PDA

View Full Version : Ce mai fac fostii jucatori si antrenori ai Farului?



ady51a
23rd November 2005, 13:55
Informatii despre jucatorii si antrenorii care au activat si la Farul.

Oli si Grigoras pe lista Otelului
Dupa ce a esuat in incercarea de a-l convinge pe Sorin Cartu sa lase FC Arges pentru Otelul, conducerea galatenilor a intrat in tratative pentru postul de antrenor principal cu Petre Grigoras si Cosmin Olaroiu. Cei doi tehnicieni sunt liberi de contract. Atac!

Curt şi-a reziliat contractul cu Steaua
Fundaşul Tiberiu Curt a încheiat, marţi, pe cale amiabilă, contractul cu FC Steaua Bucureşti, el urmînd să devină jucător liber, informează site-ul oficial al echipei pregătite de Oleg Protasov. Contractul jucătorului expira pe 30 iunie 2006. Curt a fost transferat la Steaua în iunie 2003 şi a jucat ultima oară pentru echipa din Ghencea pe 21 septembrie, în partida cu Rapid II, scor 7-8 după loviturile de departajare, din 16-imile Cupei României. GSP

pirlinho
23rd November 2005, 17:42
Curt ar face bine sa se intoarca la Farul. Pana si cu doar un picior si tot e peste Barbu.

Kooler
23rd November 2005, 22:33
Diferenta e ca Barbu are sange de farist

ady51a
23rd November 2005, 22:56
Sange olteano-farist!

pirlinho
24th November 2005, 02:39
Diferenta e ca Barbu are sange de farist

Fiindca tot are "sange" de farist, atunci sa faca loc altora mai buni.

tchibos
30th December 2005, 15:37
CV JUCATOR\ANTRENOR:
NUME\PRENUME: Petre Grigoras

AN NASTERE: 15 noiembrie 1964
Ca jucator (atacant) a evoluat la Aripi Bacau, S.C Bacau, Steaua Bucuresti, F.C Farul, Dobrudja Dobrici, Levski Sofia, Plovdiv, “U” Cluj. Jocuri in Divizia A – 274; goulri marcate - 57 Ca antrenor a debutat in editia 1999/2000,
ca “secund” al lui Gabi Zahiu si apoi Vasile Simionas.
Antrenor principal la F.C. Farul din vara anului 2000 pana in 2005
Din 2006 va fi antrenor principal la Otelul Galati
Starea civila: casatorit, un baiat

ady51a
2nd January 2006, 11:17
S-a ales doar cu 500 de dolari din transferuri, daţi de federaţie

De pe urma celor două talente, tehnicianul n-a câştigat mare lucru.

Din procentul de formare ca jucător al lui Gheorghe Hagi, Iosif Bükössy nu s-a ales cu mare lucru. “Trebuia să primesc 5% în lei sau 0,5% în dolari. FRF mi-a dat 500 de dolari şi mi-a zis că dacă mai vreau şi alţi bani, să îi caut în altă parte. Am mers şi la Steaua, acolo unde Tică Dănilescu nici nu a vrut să discute cu mine”, povesteşte Bükössy. De asemenea, nici de pe urma transferului lui Zicu nu a primit nici un ban pentru formare. “Pentru Ianis Zicu, Farul Constanţa a primit 300.000 de dolari, dar nu am văzut nici un leu”, mai spune Iosif Bükössy.
Cazul tehnicianului care i-a descoperit pe Hagi şi Zicu nu este singular în fotbalul românesc. Majoritatea antrenorilor de copii şi juniori de la noi din ţară se confruntă cu astfel de probleme, mai ales cei care nu sunt angajaţi cu un contract ferm. Nu li se recunosc meritele decât din punct de vedere moral. Asta în timp ce alţii, îşi îndeasă banii în buzunare.

Gică l-a mai ajutat
Gheorghe Hagi (foto) şi Iosif Bükössy sunt în relaţii bune. “Gică m-a şi ajutat foarte mult. De Sărbători îmi trimitea bani. M-a invitat la Campionatul European din Anglia, la cel din Olanda şi Belgia şi la Campionatul Mondial din Franţa, acordându-mi şi o diurnă. Mi-a ajutat copilul, luându-i o casă. Nu am cuvinte să îi mulţumesc lui Hagi pentru ceea ce a făcut pentru mine”, spune vizibil emoţionat Bükössy. Constănţeanul crede că Hagi ar fi venit să antreneze Farul, dar nimeni nu l-ar fi ajutat.

“Zicu este un nesimţit”
Deşi i-a promis că îl va ajuta cu bani, Ianis nu i-a dat nici un leu lui Bükössy nici până în ziua de azi. “E un nesimţit, a uitat de unde a plecat. Nu am primit nici un ban, deşi îmi spunea că nu m-a uitat”, mai spune Bükössy, care crede că educaţia şi-a pus amprenta pe comportamentul lui Ianis Zicu. “Nici măcar nu am ştiut că a plecat la Bucureşti, la Victor Becali, care l-a dus la Dinamo. Ianis la 16 ani era deja format, nici măcar nu m-a mai căutat până a plecat în Italia”, spune bătrânul tehnician despre actualul dinamovist.

“Zicu n-avea cum să ajungă Gică Hagi”

Iosif Bükössy e antrenorul care a oferit fotbalului românesc cel mai bun produs. Zicu părea a fi clona “Regelui”, dar timpul a dovedit contrariul. Ianis nu a lăsat în urma lui decât dezamăgire.

Florin MARIAN
Eduard ZELGIN
Când vine vorba de Hagi, Bükössy este cuprins de emoţie, vizibilă prin lacrimile subţiri care apar şi dispar în colţul ochilor luminaţi.
Nu are cuvinte să exprime ataşamentul faţă de Gică, pe care l-a considerat propriul copil. Dacă îi aminteşti de un alt “produs” al său, Ianis Zicu, bătrânelul se trezeşte brusc la realitate. Două talente aproape identice, dar cu optici diferite în ceea ce priveşte fotbalul de performanţă.
Gică Hagi provenea dintr-o familie săracă, lucru confirmat şi de Bükössy. “Era îmbrăcat modest. Când vorbeai cu el râdea copilăresc pe sub mustaţă, dar avea foarte mult bun-simţ şi înţelegea tot ce-i spui. Deşi era mic şi slăbuţ, avea o forţă de şut fantastică. Chiar îi ziceam că o să îl trag de mâini şi de picioare ca să mai crească. I-am dezvoltat calităţile. Am spus că dacă nu va ieşi fotbalist, eu nu sunt antrenor”. Pe parcursul discuţiei, Iosif Bükössy ne mai povesteşte şi câte ceva despre copilul Hagi. “Uneori la antrenamente îi mai curgea nasul. Îi spuneam: «Măi, Gică, e ruşinos să stai aşa, roag-o pe mama să îţi dea o batistuţă». Nu avea la el şi uita de fiecare dată să ia una, încât trebuia să vin pregătitit cu două batiste”, îşi aminteşte Iosif.
Pe 14 septembrie 1981 Gică Hagi pleacă la “Luceafărul” sub comanda lui Aurică Măndoiu şi Aurică Lică. După şapte ani, Hagi îşi continua drumul fotbalistic, luând cu el sfaturile şi învăţămintele anilor petrecuţi sub comanda lui Bükössy. “Gică, nu cumva să te apuci de prostii, să bei sau să fumezi”, i-a spus Iosif Bükössy, cel care i-a şlefuit talentul celui mai valoros fotbalist român. Deşi şi în ziua de azi vârstnicului tehnician îi trec prin mână sute de copii, Bükössy nu crede că se va mai naşte cineva care să îi calce pe urme lui Hagi. “Le lipseşte talentul pentru că părinţii nu îi lasă să bată mingea pe stradă, acolo unde se învaţă fotbalul”, explică profesorul.
Nu la fel vorbeşte Bükössy şi despre Ianis Zicu, cel pe care l-a considerat urmaşul lui Hagi în momentul în care l-a descoperit. “Întotdeauna i-am spus lui Zicu să înveţe de la Gică. Să nu mai fie orgolios şi să îşi schimbe comportamentul pentru că nu e bine. E foarte flegmatic, încrezut şi plin de el. Se plictisea la antrenamente şi zicea că de ce să alerge în apărare dacă el joacă în atac. Nu putea să ajungă un nou Hagi”, povesteşte Iosif Bükössy despre Zicu.

Colegii mai mari voiau să-l bată pe “Rege”
Amintirile din primele zile de pe terenul de fotbal ale celui care avea să devină cel mai valoros fotbalist român i-au rămas şi acum intacte lui Bokossy.
“Era 4 sau 5 aprilie 1974... Hagi avea 9 ani. Pe teren l-am chemat la mine, i-am dat o minge de cauciuc bulgărească albă cu negru şi i-am spus: «Mingea asta îţi aparţine». În timpul acelui antrenament l-am pus să stea în spatele porţiii să culeagă mingile şi să le repună, dar să fie foarte atent să nu îl lovească vreun balon”. Aşa începe Iosif Bükössy una dintre cele mai importante file din povestea fotbalului românesc şi mondial.
Finalul acelui antrenament avea să îl facă pe simpaticul bătrânel, care şi azi continuă să caute talente printre juniorii clubului Farul Constanţa, să creadă că a descoperit un mare talent. “Ia să vedem, mă, de ce eşti în stare, că am auzit că te lauzi în cartier că eşti mare şi tare”, i-am spus. “M-a surprins cum jongla cu mingea pe picior... De mâine te prezinţi la antrenament!”, au fost vorbele care au reprezentat începutul unei “legende” fotbalistice. Deşi avea numai 9 ani, Gheorghe Hagi juca alături de copii cu doi-trei ani mai mari ca el. Din cauza faptului că era mingicar şi dribla cu mare uşurinţă, colegii săi de echipă i-au promis la primele antrenamente o mamă de bătaie. “Dacă ne mai driblează, nu ştiu ce-i facem”, au ripostat cei din breaslă. “Aşa era... Hagi dribla şi firul de iarbă, iar până se întorcea adversarul, era la cinci metri. Dar le-am spus că trebuie să aibă grijă de el ca de ochii din cap pentru că e un talent”, le-a replicat Iosif.
ProSport!

ady51a
2nd January 2006, 12:10
Noul antrenor principal al Otelului Galati, Petre Grigoras se bucura in prezent de o binemeritata vacanta, ce va dura pana la reunirea gruparii moldave. Fostul tehnician al Farului, alaturi de care a inregistrat rezultate foarte bune in sezonul trecut, a declarat vineri, in exclusivitate pentru cotidianul „Replica de Constanta”, ca isi va petrece Revelionul la Brasov. „Sa nu existe nici o dubiu, nu merg la Brasov pentru a discuta cu conducerea echipe care reprezinta acest oras, ci pentru a petrece Revelionul acolo. Cu cei care conduc destinele acestei echipe am stat de vorba si m-au inteles. Era normal sa accept oferta unei formatii de Divizia A”, a spus Grigoras, care ne-a vorbit si despre obiectivele la noua sa echipa, dar si despre situatia delicata in care se va afla atunci cand va intalni FC Farul in meci direct: „Avand in vedere ca acum sunt la o alta echipa, e normal sa fac tot ce trebuie pentru a indeplini obiectivele stabilite de conducere. Sunt profesionist si voi apara interesele Otelului Galati. Sigur ca, atunci cand echipa mea va juca impotriva Farului, voi avea un sentiment aparte. Am fost si cred ca sunt in continuare apreciat la Constanta pentru munca mea. Am avut un rol important aici si pentru asta le multumesc suporterilor acestei echipe, care sunt extraordinari. Sunt cu sufletul alaturi de FC Farul si le doresc baietilor sa isi indeplineasca visul si sa acceada in Cupele Europene. N-as vrea sa fiu eu cel care sa blocheze drumul Farului. Este o echipa buna si cred ca isi poate indeplini toate obiectivele”, a declarat fostul tehnician al Farului. Petre Grigoras stie ca nu-i va fi greu sa puna pe picioare o formatie aflata intr-o situatie foarte dificila: „Daca nu credeam ca se poate, nu m-as fi dus la Otelul. Depinde insa foarte mult de modul in care vom reusi transferurile pe care ni le dorim. Sunt convins ca putem evita retrogradarea.
Replica de Constanta

desdemona
13th January 2006, 12:21
Nerecunoscătorul

Floricel Geodoiu, cel care a avut încredere în Vasilică Cristocea la doar 7 ani şi totodată cel care l-a lansat în fotbal, îl acuză pe stelist că nici măcar nu-l mai salută.


Fără nici un motiv concret, fostul fotbalist al “marinarilor” nu a mai luat legătura cu cel care l-a ajutat la începutul carierei.
Sub îndrumarea lui Geodoiu, actualul mijlocaş al roş-albaştrilor a debutat la vârsta de numai 14 ani la echipa de seniori a clubului din localitatea Colina Saraiu. “Pentru că era scund, cei mai mulţi jucători şi spectatori credeau că îl introduc pe Vasilică pe teren pentru amuzament. Când însă acesta începea să joace, le crea tuturor senzaţia că mingea este legată de şireturile lui, iar cele mai multe faze ale sale se terminau cu goluri spectaculoase”, povesteşte antrenorul. Înălţimea n-a reprezentat singurul obstacol pe care Cristocea a trebuit să-l depăşească în formarea sa ca jucător profesionist. În 1997, când a fost primit la echipa de juniori a Farului, părinţii lui Cristocea n-au fost de acord cu rămânerea acestuia la Constanţa şi cu cariera pe care fiul lor şi-a ales-o. Şi atunci micuţul fotbalist a fost ajutat tot de primul său antrenor.
Astăzi, Cristocea nu vrea să mai audă de Geodoiu, deşi acesta a încercat să ia legătura cu el în repetate rânduri. “Bănuiesc că acest lucru se întâmplă din cauza banilor. Lui Vasilică îi este teamă că am pretenţii financiare de la el. Ultima oară când a venit la mine, în vara anului 2002, voiam să-mi cumpăr o maşină. Cristocea, care de mai multe ori mi-a spus că este dator faţă de mine, s-a oferit să mă împrumute cu 4.000 de dolari. I-am spus că nu este nevoie, iar el a insistat, zicându-mi că se va întoarce cu banii. De atunci n-a mai dat nici un semn. Cel mai trist lucru s-a întâmplat însă în noiembrie, anul trecut. A trecut pe lângă mine şi nu numai că nu m-a salutat, dar era aproape să mă trântească. Era nervos pentru că era huiduit de public“, a încheiat Geodoiu.
La rândul lui, Cristocea a declarat că nu doreşte să comenteze acest subiect.

"Pentru el a fost o lovitură grea refuzul părinţilor de a-l sprijini. A venit la mine plângând şi atunci i-am promis că îl voi susţine financiar, ceea ce am şi făcut până când, cu ajutorul clubului, i-am găsit cazare şi masă gratuită."

"Nici măcar nu mă mai salută. A trecut pe lângă mine şi era aproape să mă trântească. Era nervos pentru că suporterii îl huiduiau. N-are nici o scuză pentru cum se comportă cu un om care i-a făcut numai bine."
Floricel Geodoiu, primul antrenor al lui Cristocea. (ProSport (http://www.prosport.ro/index.php?c=1&a=88363))

b3bito
13th January 2006, 14:57
ce scarba este si cristocea asta... uita de unde a plecat....

kerosene
3rd September 2007, 09:56
A murit mama lui Petre Grigoraș


Fostul antrenor farist Petre Grigoraș este în doliu, în urma morții mamei sale, după o grea suferință. Bătrâna, care ar fi împlinit în noiembrie 75 de ani, a fost înmormântată ieri, Petre Grigoraș reușind astfel să ajungă și la meciul actualei sale echipe, Oțelul, de la Vaslui.

bahaus_84
3rd September 2007, 21:19
da....Dumnezeu s-o ierte iar Grig sa fie tare

kerosene
18th September 2007, 10:00
La meciul cu CFR Cluj a asistat și fostul antrenor al Farului, Petre Grigoraș, care a luat loc la tribuna oficială. La finalul meciului, spectatorii adunați în fața stadionului i-au cerut să revină la Constanța. “Am fost în tribună ca simplu spectator, pentru că eram liber, venisem acasă și voiam să-mi văd fosta echipă. Din păcate, Farul a pierdut, deși începuse destul de bine partida, însă CFR Cluj a dovedit că are o echipă valoroasă, care se poate bate la titlul de campioană”, a spus Grigoraș, care a refuzat să comenteze posibilitatea revenirii pe banca tehnică a constănțenilor.

bahaus_84
31st October 2007, 13:47
Panduru a fost numit principal la Progresul..sper sa demonstreze acolo ce nu a fost lasat sa faca aici

Kooler
31st October 2007, 14:13
Nu cred ca promoveaza Progresul, din simplul fapt ca lui Razvan Lucescu nu o sa-i convina.

tchibos
31st October 2007, 14:39
promoveaza doua echipe, una direct si una la baraj.. succes Panduru :ok:

Kooler
31st October 2007, 19:06
Ah, da, uitasem. Dar tot nu cred ca poate promova Progresul. Echipa e la 12 puncte in spate fata de Botosani, slabe sanse. Nu am nimic cu Panduru, dar vreau sa nu promoveze Progresul. Ar fi ceva daca ar reusi promovarea.

Quartz@nu
8th July 2009, 17:08
Dumnezeu sa il ierte ! pe MIHAI BAICU ! fost jucator la Farul .....pacat ....mare pacat :(