PDA

View Full Version : Superligi cu doar opt echipe



resita
18th April 2007, 10:02
Oltchim a propus infiintarea unei Superligi cu doar opt echipe

Presedintele clubului Oltchim Ramnicu Valcea, Ioan Gavrilescu, a propus in cadrul Adunarii Generale a FR Handbal de luni, infiintarea Superligii, cu doar opt echipe, din sezonul 2008-2009, atat la feminin, cat si la masculin, o decizie in acest sens urmand a fi luata pana la 1 septembrie.
In prezent, Liga Nationala se desfasoara cu cate 14 echipe, la feminin si masculin. La Adunarea Generala a FR Handbal s-a discutat despre infiintarea unei Superligi, care sa includa doar opt echipe, incepand cu sezonul 2008-2009, dar si despre continuarea in acelasi sistem, dar cu 10 sau 12 echipe.
In cadrul reuniunii de luni nu s-a luat nicio decizie in acest sens, rolul acesta revenindu-i Consiliului de Administratie al forului de specialitate, pana la data de 1 septembrie.

ce parere aveti despre aceasta propunere? este ea benefica pentru echipele noastre?

in actualul format am obtinut performante remarcabile deci nu vad de ce ar trebui schimbat sistemul competitional.

YoYoyOi
18th April 2007, 10:41
eu nu cred ca e o idee buna. tinand cont ca oricum handbalul nu atrage multi suporteri si simpatizanti, scaderea numarului echipelor ar face ca numarul iubitorilor de handba l sa scada...
Cu cat mai multe echipe participante, cu atat mai multe meciuri. Si chiar daca diferenta dintre unele este vizibila, echipele mai puternice pot lua meciurile cu cele mai slabe ca pe un fel de antrenamente, care nu strica niciodata, in vederea participarii in competitiile continentale...

bestiuta
18th April 2007, 14:57
echipele mici,sprijinite doar de primarie si consiliul judetean,daca nu raman in prima liga vor fi desfiintate si atunci handbalul din orasul respectiv aproape va muri........si asa e mica aria de selectie:(

aetius
1st June 2007, 11:41
e buna ideea cu 8 echipe dar completata cu urmatoarele:
se joaca cate un turneu la fiecare echipa acasa (fiecare cu fiecare) =>7 turnee *7meciuri= 49 meciuri pe echipa .
evident turneele se impart in 2 parti : 1 parte de toamna si una de primavara.
la sfarsit se joaca 4 turnee 1-4 play off . la sfarsit se alege clasamentul 1-4, apoi se face un play off pentru retrogradare 5-8 identic cu 1-4 din care ultimele 2 retrogradeaza.
din liga a doua , 2 serii de 10 echipe promoveaza campioanele .

oli84how
2nd June 2007, 05:51
cred ca e o idee foarte proasta.anul asta daca castiga si jolidon cupa chalenge exista posibiltitatea sa jucam cu 7 echipe in cupele europene la anul.daca s-ar face superliga cu 8 echipe ultimele 2 ar trebui sa retrogradeze,atunci care ar fi a saptea echipa care ar juca in cupe europene?

oli84how
2nd June 2007, 05:55
e buna ideea cu 8 echipe dar completata cu urmatoarele:
se joaca cate un turneu la fiecare echipa acasa (fiecare cu fiecare) =>7 turnee *7meciuri= 49 meciuri pe echipa .
evident turneele se impart in 2 parti : 1 parte de toamna si una de primavara.
la sfarsit se joaca 4 turnee 1-4 play off . la sfarsit se alege clasamentul 1-4, apoi se face un play off pentru retrogradare 5-8 identic cu 1-4 din care ultimele 2 retrogradeaza.
din liga a doua , 2 serii de 10 echipe promoveaza campioanele .

glumesti nu?ce propui e mult prea complicat si in plus nu cred ca se pot juca atatea meciuri intr-un sezon,pe langa ce ai zis tu se mai joaca cupa romaniei+ca echipele noastre ajung constant in fazele superioare ale cupelor europene.cred ca ar trebui sa joace 2 meciuri pe saptamana fara nici o vacanta.

GoPens
6th June 2007, 13:31
defineste "faze superioare". ultima data cind m-am uitat HCM zburase din CL dupa grupe, deci in CL in optimi nada.
a ajuns in cupa cupelor in optimi si a picat cu dinamo, deci sferturi unde a zburat cu RK Zagreb.
Steaua si-a luat zborul in runda 3 in EHF.
avem, la masculin 1 echipa care a ajuns in sferturi, dar in cupa cupelor unde a ajuns fiind eliminata din CL.
iar challenge nu prea conteaza, avind in vedere ca niciuna din tarile cu handbal serios nu participa.
la masculin nici vorba de "fazele superioare".
other than that: in good 'ol Germany is 18 echipe in campionat, ceea ce inseamna 34 de meciuri fiecare. la care se adauga cupa. adaugind meciurile de nationala si cupele europene (unde chiar ajung la modul "constant in fazele superioare") unele echipe teoretic ajung la 60+ meciuri pe sezon, ceea ce e intr-adevar mult.
nici prea putin nu-i bine ca trebuie experienta de joc. io as reduce campionatul la 8 echipe si fiecare joaca cu fiecare de 4 ori (2 acasa, 2 afara) ceea ce inseamna 28 de etape. mai mult ca si acum, nu foarte mult iar meciurilor pot fi mai echilibrate.

oli84how
9th June 2007, 03:38
daca citeai un pic mai atent ce am scris eu iti dadeai seama ca nu am vorbit de performantele cluburilor romanesti de handbal.faze superioare pot fi si in cupa challenge,eu ma refeream strict la faptul ca ar avea cam multe meciuri de jucat,atat.

GoPens
11th June 2007, 12:07
daca citeai un pic mai atent ce am scris eu iti dadeai seama ca nu am vorbit de performantele cluburilor romanesti de handbal.faze superioare pot fi si in cupa challenge,eu ma refeream strict la faptul ca ar avea cam multe meciuri de jucat,atat.

nu despre cluburi romanesti de handbal? pai atunci despre cine?
iar in challenge or ajunge 2 echipe.
multe meciuri joaca si altii care-s performanti. atita timp cit nu jucam 60 de meciuri pe sezon nu strica. problema nu-s multele meciuri, atita timp cit nu-s prea multe. problema e, numarul mare de meciuri de nivel scazut, cand o echipa nu trebuie sa se straduie, cealalta face figuratie, iar rezultatul final e cunoscut. sansa, intr-un campionat de 8 echipa sa ai multe meciuri din astea, e mai mica decit intr-unul de 14, dat fiind nivelul actual.
iar majoritatea probabil ar prefera sa vada de 4 ori pe sezon HCM-Dinamo decit de 2 ori Bistrita-Iasi (alese la intimplare).

oli84how
12th June 2007, 05:34
noi probabil ca am prefera cum zici tu, dar iesenii si bistritenii sigur nu(alesi la intamplare) iar in divizia A cam putini spectatori cred vor merge la un Bistrita-Iasi.oricum fiecare cu parerea lui.

GoPens
12th June 2007, 11:46
is convins ca si Comertul Sanicolaul Mare si Vointa Biled ar vrea cupe europene, dar fiecaruia dupa cat poate. sportul profesionist e o competitie.
dupa aia, de-o creste nivelul ligii 2 poate s-ar putea spori liga 1 incet iar la 12 echipe.
idea e, sa cresti interesul pentru handbal. asta pe fondul faptului ca majoritatea oraselor cu fotbal de liga 1 is departe de 10.000 de spectatori medie per meci. daca macar s-ar ajunge la o medie de 1000-1500 la handbal pentru echipe de mijlocul clasamentului are fi o chestie tare.
un mod de a ajunge acolo e ridicarea calitatii meciurilor. nu-i suficient probabil , dar e una din masuri.

oli84how
17th June 2007, 15:00
azi am citit in prosport ca s-a stabilit revenirea la ligile cu 12 echipe atat la masculin cat si la feminin

resita
19th June 2007, 11:03
12 formații în LN de handbal din sezonul 2008-2009


Consiliul de Administrație al Federației Române de Handbal, reunit sîmbătă, la Constanța, a decis ca începînd din sezonul competițional 2008-2009, Liga Națională, atît la feminin, cît și la masculin, să revină la 12 echipe, de la 14. Astfel, la sfîrșitul campionatului 2007-2008, vor retrograda patru formații, urmînd să promoveze doar două. S-a stabilit, de asemenea, ca turneele finale de juniori să se dispute cu doar șase echipe, și nu 12 ca pînă acum. sursa telegraf

Universal
19th June 2007, 12:32
nu este o idee bunam, sportul acesta trebuie sa fie dezvoltat, Romania are jucatori/oare talentati/ate si nu ar merita un asemenea esec.

georg40
19th June 2007, 12:35
Decizia nu mi se pare gresita. Ea va evita "diluarea" valorica devenita vizibila. Pe masura ce echipele si campionatul se vor consolida se va putea reveni la alte dimensiuni. Si in Germania un proces asemanator a avut loc acum cativa ani, iar revenirea a avut loc prea repede. Sunt in liga echipe care au puncte mai putine decat o...gargarita. Exagerez putin dar aproape !