PDA

View Full Version : Inceputul sfarsitului unei noi echipe frumoase?



ady51a
23rd November 2005, 15:43
Scurt Istoric Farul:
1959/1960 - locul 4 cu formatia: Ghibanescu, Marosi - antrenori, D. Botescu Strator, Ciuncan, Florescu, Corneanu, Toma, P. Comanita, Bibere, Pana, Datcu, Stancu, Moroianu, Ciosescu. Presedinte Foti Foti, Niculescu, Sever, Olaru, Nunu
966/1967 - locul 4 cu formatia: Utu, Manciu, Georgescu, Talvescu, Koska, Gref, Etem, Manolache, Plesa, Antonescu, Ologu, Tufan, Iancu, Kallo, Zamfir, Caraman, Bukossy, Mares, Dumbrava. Antrenori: V. Mardarascu - P. Comanita. Presedinte, Foti Foti.
1962/1963 - locul 5 cu formatia: Ghibanescu, Manciu, Firica, Branzei, Danciu, Florescu, Gref, Stoica, Plesa, Buzea, Vasilescu, Neacsu, Talvescu, Moroianu, Bukossy, Ciosescu, Munu, Dinulescu, Manescu, Ologu, Dumbrava. Antrenori: P: Steinbacu, P. Comanita. Presedinte, Foti Foti.
1969/1970 - locul 6 cu formatia: Stefanescu, Popa, Botea, Popescu, Tanase, Stancu, Tālvescu, Mares, Antonescu, Stoica, Koska, Plesa, Mustafa, Sasu, Avram, Tufan, Kallo, Ologu, Constantinescu, Badea, Caraman. Antrenori: Bazil Marian, L. Florescu. Presedinte, E. Mocanu
1991/1992 - cu Poli Timisoara, 0-1, cu formatia: Anton, Ghisan, Dinu, Popovici, Moraru, Manaila, Moisescu, Barbora, Oprea, Grigoras, C. Funda. Antrenori: C. Radulescu, I. Buzoianu. Presedinte, P: Buduru.
1993/1994 - locul 6 cu formatia: Ni?u, Carabas, Curt, Popovici, Calin, Gh. Barbu, Dinu, Ciurea, Popa, Placinta, Serban, Arghir, Butoiu, Oprea, Banica. Antrenori: Gh. Constantin, C. Gache, F. Marin. Presedinte, P. Buduru.
Cateva din echipe frumoase din istoria clubului Farul.


Curca - Farmache, Barbu, Schiopu, Pascovici - Gurita, Lungu, Todoran, Apostol - L. Mihai, Cristocea - Antrenot Petre Grigoras. Echipa de baza in sezonul 2004-2005 cand Farul a terminat pe 5 si a jucat finala Cupei Romaniei.


Deschid acest thread pentru discutii pe tema articolului de mai jos si daca se vor confirma cele declarate de Adrian Vlas se pare ca o noua echipa frumoasa este pe cale sa se destrame la Farul? Ce credeti despre acest articol?
""
ProSport 23.11.2005.:

“George Curcă este impus ca titular”


Portarul de rezervă Adrian Vlas spune că la Constanţa primul “11” se face conform ordinelor patronului Gheorghe Bosānceanu

Victoria lejeră īn compania celor de la Gloria, venită după patru īnfrāngeri consecutive, nu a fost de ajuns pentru a calma spiritele pe litoral.Disciplina instaurată de fostul antrenor Petre Grigoraş s-a pierdut o dată cu plecarea acestuia de la Constanţa, iar īnlocuitorul lui “Grig”, Lucian Marinof, nu a reuşit să se impună, deocamdată, īn faţa jucătorilor vechi din lot. Īn aceste condiţii, mai mulţi fotbalişti se plāng că la Farul unii jucători sunt favorizaţi din partea conducerii. “Sāmbătă, domnul Marinof m-a anunţat că voi fi titular īn jocul cu Bistriţa. Duminică īnsă, antrenorul s-a īntālnit cu patronul Bosānceanu.
care i-a spus că trebuie să apere Curcă, ceea ce s-a şi īntāmplat”, ne-a dezvăluit portarul Adrian Vlas. “La Constanţa poate să vină şi Lobonţ sau oricare alt goalkeeper cunoscut. Degeaba! Nu va avea şansa să şi joace, fiindcă Curcă are postul de titular garantat. A avut destule prestaţii slabe īn ultima perioadă, dar, īn continuare, i se dă credit din partea conducerii”, s-a plāns Vlas. Īn afară de el, şi alţi fotbalişti ne-au mărturisit, sub protecţia anonimatului, că după plecarea lui Grigoraş, jucători precum Guriţă şi Paşcovici au impus o dictatură īn vestiar, sugerāndu-i lui Marinof pe cine să titularizeze şi pe cine nu. ""


Este Curca titularizat din dorinta patronului Bosanceanu?
Sunt Gurita si Pascovici antrenori la Farul?

Klingon
23rd November 2005, 21:29
Se observa ca parerile sunt impartite. Vlas spune ca echipa o face Bosanceanu, iar anonimii spun ca echipa o fac Pascovici si Gurita. Este imposibil sa aiba dreptate cu totii. Deci fie Vlas fie anonimii sunt subiectivi si se inseala. Inclin sa cred ca Vlas nu greseste, pentru ca oricine l-a putut vedea pe Curca gafand in fiecare meci dar fiind titular si in urmatorul.

Insa si Vlas si anonimii par a fi de acord ca Marinof nu are autoritate, din moment ce atributiile lui sunt exercitate de altii. Deci solutia la ambele probleme ar fi aducerea unui antrenor cu autoritate, macar in fata jucatorilor daca nu si a patronului.

Adevarul e ca e foarte greu sa gasesti in ziua de azi un antrenor care are vreun cuvant de spus in fata patronului. Are Protasov? Are Andone? Are Lucescu junior? Sa fim seriosi! Poate Hagi la Timisoara, deocamdata, ceea ce il obliga si mai mult sa obtina rezultate.

Oricum, e clar ca spiritele nu s-au potolit. Din contra, noi si noi dezvaluiri apar in presa de la mai multi jucatori. Sa vedem ce o sa pateasca Vlas pentru a lui.

ady51a
23rd November 2005, 22:50
Pentru mine Vlas este un bun portar. A aratat-o in meciul de anul trecut 2-2 acela cand a jucat din minutul 5 dupa o eliminare a lui Georgica si poate a rabufnit si el ca se gandea saracu ca i se da si lui o sansa dupa ce s-au intrecut in gafe Curca (RapidII, Rapid, chiar si la meciul cu Gloria a balbait singuru balon periculos pe el) si Stanca (Timisoara)
De ce l-au mai rechemat pe Vlas la echipa daca nu-l mai folosesc?
Eu sincer nu cred ca dicteaza Gurita sau Pascovici.
PS: Sunt interesante pozitiile lui Gurita si Apostol la meciul urmator de la Galati? Oare daca este adevarat zvonul ca vor pleca la Otelul de la iarna cum vor juca impotriva galatanilor presupunand ca in retur Otelul va avea obiectiv salvarea de la retrogradare fiind vanati probabil si de Nasu cu arbitrii tinand cont ca a fost un club care s-a declarat pro-Popescu.
Poate o sa aflam zilele urmatoare ca sunt loviti sau rezerve. Ce spuneti?

ady51a
24th November 2005, 16:06
Adrian Vlas se apără īn faţa „invenţiilor“

Unul dintre portarii Farului a contestat cu hotărāre, ieri, un articol despre „rechini“ apărut īntr-un cotidian central de sport

Īn numărul de ieri al unui cotidian central de sport, a apărut un articol referitor la Farul (intitulat „George Curcă este impus ca titular“), care găzduieşte unele afirmaţii atribuite lui Adrian Vlas, unul dintre portarii „rechinilor“.

Materialul i-a provocat goal-keeper-ului o reacţie fermă şi hotărātă. Īn faţa ziariştilor, Vlas şi-a expus punctul de vedere referitor la cele scrise, respingānd marea parte a conţinutului articolului. „De la o declaraţie, o discuţie amicală de-a mea cu un reprezentant al ziarului respectiv, īn care am spus că la Constanţa poate veni orice portar din lume (nu contează cine, Buffon, am zis eu) că tot nu poate să apere din cauza lui George Curcă, că acesta este titular de drept, s-a făcut un ditamai articolul, īn care eu lovesc, cum ar veni, īn domnul Gheorghe Bosīnceanu, preşedintele consiliului director al clubului nostru. Din tot articolul, atāt este adevărat. Asta am spus eu. Īn rest, totul este invenţie. Deci este un articol inventat şi nu am nici o legătură cu el. Totul a plecat de la o propoziţie şi s-a făcut ditamai tamtamul, īn care eu lovesc īn domnul Bosīnceanu. Nu am avut nici cea mai mică intenţie şi nu sunt atāt de berbec să fac asta“, a precizat Adrian Vlas.

Cuget Liber!

ady51a
5th December 2005, 11:55
Cum clasarea pe unul din primele doua locuri la finalul campionatului a devenit un obiectiv aproape imposibil de atins, Cupa Romaniei a ramas pentru marinari singura varianta de a participa din sezonul viitor in cupele europene. Partida cu Jiul este posibil sa fie ultima pentru o buna parte dintre rechini, acestia putind fi declarati transferabili in cazul in care Farul nu reuseste calificarea in semifinale.

Pascovici, Todoran, Vlas, Cristocea, Curca, Barbu sau Apostol sint jucatori curtati atit de echipe din tara, cit si din strainatate. Acestia au si fost la un moment dat aproape de a parasi pe Farul in vara acestui an, insa doar dorint a patronului Gheorghe Bosi nceanu de a evolua in Europa din sezonul viitor a facut ca ei sa continue la echipa de la malul marii. Todoran si Cristocea se afla pe lista Stelei, capitanul Barbu a fost dorit cu insistenta de Universitatea Craiova, Apostol nu ar refuza o oferta a Otelului, iar vedeta echipei, Cosmin Pas- covici, este dorit de toate echipele puternice din campionat.
Barbu, urmarit de turci
In tribuna oficiala, alaturi de patronul Gheorghe Bosinceanu, s-au aflat si doi impresari turci, sositi pe litoral pentru a-l vedea la lucru pe capitanul Ion Barbu, care nu a jucat din cauza unei accidentari. "Am discutat cu cei doi, insa ei doreau sa ma vada jucind in acest meci. Au zis ca m-au mai urmarit in citeva partide, insa au fost dezamagiti ca nu m-au putut vedea la lucru in partida cu CFR Cluj. O aventura in Turcia m-ar incinta doar din punct de vedere financiar", a declarat fundasul Farului.
SPT