PDA

View Full Version : Au jucat sub culorile noastre...



Pages : [1] 2 3 4 5

Bancaru
21st November 2005, 19:36
Reiau aici un titlu care a aparut si pe site-ul oficial. Sper sa nu fiu acuzat de plagiat. Acolo era scurta istorie. Aici incerc sa facem si istorie si un "album" cu pozele jucatorilor. Cine are si stie, sa puna poze si scurte povesti sau descrieri ale jucatorilor. Se gasesc pe imagini pe google. Sa incercam sa punem jucatori care ne-au placut, jucatori care ne-au impresionat. Sunt convins ca un cuvant greu vor avea Saphicus, Miril, Kra****x.
Iata un jucator care mie mi-a placut foarte mult. Pe vremea lui Stoichita facea mai mult tusa. Ajunsese sa se antreneze prin Herastrau. Apoi, cand a venit Olita, a fost bagat in seama. A ajuns sa fie dorit si la echipa nationala. Nu a fost sa fie. Din punctul meu de vedere il astept la club, inca. "Mi-e dor de Mitrovic".

krapulax
21st November 2005, 19:57
Se gasesc pe imagini pe google.

ar fi bine.. o poza cu dumitru popescu nu cred ca voi gasi. nici nu incerc sa caut. era prin 1985 si o noua echipa se nastea in parcul cu platani, cu paul popescu antrenor. radu george, ene, m stoica, zamfir, duna, bolborea, petrescu, purdea, marinescu- mai tineri, mai batrani, astia erau. cel mai talentat mi se parea 'bobocu', dumitru popescu. avea vreo 20 de ani atunci, nu mai stiu de unde venea, nu de la noi in orice caz. juca fundas dreapta, dar la origine era varf; la nationala de juniori (sau tineret?) asta juca. in toamna lui 85, la un joc din şaişpimile cupei, cu bacaul, a dat primul gol (2-0 a fost). la scurta vreme a plecat de la noi, la arad parca, tot in b. nu stiu ce s-a ales de el, daca a ajuns vreodata in divizia a. merita din plin. poate ca trecerea timpului m-a facut sa vad lucrurile cu totul altfel decat erau, dar as zice ca nu prea avem in lotul actual un jucator atat de bun.

miril
21st November 2005, 20:58
Nici macar Sapo?

Baresi
21st November 2005, 21:52
mie mi-a placut mult de tot cristi munteanu si rada ! pacat ca nus e intorc !! dar mai sunt jucatori care m-au impresionat

Platanu
21st November 2005, 22:00
mie mi-a placut mult de tot cristi munteanu si rada ! pacat ca nus e intorc !! dar mai sunt jucatori care m-au impresionatDa.Cat de bine a aparat in meciul cu Steaua din retur scor 1-0.Si nu numai in meciul ala.Nu mai zic de Rada,care a marcat golul nostru.Ce echipa am avut....

krapulax
21st November 2005, 22:22
Nici Sapo?

stiu si eu... atunci eram in b, pare greu de crezut ca aveam echipa mai buna ca acum. dar in sezonul ala (85-86) am ajuns in sferturile cupei dupa ce am batut bacaul cu 2-0 si scornicestiul, pe teren neutru. erau echipe de mijlocul clasamentului in a. din pacate, trebuia sa promoveze moreniul atunci. in toamna urmatore am pierdut stadionul etc etc.
miril, poate ne zici doua vorbe despre marian ionescu, zis bulina. mi-l amintesc vag, un mare colectionar de cartonase. un shroj al acelor vremuri.

miril
21st November 2005, 23:09
Vrei sa-mi pui oltenii-n cap? OK, sper ca de weekend sau mai devreme, daca prind un moment liber si de...inspiratie voi spune cate ceva de Bulina.

Bancaru
22nd November 2005, 11:29
Am pus eu pozele la Baresi cu jucatorii care ii plac. Poza in care Munteanu este cu Landi este dupa meciul cu Dinamo, cel castigat in Cotroceni. Se si vede, Landi s-a latit de atata zambet, iar Munteanu isi revizuia in minte contractul cu Dinamo. O poza cu Rada e de la meciul cu Steaua cand ne-a fericit pe toti.

miril
22nd November 2005, 11:38
Bancaru, va rog pe voi sa puneti o fotografie cu Mateianu, cel care a reprezentat cel mai bine spiritul clubului Progresul. Stiu ca se gaseste o poza de a lui ca jucator pe site-ul clubului. "S-o furam", daca nu gasim alternative!
Cat despre el, sunt multe de spus, la momentul potrivit.

Platanu
22nd November 2005, 11:40
Am cautat pe Google Imagini,dar singura poza cu Mateianu e pe site,cum ai zis si tu.

Bancaru
22nd November 2005, 12:08
O punem pe asta, pana aduc eu alta. Am acasa una. Mai batran, insa.

miril
22nd November 2005, 12:31
O putem alatura, daca se poate! Please!

krapulax
22nd November 2005, 12:33
poate ne vedem totusi la primavara pe stadionul 'viorel mateianu'.

miril
22nd November 2005, 12:40
Krap, asa sa dea Domnul! Mi-ar place daca lucrurile se vor rezolva in ceea ce priveste clubul, relatia lui cu BNR si, de ce nu, schimbarea numelui stadionului in Stadionul Viorel Mateianu, un mare om, fotbalist si progresist! Iar daca ceva inopinant nu se va ivi, s-ar putea sa fiu la...fata locului de Sfantul Gheorghe! La buna (re)vedere!

be@
22nd November 2005, 13:05
Da.Cat de bine a aparat in meciul cu Steaua din retur scor 1-0.Si nu numai in meciul ala.Nu mai zic de Rada,care a marcat golul nostru.Ce echipa am avut....
Aveti dreptate, Baresi si Platanu.
Rada, Babicu ,si Vladutz Munteanu au dat dovada de profesionalism cat timp au jucat in Cotroceni.Si pentru asta merita respectul nostru.

Bancaru
22nd November 2005, 14:59
Iata un alt jucator care m-a impresionat. Stelian Carabas. Dupa plecarea lui la Steaua cred ca a mai avut o revenire meteorica la Progresul dupa care a plecat prin Cipru. A facut parte din echipa "mare", ca sa zic asa, echipa care era sa ia titlul cu Halagian. Nu a fost sa fie. Ce mi-a placut la el a fost forta sutului. A dat la un moment dat un gol Stelei, cand am batut cu 4-2 in Ghencea si a mai dat un super gol Rapidului in Cotroceni, cand am pierdut cu 2-1. Scoruri clasice, dealtfel, pentru Rapid in Doctor Staicovici. Poate ca ma insel, dar cred ca golul ala frumos l-a dat in meciul, de pomina, cand Gino l-a alergat pe Zota, care cateva luni mai tarziu a devenit oficial rapidist. Nu era chiar bou Gino. Stie multe...

miril
22nd November 2005, 15:13
Scorul cu...Zotta a fost 3-1, daca nu ma insel.

krapulax
22nd November 2005, 15:16
3:1, da. si eu retinusem 2-1. deja avem arhiva pe saitul asta: http://www.onlinesport.ro/forum/attachment.php?attachmentid=6576&d=1124387192

Bancaru
25th November 2005, 11:10
Da. 3-1. Nu mai stiam. Care a fost golul care a aprins spiritele? Parca ala al lui Iencsi. A batut Lupu lovitura iar domnu' Incsi a inscris. Intre timp Zotta dadea galben unuia de la noi. La cati vad ca au luat...

Bancaru
25th November 2005, 17:06
Petre Marin este un jucator care mie imi place tare mult. Cel mai mult m-a impresionat cand transferat la Rapid a fost "somat" sa inapoieze echipamentul de "bancar" si a zis ca il pastreaza, pentru ca Nationalul va ramane mereu in sufletul sau. Asta mi se pare o declaratie de profesionist. Dealtfel venirea la Steaua nu i-a atras huiduieli pentru faptul ca a fost la Rapid sau ca atunci cand era la noi isi scuipa plamanii pe teren de efort. As vrea sa se intoarca la noi.
Adevarul e ca il prinde echipamentul bleu-albastru.

be@
25th November 2005, 17:15
Sper sa nu puneti aici poze cu cei de la National II.

Bancaru
25th November 2005, 17:22
De ce? Si ei au jucat la noi. Si chiar bine.

be@
25th November 2005, 17:55
Ma abtin de la alte comentarii. Stii ce cred eu despre ei...

Platanu
25th November 2005, 19:45
Sper sa nu puneti aici poze cu cei de la National II.National II???:o:

krapulax
25th November 2005, 20:26
adica poli timisoara. totusi, o poza cu gigel as pune aici.

Bancaru
26th November 2005, 18:47
Cate nu s-ar putea zice despre el... Parerea mea este ca si-a facut datoria fata de club. Si sunt convins ca undeva, in sufletul lui, are un loc si pentru noi. Multumim, Gigel!
PS: Ce cupa e aia? A luat-o la un meci cu Rapidul.

be@
26th November 2005, 22:04
Si sunt convins ca undeva, in sufletul lui, are un loc si pentru noi.
Daaaa.....cu siguranta . Stii unde-l doare ? Exact in cot. Toti is niste mercenari, interesati numai de bani .

miril
26th November 2005, 22:38
Pai toti sunt asa, Be@!

Bancaru
27th November 2005, 10:17
Daca noi nu am mai putut sa ii tinem, ce trebuia sa se intample? Gigel sa ceara micsorarea contractului iar Caramarin sa aduca niste bani de acasa pentru hraparetul portar, Popa.
Popa, Olah, Caramarin, McKain, Ovidiu Petre - au jucat aseara. Daca mai erau in teren si Gigel Coman cu Canu puteai sa ai senzatia unui deja vu. Cum, necum pe Hagi il salveaza mereu progresistii. Sezonul trecut asa a fost cu Poli, nu pot sa zic Oli, ca si el e progresist.

miril
27th November 2005, 11:22
Bank, de ce te faci ca nu stii. Toti sunt de mici, inca de pe planseta, stelisti sau dinamovisti, restul nu conteaza, cu exceptia mancarii de praz, bat-o...fruncea! Progresisti? Ce-i aia? Cu ce se...mananca? Se pare ca nu cu...praz. Dar poate gresesc.

be@
27th November 2005, 11:58
Pai toti sunt asa, Be@!
Nu chiar toti ,miril. Dar jucatori devotati clubului lor, cu siguranta nu ii gasesti la noi !

krapulax
28th November 2005, 11:29
si razvan lucescu a jucat la noi. nu mai stiu cand a venit, de unde si cand a plecat, cu cine se lupta pentru titularizare, dar stiu ca era foarte bun in situatii de 1 la 1 cu atacantul advers. la mingile inalte insa era mort.

miril
28th November 2005, 12:14
L-am avut in poarta in disputele pentru titlu si Cupa cu Steaua din 1997. Si acum mi se...Sburlea pielea, nu de frica ci de furie. HaHa...lera stie de ce.

Bancaru
28th November 2005, 17:32
Mie mi-a placut Razvan. Nu mereu, ce e drept, dar mi-a placut rautatea lui in semifinala de cupa cu Dinamo cand, tot, Coprodean ne-a mancat. Penalty ultimul minut de prelungiri (inexisten, inutil sa mai zic).

Bancaru
29th November 2005, 12:03
Gol pentru Sergiu Radu in liga secunda germana

Atacantul roman Sergiu Radu a inscris singurul gol al formatiei sale, Energie Cottbus, in partida pierduta, luni, pe teren propriu, in fata echipei Greuther Furth, cu scorul de 2-1, intr-un meci contand pentru etapa a XIV-a a ligii secunde germane.
Radu a inscris in minutul 45, a primit un cartonas galben si a fost inlocuit in minutul 79, cu Jungnickel
TOTALSPORT

krapulax
4th December 2005, 19:09
dintr-un articol mai vechi din evz. frumos.

Cele sase principii ale lui Mateianu

Cel mai important cuvint: NOI.
Cel mai putin important cuvint: EU.
Cele mai importante trei cuvinte: DACA AI VREA.
Cele mai importante patru cuvinte: CARE ESTE PAREREA TA?
Cele mai importante cinci cuvinte: AI FACUT O TREABA BUNA.
Cele mai importante sase cuvinte: SINT DE ACORD, EU AM GRESIT.

Bancaru
5th December 2005, 15:21
Apropo: Miril, cu intarziere dau un raspuns cererii tale. Din pacate calitatea are de suferit, dar...

miril
5th December 2005, 15:45
MINUNEA BLONDA! Mii de multumiri! Viorel este mai presus de orice...calitate.

Platanu
2nd January 2006, 20:26
Link-ul unde veti gasi un interviu cu Dudu Georgescu este postat de kra****x.

miril
2nd January 2006, 20:29
Si iata si o poza facuta la castigarea primei ghete de aur.

9626

krapulax
2nd January 2006, 20:31
sa corectam linkul http://www.gsp.ro/index.php?a=548&shift=1 ca altfel dam peste bill gates. nu se vede prea bine, dar are un fular cu antibucuresti

Platanu
2nd January 2006, 20:54
Mersi pentru corectura kra****x.

Zamo
3rd January 2006, 00:27
Am gasit in Gardianul un interviu luat lui Marin Duna inainte de a ajunge antrenor secund la noi.M-au impresionat foarte mult declaratiile lui.Cred ca a fost ultimul jucator care a aparat onorabil culorile acestui club.

Marine, ce simti cand vezi ce se intampla in aceste zile la FC National?

Ca un om care a muncit din tot sufletul pentru aceasta echipa, pot spune ca ma doare. Nu a existat o asemenea criza nici cand evoluam in Divizia B! Sincer, nu credeam ca se poate ajunge pana aici. Nevoia de bani te impinge, insa, sa adopti si o asemenea politica.

Si, totusi, din ce cauza a existat aceasta criza financiara permanenta la o echipa care este in prim-planul fotbalului romanesc?

Este o intrebare pe care si-o pune multa lume. Si pentru mine este o enigma de ce o echipa care ar fi trebuit sa se bata in fiecare an la titlu s-a multumit mereu cu mijlocul clasamentului? Probabil ca nu s-a dorit mai mult...

Crezi ca FC National se va mentine periculoasa pentru celelalte echipe si in viitor?

Foarte greu de spus... Nici Capello nu ar putea sa faca mare lucru cu jucatorii care au ramas. Spre linistea celor din Parcul cu Platani, au strans destule puncte in tur, deci este putin probabil sa retrogradeze in acest campionat, dar sezonul viitor n-au nici o sansa sa se salveze daca nu aduc fotbalisti de valoare.

Ce spui de antrenorul Landi?

Nu il cunosc, nu pot sa comentez numirea lui.

Pe tine te-a mai contactat vreun "bancar", de cand ai parasit Parcul cu Platani?

Din pacate, nici macar nu le-a mai pasat de mine! Cred ca as fi putut sa ajut clubul, mai ales ca nu trece prin cea mai buna perioada a sa. Nu aveam pretentia sa fiu antrenor principal, dar cred ca trebuia sa primesc si eu un telefon de la conducerea lui FC National, ca sa vada macar daca mai traiesc. Am pastrat legatura doar cu Olaroiu, dar ca prieten al meu, nu ca oficial al clubului.

Cum caracterizezi revolta suporterilor lui FC National impotriva lui Gino Iorgulescu, caruia ii cer demisia?

Este o reactie normala! Sustinatorii lui FC National, fie ei putini si trecuti de prima tinerete, sunt inflacarati si nu pot sta cu mainile in san cand vad acest exod de jucatori. (V.P.)

be@
3rd January 2006, 10:38
Am gasit in Gardianul un interviu luat lui Marin Duna inainte de a ajunge antrenor secund la noi.M-au impresionat foarte mult declaratiile lui.Cred ca a fost ultimul jucator care a aparat onorabil culorile acestui club.


Intr-adevar ,este emotionant interviul si ma bucur mult ca acum Marin Duna este la club . /hello
Multumesc mult Zamo pentru ca ai pus acest interviu . Poate ar fi bine sa-l postezi si pe site-ul oficial , ca sa-l poata citi si cei care nu intra pe onlinesport.ro .

Zamo
5th January 2006, 15:28
A crezut ca o sa dea de bine daca pleaca de la noi dar a fost mai mult rezerva sau accidentat.Pacat.

Zamo
5th January 2006, 16:30
Cel mai simpatic antrenor:D :D :D .Era in stare sa se ia la bataie cu toata lumea.

Zamo
5th January 2006, 16:34
Super jucator.El si cu Sergiu Radu erau un fel de N & D ai Nationalului.:D

krapulax
5th January 2006, 16:41
zamoo... niculaescu si dancilescu erau un fel de s&m (sic!) ai lui dinamo

Zamo
5th January 2006, 16:41
Gabi Popescu era jucatorul meu preferat in prima era olaroiu.Imi placea modul in care executa lovitueile libere.

Zamo
5th January 2006, 16:42
Am uitat pozele.:)

Zamo
5th January 2006, 16:43
zamoo... niculaescu si dancilescu erau un fel de s&m (sic!) ai lui dinamo
Ai perfecta dreptate.:)

Zamo
5th January 2006, 16:49
Schija dadea gol cand nu te asteptai.Si a dat multe goluri cand nimeni nu se mai astepta.Ex:rapid-FCN:3-3:D.25 min de vis:ok: !

Zamo
5th January 2006, 16:55
Prodan mi-a placut intotdeauna dar cand a venit la noi era deja la apusul carierei.

Zamo
5th January 2006, 16:56
Didi Prodan:

Zamo
5th January 2006, 16:59
Pentru mine este o mare mandrie ca Dan Petrescu s-a retras de la FCN.

Zamo
5th January 2006, 17:04
Golgeter al Romaniei in sezonul 1999-2000 cu 20 reusite:Maaaaaaaaariiiiiaaaan Saaaaaaaaavuuuuuuuu!!!!!!!/hello /hello /hello .

Zamo
5th January 2006, 17:11
Ovidiu Petre a plecat prea devreme din Cotroceni.Eu cred ca trebuia sa mai raman 1-2 ani.Dar cand salariile chelnerilor nu sunt platite la zi...

be@
5th January 2006, 17:12
Pentru mine este o mare mandrie ca Dan Petrescu s-a retras de la FCN.


Si pentru mine. /hello
S-a retras de la noi ,ca si Prunea , de altfel..

Zamo
5th January 2006, 17:16
Cel mai capricios jucator.Si-a irosit talentul.

be@
5th January 2006, 17:19
Cam asa-i . Pacat de Radu Niculescu.......

Zamo
5th January 2006, 17:25
Adrian Matei a fost un jucator constant.Voi ce credeti?

krapulax
5th January 2006, 17:27
adi matei a dat golul victoriei cu bacaul in 2002. era penultima etapa si era tare bine.

Zamo
5th January 2006, 17:27
9595 cu Dr vincentiu.Consilier in amor si alte probleme...culinare:P :D

Zamo
5th January 2006, 18:19
Victoras Iacob a dat cateva goluri frumoase cat a stat la noi.

miril
5th January 2006, 18:30
Bravo Zamo, vad i-ai arhivat pe toti!

Zamo
5th January 2006, 18:41
Adrian Falub.Jucator bunicel.

Zamo
5th January 2006, 18:49
Aurel Beldeanu.Il stiu doar din povesti :).

Zamo
5th January 2006, 18:59
Am gasit o poza cu Marin Duna numai ca este in tricoul Astrei :(.Facem abstractie.

Zamo
5th January 2006, 19:02
Pigulea.Nu prea mi-l amintesc.

Zamo
5th January 2006, 19:03
iar am uitat pozele:P

carlo
5th January 2006, 19:03
ar fi bine.. o poza cu dumitru popescu nu cred ca voi gasi. nici nu incerc sa caut. era prin 1985 si o noua echipa se nastea in parcul cu platani, cu paul popescu antrenor. radu george, ene, m stoica, zamfir, duna, bolborea, petrescu, purdea, marinescu- mai tineri, mai batrani, astia erau. cel mai talentat mi se parea 'bobocu', dumitru popescu. avea vreo 20 de ani atunci, nu mai stiu de unde venea, nu de la noi in orice caz. juca fundas dreapta, dar la origine era varf; la nationala de juniori (sau tineret?) asta juca. in toamna lui 85, la un joc din şaişpimile cupei, cu bacaul, a dat primul gol (2-0 a fost). la scurta vreme a plecat de la noi, la arad parca, tot in b. nu stiu ce s-a ales de el, daca a ajuns vreodata in divizia a. merita din plin. poate ca trecerea timpului m-a facut sa vad lucrurile cu totul altfel decat erau, dar as zice ca nu prea avem in lotul actual un jucator atat de bun.
"Bobocu" venea de la Sportul Studentesc si juca atunci la nationala olimpica.:ok:

Zamo
5th January 2006, 19:06
Gata.Am pus tot ce aveam in calculator.Astept impresii.Vizionare placuta(incepand cu pagina 4) :)!

carlo
5th January 2006, 19:13
ar fi bine.. o poza cu dumitru popescu nu cred ca voi gasi. nici nu incerc sa caut. era prin 1985 si o noua echipa se nastea in parcul cu platani, cu paul popescu antrenor. radu george, ene, m stoica, zamfir, duna, bolborea, petrescu, purdea, marinescu- mai tineri, mai batrani, astia erau. cel mai talentat mi se parea 'bobocu', dumitru popescu. avea vreo 20 de ani atunci, nu mai stiu de unde venea, nu de la noi in orice caz. juca fundas dreapta, dar la origine era varf; la nationala de juniori (sau tineret?) asta juca. in toamna lui 85, la un joc din şaişpimile cupei, cu bacaul, a dat primul gol (2-0 a fost). la scurta vreme a plecat de la noi, la arad parca, tot in b. nu stiu ce s-a ales de el, daca a ajuns vreodata in divizia a. merita din plin. poate ca trecerea timpului m-a facut sa vad lucrurile cu totul altfel decat erau, dar as zice ca nu prea avem in lotul actual un jucator atat de bun.
Era foarte sufletist,chiar daca nu era crescut la Progresul.In acea perioada venisa de la Sportul si un anume Vicentiu care nu avea habar de fotbal dar era fratele lui Gino...
Radu George,Cezar Zamfir,Duna si multi altii au fost crescuti de Gelu Cristoloveanu,un om care a dat mult acestui club.

miril
5th January 2006, 19:26
Iata si o poza de grup, luata din arhiva foto a clubului, in care, dreapta jos se vad "niste carlionti" ai regretatului Viorel Nastase. Golgeter de exceptie care a jucat si in Germania de Vest si Italia si care a disparut dintre noi in conditii misterioase. Dumnezeu sa-l odihneasca!

9792

carlo
5th January 2006, 19:32
stiu si eu... atunci eram in b, pare greu de crezut ca aveam echipa mai buna ca acum. dar in sezonul ala (85-86) am ajuns in sferturile cupei dupa ce am batut bacaul cu 2-0 si scornicestiul, pe teren neutru. erau echipe de mijlocul clasamentului in a. din pacate, trebuia sa promoveze moreniul atunci. in toamna urmatore am pierdut stadionul etc etc.
miril, poate ne zici doua vorbe despre marian ionescu, zis bulina. mi-l amintesc vag, un mare colectionar de cartonase. un shroj al acelor vremuri.
Venise de la Abatorul Bucuresti.Doua lucruri le stia foarte bine:fotbal si show.Totusi,pentru mine cea mai frumoasa perioada a fost cea in care pentru Progresul jucau un Bulancea (D-zeu sa-l ierte),Sandu Gabriel,Liviu Ciugarin,Alexandru Moldovan,Octavian Tevi,Cristea,Ghe. Stefan si nu in ultimul rand,Vlad Marica.Antrenor era Penita Moldoveanu.:yeah:

krapulax
5th January 2006, 19:45
pentru mine cea mai frumoasa perioada a fost cea in care pentru Progresul jucau un Bulancea (D-zeu sa-l ierte),Sandu Gabriel,Liviu Ciugarin,Alexandru Moldovan,Octavian Tevi,Cristea,Ghe. Stefan si nu in ultimul rand,Vlad Marica.Antrenor era Penita Moldoveanu.
adica asta http://www.onlinesport.ro/forum/attachment.php?attachmentid=6392&d=1123402188

miril
6th January 2006, 11:57
Krap, poti tu sa faci mai clare primele randuri despre Progresul, din programul meciului, in opinia rapidistilor. Mi se pare foarte interesant, daca am inteles bine. Zamo, pozele tale au fost...foarte reusite. Mii de multumiri pentru contributie! La mai mare si la mai...multe!

P.S. Ah, ma inteles, programul, l-am recunoscut, este scris de Progresul! Oricum!

krapulax
6th January 2006, 15:31
restul programului e la http://www.onlinesport.ro/forum/attachment.php?attachmentid=6391&d=1123402184 la capitolul 'poze nationaliste', post nr 67
mai clare nu pot sa le fac fiindca nu am acum la dispozitie nici pozele initiale, nici programul. dar daca se mareste putin imaginea, se poate citi.

carlo
6th January 2006, 19:51
adica asta http://www.onlinesport.ro/forum/attachment.php?attachmentid=6392&d=1123402188
Exact!Ce vremuri mishto!:rolleyes:

Zamo
7th January 2006, 14:14
Krap, poti tu sa faci mai clare primele randuri despre Progresul, din programul meciului, in opinia rapidistilor. Mi se pare foarte interesant, daca am inteles bine. Zamo, pozele tale au fost...foarte reusite. Mii de multumiri pentru contributie! La mai mare si la mai...multe!

P.S. Ah, ma inteles, programul, l-am recunoscut, este scris de Progresul! Oricum!
Ma bucur ca v-au placut! :)

Zamo
17th January 2006, 10:09
FCN-rapid:1-0
FCN-dinamo:5-1
FCN-staua:1-0
p.s:sub comanda lui am avut 7 victorii consecutive!

Zamo
17th January 2006, 10:10
FCN-rapid:1-0
FCN-dinamo:5-1
FCN-staua:1-0
p.s:sub comanda lui am avut 7 victorii consecutive!
si FCN-rapid:3-3 :D

Zamo
17th January 2006, 10:14
Cat a jucat la noi a fost trup si suflet pentru ''bancari'':cool: .RESPECT!:ok:

Zamo
17th January 2006, 10:16
Acest suporter stelist a avut o criza de nervi asta primavara.Noi sigur stim de ce.:ok:

Zamo
17th January 2006, 10:38
:jerk: Uite cine s-a gasit sa puna tara la cale!

Bancaru
17th January 2006, 10:58
Zamo, macar pentru titlul pe care era sa il aduca in Cotroceni si tot trebuie sa ii aratam lui Olaroiu un dram de respect. In rest... Treaba lui. Eu cred ca se elimina singur. Incet dar sigur. Cred ca singura palarie care i se potrivea este cea de ... Platanos.

be@
17th January 2006, 11:00
Am mai zis-o si-am s-o mai repet : toata stima mea pentru Roberto Landi , Cristi Munteanu , Vladutz Munteanu si Ionut Rada .

Zamo
17th January 2006, 19:01
Daniel Chirita

Zamo
17th January 2006, 19:02
Keca

Zamo
17th January 2006, 19:03
Narcis Raducan,Ionut Lutu

Bancaru
17th January 2006, 22:53
Zamo, ii termini pe toti dintr-un condei. Cauta-l si pe Curt. Mie mi-a placut.

Zamo
18th January 2006, 11:01
Zamo, ii termini pe toti dintr-un condei. Cauta-l si pe Curt. Mie mi-a placut.
Hai sa-ti fac placerea.:P :ok:

Zamo
18th January 2006, 11:02
Si inca cateva...

Bancaru
18th January 2006, 17:06
Zicem si noi ca sa ne amuzam...

carlo
18th January 2006, 22:05
Zicem si noi ca sa ne amuzam...
Da,si daca o aduce in Romania si pe Katie Price il va baga in ceata pe Adi Mutu si Consuela lui.O cheama si pe ea tot Mutu?;)

Bancaru
18th January 2006, 22:35
O cheama Muto. Dar eu o prefer pe Jordan. Care cica s-a lamsat in Formula 1, iar finalul de cariera sa fiela noi, in Cotroceni. Ce frumos ar fi. Numai ca pe aia as vrea-o la noi fara culori. Ca sa aiba culori insemana sa aibe ceva pe ea...
Sper ca Be@ sa nu se supere daca mai facem cate o gluma cu caracter, sa zicem, sexist. Mai glumim si noi.

miril
18th January 2006, 23:50
Bank, te tii de...jordane. Consuelo e frumoasa de pica, Jordan e...de pica sau, mai degraba, de trefla. Ce sa fac daca n-am alte culori?

be@
19th January 2006, 09:07
Sper ca Be@ sa nu se supere daca mai facem cate o gluma cu caracter, sa zicem, sexist. Mai glumim si noi.
Nici o problema . Mie imi place sa glumesc , si chiar tin la gluma , nu sunt suparacioasa .

Bancaru
19th January 2006, 13:11
A jucat la noi Bart? El Barto? Bartman?

carlo
19th January 2006, 17:36
O cheama Muto. Dar eu o prefer pe Jordan. Care cica s-a lamsat in Formula 1, iar finalul de cariera sa fiela noi, in Cotroceni. Ce frumos ar fi. Numai ca pe aia as vrea-o la noi fara culori. Ca sa aiba culori insemana sa aibe ceva pe ea...
Sper ca Be@ sa nu se supere daca mai facem cate o gluma cu caracter, sa zicem, sexist. Mai glumim si noi.
Jordan?Vorbim de aceiasi persoana?Este cea cu airbag-ul mare care o freaca cu unul si altul din formula 1 si are un copil (mi se pare ca este orb) cu Dwight Yorke?
A scris o carte si acum vrea sa faca si un film despre viata ei.Iti dai seama ca filmul va fi interzis celor sub 18 ani...
Eu sper ca daca Yorke va ajunge in Cotroceni sa vina si ea ca Cheerleader.Cred ca Nationalul va avea cam 200.000 de spectatori la fiecare meci!:ok:

Bancaru
19th January 2006, 18:07
Aia e Jordan. Exact. Aia cu ... cum zici tu, airbag-uri, eu la zic tzatze. In cel mai bun caz sani.
Se cocoata pe Mariott. Unde or fi majoretele lui Gino? Au crescut acum...
18 ani? Cred ca 21.

Zamo
19th January 2006, 21:27
Aia e Jordan. Exact. Aia cu ... cum zici tu, airbag-uri, eu la zic tzatze. In cel mai bun caz sani.
Se cocoata pe Mariott. Unde or fi majoretele lui Gino? Au crescut acum...
18 ani? Cred ca 21.
Esti fan Jordan.Dar de care?!:P

Bancaru
19th January 2006, 21:32
Zamo, sa nu ne vada, naibii, cineva!!!! Daca ne prinde moderatorul asa off topic... Sincer sa fiu, dintre o super masina si o femeia ca aia, iti dai seama ce as alege... FEMEIA!!!!!
Dar cum ea nu o sa joace la noi, nici macar cum vrea Carlo, cheerleader, ma multumesc cu ....

be@
5th February 2006, 22:07
Mi-a placut o declaratie a lui Sebastian Papaiani aparuta in Libertatea , si am zis sa o pun aici .


<< Desi s-a nascut la Pitesti, Sebastian Papaiani nu este suporter al nici unei echipei din aceasta zona.

In schimb, tine cu Steaua pentru ca a fost ani la randul coleg cu regretata actrita Vasilica Tastaman, cea care a fost sotia fostului antrenor stelist Emerich Ienei. “Petreceam de multe ori timpul liber in compania Vasilicai si a lui Emerich. Atunci am devenit suporter al Stelei”, povesteste actorul, care in acelasi timp condamna aroganta mai multor jucatori.

“Ar trebui sa fie mult mai modesti. Nu o sa uit niciodata cand l-am gasit pe marele fotbalist al nationalei din anii ‘60, Titus Ozon, intr-o alimentara, vanzand tigari. Avea doar 46 de ani si s-a reorientat. Era atat de modest incat atunci cand m-am dus sa il salut a ramas surprins ca il cunosc. Pur si simplu a inceput sa tremure de emotie. M-a impresionat profund”.

miril
24th March 2006, 19:15
Vrem sau nu si Nasul e cu Noi. Iata-l aici intr-o poza cu un Necunoscut.

12536

miril
24th March 2006, 19:18
Cine n-are chelnari sa-si i comande!

12537

miril
24th March 2006, 19:22
Don Gino a facut si el parte din Mafia Nasului

12538

miril
24th March 2006, 19:41
Petre Mandru sau mandria de a fi progresist!

12539

miril
24th March 2006, 19:43
Un bancar si la propriu si la figurat, Constantin Dinulescu

12540

Bancaru
24th March 2006, 19:43
hahahahahahahahaha .... am ras cu pofta! Bravos, maestre. Iar faza cu Nasul, e ca poza lui Mihai Stanescu, celebrul caricaturist, poza in care era el cu nevasta-sa la poza de la nunta. Explicatia lui: EU CU O CUNOSTINTA.
Trei Doamne, si toti 3... Nasul, Kassai si Gino. Asa este. De la noi au plecat. Ar trebui sa ii bagam lui Tudose in pepiniera...

Bancaru
24th March 2006, 19:44
Mandru, unul dintre cei mai mari portari pe care Romania i-a avut. Preferatul tatalui meu.

miril
24th March 2006, 19:48
Caricas sau cum arata un stalp al redutei progresiste. De aceea este Progresul mai Rapid decat CFR-ul (Cluj). Cine stie, intelege!!!

12541

Bancaru
24th March 2006, 19:51
Miril, noi fiind doar cu putin mai tineri decat tine, poate ne lamuresti tu cine era Sobolanul. Dupa porecla, normal...

miril
24th March 2006, 20:04
Imi pare rau dar nu stiu despre ce...Sobolan este vorba.

Bancaru
24th March 2006, 20:30
Porecla. Sa fie Oaida? Sau... cine? Unul era Ulise. Ulise ii cerea Soblanului mingea, iar ala o centra fara sa se uite, pentru ca Ulise uitase de Penelopa si era la post.

miril
24th March 2006, 20:31
Ulise era doar unul. Oaida!

miril
24th March 2006, 20:33
Sa fii fost Sobolanul, Baboe?

12546

Bancaru
24th March 2006, 20:51
Da. Asa e. Dumitru Baboie.

miril
25th March 2006, 08:08
Reintoarcerea lui Ulise, in Iataca lui!

12554

miril
25th March 2006, 09:44
Gavril Raksi si-a incheiat frumoasa cariera de fotbalist la noi. Dumnezeu sa-l odihnesca!

12556

krapulax
25th March 2006, 16:04
Fostul antrenor Nicolae Tănăsescu a încetat din viaţă ieri după-amiază, la vîrsta de 56 de ani, din cauza unei ciroze, aceeaşi boală care l-a răpus vineri şi pe fostul său coleg Ion Munteanu II. Nicolae Tănăsescu a jucat în Divizia A la Progresul Bucureşti (1970-1972) şi Sportul Studenţesc (1972-1981), fiind catalogat un fundaş dreapta cu valenţe ofensive. A adunat 304 meciuri pe prima scenă, unde a marcat 12 goluri, a bifat două prezenţe în echipa naţională şi 4 jocuri în cupele europene. După încheierea activităţii de fotbalist, Nicolae Tănăsescu a pregătit mai multe divizionare B, a fost secundul lui Mircea Rădulescu la Sportul Studenţesc, Rapid şi la naţionala Siriei. Tănăsescu a făcut parte şi din staff-ul tehnic al lotului naţional de juniori UEFA '85, din care au făcut parte Ciprian Marica şi Nicolae Mitea. Actualmente, Nicolae Tănăsescu era antrenor la divizionara C3 FC 1 Decembrie.


gsp

Bancaru
25th March 2006, 18:27
Dumnezeu sa-l odihneasca! Pe el si pe Munteanu II.

miril
25th March 2006, 20:10
Dumnezeu sa-i aibe in paza! Ce ti-e si cu paranormalul, daca pot sa numesc fenomenul asa. Pe topicul despre pepiniere, ieri i-am raspuns lui Vladek si am numit cativa jucatori din echipa noastra de aur. L-am trecut initial si pe Tanasescu, dar l-am...sters, stiind ca nu a fost juniorul nostru. Am vrut sa caut si o poza cu el, pe topicul despre jucatorii nostrii, dar m-am...razgandit, nevenindu-mi in memorie prenumele lui si fiindu-mi lene sa caut pe Google. Si uite asa nu a mai aparut...Tase. Am mai avut si un gand sa povestesc ceva cu continut...negativ despre fotbalistii de la noi care au trecut ulterior la Sportul, printre care si el, dar m-am...abtinut in ultima clipa. Dumnezeu sa-l aibe-n paza Lui!!!

georgemp
25th March 2006, 23:14
Nu am avut placerea sa-l cunosc,dar Dumnezeu sa-l aiba in paza

alexmanta
27th March 2006, 20:40
salut miril,
imi cer scuze dar pozele pe care le am le-as distruge daca le-as micsora.
m-am chinuit sa le scanez la rezolutii maxime.

miril
27th March 2006, 21:05
Merci, Alex! Esti bine venit printre progresisti. Simte-te ca acasa!

miril
27th March 2006, 21:45
Paul Manta a aparat, si la propriu si la figurat, culorile bleu-albastre, fiind nascut in Cotroceniul nostru iubit, la 2 iunie 1943 (geaman ca si mine). A disparut dintre noi, anul trecut. Dumnezeu sa-l odihneasca!

12608 12609

Cine este in poza a doua? Ia sa va vad!

miril
27th March 2006, 21:54
Teo Taraliunga a fost, dupa Viorel Mateianu. o perioada lunga, preferatul meu la Progresul. Acum stiu si de ce.

"După europenele din '65, pe mine si pe si pe Lajos Sătmăreanu, o masină ne-a luat direct de pe aeroport si ne-a dus în Ghencea. De Ziua Minerului, au vrut să mă transfere la FC Baia Mare. Era o chestie impusă pe linie de partid. Eu m-am opus si m-au trimis în arest. În acel moment, cariera mea la Steaua a luat sfârsit! Nu am regretat niciodată. Stiti de ce? Pentru că mă făceau ofiter! Dezertarea de la Steaua a făcut ca Teo Tarălungă să ajungă la Progresul, acolo unde, atmosfera boemă era una care i se potrivea ca o mănusă. "Acolo l-am cunoscut pe Ilie Năstase. Asta, împreună cu Matache, făceau pariuri cu mine, la loviturile de la 11 metri. Ei erau amândoi pe blat si eu dădeam mereu berile. În aceea perioadă, m-am împrietenit cu Ion Tiriac. Datorită lui, în 1968, la Intercontinental, l-am cunoscut pe ambasadorul Marii Britanii în România. Toti eram invitatii lui Tiriac la cină. Ce viată am dus eu la Progresul! Asa de mult mă iubeau ăia acolo, încât eram singurul pe care, prin vămi, nu-l controla nimeni de valută".

12610

Bancaru
28th March 2006, 17:02
De unde le iei, Mirile? Parca ai descoperit lada cu vechituri(!) din pod. Lada cu vechituri = cutia cu surprize...

krapulax
30th April 2006, 21:19
pe cuvant ca si ei au jucat sub culorile bleu&blue (poza facuta de gsp acum cateva minutzele)

miril
30th April 2006, 21:24
Se pare ca in seara asta il...Rada pe Victoras!

Bancaru
3rd May 2006, 17:12
Eu sper sa ii Rada si in seara asta. Nu de alta, dar trebuie ca Rapid sa ia titlul.

Bancaru
15th May 2006, 10:56
FOTBAL / GERMANIA
Sergiu Radu a promovat in prima liga germana
Echipa Energie Cottbus, la care evolueaza Sergiu Radu, a promovat, duminica, in prima divizie a campionatului Germaniei, dupa ce s-a impus, cu scorul de 3-1, in fata formatiei TSV 1860 Munchen, in ultima etapa din liga secunda germana, informeaza AFP.

Alaturi de Energie Cottbus, au promovat in prima liga echipele VfL Bochum si Alemannia Aachen, unde joaca Laurentiu Reghecampf. Din Bundesliga au retrogradat in liga secunda formatiile MSV Duisburg, FC Koln si FC Kaiserslautern.
www.spt.ro

carlo
15th May 2006, 21:13
FOTBAL / GERMANIA
Sergiu Radu a promovat in prima liga germana
Echipa Energie Cottbus, la care evolueaza Sergiu Radu, a promovat, duminica, in prima divizie a campionatului Germaniei, dupa ce s-a impus, cu scorul de 3-1, in fata formatiei TSV 1860 Munchen, in ultima etapa din liga secunda germana, informeaza AFP.

Alaturi de Energie Cottbus, au promovat in prima liga echipele VfL Bochum si Alemannia Aachen, unde joaca Laurentiu Reghecampf. Din Bundesliga au retrogradat in liga secunda formatiile MSV Duisburg, FC Koln si FC Kaiserslautern.
www.spt.ro
Cottbus si Aachen sunt deja si primele candidate la retrogradare,anul viitor!

Bancaru
16th May 2006, 10:14
Foarte bine! Poate se intoarce Schija ca nu avem atacanti.

be@
16th May 2006, 11:51
Apropo de Schija :


Sergiu Radu e cu bancarii
Proaspat promovat in Bundesliga cu Energie Cottbus, Sergiu Radu n-a pierdut contactul cu fotbalul din tara. Schija are si o favorita in finala Cupei Rom<niei de miine, care pune fata in fata Rapidul si Nationalul. "M-as bucura sa invinga Nationalul. Am jucat pentru ambele echipe, dar cei din Cotroceni mi-au ramas mai aproape de suflet. In plus, Rapidul a mai cucerit trofeul in ultimii ani, pe cind Nationalul n-a mai facut-o de foarte mult timp", a declarat atacantul.

(c) SPT

georgemp
16th May 2006, 22:52
Imi place de asta:)

Bancaru
18th July 2006, 15:55
Sergiu Radu: "Cu Vlad Munteanu alături voi deveni şi mai puternic"

Sergiu Radu principalul marcator al formatiei Energie Cottbus se bucura ca din sezonul care va incepe va face pereche cu romanul Vlad Munteanu. Intr-un interviu acordat pentru un cotidian german, Sergiu Radu a declarat: „Cu Vlad Munteanu alaturi voi deveni si mai puternic. Ne cunoastem pentru ca am evoluat timp de un sezon la FC National, unde am colaborat excelent. Munteanu este un pasator excelent si sper s-o dovedeasca si aici in noul sezon”.

Sergiu Radu care a inscris 12 goluri pentru Energie Cottbus in editia trecuta a ligii secunde din Germania a promovat in acest an in Bundesliga. Vlad Munteanu a fost transferat in aceasta vara la Energie Cottbus, grupare care a platit pentru transferul lui, suma de 200.000 de euro clubului Dinamo Bucuresti.
www.mazeta.ro

krapulax
18th July 2006, 21:37
samuel shore n-a apucat sa joace sub culorile noastre (dar nu o sa fac acuma topic 'nu au jucat etc etc'). a ajuns in california... nu e chiar cel mai inalt nivel, ma tem ca e doar campionatul universitar. o fi bine pentru noi ca l-am pierdut?
Sam Shore, a 6-5 defender (oho... vreo 195 de centimetri) is a native of Sydney, Australia. A student at the University of Sydney the last two years, he will enter San Jose State as a sophomore athletically. He has played the past season on the youth team (Under-20) of Marconi Football Club, having played the previous year on the A.P.I.A. Leichhardt youth squad. Both clubs are members of the New South Wales Premier League. Shore had a tryout in 2005 with FC National Bucharest in Romania.

Bancaru
18th July 2006, 22:57
Pai nu poti sa faci un asemenea topic, ca daca ii pui pe aia legitimati dar care nu au jucat... sunt cativa. Iar daca ii pui pe aia care nu au jucat dar nici nu au fost la noi ar insemna sa scrii o istorie a fotbalului autohton pe o perioada anume, de cand am aparut si noi, adica Progresul.

miril
19th July 2006, 13:15
Babicu': „Nu voi mai reveni niciodată la Dinamo!”

Portarul Cristi Munteanu (31 de ani) a &#238;ncheiat ieri definitiv conturile cu gruparea din Ştefan cel Mare. Fotbalistul a renunţat la aproximativ 60.000 de dolari şi a devenit liber de contract: "Eu ştiu că mi-am făcut datoria pentru Dinamo, dar acum drumurile noastre se despart definitiv. Nu vreau să mai aud de Dinamo, fiindcă eu am pus suflet, dar plec cu un gust amar. Nu cred că meritam să fiu tratat astfel". Luna trecută, fotbalistul acuza că roş-albii s-au dispensat de el fără prea multe explicaţii, iar şefii clubului au pus una dintre secretare să-l sune şi să-l anunţe să nu mai vină la Dinamo

miril
21st July 2006, 14:31
Noul fundaş rapidist, Cristian Săpunaru, a făcut &#238;ncă un pas spre inimile fanilor giuleşteni, răspunz&#226;nd tranşant la &#238;ntrebarea dacă va fi rapidist p&#226;nă la moarte, cum se face de obicei c&#226;nd vine un jucător nou la echipă: "Nu o să joc &#238;n Rom&#226;nia dec&#226;t la Rapid şi la FC Naţional". El a spus că este rapidist de mic şi că nu se pune problema să joace pe viitor la alte echipe din Rom&#226;nia, &#238;n special Steaua sau Di

Bancaru
21st July 2006, 15:04
Sau Di? Ce echipa e asta? O fi Dinamo si si-a dat seama Sapun ca la un moment dat ar fi vrus sa latre putin?


Reporter: Vei fi rapidist pana la moarte?

Sapunaru: Nu o să joc &#238;n Rom&#226;nia dec&#226;t la Rapid şi la FC Naţional. Nu se pune problema să joc pe viitor la alte echipe din Rom&#226;nia, &#238;n special Steaua sau Di... oops! Asta s-a inregistrat?

miril
21st July 2006, 15:51
...namo.

Asemenea gesturi sunt obişnuite printre fotbaliştii din Rom&#226;nia, o dovadă de ataşament pentru echipa la care se transferă, nici Zicu nefiind străin de astfel de dovezi de ataşament. Pe vremea c&#226;nd era la Dinamo, declar&#226;nd sus şi tare că iubeşte Dinamo

krapulax
23rd July 2006, 09:30
curajul pe care ti-l da faptul de a juca la o superputere europeana... gesturile astea or fi achizitii recente?

miril
23rd July 2006, 09:58
Sau aceste vorbe:

Săpunaru către MM Stoica: „Prostu' dracului!”

La finalul Supercupei, jucătorii Rapidului au trecut pe la oficială pentru a-şi primi medaliile cuvenite după participarea &#238;n competiţie, prilej pentru Mihai Stoica de a-i ironiza. Preşedintele roş-albaştrilor i-a aplaudat şi le-a strigat „Bravo”, iar Vali Bădoi şi-a pierdut cumpătul şi a aruncat cu medalia direct &#238;n faţa stelistului. Acesta a luat-o şi a aruncat-o, dar a primit o replică dură pentru gestul său de la Cristi Săpunaru.

MM i-a strigat lui Săpunaru „Bravo fraiere”, iar Săpunaru a &#238;nceput să-l &#238;njure pe oficialul stelist.

La final, rapidiştii au comentat situaţia creată, acuz&#226;nd comportamentul oficialului stelist, care, susţin ei, i-a &#238;njurat. „Nu comentez, nu vreau să intru &#238;n polemici cu domnul... cu băiatul de la Steaua , nu e normal să &#238;njuri jucătorii altor echipe”, a spus Săpunaru despre Mihai Stoica, pe care l-a gratulat cu titulatura de „prostul dracului”

damaris18
23rd July 2006, 14:10
cu fc national pana la final
in prima etapa ii batem pe caini de uita cum ii cheama \
forza fc national11!!!!!!!!!!!!!

alamar
23rd July 2006, 18:44
Sau aceste vorbe:

Săpunaru către MM Stoica: „Prostu' dracului!”

La finalul Supercupei, jucătorii Rapidului au trecut pe la oficială pentru a-şi primi medaliile cuvenite după participarea în competiţie, prilej pentru Mihai Stoica de a-i ironiza. Preşedintele roş-albaştrilor i-a aplaudat şi le-a strigat „Bravo”, iar Vali Bădoi şi-a pierdut cumpătul şi a aruncat cu medalia direct în faţa stelistului. Acesta a luat-o şi a aruncat-o, dar a primit o replică dură pentru gestul său de la Cristi Săpunaru.

MM i-a strigat lui Săpunaru „Bravo fraiere”, iar Săpunaru a început să-l înjure pe oficialul stelist.

La final, rapidiştii au comentat situaţia creată, acuzând comportamentul oficialului stelist, care, susţin ei, i-a înjurat. „Nu comentez, nu vreau să intru în polemici cu domnul... cu băiatul de la Steaua , nu e normal să înjuri jucătorii altor echipe”, a spus Săpunaru despre Mihai Stoica, pe care l-a gratulat cu titulatura de „prostul dracului”
Mda, probleme existentiale...hai mai oameni buni, nu aveti ce sa mai discutati? Auzi, Steaua, Rapid, stelisti, rapidisti, ce am ajuns...Ce se aude, ne mai vine un fundas? Cine a mai venit, cine a mai plecat? Am auzit ca pustiul ala sarb, Stankovici, a plecat si el, asa este? Astea sunt probleme care sa ne preocupe, nu ce injuraturi si-au tras MM si Sapunaru. Gata, ajunge, hai Progresul si sa auzim de bine.

krapulax
23rd July 2006, 19:08
a plecat sarbul, asa e. fundas?.... nu prea cred ca mai vine, avand in vedere ce mişculaţii a tot incercat marian duna in ultimele 2 meciuri- linkar, apoi ilin ca aparatori centrali.

be@
23rd July 2006, 22:55
curajul pe care ti-l da faptul de a juca la o superputere europeana... gesturile astea or fi achizitii recente?

Nu pot sa spun decat :ok: Sapu !


P.S. A plecat si sarbul ? DE CE ????!!!!
Eu stau si ma intreb la ce naiba mai fac astia stransferuri daca nu joaca ? Va mai amintiti cazul Shore si Lopez ???

be@
5th August 2006, 21:47
Sergiu Radu, comparat cu Henry

Atacantul rom&#226;n Sergiu Radu (foto), legitimat la Energie Cottbus, este comparat de cotidianului Kicker cu Thierry Henry. In acest intersezon, rom&#226;nul face senzatie &#238;n meciurile de pregatire ale lui Energie, reusind gol dupa gol si fac&#226;ndu-i pe ziaristii nemti sa afirme ca este la fel de ager si de rapid precum Henry, starul lui Arsenal. La echipa din Cottbus joaca din acest sezon si Vlad Munteanu, care, datorita prestatiilor bune, este si el sigur de locul de titular &#238;n noul sezon.

http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=1283

be@
5th August 2006, 21:48
Romanii inscriu la Energie Cottbus

Vlad Munteanu si Sergiu Radu au marcat pentru formatia lor, Energie Cottbus, &#238;n amicalul c&#226;stigat cu 5-1 &#238;n fata celor de la SV Yesilyurt. Radu a deschis scorul &#238;n minutul 24, dupa o combinatie cu Munteanu. Fostului dinamovist i-a fost &#238;ntors serviciul, Radu pas&#226;ndu-i decisiv pentru al treilea gol al nemtilor, din minutul 31. Cei doi rom&#226;ni au fost integralisti, tehnicianul Petrik Sander fiind impresionat de colaborarea acestora pe teren.

http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=827

miril
7th August 2006, 08:25
'Mai urmeaza si alte goluri' (Prosport)

RYAN GRIFFITHS Australianul, transferat de la FC National pentru 1,2 milioane euro respira usurat dupa ce a marcat cu Jiul Petrosani si crede ca va repeta isprava c&#226;t de cur&#226;nd

Atacantul australian Ryan Griffiths a izbutit sa &#238;nscrie primul sau gol pentru Rapid s&#226;mbata, &#238;n al cincilea meci jucat sub culorile giulestenilor.

Ai spart ghinionul?
In sf&#226;rsit am marcat primul gol! Este un sentiment frumos. Nu pot spune ca am avut ghinion p&#226;na acum, doar ca mi-am dorit prea mult sa &#238;nscriu si poate din acest motiv n-am fost foarte atent. Acum sunt mai linistit si ma pot concentra pentru meciul urmator.

Te-ai integrat &#238;n stilul echipei?
Deja am &#238;nceput sa-mi creez automatisme cu restul coechipierilor din teren. Multi se g&#226;ndeau ca nu stiu limba, ca n-am jucat prea mult cu noii colegi, dar am reusit sa ma integrez. N-am crezut nici eu ca va fi asa de usor, &#238;nsa vorbesc deja cu baietii &#238;n limba rom&#226;na pe teren, &#238;mi explica la antrenamente separat cum este si stilul lor si ne &#238;ntelegem din ce &#238;n ce mai bine. Badoi ma ajuta si el foarte mult la antrenamente, exerseaza cu mine si &#238;mi spune sa fug pe culoar si sa lovesc mingea direct pe poarta.

Ce ti-a spus Razvan Lucescu la finalul partidei?
Domnul Lucescu a fost multumit si ma bucur ca am putut sa-i rasplatesc &#238;ncrederea. A contat foarte mult ca a avut rabdare cu mine. De fapt, asa este cu toti jucatorii, este un antrenor stralucit. Mi-a spus sa stau relaxat si asta am facut. Acum urmeaza alte goluri.

Ai fost repede adoptat si de suporterii rapidisti.
Da. Le-am si multumit fanilor pentru sprijinul lor la finalul meciului de la Ploiesti. Au contribuit si ei la &#238;ncrederea mea pe teren si nu numai. La fel si restul colegilor. Auzisem de atmosfera din vestiarul Rapidului de mult si urmaream cu fostul meu coechipier Wayne Shroj toate meciurile. Toata lumea vorbea de Steaua ca e cea mai buna, dar eu n-am vrut dec&#226;t sa ajung la Rapid. Aici suporterii chiar sunt pasionati si cunosc mai bine mersul echipei, nu ca cei ai altor echipe, care tin multi cu ei doar pentru ca au trofee.

miril
9th August 2006, 08:22
Marian Savu, suparat pe 'bancari' (Prosport)

Marian Savu a semnat un contract valabil pe doua sezoane cu divizionara secunda Petrolul. “Am venit aici pentru a promova. Nationalul nu mi-a mai facut nicio oferta, asa ca nu mai aveam de ce sa continui. Nu m-a mai bagat nimeni în seama, desi eu am adus bani la acest club si am fost si golgheterul echipei. Pentru Sapunaru, Herea sau Daniel Marin eu am insistat mereu sa joace, dar aceste lucruri nu au mai contat deloc”, a încheiat Savu.

georgemp
9th August 2006, 09:05
Pacat...mare pacat de el,fiind unul din jucatorii pe care-i respectam..
Cat timp a jucat la noi...
Macar meci de retragere puteam sa ii organizam,dar vad ca nu se retrage...

miril
10th August 2006, 09:18
Iata o explicatie plauzibila despre plecarea lui Chiacu (Cotidianul)

Precedentul Chiacu (din articolul "Sclavie postmoderna in crampoane la Dinamo"- http://www.cotidianul.ro/index.php?id=6493&art=16173&cHash=c7e74fc6a0)

Un caz similar a fost cel al jucatorului Hristu Chiacu, nepotul verilor Becali. Acesta se afla in coproprietatea FC National si a firmei Becali Sport. Litigiul dintre parti a fost inchis pe cale amiabila deoarece firma impresarilor risca sa ramina fara licenta, iar clubul din Cotroceni sa plateasca amenzi si chiar sa fie depunctat. Vasile Siman nu a riscat, anuntindu-l pe Nati Meir ca nu poate sa-l cumpere pe Mazilu.

miril
10th August 2006, 09:41
Din ciclul "Au antrenat sub culorile noastre":

http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=1824

georgemp
10th August 2006, 19:24
Incepand de cateva zile sunt nevoit sa imi caut alt club.Cum s-a intamplat asta?O sa va explic in randurile care urmeaza ce m-a impins sa plec.Dupa ce am luat o vacanta de aproximativ 3 luni pentru a invata si pentru a lua cu nota mare examenul:) si dupa ce am fost plecat in vacanta,m-am intors la National.Cand,surpriza,grupa'91 nu mai facea antrenamentele pe Cotroceni,ci pe baza sportiva Spartac,undeva in Titan,(mie imi ia pana in berceni drumul dus intors 2 ore)...
Am fost totusi,sa vad cum e.Aia nu se poate numi baza sportiva!E un CAMP INGRADIT:(!Haideti sa va arat ce cred locuitorii din zona despre aceasta baza sportiva:

Completez cu urmatoarea stire de "senzational":
In "Baza Spartac", in spatele gardului, in dreptul statiei de tramvai Campia Libertatii, exista o "locuinta' improvizata a unor familii de tigani.
In ultimul timp furturile din masini, capace de canal, gratarele de la usile de intrare din blocuri, etc. dispar cu mare repeziciune in cursul noptii.
Tot in aceasta incinta, chiar la intrarea spre atelierul care monteaza alarme auto, se gaseste o crescatorie de iepuri, gaste, bibilici, etc.
De asemenea exista si o plantatie de...porumb, bine dezvoltata, care se vede deja peste gardul de 2 metri.
Se vede ca, asa cum se zice, "pe afara-i vopsit gardul, iar inauntru e...".
Nici un picior de la primarie nu a calcat in aceasta incinta, sau, poate, dimpotriva....
Rog a nu mi se raspunde sa ma adresez EU tiganilor sa plece, pe motiv ca Baza nu apartine Primariei...


Pe str. Liviu Rebreanu, pornind de la intersecţia cu bd. Camil Ressu, pe partea dreapta, dupa ce se trece de piata agroalimentara Ramnicu Sarat, de intersectia cu str. Campia Libertatii si inainte de a incepe parcul Titan (IOR) se afla un teren ingradit cu gard metalic vopsit in albastru pe a carui firma scrie pompos BAZA SPORTIVA SPARTAC.

In realitate acolo se afla un teren de fotbal cu iarba, neintretinut, pe care in general pasc vaci si un damb de pamant care arata cel putin ciudat. mai multe despre "baza sportiva" puteti afla la :

http://www.sector3primarie.ro:81/_forum/viewtopic.php?t=659&sid=161ecff8f8902b9a5e424857ce26a428

Asa ca acum am doua optiuni...Ori ma duc la FCFair Play,conditii bunicele,dar trebuie sa platesc lunar o cotizatie de 600 de mii,ori ma duc la Sportul Studentesc.Cred ca voi alege varianta a2-a pentru ca am sanse mai mari sa ajung intr-o echipa de fotbal,sportul are echipa in B si D.Imi pare rau ca parasesc Nationalul,dar numai pentru o perioada,si daca am noroc o sa ma transfer la National inapoi,daca voi avea rezultate la Sportul.Pacat...

miril
10th August 2006, 19:39
Interesant ce spui tu si imi pare rau pentru tine, in acelasi timp. Intrebarea la fel de interesanta si ea, este de ce nu mai face antrenament grupa 91, in Dr Lister? De ce? Vi s-a dat vreo explicatie, ceva?

georgemp
10th August 2006, 19:48
E o chestie foarte simpla...dupa ce ai 15 ani(la noi,grupa '91 marea parte au 15)trebuia sa te antrenezi la Vointa si sa lasi locul altora,mai mici...(ca nici terenul de la National nu imi placea extraordinar,era prea mic si dadeam suturi tari,si trebuia sa ma duc pe deal dupa minge).Anul asta,cred ca au avut probleme cu proprietarul de acolo,sau cine stie...si ne-au trimis la Spartac...
Pacat,Mandoiu e in concediu,si oricum nu imi risc sanatatea in noroiul ala...Sportul are 6 terenuri...

krapulax
11th August 2006, 21:19
am intrat pe nicku' lu' vecinu' de la 4... sorry.
asa, ziceam ca e una grea si ca cine isi mai aduce aminte de el sa ridice mana sus.
Clubul de fotbal Politehnica Timişoara desfăşoară o campanie prentru a aduce &#238;n actualitate jucătorii cu o activitate &#238;ndelungată &#238;n tricoul alb-violet.
Această acţiune &#238;l va avea duminică, &#238;n centrul atenţiei, pe Adrian Stoicov, care va da lovitura de &#238;ncepere la meciul cu Rapid.
Adrian Stoicov este unul dintre fotbaliştii cei mai longevivi de la Poli, evolu&#226;nd la acest club mai bine de un deceniu. In acest moment, Stoicov lucrează la FCU Poli Timişoara, &#238;n cadrul Centrului de copii şi juniori.

sau asta
Atacantul Octavian Chihaia a fost trimis de antrenorul echipei CFR Cluj, Dorinel Munteanu, să joace la formaţia satelit, Unirea Dej, &#238;n Liga a II-a, &#238;n meciul cu Dacia Mioveni.
"A fost accidentat şi a intrat de puţin timp &#238;n programul echipei. L-am trimis să joace o repriză la Dej. Nimeni nu trebuie să se supere dacă este trimis la satelit. Şi eu m-aş duce să joc acolo, dar nu am drept de joc", a spus Munteanu.

georgemp
15th August 2006, 10:34
Joc la FcFair-Play incepand de azi.Este la 3 statii de mine,in militari.FcFair-Play joca in seria 1 cu echipe ca National-rapid,steaua etc...
La sportul,desi m-am dus prima data antrenorul ma tot amana.azi,m-a amanat pana vineri ca am intarziat 5 minute din cauza traficului.La fair play programul e flexibil,au si sala,au conditii.Ajung si mai repede.Diseara la 6:30-primul antrenament.FcFair Play are echipament tot albastru si este scoala de fotbal.

Bancaru
15th August 2006, 12:07
Deci sa inteleg ca vei fi... fair play.

georgemp
15th August 2006, 12:10
:)Da!Parte buna e ca pot sa plec la orice echipa cand vreau,pentru ca e scoala de fotbal

Bancaru
15th August 2006, 12:18
Deci platesti. Cat?

georgemp
15th August 2006, 16:11
600 de mii cotizatie/luna
si echipamentul care o sa ajunga pe la un milion...
Bine inteles echipamentul din timpul meciului e oferit de echipa!

miril
16th August 2006, 08:11
Uriasul s-a maturizat (Prosport)

S&#226;rbul Ersin Mehmedovic are prestatii mult mai sigure dupa anul de &#238;mprumut

Ersin Mehmedovic a ajuns la Poli acum doi ani, venind de la Gent, din Belgia, &#238;nsa nu l-a convins pe Cosmin Olaroiu sa &#238;l pastreze.

Astfel, dupa numai un meci oficial jucat la Poli, jucatorul nascut &#238;n 1981 a fost &#238;mprumutat la FC National. Aici, Mehmedovic a evoluat &#238;n 23 de meciuri, &#238;n majoritatea fiind titular, ceea ce l-a ajutat foarte mult. Desi este &#238;nzestrat cu un fizic impresionant (1,93 metri, 90 kg), s&#226;rbul nu prezenta siguranta de care dadeau dovada fundasii de la acea vreme ai Politehnicii: Batr&#226;nu, C&#226;nu, McKain. Jocul sau a &#238;nceput sa se &#238;mbunatateasca &#238;n urma titularizarii la echipa “bancarilor”, unde lipseste presiunea obiectivului si a fanilor. Practic imbatabil la jocul aerian, Ersin este mult mai sigur &#238;n defensiva, unde nu mai are scapari grave, dar prezinta si &#238;n atac un real pericol, prin urcarile de la fazele fixe ale lui Poli.

Dupa expirarea &#238;mprumutului de un an la Bucuresti, echipa lui Constantin Iacov l-a dorit &#238;napoi pe s&#226;rb, &#238;nsa acesta a fost marele beneficiar al accidentarii lui Gabriel C&#226;nu, cel care fusese cel mai sigur aparator al timisorenilor, cel putin &#238;n mandatul lui Olaroiu. Acum, C&#226;nu va trebui sa munceasca serios pentru a-si face loc &#238;n prima echipa, av&#226;nd &#238;n vedere ca si Jonathan McKain, trecut peste socul neconvocarii la nationala Australiei pentru Campionatul Mondial din Germania, se prezinta mult mai bine dec&#226;t &#238;n mandatul lui Gica Hagi. In acest sezon, Mehmedovic a fost integralist &#238;n primele trei etape si, daca nu vor surveni accidentari sau suspendari, are toate sansele sa devina unul dintre cei mai importanti oameni ai lui Sorin C&#238;rtu.

miril
19th August 2006, 20:10
Sergiu Radu si Vlad Munteanu au marcat cate un gol in poarta Hamburgului, aducand un punct, acasa, echipei Energia Cottbus.

be@
19th August 2006, 23:57
Bravo lor. Ce mult ii regret...

georgemp
1st September 2006, 10:48
Petrus Manta a plecat din Cotroceni

FC NATIONAL Echipa din Cotroceni a reziliat ieri de comun acord contractul dintre club si atacantul Petrus Manta (foto), dupa ce &#238;ntre jucator si antrenorul Marin Duna izbucnise un conflict. “La Cluj si la Bistrita echipa nu a tras niciun sut pe spatiul portii. Mi se pare nedrept ce mi s-a &#238;nt&#226;mplat si m-am decis sa ma las de fotbal. La c&#226;t de bine a mers echipa si la ce rezultate s-au &#238;nregistrat, era normal sa nu am loc”, a spus ironic atacantul.
~PROSPORT~

Bancaru
16th September 2006, 23:04
Eroii lui Cottbus


Cei doi fotbalisti rom&#226;ni de la Energie Cottbus, Sergiu Radu si Vladut Munteanu, sunt noii idoli ai suporterilor micutei grupari din Bundesliga

Dupa ce &#238;n etapa a doua au marcat am&#226;ndoi pentru Energie, ei au recidivat si ieri &#238;n partida de campionat pe care au jucat-o &#238;mpotriva celor de la 1.FSV Mainz 05.
Jucatori de baza ai gruparii din prima liga germana, Radu si Munteanu au fost din nou titulari &#238;n primul unsprezece trimis &#238;n teren de antrenorul Petrik Sander. Dupa primele 45 de minute scorul era 0-0 si toata lumea credea ca Energie va mai pierde alte doua puncte pe propriul teren. Imediat dupa reluare, &#238;n minutul 49 Sergiu Radu a marcat, putin mai t&#226;rziu &#238;n minutul 61 Vlad Munteanu dubl&#226;nd avantajul gazdelor pe tabela. Un rol extrem de important la ambele goluri ale rom&#226;nilor a avut mijlocasul chinez Jiayi Shao care a pasat decisiv de fiecare data pentru colegii sai. Sergiu Radu a fost integralist &#238;n timp ce Vladut Munteanu a fost schimbat &#238;n aplauzele suporterilor germani, &#238;n minutul 81, cu Daniel Gunkel.

P&#226;na &#238;n prezent at&#226;t Radu, c&#226;t si Munteanu au fost titulari &#238;n toate cele patru partide pe care Energie Cottbus le-a disputat &#238;n 1.Bundesliga &#238;n acest sezon cei doi av&#226;nd la activ si c&#226;te doua reusite.
www.prosport.ro

miril
12th October 2006, 12:14
Din ciclul "Au antrenat sub culorile noastre":

Totodata, Bergodi a anuntat ca “feroviarii” nu vor merge sa faca un joc ultradefensiv &#238;n Ghencea. “Nu vom merge cu autobaza acolo, dar vom juca &#238;n asa fel &#238;nc&#226;t sa obtinem un rezultat pozitiv. Anul trecut, cu FC National, am jucat foarte bine cu Steaua, &#238;n prima repriza am avut c&#226;teva ocazii, iar &#238;n a doua am &#238;nchis bine jocul, iar ei nu au intrat &#238;n careul nostru”, a conchis Bergodi.

Prosport

miril
14th October 2006, 10:23
In Hexagon? (Sport Total)

Fundasul sirb al lui Poli, Ersin Mehmedovic, va fi urmarit la meciul cu FC National de o delegatie a gruparii franceze Sochaux, formata din antrenorul Alain Perrin si directorul sportiv Bernard Genghini. Banatenii nu vor sa se desparta deocamdata de aparator.
Surse din anturajul fotbalistului au confirmat interesul francezilor de la Sochaux, care ar dori sa achizitioneze un fundas central puternic. De altfel, la partida de duminica cu Nationalul si-a anuntat deja prezenta antrenorul francezilor, Alain Perrin, care va fi insotit de Bernard Genghini, directorul sportiv, veniti sa-l urmareasca pe viu pe fotbalist. Interesul pentru Mehmedovic, fotbalist sosit la Poli in sezonul 2004 - 2005 de la formatia belgiana KAA Gent, nu este de ultima ora, Sochaux reusind sa obtina in prima faza acordul conduca torilor lui Poli pentru un transfer.

Intre timp insa, incintati de evolutiile aparatorului, oficialii banateni par a nu mai agrea un transfer al acestuia in strainatate. In acest sens, acestia i-au facut o oferta de prelungire a contractului, pe care jucatorul nu s-a grabit sa o accepte. Aflat in cautarea unui fundas central, Perrin se va convinge miine daca merita sa faca demersurile necesare cumpararii lui Mehmedovic, pe care l-a vazut doar pe casete pina in prezent.

Sochaux ocupa locul 13 in Ligue I, acumulind dupa opt etape disputate doar noua puncte, iar vedetele francezilor sint Jerome Leroy si Antony Le Tallec, fostul atacant al lui Liverpool.

miril
15th October 2006, 09:28
Arma secretă
Adrian Bucur (Timişoara) (GSP)

Decisiv &#238;n partidele cu CFR şi cu Ceahlăul, atacantul Mircea Oprea nu e deranjat că e rezervă . A punctat din postura de rezervă şi &#238;n meciul cu Ceahlăul, şi &#238;n turneul din Serbia. Pentru atacantul Mircea Oprea (26 de ani) urmează azi un duel cu accent sentimental &#238;mpotriva echipei la care a fost &#238;mprumutat de Poli &#238;n sezonul trecut. "Pentru mine, meciul de duminică va fi unul deosebit. Am jucat acolo multă vreme, &#238;i cunosc pe băieţi şi-i ştiu şi pe cei din conducere. Dar acum, gata! S-a terminat! Am contract cu Poli şi trebuie să joc pentru echipa mea. Voi da totul &#238;n teren ca să c&#238;ştig. Nu mai am nici un sentiment pentru FC Naţional", a prefaţat meciul cu "bancarii". Mai are prieteni &#238;n Cotroceni, dar n-au vorbit &#238;n ultima săptăm&#238;nă: "Normal că s-au legat prietenii &#238;ntre noi şi vorbim &#238;n continuare foarte des. Ţin legătura cu majoritatea, dar &#238;n ultima săptăm&#238;nă ne-am cam abţinut, ca să nu dăm naştere la suspiciuni".
Oprea a admis că, deşi este &#238;ntr-o formă foarte bună, antrenorul Sorin C&#238;rţu nu este obligat să-l folosească din primul minut: "Eu am avut o evoluţie bună &#238;n ultima vreme şi sper să se prelungească. Nu s&#238;nt deloc disperat să fiu titular. Nici p&#238;nă acum nu am fost titular şi am avut parte de momente foarte bune. Trebuie doar să reţinem că ne aşteaptă un meci decisiv dacă dorim să ne păstram &#238;n topul clasamentului".

Sochaux după Mehmedovici

La meciul de astăzi dintre Poli şi Naţional vor fi prezenţi şi doi reprezentanţi ai clubului francez Sochaux, pentru a-l urmări pe fundaşul s&#238;rb Ersin Mehmedovici. Clubul timişorean nu este dispus să-i dea drumul jucătorului care mai are un an şi jumătate de contract cu Poli. Jucătorul a mai fost ofertat de Sion şi de Basel.

six
15th October 2006, 11:50
Banatenii nu vor sa se desparta deocamdata de aparator.
:ok: normal :ok:

miril
15th October 2006, 11:56
Va inteleg! Nici noi nu vroiam sa vi-l dam inapoi, dupa imprumut, caci este un aparator foarte bun.

miril
25th October 2006, 12:13
Sergiu Radu: "La fel de rapid ca Henry" (GSP)

Sergiu Radu este deja veteran la club. A venit la Cottbus de un an, iar acum, cea mai mare revistă germană de fotbal, Kicker, scrie că e la fel de rapid ca Thierry Henry. C&#238;nd i se pomeneşte de asta, Sergiu Radu z&#238;mbeşte modest. "S-au referit probabil mai mult la faptul că FC Energie a preluat sistemul de joc pe care l-a avut Franţa la Mondiale. Eu s&#238;nt v&#238;rf, ca Thierry Henry, şi am ca principală calitate viteza. Dar vă daţi seama că diferenţa dintre noi este destul de mare …"

Datorită vitezei sale, Sergiu Radu este ideal pentru jocul de contraatac practicat de Cottbus. "&#206;n Germania mă descurc perfect, pentru că apărătorii de aici s&#238;nt destul de greoi. &#206;n Franta, unde am jucat cu Le Mans, m-am adaptat mai greu. Acolo se punea accentul mai mult pe forţă, pe jocul corp la corp şi pe rezistenţa la durere

Vlad Munteanu- cel mai puternic şut din Bundesliga (GSP)

Vlad are o statură compactă, de boxer de categorie mijlocie, şi vorbeşte cu entuziasmul celor 25 de ani pe care-i are. Sergiu Radu, mai &#238;n v&#238;rsta cu 4 ani, vorbeşte molcom şi sfătos, dar statura sa aerodinamică te face să ţi-l imaginezi doar &#238;n mişcare.

&#206;ntreb de succesele lor. Managerul clubului Cottbus, Steffen Heidrich, spune că Vlad Munteanu are cel mai puternic şut cu st&#238;ngul din toată Bundesliga. &#206;n 8 meciuri a &#238;nscris 5 goluri şi este primul &#238;n clasamentul golgeterilor. "La Dinamo dădeai un gol la 7 - 8 meciuri, şi-acum ai luat av&#238;nt. Te-ai hotar&#238;t să devii din mijlocaş atacant?" "Nu, dar acum s&#238;nt mai liniştit şi am o nouă motivaţie".

krapulax
25th October 2006, 21:26
din ciclul: mesele mă vrea
abiodun: timisoara ma doreste
ceea ce e frumos spus.

Bancaru
26th October 2006, 11:08
"Poli" was a cracker

georgemp
27th October 2006, 17:01
A jucat sub culorile noastre
Bundea: "Rapidistii nu trebuie sa-i subestineze pe israelieni" PDF Imprimare E-mail
Luni, 23 Octombrie 2006
ImageDupă ce a evoluat &#238;n Germania sau Rusia, fostul mijlocaş de la Rapid şi FC Naţional a ajuns la Maccabi Netanya, unde se simte ca acasă.

Reporter: Zeno te-ai acomodat foarte repede la Maccabi Netanya, te aşteptai la acest lucru?
Zeno Bundea: Mă simt extraordinar aici. P&#238;nă acum am jucat două meciuri şi am dat trei pase de gol. Ne merge bine, at&#238;t mie, c&#238;t şi echipei, nu am pierdut nici un meci &#238;n acest sezon. S&#238;ntem pe locul doi, la un punct de Beitar Ierusalim şi Maccabi Petah-Tikva.

Reporter: Cum este echipa?
Bundea: Avem trupă destul de bună. Mai s&#238;nt &#238;ncă patru străini la echipă, doi congolezi, un nigerian şi căpitanul echipei naţionale din Costa Rica, care a jucat &#238;n vară la Campionatul Mondial. &#206;n plus, avem doi internaţşionali de tineret israelieni, care au eliminat Franţă &#238;n urmă cu două săptăm&#238;ni şi s-au calificat de la Campionatul European.

Reporter: Ce obiectiv aveţi pentru sezonul acesta?
Bundea: Calificarea &#238;n Cupa UEFA, dar noi &#238;ncercăm să ne luptăm pentru titlu. Ar fi o mare performanţă să c&#238;ştigăm campionatul, şi după acest &#238;nceput bun, avem &#238;ncredere, dar mai este mult p&#238;nă la titlu.

„Rapid poate să &#238;nvingă pe Hapoel”

Reporter: Rapid va juca cu Hapoel Tel Aviv &#238;n Cupa UEFA. Ce sfaturi le poţi da?
Bundea: I-am urmărit pe cei de la Hapoel &#238;n derby-ul cu Maccabi Haifa, pe care l-au c&#238;ştigat cu 2-0, &#238;n etapa a cincea. Au echipă bună şi nu trebuie neglijaţi. Aţi văzut c&#238;t de greau i-a fost lui Dinamo cu Beitar Ierusalim. Pot spune că au avut mare noroc că s-a jucat pe teren neutru. Israelienilor le place foarte mult fotbalul, mulţi chiar trăiesc pentru fotbal, vin &#238;n număr mare la stadion şi crează o atmosferă extraordinară.

Reporter: Crezi că Rapid nu poate să bată &#238;n Israel?
Bundea: Ba da. Rapid trebuie să joace cum ştie, să nu-i subestimieze, şi atunci are şanse mari să c&#238;ştige. Totuşi, le va fi greu, din cauza căldurii şi a suporterilor celor de la Hapoel, care s&#238;nt printre cei mai fanatici de aici.

Reporter: Netanya e foarte aproape de Tel Aviv. Vei merge la meci?
Bundea: dacă nu avem antrenament seara, mă duc să-i &#238;nucrajez doar am jucat at&#238;ţia ani la Rapid. Nu pot să uit perioada aceea, echipa din Giuleti a rămas &#238;n sufletul meu. Sper să c&#238;ştige aici şi să se califice din nou &#238;n primăvara europeană.


„N-am jucat tenis, să fiu singurul vinovat”

Reporter: Ce s-a &#238;nt&#238;mplat totuşi la FC Naţional, de ce ai plecat?
Bundea: C&#238;nd am ajuns &#238;n Israel şi am semnat, cei de la club au virat imediat banii, nu am plecat gratis, cum am auzit că s-ar fi insinuat. Eu m-am simţit bine &#238;n Cotroceni, dar am fost nevoit să părăsesc echipa din cauza „marelui” antrenor Dună. Pune ghilimele te rog la marele. M-a exlus din lot, alături de Mozacu, de parcă eram singurul vinovat pentru rezultatele slabe. Parcă am jucat tenis cu piciorul şi am greşit doar eu.

Reporter: Cum vezi Naţionalul acum, fără tine?
Bundea: &#206;i urmăresc de aici, dar ce să zic? Oricum, s&#238;nt convins că retrogradează dacă răm&#238;ne Dună pe bancă. &#206;necarcă să-l imite pe Bergodi, &#238;i copiază antrenamentele, n-are deloc personalitate. Ce mai, Dună e născut să fie antrenor secund. Sursa:ksm.

Platanu
27th October 2006, 22:38
A jucat sub culorile noastre
Bundea: "Rapidistii nu trebuie sa-i subestineze pe israelieni" PDF Imprimare E-mail
Luni, 23 Octombrie 2006
ImageDupă ce a evoluat în Germania sau Rusia, fostul mijlocaş de la Rapid şi FC Naţional a ajuns la Maccabi Netanya, unde se simte ca acasă.

Reporter: Zeno te-ai acomodat foarte repede la Maccabi Netanya, te aşteptai la acest lucru?
Zeno Bundea: Mă simt extraordinar aici. Pînă acum am jucat două meciuri şi am dat trei pase de gol. Ne merge bine, atît mie, cît şi echipei, nu am pierdut nici un meci în acest sezon. Sîntem pe locul doi, la un punct de Beitar Ierusalim şi Maccabi Petah-Tikva.



Reporter: Cum vezi Naţionalul acum, fără tine?
Bundea: Îi urmăresc de aici, dar ce să zic? Oricum, sînt convins că retrogradează dacă rămîne Dună pe bancă. Înecarcă să-l imite pe Bergodi, îi copiază antrenamentele, n-are deloc personalitate. Ce mai, Dună e născut să fie antrenor secund. Sursa:ksm.Interesant.....
O echipa care n-a pierdut niciun meci in sezonul respectiv,este pe locul doi.
Cat despre afirmatiile facute la adresa lui Duna,inclin sa-i dau dreptate lui Zenovius.

georgemp
27th October 2006, 22:47
Chiar incearca sa il imite...Am vazut si eu in unele contexte...
Dar ce sa facem,daca nu a avut de unde sa invete,sa speram ca pe viitor se va imbunatati si va reveni!

be@
28th October 2006, 13:05
Oare ce-o mai face amicul nostru Thwaite? O mai fi la Wisla, n-o mai fi....Saracul s-a dus sa lucreze cu D. Petrescu, si uite, acuma... :D

Platanu
28th October 2006, 13:54
Nu ma mai intereseaza Thwaite.Sa-i fie tarana usoara pe unde s-o duce de-acum incolo.

miril
3rd November 2006, 09:59
Din Averea

Fostul mijlocas al Nationalului se bucura pentru Dinamo
Chiacu vrea sa plece de la Wisla

PLANURI. Fostul jucator al lui FC National, internationalul tineret Hristu Chiacu vorbeste in exclusivitate pentru "Averea" despre fotbalul din Polonia, dar si despre evenimentele care l-au marcat atunci cand juca la FC National.

Ajuns in Polonia odata cu instalarea lui Dan Petrescu pe banca Wislei Cracovia, Hristu Chiacu nu prea a mai prins echipa dupa plecarea acestuia.

Vrea sa plece

Chiar daca are conditii foarte bune la Wisla - apartament platit de
Hristu Chiacu nu uita ca a jucat la FC National

club, un contract foarte bun - Chiacu ar pleca oricand la alta echipa unde ar putea juca titular, pentru ca "sunt tanar si imi doresc sa joc, nu ma intereseaza prea mult banii". Dupa instalarea noului antrenor la Wisla, lui Chiacu i s-a oferit sansa sa joace titular si la un meci contra celor de la FC Sevilla acesta a inscris singurul gol al partidei. Insa, atunci cand un antrenor nou vine la echipa stie deja care sunt jucatorii care vor juca pe viitor, iar Hristu Chiacu nu intra in vederile acestuia.

Dolha, titular

In afara de el, la Wisla evolueaza si Emilian Dolha impreuna cu fostul jucator de la UTA, Norbert Varga. Pentru cei doi soarta nu a fost atat de cruda pe cat a fost cu tanarul jucator al nationalei de tineret, acestia mai prinzand meciuri in primul 11 al Wislei, Dolha fiind chiar de mai multe ori titular, de cand a plecat "Bursucul".

Polonezii sunt pe fizic

Deosebirea dintre fotbalul din Polonia si cel din Romania este ca in Polonia jucatorii dispun de mai multa forta iar in Romania fotbalul se joaca cu mai multa minte, fotbalistii nostri, fiind si mult mai tehnici, spune Chiacu. Jucatorii sunt pregatiti mai bine fizic decat cei din Romania, insa cu mingea nu prea sunt in stare sa faca multe.

Se bucura pentru Dinamo

Nu pierde contactul cu fotbalul din Romania, urmarind etapa de etapa meciurile importante din campionat. Se bucura nespus de mult de parcursul bun a lui Dinamo si de evolutiile celui mai bun prieten al sau, Stefan Radu, insa ii pare foarte rau de locul din clasament in care se afla Nationalul la ora actuala. "Chiar daca Iacov a facut tot posibilul sa nu ma lase sa plec la Dinamo si a dat ordin sa nu evoluez nici un meci in returul campionatului trecut imi pare rau pentru jucatorii de acolo. Acolo am avut prieteni foarte buni, Herea, Burca, Iancu si multi altii cu care eu am evoluat".

Elsion Vaso

georgemp
3rd November 2006, 23:12
A jucat si Bad sub culorile noastre.Chiar imi placea de el
Victoria lui Băd

DEZAMĂGITOR Poli a “sucombat” pentru prima oară pe teren propriu &#238;n actualul sezon

Echipa din Copou a pierdut doua puncte “acasa”, la capatul uneia dintre cele mai slabe prestatii de pe teren propriu de la accederea pe prima scena.

Pentru prima oara sub lumina reflectoarelor, elevii lui Ionut Popa s-au napustit spre poarta lui Albut &#238;nca din primele minute dorind parca sa &#238;l faca pe acesta din urma sa renunte la g&#226;ndul plecarii, &#238;nsa tot ce au reusit a fost sa &#238;si puna adversarii &#238;n superioritate pe contraatac. Cu toate acestea, Sebastian Sf&#226;rlea a fost aproape de a modifica scorul de pe tabela prin doua suturi de la distanta, primul din lovitura libera. Mai relaxati si mai eficienti &#238;n combinatii, bistritenii au &#238;nceput sa se apropie treptat-treptat de poarta aparata de Traian Marc.
Cu un sfert de ora &#238;naintea finalului &#238;nt&#226;iului mitan, goal-keeper-ul gazdelor i-a facut un cadou lui Flavius Bad, care si-a adus echipa &#238;n avantaj cu o “bolta” de la marginea careului mare, cu toata opozitia lui Radu Ciobanu.

Finalul reprizei a apartinut lui Poli si mai exact lui Martin Cernoch care a ridicat spectatorii &#238;n picioare &#238;n trei r&#226;nduri, fara vreun rezultat notabil. Dupa pauza, Ionut Popa a fortat egalarea trimit&#226;ndu-si si fundasii centrali &#238;n careul advers la unele faze. Astfel, dupa doar patru minute, Marius Onofras a fost blocat in extremis la c&#226;tiva metri de poarta dupa ce Martin Cernoch &#238;i “asezase” o minge ca un pivot de hanbal. In conditiile &#238;n care bistritenii nu au facut altceva dec&#226;t sa astepte sa &#238;si surprinda adversarii pe contraatac, alb-albastrii au aglomerat &#238;n dese r&#226;nduri careul advers iar Bogdan Onut a ezitat inexplicabil la trei metri de linia portii la ultima faz= important= a meciului.

La meci au asistat aproximativ 8.000 de spectatori.

Cu ocazia acestei partide a fost inaugurată instalaţia de nocturnă de pe stadionul „Emil Alexandrescu“ din Dealul Copoului, ocazia cu care a fost organizat un spectacol de artificii şi muzică.
Sursa: Prosport.

miril
4th November 2006, 10:11
Bad...news pentru Bancaru si Be@. Imi pare rau pentru ieseni ca nu au avut parte de o inaugurare de bun augur a nocturnei impotriva unei echipe cu trecut cenusiu dar cu un antrenor de perspectiva, omul si fotbalistul Sabau.

be@
5th November 2006, 20:52
Eh, asta e. Ne-a facut-o Bad.
L-as vrea pe Sabau antrenor la Progresul. Serios, muncitor, a reusit sa faca la Bistrita o echipa. Cred ca ni s-ar potrivi.

miril
8th November 2006, 11:25
Duna: “Bundea spune porcarii” (Prosport)

REACTIE Fostul antrenor al “bancarilor”, Marin Duna, a raspuns la acuzatiile lui Zeno Bundea, actualmente jucator la Maccabi Netanya. Fostul sau elev spusese ca tehnicianul a fost o simpla marioneta &#238;n m&#226;na conducerii clubului. “Bundea spune multe porcarii si prostii, sa-si vada de viata lui! Se joaca cu cuvintele, dar acesta e caracterul sau, cu care s-a nascut. Daca avea acea valoare pe care o pretinde, putea juca si fara antrenor”, a rabufnit Duna.

georgemp
8th November 2006, 14:14
Amandoi sunt vinovati...

krapulax
3rd January 2007, 06:06
iata ca ne e dat sa incepem anul cu o veste rea:
In dimineata zilei de 1 ianuarie a încetat din viata fostul fotbalist Adrian Constantinescu. Nascut la 12.03.1945, a fost un produs al clubului Progresul Bucuresti (actualul FC National), singurul la care a evoluat în întreaga sa cariera, între 1964 si 1975. A fost component în mai multe rânduri al nationalelor de juniori si tineret. A jucat ca fundas stânga, având o impresionanta constanta, tenace, cu un bun plasament, fiind totodata un model de conduita pe teren si în afara lui. Slujba de înmormântare va avea loc astazi, la ora 13:00, la biserica de lânga stadionul Steaua. Fie-i tarâna usoara!

Dumnezeu sa-l ierte!

alamar
3rd January 2007, 09:30
Dumnezeu sa-l ierte!

Bancaru
3rd January 2007, 15:50
Dumnezeu sa-l ierte!

miril
3rd January 2007, 18:54
Dumnezeu sa-l odihneasca!

miril
23rd January 2007, 16:15
Din ciclul "Au antrenat sub culorile noastre". Walter pomeneste putin si despre noi.

Interviu Walter Zenga / "Sunt român" Prosport

INTERVIU Walter Zenga a facut o scurta vizita în România, unde va reveni pentru o nunta fastuoasa. Inainte de asta, el va trece la ortodoxism
Zenga a fost într-o scurta vizita în România, dupa aproape un an. Cu un look total schimbat, ras aproape complet din cauza caldurii din Dubai, si cu o stare de spirit excelenta, fostul antrenor al Stelei a vorbit pentru cititorii ProSport despre ce a mai facut de când a plecat din tara, dar si despre ceea ce are de gând sa faca în continuare.

Aratati mult mai linistit decât atunci când ati decis sa plecati din România.
(râde) Senti (n.r. - Asculta)... Scuze, mai bine vorbim româneste... Trec de la una la alta. Amicii mei în Italia ma tot întrebau: "Ce faci tu cu limba româna? La ce îti trebuie, de te lauzi atât ca stii româna?". Le-am spus si lor, îti spun si tie... Am ajuns la Dubai. Maseurul de la hotel Hilton e din Bucuresti, receptionera e din Moldova, instructorul de tenis din Bucuresti. (se uita spre Raluca)... Bai, dar voi sunteti peste tot?! Imi foloseste limba voastra mai mult decât engleza... Oricum, deja ma simt român.

Exact ce va spuneam, sunteti foarte în verva...
Sunt tânar. Fac 47 de ani în aprilie, cum sa fiu altfel?! Cum spuneam, de sapte ani calatoresc prin lume. Invat obiceiuri, traditii, limbi si asimilez civilizatii diferite. Gânditi-va ca am trecut de la americanul Alexi Lalas, care venea la antrenament în pijama si cu punga de Dunkin' Donuts sub brat, ascultând muzica, la fotbalistii arabi, care nu încep repriza a doua a unui meci ce are ca start ora 17:00 pentru ca de la ora 18:00 ei aduc covorasul si se roaga la marginea terenului. Zilele trecute mergeam printr-un mall în Dubai si ma saluta unul dintre jucatorii mei, învesmântat în portul traditional. L-am salutat, dar nu stiam cine e. Abia dupa ce m-am îndepartat am realizat de unde îl cunosc. Hainele acelea îi schimba teribil.

Sunteti un veritabil globetrotter. Totusi, nu vi se pare un pas înapoi ca ati plecat din Europa pentru un fotbal mai slab cotat?
Principiul meu este ca important e sa fii "in charge", cum zice englezul... Sa lucrezi. O iau ca pe o experienta în cariera mea, care îmi va prinde bine. Cât despre fotbalul mai slab cotat, e discutabil atât timp cât la Al Ain se investesc bani seriosi. Sincer sa fiu, m-a atras Champions League-ul lor, o competitie foarte, foarte puternica acolo.

Totusi, Europa e Europa, iar la un moment dat, dupa ce ati antrenat Steaua Bucuresti si Steaua Rosie Belgrad, toata lumea se astepta la un salt în marile campionate... De ce nu în Italia?
Stii cum e? Exact ce zici... Am antrenat la un nivel, am obtinut niste performante semnificative, zic eu, cu cele doua formatii de traditie din estul Europei. S-a ajuns astfel si la un nivel de salarizare sub care nu am vrut sa cobor. La un moment dat au fost tratative avansate cu Livorno, dar nu s-au finalizat. Tocmai pentru faptul ca aveam niste pretentii am refuzat din start variante din Serie B sau formatii fara cota. Exceptie a facut Gaziantep, care mi-a oferit un salariu bun, dar de la care am ales sa plec pentru ca standardul de performanta al turcilor era mai degraba limitat. Ajunsesera sa-mi spuna: "Acum suntem pe 10. E OK, Walter!". Asta nu mi-a convenit si am ales provocarea din Dubai.

Viata personala?
(îsi priveste dragastos sotia) Cu Raluca. In iunie sper sa avem timp sa ne casatorim si la biserica. O sa fac o nunta mare de tot. (râde) O sa chem toti manelistii... Dar stiti care e vestea cea mai tare?

???
Ma fac ortodox, ca sa ne putem casatori la o biserica aici. Am studiat obiceiurile si sper sa pot fi serios atunci când se înconjoara masa în biserica... Mi se pare ceva teribil de haios si râd de fiecare data când mai vad înregistrari.

"O sa tin cu Italia, ca sunt prieten cu Donadoni"

In februarie, mare meci mare. Amicalul Italia - România. Cu cine o sa tineti?
(se uita contrariat) Cu Italia, fireste... De fapt, e amical... Poate sa se termine 2-2. Dar nu, ca daca se termina asa, în Italia va fi scandal, iar voi va culcati pe o ureche în perspectiva "dublei" cu Olanda. In plus, sunt prieten cu Donadoni si nu vreau sa aiba probleme...

Cu Victor Piturca nu sunteti?
Nu am avut ocazia sa vorbim prea mult unul cu celalalt pentru a spune asta. Oricum, vreau din tot sufletul ca România sa ajunga iar la turneele finale...

V-ati mai întoarce sa antrenati în România?
Nu stiu. Acum vreau sa ramân la Dubai o perioada mai lunga. Consider ca un ciclu normal pentru un antrenor la o echipa este de doi-trei ani. Dupa... cine stie?

Fotbalul italian a trecut printr-un scandal imens pentru a se curata. E nevoie si în România de un "Calciopoli"?
Scandalul nu face bine nimanui... Oricum însa, trebuie ca si în fotbalul românesc sa se înceteze cu fel si fel de practici. E un pas înainte faptul ca s-a interzis premierea echipelor adverse. Asta si înca un lucru nu am putut sub niciun chip sa înteleg la voi.

Care este celalalt?
In momentul în care spui ca ai terminat-o cu un om, dupa ce te-a jignit, pai ai terminat-o. In România azi se jignesc unul pe altul la televizor, iar mâine se pupa pe stadion! Asta depaseste puterea mea de întelegere! &#162;

"Am fost deschizator de drum în fotbalul românesc!"

Ati spus ca nu ati vrut sa plecati de la Steaua si ca altii v-au fortat. I-ati iertat?
Am spus mai devreme... Am o vârsta, am trecut prin atâtea. Ce a fost, a fost. Nu mai conteaza.

S-a speculat faptul ca ati fost îndepartat tocmai pentru ca Steaua sa poata face aranjamente cu scopul de a fi sigura ca nu rateaza titlul...
(zâmbeste cu subînteles) In viata totul este posibil. Dar nu stiu, chiar nu stiu si nu vreau sa vorbesc.

Mai vorbiti cu cei de la Steaua?
Mai vorbesc si azi cu unii dintre jucatori, mai am melodia aceea care se cânta pe stadion, "Scooter Maria"... Nu pot sa ma rup de acea perioada frumoasa.

Dar cu oficialii stelisti?
Ca sa fiu sincer, în ultimul timp mai rar.

A fost Steaua Bucuresti vârful carierei dumneavoastra ca antrenor pâna acum?
La egalitate cu "dubla" obtinuta cu Steaua Rosie. Aici a fost altceva. Am satisfactia ca am fost un deschizator de drumuri... Ceea ce s-a întâmplat cu Nationalul, care a trecut dupa ani buni mai mult de doua tururi în cupele europene, dar mai ales cu Steaua, când am eliminat Valencia, dupa ce ne calificaseram în primavara europeana, ramâne ceva memorabil.

Se fac paralele între "dubla" cu Valencia de atunci si cea cu Sevilla...
Greu de spus... Parca e mai greu acum. Valencia era într-o forma mai slaba decât este Sevilla azi. Atunci a contat mult si faptul ca am jucat returul la Bucuresti. Nu e imposibil s-o elimine, dar e greu, mai ales ca nu joaca Dica. Eu le tin pumnii!

Reamintiti-le stelistilor ce le-ati spus înainte sa scoateti detinatoarea Cupei UEFA si a Supercupei acum doi ani.
(râde) Mai sunt jucatori în lot care îsi pot aminti ca le-am repetat în permanenta: "Jucati cu inima si ne vom califica!". Nu stiu... A fost ceva, am simtit ca ne calificam. I-am zis lui MM, când eram în cantonament la Napoli, sa mearga sa vada Dinamo Kiev cu Villarreal, ca pe Valencia o scoatem... Toata saptamâna de dinaintea meciului, la sfârsitul antrenamentului încheiam cu lovituri de la 11 metri. Am stiut c-o scoatem. Pur si simplu. Stiti care a fost marele secret? Forta vestiarului... Era o atmosfera senzationala la Steaua.

Acum credeti ca mai e la fel?
Nu am de unde sa stiu. Nu mai e treaba mea sa spun cum e în vestiarul Stelei.

Ros-albastrii se accidenteaza pe banda rulanta. De ce?
In afara de Oprita, care a suferit acea lovitura urâta în meci, nu stiu ce sa spun... E suspect cum cad unul dupa altul. Dar, repet, nefiind acolo, nu pot sa ma pronunt. Oricum, pentru a face o gluma amara, am vorbit zilele trecute cu doctorul Nanni de la Bologna si i-am zis ca trebuie sa-mi dea procent la câti stelisti au fost la el la clinica, pentru ca primul contact cu Isokinetic a fost pe când eram eu în Ghencea...

georgemp
25th January 2007, 22:19
Marin Duna a fost instalat secundul lui Constantin Carstea la Dacia Mioveni

Marin Duna a fost instalat secundul lui Constantin Cîrstea la divizionara secunda Dacia Mioveni. Fostul jucator si antrenor al lui FC National a semnat o întelegere de principiu pâna în vara putîndu-si prelungi contractul daca va dori si pentru sezonul viitor.

Duna a venit la Mioveni cerut în mod expres de Cirstea, care l-ar fi dorit drept colaborator si la Gloria Bistrita. Duna a fost prezentat oficial lotului din care face parte si targovisteanul Adrian Oprea la reluarea antrenamentelor galben-verzilor, desfasurata saptamâna trecuta. Dacia a încheiat turul pe locul doi, având ca obiectiv promovarea în prima Liga.

Ziarul Dâmbovița

Bancaru
26th January 2007, 11:47
Misto! Stiti care va fi prima achizitie? Petrus Manta. Carstea nu il vrea si pe Vladoiu?

be@
26th January 2007, 23:43
Ha ha ha. Si am auzit ca pe langa Manta, ar mai vrea sa-i aduca si pe Mozacu, impreuna cu Bundea. :D

be@
28th January 2007, 09:28
Se pare ca Sergiulica e in mare forma. Pacat ca n-are Pitzi un ochi si pentru el... Si in plus, Sergiu nu e Ogararu, ca sa planga toata presa dupa el...

alexmanta
28th January 2007, 12:49
Adrian Constantinescu

miril
28th January 2007, 12:58
Dumnezeu sa-l odihnesca!

Bancaru
28th January 2007, 20:30
Nu inteleg de ce, macar in lotul largit sa ii includa. Dar nu au loc de Mu Two si Mary Kaa. Cand vorbeam la plural ma refeream si la Vladut, care a aparat si el o vreme culorile bleu-albastre.

Bancaru
31st January 2007, 20:45
'ga-mi-aj!!! Iata ce face Duna:

Cătălin Liță, în liga a doua, la Dacia Mioveni


Fostul capitan al Nationalului pe vremea când bancarii jucau în Cupa UEFA, Catalin Lita, este în tratative cu divizionara secunda argeseana Dacia Mioveni.

Mijlocasul a venit astăzi sub comanda lui Constantin Cârstea în cantonamentul de la Sinaia dorind sa puna umarul la promovarea echipei în prima liga. Lita este liber de contract si a mai jucat pâna acum la Progresul, FC National, Steaua, MTK, Apollon Limasol, Petrolul uiltima oara evoluând pentru Khazar Lankaran în liga a doua rusa.


www.prosport.ro

Eu zic ca mai mergea la noi doi ani cel putin. Bine ca stam cu **lă beata de Ivan in teren sau Raououaul Costin.

Platanu
31st January 2007, 20:46
Vai de mama lui,ce-a ajuns Lita.
Pacat.....

itku
1st February 2007, 10:12
'ga-mi-aj!!! Iata ce face Duna
Ba pardon, iata ce face Iacov! Ca asa e frumos pentru jucatorii nostri emblematici, sa fie nevoiti sa-si incheie cariera pe la Metalul Plopeni, International Pitesti sau Dacia Mioveni.
Lasa ca e bine, poate promoveaza Mioveniul si ne cedeaza noua locul in caz de ...Doamne fereste!

the lion king
1st February 2007, 10:14
nu mai merge......s-a terminat cu vanzarile...voi nu aveti ma onoare?jucati si promovati si castigati RESPECTUL tuturor!!!!

itku
1st February 2007, 10:19
Lion, era doar o gluma, stiam si eu ca odata incheiata hibridizarea nu mai sunt necesare, deci nici admise astfel de procedee.

the lion king
1st February 2007, 10:23
interesant ce scrii la echipa favorita....:D

itku
1st February 2007, 10:30
Da' nu e echipa favorita, e ceea ce si-a zis in sinea lui Țăranul :D

miril
1st February 2007, 10:34
Nu-ti fa griji. Leule, noi nu suntem d-aia care sa intindem mana. Itku glumeste, bineinteles. Am fost noi si prin C iar acum miroase din nou a B si desfiintare dar noi tot progresisti ramanem. Puitini dar devotati pana la capat.
Noi am fost victime ale sistemului cooperatisto********, altii nu.

the lion king
1st February 2007, 10:36
sa luati si steaua si dinamo cu voi.......daca Doamne fereste se intampla sa....

Bancaru
1st February 2007, 12:23
Nu stiu ce face Iacov, dar vad ca nici Lita nu e dispus sa vina. Cand a fost sa vrea sa plece la bani multi, l-a lasat, nu? Acum...

miril
1st February 2007, 12:33
Nu cu Lita scapam de retrogradare, zic eu.

Bancaru
1st February 2007, 12:34
Cu Liță si cu siguranță.

miril
1st February 2007, 12:34
Curent sa fie.

Bancaru
1st February 2007, 12:38
Da. Hahahahahaa... Daca mai era si Sârma... Acum e la Steaua. Sa incercam sa ne multumim cu ce avem. Intre timp iata si la Stanev:

STANEV IL ATACA DUR PE IACOV
"Ca in Bulgaria"
Sport Total: Cu ce intentii ai revenit in Romania?

Radostin Stanev: Vreau sa plec de la FC National, dar, din pacate, nu pot. M-am lovit de niste chestii care doar in Romania si in Bulgaria se pot intimpla. Domnul Iacov s-a purtat foarte urit cu mine si nu ma asteptam la asta. Sint foarte suparat.

Mai concret, ce s-a intimplat?
Nu sint lasat sa plec. Nu am nici o pretentie financiara, doar vreau sa plec. Nu vreau sa stau pina la vara si sa cistig nemeritat niste bani fara sa ajut echipa. Dar domnul Iacov nu este de acord cu nici una dintre variante, si de aici au inceput problemele.

Te-a amenintat cu suspendarea?
M-a amenintat cu mai multe lucruri. Marea mea greseala e ca am acceptat sa ma intilnesc singur cu el. Ultima data am fost reprezentat de fratii Becali, si presedintele nostru se purta foarte cuminte. Acum am fost singur si nu mai contenea cu jignirile la adresa lor. Sint sigur ca de fata cu ei nu ar fi avut curajul sa spuna acele vorbe. Concluzia lui a fost ca el poate sa faca orice, adica sa ma suspende dupa bunul lui plac.

In aceste conditii, ce vei face?
Stiu doar ca nu pot fi suspendat atita timp cit am acte medicale care dovedesc ca nu ma pot antrena. Eu vreau doar sa fiu lasat sa ma duc acasa, la Varna, sa ma refac. Dupa aceea, as vrea sa imi gasesc un nou contract, pentru ca am 30 de ani, timpul nu ma mai asteapta. Am o familie de intre- tinut si nu pot rata ceea ce poate fi ultima mea sansa.

Nu e caz singular
In vara anului trecut, Michael Thwaite a fost exilat la echipa a doua a clubului, dupa ce s-a aflat ca urma sa plece la Wisla Cracovia, liber de contract. Fotbalistii australieni Shroj si Abiodun au reclamat despagubiri financiare de un milion de euro, dupa ce FC National a refuzat sa ii declare liberi de contract. Procesul celor doi a trecut pe la toate instantele fotbalistice posibile din Romania si ale UEFA

www.spt.ro

Eu astept si dreptul la replica. Ce magari. Cica i-a injurat pe fratii Becali. Ce imbecilitati.

miril
1st February 2007, 12:41
Am refuzat sa-l postez pentru ca este scris intr-un singur...sens.

Bancaru
1st February 2007, 16:50
Bai, aici la noi s-a impamantenit mentalitatea de tarla. Vii si pleci cand ti se scoala berlengherul. Daca dimineata e pe stanga, vii. Daca e pe dreapta, pleci. Daca e in sus il injuri pe Iacov. Daca nu o gasesti de frig... il injuri pe Iacov. Daca nu ai... e antrenorul prost.

miril
9th March 2007, 08:58
Sunt curios cum va reactiona Iacov la o decizie...definitiva. Sper sa inteleaga importanta trasferarii imediate de...bani.

Stanev, 28.000 $ despagubiri Libertatea

Dupa ce clubul FC National a decis sa ii rezilieze unilateral contractul portarului bulgar Radostin Stanev, impresarul acestuia s-a adresat celor de la FIFA. In urma memoriului depus, forumul european a hotarat ca gruparea din “Parcul cu Platani” sa-i plateasca despagubiri goalkeeperului de nu mai putin de 28.000 de dolari, asta pana la data de 22 martie

Bancaru
9th March 2007, 10:42
Cred ca este constient ca cei 28 000 pot aduce mult mai multi bani.

miril
14th March 2007, 08:51
Din Libertatea:

UEFA cere alte explicatii

Dupa ce le-a dat peste nas cu palmaresul, UEFA a mai trimis o scrisoare pe adresa FRF, prin care cere explicatii pentru schimbarea verdictului in cazul Srhoj si Abiodun, fotbalisti plecati de la FC National la Poli in conditii pe care forul continental le considera ”neregulamentare”.

miril
17th March 2007, 17:34
Un amanunt interesant dintr-un articol despre Cristiano Bergodi in SPT:

Anul trecut, când era la National, Bergodi s-a mai confruntat cu un caz similar. Griffiths, Shroj si Abiodun au tras chiulul la un antrenament condus de secunzii italianului, iar acesta a decis sa-i tina rezerve la proxima partida, cea cu Gloria. Masura a dat roade, cei trei, intrati în repriza secunda a acelei partide, având o contributie decisiva la obtinerea victoriei. A fost 2-0, rezultat pe care Bergodi si l-ar dori si azi în favoarea echipei sale.

miril
5th April 2007, 10:25
A revenit Lincar GSP

După ce nu s-a mai prezentat timp de două săptămîni la antrenamente, ieri mijlocașul Eric Lincar s-a întors în Cotroceni. "Se pregătește separat pentru a se menține în formă, dar nu mai face parte din lot. Este liber să-și caute echipă dacă vrea să plece, dar viitoarea formație va trebui să plăteasă o anumită sumă pentru transferul său", a explicat directorul sportiv Mihai Ionescu. (Corina Marinaș)

Bancaru
5th April 2007, 11:22
Sa-l fut in gura! S-ar putea sa mai vedeti la mine astfel de iesiri. Un mitocan. Sa se antreneze in Herastrau, de ce sa plateasca clubul apa pe care o consuma la dus, gazonul pe care il strica, sa ii spele tanti Marioara echipamentul si mai stiu eu de cate ori aprinde lumina...

miril
11th April 2007, 13:18
Sa te vedem acum! De fapt nu numai Bancaru trebuie sa aibe gura sloboda:

Chiacu: "Dolha e îngerul Wislei!"
de Sergiu Petre

Titular indiscutabil al naționalei de tineret a României, Hristu Chiacu a fost uitat de antrenorul din Cracovia pe banca de rezerve și nu știe dacă vrea să mai rămână în Polonia

Nepot al fostului impresar Giovani Becali, Hristu Chiacu s-a transferat de la FC Național la Wisla la începutul acestui sezon, după ce a ratat un transfer la Dinamo. E titular la tineretul României, însă la Wisla lucrurile stau altfel. A fost dorit la polonezi de Dan Petrescu, care și-a dat demisia ulterior după neînțelegeri cu patronul grupării din Cracovia. Noul antrenor, Dragomir Okuka, îl ignoră și fostul "bancar" nu știe dacă vrea să mai continue la Wisla. Chiacu mărturisește că a rămas cu satisfacția de a fi marcat unicul gol al meciului câștigat de polonezi cu FC Sevilla (1-0), la centenarul clubului din Cracovia, acum pe locul 5, la 10 puncte de liderul Belchatow.

- Care e situația la Wisla?
- M-am adaptat destul de greu. Cât a fost Petrescu antrenor a fost ok, dar după ce a plecat a fost mai dificil. Am jucat mai puțin, m-am și accidentat și când am revenit puteam să fac orice și tot nu prindeam prima echipă. Mi s-a spus că o să joc, dar sunt evitat de fiecare dată. În funcție de ce se întâmplă în următoarea perioadă, voi decide dacă rămân aici.


- Cum e fotbalul polonez?
- E un campionat mult mai dur, bazat pe forță și pe contact fizic. Se aleargă foarte mult. Sincer să fiu, nu mă așteptam. Polonezii aleargă și în ultimul minut, de parcă meciul de-abia a început. De exemplu, am jucat de curând un meci cu echipa a doua și am fost șocat. Țin minte, când eram la a doua echipă a lui Dinamo și jucam meciuri cu prima echipă, ni se cerea, în primul rând, să nu accidentăm jucătorii. Aici parcă e invers. Au intrat la noi de parcă voiau să ne "rupă"!

- Se compară cu fotbalul din România?
- Valoric suntem peste ei, ceva mai tehnici. Ei nu prea știu să joace cu mingea. Presupun că astea sunt metodele lor. Și când era Petrescu antrenor, făceam cantonamente de-ți venea să te lași de fotbal.

- De ce s-a despărțit Dan Petrescu de Wisla?
- Petrescu s-a certat cu patronul pentru că nu primea bani pentru transferuri. Au venit numai jucători liberi de contract, iar Petrescu a alcătuit o listă de trei-patru jucători pe care și-i dorea, care costau cam trei milioane. Patronul nu a vrut să dea bani și, sincer să fiu, tare mi-e că nu mai prindem locul cinci.

- Dolha și Thwaite cum se descurcă?
- Dintre toți, Dolha se descurcă mai bine, a reușit să învețe ceva poloneză. Îi merge foarte bine acum, chiar a terminat pe locul doi în sondajul pentru cel mai bun portar din Polonia. A făcut un meci senzațional la meciul de centenar, cu FC Sevilla, și de atunci nimeni nu l-a mai scos din poartă. A ajutat echipa în momente foarte grele. Se poate spune că e îngerul Wislei. Cu Thwaite mă știam de la FC Național și mă înțeleg foarte bine. Și lui i-a fost greu, pentru că a fost multă vreme suspendat după scandalul cu Iacov. Nici nu vrea să mai audă de România după ce i-a făcut Iacov.

- La amicalul cu FC Sevilla ai dat un gol istoric pentru echipa ta.
- Nu a fost un gol tocmai spectaculos, dar sunt mândru de reușită, pentru că are o valoare simbolică. Centenarul vine o singură dată.

- Te aștepți să fii chemat la naționala mare?
- Dacă joc și sunt alți jucători care nu confirmă, poate primesc o șansă. Să mă ia Pițurcă, cum l-a luat pe Cociș, să mă încerce la un joc.

- FC Național e aproape de retrogradare.
- Tot răul vine din cauza lui Constantin Iacov. Nu înțeleg ce vrea, de se ceartă cu toată lumea. Cât a fost Gino Iorgulescu era pace și liniște, ne vedeam de treabă. Acum e dezastru!

Bancaru
11th April 2007, 13:37
Lui nu ii mai zic nimic. Spune de la sine. Adica FIFA spune ca Iacov are dreptate in cazul lui, Iacov il lasa sa joace unde vrea el. Sa vina la Dinamo sa vedem cine il mai baga (si unde?) ca, daca nu a aflat, unchi-su nu mai e la echipa.

miril
11th April 2007, 20:03
Un articol-interviu, mai vechi, cu favoritul meu, dupa Mateianu, iubitul:

Dudu Georgescu

„Nu mi-am inchipuit niciodata ca o sa-mi fie atat de dor de tara. Este un dor imposibil de explicat in cuvinte. Mistuitor”

Reintors in tara dupa o lunga perioada canadiana,celebra „gheata de aur” a fotbalului romanesc, Dudu Georgescu, spera ca „patria mama” sa-si aduca aminte de el
Fara nici o indoiala, Dudu Georgescu este unul dintre cei mai mari fotbalisti pe care i-a avut vreodata Romania. Cu totii ii stim numele, dar doar cei de varsta a doua si-l aduc aminte in focul jocului, plutind pe teren, dand acele neuitate goluri cu capul. Putin rata Dudu Georgescu in fata portii, tocmai de aceea a fost de patru ori consecutiv golgheter al Romaniei (1975-1978) si a obtinut de doua ori Gheata de Aur a Europei (sezoanele 1974-1975, 1976-1977). Faima si aprecierea lui sunt internationale, dar exista un nume de care Dudu Georgescu este legat prin fir de aur: Dinamo Bucuresti. Aici a stralucit luptatorul, modestul, delicatul, talentatul Dudu Georgescu, aici s-a creat in anii ‘70 o echipa unica, o echipa de talente, dar si de oameni adevarati: Mircea Lucescu, Cornel Dinu, Radu Nunweiller, Florin Cheran, Florea Dumitrache...
Intors recent dintr-o Canada prea rece pentru sufletul lui romanesc, dornic sa-si regaseasca locul in familia sportului caruia i-a adus stralucire, Dudu Georgescu s-a oferit sa ne fie calauza prin amintiri.

Amintiri cu ciocolata

- Domnule Dudu Georgescu, am sa incep printr-o invitatie la melancolie. Va rog sa va aduceti aminte de copilul Dudu Georgescu si sa ne faceti si noua cunostinta cu el...
- Il vad alergand pe acest copil, il vad alergand neincetat pe maidan, dupa o minge invechita. Abia astepta sa se faca sambata ca sa poata tabaci cele doua terenuri de prin zona Tineretului, locul copilariei mele bucurestene. Acolo mi-am facut eu ucenicia in ale fotbalului. Fratele meu, care este mai mare, a fost primul care a intrezarit in mine cateva calitati ale unui jucator de fotbal: aveam o detenta buna, ma angajam permanent in un-doi-uri, adica nu aveam deloc tendinta de a tine mingea, dadeam pase precise, aveam de mic o buna viziune a jocului. Cred ca am pastrat aceste calitati pe toata durata carierei mele, bineinteles, dezvoltandu-le. Tot fratele meu m-a inscris pe la 12, 13 ani la Clubul Progresul Bucuresti. Am fost selectionat din prima si asa au inceput satisfactiile primelor victorii, dar si o munca extraordinara, antrenamente dure. Tin minte si acum nelipsita recompensa de la finalul fiecarui joc pentru care mai, mai ca ne bateam: ciocolata. Era ciocolata saracacioasa a acelor vremuri, dar ce buna ni se parea!... Delicioasa. Apoi a inceput adevarata mea cariera, am trecut la echipa de tineret de la Progresul, apoi la cea de seniori. Lumea a inceput sa auda de mine, iar dupa un sezon, 1972-1973, la C.S.M. Resita, am ajuns la Dinamo.
- Dinamo Bucuresti! O echipa mare, inegalabila, mustind de talente... Cum era atmosfera la club pe atunci, ce emotii va leaga de acele vremuri?
- Ce vremuri extraordinare!... In 1973, am avut onoarea sa vin la Dinamo, unde i-am gasit pe Lucescu, Dinu, Florea Dumitrache, Cheran, Popa, portarul Mircea Constantinescu... Ce mai, nume grele in intreaga istorie a acestui club atat de drag mie. Se juca pe atunci la Dinamo un fotbal de vis. Din 90 de minute, 75 de minute mingea era la Dinamo. Adversarii erau foarte multumiti daca pierdeau numai cu 2-0. Se juca foarte frumos, deschis, cu drag si cu multe satisfactii. Insa acele realizari se implineau dupa o munca titanica, o dedicatie si un sacrificiu pe care putin le mai remarc astazi in fotbal. Bunaoara, eu dupa fiecare antrenament ramaneam cu Mircea Lucescu, cu Radu Nunweiller sau chiar cu fundasii, si faceam inca o ora de „joaca”, sa-i zic asa, adica faceam ceea ce ne placea cel mai mult: dadeam goluri. Repetam neincetat centrari, suturi la poarta; toate aceste tehnici de joc devenisera un automatism. Mircea pleca de la treizeci de metri cu mingea la picior, imi centra, iar eu ajunsesem de-i spuneam: „Bara!”. Si bara dadeam. Din zece mingi, daca voiam, dadeam opt in bara. Atat de bine simteam mingea. Lucescu chiar glumea la un moment dat si-mi spunea: „Vezi sa nu te obisnuiesti asa, nu cumva sa dai bara si-n meciuri!...”. Ne intelegeam atat de bine, ca deja din preluare, din alergarea pe care o facea cu mingea, eu simteam unde trebuia sa ma duc: la coltul lung sau scurt. Astazi, foarte rar se poate observa o astfel de intelegere in teren, atacantii nu se mai sacrifica. Sa dai un gol la coltul scurt, de exemplu, inseamna pur si simplu sa te „bati” in careu, sa ai viteza, sa „iei fata” adversarului. Bineinteles ca aceasta batalie implica si multe accidentari, nu degeaba eu am doua operatii la umarul stang, o fractura de arcada, meniscurile de la ambele picioare scoase, o fractura de peroneu la stangul, nu va mai spun de cate ori am avut gleznele in ghips. Parca as fi mitraliat, trecut prin razboi. Ei bine, am vazut in prezent atacanti care ies de pe teren si nu au nici macar tricoul transpirat. Or, asta spune multe. Jucatorii parca nu mai privesc cu responsabilitate locul pe care-l primesc intr-o echipa, loc care ar trebui sa fie o onoare pentru ei. Cred ca si averile care sunt puse in cauza in fotbalul de astazi schimba mult din placerea propriu-zisa a jocului. Eu am avut glorie, nu zic nu, dar glorie cu burta goala. Bineinteles ca acum imi doresc sa ma fi nascut si eu ceva mai tarziu si sa beneficiez la randul meu de contractele acestea pe sume exorbitante, dar parca ceva nu este in regula cand se joaca pe atatia bani.

Aur sters

- Cum se face, totusi, ca lui Dudu Georgescu, un nume de aur in istoria lui Dinamo, nu i s-a gasit inca un loc in acest club?
- Ati atins o coarda sensibila. E, intr-adevar, ciudat si dureros ca unui jucator cu un trecut profesional ca al meu sa nu i se gaseasca un loc intr-o echipa. Si aici ma refer la echipa ca la marea familie pentru care respectivul jucator si-a dat sudoarea si talentul ani de-a randul, o familie la gloria careia a contribuit substantial. Iar eu am facut multe pentru Dinamo. Discutii au fost si ele multe; chiar si in aceste momente sunt in negocieri. Ele se prelungesc de aproape doua luni. Bineinteles ca eu mai am si alte oferte, dar mi-as dori mult sa revin la Dinamo. Ma deranjeaza cand unii dintre fostii jucatori, dintre fostii mei colegi ajunsi in clubul la care au activat pun bete-n roate daca mai vrea sa vina si altul. Unii nu prea sunt cu inima deschisa. Acum este fiecare pentru el, parca prietenie n-ar mai exista, parca n-am fi facut candva parte din aceeasi „familie”...
- Are plecarea dvs. in Canada vreo legatura cu incercarile acestea dificile de a va gasi un loc in fotbalul romanesc?
- Fiecare emigrant are istoria lui, motivele lui. Al meu a fost sa-mi iau cetatenia canadiana. Imediat ce am obtinut-o, m-am intors in Romania. Canada este foarte departe, fiul meu a ramas in tara, nu a vrut nici o clipa sa emigreze, restul familiei este tot in Romania. Canada este o tara foarte rece, si la propriu, si la figurat. Desi apreciez civilizatia occidentala, nu prea-mi place, nu ma regasesc acolo. Totusi, m-am descurcat de-ajuns de bine, mi-am deschis o scoala de fotbal, am predat si pentru comunitatea romaneasca, dar am dat si meditatii private, am antrenat chiar si jucatori ai lotului olimpic al Canadei. Deci, nu m-am rupt nici o clipa de fotbal, dar acolo acest sport nu este in top, iarna vine repede si fug toti pe terenurile de hochei, sportul national in tara frunzei de artar.

Zana cea frumoasa si buna

- In tot acest zbucium - fotbal, cariera, emigrare - se pare ca exista un capitol in viata dvs. in care linistea si fericirea au triumfat: casnicia...
- Asa este. Multumesc lui Dumnezeu, am o casnicie minunata, eu si sotia mea suntem de 32 de ani impreuna, avem un baiat, Dudu Georgescu Jr., care are 31 de ani. Cum sa nu fii fericit!... Dar eu am avut si norocul sa fiu inteles de Marina, sotia mea, in pasiunea pentru fotbal, m-a asteptat cu rabdare din interminabilele cantonamente. Si mie imi venea cateodata sa urlu de dorul ei. Dar ea a fost si este o femeie foarte puternica, foarte luptatoare, a stiut sa-mi fie sprijin, m-a inteles, s-a ocupat extraordinar de fiul nostru, care a invatat mereu bine. A terminat ASE-ul, acum lucreaza la Banca Franco-Romana, dar este si observator sportiv. Eu il iubesc foarte mult si sunt mandru de el in tot ce face. Trebuie sa va spun ca in acesti patru ani canadieni, eu si sotia mea am avut, cred, pentru prima data ragazul sa ne petrecem timpul numai noi doi, sa mai mergem la un film, la o plimbare. Avem si patru catei, pe care-i iubim extrem de mult. Nu ne mai dam randul la mangaiat si dezmierdat. E foarte placut sa ai in jurul tau aceste suflete pure, ele aduc plusul de armonie intr-o casa, intr-o familie. Si in Canada am avut un catel, pe care ni l-am adus tocmai din Egipt. Secretul unei casnicii fericite? Increderea reciproca, libertatea consimtita, intelegerea si rabdarea. Cred ca aceste lucruri fac o familie indestructibila.
- Domnule Georgescu, ca un observator avizat, dar totusi detasat de „nebunia” din fotbalul romanesc, vreti sa ne faceti o analiza rece a ceea ce credeti ca inseamna acest sport acum in Romania?
- La nivel de echipa nationala sunt foarte multi specialisti. Atat de multi, ca nu mai e loc de jucatori (rade). Sanse de calificare la Campionatul Mondial mai sunt, chiar si dupa un meci slab, cum a fost cel cu Cehia. Sa fiu sincer, eu cred ca sunt multi jucatori romani in fotbalul de azi care nu au valoare. Ei joaca la echipe de renume, dar valoarea lor este indoielnica. Jucatorii de astazi au mult tupeu, dar nu pe teren, ci in afara lui. Au tupeu doar in declaratii. O alta problema ar fi grupele de copii si juniori. Din cate am vazut si auzit de la revenirea mea in tara, se gasesc greu copii intr-adevar talentati. Nu mai merge nimeni printre blocuri, pe maidane, putini mai au flerul de a descoperi talentele acolo. Exista, de asemenea, prea putini jucatori descoperiti si crescuti de cluburi. Si chiar daca rasare unul la cate un club mai modest, bineinteles ca se va duce la Steaua sau Dinamo, pentru un contract de, sa zicem, 500.000 de dolari. Cam asta e politica la noi: cluburile puternice „vaneaza” fotbalisti talentati, gata formati la alte cluburi, or eu nu cred ca asta trebuie sa fie singura politica de ridicare a talentelor. Educatia unui tanar fotbalist se face si prin atasamentul si dragostea pe care el o are pentru un anumit club. Avem nevoie de slefuitori de talente, de antrenori-psihologi, cum e Mircea Lucescu. El este in primul rand un foarte bun psiholog si apoi unul dintre marii antrenori ai lumii. In orice domeniu, cel mai greu este sa lucrezi cu oamenii, iar Mircea stie foarte bine cat de important este sa cunosti caracterul fiecarui jucator dintr-o echipa. Tocmai de aceea a fost capabil sa ridice foarte multi jucatori. Eu il apreciez foarte mult pentru lucrul acesta. Stie sa vorbeasca cu jucatorii, stie sa ceara jucatorilor ce trebuie.
Am mai observat ceva in ultimul timp. Toate ziarele sunt pline de declaratii ale fotbalistilor; multe, enorm de multe promisiuni neimplinite. Multe promisiuni la ziar, putine fapte in teren. Intr-adevar, presiunea presei este mare, presiunea suporterilor este mare, dar totusi, ar trebui sa fie mai putine promisiuni si mai multe victorii. Si inca ceva: exista mult prea multe rivalitati. Rivalitatea a luat la noi o intorsatura pe care eu nu o inteleg: s-a ajuns ca o echipa sa-si doreasca cu ardoare ca rivala ei sa piarda in cupele europene. Este stupid. Cum sa-si doreasca, de exemplu, Dinamo, ca Steaua sa piarda in Cupa UEFA?! Suntem cu totii romani, exista niste limite si in aceasta rivalitate. E ca si cum ne-am pierde patriotismul. In treacat fie spus: eu nu mi-am imaginat niciodata ca o sa-mi fie atat de dor de tara. Este un dor imposibil de explicat in cuvinte. Mistuitor. Iar aici, in tara ta, sa te bucuri de raul celuilalt?! Poate ca sunt eu facut din alt aluat... Pe vremea mea, dupa meci, ne luam familiile, eu, Lucescu, Cheran, Puiu Iordanescu, si mergeam in Herastrau la o bere. Ce conta ca Puiu era de la Steaua?! Eram prieteni.
- O ultima intrebare: daca se intampla sa nu reusiti sa va gasiti acel „loc” de care vorbeam mai devreme, ce-o sa faceti? Va veti intoarce in Canada?
- Nu. Am sa lupt si am sa reusesc.

krapulax
15th April 2007, 13:21
vesti neplacute
A murit fostul internațional Caricaș
Pe prima scenă a fotbalului românesc a jucat pentru Casa Armatei Cîmpulung Moldovenesc (1952-53), C.C.A. București (1953-55), Progresul Oradea (1955-56) și Progresul București (1956-64). Alexandru Caricaș a fost considerat de către specialiști ca un fotbalist complet, care s-a remarcat atît ca atacant, cît și ca apărător. A îmbrăcat tricoul primei reprezentative de cinci ori și de patru ori pe cel al selecționate olimpice. A cîștigat de trei ori Cupa României, cu C.C.A. (1955), cu Progresul Oradea (1956) și cu Progresul București (1960). A fost antrenor și maestru al sportului.

Platanu
15th April 2007, 13:47
Dumnezeu sa-l odihneasca!

miril
15th April 2007, 15:03
Dumnezeu sa-l odihneasca!

Bancaru
30th April 2007, 17:27
Zice gesepe ca azi Olah pe numele lui, Adrian dupa prenume, a implinit 26 de ani. Si cand te gandesti ca aplecat de la noi in floarea varstei, la 22 sau 23...
La multi ani, Adita!

miril
30th April 2007, 18:16
La multi ani! Aerul de Timisoara nu prieste la multi si aici nu-i vorba de...ani.

georgemp
20th May 2007, 12:52
Bundea face istorie în Israel
http://www4.prosport.ro/usr/imagini/0-44002-bundeazeno.jpg
Zeno Bundea (dreapta), pe cand apara culorile Nationalului


In penultima etapa a campionatului din Israel, Maccabi Netanya, formatie la care activeaza românul Zeno Bundea, si-a asigurat pentru prima data în istoria clubului calificarea în Cupa UEFA, dupa victoria cu 2-1 de aseara, în fata celor de la Hac Ramat Gan.
Netanya are 54 de puncte si ocupa locul 3, la egalitate de puncte cu locul secund, Maccabi Tel Aviv, însa gruparea din capitala Israelului are un joc mai putin. “Este o bucurie de nedescris la noi în orasel. Ne-au dezbracat suporterii de tricouri, am cântat si am petrecut pâna dimineata performanta istorica obtinuta pentru orasul Netanya. Am fost foarte apreciat de fani dar si de club, dovada ca mi s-a propus prelungirea contractului. Niciodata n-am prins un sezon atât de bun, intrând la un moment dat si în vederile celor de la Glasgow Rangers. Cred ca o calificare în grupele Cupei UEFA ar fi ceva senzational”, a declarat Zeno Bundea, care a evoluat în toate meciurile de când s-a transferat la Netanya, cu exceptia unuia singur, când a fost accidentat.

Referitor la fosta sa echipa, FC National, mijlocasul în vârsta de 29 de ani considera ca Marin Duna a fost principalul artizan al retrogradarii: “Duna nu avea nicio treaba cu fotbalul, a facut praf echipa, i-a dat afara pe cei mai buni si Nationalul a intrat în vrie”. Pe de alta parte, Zeno este încântat de evolutiile Universitatii Craiova, sustinând ca nu a pierdut niciun meci al gruparii la care s-a simtit cel ma bine. “Ma bucur enorm pentru Universitatea Craiova. Tineti minte ca atunci când am plecat si echipa era retrogradata am spus ca mi-as dori ca în maxim trei ani Stiinta sa joace în cupele europene. Craiova a promovat, are un lot tânar si de perspectiva, iar prin transferurile lui Prepelita si Tanasa Craiova poate încurca granzii din Capitala. Felicitari celor de acolo pentru ce au facut la echipa”, a conchis Zeno Bundea.
Sursa: Prosport.

miril
10th July 2007, 12:43
Burca si FC National au pacalit-o pe Energie Cottbus Onlinesport

"Ii vom face lui Burca o investigatie medicala complexa in cursul zilei de astazi, dupa care il vom opera, cat de repede se poate, pentru a putea fi apt de joc in cel mai scurt timp", a declarat Tamke, care nu a precizat cat timp va lipsi Burca de pe teren..

Potrivit sursei citate, inflamatia peroneului a fost cauzata de o placuta de metal pe care medicii romani i-au introdus-o fotbalistului in picior in urma cu patru luni, in timpul unei alte interventii chirurgicale.

Ovidiu Burca a fost transferat in aceasta vara de la FC National la Energie Cottbus. In timpul cantonamentului de la Oberhof, cu noua sa echipa, Burca s-a plans de dureri puternice la peroneu, starea sa de sanatate inrautatindu-se in ultimele zile

Herc_Reloaded
10th July 2007, 12:49
Tot respectul pentru Onlinesport, dar stiri de genul acesta nu contribuie la crearea unei reputatii in domeniul jurnalistic. Si nu spun asta deoarece stirea se refera la Progresul. In goana continua dupa stiti soc, de multe ori sunt lansate muraturi la apa, pe post de salupe.

Cu exceptia transferarilor la divizia C, Avantul Prabusirea, in rest in lume se fac analize cind transferi un jucator. Iar o placuta de metal cred ca iese la orice scanare. Cie enu a facut o investigatie de 200 de euro, pentru un jucator pe care au platit.... 300,000 sau mai stiu eu, inseamna ca este un netot.

miril
10th July 2007, 12:57
Am vrut si eu sa spun ceva asemanator. Sunt convins ca nemtii stiau despre problema fotbalistului si si-au asumat riscul. Probabil ca nici Iacov nu-si va lua vreu My Yacht dupa acest transfer.

carlo
10th July 2007, 21:05
Am vrut si eu sa spun ceva asemanator. Sunt convins ca nemtii stiau despre problema fotbalistului si si-au asumat riscul. Probabil ca nici Iacov nu-si va lua vreu My Yacht dupa acest transfer.
Antrenorul de la Cottbus a declarat ca stia de problema lui Burca inca inainte de perfectionarea transferului!
Asta inseamna ca pentru Cottbus a fost un chilipir din moment ce au riscat,parerea mea.

Herc_Reloaded
11th July 2007, 08:16
Spusele lui Carlo imi intaresc convingerea ca stirea de pe Onlinesport este o bomba fasaita. Aveam alte pretentii, dar ma rog......

miril
18th July 2007, 12:45
La Chiajna cu Keca si Sabin Ilie.

Bancaru
18th July 2007, 15:16
Au ajuns la Chiajna? Chiar asa?

Bancaru
9th August 2007, 13:19
Ati vazut clasamentul Libertatea? Fostul portar zis si Bulalunga, sau Benis, varul lui Bula.

miril
9th August 2007, 13:29
Si-a intarit-o in Parcul cu Platani. Apropierea de Dragomir, bat-o vina. O vina de 30 de cm.

Bancaru
9th August 2007, 14:34
Mai da-l in ... chiar 30 ?!!! Era o replica de film: esti tripod! Acum astept clasamentul invers. Nu cu alea mai mici ci cu alea mai ... sa spun? Sa nu spun? Sa spun! ADANCI. Fiecare sabie cu teaca ei. Gata, ca am deviat.

miril
9th August 2007, 14:43
Si, totusi, grosimea conteaza, la nivelul olo-netului, ca sa fim in ton cu electronica moderna. Adancimea tine de groapa...Marianelor.

Bancaru
9th August 2007, 14:48
30 este de fapt impletita in 4, ca sa aiba o grosime cat de cat normala.

Platanu
21st September 2007, 10:50
Vedete la Chiajna: Florentin Dumitru și Lincar!

Formația pregătită de Ion “Liță” Dumitru, Concordia Chiajna, a izbutit ieri două transferuri de marcă. Foștii steliști Florentin Dumitru (foto) și Erik Lincar s-au înțeles deja cu conducerea echipei din Seria 1 a ligii
secunde, iar de astăzi se vor prezenta la antrenamente. Oficialii Chiajnei nu se opresc aici, fiind foarte aproape de a-l convinge și pe Nana Falemi să joace la Concordia.

gsp

Bancaru
21st September 2007, 12:30
Eu cred ca si Danut Lupu mai poate.

miril
21st September 2007, 13:19
De ce nu l-au luat si pe Denis Serban, ma intreb?

Herc_Reloaded
21st September 2007, 13:23
Denis era arvunit deja. Adica ploua, a trecut prin fata clubului, s-a adapostit sub usa de la intrare, tocmai ieseau Savu si cu Munteanu, care, vazandu-l, l-au luat inauntru si l-au pus antrenor.

Doamne, de ce ai dat atata ploaie????

Bancaru
21st September 2007, 15:49
Herc, stai linistit ca utea sa fie si soare. E o racoare sub platani. Eu zic ca tot raul spre bine. Acum stim la ce sa ne asteptam, adica, pe romaneste, **** promovare, iar Iacov a inceput sa cante swansong-ul. Personal o sa bau un vin cand se intoarce Gino. Kra****z, la intoarcerea lui Gino considera-te invitat la mine sa bem un vin. Si cine mai e prin tara, Bucuresti.