PDA

View Full Version : Etapa a paisprezecea: FC National - Dinamo



Bancaru
21st November 2005, 11:12
Duminica, 27 noiembrie 2005, la ora 20.15 (uau!! - se deschide nocturna) primim vizita cainilor. Noi nu mai suntem sperietorile de anul trecut. Ei au acelasi antrenor care pe langa faptul ca e pe craca, mai e si plin de dorinta de razbunare. Ar impusca 2 iepuri dintr-un foc: de pe craca trece si se apuca de trunchi si se si razbuna. La noi nu prea mai sunt jucatori care sa stie de ce vrea Andone razbunare. Meci greu. Ce facem?

miril
21st November 2005, 11:23
Nu mi place sa fiu muscat si nici sa ne mirosim sub coada. Mai avem doua meciuri grele si mi as dori sa terminam turul macar ca anul trecut, cu 25 de puncte.

be@
21st November 2005, 11:23
Iata ce declarie a facut Florentin Petre , dupa meciul pierdut cu FC Arges:"Trebuie sa mergem la National si sa facem tot posibilul sa batem, sa redevenim echipa care se sacrifica pentru fiecare minge."


:sleep: S-o creada el ca bat in Cotroceni !

Bancaru
21st November 2005, 11:26
E normal sa declare asta. In general, fotbalistii dupa un meci pierdut vad partea plina a paharului in meciul viitor. Asta de vazut. Ca de consumat o consuma imediat dupa meciul pierdut.
Eu sper sa batem. Chiar daca e pe primul loc, Dinamo nu mai rupa gura targului, dar trraditia nu ne este favorabila, atunci cand Dinamo se taraie. Putem sa o schimbam si trebuie sa o schimbam. Batem. Asa vreau sa cred.

alamar
21st November 2005, 11:50
In sfarsit, dupa o saptamana de pauza, din nou pe onlinesport.
Fratilor, nu sperati, credeti. BATEM PE DINAMO. Daca Bergodi este un antrenor adevarat il desfiinteaza pe papagalul de Andone.
HAAAAAAAAAAI PROGRESUUUUUUUUU'

miril
21st November 2005, 11:53
Sper sa nu patrunda coltii cainilor in...cizma lui Bergodi. HAI PROGRESUL!

Platanu
21st November 2005, 12:20
Totusi,daca pe Cotroceni ne-am chinuit cu Jiul,am luat bataie de la Arges si am batut la limita pe Otelul,ne va fi foarte greu sa "muscam" din ei.Sper sa facem un egal in Cotroceni si cu Poli Iasi.HAI PROGRESUL!

miril
21st November 2005, 12:22
Si totusi, nu vreau sa ne "mirosim pe sub coada" cu ei. Usch!!! HAI PROGRESUL!

Bancaru
21st November 2005, 12:50
Miril, decat sa ne muste de fund mai bine ne guduram unii la altii. Si mai bine muscam noi din ei. De vreo cateva ori. Doua?

miril
21st November 2005, 13:45
Avantaj noi, la muscaturi, cu alte cuvinte!

Baresi
21st November 2005, 14:08
sper sa castigam mai ales ca dinamo nu are fata de lider sau de campioana !!! in meciurile pe bune se vede care e valoarea javrealor: vezi meciurile: herenveen,sofia,arges,jiul,steaua etc. Sunt meciuri care s-au jucat pe viata si pe moarte si care arat valoare blatistilor astora!!!! sper sa se intoarca acasa cu coada intre picioare!!!!!!!

Bancaru
21st November 2005, 15:40
Nici noi nu avem o forma de invidiat. Ma intreb daca locul pe care il ocupam nu este cel real. Trebuie sa dovedim ca nu e asa. E drept ca nu s-au facut investitii iar politica de racolare a batranilor la un moment dat o sa dea faliment. Sa nu uitam ca inainte tot mai aduceam jucatori din pepiniera ...

krapulax
21st November 2005, 15:50
ce sansa am putea avea in fata unei superechipe? aproximativ nici una. o sa merg totusi la meci, poate, cine stie....un 0-0...?

alamar
21st November 2005, 16:03
ce sansa am putea avea in fata unei superechipe? aproximativ nici una. o sa merg totusi la meci, poate, cine stie....un 0-0...?

Oau! Duminica jucam cumva cu Barcelona si eu nu am aflat? Krapi draga sa ne mentinem simtul masurii in niste limite rezonabile.
P.S. Sincer sper ca ai glumit cu "superechipa".

krapulax
21st November 2005, 17:01
nu jucam cu barcelona, dar cred că micuţul petre, tamaş, niculescu, zică, brattu şi mai ales pleşan ar putea fi oricand titulari acolo. din câte ştiu, chiar ronaldinho a declarat că îl aşteaptă cu drag pe grigorie să-i fie coechipier. eu sper ca totuşi să se menajeze pentru meciul cu moscova de săptămâna viitoare.
si mai am o speranta- poate dinamo vor fi pedepsiti pentru a-l fi votat pe gheorghe popescu. un serea, ceva.

sun
21st November 2005, 18:08
Muscam din ei , le dam rabie , si apoi explodeaza saracii cu Poli :P

Cred ca meciul va fi incredibil de usor pentru bancari : 4-0 si umilinta continua :D

la celebra serie 007 a lui Dinamo , Nationalul s-a gasit sa o intrerupa cu un egal .
Anul trecut insa National a castigat 3 meciuri din 4 cu Dinamo :happy (Serea stie d c :no:)

Bancaru
21st November 2005, 18:53
Sun, fii mai cu masura. De unde naiba 4-0? 4 goluri reprezinta cam o 1/3 din golurile pe care le-am marcat. Desi nu imi suna rau... Daca nu era Serea anul trecut, si nu era Mitica acum 3 ani sa le dea cele 3 puncte inapoi, de la blatul cu Ceahlaul, daca... Asta este!

georgemp
22nd November 2005, 01:10
am inteles ca meciul se joaca la 14:00,nu la nocturna.eu zic ca e mai bine!Ca pe nocturna nu vedea Nae de la lucsi:ok:

Bancaru
22nd November 2005, 12:33
Nu se joaca in nocturna? Nasol! Inseamna ca nu au rezolvat cu BNR. Sau nu au reparat becurile, daca e sa ne luam dupa ei...

miril
22nd November 2005, 12:40
Eu cred ca este vorba si de economie, deocamdata nu este ceva esential. Sa ne iasa noua planurile si sa vezi...Nou Camp!

miril
22nd November 2005, 13:57
Se speculeaza ca vom fi arbitrati de Corpodean, unul din...groparii lui FC National.

be@
22nd November 2005, 14:10
Sa vedem, daca acum, cu noile alegeri, Dinamo mai are influenta la arbitrii...

miril
22nd November 2005, 14:18
Lupescu l-a propus pe Prunea, printre altii, sa se alature in munca din cadrul FRF. Prunea a spus ca se va gandi bine, daca va fi propus, sa accepte, luand inclusiv in consideratie de a parasi activitatea fotbalistica.

sun
22nd November 2005, 18:45
Aproape sigur ca nu se joaca in nocturna pentru ca dinamovistii au meci decisiv joia urmatoare in Uefa si vor sa fie un pic mai odihniti.

bancare , cu Dinamo "am fost invatat" :P fara jumatati de masura . Si cand am zis 4-0 asta am crezut si mi-am dorit :D

Chiar dak si 1-0 ar fi fenomenal :happy:

georgemp
22nd November 2005, 20:38
oare?

Bancaru
22nd November 2005, 21:50
Sun, ai dreptate. Ce scor nu e fenomenal cu Dinamo atata timp cat castigi? Asta este ca celebra vorba: hoitul unui dusman miroase intotdeauna bine.

be@
23rd November 2005, 13:27
Se speculeaza ca vom fi arbitrati de Corpodean, unul din...groparii lui FC National.

Simple speculatii. Corpodean a fost delegat la FC Arges-Poli Iasi.
Nu stiu de ce,dar presimt ca vom fi arbitrati de Alexandru Tudor.

miril
23rd November 2005, 13:35
Si eu. Antrenament cu portile inchise in Cotroceni, lucru neobisnuit pentru platanii nostrii. Thwaite nu a participat la antrenamente si nu a semnat prelungirea contractului, inca, iar Prunea s-a antrenat cu echipa, dar se afla in discutii cu clubul in vederea rezilierii contractului dupa ce a acceptat functie in FRF.

miril
23rd November 2005, 13:52
A propos de cele zise, iata si dovada, cu singura modificare ca Thwaite este prezent la antrenament:

Bergodi fereste Nationalul de ochii presei


Dupa remiza cu Pandurii Tg.Jiu, din etapa trecuta (scor 1-1), conducerea tehnica a lui FC National a decis sa recupereze punctele pierdute duminica, in meciul cu Dinamo. Antrenorul Cristiano Bergodi a programat cate doua antrenamente pe zi, ambele inchise pentru presa, semn ca "bancarii" le pregatesc ceva special "cainilor rosii". La sedintele de pregatire este prezent si internationalul australian Michael Thwaite, desi nu a mai fost trecut pe foaia de joc a lui FC National de aproximativ o luna.

Totalsport

miril
23rd November 2005, 13:57
Si inca una de la Totalsport, legata de meci (de aceea am si preferat sa postez aici):

Catalin Lita, incert pentru meciul cu Dinamo


Mijlocasul lui FC National, Catalin Lita, este incert pentru meciul cu Dinamo. Lita a suferit o entorsa in timpul meciului cu Pandurii Tg.Jiu, din etapa trecuta si nu se stie daca va putea fi recuperat pana duminica, la ora jocului cu elevii lui Ioan Andone. Cel mai probabil Lita va afla astazi daca va juca impotriva lui Dinamo, dupa ce va fi supus unei rezonante magnetice.

alamar
23rd November 2005, 14:00
Alin Stoica va semna un contract cu FC National, asa suiera vantul printre platanii desfrunziti. Sa vedem daca nu este doar un zvon pentru dezghetarea atmosferei, eu sper sa fie mai mult de atat.

miril
23rd November 2005, 14:29
E semn de...ghiocei. Sper sa fie mai plauzibila, informatia, decat marja de probabilitate de aparitie a...ghioceilor. De ce pare, totusi, mai putin probabil, este momentul ales, sfarsitul turului, el dorind sa joace in strainatate si mai avand posibilitatea sa o faca, mai ales ca se apropie si minimercato, etc, etc. Oricum, cel tarziu de sarbatorile de Craciun si Anul Nou trebuie sa se decida, altfel risca sa ramana neantrenat si in afara fenomenului fotbal, pe o perioada lunga daca nu definitiv.

be@
23rd November 2005, 14:42
Alin Stoica va semna un contract cu FC National, asa suiera vantul printre platanii desfrunziti. Sa vedem daca nu este doar un zvon pentru dezghetarea atmosferei, eu sper sa fie mai mult de atat.
Eu citisem parca pe undeva ca Alin a semnat cu o echipa din liga a II-a engleza. Nu cred sa fie adevarat.
P.S. Ma bucur ca Michael si-a reluat antrenamentele. Astept sa vad daca va juca in meciul de duminica. Poate aflam ceva despre el maine, cand va fi conferinta de presa.

miril
23rd November 2005, 14:47
Be@, ai dreptate in ceea ce priveste ziua conferintei de presa in Cotroceni, joia. Totusi, ultima conferinta de presa a fost vineri si, avand in vedere ca vom juca cu Dinamo, s-ar pute sa nu mai avem, saptamana acesta, conferinta de presa. Sa avem putintica rabdare, insa.

krapulax
23rd November 2005, 15:34
Nu stiu de ce,dar presimt ca vom fi arbitrati de Alexandru Tudor.

pana aici e bine, sper ca ai presimtit corect si rezultatul.

Baresi
23rd November 2005, 15:51
joaca sapunaru titular sau mergem iar pe mana lui burca cu mehmedovici?

krapulax
23rd November 2005, 15:57
paote apare si thwaite in centrul apararii. eu as juca cu
nae
thwaite sapun mehmet bazzi
abi shroj burca iancu
bundea
savu i

sau chiacu in loc de burca. sau herea.

be@
23rd November 2005, 16:06
Am avut dreptate. :D

FC Naţional - Dinamo (14:00, TVR 1)
Arbitru: Alexandru Tudor . Asistenţi: Ionel Popa , Zoltan Szekely

Platanu
23rd November 2005, 16:32
Am avut dreptate. :D

FC Naţional - Dinamo (14:00, TVR 1)
Arbitru: Alexandru Tudor . Asistenţi: Ionel Popa , Zoltan SzekelyMai mai,ce ai nimerit-o!Zi si scorul.

be@
23rd November 2005, 21:50
1-0 . Gol Ionut Savu sau Bundea. :D

Platanu
23rd November 2005, 21:59
1-0 . Gol Ionut Savu sau Bundea. :DAsa sa fie!HAI NATIONAL!/hello

georgemp
24th November 2005, 00:20
de ce nu,si Marian Savu sa dea un gol?;)

Bancaru
24th November 2005, 11:24
Sa dea oricine. Sa dea toata suflarea progresista. Sa dea si Bad!!! Numai sa batem.

krapulax
26th November 2005, 20:34
cică nu joacă şroi. nasol. cică nu joacă nici liţă. thwaite probabil că nici atât. panc.... ce să mai zic.

be@
26th November 2005, 23:00
Da' Litza nu si-a reluat pregatirea? De ce nu joaca ?
Iar Thwaite ? Au de gand sa-l lase pe banca pana la sfarsitul turului ?

krapulax
26th November 2005, 23:04
cine mai stie cine joaca si cine nu? unii scriu ceva, altii altceva... de abiodun au zis ca are 2 meciuri suspendare si cand l-am vazut ca dupa o etapa a intrat in echipa am zis ca luam 3-0. poate nici shroj nu e suspendat. margaritaru vad ca apare la dinamo in echipa probabila desi citisem ca e lovit. pana cand ies echipele la incalzire nu sunt sigur de nimic. iar pe thwaite nu cred ca o sa-l mai vad vreodata jucand la fcn. parerea mea...

be@
26th November 2005, 23:07
Am vazut si eu in Gazeta ca pistolarul nostru e suspendat, iar Thwaite-doar rezerva . Nu stiu cu Lita care e situatia...

krapulax
26th November 2005, 23:11
nu stiu de ce ma mai uit la echipa din gazeta. n-au de unde sa stie cu mai bine de 24 de ore inainte ce echipa va folosi bergodi. mai acu cateva etape erau atat de pe langa incat bagau 6 straini titulari.
nu prea ma astept la surprize in primul 11. si probabil ca va folosi un singur varf, iar daca acela e ionut savu, va fi greu sa marcam. e nasol, oricum am da-o.
hai progresul!

Bancaru
27th November 2005, 11:21
Poate intra si Griffith. Il prefer lui Bad. Sau, de ce nu, poate intra Marian Savu. Care musca din dusmani.(!!)
Avem un lot slab in comparatie cu Dinamo. Asta este. Dar poate, poate...
Eu pun pariu ca Burca o sa doarma in ghete. Mehmedovic face el o tampenie. Ghindeanu... mult si aiurea. Dar batem!

miril
27th November 2005, 12:28
Batem...mult si aiurea! Era sa zic ca aiuresc, de...febra, deh umbla guturaiul, inca, ne...aviar. Daca scoatem un puncte suntem eroi. Ne ajuta si... vecinatatea...monumentului. HAI PROGRESUL!

miril
27th November 2005, 14:22
Echipele de start conform Onlinesport:


FC NATIONAL
13. E. NAE – 14. GHINDEANU, 4. MEHMETOVIC, 19. SÃPUNARU, 6. BAZZI – 23. ABIODUN, 28. BUNDEA, 20. LITÃ, 11. GRIFFITHS – 15. I. SAVU, 18. M. SAVU
Antrenor: Cristiano Bergodi
Rezerve: 12. Prunea, 3. Thwaite, 7. Chiacu, 16. Herea, 21. M. Oprea, 24. Iancu, 25. Bãd.

DINAMO
1. GAEV – 15. GALAMAZ, 4. TAMAS, 5. MOTI, 3. PULHAC – 8. FL. PETRE, 6. MÃRGÃRITESCU, 19. PLESAN, 10. GRIGORIE – 7. ZICU, 9. CL. NICULESCU
Antrenor: Ioan Andone
Rezerve: 12. Guso, 2. Daouda, 17. Bãltoi, 18. Chihaia, 20. Ad. Cristea, 22. Vl. Munteanu, 26. St. Radu

miril
27th November 2005, 17:19
Ju(de)catorul Griffith l-a condamnat pe Dinamo l-a infrangere si pe Andone l-a demisie! Bergodi nu s-a "inchis" cu baietii degeaba. HAI PROGRESUL!!!

itku
27th November 2005, 17:53
Ryan Alan GRIFFITHS - our new Aussie God

_LuCaS_
27th November 2005, 17:54
Felicitari echipei :D

miril
27th November 2005, 18:06
Te pomenesti ca si asta vrea sa prinda VM.

sun
27th November 2005, 18:34
Cu Dinamo "am fost invatat" :P fara jumatati de masura . Si cand am zis 4-0 asta am crezut si mi-am dorit :D

Chiar dak si 1-0 ar fi fenomenal :happy:

Imi place din ce in mai mult de National . Cu 5 victorii in ultimele 6 meciuri cu dogii , mi-au intrat in suflet :ok: Si acum i-au batut mult mai rau decat 2-0 . I-au umilit , Andone a recunoscut ca s-a simtit umilit .

se vede ca acea grosolanie din cupa e mult mai costisitoare decat pare :rolleyes:

HAI PROGRESU` /hello Na ca am zis-o si p-asta :drak:

miril
27th November 2005, 19:31
Sun, vad ca ne insoresti cu prezenta ta. Scuze pentru regretabilele "l-a" de mai sus, doua ori, chiar, ca si golurile lui Griffith. El in poarta, eu l-a, pardon, la gramatica. Bine ca n-a fost invers!

be@
27th November 2005, 19:58
Mi-a placut mult stilul ofensiv pe care l-a imprimat Bergodi echipei. Bravo intregii echipe . /hello

Baresi
27th November 2005, 20:11
am presimtit ca ii batem .... si c umilinta le-am dat ... da ei stiu doar sa injure .... si p copii de mingi ii injurau .... fotbal habar nu aua.....

Platanu
27th November 2005, 20:37
Sincer nu credeam ca vom bate la o diferenta de doua goluri.Mai degraba credeam ca vom scoate un egal chinuit.Asadar,Bergodi m-a surprins in mod placut,iar echipa a jucat mult mai ofensiv decat in celelalte jocuri de pana acum.Pacat de bara lui Abi si ratarea lui Ionut Savu,ca puteam bate la o diferenta mai mare.Good job,Bergodi!:ok:

miril
27th November 2005, 21:24
Am vazut si eu golurile, nu si faza discutabila dinaintea primului gol, si pot spune ca acest Griff bine sfatuit si antrenat ar putea fi noul nostru golgeter, alaturi de Savu. Baiatul si-a dat drumul la gol si s-ar putea sa nu fie multi aparatori care sa-l opreasca de acum incolo. Sper sa am dreptate. Sa ne ajute Dumnezeu! Platane, vom ciocni oua in mai...multi! Sa ne vedem cu bine si in finala Cupei, pe care, sper, sa o castigam!

saphicus
27th November 2005, 22:45
Batem...mult si aiurea! Era sa zic ca aiuresc, de...febra, deh umbla guturaiul, inca, ne...aviar. Daca scoatem un puncte suntem eroi. Ne ajuta si... vecinatatea...monumentului. HAI PROGRESUL!
Consider ca atunci cand ai avut febra ai scris "Daca scoatem un puncte,suntem eroi!!
De fapt tu voiai sa zici trei puncte Nu-i asha??:) :)
Eh, febra bat-o vina!!
Oricum, eu cred cu tarie ca materialul uman este bun de slefuit de catre un
mare antrenor : Bergodi!!
Asta o simte batranul Saphicus si cred ca nu ma insel!!
HAI PROGRESUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU!!:yeah: :yeah: :yeah: :yeah:

miril
27th November 2005, 22:50
Old Man, Saph, l-am vazut pe Griff miscandu-se si am inceput sa cred si eu. Si am jucat si fara Shroj si Lita. Deci...

Gabriel28
28th November 2005, 00:34
Inca odata am dovedit ca suntem nasii lor.

Bancaru
28th November 2005, 01:00
Inca o data (!) s-a dovedit ca rezultatele trezesc nostalgii precum si suporterii din amorteala. Ma bucur ca Sun a devenit, asa stelist cum e :D, un "de-al casei". NeaGabitz, nu pot decat sa ma bucur ca ai reaparut.
Un rezultat mare prin prisma renumelui oponentului. Un rezultat just din prisma jocului. Ma bucur foarte mult pentru Ryan. Sunt BUCUROS.
Baresi, spune mai multe. Se pare ca ai fost mai aproape decat noi.

Gabriel28
28th November 2005, 08:10
am fost undeva plecat? lol, in ultima vreme am postat mai mult in sub-forumul: EuRoPa! O data, odata....pe "computer" scriu tot timpul repede, nerabdator, si nu stau sa corectez din acelasi motiv...de aia de multe ori reiese ca sunt afon...mersi oricum :D

Yeah, deci...sper ca anu asta ajungem in finala cupei. Poli vs National a a ? ce ziceti..ce misto suna :D

miril
28th November 2005, 10:17
Suna si mai misto daca vom si castiga. Gabitz, cand te vei...trezi, te rugam frumos sa semnezi si...condica la..."Echipa favorita 2005-2006" pe Intern. Sa fim bine repreezentati de ziua...National-a, asa progresisti cum suntem cu totii.

miril
28th November 2005, 10:22
Pentru Saph, o continuare(si nu numai), iar Thwaite a fost (dat in)...rezerva. Deci, avem sperante pentru la primavara. Noi sa batem in ultimele doua meciuri ale acestei stagiuni de toamna. Restul...il dau pe mana lui Iacov pe care-l citez "Pai avem si firma de constructii".

alamar
28th November 2005, 11:28
Un meci excelent facut de baieti. Si o concluzie: AVEM ANTRENOR.
Cred ca toata lumea a vazut diferenta dintre ce a fost pana acum si acest meci. Jucatorii trebuie sa confirme si in meciul de la Iasi ca angajamentul cu care au jucat nu a fost un simplu foc de paie.

Bancaru
28th November 2005, 11:50
Vreau sa il sustin pe Alamar in ceea ce priveste concluzia pe care a tras-o. Nu arunc cu noroi in Necula, dar nu facea fata. Una este un secumd din divizia A si alta unul din Serie A.

Platanu
28th November 2005, 11:57
Un meci excelent facut de baieti. Si o concluzie: AVEM ANTRENOR.
Cred ca toata lumea a vazut diferenta dintre ce a fost pana acum si acest meci. Jucatorii trebuie sa confirme si in meciul de la Iasi ca angajamentul cu care au jucat nu a fost un simplu foc de paie.Totusi,tin minte ca dupa victoria noastra cu 5-1 din retur,a venit o infrangere incredibila la Craiova,care ne-a batut cu 3-0,Craiova fiind pe ultimul loc.Ar trebui sa joace cu aceeasi determinare in toate meciurile,nu sa dea un gol,si dup-aia sa faca "pasul inapoi",sa stea toata echipa in careul de 16 m si sa astepte.Sper sa nu se intample ca anul trecut si sa batem,daca se poate,Iasiul.HAI NATIONAL!

Baresi
28th November 2005, 18:27
da .... iasiul e intr-o pasa destul de buna ..... si va fii un meci greu ..... da sa speranm ca o sa obtina cel putin un punct.....

Bancaru
28th November 2005, 18:29
Despre meciul cu Iasiul... va invitam aici: http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=10232