PDA

View Full Version : Campionatele Mondiale de Gimnastica - Melbourne 2005



Mihaela
23rd November 2005, 22:51
Azi s-au incheiat calificarile la Campionatele Mondiale din Australia. Ponor a ratat calificarea in finala la sol, dar a terminat prima la barna. Leonida a cazut la barna si s-a calificat pe locul 14 la individual compus. Incepand de maine dimineata, TVR 1 transmite in direct finalele.

Rezultate calificari individual compus: http://www.intlgymnast.com/events/2005/worlds/wag_comp_i_session_4.pdf

Rezultate calificari finale pe aparate: http://www.intlgymnast.com/events/2005/worlds/wag_qual_ef.pdf

Ady
24th November 2005, 11:10
Chiar ma intrebam cand veti face thread-ul , pt ca am vazut cum romanii sunt incurajati pe forumuri straine si noi nu aveam unde .
HAI ROMANIA !

Mihaela
24th November 2005, 19:18
Razvan Selariu a terminat pe locul 6 individualul compus. E un rezultat bun, mai ales ca era accidentat. Maine dimineata intra Leonida in concurs.

Edith2utd
26th November 2005, 03:41
dap... si leonida locul 6! daca stau sa ma gandesc nici nu este asa de rau!!!

Mihaela
26th November 2005, 13:43
Da, Leonida a mers chiar mai bine decat se prevedea. Azi dimineata au fost finalele pe aparate. Suciu a obtinut un nesperat loc 2 la cal cu manere. Din pacate Dragulescu a ratat solul.

La sarituri fete Chang Fei si-a dominat clar adversarele. Doua sarituri excelente, ambele cu nota de plecare 10, ceea ce s-a vazut foarte rar in ultimul timp. La paralele Anastasia Liukin si-a luat revansa in fata lui Chelsie Memmel inversand rezultatul de la individual compus. Duminica dimineata de la 5 o sa intre Ponor la barna (cea mai mare sansa la aur a echipei noaste) si Dragulescu la sarituri.

Gabriel
27th November 2005, 12:02
Salut, Mihaela !

nu am apucat sa vad nimic din mondialele astea. spune-mi si mie pls...ce medalii au castigat romanii...la ce probe si prin cine.
Multumesc anticipat !

Mihaela
27th November 2005, 13:54
Buna, Gabriel! Am obtinut 4 medalii in total:

Aur - Dragulescu la sarituri
Argint - Suciu la cal cu manere
Bronz - Jivan la sarituri si Ponor la barna

Gabriel
27th November 2005, 14:31
10x

Deci a sosit vremea in care baietii obtin rezultate mai bune decat fetele :)
ce s-a intamplat cu Ponor ? parca declara ca e regina absoluta a barnei !

ps : Jivan e la baieti sau la fete ?

Mihaela
27th November 2005, 15:16
Ponor a dat dovada de o lipsa serioasa de bun simt. Tot timpul se lauda ca va castiga si ca americancele nu se pot compara cu ea. Imi pare rau ca am pierdut aurul, dar altfel as zice ca a primit ce merita. Culmea ca si la conferinta de presa de dupa concurs dadea vina pe arbitre, desi greseala pe care a facut-o a fost evidenta. A ajuns subiect de batjocura pe forumurile internationale de gimnastica.

Jivan a concurat la baieti, medalia lui de bronz e o mare surpriza.

Gabriel
27th November 2005, 20:23
deci baietii s-au intors acasa cu 3 medalii...aur, argint si bronz...iar fetele doar cu un amarat de bronz. patetic !!!
felicitari baietilor !

Mihaela
27th November 2005, 22:05
deci baietii s-au intors acasa cu 3 medalii...aur, argint si bronz...iar fetele doar cu un amarat de bronz. patetic !!!
Mie mi se pare mai patetic sa judeci cu dispret o situatie pe care n-o cunosti sau rezultatele unui concurs la care nici macar nu te-ai uitat. Sa stii ca si gimnastele sunt oameni, nu automate mecanice de adus medalii. N-ai idee cat de greu e sa obtii un "amarat" de bronz la un campionat national, dar la unul mondial.

Gabriel
28th November 2005, 00:57
ai si tu dreptate...dar totusi. cand a fost ultimul mondial de la care fetele au venit doar cu un bronz ? cred ca prin 1950 :(

paulinio
28th November 2005, 13:21
Sincer, m-ar fi mirat ca situatia sa stea altfel. Asta e doar rezultatul "luptelor" interne... nu var de ce am fi reveoltati pentru asta, nu?

A, felicitari tuturor participantilor si in special medaliatilor.

ady_g
12th December 2005, 00:00
gimnastica feminina romaneasca a murit!!sa-i cantam prohodul!