Donnelly in 1990 s-a renuntat si la Jerez - acest circuit mai revine in Formula 1 in anii 1994 si 1997, cand se organizeaza aici asa-numitul Mare Premiu al Europei.

Noul Circuit de Catalunya din Barcelona a gazduit Marele Premiu al Spaniei din 1991 si pana in prezent. Dupa o succesiune de curse neinteresante, circuitul primeste, din pacate, reputatia unuia plictisitor, fara prea multa actiune. Desi este circuitul cu cea mai mare varietate de viraje, dar si cu cea mai lunga linie dreapta (cea din fata boxelor, de la start-sosire), Circuit de Catalunya ofera cam o singura posibilitate de a efectua depasiri - primul viraj, S-ul Elf de la inceputul turului, imediat dupa lunga linie dreapta. Teoretic, loc de depasire ar fi si in La Caixa, virajul 10 postat imediat dupa linia dreapta din spate, insa turbulentele generate de masina din fata prin Campsa (viraj rapid) impiedica acest lucru.

Valabil pana la modificarile facute in acest an: cele mai rapide viraje ale circuitului sunt cele cu numarul 12 si 13, viraje de dreapta, in coborare, aflate la sfarsitul turului prin care se trece in viteza a patra cu circa 250 km/h, ambele avand o importanta colosala pentru efectuarea unui tur rapid, caci dupa ele urmeaza lunga linie dreapta pe care trebuie sa intri cu o viteza cat mai mare – acestea sunt doua dintre cele mai frumoase viraje din Formula 1. Introducerea sincanei de la sfaristul turului din acest an a facut ca unul dintre farmecele Circuit de Catalunya sa dispara in favoarea sigurantei. Totusi, pentru sicana pilotii vor trebui acum sa franeze mult si e posibil sa vedem ceva actiune in acest sector. De asemenea lunga linie dreapta care urmeaza acum sicana (ultimul viraj poate fi considerat o linie dreapta) poate si ea ajuta la depasiri – cei care vor trece cu bine prin sicana pot incerca depasirea. Transformat intr-un veritabil ac de par pentru marirea oportunitatilor de depasire, La Caixa (virajul cu numarul 10) este cel mai lent viraj al circuitului, negociat cu aproximativ 85 km/h.

Duelul roata-la-roata purtat la viteze de peste 300 km/h dintre Nigel Mansell si Ayrton Senna din cursa de debut pentru Circuit de Catalunya (1991) sau victoria lui Michael Schumacher pentru Benetton din 1995 in numai 5 trepte pentru jumatate din cursa, pot fi mentionate in cartea de vizitia a acestui circuit.

Tururi: 66
Distanta unui tur: 4,655 km
Cursa: 66 tururi – 307,104 km

Pit Stop posibil
1 oprire - tururile 28-32
2 opriri - tururile 19-26, 39-47
3 opriri - tururile 16-19, 30-36, 44-50

Recordul Circuitului
Giancarlo Fisichella (Renault) 1:15.641 (2005)

Caracteristici:
Motor in sarcina totala per tur: 64%
Viteza maxima: 312 km/h
Cea mai lunga perioada flat-out: 13 sec, 1010 m
Viraje dreapta/stanga: 8/6
Uzura pneurilor: medie/ridicata
Uzura franelor: medie
Apasare aerodinamica: ridicata
Aderenta: medie
Schimbari de treapta per tur: 38

Mari Premii tinute: 16

Castigatorii anteriori:
2006 1:26'21.759 Fernando Alonso Renault R26
2005 1:27'16.830 Kimi Raikkonen McLaren MP4/20
2004 1:27'32.841 Michael Schumacher Ferrari F2004
2003 1:33'46.933 Michael Schumacher Ferrari F2003-GA
2002 1:30'29.981 Michael Schumacher Ferrari F2002
2001 1:31'03.305 Michael Schumacher Ferrari F2001
2000 1:33'55.390 Mika Hakkinen McLaren MP4/15
1999 1:34'13.665 Mika Hakkinen McLaren MP4/14
1998 1:33'37.621 Mika Hakkinen McLaren MP4/13
1997 1:30'35.896 Jacques Villeneuve Williams FW19
1996 1:59'49.307 Michael Schumacher Ferrari F310
1995 1:34'20.507 Michael Schumacher Benetton B195
1994 1:36'14.374 Damon Hill Williams FW16
1993 1:32'27.685 Alain Prost Williams FW15C
1992 1:56'10.674 Nigel Mansell Williams FW14B
1991 1:38'41.541 Nigel Mansell Williams FW14

Pole position-uri anterioare:
2006 1'14.648 Fernando Alonso Renault R26
2005 2'31.421 Kimi Raikkonen McLaren MP4/20
2004 1'15.022 Michael Schumacher Ferrari F2004
2003 1'17.762 Michael Schumacher Ferrari F2003-GA
2002 1'16.364 Michael Schumacher Ferrari F2002
2001 1'18.201 Michael Schumacher Ferrari F2001
2000 1'20.974 Michael Schumacher Ferrari F1-2000
1999 1'22.088 Mika Hakkinen McLaren MP4/14
1998 1'20.262 Mika Hakkinen McLaren MP4/13
1997 1'16.525 Jacques Villeneuve Williams FW19
1996 1'20.650 Damon Hill Williams FW18
1995 1'21.452 Michael Schumacher Benetton B195
1994 1'21.908 Michael Schumacher Benetton B194
1993 1'17.809 Alain Prost Williams FW15C
1992 1'20.190 Nigel Mansell Williams FW14B
1991 1'18.751 Gerhard Berger McLaren MP4/6

aphelyon
11th May 2007, 09:03
http://img213.imageshack.us/img213/6940/barcelonacircuit07modifdw6.jpg (http://imageshack.us)

Sorin Blaj
11th May 2007, 09:09
Interesanta. :ok:

fakeru
11th May 2007, 11:49
niste timpuri intermediare de la sesiunea de practica:
P Name Best Gap S1 S2 S3 Laps
1 1 F.AL0NS0 1:22.268 22.9 31.2 7
2 12 J.TRULLI 1:22.740 0.472 32.2 29.3 10
3 2 L.HAMILTON 1:22.740 0.472 23.1 6
4 11 R.SCHUMACHER 1:22.897 0.629 23.1 31.0 28.6 8
5 10 R.KUBICA 1:23.001 0.733 23.1 7
6 3 G. FISICHELLA 1:23.397 1.129 23.3 31.4 28.6 7
7 17 A.WURZ 1:23.495 1.227 23.1 31.3 28.9 8
8 16 N.ROSBERG 1:23.531 1.263 23.2 31.3 28.7 9
9 9 N.HEIDFELD 1:23.727 1.459 23.2 31.3 28.8 8
10 4 H. KOVALAINEN 1:23.744 1.476 23.3 31.3 6
11 7 J. BUTTON 1:24.056 1.788 23.6 8
12 2З А. DAVIDSON 1:24.648 2.380 23.8 31.8 28.9 8
13 8 R. BARRICHELLO 1:24.682 2.414 23.6 31.6 29.1 8
14 19 S. SPEED 1:24.702 2.434 23.6 31.9 29.0 6
15 18 V.LIUZZI 1:25.059 2.791 23.9 32.0 28.9 8
16 22 T.SATO 1:25.222 2.954 24.0 31.8 29.1 5
17 20 A.SUTIL 1:25.763 3.495 23.7 32.3 29.2 8
18 21 C.ALBERS 1:26.253 3.985 24.1 32.4 29.4 8

aphelyon
11th May 2007, 11:53
in acest moment:

1 Alonso 1:22:268
2 Raikkonen 1:22:291
3 Hamilton 1:22:585
4 Trulli 1:22:740
5 Schumacher 1:22:897

Sorin Blaj
11th May 2007, 12:13
Tarziu au iesit si cei de la Ferrari. Acum sunt pe 3 si 4, dupa Hamilton si Alonso.

aphelyon
11th May 2007, 12:23
kubica locul 4 intre raikkonen si massa ...

Froadi
11th May 2007, 12:37
finale

Driver Teams Time Diff lap
1 L. Hamilton McLaren 1:21.880
2 F. Alonso McLaren 1:22.268 +0:00.388
3 K. Raikkonen Ferrari 1:22.291 +0:00.411
4 R. Kubica BMW 1:22.446 +0:00.566
5 F. Massa Ferrari 1:22.585 +0:00.705
6 A. Davidson Super Aguri 1:22.665 +0:00.785
7 J. Trulli Toyota 1:22.740 +0:00.860
8 R. Schumacher Toyota 1:22.843 +0:00.963
9 N. Rosberg Williams 1:23.048 +0:01.168
10 J. Button Honda 1:23.114 +0:01.234
11 A. Wurz Williams 1:23.131 +0:01.251
12 N. Heidfeld BMW 1:23.170 +0:01.290
13 T. Sato Super Aguri 1:23.316 +0:01.436
14 H. Kovalainen Renault 1:23.322 +0:01.442
15 G. Fisichella Renault 1:23.397 +0:01.517
16 D. Coulthard Red Bull 1:23.428 +0:01.548
17 M. Webber Red Bull 1:23.444 +0:01.564
18 R. Barrichello Honda 1:23.479 +0:01.599
19 A. Sutil Spyker 1:23.954 +0:02.074
20 V. Liuzzi Toro Rosso 1:24.104 +0:02.224
21 S. Speed Toro Rosso 1:24.179 +0:02.299
22 C. Albers Spyker 1:24.396 +0:02.516

KONARTIST
11th May 2007, 12:40
Desi nu e foarte relevant acest Practice 1 , Hamilton asta e dat naibii!!!

aphelyon
11th May 2007, 12:42
si Davidson a realizat un timp excelent

Sorin Blaj
11th May 2007, 13:09
Barcelona, antrenamente libere 1: Hamilton castiga
Vineri, 11.05.2007


In cadrul primelor antrenamente libere din Spania britanicul Lewis Hamilton a fost cel mai rapid, urmat fiind de coechipierul sau Fernando Alonso si de finlandezul Kimi Raikkonen.

Imediat dupa Raikkonen s-a clasat polonezul Kubica, cel care a reusit sa-l devanseze pe Felipe Massa. Surpriza antrenamentelor a venit de la Anthony Davidson, de la Super Aguri, care dupa ce a stabilit cel mai bun timp pe sectorul 3 al circuitului a terminat antrenamentele pe locul al 6-lea.

Au dezamagit din nou pilotii Renault, cei care s-au situat pe locurile 14 si 15.



SPANIA - CLASAMENT PILOTI ANTRENAMENTE LIBERE 1:


Poz Pliot Timp Diferenta Puncte
1. Lewis Hamilton MAREA BRITANIEMcLaren 1:21.880 -
2. Fernando Alonso SPANIAMcLaren 1:22.268 +0.388 -
3. Kimi Raikkonen FINLANDAFerrari 1:22.291 +0.411 -
4. Robert Kubica POLONIABMW Sauber 1:22.446 +0.566 -
5. Felipe Massa BRAZILIAFerrari 1:22.565 +0.685 -
6. Anthony Davidson MAREA BRITANIESuper Aguri 1:22.740 +0.785 -
7. Jarno Trulli ITALIAToyota 1:22.843 +0.860 -
8. Ralf Schumacher GERMANIAToyota 1:23.048 +0.963 -
9. Nico Rosberg GERMANIAWilliams 1:23.114 +1.168 -
10. Jenson Button MAREA BRITANIEHonda 1:23.131 +1.234 -
11. Alexander Wurz AUSTRIAWilliams 1:23.170 +1.251 -
12. Nick Heidfeld GERMANIABMW Sauber 1:23.316 +1.290 -
13. Takuma Sato JAPONIASuper Aguri 1:23.322 +1.436 -
14. Heikki Kovalainen FINLANDARenault 1:23.397 +1.442 -
15. Giancarlo Fisichella ITALIARenault 1:23.428 +1.517 -
16. David Coulthard MAREA BRITANIERed Bull 1:23.444 +1.548 -
17. Mark Webber AUSTRALIARed Bull 1:23.479 +1.564 -
18. Rubens Barrichello BRAZILIAHonda 1:23.954 +1.599 -
19. Adrian Sutil GERMANIASpyker 1:23.954 +2.074 -
20. Vitantonio Liuzzi ITALIAToro Rosso 1:24.104 +2.224 -
21. Scott Speed S.U.A.Toro Rosso 1:24.179 +2.299 -
22. Christijan Albers OLANDASpyker 1:24.396 +2.516 -



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/barcelona-antrenamente-libere-1-hamilton-castiga-3237.html

Lordul
11th May 2007, 14:47
Hamilton asta e dat in masa , SENZATIONAL ,FANTASTIC ,INCREDIBIL , ULUITOR DE RAPiD , bvo Lewis s-o tii tot asa si sa castigi titlul poate chiar anul asta , sitti cum se spune cand doi se cearta(Alonso si Kimi) al treilea castig(Lewis)....

Sorin Blaj
11th May 2007, 14:59
... sau Massa. :) :ok:

Froadi
11th May 2007, 15:23
Deocamdata Hamilton se tine tare. este inca primul cu 1:22.188

Sorin Blaj
11th May 2007, 15:26
Si Speed a urcat pe 2, in fata lui Alonso.

dumy84
11th May 2007, 16:56
Fernando Alonso a fost cel mai rapid in a doua sesiune de antrenamente libere, incheind cu timpul de 1:21.397. Pe 2 si 3 au urcat Fisichella si Kovalainen. Sa-si fi revenit oare Renault? Ar fi frumos o lupta in 4: McLaren, Ferrari, Renault si BMW-Sauber.

Sorin Blaj
11th May 2007, 17:04
Barcelona, antrenamente libere 2: Surprize de la Renault
Vineri, 11.05.2007


Fernando Alonso a reusit cel mai rapid tur de pista in cea de-a doua sesiune a antrenamentelor libere de la Barcelona.

El a fost urmat de cei doi piloti ai echipei Renault, Fisichella si Kovalainen, care au aratat o cu totul alta fata in comparatie cu primele antrenamente libere. Pe pozitia a patra s-a clasat Felipe Massa, in timp ce Hamilton si Raikkonen s-au aflat pe locurile 5 respectiv 6.


SPANIA - CLASAMENT PILOTI ANTRENAMENTE LIBERE 2:


Poz Pliot Timp Diferenta Puncte
1. Fernando Alonso SPANIAMcLaren 1:21.397 -
2. Giancarlo Fisichella ITALIARenault 1:21.684 +0.287 -
3. Heikki Kovalainen FINLANDARenault 1:21.966 +0.569 -
4. Felipe Massa BRAZILIAFerrari 1:22.048 +0.651 -
5. Lewis Hamilton MAREA BRITANIEMcLaren 1:22.188 +0.791 -
6. Kimi Raikkonen FINLANDAFerrari 1:22.251 +0.854 -
7. Nico Rosberg GERMANIAWilliams 1:22.415 +1.018 -
8. Nick Heidfeld GERMANIABMW Sauber 1:22.543 +1.146 -
9. Mark Webber AUSTRALIARed Bull 1:22.589 +1.192 -
10. Scott Speed S.U.A.Toro Rosso 1:22.617 +1.220 -
11. Robert Kubica POLONIABMW Sauber 1:22.710 +1.313 -
12. David Coulthard MAREA BRITANIERed Bull 1:22.719 +1.322 -
13. Jenson Button MAREA BRITANIEHonda 1:22.808 +1.411 -
14. Rubens Barrichello BRAZILIAHonda 1:22.926 +1.529 -
15. Alexander Wurz AUSTRIAWilliams 1:22.950 +1.553 -
16. Vitantonio Liuzzi ITALIAToro Rosso 1:23.143 +1.746 -
17. Ralf Schumacher GERMANIAToyota 1:23.219 +1.822 -
18. Jarno Trulli ITALIAToyota 1:23.307 +1.910 -
19. Takuma Sato JAPONIASuper Aguri 1:23.493 +2.096 -
20. Anthony Davidson MAREA BRITANIESuper Aguri 1:23.497 +2.100 -
21. Adrian Sutil GERMANIASpyker 1:23.609 +2.212 -
22. Christijan Albers OLANDASpyker 1:23.736 +2.339 -



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/barcelona-antrenamente-libere-2-surprize-de-la-renault-3248.html

KONARTIST
11th May 2007, 17:41
Unde sunt inovatiile Ferrari cu 0.5 - 1 s /tur???anul asta(sunt fan KIMI) Mc Laren ii va spulbera!in doar 3 curse Ferrari nu numai ca a pierdut avansul pe care il avea dar acum vad ca au ajuns in spatele lui McLaren,iar distanta va creste pe parcursul sezonului!! singura mea speranta mai ramane fiabilitatea, unde desi nici McLaren nu a dat pana acum gres,cred ca totusi la acest capitol este in urma ! fiabilitatea mai e singura speranta a fanilor Ferrari!

thanathos
11th May 2007, 18:24
chill out dude.

sa-ti dau un timp din teste, asa ca reminder Kimi Raikkonen, Ferrari, 1:21.194
Daca tu crezi ca ferrari au aratat intregul potential azi, te inseli. Discutam maine, dupa calificari. Probabil au incercat chestii care nu le-au reusit, setari diferite, etc. A fost doar o zi de teste. McLaren sunt experti in a freca menta cu presa, intotdeauna sunt in top. Asa ca nu-mi fac griji

aphelyon
11th May 2007, 22:58
Massa: "Nu ma sperie parcursul bun al lui Alonso"
Vineri, 11.05.2007


Brazilianul Felipe Massa se declara neimpresionat de forma buna aratata de Fernando Alonso in cadrul antrenamentelor libere de vineri de la Barcelona.



"Nu este atat de important pentru mine ce a facut Alonso astazi. Noi am incercat sa vedem care sunt setarile bune pentru cursa. Nu sunt speriat de parcursul lui Fernando sau de faptul ca a scos un timp destul de bun. Poate el si Hamilton au alta strategie prin care si-au setat deja masinile. Noi inca lucram la asta", a declarat Massa.



Pilotul celor de la Ferrari s-a declarat increzator in sansele sale de a reusi un rezultat mare in Catalunya.

aphelyon
11th May 2007, 23:08
Reactii dupa prima zi


Declaratii McLaren Mercedes, Renault, Ferrari si BMW Sauber

Fernando Alonso (McLaren Mercedes): "Un start grozav pentru cursa mea de casa, cu o prima zi de antrenamente fara nicio problema. Am parcurs programul uzual de evaluare a pneurilor si reglaje, dar balansul masinii a fost unul bun destul de devreme. Cu siguranta am imbunatatit si mai mult masina fata de Bahrain. Astept cu nerabdare restul weekend-ului si vreau sa dau tot ce pot pentru toti suporterii."

Lewis Hamilton (McLaren Mercedes): "Am parcurs programul prestabilit concentrandu-ne asupra pneurilor si a reglajelor. Am stabilit cel mai rapid tur al meu devreme in sesiune si am putut sa fiu consistent pe tot parcursul ei, asa ca sunt destul de increzator pentru restul weekend-ului."

Giancarlo Fisichella (Renault): "A fost o zi normala pentru noi: aveam stabilita o agenda incarcata si am dus la bun sfarsit tot ce ne-am propus fara sa intampinam nicio problema. Facand modificari masinii, am reusit sa imbunatatim set-up-ul putin, dar manevrabilitatea este inca inconsistenta. Insasinceri sa fim, la asta ne si asteptam in acest moment. Sentimentul meu este ca poate suntem putin mai apropiati de masinile din fata noastra, desi clar nu suntem suficient de rapizi pentru locul doi. Ca de obicei, trebuie sa nu uitam ca e vorba numai de ziua de vineri, asa ca trebuie sa asteptam si sa vedem ce se intampla maine. Lupta dintre echipele din mijlocul plutonului este extrem de stransa si trebuie sa fortam limitele maine pentru a ne pozitiona cat mai bine pe grila de start."

Heikki Kovalainen (Renault): "Sincer sa fiu, cred ca a fost un start bun de weekend pentru noi. Am completat programul, totul a mers ca uns, si am imbunatatit balansul masinii putin fata de cum incepuseram. Asa ca avem un punct de plecare bun pentru ultima sesiune de antrenamente libere de maine. Am facut o piruieta la sfarsitul sesiunii, dar n-a fost nimic serios - fortam pe un tur cronometrat si am iesit larg in spatele unui Red Bull, pierzand controlul. Dar asa pilotez eu, atacand mereu, si vom continua sa fortam si maine. Telul nostru trebuie sa fie o clasare in top 10 dar, asa ca in ultimele trei curse, va fi dificil."

Felipe Massa (Ferrari): "Este dificil sa evaluezi situatia dupa aceste trei ore de antrenamente. Conditiile in care se prezinta pista sunt in mod clar foarte diferite de cele avute in testul de saptamana trecuta, dar, per total, sunt destul de multumit de ceea ce s-a facut astazi. Cat de multumit voi fi, vom sti abia dupa cursa de duminica!"

Kimi Raikkonen (Ferrari): "Conditiile in care s-a prezentat pista au fost foarte diferite de cele gasite in testul de saptamana trecuta si cu siguranta exista mai putina aderenta. Asa ca avem ceva probleme cu gasirea balansului perfect pentru masina. Toata munca noastra s-a concetrat pe gasirea celui mai bun set-up pentru cursa. Va trebui sa studiem datele culese cu mare grija pentru a ne imbunatati ritmul, atat pentru calficairi, cat si pentru cursa de duminica."

Robert Kubica (BMW Sauber): "Am gasit conditii diferite fata de cele avut in testul de saptamana trecuta. Balansul masinii este destul de diferit, si avem ceva probleme de supravirare pe puntea spate si este cam violenta. Trebuie sa analizam totul pentru a gasi balansul potrivit maine. Am pus noua aripa pentru prima data de dimineata si am verificat-o din nou in ultima parte a celei de-a doua sesiuni. Este putin mai bine, dar trebuie sa rulam mai mult cu ea."

Nick Heidfeld (BMW Sauber): "Pentru mine a fost important ca am pilotat in ambele sesiuni astazi. Am testat aici, dar n-am putut sa compar cele doua specificatii pentru aceasta cursa pentru ca in a doua zi din cele doua pe care le-am avut la dispozitie a plouat. Pregatirea noastra pare in regula si de asemenea, noua aripa fata pare sa functioneze bine. Cred ca pozitia noastra de astazi nu reflecta cat de competitivi suntem. Noua sectiune a pistei schimba fiecare tur pentru ca asflatul este foarte nou. Asta face pilotajul mai dificil acum, dar sunt multumit de modificarea adusa circuitului caci acum este mai sigur."

aphelyon
12th May 2007, 12:41
1 Hamilton 1:21:233
2 Massa 1:21:659
3 Raikkonen 1:21:874
4 Alonso 1:21:893
5 Coulthard 1:22:143
Davidson al 7lea timp ...abia astept sa vad ce face in cursa :)
din momentul asta au mai ramas 19 minute de teste

fakeru
12th May 2007, 13:03
P Name Beat Gap
1 2 L.HAMILTON 1:21.233
2 1 F. ALONSO 1:21.312 0.079
3 10 R.KUBICA 1:21.364 0.131
4 9 N. HEIDFELD 1:21.464 0.231
5 14 D. COULTHARD 1:21.556 0.323
6 5 F. MASSA 1:21.659 0.426
7 6 K.RAIKKONEN 1:21.829 0.596
8 23 A.DAVIDSON 1:21.845 0.612
9 16 N.ROSBERG 1:21.953 0.720
10 4 H. KOVALAINEN 1:22.067 0.834
11 3 G. FISICHELLA 1:22.140 0.907
12 12 J.TRULLI 1:22.174 0.941
13 22 T.SATO 1:22.295 1.062
14 19 S. SPEED 1:22.314 1.081
15 8 R. BARRICHELLO 1:22.521 1.288
16 11 R. SCHUMACHER 1:22.570 1.337
17 7 J. BUTTON 1:22.744 1.511
18 15 M.WEBBER 1:22.759 1.526
19 17 A.WURZ 1:23.020 1.787
20 18 V.LIUZZI 1:23.367 2.134
21 20 A.SUTIL 1:23.672 2.439
22 21 С. ALBERS 1:23.817 2.584

flor
12th May 2007, 15:04
a inceput sesiunea de calificari...si l-am vazut pe schumi!:yeah:

Sorin Blaj
12th May 2007, 15:06
Uite-l:

:) :) :ok: :ok:

flor
12th May 2007, 15:21
m.m.-l-am"capturat"!:ok: din pacate avem caderi de tensiune in zona si cade si curentul si netul si ...eu nu pot vedea calificarile decat cu intreruperi!:(

Sorin Blaj
12th May 2007, 15:21
Dupa prima parte a calificarilor, au iesit: R. Schumacher, A Wurz, M. Webber, A. Sutil, C. Albers si S. Speed.

Pe primele locuri: Hamilton si Massa, cu timpi apropiati, putin peste 1:21.


Dupa a doua parte, au iesit: N. Rosberg, R. Barrichello, T. Sato, J. Button, A. Davidson si V. Liuzzi.

Primii au fost Massa si Hamilton, au facut rocada, cu timpi sub 1:21.

AllexChyu
12th May 2007, 15:49
e deja clar, alonso are putina benzina

Sorin Blaj
12th May 2007, 15:51
Sa vedem pana la final. Se va cobori sub 1:22, cel putin. Poate chiar sub 1:21.

AllexChyu
12th May 2007, 16:01
ce ziceai sorine ? :))
felicitari pentru curaju' pe care l-ai avut sa mergi pe massa&ferrari :D

Sorin Blaj
12th May 2007, 16:03
Bravooooooooooooooo Massaaaaaaaaaaaaaaaaa Si Ferrariiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!


Massa e cel mai tare in calificari.

Iulius
12th May 2007, 16:13
Felicitari Massa si Ferrari , tine-o tot asa si sa termini pe aceelasi loc in cursa.

Sorin Blaj
12th May 2007, 16:17
Si Raikkonen s-a clasat foarte bine, pe 3.

Iulius
12th May 2007, 16:35
Cred ca Raikkonen o sa opreasca cel mai tarziu la boxe dintre primi 4 ,de notat si clasarea lui Kubica in fata lui Haidfeled

dumy84
12th May 2007, 16:35
Startul de maine va fi hotarator. Daca Felipe se mentine in fata lui Fernando atunci are sanse bune la victorie. Cred ca vom avea o cursa foarte spectaculoasa.

Sorin Blaj
12th May 2007, 16:43
Massa are prima sansa. Este mai puternic ca oricand. Acum ca este si Michael Schumacher langa el.

Sorin Blaj
12th May 2007, 16:51
Barcelona calificari: Massa va pleca din pole position
Sambata, 12.05.2007


Brazilianul Felipe Massa va pleca primul de pe grila de start dupa o sesiune de calificari in care a fost cronometrat cu cel mai bun timp.

Tot de pe prima grila a circuitului din Catalunya va pleca si campionul mondial Fernando Alonso, de la McLaren Mercedes.

Pe locul trei s-a clasat finlandezul Kimi Raikkonen, urmat fiind de britanicul Lewis Hamilton.

In vecinatatea monoposturilor Ferrari si McLaren s-au situat Robert Kubica, de la BMW, si Jarno Trulli, de la Toyota.



SPANIA - CLASAMENT PILOTI CALIFICARI:


Poz Pliot Timp Diferenta Puncte
1. Felipe Massa BRAZILIAFerrari 1:21.421
2. Fernando Alonso SPANIAMcLaren 1:21.451
3. Kimi Raikkonen FINLANDAFerrari 1:21.723
4. Lewis Hamilton MAREA BRITANIEMcLaren 1:21.785
5. Robert Kubica POLONIABMW Sauber 1:22.253
6. Jarno Trulli ITALIAToyota 1:22.324
7. Nick Heidfeld GERMANIABMW Sauber 1:22.389
8. Heikki Kovalainen FINLANDARenault 1:22.568
9. David Coulthard MAREA BRITANIERed Bull 1:22.749
10. Giancarlo Fisichella ITALIARenault 1:22.881
11. Nico Rosberg GERMANIAWilliams
12. Rubens Barrichello BRAZILIAHonda
13. Takuma Sato JAPONIASuper Aguri
14. Jenson Button MAREA BRITANIEHonda
15. Anthony Davidson MAREA BRITANIESuper Aguri
16. Vitantonio Liuzzi ITALIAToro Rosso
17. Ralf Schumacher GERMANIAToyota
18. Alexander Wurz AUSTRIAWilliams
19. Mark Webber AUSTRALIARed Bull
20. Adrian Sutil GERMANIASpyker
21. Christijan Albers OLANDASpyker
22. Scott Speed S.U.A.Toro Rosso ABANDON



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/barcelona-calificari-massa-va-pleca-din-pole-position-3254.html

aphelyon
12th May 2007, 17:57
Pentru a patra oara in patru curse McLaren pleaca de pe a doua si a patra pozitie.Dar Alonso este totusi multumit:"A good qualifying, and I'm pleased to be on the front row for my home race... There is no doubt that the race will be as close and as competitive as today's qualifying however I'm confident that I can challenge for the victory" .
La fel ca Fernando ,si Hamilton este optimist:"I'm satisfied with today's qualifying and believe that I have a strong race strategy... I have started fourth on a few occasions now, so I have an idea of what to do ... Both Fernando and I will be on the dirty side of the track, but I think we have shown so far this year that it's not too much of a disadvantage. I look forward to an exciting race tomorrow."
Ron Dennis adauga:"...we look forward to fighting for victory tomorrow."

Sorin Blaj
12th May 2007, 18:07
Depinde mult de Raikkonen, sa-l blocheze pe Hamilton.

Lordul
12th May 2007, 20:23
Massa primul , Kimi pe 3 , e bine pt Ferrari , ne asteapta o noua lupta intre Ferrari si Mclaren

Sorin Blaj
12th May 2007, 20:28
Ca de obicei.

aphelyon
12th May 2007, 20:51
Al treilea pole pentru Massa si al patrulea pentru Ferrari .
Felipe Massa:“I really got a great lap!...This third consecutive pole shows that our car is really competitive. My first run was not perfect, but on the second I managed to get things right without making the slightest mistake. Tomorrow’s race will be very close and I hope that with a huge crowd like we saw today in the grandstands, the spectators will see a real spectacle. I hope to make a good start and make the most of pole. Along with the team we are working very well and I am very motivated and also confident about the race"
Kimi Raikkonen:“It seems that taking third place in qualifying is now becoming a habit...It’s not a bad position, but obviously you always hope to be in front of everyone. On my second attempt, I was going very well but I lost time in the final sector, where the rear of the car was sliding a bit. I hope I will be able to make up some places, but I know it won’t be easy. My feeling for the car is improving: there is still work to do, but it’s going in the right direction.”

Sorin Blaj
12th May 2007, 22:22
Raikkonen, inca nefamiliarizat cu monopostul Ferrari
Sambata, 12.05.2007


Finlandezul Kimi Raikkonen se declara inca neobisnuit cu masina Ferrari, fiind de parere ca doar prin multa munca va putea sa cunoasca suficient monopostul italienilor.

Kimi da vina pe ultimul sector al circuitului catalan pentru performanta mai putin satisfacatoare din calificari, acolo unde a sosit al treilea.

Spre deosebire de el, brazilianul Felipe Massa a acaparat primul loc al grilei de start, demonstrand ca experienta acumulata anul trecut alaturi de Schumacher isi spune cuvantul.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/raikkonen-inca-nefamiliarizat-cu-monopostul-ferrari-3255.html

thanathos
13th May 2007, 03:05
eh, s-a ajuns la vorbele mele de vineri. N-am avut nici o indoiala ca un ferrari va lua pole-ul la Barca, dupa cum au mers testele. In antrenamentele libere au cautat ceva, apoi cand au vazut ca nu le iese, au schimbat pe ceea ce stiau deja.
Maine daca Massa ramane in fata dupa start, the game is over. Kimi va sta in pista cam 3-4 tururi mai mult decat Alonso la primul schimb. Asta s-ar putea sa fie decisiv, cu conditia ca pozitiile din cursa sa fie aceleasi de pe grila.

aphelyon
13th May 2007, 09:20
Declaratii dupa calificari

Tur perfect pentru Massa, Alonso se declara multumit, iar Raikkonen spune ca locul trei in calificari a devenit o obisnuinta pentru el. Lewis Hamilton declara ca locul patru este bun avand in vedere strategia puternica pentru cursa de azi.

Felipe Massa (Ferrari), locul I: "Am facut intr-adevar un tur grozav! Acest al treilea pole consecutiv arata ca masina noastra este foarte competitiva. Prima incercare n-a fost perfecta, dar in a doua am reusit sa fac totul asa cum trebuie fara nici cea mai mica greseala. Cursa de maine va fi foarte stransa si sper ca avand un numar atat de mare de spectatori, cum am vazut astazi, spectacolul sa fie reusit. Sper sa iau un start bun si sa fructific pole-ul. Lucrez foarte bine impreuna cu echipa si sunt foarte motivat si, de asemenea, increzator in privinta cursei."

Fernando Alonso (McLaren Mercedes), locul 2: "O sesiune de calificari buna si sunt multumit de prima linie in cursa mea de casa. Nu e niciun dubiu ca si cursa va fi la fel de stransa si competitiva ca si calificarile de astazi, insa sunt increzator ca pot lupta pentru victorie. Am fost puternici in toate sesiunile de antrenamente, iar calificarile de astazi a fost prima ocazie cand Ferrari au fost in fata noastra, asa ca situatia arata bine, dar cred ca fiecare pilot din topul 4 poate castiga. Masina functioneaza bine si ma bucur s-o pilotez in fata tuturor fanilor."

Kimi Raikkonen (Ferrari), locul 3: "S-ar parea ca locul al treilea in calificari devine un obicei. Nu este o pozitie rea, dar evident speri mereu sa fii pe prima linie, in fata tuturor. In a doua incercare totul mergea bine, insa am pierdut timp in ultimul sector, caci spatele masinii a alunecat putin. Sper ca voi putea recupera cateva locuri, dar stiu ca nu va fi usor. Legatura mea cu masina se imbunatateste: inca mai e de lucru, dar totul merge in directia cea buna."

Lewis Hamilton (McLaren Mercedes), locul 4: "Sunt multumit de calificarile de astazi si cred ca am o strategie de cursa puternica. Orice este posibil de pe a doua linie a grilei si am fost rapizi pe tot parcursul weekend-ului. Am mai plecat al patrulea in cateva ocazii pana acum, asa ca am o oarecare idee despre ce trebuie sa fac. Sunt foarte multumit de balansul masinii si imbunatatirile pe care le-a adus echipa din Bahrain incoace. Atat eu cat si Fernando vom pleca de pe partea murdara a pistei, dar cred ca am aratat in acest an ca acesta nu reprezinta un dezavantaj prea mare. Astept cu nerabdare o cursa interesanta maine."

Robert Kubica (BMW Sauber), locul 5: "Sunt multumit caci cred ca pozitia este buna avand in vedere ca ne-am chinuit cu balansul masinii mele. Azi-dimineata lucrurile aratau mai bine, dar apoi, dupa-amiaza, am avut din nou un comportament supravirator. Sper ca maine conditiile pistei sa fie mai bune cu mai mult cauciuc pe pista, lucru care ar trebui sa ma ajute in aceasta privinta. Astept acum cu nerabdare o cursa buna maine, fara nicio problema. Suntem pe locul trei in Campionat, iar astazi am fost cea de-a treia cea mai puternica echipa."

Jarno Trulli (Toyota), locul 6: "Intreaga echipa si mecanicii au facut o treaba buna si rezultatul a fost unul minunat. A fost o sesiune de calificari foarte dificila si am reusit sa ramanem stapani pe situatie la inceput cand a fost foarte dificil. Aproape ca nu reusisem sa trec de prima parte caci am avut parte de trafic si a trebuit sa parcurg un al doilea tur, cu pneuri uzate. Din fericire am reusit sa trecem de acea prima parte si a fost foarte bine. Am fost de asemenea multumit de turul din partea a doua, iar apoi, in ultima, am dat totul pe ultimul tur cu pneuri noi, iar locul sase este o performanta buna. Ne asteptam sa ne descurcam bine aici caci avem un nou pachet aerodinamic si se pare ca functioneaza bine. Am facut deci un pas important inainte dar vom continua sa fortam pentru a ne imbunatati performantele mai mult si mai mult."

Nick Heidfeld (BMW Sauber), locul 7: "Sunt multumit pana acum, caci ultimul meu tur a fost destul de bun. Balansul masinii a fost in regula, si dupa calificarile de ieri am facut numai cateva mici modificari. Dupa numai un singur tur cronometrat in partea a doua am fost siguri ca vom intra in ultima, lucru care inseamna ca din nou am salvat o pereche de pneuri noi pentru cursa. De obicei starturile mele sunt bune si din fericire pozitia mea pe grila de start este una pe partea curata a grilei."

Heikki Kovalainen (Renault), locul 8: "Masina a fost ok imediat in prima parte a calificarilor si m-am gandit ca avem o oportunitate buna de a intra in top 10. Situatia ar fi trebuit sa fie mai confortabila in a doua parte, dar am avut parte de trafic in ambele tururi rapide. Chiar si-asa, cred ca am facut o treaba buna astazi si am scos totul din masina. E placut ca am ajuns pentru prima oara in ultima parte a calificarilor, dar sambata nu castigi niciun punct. Marea lupta inca nu s-a dat si speram ca ne putem mentine acest ritm puternic maine dupa-amiaza."

David Coulthard (Red Bull Renault), locul 9: "Sunt dezamagit de pozitia a noua astazi, caci cred ca masina este mai rapida decat atat. Din pacate masina a avut un comportament mult prea subvirator cu pneuri noi, lucru care a ingreunat situatia."

Giancarlo Fisichella (Renault), locul 10: "Am mers cu pneuri hard in ultima parte a calificarilor si cred ca a fost o alegere buna caci avem o strategie buna pentru cursa. Aceasta sesiune n-a fost perfecta pentru mine: nu mi-am completat programul de dimineata in ultima sesiune de calificari si asta a insemnat ca n-am fost deplin confortabil cu masina in primele tururi din calificari. Am crezut ca am o problema de frane in primul tur cronometrat, asa ca nu l-am incheiat, iar asta a facut trecerea de prima parte destul de stransa. Dupa asta ritmul a fost mai normal chiar daca nu eram deplin increzator in masina; privind timpii, se pare ca gap-ul fata de celelalte echipe este putin mai mic, asa ca poate am facut un pas inainte. Telul meu este acum sa fac o cursa puternica si sa continuu sa punctez."

oaspetele
13th May 2007, 09:43
ma asteptam la un avans mai maricel al scuderiei in fata sagetilor argintii. separe ca nu au dormit nici cei de la Mclaren. oricum, prima sansa pentru Ferrari, in cazul unui start fara probleme.

Kuniva
13th May 2007, 11:32
kimi sau alonso castiga ! mai lasati-l pe massa ca e un pilot mediocru(alearga bine un tur dar nu are constanta celorlalti 2)! azi nu va avea nici o sansa!sa fie atent sa nu-l ia hamilton si sa termina iar pe langa podium!!kimi sper ca va castiga(daca nu el alonso,desi nu-mi doresc,massa e cu 2 clase sub cei 2)

Sorin Blaj
13th May 2007, 12:02
Masinile Ferrari au un avantaj deloc de neglijat, vor lua startul de pe partea curata a pistei, fapt ce poate fi decisiv. Sper ca si Raikkonen sa plece foarte bine si sa reuseasca sa-l depaseasca pe Alonso la start. Daca reusesc sa se pozitioneze pe primele doua locuri, vom avea o dubla Ferrari.

In plus, vor conta foarte mult si strategiile de echipa.

Cred intr-o dubla Ferrari pe circuitul din Barcelona. Mai mult, Hamilton va face totul ca sa-l depaseasca pe Alonso. Sper sa fie lasat de echipa si sa nu-i puna bete-n roate. Noroc ca Ron Dennis este de partea lui si sigur il vor ajuta.

aphelyon
13th May 2007, 12:09
eu cred ca dupa prima oprire la boxe situatia se va inversa ...massa si alonso vor trece in spatele lui lewis si kimi pentru ca acestia din urma sigur vor avea mai multa benzina (bineinteles mai sunt si alti factori cum ar fi distanta)...a propos de asta ,cred ca ferrari si mclaren vor avea strategii asemanatoare... in fine ,vom vedea peste cateva ore.

lucian_iasi
13th May 2007, 12:11
Daca Alonso va avea starturile extraordinare cu care ne-a obisbuit,castiga detasat :)

aphelyon
13th May 2007, 12:12
Raikkonen si Hamilton au rezervoarele pline?
Duminica, 13.05.2007


Rezultatele calificarilor de la Barcelona, cu Massa si Alonso in fata colegilor lor Raikkonen si Hamilton, au facut ca speculatiile privind strategiile acestora ssa explodeze imediat dupa terminarea sesiunii. "Felipe Massa a facut o treaba foarte buna astazi, insa as fi surprins daca ar porni in cursa cu aceeasi strategie cu cea a lui Kimi Raikkonen", a declarat Norbert Haug (McLaren).

Haug crede ca Raikkonen are mai mult combustibil in rezervor, lucru valabil, se pare, si pentru Hamilton. "Strategia mea este usor diferita de cea a lui Fernando. Cred ca ma voi prezenta bine maine", spune britanicul de la McLaren.

aphelyon
13th May 2007, 12:13
Daca Alonso va avea starturile extraordinare cu care ne-a obisbuit,castiga detasat :)

sa speram :ok:

Sorin Blaj
13th May 2007, 12:24
Daca Alonso va avea starturile extraordinare cu care ne-a obisbuit,castiga detasat :)
Pe pista murdara e mai greu.

Lordul
13th May 2007, 13:20
Pronosticul meu pt aceasta cursa :
1.Kimi'
2.Fernando
3.Hamilton
4.Kubica
5.Hei
6.Kov
7.Fis
8.Bar

aphelyon
13th May 2007, 13:37
si massa unde e?:)

Lordul
13th May 2007, 13:46
Massa abandoneaza dupa un contact cu trulli

Sorin Blaj
13th May 2007, 13:49
si massa unde e?:)
Pe primul loc. :) :ok:

aphelyon
13th May 2007, 13:53
nu cred ca va avea un start atat de slab incat sa-l ajunga Trulli...poate decat Hamilton sa-l ajunga. In primele 4 pozitii va termina.

Lordul
13th May 2007, 14:08
GP BARCELONA Desi în ultimii ani cine a plecat din pole-position a câstigat, în Spania, pentru cursa de astazi sanse la victorie au McLaren si Ferrari.

Dupa o luna de pauza, Formula 1 a revenit în Europa, mai precis în Spania, acolo unde "Alonsomania" bate toate recordurile.

In ciuda unei motivatii extreme, campionul spaniol nu a reusit sa-si adjudece pole-position-ul, fiind depasit de Felipe Massa, al carui monopost Ferrari modificat substantial s-a dovedit mai rapid cu 30 de miimi de secunda decât McLaren-ul spaniolului. Kimi Raikkonen si Lewis Hamilton îsi împart a doua linie a grilei de start, confirmând si de data aceasta ceea ce stiam înca de la începutul campionatului, si anume faptul ca Ferrari si Mc Laren sunt net în fata celorlalti.

Dupa o perioada în care a fost dominat de catre coechipierul sau Nick Heidfeld, iata ca "sageata poloneza" Robert Kubica a reusit sa-si adjudece pozitia a cincea. In spatele sau a terminat Jarno Trulli, care si-a plasat masina Toyota în fata BMW-ului lui Nick Heidfeld. Aflat într-o relativa ascensiune, Heikki Kovalainen a reusit sa-si plaseze Renault-ul pe pozitia a opta, luându-i fata unui extraordinar David Coulthard. Veteranul campionatului si al echipei Red Bull s-a autodepasit si de aceasta data, fructificând la maximum imensa sa experienta.

Pentru cursa de astazi este foarte dificil de emis un pronostic, sansele cele mai mari avându-le cei plasati pe primele doua linii ale grilei de start, adica pilotii lui Ferrari si McLaren. Sigur este ca o mare parte din cei 130.000 de spectatori asteptati îl vor sustine frenetic pe Fernando Alonso.

lucian_iasi
13th May 2007, 14:09
nu cred ca va avea un start atat de slab incat sa-l ajunga Trulli...poate decat Hamilton sa-l ajunga. In primele 4 pozitii va termina.

Da,dar cu Fernando pe primul loc :ok:

aphelyon
13th May 2007, 14:12
Cele doua echipe ,Ferrari si McLaren, au admis că forțele sînt mai echilibrate ca niciodată. “Dacă a existat vreun deficit, l-am recuperat”, a spus boss-ul McLaren, Ron Dennis, după sesiunea de calificări. “Dacă ei și-au îmbunătățit mașina, noi le-am făcut față. Sîntem foarte apropiați acum”, a adăugat Dennis.

Chiar dacă Ferrari a avut pole-position în toate cele trei curse de pînă acum și a cîștigat două dintre acestea, McLaren conduce în clasamentul echipelor, cu un avantaj de 5 puncte. “Va fi o cursă foarte dificilă și foarte strînsă”, a spus Massa. “Ferrari și McLaren au aproape același ritm, iar acesta e lucrul cel mai clar pe care l-am văzut astăzi”, a adăugat brazilianul după cîștigarea pole-position-ului.

“Am îmbunătățit mașina față de cursa trecută, dar McLaren a făcut același lucru. Asta este, trebuie să muncim din greu în continuare pentru a îmbunătăți și mai mult mașina”, a mai spus Massa. De partea cealaltă, Fernando Alonso crede și el că lupta este mai strînsă ca niciodată: “Calificările acestea reprezintă o nouă confirmare a faptului că Ferrari și McLaren sînt foarte apropiate ca performanțe”.

Sorin Blaj
13th May 2007, 14:59
Incepe cursa. Cine se pozitioneaza pe prima pozitie va castiga.


GO MASSA!!! GO RAIKKONEN!!! GO FERRARI!!!

flor
13th May 2007, 15:02
:ok:


GO MASSA!!! GO RAIKKONEN!!! GO FERRARI!!![/QUOTE]

CREDEAM CA RAMANETI LA TENIS!HAI FERRARI-SA-I DEDICAM CURSA LUI SCHUMI!:ok: :yeah:

Lordul
13th May 2007, 15:02
acus e startul, probleme pt Trulli

Sorin Blaj
13th May 2007, 15:10
Massa a fost imperial. S-a batut cu Alonso si l-a invins. BRAVO!

mariomax
13th May 2007, 15:21
ce fraier tvface...
pacat de raiko...

Sorin Blaj
13th May 2007, 15:22
Raikkonen abandon.

Sorin Blaj
13th May 2007, 15:27
In turul 14, Massa a stabilit CMRT: 1:22.680.

Sorin Blaj
13th May 2007, 15:34
Massa si Alonso au intrat la boxe in acelasi timp, in turul 19.

Au stat 9 secunde, iar Massa a avut un scurt incendiu.

A intrat si Kubica si a iesit tot in spatele lui Alonso.

Hamilton la boxe, 8,5 secunde. A iesit tot pe 2.

flor
13th May 2007, 15:38
In Sf L-am Vazut Si Pe Schumi!

Sorin Blaj
13th May 2007, 15:42
Barrichello si Button s-au lovit. Button schimba nasul masinii. Lupta intre coechipieri.

Intra si Heidfeld. Cred ca va iesi in fata lui Kubica. Probleme pentru el. Vai de capul celor de la BMW. Il depasesc toti, cred ca abandoneaza. Nu i-au strans o roata. Trebuie sa parcurga un tur "taras" si sa revina la boxe. Roata dreapta fata.

Asa-i. A revenit la boxe. Nu cred ca Heidfeld va intra in puncte.

mariomax
13th May 2007, 15:46
mama ce de probleme :(

Sorin Blaj
13th May 2007, 15:49
Kovalainen a stat 30 de tururi pe pista, pana sa intre la boxe pentru prima realimentare.

Lordul
13th May 2007, 15:52
Barrichello pe locul 8 !

Sorin Blaj
13th May 2007, 15:59
Kubica se apropie de Alonso.

Lordul
13th May 2007, 16:02
Massa ,Hamilton ,Alonso ,Kubica ,Culthard ,Rosberg ,Kovalainnen ,Barrichello ,Fissichella ,T.Sato ,A.Davidson ,R.Schumacher ,N,Heidfeld, A.Sutil ,J.Button ,C.Alberts

Sorin Blaj
13th May 2007, 16:06
Surprinzatoare pozitia lui Coulthard. Neasteptat de buna.

Ne pregatim de ultima intrare la boxe. Primul este Massa: 8.2 secunde, foarte bine. O sa aiba multi piloti intarziati in fata, traficul este extrem de intens.

Lordul
13th May 2007, 16:08
T.Sato locul 7 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!INCREDIBIL!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!

Sorin Blaj
13th May 2007, 16:09
Cauciucurile vor juca un rol decisiv in ultimul schimb.

Lordul
13th May 2007, 16:09
Sato il preseaza pe Rosberg!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sorin Blaj
13th May 2007, 16:13
Hamilton: 6.7 secunde.
Kubica: 6.6 secunde.

Heidfeld abandon.

Alonso: 6.7 secunde.

Lordul
13th May 2007, 16:15
Pacat pt Heidfeld ,joi a fost ziua lui........

Sorin Blaj
13th May 2007, 16:18
1. Massa, pe cauciucuri dure
2. Hamilton, pe cauciucuri dure
3. Alonso, pe cauciucuri soft
4. Kubica, pe cauciucuri dure

mariomax
13th May 2007, 16:22
kimi sau alonso castiga ! mai lasati-l pe massa ca e un pilot mediocru(alearga bine un tur dar nu are constanta celorlalti 2)! azi nu va avea nici o sansa!sa fie atent sa nu-l ia hamilton si sa termina iar pe langa podium!!kimi sper ca va castiga(daca nu el alonso,desi nu-mi doresc,massa e cu 2 clase sub cei 2)


mai bine ma abtin. :groggy:

Sorin Blaj
13th May 2007, 16:23
Un "cunoscator".

Lordul
13th May 2007, 16:30
T.Sato pe locul 8 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!FORMIDABIL!!!!!!!!!!!! !!!!!

NICOLETA85
13th May 2007, 16:32
go!go!go!

Lordul
13th May 2007, 16:41
1.f.massa
2.l.hamilton
3.f.alonso
4.r.kubica
5.d.culthard
6.n.rosberg
7.h.kovalainnen
8.t.sato
9.f.fissichella
10.r.barrichello
11.a.davidson
12.j.button
13.a.sutil
14.c.alberts

r.schumacher ,k.raikonnen,a.wurz,n.heidfleld ,j.trulli ,m.webber ,v.liuzzi ,s.speed -au abandonat

mariomax
13th May 2007, 16:46
Alonso cam sare din "schema". incet, incet, dispare tvface.
Bravo Massa, Bravo Hamilton!!! ;)

Lordul
13th May 2007, 16:49
HAMILTON lider al clasemntului general ,BVO LEWIS ,INCREDBIL , in sezonul de debut dupa numai 4 curse in Formula 1 sa fii PE PRIMUL LOC

thanathos
13th May 2007, 16:52
ok, v-ati lamurit acu unde erau zecimile alea de care vorbea presa?:yeah:
Mare ghinion Kimi, altfel era dubla ferrari:headbang:
Massa a facut o plimbare de duminica dupa-massa :). RESPECT pentru palma peste botic data spaniolului in primul viraj. Bravo Massa!
Lewis :great: In primul rand pentru cum merge si in al doilea rand pentru ca dovedeste in fiecare cursa cat de talentat este "campionul" Alonso
Alonso - probleme mari azi cu masina. Partea dintre volan si motor merge din ce in ce mai prost. Nimic nou, pentru mine e doar o confirmare.
Kubica - bun, Heidfeld ghinion curat.
Sato a scos un punct, excelent.
Restul sunt detalii

Sorin Blaj
13th May 2007, 16:56
Massa a aratat ca este luptator. I-a dat clasa lui Alonso, in lupta directa.

flor
13th May 2007, 17:05
Oo Avem Si Conferinta!!

aphelyon
13th May 2007, 17:16
Foarte frumoasa cursa.McLaren se detaseaza ,in clasamentul constructorilor, de Ferrari:) .Superba ,din nou,si pretatia lui Hamilton(mai ales la start) care se afla acum in fruntea clasamentului pilotilor ...excelent;Alonso..:( ....
Foarte buna cursa si pentru Rosberg.
Pacat pentru Heidfeld care era pozitionat foarte bine inainte de "traznaia"de la boxe:( .
Respect Coulthard.
Raikkonen a reusit sa scoata de pe pista si un Ferrari .

kain
13th May 2007, 17:26
Felipe Massa ! ! ! :no1

/OLE/

aphelyon
13th May 2007, 17:50
Massa declara ca el si Alonso s-au atins in primul viraj:"We touched - Fernando was trying to push me inside. It was a very small contact but afterwards I was very worried about my car."
Iata ce zice si Alonso:"The car was damaged and unfortunately it was more difficult to drive. We needed a miracle after being third and a little behind the other two people."

Sorin Blaj
13th May 2007, 17:53
Barcelona: Massa castiga fara probleme
Duminica, 13.05.2007


Brazilianul Felipe Massa (Ferrari) a reusit sa se impuna fara nicio problema in cursa de la Barcelona, adjudecandu-si Marele Premiu al Spaniei pentru prima oara in cariera. Massa a fost urmat de marea speranta Lewis Hamilton si de colegul acestuia din urma, Fernando Alonso, care la start a evitat la mustata un acrosaj cu Felipe Massa, iesind usor in decor si compromitandu-si cursa. Foarte interesant este faptul ca liderul clasamentului general este in acest moment Lewis Hamilton, o surpriza de proportii care nu face decat sa confirme valoarea debutantului britanic.

Cu toate acestea, cursa de la Barcelona a reprezentat o expozitie de abandonuri, cele mai notabile fiind cele ale lui Kimi Raikkonen si Nick Heidfeld, pilotul BMW-Sauber renuntand la cursa din cauza neglijentei unui mecanic. Nici Felipe Massa nu a trecut fara emotii pe la standuri, la prima sa oprire fiind amenintat de un mic incendiu aparut imediat dupa plecarea sa de la realimentare. Din fericire pentru brazilian, el a putut continua cursa, castigand-o la mare diferenta fata de locul al doilea.

In grupul pilotilor cu abandonuri s-au mai inscris, in ordine, Alex Wurz (Williams), Mark Webber (Red Bull), Jarno Trulli (Toyota), Scott Speed, Vitantonio Liuzzi (ambii Toro Rosso) si Ralf Schumacher (Toyota).


SPANIA - CLASAMENT PILOTI CURSA:


Poz Pliot Timp Diferenta Puncte
1. Felipe Massa BRAZILIAFerrari 1h 31:36.230 10
2. Lewis Hamilton MAREA BRITANIEMcLaren +6.720 8
3. Fernando Alonso SPANIAMcLaren +17.430 6
4. Robert Kubica POLONIABMW Sauber +31.640 5
5. David Coulthard MAREA BRITANIERed Bull +58.350 4
6. Nico Rosberg GERMANIAWilliams +59.560 3
7. Heikki Kovalainen FINLANDARenault +1:02.170 2
8. Takuma Sato JAPONIASuper Aguri + 1 tur 1
9. Giancarlo Fisichella ITALIARenault + 1 tur -
10. Rubens Barrichello BRAZILIAHonda + 1 tur -
11. Anthony Davidson MAREA BRITANIESuper Aguri + 1 tur -
12. Jenson Button MAREA BRITANIEHonda + 1 tur -
13. Adrian Sutil GERMANIASpyker + 2 tururi -
14. Christijan Albers OLANDASpyker + 2 tururi -
15. Nick Heidfeld GERMANIABMW Sauber ABANDON
16. Ralf Schumacher GERMANIAToyota ABANDON
17. Vitantonio Liuzzi ITALIAToro Rosso ABANDON
18. Scott Speed S.U.A.Toro Rosso ABANDON
19. Kimi Raikkonen FINLANDAFerrari ABANDON
20. Jarno Trulli ITALIAToyota ABANDON
21. Mark Webber AUSTRALIARed Bull ABANDON
22. Alexander Wurz AUSTRIAWilliams ABANDON



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/barcelona-massa-castiga-fara-probleme-3263.html

georg40
13th May 2007, 18:01
S-a vazut din nou unde este masina cea mai buna si cine este (pentru moment cel putin ) cel mai bun pilot.
Intradevar Massa a condus autoritar excluzand orice supriza.
Cam multe abandonuri si poticneli, intamplarea cu Heidfeld, plecat din boxa fara sa se fi strans toate suruburile, mi se pare o greseala de neiertat chiar si pentru un incepator. Sigur, vinovati sunt inainte de toate mecanicii, dar si Nick ar fi avut ocazia sa astepte, fiind atentionat la timp.
Comportarea germanilor, salvata oarecum de Nico Rosberg, sub asteptari. Ralf Schumacher pare sa fie o deziluzie (si) in acest sezon.

Sorin Blaj
13th May 2007, 18:05
MASSA va fi CAMPION in 2007.

aphelyon
13th May 2007, 18:11
intamplarea cu Heidfeld, plecat din boxa fara sa se fi strans toate suruburile, mi se pare o greseala de neiertat chiar si pentru un incepator. Sigur, vinovati sunt inainte de toate mecanicii, dar si Nick ar fi avut ocazia sa astepte, fiind atentionat la timp.


eu cred ca vina le-a apartinut in totalitate mecanicilor pentru ca mecanicul care strangea roata s-a departat prima data de masina ,i s-a dat verde lui Nick si in momentul cand sa plece acel mecanic s-a dus din nou sa stranga surubul.

Sorin Blaj
13th May 2007, 18:15
Greseala flagranta inacceptabila la nivelul asta. Cat priveste locul pe care ar fi terminat Heidfeld, nu ar fi trecut de Kubica.

aphelyon
13th May 2007, 18:19
Nici eu nu cred ca ar fi trecut de Kubica dar ar fi terminat in puncte...in niciun caz nu abandona.

Sorin Blaj
13th May 2007, 18:24
Asta clar.

thanathos
13th May 2007, 18:42
Massa declara ca el si Alonso s-au atins in primul viraj:"We touched - Fernando was trying to push me inside. It was a very small contact but afterwards I was very worried about my car."
Iata ce zice si Alonso:"The car was damaged and unfortunately it was more difficult to drive. We needed a miracle after being third and a little behind the other two people."

yeah, right....oricine e de vina in afara de el.
Ma asteptam sa-l aud plangand in Radio ca nici Massa nici Kimi nu-l lasa sa treaca. Masina lui a fost ok, chiar si-a permis sa-l atace pe Kimi in tururile imediat urmatoare. Daca avea o problema, nu cred ca ar fi aparut la mult timp dupa. Apoi pana la urma el a fost impins in sasiu, Massa a dat cu roata.

Clasamentul fastest lap spune tot

1 5 Felipe Massa Ferrari 14 14:25:51 202.685 1:22.680

2 2 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 20 14:34:19 202.205 1:22.876

3 1 Fernando Alonso McLaren-Mercedes 17 14:30:13 201.986 1:22.966

Sorin Blaj
13th May 2007, 18:47
Era pur si simplu neputincios. Acum isi arata adevarata valoare. Cand vine un debutant si te pune la colt, cursa de cursa si antrenament de antrenament, inseamna ca ai o problema. Chestia cu masina este una de fatada, pentru el insusi poate. Cine sa-l creada?

flor
13th May 2007, 19:05
avem ceva poze postate de El Greco. la acea sectiune am mai intrat ,dar f rar.(revista presei)

aphelyon
13th May 2007, 19:06
Ron Dennis:"Coming into the Monaco Grand Prix being first and second in the Drivers' Championship and leading the Constructors' battle is a good achievement for the entire team. Our pace was a little weak in the middle sector. Fernando's race was hampered by having damaged his deflector during his efforts to get past Massa in the first corner. Another solid performance from Lewis. As you would expect we will continue to push hard in our development programme to put the team in the best possible position to win as many of the remaining races as possible."

ceva s-a intamplat in primul viraj acolo ,dar va inteleg ca negati chestia asta...doar sunteti fani Ferrari.Cand treci cu masina peste un vibrator si in plus te mai si atinge cineva imposibil ca masina sa ramana la fel.

mariomax
13th May 2007, 19:16
pai daca e fraier. tvface a fost de vina acolo, nu Massa.

Lordul
13th May 2007, 19:18
Iata opinia mea despre cursa :

F.Massa -imperial , a condus de la un capat la altul , singurul lucru notabil fiind faptul ca l-a impins pe Fernando in decor
L.Hamilton -BVO Lewis !Lider al campionatului dupa 4 etape cu 30p ,4 clasari pe podium , felicitari Lewis .
F.Alonso -modest ,ma asteptam la mai mult de la spaniol ,Hamilton l-a dominat in acest debut de sezon
R.Kubica -cursa meritorie pt Robert
D.Culthard -Jos palaria in fata veteranului Formulei 1 , o cursa magistrala facuta de David
N.Rosberg -o prestatie buna obtinand 3p
H.Kovalainnen -ceea ce trebuia sa se intample s-a intamplat Heiki la batut pe Fissicho pt a doua oara in acest sezon
T.Sato -FORMIDABIL , l-a umilit pe Fissichella
G.Fissichella -dezamagitor ,dupa prestatia de azi e posibil sa fie inlocuit de Nelsinho Piquet
R.Barrichello -mai mult nu putea cu masina asta ,remarcabil faptul ca l-a tinut tururi bune in spate pe Fissichella
A.Davidson -meritorie prestatia
J.Button -lipsa totala de motivatie , l-a lovit si pe Barrichello ,o cursa care trebuie sa o uite cat mai repede
A.Sutil -o prestatie buna in conditiile in care concureaza pe Super Aguri , invingandu-l de fiecare data pe Alberts coechipierul sau
C.Alberts -este rapid dar nu suficient de rapid pt a-l invinge pe Sutil

R.Schumacher -abandon ,prestatie modesta
N.Heidfeld-incredibil ghinion pt Nick din cauza unui mecanic a pierdut un tur si a abandonat pana la urma
M.Webber -dezastruos
K.Raikonnen -ghinion pt Kimi dar atunci cand ghinioanele se aduna atunci ceva este intre volan si masina adica pilotul
J.Trulli -probleme mari pt Toyota
V.Liuzzi -dezamagitor ,se ateptau mai multe de la Tonio
S.Speed -dezamagitor
A.Wurz -reintoarcere foarte grea in formula 1 pt el

HAMILTON va fi CAMPION MONDIAL in 2007

flor
13th May 2007, 19:27
Alonso probabil se astepta ca Massa sa cedeze.dar de data asta Massa s-a tinut tare pe pozitie si sper sa dea dovada si in continuare de aceeasi tarie si ambitie!

Elphax
13th May 2007, 19:30
astept sa castige Hamilton la Monaco si sa isi consolodeze pozitia in clasament :D

aphelyon
13th May 2007, 19:31
astept sa castige Hamilton la Monaco si sa isi consolodeze pozitia in clasament :D

ar fi super daca ar fi asa :ok:

flor
13th May 2007, 19:59
depinde cine va pleca din pole!

aphelyon
13th May 2007, 20:02
Am inceput deja sa vorbim de Monaco... :D

Sorin Blaj
13th May 2007, 20:51
astept sa castige Hamilton la Monaco si sa isi consolodeze pozitia in clasament :D
Nu se va intampla asta. Regele pole position este Massa. El va castiga si in Monaco.

Hamilton nu va intra in primii 3 in cursa din Monaco.

Lordul
13th May 2007, 21:04
Sorine da de unde atata siguranta ca Massa va castiga si va fi in poll si Hamilton nu va fi pe podium ???????????

Eu zik ca Heidfeld sau Kubica vor fi in poll ,anu trecut la Monaco Massa a obtinut doar al 21-lea timp

Sorin Blaj
13th May 2007, 21:41
Simplu. La Monte Carlo trebuie experienta. Massa o are si in plus este cel mai tare la pole. Daca nu avea ghinion in prima cursa, acum avea deja 4 din 4.

Hamilton nu are experienta necesara pentru a realiza o performanta acolo. Asta este parerea mea.

Coulthard va fi in fata, sigur.

fakeru
13th May 2007, 22:00
m-a bucurat rosberg, evident. in rest, nimeni n-a facut nimic deosebit. massa trebuia sa faca ceva sa nu piarda prima pozitie. altadata poate sa iasa mai urit. insa cursa a fost plictisitoare. nici chiar sato nu m-a impresionat. noroc ca la renault aveau probleme cu alimentarea la pit-stop'uri... da, poate coulthard a tras mai mult decit putea masina. la monaco tre sa ia puncte bune.

Lordul
13th May 2007, 22:16
Culthard va fi sus in primii 5 si la Monaco ,Alonso are si el experienta la fel si Kimi si s-ar putea sa fie el in pole , sau de ce nu o surpiza cum a fost trulli in 2004

georg40
13th May 2007, 23:04
Monte Carlo nu seamana cu nici una dintre celelalte curse. Este un unicat. Cu ani in urma am parcurs cu autoturismul meu traseul pe care are loc de obicei cursa. Ametesti ! Cine castiga Monte Carlo este in ochii mei campionul campionilor !

nubian
14th May 2007, 00:19
Simplu. La Monte Carlo trebuie experienta. Massa o are si in plus este cel mai tare la pole. Daca nu avea ghinion in prima cursa, acum avea deja 4 din 4.

Hamilton nu are experienta necesara pentru a realiza o performanta acolo. Asta este parerea mea.

Coulthard va fi in fata, sigur.

Hamilton are ceva experienta la Monaco, a concurat acolo in GP2. Si mi se pare ca a si castigat acolo anul trecut.

nubian
14th May 2007, 03:13
Sorry pt consecutive posts, dar a disparut edit-ul...
Hamilton chiar a castigat la Monaco. In toate cursele pe care le-a avut acolo..:D
"Next we got to Monaco where Lewis has never lost a race. He won there in F3 and GP2." Un articol cuprinzator si interesant despre grand-prix-ul spaniol:http://www.itv-f1.com/Feature.aspx?Type=James_Allen&PO_ID=39239

Kuniva
14th May 2007, 10:44
Bucurati-va de ghinioanele lui KIMI cat puteti,el e un pilot f ghinionist dar chiar si asa va castiga campionatul! Respect Hamilton!!tot asa amice invinge-l pe "cAMPION" cursa de cursa sa mai rad de mIKI aLEXANDRESCU si de fanii acestui mare pilot!este doar o problema de timp(poate inca 2 curse,pana cand kimi va invata Ferrariul iar Hamilton va mai acumula ceva experienta) si o sa vedeti ca sezonul va fi dominat de KIMI si HAMILTON 2 piloti adevarati nu cotetarii de massa si "CaCapionul" spaniol(2 piloti PLICTISITORI care nu stiu sa ATACE)!

aphelyon
14th May 2007, 11:08
Alonso il critica pe Massa
Luni, 14.05.2007


Fernando Alonso il critica pe brazilianul Felipe Massa pentru incidentul din startul cursei din Catalunya, atunci cand spaniolul a fost aproape de un abandon.



"Am fost pe exterior in acel moment, reusind sa franez destul de tarziu. Consider ca eram in fata lui Felipe in viraj, iar el nu ar fi trebuit sa imi ia fata. Am fost amandoi norocosi ca nu am patit nimic si am putut continua cursa. In 99% din cazuri cel putin unul dintre piloti este nevoit sa abandoneze", a declarat Alonso.



Martin Whitemarsh, seful celor de la McLaren, a declarat ca team-ul anglo-german nu va face niciun fel de protest.



Massa ii raspunde lui Alonso
Luni, 14.05.2007


Brazilianul Felipe Massa raspunde acuzelor formulate de Fernando Alonso, declarand ca nu se simte cu nimic vinovat pentru iesirea in decor a ibericului.



"Daca cineva a fost agresiv, acela a fost Alonso. Pana acum in cariera mea am recunoscut de fiecare data cand am gresit, dar de data asta sunt mai mult decat convins ca nu sunt vinovat de nimic. Consider ca aceasta este Formula 1", a declarat Massa.



Brazilianul celor de la Ferrari a urcat pe locul trei in clasamentul general al pilotilor, la trei lungimi distanta in urma liderului surpriza Hamilton.

thanathos
14th May 2007, 16:38
pai da, ma asteptam sa planga-n pantaloni.
N-o sa uit niciodata mieunatul de anul trecut cu Schumi, ma asteptam la acelasi lucru cu Massa.

mariomax
14th May 2007, 18:31
un cacacios.

Sorin Blaj
14th May 2007, 19:14
Nici nu-si imagineaza ce-l asteapta.

aphelyon
14th May 2007, 22:01
10 concluzii dupa cursa din Spania

1) Sezonul 2007 poate fi mai interesant decat ne-am fi asteptat
Cu Raikkonen nereusind sa impresioneze in Spania si cu Fernando Alonso vizibil incomodat de ritmul impus de coechipierul sau, sezonul 2007 devine din ce in ce mai interesant.

S-a demonstrat ca daca termini pe 2 poti deveni noul lider al campionatului mondial de Formula 1 ...

2) Lewis Hamilton are mentalitate de campion
Raspunsurile lui Lewis la intrebarile din conferinta de presa demonstreaza acest lucru:
- la intrebarea: „A existat vreun moment in timpul cursei in care ai crezut ca poti castiga ?” raspunsul a fost: „Da, din primul viraj pana cand am vazut steagul de finish – am fortat fara incetare”.
- „Cand ti-ai dat seama ca esti noul lider mondial ?” – „ Dupa ultimul pit-stop am stiut ca daca il tin pe Fernando in spate voi deveni noul lider in clasament”.

Nu conta ca Massa are cea mai rapida masina, acceptarea infrangerii nu exista in mentalitatea britanicului.
Seninatatea si limpezimea mintii sale este demonstrata de al doilea raspuns, cei 300km/h neafectandu-i judecata el reusind sa-si faca aceste calcule fara sa fie orbit de prinderea lui Massa sau afectat de urmarirea lui Alonso.

Spre deosebire de el, campionul mondial parea profund marcat de accidentul cu Massa din primul viraj. Brazilianul avea tot dreptul sa-si pastreze traictoria in situatia cu pricina, iar inabilitatea lui Alonso de a acepta acest lucru ne arata instabilitatea sa mentala.

3) Antrenamentul nu te face perfect
Conform unor surse, Fernando Alonso a tinut sa fie singurul pilot McLaren care a testat la Barcelona saptamana trecuta, tactica inutila in cursa de duminica. Hamilton l-a batut pe pista, iar acest lucru nu-l bucura pe dublul campion mondial, mai ales ca toata echipa McLaren l-a felicitat pe Hamilton intr-un mod zgomotos dupa rezultatul din Spania.

4) Alonso se chinuie
Excursia lui Alonso din primul viraj poate fi interpretata ca o manevra eronat de indrazneata dupa un eronat pariu facut pentru cucerirea pole-ului in fata propriului public.
Inca o data strategia lui Hamilton a fost mai buna, riscurile pe care si le-a asumat Alonso fiind constisitoare si inutile.

Greselile campionului devin obisnuinte. Startul perfect al lui Hamilton ar trebui sa-i dea de gandit.

5) Hamilton a reusit sa scoata la iveala slabiciunea coechipierului sau
In F1 exista o lege fundamentala: nici un pilot nu este fericit atunci cand este eclipsat de coechipierul sau. Ceea ce este unic in cazul lui Alonso este intensitatea nemultumirii lui. El detesta sa fie batut de propriul coechipier !

In loc sa foloseasca acest sentiment in mod pozitiv pentru a se motiva, se dovedeste ca acesta este calcaiul lui Ahile pentru el.
S-ar putea ca aceasta frustrare sa se termine rau la Monte Carlo !? Zidurile sunt foarte aproape !!

6) Felipe Massa este un extraordinar pilot daca pleaca din pole-position
Toate cele patru victorii obtinute de brazilian au venit in urma unor pole-position (Turcia si Brazilia 2006, Bahrain si Spania in 2007).

7) Kimi Raikkonen se chinuie
Se chinuie sa-si impuna autoritatea la Ferrari si sa tina pasul cu Massa.

Abandonul l-a consta puncte importante pe finlandez, dar poate ca l-au salvat de o umilinta apasatoare.
Exceptand cursa din Australia, unde Massa a fost mai rapid dar a fost tradat de cutia de viteze, pilotul titular al echipei Ferrari este indiscutabil brazilianul. In acest moment, Kimi pare un pilot de pluton.

8) Speranta moare ultima pentru Kovalainen si Renault
Finlandezul este dezamagirea sezonului pana acum dar a reusit o prestatie interesanta la Barcelona ceea ce il va ajuta in castigarea celui mai important lucru: lauda lui Flavio Briatore.

Kovalainen a reusit al patrulea timp in cursa, dupa Massa, Hamilton si Alonso. O problema de alimentare l-a facut sa se multumeasca cu locul 7.

9) Formula 1 sufera din pricina formatului extins
Atitudinea agresiva a lui Alonso, retragerea lui Kimi, acrosajul dintre cele doua Honde, balba echipei BMW la stop-ul lui Heidfeld, incendiul lui Massa dupa alimentare, suferinta echipei Renault sunt exemple de amatorism.

10) Bernie Eccleston ar trebui sa fie liderul unui cult de masochisti
Daca Barcelona va mai gazdui curse de Formula 1 in actuala configuratie va trebui sa suportam cu indarjire starea de somnolenta.

thanathos
14th May 2007, 23:50
buna analiza, am insa un comentariu: n-ar fi bine sa pui si sursa de unde faci copy/paste?
In cazul asta e http://autorally.ro/.
Please, asa, de obraz, recunoaste drepturile de autor si munca pe care o depun altii.

Sorin Blaj
14th May 2007, 23:52
Clasamentul celor mai rapide tururi in cursa:

Barcelona - 13/05/2007


1 . F. Massa - Ferrari F2007 - 1:22.680 (+ 0.000 ) - Lap 14
2 . L. Hamilton - McLaren Mercedes MP4-22 - 1:22.876 (+ 0.196 ) - Lap 20
3 . F. Alonso - McLaren Mercedes MP4-22 - 1:22.966 (+ 0.286 ) - Lap 17
4 . H. Kovalainen - Renault R27 - 1:22.980 (+ 0.300 ) - Lap 32
5 . R. Kubica - BMW Sauber F1.07 - 1:23.129 (+ 0.449 ) - Lap 20
6 . K. Raikkonen - Ferrari F2007 - 1:23.475 (+ 0.795 ) - Lap 7
7 . N. Heidfeld - BMW Sauber F1.07 - 1:23.483 (+ 0.803 ) - Lap 22
8 . D. Coulthard - Red Bull Renault RB3 - 1:23.524 (+ 0.844 ) - Lap 18
9 . G. Fisichella - Renault R27 - 1:23.560 (+ 0.880 ) - Lap 57
10 . N. Rosberg - Williams Toyota FW29 - 1:23.693 (+ 1.013 ) - Lap 60
11 . R. Schumacher - Toyota TF107 - 1:24.003 (+ 1.323 ) - Lap 37
12 . T. Sato - Super Aguri Honda SA07 - 1:24.110 (+ 1.430 ) - Lap 23
13 . J. Button - Honda RA107 - 1:24.186 (+ 1.506 ) - Lap 64
14 . R. Barrichello - Honda RA107 - 1:24.287 (+ 1.607 ) - Lap 16
15 . A. Davidson - Super Aguri Honda SA07 - 1:24.291 (+ 1.611 ) - Lap 59
16 . A. Sutil - Spyker Ferrari F8-VII - 1:25.191 (+ 2.511 ) - Lap 57
17 . V. Liuzzi - Toro Rosso Ferrari STR2 - 1:25.207 (+ 2.527 ) - Lap 18
18 . C. Albers - Spyker Ferrari F8-VII - 1:25.260 (+ 2.580 ) - Lap 61
19 . J. Trulli - Toyota TF107 - 1:26.094 (+ 3.414 ) - Lap 6
20 . S. Speed - Toro Rosso Ferrari STR2 - 1:26.238 (+ 3.558 ) - Lap 6
21 . M. Webber - Red Bull Renault RB3 - 1:26.323 (+ 3.643 ) - Lap 4
22 . A. Wurz - Williams Toyota FW29 - N/A (+ N/A ) - Lap 0.

aphelyon
15th May 2007, 07:34
ok thanathos mersi de observatie....de pe autorally am luat articolul intr-adevar :ok:...dar sa stii ca nu aveam de gand sa-mi asum meritele.

Sorin Blaj
23rd May 2007, 13:33
Massa: "Am avut de la inceput cursa in mana"
Luni, 14.05.2007


Felipe Massa s-a declarat extrem de fericit la finalul Marelui Premiu al Spaniei, considerand ca doar in primul tur s-a pus problema ca el sa piarda prima pozitie in cursa.

"Cea mai dificila parte a cursei a fost fara indoiala startul. Dupa ce am trecut cu bine de acesta, mi-am dat seama ca de acum incolo am cursa in propriile maini. De asemenea, masina a raspuns bine pana la final", a spus entuziasmat Massa.

Prezenta la circuit a lui Michael Schumacher a avut menirea sa-l mobilizeze si mai multe pe pilotul celor de la Ferrari, cel care declarase ca ii este recunoscator germanului pentru ajutorul aratat in sezonul precedent.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/massa-am-avut-de-la-inceput-cursa-in-mana-3269.html

Sorin Blaj
23rd May 2007, 13:35
Rosberg, multumit de cursa
Luni, 14.05.2007

Nico Rosberg, pilotul celor de la Williams, a declarat ca este destul de multumit de randamentul dat de el si de masina pe durata Marelui Premiu al Catalunyei.

"Am facut o cursa buna, in urma careia am reusit sa acumulam puncte pretioase. Multumesc echipei pentru strategia buna pe care au adoptat-o si pentru timpii buni scosi la pitstop-uri", a spus Rosberg.

Germanul se afla pe pozitia a opta in clasamentul pilotilor, cu cinci puncte acumulate in acest sezon al Formulei 1.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/rosberg-multumit-de-cursa-3276.html

Sorin Blaj
23rd May 2007, 13:40
Pilotii de la Honda se acuza reciproc
Luni, 14.05.2007


Jenson Button si Rubens Barrichello, cei doi piloti ai echipei Honda F1 Team Racing, au fost foarte aproape de a abandona cursa din Catalunya dupa ce s-au lovit intre ei.

"Nu mi-a lasat destul spatiu, iar acest lucru s-a putut lesne observa. Pana la urma, asta este. Mergem mai departe, iar pana la Monte Carlo sper sa putem face lucruri bune", a declarat Jenson Button.

De cealalta parte, Barrichello a spus: "I-am lasat lui Jenson suficient spatiu. Este o rusine ceea ce s-a intamplat, dar pana la urma sunt incidente inerente in timpul unei curse de Formula 1". Cei doi coechipieri au fost la un pas de a se elimina reciproc din cursa, dupa ce Button l-a acrosat pe Rubens si si-a pierdut eleronul fata.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/pilotii-de-la-honda-se-acuza-reciproc-3287.html

Sorin Blaj
23rd May 2007, 13:41
Kovalainen: "Trebuie sa vedem numai partea buna a lucrurilor"
Luni, 14.05.2007


Heikki Kovalainen, pilotul celor de la Renault, se declara multumit de evolutia sa din Marele Premiu al Spaniei, fiind de parere ca in viata trebuie sa vezi numai partea buna a lucrurilor.

"In viata trebuie sa vezi partea buna a lucrurilor intotdeauna. Ambele masini Renault au terminat in primele zece calificarile si au rezistat pana la sfarsitul cursei. Am realizat in Catalunya cel mai bun rezultat al meu din Formula 1", a spus Heikki.

Vorbind despre urmatorul Mare Premiu din calendarul competitional, finlandezul a mai spus: "De-abia astept sa pilotez la Monaco pentru prima data. Vom continua sa muncim din greu, iar in urmatoarea perioada vom mai pune la punct o serie de inovatii. Cu siguranta nu ne dam batuti".



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/kovalainen-trebuie-sa-vedem-numai-partea-buna-a-lucrurilor-3288.html

Sorin Blaj
23rd May 2007, 13:49
Briatore, multumit de pilotii sai
Marti, 15.05.2007


Flavio Briatore este multumit de evolutia pilotilor sai din timpul Marelui Premiu al Spaniei, fiind de parere ca echipa tehnica nu a putut sa fie la inaltimea lor.

"Echipa isi cere scuze pilotilor sai pentru problemele pe care le-au intampinat la Barcelona. Cu toate acestea, masina s-a comportat mai bine decat la primele trei Mari Premii ale sezonului. Trebuie neaparat sa remediem problemele avute la alimentare", spus italianul din fruntea celor de la Renault.

De aceeasi parere este si inginerul sef al echipei franceze, Pat Symonds, care a declarat: "Din punctul nostru de vedere cursa a fost compromisa din cauza problemelor de la alimentare".

Renault F1 Team se afla pe locul patru in clasamentul constructorilor, cu 11 puncte acumulate dupa patru Mari Premii disputate.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/briatore-multumit-de-pilotii-sai-3307.html

Sorin Blaj
23rd May 2007, 13:59
Kovalainen: "Nu am facut nicio greseala in Spania"
Miercuri, 16.05.2007


Heikki Kovalainen, pilotul finlandez al Renault F1 Team, declara ca este foarte multumit de modul cum a pilotat in Marele Premiu al Catalunyei.

"A fost o cursa destul de intensa, in cadrul careia nu am facut nicio greseala. Am avut probleme cu instalatia de realimentare care ne-a fortat sa facem trei opriri. In aceste conditii, a trebuit sa improvizam din mers. Rezultatul final este unul mai mult decat imbucurator", a spus Kovalainen in jurnalul sau pe care il completeaza dupa fiecare cursa disputata. Finlandezul a terminat cursa din Barcelona pe pozitia a saptea, reusind astfel sa acumuleze doua puncte importante pentru campionii mondiali de la constructori.

Referindu-se la viitorul Mare Premiu din calendarul competitional, cursa de la Monaco, pilotul celor de la ING Renault F1 Team a mai declarat: "De-abia astept sa merg la Monaco. Este cursa pe care fiecare pilot viseaza sa o castige. Va fi greu sa obtinem victoria, dar sunt nerabdator sa pilotez o masina de F1 pe strazile unui oras. Sunt convins ca va fi o experienta de neuitat".



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/kovalainen-nu-am-facut-nicio-greseala-in-spania-3331.html

Sorin Blaj
23rd May 2007, 14:04
Raikkonen: "Ferrari a fost aproape de o dubla"
Miercuri, 16.05.2007


Finlandezul Kimi Raikkonen este de parere ca daca nu ar fi intampinat probleme tehnice, care ulterior l-au facut sa abandoneze, ar fi terminat pe locul doi, oferind Scuderiei Ferrari o dubla in Spania.

"Eram pe locul trei atunci cand am fost nevoit sa abandonez, iar cu o buna strategie la boxe cred ca as fi terminat pe doi. Era greu sa-l depasesc pe Hamilton, dar pitstop-urile ar fi facut diferenta", spune finlandezul.

Fostul pilot al celor de la McLaren vorbeste despre abandon ca fiind cea mai urata parte a Formulei 1: "Abandonul reprezinta cea mai urata parte a acestui sport, facandu-te in acelasi timp sa te simti cel mai rau". Intors acasa dupa episodul Catalunya, Kimi a mai avut parte de o alta surpriza neplacuta, nationala de hochei a Finlandei fiind invinsa de cea a Canadei.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/raikkonen-ferrari-a-fost-aproape-de-o-dubla-3342.html