PDA

View Full Version : Gaudeamus 2005



Tess
22nd November 2005, 12:06
Targul de carte "Gaudeamus" -- 23-27 nov 2005, 9.30-19.30


Cu ocazia celei de-a douasprezecea editii a Targului International “ Gaudeamus – Carte de invatatura “ care se va desfasura la ROMEXPO – Pavilionul Central, in perioada 23-27.11.2005, intre orele 9.30 – 19.30 vor functiona liniile speciale:
* 630 pe traseul: “ Semanatoarea “ – cap linie 601 ( cu intoarcere prin Str. G-ral Popovat, Sos. Ciurel ), Splaiul Independentei, Sos. Orhideelor, Bd. Dinicu Golescu, Gara de Nord, Calea Grivitei, Sos. Nicolae Titulescu, Bd. Banu Manta, Bd. Ion Mihalache, Str. Alex. Constantinescu, Bd. Marasti, cap linie “ Piata Presei Libere “ ( comun cu linia 300 ).
Autobuzele vor opri in toate statiile de autobuze de pe acest traseu.
* 631 pe traseul: Piata Romana, Bd. Lascar Catargiu, Bd. Aviatorilor, Bd. Maresal Prezan, Arcul de Triumf, Sos. Kiseleff, Piata Presei Libere ( in giratie ), Sos. Kiseleff, cap linie “ Piata Presei Libere “, cu intoarcere prin Bd. Marasti, Sos. Kiseleff, Piata Victoriei, apoi traseul de ducere.
Autobuzele vor efectua opriri pe sensul spre Piata Presei Libere in statiile: “ Piata Romana “ ( comun cu liniile 133, 226 si 300 ), “ Piata Victoriei “ ( comun cu liniile 300 si 783 ), “ Oprire “ amplasata in apropierea statiei de metrou “ Aviatorilor “ si “ Piata Presei Libere “ – coborare respectiv urcare ( comun cu linia 330 ), iar pe sensul spre Piata Romana in statia : “ Piata Victoriei “ ( comun cu liniile 300 si 783 ).
Elevii si studentii vor avea acces gratuit pe aceste linii pe baza carnetelor de student sau elev.

Tess
23rd November 2005, 01:58
Pt ca n`am sa`mi iert niciodata ca am pierdut o anumita lansare acum doi ani...
Printre invitatii de azi: N. Manolescu, Ion Bogdan Lefter, Paul Miclau, Mihai Zamfir, Nicolae Tzone, Mireille Radoi...

23 nov 2005

Spatiul de lansari 1
Ora: 14.00 - 14.30 EDITURA ALBATROS
Lansarea cartilor "Despartirea de Ierusalim" - Virgil Duda
"Sub zodia potrivirilor" - Ion Manta

Ora: 14.30 - 15.00 EDITURA PARALELA 45
Colectia "Biblioteca Romaneasca " Piatra si lumina " - Liviu Georgescu " In urma invingatorilor " - Elena Stefoi " Sémence de sens. Sonnets " - Paul Miclau INVITATI: Nicolae Manolescu, Ion Bogdan Lefter, Traian T. Cosovei, Mihai Zamfir, Lucian Pricop, Calin Vlasie

Ora: 15.00 - 15.30 EDITURA VINEA
"Cantonul 248" - Liviu Ioan Stoiciu (antologie versuri, colectia "Editii Definitive")
PREZINTA: Mircea A. Diaconu, Mihai Vaculovski, Octavian Soviany, Nicolae Tzone

Ora: 15.30 - 16.00 EDITURA PARALELA 45
"Deschideri" - critica si istorie literara "Confesiuni ale eului feminin " - Liana Cozea
"Eminescu III " - Petru Mihai Gorcea
"Littératures et pouvoir symbolique " - Mihai Dinu Gheorghiu
INVITATI: Al. Cistelecan, Traian Stef, Nicolae Oprea, Al. Th. Ionescu, Mircea Barsila, Ion Bogdan Lefter, Gheorghe Craciun

Ora: 16.00 - 16.30 EDITURA CARTEA ROMANEASCA
Lansarea cartii "Fetita cu o mie de riduri" - Nora Iuga
INVITATI: Elena Vladareanu, Carmen Musat, Octavian Soviany

Ora: 16.30 - 17.00 EDITURA VINEA
"Metafizica practica. Ce am vorbit aseara cu Dumnezeu (versuri)" - Ion Murgeanu
PREZINTA: Gheorghe Istrate, Nicolae Macovei, Ion Lazu

Ora: 17.00 - 17.30 MINERVA - ARAMIS
Povestea vietii mele - H. Ch. Andersen
INVITATI: traducatorul Teodora Popa Mazilu si Silvia Kerim

Ora: 17.30 - 18.00 EDITURA AMURG SENTIMENTAL
"Poezii" - Mircea Tutila "Proza scurta. Drumuri si neguri" - Razvan Constantin Micu
INVITATI: scriitorii, Ion Machidon, Nicolae Rotaru, Constantin Miu

Ora: 18.00 - 18.30 EDITURA VINEA
Underground 2005. Lansarea colectiei NO NAME
(Proiect realizat de UN Cristian; coordonator colectie: Cosmin Ciotlos; parteneri: Editura Vinea si Club A)
Se lanseaza plachetele:
Eugen Suman - Bestiar urban (versuri)
Iulia Balcanas - Oameni si strazi (versuri)
Miruna Vlada - Nimic interzis doar apropierea (versuri)
Raluca Baciu - Taietura din ochi (versuri)
Cosmin Ciotlos - Branlete (versuri)
INVITATA SPECIALA: poeta Angela Marinescu.
Lectura: autorii.


Spatiul de lansari 2 - 23 nov
Ora: 14.00 - 14.30 EDITURA PONTICA
Lansarea cartii "Ontologia libertatii" - Luigi Pareyson
Traducere de Stefania Mincu

Ora: 17.00 - 18.00 GRUPUL EDITORIAL TRITONIC
Colectia "Sociologie" - coord. Maria Voinea
"Atelierul Gustian, o abordare organizationala- Zoltan Rostas
"Evaluarea politicilor publice" - Mireille Radoi
"Homosexualitatea: normal sau patologic" - Sorin Spineanu Dobrota "Cercetarea monografica a familiei" - Xenia Costa-Foru
INVITATI: Prof. Univ. Dr. Maria Voinea, Prof. Univ. Dr. Zoltan Rostas, Lector Univ. Dr. Mireille Radoi, Dr. Sorin Spineanu Dobrota


Sala de conferinte 1- 23 nov
Ora: 14.00 - 15.00 ASOCIATIA EDITURILOR CU PROFIL PEDAGOGIC SI CULTURAL
Prezentarea competitiei "Bucuria lecturii" editia a II-a, organizata de Federatia Internationala a Comunitatilor Educative FICE Romania si Sectia Nationala Romania a Consiliului International al cartii pentru copii si tineret (IBBY)
PREZINTA: Prof. Toma Mares, presedinte FICE si Claudiu Istrate, director executiv AEPPC

Ora: 17.00 - 18.00 EDITURA MIX
Lansarea cartii "Alimentatia in practica yoga" - Dan Bozaru
Conferinta: "Rolul alimentatiei in viata omului contemporan"
INVITATI : D r. Aurora Nicolae vicepresedintele "Asociatiei nationale de promovare a medicinelor neconventionale" si Florin Zamfir, directorul Editurii Mix


Sala de conferinte 2
Sala de marmura
Ora: 14.30 - 15.30 EDITURA MINISTERULUI ADMINISTRATIEI SI INTERNELOR
Lansarea cartii "Prevenirea incendiilor la autovehicule"
INVITATI: Facultatea de Pompieri, Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta, Asociatia Producatorilor si Importatorilor de Autoturisme, ASR

Ora: 17.00 - 19.00 ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE - CDIMM
"Managementul proiectelor"


La stand
ZILNIC: UNIVERSITATEA DIN BUCURESTI - CREDIS
Demonstratii de cursuri online pentru studentii departamentului de invatamant la distanta.
Prezentare de servicii educationale: campusul virtual al universitatii.

Ora: 11.00 ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE DIN BUCURESTI
"Academia de Studii Economice din Bucuresti si Spatiul European al Invatamantului Superior. Film de prezentare."
INVITATI: Prof. Univ. Dr. Viorel Lefter - prorector al ASE, Ec. Dr. Raluca Cretu

Ora: 12.00 ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE DIN BUCURESTI
"Lansare de carte tiparita si electronica: JSP, ASP, XML, XSLT, XHTML / HTML /CSS, MADE EASY" - Prof. Univ. Dr. Dan Somnea

Ora: 13.00 ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE DIN BUCURESTI
Prezentarea colectiei "Mercur"
INVITATI: Facultatea de Comert

Ora: 14.00 - 18.00 ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE DIN BUCURESTI
Concurs online la ASE! Simulare admitere
INVITATI: elevi de la licee bucurestene

vempire
25th November 2005, 01:53
mie toata treaba asta cu GAUDEAMUS mi se pare un picut overrated! realitatea e ca oamenii se duc acolo mai ales pentru reducerile de preturi la carti si mai putin pentru "culturalizare"

Tess
25th November 2005, 01:53
te fac maine o reducere de preturi? :D

eh, unii mai merg sa si admire de la distantza personalitati ca manolescu, eugen simion, teo duna :D

vempire
25th November 2005, 02:06
teo duna, eh? biine, fie, just this time, dar doar de dragul "personalitatilor"!

Tess
25th November 2005, 03:10
@vempire: i knew it :D

Uite ce`am pierdut azi :mda:

Ora: 13.00 - 13.30 EDITURA POLIROM
Lansarea cărţii "Reconstituiri necesare. Şedinţa din 27 iunie 1952 a Uniunilor de Creaţie din Romβnia"
INVITAŢI: Adrian Cioroianu, Basarab Nicolaescu, Marius Oprea, Mihaela Cristea

Ora: 14.30 - 15.00 EDITURA POLIROM
Lansarea cărţii "Tratat de psihopatologie" - Constantin Enăchescu
INVITAŢI: Vasile Morar, Mircea Dumitriu

vempire
26th November 2005, 20:36
Are you serios?!! Nu-mi vine sa cred ca s-a lansat finally Psihopatologia lui Enachescu. Cat m-am chinuit sa fac rost de ea anul trecut...

Tess
28th November 2005, 01:13
dap...dar n`am vazut sa fie prezent si el :D

Acum cateva impresii...ca de vineri tot aman...

Asadar...ca intotdeauna multa lume amatoare sau profesionista de carti sau reduceri la carti...

cele mai aglomerate, standurile humanitas si rao....
reduceri, incomparabil de mici fata de ce`a fost la kilipirim, acum putin timp, sala dalles :(

editura lux sublima a pastrat traditia, si daca in anii trecuti aveau ingerasi care se plimbau printre vizitatori, acum, in dreptul standului lor erai invitat sa extragi dintr`un ceva, un biletel care se vroia un fel de ravas fara placintzica

Nu ma intereseaza trecutul, ma intereseaza viitorul, pt ca acolo imi voi petrece tot restul vietii -- charles f. kettering

lansari, plelegeri, prezentari...si toate cele