PDA

View Full Version : Filme de arta



Balaci
16th April 2007, 02:29
Poate cer totusi prea mult de pe un site sportiv,insa as fi curios daca mai sunt oameni care "urmaresc" si clasicii cinematografiei.Eu am avut perioada Tarkovski si Bergman,apoi Kubrick si in cele din urma Greenaway.De ceva vreme,din lipsa de timp,evit filmele "care te fac sa gandesti",insa asta nu inseamna ca daca am ocazia si cheful necesar nu urmaresc unul.Deci...propuneri,filme de arta care v-au placut,regizori interesanti...cam asta as vrea sa mai vad pe aici.

irinaidu
16th April 2007, 04:04
hmm, eu nu prea am inteles niciodata chestia asta cu filmele de arta si de ce trebuie sa fie neaparat dark and twisted ca sa fie arta. asa ca nu stiu ce filme sa aleg pt discutia asta. nu am vazut nici un film al lui bergman cred ca tocmai din cauza faptului ca erau mereu difuzate cu titulatura asta. iar kubrick cred ca nu am vazut ce trebuia. dar cred ca o sa dau acum un download la portocala mecanica, sper sa il gasesc, pt ca vroiam de mult sa il vad. nu am citit de altfel nici cartea pt ca nu am gasit-o in librarii. am vazut doar the shining ( hmm, nu cred ca intra in categoria filme de arta ) si eyes wide shut, care nu m-a atins cu nimic si nu m-a facut sa ma gandesc decat ca eventual cineva a uitat scenariul pe undeva.
si trebuie sa recunosc ca scenaristii rusi ma pierd mereu pe drum.
deci ce altceva intra in categoria asta????
bertolucci se califica??? de ce a fost asa un mare film " ultimul tango la paris " eu nu am priceput. in schimb " ultimul imparat " chiar m-a impresionat. bine, dar mie mi-a placut si micul buda, chiar daca e mai prostutel asa filmul. si am vrut sa vad the dreamers dar nu l-am gasit la cinema si nici pe net.
morte a venezia intra la categoria asta???? sau il gattopardo??? alte filme ale lui visconti nu am vazut. dar cred ca aici era cartile prea bune ca sa nu iasa ceva din film.
nu mai am idei.

noir_desir
19th April 2007, 13:09
Regizori interesanti...o groaza... pacat ca suntem "bombardati" cu clisee hollywoodiene, iar filmele cu adevarat bune sunt lasate la "arhive". Regizori care imi plac foarte mult ar fi cei din "noul val" din anii '60, ca Jean-Luc Godard, Francois Truffaut sau Luis Bunuel. Dar nici Tarkovski, Kusturica, Almodovar, Herzog sau Antonioni nu sunt mai prejos... Ultimele filme bune pe care le-am vazut au fost "Ma Nuit chez Maud" de Eric Rohmer si "Todo sobre mi madre" de Pedro Almodovar... Chestia e ca ma confrunt cu accesi problema cu care se confrunta si balaci...lipsa de timp... am vreo 30 de dvd-uri cu filme de arta care asteapta sa fie vazute, dar momentan am alte prioritati, sa le zicem "profesionale".

miril
19th April 2007, 13:17
Balaci, ma bucura ca ai avut o perioada Greenaway. Este un estet aparte.

Balaci
19th April 2007, 13:20
Nu stiu,eu unul nu am putut sa gust niciodata nouvel vague/neue welle,ca de altfel si buna parte din cinematografia italiana(in frunte cu Antonioni:D). E tragic totusi ca lumea nu se prea mai uita la astfel de filme,mai ales ca,desi intr-adevar multe sunt dificile(desi nu chiar toate),simti un sentiment de libertate dupa ce vezi unul,spre diferenta de cele de tip hollywood,care pe mine personal nu ma mai lasa cu niciun sentiment precis.Zilele astea am vazut o serie de filme americane sau americanizate,si dupa ele am o senzatie foarte aiurea,incep sa cred ca fac mai mult rau decat bine(stia el Adorno ce stia cand vorbea de industria culturala).
@irinaidu:Da,ceea ce ai scris tu acolo intra in filme de arta.Prin filme de arta eu inteleg filme de autor,care nu intra in categoria hollywood si derivatele ei europene(vezi o buna parte din filmele franceze actuale),filme in general care te fac sa gandesti. SI Bertolucci si Visconti intra in aceasta categorie de autori
@miril: am o perioada Greenaway:) Am vazut prima data "The draughtman's contract" fara subtitrari si conversatiile mi s-au parut magnifice pur si simplu.Apoi am vazut si "The cook...",care e de-a dreptul genial,din toate punctele de vedere(de la imagina pana la conversatii,simbolisitca etc.)

irinaidu
19th April 2007, 16:39
o problema care apare cand vrei sa vizionezi un film altfel ( de arta sau nu, ca eu tot nu m-am lamurit cu titulatura asta) , un film ce nu e american sau nu e f po****r, e ca nu le gasesti. nu sunt de inchiriat, de vanzare sau la cinema ( cel putin nu in constanta ) :(

miril
19th April 2007, 19:15
Am avut privilegiul sa-i vad mai toate filmele, la timpul lor, nu ca asta ar fi important. Il consider cel mai mare estetician vizual, in viata. A adunat in jurul lui, la vremea respectiva, mari actori precum Helen Mirren sau Michael Gambon, dar si compozitori de muzica contemporana precum Michael Nyman, care impreuna cu Alexander Balanescu au dat un ton muzical aparte, filmelor marelui maestru. Mie mi-a placut mult si Drowning by numbers si, cel mai uman dintre filmele facute de el, pana in prezent, The Pillow Book.
A propos de Michael Gambon, s-a dat in Romania capodopera lui Jon Amiel, serialul foileton "The Singing Detective", pe un manus al nu mai putin celebrului Dennis Potter? Exceptional. Tot la exceptional as aminti si "Il Postino", cu regretatii Philippe Noiret si Massimo Troisi si "La Pianiste", un film al unui regisor foarte bun, din noul val, Michael Haneke, cu monumentalele Isabelle Hupert si Annie Giradot, dupa un roman al recentei castigatoare a Premiulului Nobel pentru Literatura, 2005, daca nu ma insel, Elfriede Jelinek.

Tyler Durden
22nd April 2007, 12:05
alaturi de clasicii pe care i-ati enumerat, eu i-as mai pune si pe jodorowsky si pe pasolini. din noul val kim ki duk, pavel lungin si alexander sokurov.
Miril, stiai ca Blanescu o sa cante la Bucuresti, nu?

Balaci
23rd April 2007, 13:07
A propos de noul val,as ma adauga doi regizori care mi se par de calitate:Lars Von Trier(chiar daca ultimul film nu m-a prea incantat) si Andryi Zvyagintsev(are doar un film la activ,"Intoarcerea",si acuma apare la Cannes al doilea),care mi se pare sa mearga pe linia Tarkovskiana.
@miril:Michael Nyman e superb,si voiam sa spun ca pacat ca cei doi(Nyman si Greenaway)nu mai colaboreaza,mi se par alaturi de perechea Kusturica-Bregovic,cea mai tare "combinatie"intre muzica si film:). The Singing Detective,nu stiu sa fi aparut in Romania.
@Tyler:Jodorowski pentru mine e prea..."suprarealist":D,cat despre Pasolini nu am vazut decat "Salo",asa ca nu imi prea pot forma o parere.
@irinaidu:au inceput sa apara incet-incet si astfel de dvd-uri in romania,suntem si noi pe calea cea buna,incepe sa fie cerere pentru asa ceva:ok:

phyxius
23rd April 2007, 13:17
Andrei Tarkovsky, Akira Kurosawa, Ingmar Bergman...

Bumbescu
23rd April 2007, 13:17
A propos de noul val,as ma adauga doi regizori care mi se par de calitate:Lars Von Trier(chiar daca ultimul film nu m-a prea incantat) si Andryi Zvyagintsev(are doar un film la activ,"Intoarcerea",si acuma apare la Cannes al doilea),care mi se pare sa mearga pe linia Tarkovskiana.
@miril:Michael Nyman e superb,si voiam sa spun ca pacat ca cei doi(Nyman si Greenaway)nu mai colaboreaza,mi se par alaturi de perechea Kusturica-Bregovic,cea mai tare "combinatie"intre muzica si film:). The Singing Detective,nu stiu sa fi aparut in Romania.
@Tyler:Jodorowski pentru mine e prea..."suprarealist":D,cat despre Pasolini nu am vazut decat "Salo",asa ca nu imi prea pot forma o parere.
@irinaidu:au inceput sa apara incet-incet si astfel de dvd-uri in romania,suntem si noi pe calea cea buna,incepe sa fie cerere pentru asa ceva:ok:


:headbang: :headbang:

Esti crima si pedeapsa amice:D

Balaci
23rd April 2007, 13:21
Nu ma refer la noul val in sensul de Nouvel Vague,ma refer la noul val de regizori,amice:D

Bumbescu
23rd April 2007, 13:29
Eu cred ca ti-am mai spus, lasa cultura pt altii, daca citesti din cand in cand o carte sau vezi un film "de arta" nu inseamna ca poti deschide gura pe orice subiect...
....Lars von Trier-noul val de regizori :happy:...misto...primul film l-a facut in 84, iar in 91 a realizat Europa, un superfilm :D

Balaci
23rd April 2007, 14:39
Eu il consider noul val,daca te gandesti ca primul sau film care a "percutat" la public e intr-adevar Europa/Zentropa,in 1991,iar Cannes-ul il castiga in 2000 parca,cu "Dancer in the Dark".Tipul are undeva pana in 40 de ani,asa ca tu cum l-ai cataloga,generatia batrana sau?Atunci pe Antonioni sau Bergman unde ii bagi,la fosile?:D
Nu cred ca un regizor care face filme de 20 de ani poate fi incadrat la "clasici".Plus,incearca sa o lasi mai incet cu aroganta,poate asa avem si o discutie rationala:ok:
A propos,e uimitor ca te-ai legat numai de mine si nu ai observat un Sokurov(nascut '51-primul film tot prin '80)sau un Haneke(si mai "batran")-sa inteleg ca e vorba de un atac la persoana si nu la idee?:D
Plus,despre Lars Von Trier stiu si am vazut destule ca sa imi pot forma o opinie,crede-ma!

Bumbescu
23rd April 2007, 15:20
Nu e nici un atac la persoana, eu nu ma bag decat acolo unde ma pricep...
Are peste 40 de ani, a creat un stil, este un clasic, in nici un caz nu face parte din noul val.
Nu te cred ca ai vazut multe filme facute de el(probabil Dogville si atat), sunt convins ca vorbesti din nou in plus, numai ca sa faci pe nebunul.
Nu vreau sa ma cert cu tine dar nu ma pot abtine sa nu sanctionez o asemenea enormitate gen von trier-noul val:D

Balaci
23rd April 2007, 15:28
Eu unul nu cred ca poti afirma ca Von Trier este un clasic(adica cel putin nu in sensul "clasic"al cuvantului:D),in primul rand pentru ca "stilul"de care vorbesti(presupun ca te referi la Dogma-"scoala" pe care o infiinteaza prin 1995,cred,oricum in Forbydens Element sau Zentropa nu poate fi vorba de asa ceva,abia din "breaking the Waves")este unul experimental iar von Trier,cred eu,mai are multe de dovedit pana la intrarea sa in "Panteon".
Am vazut destule filme de el,de la Forbydens Element, la ZEntropa,la Breaking the Waves,la Dancer in the Dark la Dogville si Manderlay;am vazut Riget aproape in intregime si urmaresc cu atentie toate proiectele lui Lars. Insa totusi a-l baga in aceeasi oala cu Tarkovski,Bergman,Antonioni etc.e prea mult,mai ales ca e inca tanar...e aceeasi treaba ca si in literatura,trebuie sa ai ani buni in spate si multe filme geniale ca sa ai ce cauta acolo sus.
Tu pe ce te bazezi mai exact cand afirmi ca e un clasic?

Bumbescu
23rd April 2007, 15:38
Hai ca am consultat si principala ta sursa de cultura-google si am vazut cand e nascut von trier- in 1956, deci are 51 de ani, nu "pana in 40" cum sustii tu.
Poate fi bagat in oala cu oricine, a facut filme geniale, nu cred ca mai are prea multe de demonstrat.
Prin stilul von trier ma refeream la altceva, la un anume mod de a filma, dar catre nu poate fi sesizat decat daca chiar vezi filmele sale.:D

Balaci
23rd April 2007, 15:46
Acel "anume mod de a filma" se numeste Dogma,e o scoala de film infiintata de von Trier pe la mijlocul anilor '90,si se bazeaza pe un set de tehnici de filmare specifice(camera aia libera prezenta in toate filmele lui,de la Breaking the Waves incolo-film pe care eu de altfel il consider si cel mai bun al lui).Dogma e inca o scoala fara mare renume,e experimentala si se bazeaza pe constrangeri mai mult decat pe inovatie.
La filme geniale,eu as plasa maxim doua-trei din filmele lui,iar in ultima vreme,din mania lui pentru "trilogii",a cam inceput sa se repete prea mult pentru gustul meu. Am mai zis,mi se pare inca prea devreme sa fie comparat cu Bergman/Tarkovski et co.Insa tu nu ai avea de unde stii asta,pentru ca nu le prea ai cu filmele de arta,recunoaste.:D
Altfel nu te bagai ca musca aiurea in discutie si analizai mai bine problema.Chiar,ce filme de Von Trier ai vazut si ce alti "clasici"apreciezi?


Later edit: vad ca de vreo 20 de minute te chinui sa raspunzi.Mai lasa google si incearca sa iti aduci aminte ce ai inteles tu din filmele lui,asa scolareste:D

Bumbescu
23rd April 2007, 16:03
Nu stiu daca "le am sau nu" cu filmele de arta, oricum sunt convins ca stau mult mai bine ca tine la capitolul asta, cel putin experienta mea e reala, nu consta in informatii culese de pe net.
Nu m-am bagat ca musca in discutie, am sanctionat o prostie-considerarea lui von trier drept un reprezentant al noului val.
Oricum, siguranta aprecierilor pe care le faci este uluitoare, ar putea face invidios si un veritabil critic de film, de fapt cred ca l-ar nauci, s-ar afla probabil in imposibilitatea de a mai raspunde ceva:D

Am vazut Europa, Petrecerea, Breaking the waves, Dogville si Manderley, primele patru exceptionale .

La intrebarea cu alti "clasici" nu-ti raspund pt ca nu mai am chef de o noua polemica.

Balaci
23rd April 2007, 16:11
Bumbescule,nu ca vreau sa ma laud,dar observ clar ca esti deficitar la acest capitol si incerci sa bravezi aiurea si fara acoperire. Uimitor sau nu,am vazut mai multe filme de Von Trier decat tine,plus am si citit despre el(e o carte in romana despre filmele lui foarte buna,cred ca nu ti-ar prinde rau daca ai face si tu o lectura) si in materie de cinematografie ma pricep destul de bine incat sa fac diferenta dintre un clasic si un regizor inca tanar,mai ales un regizor a carei opera o cunosc bine.
Parerile mele nu sunt deloc sigure,se bazeaza pe unele cunostiinte in materie de cinematografie care tie iti lipsesc din moment ce pari asa mirat de ele.Asa e,V.T. are un stil propriu de a filma,insa pentru o persoana inteligenta conteaza nu numai ca este frumos,ci sa ii si inteleaga motivatia si modalitatea.Pricep acuma ca nu e cazul tau si ca orice discutie in acest domeniu ar fi inutila,pentru ca nu ai cunostiintele necesare abordarii subiectului...
Daca pentru tine e clasic pentru ca "asa vrei tu",atunci e clara treaba:D

Bumbescu
23rd April 2007, 16:18
Bine amice, e inca tanar(51 de ani), doar n-a murit nu?
Mai are multe de demonstrat,doua premii la Cannes sunt vax nu-i asa?
De bravat numai tu bravezi, si asta pt ca, ti-am spus, esti inconjurat probabil de tot felul de cretinei fata de care poti debita tot felul de enormitati; in anumite cercuri, nu mai specific de unde pt ca e clar, unul ca tine ar fi trimis urgent la culcare, nu de alta dar esti definitia pura a semidoctului.

Edit: eu nu folosesc google, tu faci asta, de fapt numai asta.
Un ultim sfat, nu te mai aventura in afirmatii stupide si nu mai folosi cuvinte pretioase acolo unde nu-si au locul:"pentru o persoana inteligenta conteaza nu numai ca este frumos,ci sa ii si inteleaga motivatia si modalitatea"

Parerile mele nu sunt deloc sigure,se bazeaza pe unele cunostiinte in materie de cinematografie care tie iti lipsesc din moment ce pari asa mirat de ele.
Asta e f tare...
Am parut mirat de doua lucruri: ca von trier ar face parte din noul val si ca are sub 40 de ani, sa-i lasam pe alti sa judece asta.

Balaci
23rd April 2007, 16:26
Bine amice, e inca tanar(51 de ani), doar n-a murit nu?
Mai are multe de demonstrat,doua premii la Cannes sunt vax nu-i asa?
De bravat numai tu bravezi, si asta pt ca, ti-am spus, esti inconjurat probabil de tot felul de cretinei fata de care poti debita tot felul de enormitati; in anumite cercuri, nu mai specific de unde pt ca e clar, unul ca tine ar fi trimis urgent la culcare, nu de alta dar esti definitia pura a semidoctului.

In primul rand pentru un regizor 51 de ani nu inseamna mult(in conditiile in care pana in jur de 30 de ani nu prea gasesti regizori),in al doilea rand e vorba doar de un Palme d'Or la Cannes,in 2000 parca(pentru DANCER IN THE DARK),ceea ce nu e extrem de mult totusi(daca e sa o luam asa fratii Dardenne sunt deja mari clasici ca au doua premii?);in al treilea rand,de data asta e clar cine braveaza:eviti orice discutie cat de cat bazata pe argumente si asta dovedeste ca te-ai bagat fara sa stii prea multe despre subiect. In schimb jignesti persoane pe care nici macar nu le cunosti(ma refer aici la mine si la prietenii mei),lucru care ma face sa te rog cat mai respectuos sa nu ma mai numesti vreodata amice,in conditiile in care intre noi doi nu poate fi vorba despre o astfel de relatie.
In al treilea rand,pana nu vei veni cu argumente solide si nu cu mistouri ieftine,cel putin pe acest thread,care are o destinatie si un public anume(nu toti ageamii care au vazut niste filme si cred ca isi pot da aiurea cu parerea)nu iti voi mai da replica(e o pierdere inutila de timp din partea mea sa ma cert aiurea cu toti frustratii).Deci ori vii cu argumente solide ori refuz sa iti mai raspund pe acest thread.:ok:

Later edit:Bumbescule,scuza-ma ca nu am stiut varsta exacta a tipului,se pare ca pentru tine asta conteaza enorm. In rest nu folosesc pretiozitati,insa intotdeauna am considerat important sa stiu si "de ce" si "cum"atunci cand mi-a placut un lucru. Eu nu imi formez pareri numai dupa senzatii personale,mai si citesc/vizionez ca sa inteleg cum sta treaba(se cheama a nu fi ignorant).
O sa lasam pe altii(daca exista persoane in masura)sa decida,oricum se pare ca tu nu prea poti aduce argumente viabile in afara de o varsta gasita pe google(vai,cum tu nu folosesti google niciodata)si niste premii probabil adunate de pe imdb.com;la toate astea adaugandu-se faptul ca tie ti s-au parut acele filme "exceptionale"si "clasice",desi nu esti in stare sa numesti cativa clasici ai cinematografiei daca te intreb.

Bumbescu
23rd April 2007, 16:55
Am treaba si ma plictisesti...amice il folosesc in sens peiorativ in cazul tau, n-as putea eu te supor in preajma mea
In momentul in care ai stiut ca a lansat proiectul dogma in 95 nu stiu cum iti imaginai ca are sub 40 de ani...

acest thread,care are o destinatie si un public anume(nu toti ageamii care au vazut niste filme si cred ca isi pot da aiurea cu parerea

Aici ai dreptate, nu e pt ageamii care au vazut filme si isi dau cu parerea, e pentru ageamii care n-au vazut filme dar isi dau cu parerea(cazul tau):D

Balaci
23rd April 2007, 17:01
Imi imaginam ca are in jur de 40 de ani,ce dracu,am zis din prima ca si-a inceput cariera in anii 80,si am mai zis ca nu conteaza varsta ci realizarile.Cat despre ageamii,cred mai degraba ca tu nu ai vazut aceste filme,din moment ce nu ai adus niciun argument la subiect.Oricum discutia cu tine a degenerat pe linia"eu am vazut-ba tu n-ai vazut filme de arta".Se pare ca asta cam e nivelul tau,ai o problema in ce priveste argumentatia pe baze solide...
Oricum ca si om imi creezi un sentiment de disconfort gastric:D(asta ca sanu zic ca imi provoci greata,ca as putea fi sanctionat din nou),am mai tot vazut ce iti poate capul...

Bumbescu
23rd April 2007, 17:06
Mie mi-e chiar mila de tine, esti chiar vai de capul tau...
Nu stiu despre ce argumente vorbesti.....
Argumente la ce anume?

Balaci
23rd April 2007, 17:12
Argumente la faptul ca tu il consideri pe Lars Von Trier un clasic.Tu macar intelegi sensul cuvantului clasic in cinematografie?
Eu consider un regizor de 40-50 de ani,care inca nu a lansat un stil consacrat(la Von Trier e vorba inca de gasirea unei modalitati artistice proprii) drept un regizor din "noul val"(vezi exemplele celorlalti care au scris pe thread:Sokurov,Haneke etc.)-a nu se confunda cu Nouvel Vague!!! Tu pe ce te bazezi cand il consideri clasic?Vino si tu cu niste argumente solide,nu jigniri!
Eu unul nici macar mila nu poate sa imi fie de tine,pentru ca asta ar implica si ceva empatie fata de tine,ceea ce nu poate fi cazul!

Balaci
23rd April 2007, 17:41
Bumbescule,mai lasa mai Google-ul ala si raspunde,ca nu devii inteligent in juma de ora,daca nu ai cunostinte in domeniu,nu reusesti acuma sa schimbi treaba asta,asa,rapid:D

Bumbescu
23rd April 2007, 17:46
Cred ca am inteles de fapt care e probleama ta, tu traiesti prin definitii, aduni in continuu cunostiinte, folosesti clisee, reproduci pareri ce iti sunt straine si pe care nu le intelegi.

Cuvantul clasic poate avea multe sensuri, depinde cum privesti lucrurile si la ce te raportezi. Cand am spus ca Von Trier este un clasic, m-am referit la faptul ca a creat cateva filme exceptionale, dar veritabile capodopere ce isi vor pastra importanta in timp.
Von Trier este un veritabil model pentru ceea ce inseamna experimentalismul in cinematografie, a creat un stil si pentru asta poate fi considerat clasic.
Oricum, te-ai legat cam mult de cuvantul clasic, nici nu avea prea mare importanta, tu ai vorbit de noul val, eu asta am contestat.
Von Trier nu mai are mai nimic de dovedit, nu face parte din noul val, e un consacrat pe deplin.

Esti penibil din nou,iti transformi propriile tare si obisnuinte in arme.
Tu esti ala care foloseste google-ul , nu eu.
Eu inca sunt la birou, nu sunt dator sa-ti raspund tie imediat, mai ales ca nu era o intrebare care sa necesite un rapsuns rapid.
Nu am timp, ca te-as lua la intrebari concrete despre filmele pe care trambitezi ca le-ai vazut si cine stie ce surprize as avea.

Balaci
23rd April 2007, 18:00
Cred ca am inteles de fapt care e probleama ta, tu traiesti prin definitii, aduni in continuu cunostiinte, folosesti clisee, reproduci pareri ce iti sunt straine si pe care nu le intelegi.

Cuvantul clasic poate avea multe sensuri, depinde cum privesti lucrurile si la ce te raportezi. Cand am spus ca Von Trier este un clasic, m-am referit la faptul ca a creat cateva filme exceptionale, dar veritabile capodopere ce isi vor pastra importanta in timp.
Von Trier este un veritabil model pentru ceea ce inseamna experimentalismul in cinematografie, a creat un stil si pentru asta poate fi considerat clasic.
Oricum, te-ai legat cam mult de cuvantul clasic, nici nu avea prea mare importanta, tu ai vorbit de noul val, eu asta am contestat.
Von Trier nu mai are mai nimic de dovedit, nu face parte din noul val, e un consacrat pe deplin.

Esti penibil din nou,iti transformi propriile tare si obisnuinte in arme.
Tu esti ala care foloseste google-ul , nu eu.
Eu inca sunt la birou, nu sunt dator sa-ti raspund tie imediat, mai ales ca nu era o intrebare care sa necesite un rapsuns rapid.
Nu am timp, ca te-as lua la intrebari concrete despre filmele pe care trambitezi ca le-ai vazut si cine stie ce surprize asa avea.

Nu te-am rugat niciodata sa incerci sa ma intelegi,nici nu ai avea TU cum. Von Trier mai are multe de dovedit in cinematografie,dovada si faptul ca inca isi cauta stilul(experimentalismul bazat pe constrangeri nu poate fi privit ca un stil,atata timp cat nu aduce si ceva inovativ-vezi cazul Tel Quel in literatura franceza). E din noul val de regizori pentru ca opera lui incepe sa fie luata in seama de critici relativ tarziu(cam de prin '96,de la Breaking the Waves,caci Europa,desi e un fil excelent,trece relativ neobservata si pierde premiul de la Cannes),iar cu adevarat cunoscut devine abia dupa ce ia Palme d'Or si realizeaza Dogville.
Clasici in viata sunt foarte putini(Bergman,Antonioni,Mihalkov...),iar daca l-am baga pe Von Trier printre ei,ar insemna sa il adaugam si pe Tarantino(si el a creat un stil si e maestru in experimentare,nu?)sau Sokurov(cu a sa "arca Ruseasca") acolo,ori nu prea e cazul.
Deci,in concluzie:Von Trier,alaturi de regizori gen Kusturica sau War Kai nu e un clasic,ci face parte dintr-un val(eu as zice nou,din moment ce au devenit cunoscuti de maximum 10-15 ani)de tineri(da,in cinema,la 50 de ani esti tanar)regizori foarte talentati.
Cat despre un trivia din "filme de arta",eu sunt deschis ideii:D

Bumbescu
23rd April 2007, 18:13
Paralele pe care le faci in incercarea de a impresiona sunt penibile.
"Experimentalismul bazat pe constrangeri nu poate fi privit ca un stil"-de cine, de tine? E o parere personala?
E vorba de un stil aici, "regulile" Dogmei sunt percepute ca reguli doar de cei ingusti la minte, poti sa fii sigur ca incalcarea uneia din ele nu ar fi o problema pt von trier.
Europa nu a trecut neobservata, a fost chiar f observata, prea bine chiar, dar subiectul filmului(pe care de altfel nu cred ca l-ai vazut), problemele ridicate, au facut din el un film oarecum de nedifuzat.
Clasici in viata...cred ca sunt mai multi, Godard de ex.

Asta mi-ar mai trebui, sa incerc sa-i inteleg p-aia ca tine, as ajunge la nebuni:D

Balaci
23rd April 2007, 18:29
Paralele pe care le faci in incercarea de a impresiona sunt penibile.
"Experimentalismul bazat pe constrangeri nu poate fi privit ca un stil"-de cine, de tine? E o parere personala?
E vorba de un stil aici, "regulile" Dogmei sunt percepute ca reguli doar de cei ingusti la minte, poti sa fii sigur ca incalcarea uneia din ele nu ar fi o problema pt von trier.
Europa nu a trecut neobservata, a fost chiar f observata, prea bine chiar, dar subiectul filmului(pe care de altfel nu cred ca l-ai vazut), problemele ridicate, au facut din el un film oarecum de nedifuzat.
Clasici in viata...cred ca sunt mai multi, Godard de ex.

Asta mi-ar mai trebui, sa incerc sa-i inteleg p-aia ca tine, as ajunge la nebuni:D

Faptul ca in general si cu minore exceptii Von Trier respecta regulile impuse de Dogma in filmele post-95(si care sunt pana la urma constrangeri-chiar el recunoaste ca experimenteaza si ca duce cinematografia la extrema tocmai pentru a o "purifica")e un lucru care nu poate fi negat. Da,este SI parerea mea ca "Experimentalismul bazat pe constrangeri nu poate fi privit ca un stil",si mai ales nu poate fi inclus in randul stilurilor "clasice" pana cand nu este acceptat ca paradigma culturala(vezi cazul suprarealismului),ori Von Trier mai are mult de lucrat la stilul sau.
Cu Godard ai dreptate,il uitasem:) Cat despre Europa,l-am vazut,chiar de doua ori(acuma trei ani la TIFF si anul trecut),insa nu vad de ce ar fi un film de nedifuzat...

Bumbescu
23rd April 2007, 18:49
Da,este SI parerea mea ca "Experimentalismul bazat pe constrangeri nu poate fi privit ca un stil",si mai ales nu poate fi inclus in randul stilurilor "clasice" pana cand nu este acceptat ca paradigma culturala(vezi cazul suprarealismului),ori Von Trier mai are mult de lucrat la stilul sau.
Cu Godard ai dreptate,il uitasem:) Cat despre Europa,l-am vazut,chiar de doua ori(acuma trei ani la TIFF si anul trecut),insa nu vad de ce ar fi un film de nedifuzat...

"Si parerea mea" inseamna preluarea unei pareri si eventual acceptarea ei.

Europa, pe care spui ca l-ai vazut trateaza Germania de dupa razboi, si, printre altele si anumite situatii cel putin sensibile:

-faptul ca germanii erau judecati pt colaborationism de un "tribunal" din care facea intotdeauna parte un evreu
-faptul ca o marturie falsa(cazul din film) al unui evreu valora mai mult ca orice, ducand la acuzare sau eliberare
- imaginile cu vagoanele din tren pline cu prizonieri costelivi
- o anumita fraza din film in care se spune ca " pana la urma aproape toti germanii au crezut in idee"

Sper ca nu vei reincepe sa ma acuzi de antisemitism, dupa cele enumerate mai sus...

Oricum, von trier trateaza foarte corect problema asta, inclusiv pe cea a rasismului.
In petrecerea de exemplu, are loc o scena excelenta:
la o reuniune de familie de craciun in danemarca, una din fete vine cu un negru, privit la inceput cu retinere dar totusi tolerat.
Totul degenereaza cand spre final toti se imbata si incep sa cante un cantec despre "cioroi" in limba daneza pe care negrul nu o cunostea, mai mult chiar , vesel incepe sa fredoneze si el melodia.
Scena e fantastic realizata si dovedeste rigiditatea, obtuozitatea si pana la urma primitivitatea unei societati ce se vrea superioara.

Balaci
23rd April 2007, 18:57
"Si parerea mea" inseamna preluarea unei pareri si eventual acceptarea ei.

Europa, pe care spui ca l-ai vazut trateaza Germania de dupa razboi, si, printre altele si anumite situatii cel putin sensibile:

-faptul ca germanii erau judecati pt colaborationism de un "tribunal" din care facea intotdeauna parte un evreu
-faptul ca o marturie falsa(cazul din film) al unui evreu valora mai mult ca orice, ducand la acuzare sau eliberare
- imaginile cu vagoanele din tren pline cu prizonieri costelivi
- o anumita fraza din film in care se spune ca " pana la urma aproape toti germanii au crezut in idee"

Sper ca nu vei reincepe sa ma acuzi de antisemitism din nou, dupa cele enumerate mai sus...

Oricum, von trier trateaza foarte corect problema asta, inclusiv pe cea a rasismului.
In petrecerea de exemplu, are loc o scena excelenta:
la o reuniune de familie de craciun in danemarca, una din fete vine cu un negru, privit la inceput cu retinere dar totusi tolerat.
Totul degenereaza cand spre final toti se imbata si incep sa cante un cantec despre "cioroi" in limba daneza pe care negrul nu o cunostea, mai mult chiar , vesel incepe sa fredineze si el melodia.
Scena e fantastic realizata si doveteste rigiditatea, obtuozitatea si pana la urma primitivitatea unei societati ce se vrea superioara.

Oricum,in general Von Trier are o problema cu "corectitudinea politica"de tip american(vezi si Manderlay,ultimul sau film)si merge destul de departe in general incat sa fie considerat totusi rasist si anti-semit. Recunosc ca in "Europa" nu am fost atent neaparat la situatia Germaniei si la problemele politice ridicate de film,cat la ideea ca toti trebuie sa alegem,nu putem ramane indiferenti si neutri("lukewarm" parca e cuvantul folosit in film,care s-ar traduce prin caldut;lipsit de entuziasm),cat si asupra manierelor stilistice de realizare a filmului(combinatia alb-negru--color,vocea halucinanta a lui von Sydow pe fundal,atmosfera kafkaesca etc.).
"Petrecerea"nu l-am vazut,probabil e vorba de IDIOTERNE(numele original)...

Bumbescu
23rd April 2007, 20:17
Cred ca in original era festen, dar n-are importanta

Balaci
23rd April 2007, 20:26
Ala nu e de Von Trier,dar n-are importanta oricum:D

Tyler Durden
23rd April 2007, 20:41
ba dar sunteti fabulosi amandoi :happy. sincer sunt prea beat acum ca sa citesc atent toate posturile vostre , dar e clar ca iar polemizati. de ce nu ma mira...

Balaci
23rd April 2007, 20:51
Iti fac eu un rezumat:ne-am certat vreo trei ore ca doi cretini daca Von Trier face parte din grupul de regizori tineri(noul val)sau e deja un clasic al cinematografiei:D

Tyler Durden
23rd April 2007, 20:52
pai este clar un clasic, desi acum vreo 10 ani alex leo serban vorbea de el ca despre un regizor din avangarda...Dogma uber alles.

Ess
23rd April 2007, 20:52
clar...raspunsul este DA !!!

:happy

da' sti ce-a zis de tine?? :happy

Tyler Durden
23rd April 2007, 20:55
ca sunt un reactionar de stanga? :D

Balaci
23rd April 2007, 20:56
Eu am mers pe varianta regizor de avangarda/experimentalist,am mers poate putin cam mult de dragul contradictiei.Insa eu unul nu cred ca e atat de gresit sa spui ca Von Trier mai are multe de spus in cinematografia mondiala si ca(la 51 de ani)este inca tanar ca regizor!

phyxius
23rd April 2007, 21:09
Arguing on the internet is like being in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.

Bumbescu
23rd April 2007, 21:10
Asta cam asa e:)

Tyler Durden
23rd April 2007, 21:15
pai eu sper sa fie un autor inca tanar ( prin asta inteleg un autor care a imbatranit, adica nu s-a blazat), insa ultimul film, Mandarlay m-a dezamagit profund, cel putin prin raportare la alte filme ale sale.

Balaci
23rd April 2007, 21:18
Si mie mi s-a parut subtirel ultimul film,adica nu a adus chiar nimic inovator in stilul lui.Sa vedem ce va fi cu Washington(ultima parte a trilogiei),desi pare sa aiba niste idei pe care le tot repeta la nesfarsit.
Din punctul asta de vedere,Kubrick era chiar genial:la el nu seamanau doua filme intre ele,tot timpul incerca ceva nou!

noir_desir
10th May 2007, 20:50
Un film pe care il recomand e "Dead Man" de Jim Jarmusch, un western foarte bine realizat... Nu stiu daca intra 100% in categoria filmelor de arta, dar nici kitsch nu e... Si alt film vazut recent care merita e "Une femme est une femme", de Jean-Luc Godard, in stilul caracteristic...

Balaci
17th May 2007, 00:31
Godard...am vazut A bout de Souflle,celebrul lansator al Nouvel Vague-ului plus inca unul,ceva cu o prostituata care urmarea filme de Dreyer si plangea(cu asta am ramas din tot filmul:D),Eloge de l'Amour cred...eu unul nu-l prea pot aprecia pe Godard,desi as fi chiar curios sa vad Alphaville,facut tot de el,iar alti regizori din N.V.,gen Truffaut,imi plac mai mult:)
Am doua filme din acelasi curent pe care le "vanez" de ceva vreme:Hiroshima mon Amour si L'annee derniere a Marienbad

noir_desir
26th May 2007, 07:58
"Hiroshima mon amour" am vazut, e fain (cu toate ca nu se ridica la nivelul filmelor lui Godard, Bunuel sau Tarkovski), mi-a amintit un pic de filmul "In the mood for love" al lui Kar Wai Wong... Cat despre "L'annee derniere a Marienbad", tot al lui Resnais, inca nu l-am vazut, deci nu ma pronunt.

Balaci
5th June 2007, 22:28
Am vazut ieri la TIFF un film de Theo Van Gogh, devenit celebru dupa ce a fost ucis de un islamist.
Ideea filmului, buna, realizarea medie, finalul-subtirel...am ramas usor dezamagit. Maine ar fi filmul lui Lynch, Inland Empire, insa nu ma prea tenteaza Lynch.
P.S. pentru Tyler: sambata parca e prezentat si ultimul film al lui Kim Ki Duk:D

Tyler Durden
5th June 2007, 23:59
aham. e breath sau time? pe ultimul l-am vazut, cica intre timp insa a aparut breath.

Balaci
6th June 2007, 10:39
timp

Alkaid
8th June 2007, 11:01
Filme preferate, pe care le recomand cu caldura oricui. Sper sa se incadreze in categoria "de arta":
Calauza, Solyaris, Oglinda - Tarkovski
La Strada, Noptile Cabiriei - Fellini
Ladri di biciclette - De Sica
Close-up - Kiarostami
In the mood for love - Kar Wai
The road home, Raise the red lantern - Yimou Zhang
Mulholland Drive, Blue Velvet - Lynch
Hotaru no haka - Takahata
Letyat zhuravli - Kalatozisvili
Buffalo '66, The Brown Bunny - Gallo
Dersu Uzala - Kurosawa
Fucking Amal - Moodysson
Turtles can fly - Bahman Ghobadi

noir_desir
8th June 2007, 18:44
Dersu Uzala - Kurosawa

Oricat m-am chinuit cu filmul asta, mai mult de 40 de minute n-am putut sa-l urmaresc... e imposibil :D

Acum am descoperit un regizor ceh foarte bun, cu filme foarte ciudate, pe care vi-l recomand, e vorba de Jan Svankmajer. Am vazut doar doua filme de-ale lui, dar care chiar m-au impresionat, e vorba de Conspirators of Pleasure (Spiklenci slasti) (1996) si de Sileni aka Lunacy (2005).

Balaci
18th June 2007, 11:52
nici eu nu am fost vreodata atras de kurosawa. chiar si cei 7 samurai nu m-a impresionat in mod extraordinar. singurul lui film care mi s-a parut cu adevarat exceptional a fost rashomon, un film excelent:ok:
in alta ordine de idei, azi-maine sper sa vad si eu in sfarsit otto e mezzo al lui fellini, l-am evitat de ceva vreme (mai ales ca nici fata de fellini nu am o simpatie extraordinara), insa acuma sunt hotarat sa il vad totusi...
plus,de doua zile incerc sa "termin" ostrov al lui lungin, care mi-a fost si recomandat si laudat, insa nu reusesc defel, chiar am fost dezamagit de film pana acuma(am vazut 2/3), nici nu se compara cu Tarkovski(cum afirmau unii) si nici macar cu mai tanarul Zvyaginstev

noir_desir
18th June 2007, 14:35
pentru amatorii de gen: daca aveti posibilitatea, uitati-va la "The Holy Mountain" al lui Alexander Jodorowsky... e unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut.

noir_desir
24th June 2007, 21:20
Tocmai am vazut "Le Sang d'un Poete", regizat de Jean Cocteau in 1930. Un film extraordinar, ce combina suprarealismul cu expresionismul. Cocteau a pus un pariu cu Dali cum ca poate sa filmeze un poem...rezultatul - acest film. :D

Balaci
7th August 2007, 00:23
Filme de arta vazute in ultima vreme:
Bresson-Au Hasard Balthasar(sincer am fost putin dezamagit, ma asteptam la mai mult de la acest film, nici nu mi-a priit in mod special stilul lui Bresson)
Greenaway-Drowning by numbers, interesant, desi nu la acelasi nivel cu The cook... sau cu The Draughtman's contract
Bunuel- Le charme discret de la Bourgeoisie, il mai vazusem acuma 4 ani, filmul excelent, abia astept sa vad Viridiana,e pe "lista scurta" cu filme de vazut.

noir_desir
7th August 2007, 12:33
"Le charme discret de la bourgeoisie" e peste "Viridiana", ai sa te convingi... O chestie faina din "Viridiana" e atunci cand ii invita pe toti hotii si cersetorii la masa, creand o veritabila "cina cea de taina" :D
Cat despre Bresson, mda, e slabut. N-am vazut "Au Hasard Balthasar", ci doar "Les Dames du Bois de Boulogne" si "Lancelot du Lac", dar mi-a fost de ajuns pentru a ma convinge.
Un film pe care l-am vazut recent si-l recomand e "Procesul" lui Orson Welles, eranizare reusita a romanului omonim al lui Kafka...

Balaci
7th August 2007, 17:44
Am vazut Procesul, e bun filmul, desi mi s-a parut putin prea...fidel variantei scrise.
O sa incerc sa vad La dolce vita al lui Fellini zilele astea, l-am tot amanat, insa probabil il voi vedea in curand.

noir_desir
11th August 2007, 11:57
Shadows and Fog, in regia lui Woody Allen, productie 1992... Merita vazut!
Si voiam sa intreb daca a vazut careva vreun film de Andy Warhol... si daca da, ce parere aveti despre el?

Balaci
3rd September 2007, 00:01
Nu am vazut, nici nu stiam ca e si regizor pana acum:)
Am vazut in sfarsit Viridiana, parca prea evidente unele simboluri pentru un film de Bunuel...
In rest, nici prea prea nici foarte foarte

Tyler Durden
4th September 2007, 12:20
Nu am vazut, nici nu stiam ca e si regizor pana acum:)
Am vazut in sfarsit Viridiana, parca prea evidente unele simboluri pentru un film de Bunuel...
In rest, nici prea prea nici foarte foarte

exista cateva filmuletze, chiar face si un videoclip cu Nico de la Velvet Underground.
Nici pe mine nu m-a dat pe spate Viridiana.:D
Vazut Ashes and snow, printre cele mai poetice filme pe care le-am vizionat pana acum.

Balaci
18th September 2007, 23:26
Am (re)vazut Barry Lyndon al lui Kubrick. Raman la parerea ca e unul din cele mai bune filme all-time si Kubrick un geniu, prin simplul fapt ca reuseste sa nu se repete in filmele sale

Balaci
7th September 2008, 17:52
Readuc la viata threadul:D Azi am vazut doua filme "de arta":

Nightwatching - ultimul film al lui Greenaway, mediocru, se remarca mai degraba prin imaginile superbe, in ton cu picturile lui Rembrandt, in rest...regizorul pare sa fie intr-un impas de creatie (7/10)
The Elephant Man - un Lynch mai soft, filmul destul de bun, desi un pic melodramatic pe alocuri, povestea clasica a monstrului cu suflet uman, desi ceea ce face filmul interesant este ca in acest caz povestea e cat se poate de reala (John Merrick chiar a existat, iar o buna parte din actiunea filmului e conforma cu realitatea, inclusiv finalul) (8,5/10)

irinaidu
7th September 2008, 17:56
am vrut de multe ori sa vad the elephant man dar nu stiu de ce nu imi vine sa ma apuc sa ma uit niciodata. cred ca lynch e de vina.

noir_desir
9th September 2008, 09:26
Dacă e vorba de readus la viață threadul ăsta, mă bag și io cu câteva filme...

Strange Circus (Kimyô na sâkasu), producție 2005 de-a lui Sion Sono, un regizor din noul val japonez, în fapt o combinație fericită între Lynch și Kim ki Duk.

http://www.imdb.com/title/tt0492784/

The Wayward Cloud (Tian bian yi duo yun), tot din 2005, dar de data asta e vorba de regizorul chinezo-malaezian Ming-liang Tsai. Îl recomand tuturor celor care sunt "interesați" de pepenii verzi :) Ah, și să nu uit clișeul, filmul ăsta aduce sexualitatea la stadiul de artă...

http://www.imdb.com/title/tt0445760/

Last Life in the Universe (Ruang rak noi nid mahasan), de regizorul tailandez Pen-Ek Ratanaruang. O capodoperă, comedie amară despre un bibliotecar japonez din Bangkok, la a n-șpea tentativă de suicid, "salvat" de o donșoară de moravuri ușoare. Aceeași lentoare cu care ne-au obișnuit filmele de acest gen și aceeași supralicitare a jocului, specific filmelor est-asiatice.

http://www.imdb.com/title/tt0345549/

Day of the Wacko (Dzien swira), un film polonez din 2002, comedie amară despre situația (materială, emoțională) unui profesor de poloneză în societatea (pseudo)capitalistă a țării de la Baltica după 1990. Subiectul s-ar plia foarte bine și în societatea românească, cu același dezinteres al elevilor, cu vecini cel puțin dubioși, cu o familie dezbinată și frustrată etc...

http://www.imdb.com/title/tt0330243/

The Lovers of Marona (Kochankowie z Marony), tot producție poloneză, din 2005, în regia Izabellei Cywinska. Filmul ăsta nu are început și nici sfârșit, iar "acțiunea" (să presupunem că ea există) se petrece în jurul unui conac părăsit, anterior azil. Polonia e genul de țară ex-comunistă care demonstrează că scenariile pot fi nelimitate, nu ca în Românica noastră, unde tot ce e făcut după 90 vorbește, vezi dragă doamne, despre cât de dat dracului era sistemul înainte de revoluție, ori despre situația actuală, privită doar din punct de vedere negativ. Nu spun că Moartea domnului Lăzărescu sau 4 luni, 3 săpt... nu sunt filme reușite, dar oameni buni, doar pe subiectele astea ne putem orienta? Oare altceva chiar nu e "apreciat" și nu se vinde în Vest?

http://www.imdb.com/title/tt0480691/


A Wonderful Night in Split (Ta divna Splitska noc), peliculă din 2004 a croatului Arsen A. Ostojic. Film noir 100%, eu fiind un "addicted" al filmelor din spațiul ex-yugoslav, cu toate că și ei suferă la capitolul lipsă de idei în scenarii (în 80% din cazuri fiind vorba de consecințele războiului). Prostituate, mafie, străzi pustii, marinari americani snobi... atmosferă de anii 50... a propos, filmul este alb-negru.

http://www.imdb.com/title/tt0420233/

Chaotic Ana (Caótica Ana), producție 2007 a lui Julio Medem. Un film despre hipnoză (mi-a amintit un pic de Abre los Ojos a lui Alejandro Amenabar), cu o Manuela Vellés superbă, o pictoriță în stilul lui Picasso (păstrând proporțiile), ajunsă la Madrid sub patronajul mecenei Justine (Charlotte Rampling, mai cunoscută la noi pentru rolul din Asfalt Tango, unde face un rol magistral împreună cu Mircea Diaconu) Finalul este un pic dezamăgitor, având pretenția unui film politic și anti-război, existând câteva scene cu soldați americani și rahat (la propriu).


http://www.imdb.com/title/tt0456340/

The Consequences of Love (Le Conseguenze dell'amore), un film din 2004 al lui Paolo Sorrentino, practic fără scenariu, fără ceva închegat, fără emoții, cu cuvinte sporadice... Despre (tentativa) de dragoste, moarte, mafie. Două lucururi m-au dat pe spate... Olivia Magnani, actrița din rolul principal, și coloana sonoră, cu câteva melodii "a l'envers", precum cele din "Eyes wide shut" al lui Kubrick.

http://www.imdb.com/title/tt0398883/


Of Freaks and Men (Pro urodov i lyudey, sau versiunea cu caractere slave, Про уродов и людей), un film rusesc din 1998, regizat de Aleksei Balabanov, un film cu și despre nebuni, cu un început de suprarealism (frați siamezi cântând la acordeon, decizii total aiurite, un pic de pornografie mai soft). Interesant e că e turnat în culori sepia. Are toate atributele unui film de Lynch sau de Svankmajer.

http://www.imdb.com/title/tt0156849/

Tyler Durden
9th September 2008, 09:41
Nu am vazut decat filmul 1 si filmul 3 ( pe primul chiar il recomandam zilele trecute pe un alt thread). Ma bucur ca sunt din ce in ce mai multi oameni care se uita la filme asiatice, se intampla lucruri formidabile in spatiul ala. Celalate se gasesc pe odc sau le-ai vazut la cinematograf?

Balaci
14th September 2008, 10:32
M-am apucat sa vad filme de Herzog zilele astea. Ieri: Woyzeck, dupa o piese neterminara de Buchner - filmul a fost mediu, Klaus Kinski insa, ca actor principal, face toti banii. Apoi am vazut Stroszek , un film excelent, extrem de bine jucat (majoritatea actorilor fiind amatori), o tragi-comedie despre visul american si modul in care este el trait de trei personaje: un fost puscarias alcoolic, o prostituata si un pensionar ciudat. Oricum, doua filme bune. Azi vreau sa vad si Aguirre, der Zorne Gottes, tot in regia lui Herzog.

TenisFan
14th September 2008, 15:39
Azi vreau sa vad si Aguirre, der Zorne Gottes, tot in regia lui Herzog.Sa-l vezi pe Kinski in Aguirre. :> Dement. Oricum un film exceptional din mai multe puncte de vedere.

Balaci
16th September 2008, 00:18
Tocmai am vazut si Aguirre, inca am "mixed feelings" legat de el, revin maine pe zi cu mai multe amanunte si impresii.

noir_desir
17th October 2008, 20:43
Văd că Balaci a uitat de Aguirre, așa că mă mai bag și io cu 3 filme pe care le-am văzut recent.

Un film, să-i zicem de artă, care m-a dezamăgit mult, e "La Captive". Auzind că e o ecranizare a părții a cincea din "A la recherche du temps perdu" și că joacă Sylvie Testud, mi-am zis că trebuie neapărat vizionat. Nu știu, mi s-a părut pierdere de vreme, și nu pot fi acuzat că n-am văzut filme "grele" la viața mea...

http://www.imdb.com/title/tt0216605/

De cealaltă parte, "Alice in den Städten" al lui Wim Wenders e superb... rămân la părerea că Wenders e cel mai bun regizor german. Eu un film în care nu se întâmplă mai nimic, dar care efectiv te captivează, așa de bine sunt conturate personajele, iar anumite cadre sunt adevărate filosofii...

http://www.imdb.com/title/tt0069687/

Și ca să închei, un alt film care mi-a plăcut a fost "Le genou de Claire", în regia lui Eric Rohmer... E tot în stilul "nouvelle vague" târzie, un soi de "expresionism romantic"... Ce e fain la filmul ăsta e că joacă și Aurora Cornu, prima soție a lui Marin Preda... Și nu joacă rău deloc...

http://www.imdb.com/title/tt0065772/

Adrian U
10th November 2009, 20:50
Am citit cate ceva din postarile celor de pe acest forum. :ok:foarte interesant. Marturisesc ca sunt si eu cinefil si imi plac mult regizorii adevarati, multi dintre ei apar si in discutiile anterioare. Am un top personal, mai mult sau mai putin exact :) In topul meu se regasesc Bergman si Von Trier, Kubrick si Bunuel, Antonioni si Hitchcock, Tarantino si Chaplin, Lynch si Tornatore..M-am bucurat sa vad ca exista atat de multi oameni care impartasesc pasiunea pentru filmele de arta.