PDA

View Full Version : Carti Socante, Carti Care Au Zguduit Lumea Sau Doar O Singura Persoana



vempire
25th November 2005, 02:28
Mi s-a intamplat sa citesc carti care mi-au schimbat viziunea, perspectiva despre tot ce ma inconjoara. Orice carte citita ne schimba putin ne face sa fim mai informati pe o anumita tema, sa cunoastem mai multe, sa intelegem poate si mai multe...
Sunt insa unele carti care ne fac efectiv sa vrem sa "ne luam campii", care ne pun in ipostaza sa renuntam la tot ceea ce credeam ca e bine, frumos, moral, just. Intr-un cuvant sa renuntam la valorile prezente pentru altele, nu neaparat mai bune, ci doar diferite...
Pentru mine acea carte a fost Pendulul Lui Focault de Umberto Eco. Cartea asta m-a fortat sa privesc intr-o cu totul alta lumina ocultismul si tot ceea ce tine de misticism. Concluzia> nu exista secrete, chestii ascunse, mistere. Cei care le fac sa existe si sa persiste sunt de fapt oamenii. NU EXISTA UN ADEVAR ULTIM!!!

Mihaela
25th November 2005, 07:37
Concluzia> nu exista secrete, chestii ascunse, mistere.
Bravo, acum ca ai descoperit asta poate ne explici si noua ce e universul si ce cautam noi pe aici. :D

vempire
26th November 2005, 20:34
Universul e asa, cum sa-ti spun, o CHESTIE inefabila, indicibila, iminenta si imanenta..., iar noi nu suntem altceva decat " Musti de-o zi pe-o lume mica/Ce se masura cu cotul.".
Scopul principal: survival of the fittest, sau doar supravietuirea.

dumy84
1st December 2005, 00:22
Codul lui Da Vinci vine cu o teorie care zguduie putin temelia Bisericii.....dar pana la urma ramane un roman de actiune, autorul urmarind sa dea lovitura pe piata, si se pare ca i-a reusit.

vempire
1st December 2005, 23:33
E la cam la fel ca in cazul lui Coelho...
Totusi Codul, contine muulta simbolistica, ceea ce mie mi s-a parut interesant si dezbate si problema excluderii femininului din religie. Oricum eu imi fac un obicei din a nu crede tot ce citesc..

nancy_callahan
5th December 2005, 11:56
codul lui da vinci e o carte excelenta cel putin prin prisma documentatiei. aminteles ca o tanti a scris codul spart. sunt curioasa daca si-a argumentat la fel de bine cauza cum a argumentat-o dan brown. dpdv-ul meu ar trebui sa aiba argumente de doua ori mai solide ca sa il poata desfiinta... nu e de mirare ca a starnit atatea controverse, la ce argumentatie a folosit.

nu pot sa spun ca mi-a zdruncinat credinta, insa tre sa recunosc ca mi-a raspuns la unele intrebari pe care le aveam in legatura cu femininul... :P si nu pot decat sa fiu mandra ca sunt femeie :D deh...

mai acu ceva ani imi amintesc ca am citit erich von danicken - amintiri despre viitor. la momentul respectiv m-a dat complet peste cap, incepand cu motto-ul cartii: "cel ce doreste cu adevarat sa afle adevarul, trebuie sa inceapa prin a se indoi de tot ceea ce credea pana atunci a fi adevar imuabil". e foarte posibil sa fie ad literam reprodus motto-ul, imi cer scuze anticipat. ideea insa e pastrata.

si au mai fost doua care m-au marcat. umberto eco - numele trandafirului si oscar wilde - portretul lui dorian grey. dupa wilde, nu imi doream decat sa imi vad macar unrid pe fata, ca sa fiu sigura ca nu exista nici un portret al meu care sa isi asume tot raul meu... :P

coelho mi se pare mult prea comercial ca sa poata fi apreciat ca un scriitor care schimba destine. si parca e si oarecum mandru de el :P imi amintesc perfect inceputul de la veronika se hotaraste sa moara, pasajul in care veronika citeste un articol despre paulo coelho...

vasile314tzurka
16th December 2005, 17:40
care argumentatie? daca fanteziile se pot numi argumente s-a marcat. daca nu nu. cu amintiri despre viitor comiti aceeasi greseala. interpretari abuzive pentru oameni fara informatie.

cit despre mindria de a fi femeie, de ce nu te mindresti ca ai cinci degete la o mina? mindru poti fi de ce faci tu nu de intimplari.

Utilizator
16th December 2005, 17:50
...da' daca-i o intamplare fericita si a rezultat o femeie cu calitati 'feminine' deosebite? parca e greu sa nu fii mandru...:D

Intr-adevar Daniken a fost extrem de contestat la vremea respectiva pentru ca nu a scris o carte extrem de documentata. O carte destul de buna despre...mi s-a parut Alan Hynek-"Fenomenul OZN-cercetare stiintifica?". (am citit-o acum x ani sper ca am scris corect titlul) Tipul era documentat pentru ca a fost printre cei care au elaborat Blue Book despre fenomenul UFO.


Altfel sunt multe carti care m-au 'zguduit', despre Zorba pot spune ca m-a montat mereu pozitiv ca filosofie de viata si o recitesc oricand cu placere. La fel si Magicianul aproximativ din aceleasi considerente. O alta carte care mi-a ramas in minte este Insula altuia (Perry).

vasile314tzurka
16th December 2005, 17:58
utilizatoare, las-o ca stii la ce ma refer si oricum am fost blind. eu nu sunt mindru ca sunt barbat, roman, am parul cret. mindru mi-s ca sunt obez:) asta da.

despre carti e altceva. poti fi marcat din greseala, din lipsuri sau din alegere. estetic e mai dificil si presupune un alt soi de pregatire. pot spune ca m-au marcat carti sau fraze, dar cel mai mult o propozitie:

"patru erau, prietenii mei, spalatorii de cadavre."

p.s. era sa uit. doar citeva carti au influentat lumea. socat? niciuna, dupa parerea mea.

Utilizator
16th December 2005, 18:02
Obezitatea e semn ca ai acumulat...experienta, ai de ce sa fii mandru...blandule :D si eu incep sa fiu mandru de ea :)

Poti fi zguduit exclusiv dpdv estetic? O carte poate fi si o revelatie cognitiva (nu ma refer la tratate stiintifice)

De unde e propozitia? nu stiu

vasile314tzurka
16th December 2005, 18:07
am acumulat si tot ce am e pe mine, folositorule:) nu mai fi mindru ca sai in altele:)

da, poti fi zguduit din punct de vedere estetic. e o diferenta foaret mare intre a percepe doar povestea si a te bucura de cuvinte, de a gasi minunatele posibilitati ale unei limbi in a crea. vezi ulise a lui joyce. sau creanga.

propozitia e din sfirsit bahic a lui petru popescu.

Utilizator
16th December 2005, 18:09
promit ca e ultimul off topic (oarecum):
am intrebat daca poti fi zguduit exclusiv estetic? in rest de acord cu ce spui...acumulatorule :D

vasile314tzurka
16th December 2005, 18:16
am raspuns. marea literatura e doar estetic socanta, nu faptic. asa te poate soca protv la ora 5. in arta morala nu e taman folositoare ci o ingradire culturala. din educatie nu fortam estetic "necuvintele", dar o frazare sublima e deschizatoare in intelegere. vei pricepe mai mult cuprinzind forma. vei refuza aparentele morale. in fond si la urma urmei morala nu e neaparat naturala, pe cind numarul de aur este.

Utilizator
16th December 2005, 18:25
nu vorbeam numai de morala; ma refeream la faptul ca nu nu pre vad cum pot exista doar forme fara fond 'ce din coada au sa sune'. Dar probabil ca vrem sa spunem acelasi lucru dar avem prezentari diferite estetic; avantaj tu bineinteles :ok:
in rest :ok: si scuze pentru off-topic iara (oarecum pentru ca discutia tine de titlul topicului).

nancy_callahan
16th December 2005, 18:31
cu amintiri despre viitor comiti aceeasi greseala. interpretari abuzive pentru oameni fara informatie.

cit despre mindria de a fi femeie, de ce nu te mindresti ca ai cinci degete la o mina? mindru poti fi de ce faci tu nu de intimplari.

iubirea vietii mele, am precizat in postul anterior ca "la vremea aceea" m-a dat un pic peste cap. ma ierti desigur daca la vremea aceea informatia la care avusesem acces era putin restransa.

mandria de a fi femeie pe de alta parte, dpdv-ul meu nu seamana deloc cu mandria de a fi de gen feminin. le percep diferit si sunt sigura ca stii exact unde e diferenta :P

vasile314tzurka
16th December 2005, 18:38
utilizator, asta e o teza comunista a realismului totalitar. si cel nazist se comporta la fel. cauza poate fi gasita in lipsa de intelegere. forma fara fond la maiorescu insemna altceva. "ce din coada au sa sune" este vorba de a nu spune nimic, dar nu inseamna mari filosofii sau mari adevaruri. inseamna creatie si descoperire. "a fi sau a nu fi" e mult mai aproape de nimic decit "la pamint dormea, tinindu-si capatii mina cea dreapta". in primul caz avem de a face cu un truism conceput romantic. in al doilea o frazare impecabila este o definitie a somnului. e o descriere a unui personaj complex, navalitor sarac ce va deveni stapinul lumii. daca intr-o piesa de teatru o intrebare retorica este oarecum necesara, intr-un cint economia este o minune. fa diferenta si nu te lasa amagit de sentinte gata mestecate. daca vrei ceva asemanator din shakspeare ia inceputul de la richard al 3-lea:"Now is the winter of our discontent". esential din punct de vedere estetic si mult superior truismului mult citat.

p.s. iubirea mea cu celular, vorbim pe alte drumuri doar, despre subiectul feminin si despre chiulul la destin:)

nancy_callahan
16th December 2005, 18:43
despre subiectul feminin, discut cu tine la un vin. poate ca in asemenea conditii, imi vei da dreptate. :P

vasile314tzurka
16th December 2005, 18:46
nu e destul vin... si oricum nu vii:)

nancy_callahan
16th December 2005, 18:49
sa nu te surprinzi cand iti voi suna la usa :D
promit sa am asupra-mi holy blood, holy grail, plus vreo doua editii de playboy, si stam de vorba despre mujeres :P

Tess
15th March 2006, 01:34
...pt ca multi cititori s`au declarat zguduiti dupa ce au parcurs aceasta carte, m`am gandit sa pun stirea aici:


Dan Brown s-a jurat ca n-a furat Codul
Scriitorul american Dan Brown a respins categoric, ieri, in fata instantei Inaltei Curti londoneze, acuzatiile potrivit carora "Codul lui Da Vinci", best-sellerul sau international, s-ar baza in mare parte pe o alta carte care trateaza acelasi subiect, calificand aceste acuzatii drept "complet aiurite", relateaza BBC News Online. Istoricii Richard Leigh si Michael Baigent, care au comparut deja in fata curtii, au actionat in justitie casa de editura a lui Brown, Random House, aceeasi care le-a publicat si lor lucrarea "The Holy Blood and the Holy Grail" in 1982. Ambele carti pleaca de la premisa ca Iisus s-a casatorit cu Maria Magdalena si a avut urmasi, teorie considerata drept un sacrilegiu de catre unii responsabili ai Bisericii Catolice.

"Am fost efectiv socat de acuzatiile de plagiat ale celor doi. Pur si simplu nu-i inteleg", a precizat Brown. Scriitorul american sustine ca istoricii Richard Leigh si Michael Baigent sunt doar doi dintr-un numar mare de autori care au scris despre aceasta teorie. "Mai mult decat atat, nu am uitat sa-i mentionez ca fiind cei care au reusit sa impuna aceasta teorie in atentia opiniei publice. Tocmai de aceea doresc sa subliniez faptul ca sunt stupefiat in fata acestor acuzatii de plagiat, precum si de declaratiile domniilor lor conform carora le-am furat ideile si munca", a mai spus Dan Brown.

Verdictul nu va afecta filmul
Avocatii editurii Random House au sustinut ca ideile aflate la baza celor doua carti sunt prea generale pentru a putea intra sub protectia drepturilor de autor. In plus, responsabilii editurii sunt de parere ca exista foarte multe diferente intre cele doua carti si sustin ca Brown, la fel ca si cei doi istorici, au consultat surse externe pentru a-si putea redacta lucrarile.

Dan Brown a fost prezent la majoritatea audierilor din cadrul procesului care a intrat, de ieri, intr-a treia si probabil ultima saptamana. Miza procesului este foarte mare, avand in vedere ca este vorba despre o carte care s-a vandut in peste 40 de milioane de exemplare si despre un proces in materia drepturilor de autor care ar putea stabili un precedent important in industrie.

Indiferent de rezultat, verdictul nu va afecta productia hollywoodiana realizata dupa cartea "Codul lui Da Vinci", care are un buget impresionant si pe Tom Hanks in rolul principal. Filmul urmeaza sa aiba premiera oficiala in luna mai.

Michael Baigent si Richard Leigh sustin ca Brown a copiat foarte multe dintre cele peste 15 "punct centrale" ale cartii lor. Dan Brown a recunoscut ca a fost inspirat de lucrarea din 1982, mai ales ca unul din personajele din "Codul lui Da Vinci" se numeste Leigh Teabing, aceasta fiind anagrama numelor Leigh si Baigent.

"Sotia m-a convins"
Brown mai spune ca ii este foarte greu sa indice sursele exacte folosite de el si sotia sa in munca de documentare pentru "Codul lui Da Vinci". "Ne-am intalnit cu istorici, academicieni, ne-am extins apoi cercetarile la Vatican, in Franta, apoi in Anglia si Scotia", spune scriitorul, care sustine si faptul ca initial nu era prea sigur daca sa includa in romanul sau si teoria conform careia Iisus a avut urmasi directi, gandindu-se ca cititorii ar fi considerat-o "absolut de necrezut". Cea care l-a convins a fost sotia sa. El mai spune ca in momentul in care a citat "The Holy Blood and The Holy Grail" luase deja decizia de a publica teoria respectiva.

(ziua-14/03/06)

nancy_callahan
15th March 2006, 11:44
tess, bine ca mi-ai amintit de topicul asta :P

tocmai am terminat o carte destul de pentru copii de altfel, insa teribil de zguduitoare. e vorba despre Jurnalul Zlatei. cartea este exact un jurnal al unei fetite de 11 ani din Sarajevo, Zlata Filipovic. Fata povesteste cu cuvinte de copil razboiul care ii fura copilaria. o jurnalista franceza o descopera la cursurile de vara pe Zlata, si ii propune sa ii publice jurnalul. si asa ia nastere ceea ce criticii cau apreciat ca fiind "cea mai realista privire asupra razboiului din fost Yugoslavie".

vasile314tzurka
16th March 2006, 16:50
harun, marea de povesti

Universal
24th July 2006, 05:36
Super Carte : Forrest Gump- Winston Groom- adevarata poveste :ok:

daughter ss
28th July 2006, 13:44
codul lui da vinci este o carte care a guduit lumea intreaga... este foarte controversata si la momentul actual...

razvan30
14th August 2006, 15:30
Eu cred ca si codul si restul dan brown - urilor sunt palpitante , dar slabe.(Nu vorbesc in necunostinta de cauza, am citit vreo 5, toate sunt la fel, schimba peisajul - religie, CIA, Antarctica, etc.) Cineva a zis ca dan brown e sandra brown pt. intelectuali. cam asa e. Recomand Rushdie. Am citit vreo 4 si mi-au placut toate.
P.S. Treaba cu Brown e valabila si pt coelho.

Sw BryAnna
15th August 2006, 09:30
mai..stiu k e putin inafara topicului..dar ce carte mi-ati recomanda sa-i cumpar prietenului meu cu ocazia a 6 luni d cand sunyem impreuna?vreau ceva special..si care sa se si gaseasca la ora actuala pe piata..pls rasp..ms anticipat :)