PDA

View Full Version : Gigi Becali la F.C. Arges?



Vulturul
22nd November 2005, 10:22
Gigi Becali dă 2 milioane de euro pe FC Argeş
Patronul Stelei a aruncat ieri bomba! Gigi Becali va cumpăra pe FC Argeş şi va investi la Piteşti, urmând ca alb-violeţii să ajute pe Steaua cu jucători, dar doar atunci când echipa campioană va avea nevoie. Singura condiţie pusă de Gigi Becali primarului Tudor Pendiuc, cu care a luat legătura, este ca să-l convingă pe Sorin Cârţu să rămână antrenor la FC Argeş. În schimbul celor două milioane de euro pe care susţine că-i va investi, Gigi Becali promite, şi chiar se jură, că FC Argeş va juca din nou în cupele europene şi va termina campionatul înaintea rivalelor Dinamo şi Rapid!
# Este adevărat că veţi cumpăra FC Argeş, că aţi sunat la Primărie?
- Domnule, eu am vorbit şi înainte de meciul Argeşului cu Dinamo la Primărie, cu Pendiuc... I-am spus că vreau să iau eu pe FC Argeş şi ce trebuie să fac. Mi-a zis că trebuie să dau un milion de euro, dar eu i-am zis că dacă mă bag, dau două milioane, nu un milion. Ce e aia un milion?... A zis că e de acord şi că trebuie să vorbească şi el.
# Şi aţi sunat şi după meciul cu Dinamo?
- Păi îţi dai seama, că am văzut că e echipă serioasă dacă a bătut pe Dinamo, şi am zis să mă implic. Mi-a zis primarul că e de acord, dar trebuie să vorbesc cu Senatorul. Senatorul e Nicolescu, nu? Din ce am înţeles eu e dinamovist, dar nu cred că refuză oferta mea.
# L-aţi felicitat pe Cârţu pentru victoria cu Dinamo?
- Eu cu Cârţu sunt prieten bun, nu mai era cazul să-l felicit eu, pentru că ştie ce am de gând să fac. Am vorbit cu el înainte şi l-am întrebat dacă rămâne antrenor, în cazul în care vin eu la FC Argeş. I-am zis că mă bag numai dacă stă el, pentru că eu în el am încredere totală, întotdeauna a fost un antrenor valoros. Mi-a zis că da, rămâne, a făcut o echipă ca lumea şi nu vrea să plece.
„Garantez cu capul că FC Argeş va juca în cupele europene”
# Ştiţi că era vorba să se bage şi Gigi Neţoiu...
- Nu mă interesează, eu mă bag cu sufletul curat. Nu o să subordonez Piteştiul Stelei, eu sunt un om drept, niciodată n-o să subordonez pe FC Argeş lui Steaua. Să-ţi dau un exemplu: dacă FC Argeş va fi pe primul loc la sfârşitul turului, eu voi lua şi jucători de la Steaua ca să-i dau la Piteşti, numai ca să câştige titlul. Dar nu cred eu că va fi FC Argeş peste Steaua, dar sigur va juca în cupele europene!
# Aveţi gânduri mari cu FC Argeş...
- FC Argeş va trebui să ajungă să se bată cu Dinamo şi Rapid şi să ajute Steaua să joace în Liga Campionilor. Eu mai am de făcut doi paşi în fotbal, unul dintre ei e să joace Steaua în Ligă. Dacă va fi aşa, 2-3 jucători de la Piteşti vor întări Steaua şi vor juca în Liga Campionilor. Dar asta nu înseamnă

Sursa:Top

Vulturul
22nd November 2005, 10:27
Gigi Becali da 1,5 milioane euro pe FC Arges
Din razboiul etern dintre Steaua si Dinamo ar putea avea de castigat FC Arges. Finantatorul militarilor, Gigi Becali, si-a pus in gand sa cumpere echipa antrenata de Sorin Cirtu, avand planuri mari cu ea. Sambata noaptea, dupa victoria din "stefan cel Mare", Becali l-a sunat pe primarul Pitestiului, Tudor Pendiuc, spunandu-i ca este dispus sa dea 1,5 milioane euro pentru a achizitiona pachetul majoritar la SC FC 2005 SA Arges, societatea care a preluat clubul alb-violet. Becali i-a mai spus primarului ca nu intentioneaza sa faca echipa a doua a Stelei din FC Arges, ci ca vrea sa castige campionatul cu pitestenii. Posibila tranzactie urmeaza sa fie pusa pe hartie in aceasta saptamana. De clubul FC Arges mai este interesat si Gigi Netoiu, actualul vicepresedinte dinamovist. Invins cu scorul de 4-1 in Ghencea, antrenorul Sportului are o premonitie: "Am vazut-o pe Steaua cu Sampdoria, am vazut-o si cu noi si la ce lot are, va ajunge departe in Cupa UEFA. Steaua o sa ajunga in finala Cupei UEFA, ii simt pe jucatori. Sper sa ajunga pana acolo. La lotul pe care il are merita sa joace finala", a declarat Dan Petrescu.

www.libertatea.ro

Vulturul
22nd November 2005, 10:30
Gigi Becali ar cumpăra acţiuni în Trivale
Gigi Becali este interesat de clubul argeşean şi pare dispus să ofere suma de 1,5 milioane de euro pentru a deţine 51% din acţiunile formaţiei care l-a lansat în fotbalul mare pe Nicolae Dobrin.
Hotărârea latifundiarului a venit după ce alb-violeţii au învins sâmbătă, scor 2-1, marea rivală a Stelei, Dinamo.
După disputarea partidei, în jurul orei 23:00, latifundiarul din Pipera l-a contactat pe primarul oraşului Piteşti, Tudor Pendiuc, pentru a-i propune tranzacţia. “Mi-a spus că vrea să preia clubul contra sumei de 1,5 milioane de euro, m-a asigurat că nu vom deveni echipa a doua a Stelei şi că îşi doreşte să câştige campionatul cu FC Argeş. Ne vom întâlni săptămâna aceasta pentru a stabili termenii tranzacţiei”, ne-a declarat Pendiuc. Data până la care se pot achiziţiona cele 51 de procente din acţiunile societăţii este 1 decembrie, iar de această investiţie este interesat şi unul dintre acţionari clubului din Şoseaua Ştefan cel Mare, Gigi Neţoiu.

www.prosport.ro

six
22nd November 2005, 11:42
VAI ce-ati ajuns!!???cand cu dinamo cand cu steaua......unde este onoarea VIOLETA?????pacat...pacat....pacat:mda:

MariusTR
22nd November 2005, 11:46
Buey, daca pune mana nea Jiji si pe Arges ... praful se alege de fotbalul nostru asa cum il stim!
Unde sa semnez ca sa strig NUUUUU?

Tudose
22nd November 2005, 12:43
Desi intreaga presa de azi anunta intentia lui Gigi Becali de a veni la Steaua, eu nu am incredere in ceea ce spune el. Am mai auzit istorii cu "Steaua Olteniei", "U" Cluj, "Steaua Crestina" etc. :o:

dede
22nd November 2005, 12:53
lool, jiji asta se plimba prin toata tara...ba pe la bucuresti, ba pe la cluj si mai nou pe la pitesti...
e interesant sa-i vezi pe jiji si pe netoiu cum se cearta pt arges...

MariusTR
22nd November 2005, 13:42
ba nu e interesant deloc sa vad cum vrea sa becalizeze fostul oier orice viseaza el noaptea... mi se pare vulgara treaba...

dede
22nd November 2005, 13:52
marius, asta este...traim in Romania unde orice este posibil...eu nu il prea cred cand zice ca va merge la arges...de fapt cine il mai crede?

apropo, de ce il faci fostul oier?

MariusTR
22nd November 2005, 13:56
Pai cum crezi ca a facut el banii? De unde a inceput cu investitiile... el a declarat ca fuse oier, nu am zis eu...

dede
22nd November 2005, 13:59
nu mai...eu ziceam ca inca e oier...de ce il faci fost oier?

MariusTR
22nd November 2005, 14:27
:P
M-am speriat ca te superi ca am vorbit astfel despre patronul Stelei... ntz..ntz..ntz.. 'tzdai seama emotii pe mine!

SA revenim la subiect... sa nu ia Jiji si Argesul!

Utilizator
22nd November 2005, 14:32
E un mod specific de-al lui Gigi de a-si face capital de imagine in orasele tarii si de a-si etala bogatia (maine-poimaine o sa declare ca vrea sa cumpere echipe la pachet, toate din judetul Buzau de ex.), asa cum a mai spus si de Cluj si de mutatul Stelei prin Craiova...Nu o va face in mod cert.

Tudose
22nd November 2005, 14:37
Puteti fi convinsi ca Becali vine doar pentru ca sa atraga jucatori la Steaua. Nu am incredere nici in declaratiile lui ca duce Argesul in Europa sau ca Sorin Cartu e de acord cu venirea sa.
Din partea mea, sa duca Steaua in Liga Campionilor, sa faca in Ghencea cea mai mare echipa din lume, mult succes! Dar dupa ce ne-a santajat in cazurile Neaga si Dica, credibilitatea sa pentru mine e ZERO. Va proceda la fel cum s-a intamplat la Bacau, ba vom ajunge inca si mai rau, acolo inca se scoteau bani frumosi pe jucatorii vanduti de Sechelariu. Aici va declara ca Argesul e stana lui si ca renunta la palmares, ca face "FC Arges Crestin", va duce jucatorii cu japca in Ghencea etc.

MariusTR
22nd November 2005, 14:45
Nu trebuie sa se puna semn de egalitate intre Jiji si Steaua. Ca si fan stelist inca de cand Jiji facea branza fara sa deranjeze pe nimeni, sper ca puteti departaja imaginea lui Jiji de langa entitatea care este Steaua. Nu urati o echipa pentru ca a fost blestemata sa stea sub cine nu trebuie...

Tudose
22nd November 2005, 14:51
Nu e vorba de ura pentru Steaua. Nici vorba!
E vorba ca acest individ a santajat pe FC Arges pentru Neaga si pentru Dica, iar acum vine sa pozeze in salvatorul clubului. Sunt curios si ce parere are Pendiuc, cel cu care Becali a discutat telefonic. Primarul Pitestiului nu stie oare la ce santaje am fost supusi din partea celui care acum se da interesat de sprijinirea echipei? L-a asigurat ca Argesul nu va deveni satelitul Stelei? Asigurarile lui Gigi = 0 barat!

Vulturul
23rd November 2005, 11:40
Venirea lui Gigi Becali mai aşteaptă
Deşi patronul Stelei Bucureşti, Gigi Becali, a anunţat ca sigură venirea sa ca investitor la FC Argeş, lucrurile nu sunt atât de simple. Cel puţin două lucruri îl împiedică pe Becali să ajungă şef la FC Argeş: faptul că la Steaua a investit bani ca persoană fizică şi interdicţia FIFA de a fi proprietar la mai multe cluburi. Ambele sunt probleme rezolvabile, dar subterfugiile la care ar apela Gigi Becali ar crea o imagine negativă atât asupra lui, cât a celor două cluburi pe care le-ar patrona.
Trebuie să „scape” de Steaua
Acum o lună de zile, Gigi Becali a anunţat că nu mai este patronul Stelei, pentru că a cedat toate acţiunile sale nepoţilor. Afacerea l-a pus în mişcare pe preşedintele ANAF, Sebastian Bodu, care a pus sechestru pe bunurile familiei Becali în încercarea de a nu-i permite acestuia de a se sustrage de la plata datoriilor către stat. Chiar dacă acţiunea lui Bodu s-a dovedit în instanţă a fi ilegală, Gigi Becali nu a revenit asupra intenţiei sale, el cesionând toate acţiunile deţinute la Steaua. Cu toate acestea, deşi au trecut aproape două săptămâni de atunci, Gigi Becali se recomandă în continuare a fi patronul Stelei. Astfel, conform regulamentului FIFA, nici un om de afaceri nu are dreptul de a fi patron la mai mult de un club de fotbal. Dacă se hotărăşte să investească la Piteşti, atunci Gigi Becali ar deveni patron la FC Argeş şi simpatizant al Stelei!

Avicola, acţionară majoritară?
Conform revistei TOP 300 Capital, averea lui Gigi Becali nu este constituită numai din terenurile de la marginea Bucureştiului, care au o valoare extrem de mare. Patronul Stelei deţine acţiuni la mai multe societăţi din ţară, din diverse domenii de activitate. Astfel, Gigi Becali are acţiuni la Uzina Mecanică Drăgăşani, Michele Trading Company, European Imobiliar Developers, Melody Bar sau Avicola Iaşi. Pentru a satisface cererea Adunării Generale a Acţionarilor societăţii FC 2005 Argeş, Gigi Becali ar trebui să prezinte actele uneia dintre aceste societăţi, sau să creeze alta nouă. În afaca acestor acţiuni, averea patronului Stelei este constituită din 350 de hectare de teren şi 30 de hectare de pădure în Capitală, autoturismul Maybach, în valoare de 500.000 de euro şi casa din Pipera, evaluată la circa 1,5 milioane de dolari.

Nicolescu nu acceptă o persoană fizică
Aşa cum a anunţat încă de la ieşirea din şedinţa Adunării Generale a Acţionarilor, de la începutul săptămânii trecute, Constantin Nicolescu nu va accepta decât un investitor persoană juridică la FC Argeş. Astfel, Gigi Becali nu va fi primit ca investitor sub formă de persoană fizică, acesta trebuind să vină ca persoană juridică. „Aşteptăm societăţi comerciale interesate să depună oferte pentru a deveni acţionari principali la FC Argeş. Dacă Gigi Becali vine cu o firmă, atunci spunem da.... De ce am pus această condiţie? Pentru că societatea este răspunzătoare în orice caz, în timp ce persoana fizică nu prea poate fi trasă la răspundere. Am muncit patru ani pentru ca echipa să fie de sine stătătoare, nu să o predăm anumitor grupări de interese. Îl aşteptăm la discuţii”, a declarat Constantin Nicolescu.
„Nu contează cine vine... Să vină!”
Preşedintele de onoare al clubului, Constantin Nicolescu, spune că FC Argeş este un club puternic, chiar dacă a avut unele probleme financiare în această perioadă, dar structura lui, precum şi investiţiile făcute pe toate planurile plasează pe FC Argeş printre cele mai importante grupări din Divizia A. „Eu îl respect pe Gigi Becali pentru ce a făcut în fotbalul românesc şi la Steaua. Noi aşteptăm la Piteşti o firmă solidă, nu contează numele persoanei. Vrem doar persoană juridică. Clubul FC Argeş nu stă chiar atât de rău, cum au încercat unii să acrediteze ideea, încât să dăm echipa pe nimic”, a mai spus Constantin Nicolescu.

SursaTop

Tudose
23rd November 2005, 17:09
Conform informatiilor primite chiar in momentul de fata, Gigi Becali, insotit de MM Stoica, este acum la Pitesti si discuta cu primarul si cu viceprimarul.

Intrebare: ce mai cauta si MM Stoica?

vladi
23rd November 2005, 18:05
Doamne pazeste! am spus :-)

Darkslowstar
23rd November 2005, 18:13
Ce vrea el de fapt este pepiniera voastra si accesul exclsuiv la ea. Pt asta ar avea nevoie de Arges, ca un club satelit Stelei. Sper ca suporterii argeseni sa reactioneze imediat si ferm.
Mai bine vultur decat muflon :ok:

vladi
23rd November 2005, 18:24
asta este clar...parca si vad...Andrei Prepelita a semnat cu Steaua..suma de transfer 10.000 de dolari:o: :o: :o:

Tudose
23rd November 2005, 19:09
Licitatie pentru FC Arges

In urma discutiilor de la Primarie, Gigi Becali a inaintat o oferta in plic inchis pentru clubul FC Arges. Aseara s-a discutat cu Netoiu, care la randul sau a inaintat o oferta secreta. Plicurile urmeaza a fi deschise pe 1 decembrie. Primarul Pendiuc a declarat ca asteapta si alti investitori interesati.

Despre MM Stoica: sa nu uitam, ca el l-a sfatuit pe Becali si la aducerea lui Zenga, a lui Protasov si la transferul jucatorilor. De aici deduc faptul ca obiectivele lor sunt clare: pepiniera de tineri!

vladi
23rd November 2005, 19:17
Gigi Becali a promis ca la finalul campionatului FC Arges va juca intr-o Cupa Europeana! ..cum am fost deja eliminati din Cupa Romaniei, nu ramine decit ori sa terminam pe doi, ori sa luam campionatul in fata Stelei...Oierul este un ......nu pot sa scriu ce este ca sint pe aici si minori :D

fcargesfan
23rd November 2005, 20:57
Situatzia este incurcata....nu ar fi simplu sa vina cineva din senin care nu are treaba nici cu Steaua nici cu Dinamo......sa fie un oarecare....era vroba intr-un timp ca vine un multimiliardar de prin Anglia.....sau de fapt cred ca afost doar un zvon....ma rog....cine vine sa vina cu bani shi sa n subordoneze pe Fc ARges nimanui shi nici unui club...pt ca in privintza celor doi (Becali shi NEtzoiu....totul este clar...)stim noi ce vor....Eu nu am incredere in nimeni...totzi sunt pe interes...sa vina unu care sa le dea peste nas la totzi ca sa faca idn Fc Arges o mare echipa

vladi
23rd November 2005, 21:05
Gigi Becali nu vrea decit sa ne ia jucatorii si sa ne terfeleasca istoria!

esku
23rd November 2005, 21:10
daca interesele lui gigi pt voi par destul de clare .... ce ziceti de interesele netoiului .... in ziarul "Curierul" s-a scris ca Netoiu va veni la Pitesti alaturi de Borcea, Chon, Turcu si Badea fiecara contribuind la acel milion de dolari .... este clar ca se doreste sa devenim din nou Dinamo Pitesti ...rusine :rosu: ... inca o data sustin ca dintre doua rele sa se aleaga raul cel mai mic ... imi pare extrem de rau ca s`a ajuns in aceasta situatie, totusi sper sa vina cineva pana pe 1 decembrie care sa nu aiba legatura cu nici un club din tara ... momentan sunt inscrisi netoiu _|_ si jj :headbang: ... asteptam oferta lui dolofan sau stroe ..... ramane doar sa ne rugam!!! :)

vladi
23rd November 2005, 21:14
Ramin la parerea mea.....Gigi Becali este cel mai mare rau posibil care ni se poate intimpla! El nu vrea decit sa ne ia jucatorii sa-i duca la Steaua pe trei lei cinzeci (lei vechi:-)) Macar Netoiu ii vindea direct afara!

Vulturul
23rd November 2005, 21:15
asteptam oferta lui dolofan sau stroe ..... ramane doar sa ne rugam!!! :)
am vb azi in la primarie cu un ziarist de la argesul,el a avut de dimineata o discutie cu dolofan acesta a spus ca nu mai este intersat sa preia pe fcarges...deci daca nici stroe nu vine cu nimic sigur...raman in jursa gigi si jiji :rosu:

vladi
23rd November 2005, 21:17
acum ar trebui sa se vada ca le pasa suporterilor. Poate daca Dolofan ar vedea ca este dorit, s-ar razgindi. La fel, daca Gigi si Jiji ar vedea ca ii asteapta o atmosfera asemanatoare celei de la Craiova cind era Netoiu patron, poate se razgindesc!

Dar ma indoiesc ca o sa miste cineva un deget.

esku
23rd November 2005, 21:19
mai ramane stroe.... se stie ceva vulture? eu unu nu am mai auzit nimic prin presa ca ar fi interesat, dar asa zicea acu o luna - o luna juma` .... e ultima noastra sansa...!!!!! :(

vladi
23rd November 2005, 21:20
mai ramane stroe.... se stie ceva vulture? eu unu nu am mai auzit nimic prin presa ca ar fi interesat, dar asa zicea acu o luna - o luna juma` .... e ultima noastra sansa...!!!!! :(

crezi ca vine Stroe cu bani de acasa ?

esku-le, cum ramine cu avatarul tau daca vine Nea Gigi si face argesu Steaua 2 ?:-)

esku
23rd November 2005, 21:24
Macar Netoiu ii vindea direct afara!

:happy :happy :happy Dinamo Bucuresti pt. tine inseamna afara???? :o: sa fim seriosi....netoiu pune mana pe tot ce se poate de la pitesti si ii duce la dinamo .... iar restul jucatorilor care cat de cat mai misca ii duce pe la celelalte cluburi ...ca sa aiba oameni de incredere la alte cluburi si sa ii faca meciurile lu` dinamo mai usoare!!!! :rosu:

vladi
23rd November 2005, 21:25
breiching niuz


Pe linga Becali si Netoiu, in carti se mai afla inca ca o firma, a carei identitate nu a fost insa facuta publica.

Vulturul
23rd November 2005, 21:31
mai ramane stroe.... se stie ceva vulture? eu unu nu am mai auzit nimic prin presa ca ar fi interesat, dar asa zicea acu o luna - o luna juma` .... e ultima noastra sansa...!!!!! :(

Eu zic ca daca domnul Stroe era interesat de FCARGES trebuia sa faca si el o propunere ceva.Ma indoiesc ca pana joi cand este ultima zi de a ofertele Stroe se va hotara sa vina langa echipa desi foarta multe lume il doreste.

t.b.
23rd November 2005, 21:32
Curios ca Becali si-a indreptat atentia tocmai catre cluburile care au o scoala de juniori bine dezvoltata, prima oara "U", acum FC Arges, se pare ca pana la urma ori nu-i atat de prost precum il credeam cu totii, ori e bine sfatuit...

Oare ce nume mai debiteaza, la noi a vrut sa schimbe numele in Universitatea Avram Iancu :), oare la FC Arges cum o sa vrea sa-i zica....

esku
23rd November 2005, 21:33
crezi ca vine Stroe cu bani de acasa ?

esku-le, cum ramine cu avatarul tau daca vine Nea Gigi si face argesu Steaua 2 ?:-)

in acel interviu a zis ca pt. FC Arges poate da 1-1.5 mil euro ... poate se implica si Dacia - Renaut... de ce nu?

in legatura cu avatarul: hooo ma ca nu ne muta in Bucuresti ...si inca o data: NU SUNT DE ACORD CA NETOIU SAU BECALI SA INVESTEASCA IN FC ARGES!!!!!!!!! dar pana la urma daca nimeni nu se implica in afara celor doi ... sigur va veni unul din acestia ... pacat ca noi, suporterii, nu avem nici un cuvant de spus in alegerea finantatorului....:jerk:




in carti se mai afla inca ca o firma, a carei identitate nu a fost insa facuta publica.

unde ai auzit asta.... daca e adevarat inseamna ca ne`a pus Dumnezeu mana`n cap ... numai ca acea firma sa nu fie tot vreo firma a celor doi sau a unui alt om de afaceri din fotbalul romanesc.....:mda:

vladi
23rd November 2005, 21:35
t.B. ..din pacate, la noi a facut si o oferta concreta.
e clar ce urmareste el. oricum jumatate de steaua a trecut pe la Fc arges :-D
si banuiesc ca mai sint si citeva terenuri prin Pitesti care ii fac cu ochiul

Vulturul
23rd November 2005, 21:35
breiching niuz


Pe linga Becali si Netoiu, in carti se mai afla inca ca o firma, a carei identitate nu a fost insa facuta publica.

cine ti-a zis despre firma respectiva?am auzit si eu acum vro 2 luni despre interesul unei firme futernice din judet de a prelua pe fcarges dar se pare ca au fost doar simple zvonuri.

vladi
23rd November 2005, 21:36
unde ai auzit asta.... daca e adevarat inseamna ca ne`a pus Dumnezeu mana`n cap ... numai ca acea firma sa nu fie tot vreo firma a celor doi sau a unui alt om de afaceri din fotbalul romanesc.....:mda:


Sport Total

esku
23rd November 2005, 21:44
foarte interesant ....sper sa fie o firma serioasa si sa castige batalia cu cainetoiu si jj ... si cam cum suna stirea...si`a depus sau nu candidatura? s`a spus vreo suma cu care ar sponsoriza clubul? ... ca sa stim si noi ce sanse au.... e din tara sau de afara? ...

vladi
23rd November 2005, 21:48
stirea era exact cum am scris-o...era legata de vizita lui gigi la pitesti. doar atit, o fraza

esku
23rd November 2005, 21:56
hmmm ... cred ca e bagata la misto stirea.... singurul om care s`ar putea implica cu adevarat la echipa este stroe....

vladi
23rd November 2005, 21:58
sa dea Domnu' o minune! :) care sa ii alunge pe jiji si gigi :-)

Vulturul
23rd November 2005, 22:00
hmmm ... cred ca e bagata la misto stirea.... singurul om care s`ar putea implica cu adevarat la echipa este stroe....

au zic ca nu e singurul...aveam un judet bine dezvoltat din punct de vedere industrial...insa nimeni nu se inghesuie sa investeasca bani in echipa:rosu: Nicolescu spunea luni la o emisiune televizata ca oamenii de afaceri din Arges sunt la inceput de drum si daia nu se baga sa bage bani in fotbal...

Tristan
23rd November 2005, 22:02
Banii nu pot sa distruga niste vise. Nu se poate sa ne conduca ciobanii si eu cred ca pana la urma se va intampla ceva care sa ne scape de jj si netoiu. Pentru ca altfel e de belea

esku
23rd November 2005, 22:07
au zic ca nu e singurul...aveam un judet bine dezvoltat din punct de vedere industrial...insa nimeni nu se inghesuie sa investeasca bani in echipa:rosu: Nicolescu spunea luni la o emisiune televizata ca oamenii de afaceri din Arges sunt la inceput de drum si daia nu se baga sa bage bani in fotbal...

singurul din punct de vedere financiar care s`ar putea lupta cu netoiu si jj este stroe .... in fotbal se castiga greu bani si se pierd multi, d`asta nu se baga nimeni la echipa .... asa ca majoritatea urmaresc un interes ... dupa parerea mea stroe va pune suflet la echipa daca va veni:ok:

@Tristan: de acord cu tine! :ok:

be@
23rd November 2005, 22:15
Mai, ciobanul a spus clar:vrea sa preia FC Arges fiindca are un centru bun de juniori , si o sa ia jucatori de la FC Arges la steaua.

esku
23rd November 2005, 22:20
Becali optimist în privinţa preluării clubului FC Argeş

Finanţatorul Steaua, Gigi Becali, s-a întîlnit azi cu autorităţile din Piteşti pentru a discuta despre preluarea pachetului majoritar de acţiuni de la FC 2005 S.A, societatea care patronează gruparea de fotbal FC Argeş. Becali s-a arătat optimist la finalul discuţiilor care au durat aproximativ o oră şi jumătate. "Am venit să mă interesez de situaţia clubului. Primarul Tudor Pendiuc m-a asigurat că municipalitatea îmi va oferi tot sprijinul dacă voi prelua echipa. În cîteva zile voi face o ofertă scrisă. Vreau ca cel târziu anul viitor FC Argeş să joace în cupele europene", a declarat Becali

sursa: gsp

:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

Vulturul
23rd November 2005, 22:21
Uite ce a declarat becali in privinta centrului de copii si juniori:„Vin la FC Argeş pentru că are un centru de juniori foarte bun. Ştiu asta, şi s-a văzut că de câţiva ani Piteştiul dă numai valori. Asta nu înseamnă că voi fura jucători de la FC Argeş! Cei mai buni vor fi împrumutaţi la Steaua pe 300.000 de dolari, Steaua le va plăti salariul, iar când îi va vinde pe două milioane de dolari, banii vor fi ai Argeşului”...

Oare se va tine de cuvant?

esku
23rd November 2005, 22:27
si daca ii va vinde pe mai putin??? tot la FC Arges vin banii??? asta abereaza mult... cu toate ca atunci cand a promis ceva s-a tinut de cuvant.... totusi raman la parerea mea ...decat netoiu mai bine jj....:ok: decat ei mai bine oricare altul care nu are influenta la alte cluburi....

esku
24th November 2005, 02:47
FC Argeş, aflată în impas financiar, a devenit atracţia numărul unu în acest moment atît pentru Gigi Neţoiu, cît şi pentru Gigi Becali. Primul, unul dintre cei 9 acţionari ai lui Dinamo, are legături mai vechi cu gruparea piteşteană. E bun prieten cu oficialii clubului, a înlesnit venirea lui Sorin Cîrţu ca antrenor, are jucători la echipă şi a ajutat financiar. Marţi seară, după miezul nopţii, Neţoiu a avut o întîlnire cu primarul oraşului, Tudor Pendiuc, şi cu Constantin Nicolescu, preşedintele Consiliului Judeţean, pentru a discuta din nou despre venirea lui ca acţionar la grupare. "Da, vreau să vin să ajut, să vedem cum se vor finaliza negocierile", a spus ieri Comandantul.

Ieri, în jurul orei 16:00, la Piteşti au ajuns steliştii Gigi Becali, Mihai Stoica şi Virgil Becali pentru a vorbi cu Tudor Pendiuc. După o oră şi jumătate de discuţii, Gigi Becali a declarat: "Am venit să mă informez, iar în două-trei zile voi face o ofertă scrisă. Sper ca oferta mea să fie peste cea a lui Neţoiu, iar eu să fiu alesul Piteştiului". Din surse credibile, Neţoiu, respectiv Becali ar pune fiecare în jur de două milioane de euro la bătaie pentru a prelua pachetul majoritar la SC FC 2005 Argeş SA. Pendiuc le-a promis celor doi candidaţi că Primăria se va implica şi ea în susţinerea grupării, iar în primăvară stadionul din Trivale va avea instalaţie de nocturnă. Totodată, edilul şef al municipiului le-a transmis lui Neţoiu şi lui Becali că pînă pe 1 decembrie va studia ofertele, urmînd să decidă cine e cîştigătorul.


Investesc şi alţii?

În presa locală au apărut ieri unele informaţii cum că Neţoiu nu ar prelua de unul singur pe FC Argeş, ci alături de Nicolae Badea, Cristi Borcea, Vladimir Cohn şi Vasile Turcu. Neţoiu a negat ieri faptul că şi alţi dinamovişti ar putea investi la Piteşti. Pe de altă parte, Vali Alexandru, secretar general al LPF, a declarat: "Nu pot fi acţionari la un club decît cei ce nu au acţiuni la alte grupări". Dacă Gigi Becali nu mai apare printre acţionarii Stelei, Neţoiu este printrei cei ai lui Dinamo. "Eu ştiu că pot fi acţionar la Piteşti, întrucît nu sînt majoritar în Ştefan cel Mare", afirma Neţoiu, care nu vrea să părăsească pe Dinamo.

sursa: gsp

Vulturul
24th November 2005, 10:07
Gigi Becali a venit să ia pe FC Argeş
Patronul Stelei a venit ieri după-amiază la Piteşti pentru a lua pe FC Argeş! Gigi Becali era hotărât să bată palma cu primarul Tudor Pendiuc, dar a aflat că şi Gigi Neţoiu vrea să facă o ofertă. Becali a stat o oră şi jumătate în biroul primarului la discuţii, în timpul acestora fiind sunat şi preşedintele Consiliului Judeţean, Constantin Nicolescu, care se află în Franţa. Gigi Becali a ieşit triumfător din birou, deşi nu s-a decis nimic, dar din optimismul său se poate înţelege că el va fi noul patron al lui FC Argeş.
FC Argeş va fi echipa mea, Steaua rămâne a nepoţilor
„Trebuia să am şi eu o echipă, acum după ce am pierdut pe Steaua! Nu pot să stau fără fotbal”, a încercat Gigi Becali să convingă asistenţa că nu va fi patron la două echipe din Divizia A. Deşi teoretic are dreptate, el cesionând acţiunile de la Steaua nepoţilor săi, practic toată lumea ştie că Gigi bagă în continuare toţi banii la Steaua. Cu toate acestea Gigi Becali are dreptate, el urmând a fi acţionar majoritar la FC Argeş şi simpatizant al Stelei! „Voi investi 2,5 milioane de euro anual la FC Argeş şi promit că, dacă nu anul acesta, atunci anul viitor sigur FC Argeş va juca în cupele europene. Vreau să fac performanţă! Unde bagă Gigi Becali bani e performanţă! Un jucător de aici va evolua la Steaua, în Liga Campionilor, iar Steaua va împrumuta la Piteşti 2-3 jucători în fiecare an. Steaua şi cu FC Argeş vor fi ca un frate şi o soră, care se ajută între ei”, a declarat Becali.

Licitaţia FC Argeş
După ce a revărsat acest val de optimism, Gigi Becali a redevenit pentru câteva momente cerebral: „Mi-a explicat domnul primar că mai sunt şi alţi investitori interesaţi, aşa că trebuie să urmăm o procedură. Am fost de acord cu ea şi sunt convins că eu voi câştiga! Despre ce e vorba: va trebui să fac în aceste zile o ofertă scrisă, cu suma pe care intenţionez să o investesc la FC Argeş. Acelaşi lucru vor face şi ceilalţi pretendenţi, se vor deschide plicurile şi cine a oferit cel mai mult va învinge. Nu pot să vă spun suma, pentru că ar afla adversarii mei, dar vă spun că voi da cel mai mult!”. Becali a fost completat de primarul Tudor Pendiuc: „Noi aşteptăm mai multe oferte, apoi vom deschide plicurile. Deci nu voi decide eu, deşi am stat de vorbă şi cu domnul Neţoiu, şi cu domnul Becali. Avem convingerea că şi alte persoane interesate de a prelua pe FC Argeş vor trimite oferte scrise”, a declarat Pendiuc.
Primarul simpatizează cu Becali
&#206;ntrebat pe cine ar vrea la FC Argeş, primarul Tudor Pendiuc a evitat răspunsul. Tranşant cum &#238;l ştim, Gigi Becali a intervenit şi a spus: „Vă zic eu cu cine simpatizează domnul primar! Cu mine! Mi-a zis clar <Gigi, dacă tu vii la FC Argeş eu mă voi implica mai mult, nu aşa cum am făcut-o p&#226;nă acum, pentru că te ştiu om corect> E, ce părere aveţi? Pe cine simpatizează Pendiuc?”, l-a dat de gol Becali pe Pendiuc. „Eu sunt om cu sufletul curat şi vin să o aduc pe FC Argeş acolo unde a fost odată: pe locul 2. Dacă la sf&#226;rşitul turului va fi peste Steaua, atunci FC Argeş va trage la titlu!”.

Ţinta: Centrul de Copii şi Juniori
Adevăratul motiv pentru care Gigi Becali vrea să investească la FC Argeş este Centrul de Copii şi Juniori, pe care conducătorii clubului piteştean nu au ştiut să-l aprecieze la adevărata lui valoare c&#226;teodată. „Vin la FC Argeş pentru că are un centru de juniori foarte bun. Ştiu asta, şi s-a văzut că de c&#226;ţiva ani Piteştiul dă numai valori. Asta nu &#238;nseamnă că voi fura jucători de la FC Argeş! Cei mai buni vor fi &#238;mprumutaţi la Steaua pe 300.000 de dolari, Steaua le va plăti salariul, iar c&#226;nd &#238;i va vinde pe două milioane de dolari, banii vor fi ai Argeşului”, a declarat Gigi Becali. Se pare că cel care i-a deschis ochii a fost managerul general Mihai Stoica, cel care de altfel l-a şi &#238;nsoţit la Piteşti. „Mihai Stoica nu are treabă cu FC Argeş, el va răm&#226;ne la Steaua. La Piteşti vom vedea pe cine vom pune. Dacă Ilinca &#238;mi demonstrează că e om de calitate, va răm&#226;ne”.

Isteria Gigi Becali
Zvonurile că Gigi Becali vine astăzi la Piteşti pentru a discuta cu primarul au &#238;nceput să apară &#238;n jurul pr&#226;nzului. Nimeni nu a putut confirma acest zvon, lansat chiar de către oamenii latifundiarului din Pipera. La ora 14, zvonul a devenit certitudine, urm&#226;nd ca Gigi Becali să-şi facă apariţia la Primăria Muncipiului Piteşti. Toate instituţiile mass-media locale s-au str&#226;ns la intrarea &#238;n Primărie, fără ca angajaţii să-şi dea seama de ce. La 15:45, cu un sfert de oră &#238;nt&#226;rziere faţă de ora anunţată, Maybach-ul lui Gigi Becali a intrat &#238;n parcarea Primăriei. Gigi a văzut un loc liber şi a intenţionat să lase maşina acolo, dar c&#226;ţiva ziarişti i-au spus că e pentru handicapaţi, aşa că a renunţat. Este exact locul unde Mutu a lăsat BMW-ul &#238;n vară... „Pe unde e intrarea?”, &#238;ntreabă Becali, care este &#238;ndrumat de aceeaşi ziarişti. Patronul Stelei coboară din maşină şi declară sec: „Nu ştiu dacă iau eu pe FC Argeş... Poate o ia Neţoiu!”, după care intră &#238;n Primărie şi &#238;i adresează lui Pendiuc un „Să trăieşti bine”, sloganul din campanie al preşedintelui Traian Băsescu. Lăsată &#238;n faţa instituţiei, impunătoarea limuzină a &#238;nceput să atragă mai &#238;nt&#226;i privitori, şi apoi simpatizanţi ai Stelei şi ai Partidului Noua Generaţie. &#206;ncet-&#238;ncet se str&#226;ng peste 100 de persoane, astfel că un echipaj de „mascaţi” este chemat să vină pentru a păstra ordinea şi a păzi maşina.
„Să vină Gigi la Piteşti”
După ce a terminat discuţiile cu Pendiuc şi cu presa, Gigi Becali a ieşit &#238;n faţa Primăriei. Patronul Stelei a rămas &#238;n capul scărilor, uimit că un asemenea puhoi de lume s-a str&#226;ns să-l ovaţioneze. „Să vină Gigi la Piteşti”, „Steaua, Steaua!” şi „Hai FC Argeş!” au fost sloganurile celor peste 200 de simpatizanţi str&#226;nşi &#238;ntre timp &#238;n centrul oraşului. „Păi nu e păcat să vină Neţoiu aici?”, şi-a făcut Becali campanie, după care s-a urcat, cu foarte mare greutate, la volanul Maybach-ului său de 500.000 de euro. „Dacă Gigi Becali vine la FC Argeş, la fiecare meci se vor str&#226;nge 10.000 de spectatori”, a spus unul dintre liderii galeriei Ultras Viola, prezent la eveniment.


Becali a fost &#238;n direct la Realitatea TV
&#206;n jurul orei 16, atunci c&#226;nd Gigi Becali era &#238;n biroul primarului Tudor Pendiuc, la discuţii, acesta a fost sunat de producătorii ştirilor de la Realitatea TV, care i-au cerut o intervenţie telefonică &#238;n direct. Becali le-a explicat că este &#238;ntr-o &#238;nt&#226;lnire importantă, dar jurnaliştii au insistat, aşa că Gigi Becali a lăsat discuţiile pentru preluarea echipei FC Argeş. Patronul Stelei a fost &#238;ntrebat despre opţiunea sa la aleferile de la FRF. „Nu l-am votat pe Gică Popescu pentru că a fost &#238;mbrăcat &#238;n galben şi nu &#238;n culorile Stelei”, a declarat, &#238;n stilu-i caracteristic, Gigi Becali. După o discuţie de aproximativ trei minute, crainica l-a rugat pe Gigi Becali să nu &#238;nchidă telefonul, pentru că urmează publicitate, fapt care l-a deranjat pe latifundiarul din Pipera. După pauza publicitarilor, Gigi Becali nu a mai fost de acord să continue relatarea &#238;n direct.

Ar fi blătuit meciul cu fiul său
Gigi Becali a fost pus să &#238;şi dea cu părerea despre ce ar fi făcut &#238;n cazul &#238;n care s-ar fi aflat &#238;n locul lui Mircea Lucescu, &#238;naintea unui meci Şahtior Doneţk – Rapid Bucureşti. „Mircea Lucescu are deja şase puncte, deci e deja calificat. Dacă aş fi fost &#238;n locul lui, aş face un egal cu Rapid, pentru că &#238;n felul ăsta Răzvan acumulează patru puncte şi mai are nevoie de un meci egal”, şi-a dezvăluit Gigi Becali strategia pe care ar fi pus-o &#238;n aplicare.

Promisiuni şi angajamente
# „C&#226;rţu va răm&#226;ne antrenor la FC Argeş pentru că este cel mai bun antrenor din ţară”
# „Domnul primar mi-a promis că va ridica nocturna. Acum e gazonul modernizat, aşa că va fi cel mai frumos stadion din ţară”
# „FC Argeş e doar la 45 de minute de autostradă şi de-asta vreau să investesc aici. Sunt aproape de casă. Asta nu &#238;nseamnă că Steaua va juca &#238;n retur la Piteşti... Locul Stelei este &#238;n Bucureşti”
# „FC Argeş va bate pe Dinamo şi pe Rapid şi se va lupta cu Steaua pentru titlu!”

Top

Vulturul
24th November 2005, 10:09
Becali şi Neţoiu vor 51% din FC Argeş
Ieri după-amiază, finanţatorul Stelei, Gigi Becali, a venit la Piteşti, unde a discutat cu primarul Pendiuc preluarea a 51% din acţiunile SC FC 2005 SA Argeş, societatea care a preluat clubul din Trivale.
&#206;nt&#226;lnirea a avut loc la primărie şi a durat c&#226;t un meci de fotbal, 90 de minute. “Am venit să mă informez de situaţia clubului. Am discutat cu primarul Pendiuc şi urmează să fac o ofertă scrisă. Dacă preiau pe FC Argeş, vreau ca anul ăsta să jucăm &#238;n cupele europene. FC Argeş nu va fi &laquo;satelitul&raquo; Stelei. Va colabora &#238;n schimb cu Steaua.”, a declarat Gigi Becali. Primarul Tudor Pendiuc a spus după &#238;nt&#226;lnire că va fi aproape de Becali dacă acesta va c&#226;ştiga licitaţia şi că &#238;ntr-un an va pune şi nocturnă la stadion, pe l&#226;ngă faptul că acum se schimbă gazonul. Marţi seară, la Piteşti a fost şi Gigi Neţoiu, dinamovistul &#238;nt&#226;lnindu-se cu oficialităţile oraşului şi ale clubului pentru a le prezenta oferta sa.

www.prosport.ro

vladi
24th November 2005, 15:26
„Să vină Gigi la Piteşti”
După ce a terminat discuţiile cu Pendiuc şi cu presa, Gigi Becali a ieşit în faţa Primăriei. Patronul Stelei a rămas în capul scărilor, uimit că un asemenea puhoi de lume s-a strâns să-l ovaţioneze. „Să vină Gigi la Piteşti”, „Steaua, Steaua!” şi „Hai FC Argeş!” au fost sloganurile celor peste 200 de simpatizanţi strânşi între timp în centrul oraşului. „Păi nu e păcat să vină Neţoiu aici?”, şi-a făcut Becali campanie, după care s-a urcat, cu foarte mare greutate, la volanul Maybach-ului său de 500.000 de euro. „Dacă Gigi Becali vine la FC Argeş, la fiecare meci se vor strânge 10.000 de spectatori”, a spus unul dintre liderii galeriei Ultras Viola, prezent la eveniment.


incepe sa imi fie rusine ca tin cu FC Arges...la asa oameni poate e mai bine sa ajunga pe mina Ciobanului!:rosu: :rosu: :rosu:

Darkslowstar
24th November 2005, 15:34
N-ai de unde sa stii ca chiar asa s-au petrecut lucrurile. Eu zic ca mai bine sa va informati cum s-au petrecut in realitate lucrurile. Probabil a fost o regie facuta de oameni lui Becali din PNG.

uti2102
24th November 2005, 15:56
La 15:45, cu un sfert de oră întârziere faţă de ora anunţată, Maybach-ul lui Gigi Becali a intrat în parcarea Primăriei. Gigi a văzut un loc liber şi a intenţionat să lase maşina acolo, dar câţiva ziarişti i-au spus că e pentru handicapaţi, aşa că a renunţat. Este exact locul unde Mutu a lăsat BMW-ul în vară...
:evil: Mai sa fie, vad ca oriunde se duce nea Jiji e mare erou shi om drept... Nu zic ca n-o fi, dar e culmea cum le arde unora buza cand sunt bagatzi la mijloc, iar cand e vorba de Steaua il fac cu ou shi cu otzet.
E cert pentru toata lumea ca Argeshul va fi un fel de echipa a doua a Stelei. Nu in sensul ca vor tranzactziona puncte ci in sensul in care mai multzi jucatori vor fi rodatzi la Argesh, iar crema din Trivale va poposi apoi in Ghencea...Probabil asta e singura shansa ca o echipa romaneasca sa ajunga in CL...
Sper sa nu iasa rau.

vladi
24th November 2005, 15:57
„Dacă Gigi Becali vine la FC Argeş, la fiecare meci se vor str&#226;nge 10.000 de spectatori”, a spus unul dintre liderii galeriei Ultras Viola, prezent la eveniment..


CARE E LIDERUL ALA CARE A ZIS ASTA ?
Ultras Viola sint pro Steaua si Pro Gigi Becali ????

esku
24th November 2005, 16:22
Probabil asta e singura shansa ca o echipa romaneasca sa ajunga in CL...

lasati pitestiul in pace!!! .... ducetiva la bacau la steaua2 a voastra.... nu vrem sa intram in mizeria voastra.... _|_!!! Intrati in CL pe fortele proprii nu pe smecherii .... nu va vrem ... voi nu intelegeti??? NICIODATA STELIST!!!!! :jerk:

p.s.: Care a fost liderul ala de la U-V care a declarat tampenia aia.... ?? eu unul cred ca e o scorneala a presei ...!!!!!:ok:

uti2102
24th November 2005, 17:22
totusi raman la parerea mea ...decat netoiu mai bine jj

lasati pitestiul in pace!!!
Mai sa fie, eu unul nu mai inteleg nimic. Ba hai sus cu Gigi ba jos Gigi...
Nici voi nu shtitzi ce vretzi.

Vulturul
24th November 2005, 17:44
CARE E LIDERUL ALA CARE A ZIS ASTA ?
Ultras Viola sint pro Steaua si Pro Gigi Becali ????

La Primarie am fost doar eu si seful de galerie...Nici unul din noi nu am declarat asa ceva...o simpla inventie a presei :headbang:

Tudose
24th November 2005, 17:50
Mai sa fie, eu unul nu mai inteleg nimic. Ba hai sus cu Gigi ba jos Gigi...
Nici voi nu shtitzi ce vretzi.
Popica, iar nu intelegi? Era vorba ca intre Netoiu si Becali, esku il prefera pe Becali. Asta nu inseamna ca Becali e dorit la Pitesti, ci ca intre doua rele o alege pe cea pe care el o considera mai putin rea.

uti2102
24th November 2005, 18:08
Am intzeles foarte bine asta, dar ar trebui sa fie ceva mai moderat ! Ba' vad ca-l ridica-n slavi, ba il injura de mama focului (nu e doar cazul lui esku, e vorba shi de presa sau restul suporterilor piteshteni).
Pentru mine e clar ca JJ n-are nici o treaba cu Argeshu, atat doar ca vrea sa puna mana pe tot ceea ce s-ar putea afla in sfera de influentza a varului... Cum am zis mai sus, orice-ar fi sper sa nu iasa rau. Nici pentru unii nici pentru altzii. Daca Steaua o sa ia 10 titluri in 10 ani iar Argeshul o sa termine pe 2 de fiecare data in aceshti zece ani cred k se poate numi ca a ieshit bine :evil:

vladi
24th November 2005, 18:20
Alpopa..tu nu faci o diferenta...doua titluri adevarate fac mai mult decit 22 discutabile.

Jiji nu are nici o treaba cu Argesul ? pai cine a fost miercuri la Pitesti ? Stafia Razboinicului Luminii ? Dica, Neaga, de unde i-a luat ? Prepelita, Tanase, Tanasa, cine vrea sa ii transfere ? hai sa fim seriosi. Cine nu ar vrea sa cumpere pepiniera Argesului ? Mai ales Steaua, care are in primul 11 un singur jucator crescut la club. Si ala absolut intimplator.

esku
24th November 2005, 18:34
Cu presa n-avem noi treaba... sa o spui presei...

Cu restul suporterilor piteshteni, uite aici:


La Primarie am fost doar eu si seful de galerie...Nici unul din noi nu am declarat asa ceva...o simpla inventie a presei :headbang:

Si dak zici ca intelegi f bine si nu era vorba de mine, de ce ai pus 2 citate ale mele unul langa altul?


decat netoiu mai bine jj:ok:.... decat ei mai bine oricare altul care nu are influenta la alte cluburi....

am zis si chestia asta in continuare.... de ce nu ai luat in considerare si partea asta? ai citat doar ce ai vrut.... inca o data iti spun nu vreau nici pe cainetoiu nici pe jj .... ci oricare altul care nu are influenta la alt club din romania....dar daca nimeni nu va veni cu o oferta mai bine sa ne ia jj decat netoiu.... acum ai inteles? dintre doua rele aleg raul cel mai mic daca altcineva nu vine cu o oferta...

uti2102
24th November 2005, 18:39
Mai vladi, te cam iau tastele pe dinainte :D
Alea 2 titluri sunt cele mai adevarate iar astea 22 ale noastre sunt toate contestate ?! :happy
Cand am zis ca n-are nici o treaba cu Argeshu am vrut sa zic de fapt ca n-are nici un fel de afinitate ptr echipa din Trivale. Daca Netzoiu vroia sa puna mana pe Pandurii acum Gigi era la Tg Jiu, in nici un caz la Piteshti. Asta era ideea.
Shi vezi mai bine cum e cu jucatorii aia din pepiniera Stelei. Ogararu, Paraschiv, Neshu. Mie mi se par 3.

Concluzia e urmatoarea : "de voi nu ma vretzi, eu va vreu !" :drak:

vladi
24th November 2005, 18:47
Nesu e fotbalist ? lasand acuma la o parte gluma ...de Ogararu uitasem..nesemnificativ :-)

Oricum nici la jucatorii Argesului nu-l trecusem pe Oprita..asa ca sintem chit :-))

Alpopa, oricum meciurile cu Bacaul sint o rusine pe obrazul Stelei...vrei sa fie la fel si la partidele cu FC Arges ? Sincer acum

Daca nu stiai, Pandurii sint un fel de satelit al Stelei. Daca manevra de la alegeri nu te-a convins, o sa vezi in iarna cind patru jucatori de la steaua or sa ajunga la Tirgu Jiu :-D

uti2102
24th November 2005, 18:53
Ogararu e nesimnificativ ? :happy
Faptul ca unii jucatori merg sa se rodeze pe la alte echipe nu e deranjant. Deranjant e ca potentzialii adversari sa se dea la o parte sau sa slabeasca ritmul (vezi meciul cu Bacaul din returul trecut). Atat timp cat influentzele de genul tata Jean sau Giovanni se vor pastra in fotbalul romanesc nu vom scapa de astfel de evenimente. Important e ca ele sa fie cat mai putzine shi sa afecteze cat mai putzin desfashurarea competitzilor.

PS : adica vrei sa zici ca returul trecut din Ghencea shi meciul din Trivale din tur n-au fost blaturi ?!?!?! :o:

vladi
24th November 2005, 18:55
ai uitat de penaltiul executat de Croitoru campionatul asta ?:-)

In loc sa se schimbe ceva, diferitele influente ies la suprafata. O sa fie un campionat intre echipele Stelei si cele ale lui Dinamo. Arbitrat de Rapid, care e prea saraca sa aiba pe cineva =))

Da doamne un campionat cu 12 echipe!

uti2102
24th November 2005, 19:03
Pai ala cu penaltiul a fost blat clar, noi vorbim aici de "slabirea ritmului" :evil:
Faptul ca a ramas Sandu la putere nu schimba cu nimic lucrurile care erau acum o luna, sa zicem. Eu nu cred k o sa iasa nimic la suprafatza mai rau decat pana acum. Nu prea are ce. Dinamo e in tabara "victimelor" :evil:

bobycox
24th November 2005, 19:21
Doamne ce frumos visati. SA va intre bine in cap , Dinamo a fost si va fi ajutata de arbitrii si de tot ce misca in fotbal ,atata timp cat in conducere, o sa aiba generali si chestori de la MAI. Ganditi-va ce ar insemna pt toti stabii fotbalului romanesc ,sa se trezeasca la fimele lor saptamanal cu: garda financiara, politia economica..........etc. Ar mai face bani din....................parti.

esku
25th November 2005, 03:51
Ovidiu Ioanitoaia

FC Argeş e de vînzare, iar Gigi Neţoiu şi Gigi Becali se bat să-l ia. Dincolo de faptul că primarul Piteştiului şi preşedintele Consiliului Judeţean par uşuraţi să scape de echipă, cînd domnii Pendiuc şi Nicolescu ar trebui să-şi impute că n-au găsit soluţii s-o ţină, situaţia nu-i deloc clară. Acţionar la Dinamo, Neţoiu n-ar avea dreptul să cumpere un alt club sau să devină majoritar în cadrul lui. Legal, Becali însă ar putea întrucît, după ce a cedat propriilor nepoţi proprietatea Stelei, n-ar mai fi oprit de prevederile UEFA care interzic unei persoane să investească în paralel la mai multe grupări din aceeaşi divizie. În privinţa drepturilor lor, ca şi a şanselor, urmează să vedem cum vor evolua lucrurile.

Indiferent care dintre pretendenţi va obţine cîştig de cauză, finalul se anunţă însă la fel de trist, ba şi periculos, pentru întreg fotbalul românesc. Asta deoarece, luat de un Gigi ori de celălalt, FC Argeş va ajunge satelitul lui Dinamo ori al Stelei, căci nimeni nu-şi imaginează că, deşi despărţit în acte de Steaua, Becali o va părăsi vreodată. Acesta va fi, dureros de mare, preţul vînzării către oricare dintre cei doi. Tocmai pentru că fosta dublă campioană naţională, sub culorile căreia a scris istorie Dobrin şi unde s-au lansat, mai nou, Mutu, Dică şi Neaga, riscă să-şi piardă independenţa, s-ar cuveni ca domnii Pendiuc şi Nicolescu să-şi facă probleme. Şi, alături de ei, noi toţi.

be@
25th November 2005, 09:48
Eh, se pare ca treaba e mai complicata decat pare:

<<Culise: Lupta la nivel inalt in Arges

Rivalitatea pe care toată lumea o cunoaste dar despre care nimeni nu vorbeste dintre primarul Tudor Pendiuc si seful lui de partid se manifestă iată si în fotbal. Ca actionar la FC Arges, municipalitatea - adică Pendiuc - îl vrea pe Becali, în vreme ce Nicolescu, adică Consiliul Judetean, actionar si el la club, îl vrea pe Netoiu.

Ceea ce urmează este un scenariu, nu neapărat stiintifico-fantastic, pentru că este oricînd posibil. Asadar asistăm cu sufletul la gură la un duel între dinamovistul Netoiu si stelistul Becali pentru cumpărarea clubului.

Duelul este doar pentru spectatorul suficient de naiv să creadă că lucrurile se pot transa cinstit, în favoarea celui care oferă cei mai multi bani la vedere.

În culise jocurile sînt aranjate demult ca să cîstige Netoiu, cu sprijinul interesat al conducîătorilor locali ai lui FC Arges. Repet, e vorba doar de un scenariu, dar orice asemănare cu personaje si cu întîmplări reale nu este neapărat absolut întîmplătoare.

Presedintele Consiliului Judetean, în acelasi timp omul care tine bine frîiele la FC Arges, declară că nu va vinde clubul decît unei firme, pe motiv că o persoană particulară, Gigi Becali în spetă, e foarte greu de controlat (de controlat la ce si de cine?) si foarte greu de tras la răspundere (tras la răspundere pentru ce si de cine?).

În aparentă Constantin Nicolescu dovedeste o emotionantă grijă pentru destinul clubului si tot în aparentă vrea să se asigure că FC Arges va fi bine si fotbalul argesean de primă divizie va prospera chiar si atunci cînd el va fi predat frîiele altcuiva. Hm!

Fotbalul e o afacere prea bănoasă pentru ca cineva să o lase din mînă cu una cu două. FC Arges a trăit bine mersi ani buni din vînzarea de jucători (Mutu, Neaga, Dică sînt doar cîtiva care îmi vin în minte acum) si pe lîngă club au dus-o bine si sefii, care în urmă au reusit să golească casa de bani umplută cu eforturi de fostul presedinte al clubului, Constantin Stroe.

Cînd politistii alcătuiesc cercul de suspecti în legătură cu un delict oarecare, întrebarea pe care si-o pun prima oară este "cui îi foloseste?".

Ne întrebăm si noi, asadar, desi nu anchetăm delicte, cui îi foloseste faptul că FC Arges va fi vîndut unei firme (mai usor de controlat, nu-i asa, si mai usor de tras la răspundere!) În scenariul meu, cedarea controlului asupra clubului este doar aparent, pentru că cineva, si vă las pe dvs. să ghiciti cine, va primi actiuni nu neapărat la firma care cumpără.

Cedarea se va face în schimbul unui număr de actiuni la o altă firmă, care are control asupra firmei cumpărătoare si care îi poate influenta (controla!!!) deciziile. Cît despre tragerea la răspundere, drace, o firmă este o firmă doar, iar cel tras la răspundere este administratorul ei, adică tot o persoană!!!

Avînd în vedere afinitătile si de altă natură decît fotbalistice dintre Gigi Netoiu si Constantin Nicolescu, scenariul pe care l-am construit se termină cu victoria absolută si incontestabilă a lui Netoiu asupra lui Becali. Iar la FC Arges vom avea aceeasi Mărie cu altă pălărie.

Dacă nu ati înteles bine, repet: este vorba despre un scenariuconstruit de mine. Nimeni nu garantează că lucrurile se vor petrece asa. Dar nici că nu se vor petrece asa.>>