PDA

View Full Version : Dezbateri



Tess
20th November 2005, 19:44
Snooker-ul sport sau pasiune? Este snookerul un sport?


Deoarece am avut cateva dispute privind acest subiect, propun sa dezbatem, argumentat, acest subiect...

Un prim argument, cam pueril cei drept, ar fi ca insusui faptul de a fi transmis pe eurosport il incadreaza in aceasta categorie :P

http://newssearch.bbc.co.uk/cgi-bin/search/results.pl?tab=sport_av&q=snooker&start=1&scope=sportukfs_av
Apoi, cu putzina rabdare se gasesc si interviurile lui Ronnie si a lui Ebdon in care vorbesc despre ceea ce presupun antrenamentele din fiecare dimineatza :D...iar ca snookerul consta si in efort fizic o demonstreaza retragerea lui Chris Small din cauza durerilor provocate de boala de care sufera si pe care practicarea snookerului i le accentueaza...

In concluzie, snookerul este un sport mai complex decat s`ar putea crede...care cere nu numai geniu, dar si efort fizic...spre deosebire de alte sporturi in care se pune accentul doar pe cel din urma aspect :rolleyes:...

Kyara
26th November 2005, 22:28
in mod categoric este un sport care are calitatea de a putea fi privit si ca un hobbie ,o pasiune....
anul acesta a....viitor pardon:P se va incerca introducerea lui ca sport olimpic
deci da, este un sport printre cele mai "delicioase " sporturi:P

si cum a spus domnul Marius Ancutza:"Biliardul este un joc al mintzii ,iar snookerul este forma sa regala"
nu am sa uit niciodata aceasta replica.....am auzito prima data cand m-am uitat la un joc de snooker:)

realmadrid.com
27th November 2005, 00:05
Biliardul....hmmm :D
Mai bine spus snookerul este un joc al mintii, biliardul...tre sa ai si un pic bulan si nu-ti trebuie atatea calcule :D
Oricum, in ambele sporturi, la nivel inalt, daca ratezi, te poate costa jocul sau meciul.

Kyara
27th November 2005, 02:26
poi....am dat citat ce a zis Marius Ancutza, si sunt de acord cu el...ca dak stai sa te gandesti trebe sa fi istetz sa joci biliard nu se poate una cu doua ,si loviturile aste trebe calculate.....
si mai zice ca "snookerul este forma sa regala"...deci in mod evident va fi mai dificil nu??

Tess
27th November 2005, 02:37
"Biliardul este un joc al mintzii ,iar snookerul este forma sa regala"


superb si profund citat...incarcat de semmnificatii...nu numai ca evidentiaza provocarea intelectuala pe care`o presupune jocul de snooker, superioara biliardului, dar subliniaza si nobletea sa...

in cate sporturi se cer scuze pt lovituri norocoase sau se recunoaste un faul din proprie initiativa...

stefanm14
27th November 2005, 10:48
Orice competitie care presupune niste reguli, si are cat de cat o mica legatura cu sportul, poate fi numita competitie sportiva...iar snookerul cred ca indeplineste aceste condiitii. Nu asta e cel mai important, ca este sau nu, ci ca este tratat ca un sport, iar in curand probabil va deveni sport olimpic.

realmadrid.com
27th November 2005, 13:49
@Tess

Faza cu scuzele chiar ma enerveaza :D
Daca iti ceri scuze, atunci urmatoarea lovitura sa fie un safe :ok:..."scuze pt aceasta bila rosie...care mi-a permis sa castig jocul :D"

stefanm14
27th November 2005, 14:10
E o chestie mai mult de principiu, cum e si cu loviturile cu fileul la tenis...oricum rar se intampla ca o bila pe care un jucator vrea s-o introduca in buzunar, sa intre in altul...

realmadrid.com
27th November 2005, 15:02
Da, dar la tenis o minge care atinge fileul rar te duce la castigarea jocului :D
In schimb, o lovitura norocoasa la Ronnie :D

Sharkie
27th November 2005, 19:49
Pt. mine este clar un sport.....sunt curios ce argumentatii au cei care spun ca snooker-ul nu este un sport...
Si Freestyle Motorcross-ul este un sport...si multe altele...
Mi se pare putin aiurea idea asta,ca snooker-ul nu este un sport...de ce ar fi tenisul de exemplu "mai sport" decat snooker-ul ??!?

stefanm14
27th November 2005, 23:18
Poate pt ca snookerul nu se joaca in unele cluburi, cu o bere langa tine :D . Asta e evolutia oricarui sport, la inceput epoca romantica, apoi cand din ce in ce mai multi jucatori devin profesionisti, totul culminand cu introducerea in programul Jocurilor Olimpice. La snooker se apropie de ultima faza, iar nu cred ca nimeni mai crede snookerul decat un joc, ci un sport in toata regula.

relansat
23rd January 2006, 03:44
un sport spun eu ... imi permit sa fac o analogie a snookerului cu sahul :D

cred ca este plauzibila :)

realmadrid.com
24th January 2006, 12:17
Poate pt ca snookerul nu se joaca in unele cluburi, cu o bere langa tine

Se joaca, poate mai mult ca prima parte a sec. XX :D, ca in Romania nu sunt decat 5-10 mese este altceva :ok:

De ce sa nu fie un sport, este un sport de "domni", plin de fair-play si in care trebuie sa calculezi fiecare lovitura :ok:
In comparatie cu fotbalul, rugby si alte sporturi "violente", in care vezi si pumni, jucatori care se scuipa, si alte tampenii de genul asta, in snooker vezi doar doi jucatori la costum care renunta la o lovitura in cazul in care au facut foul si arbitrul n-a vazut....si, cam atat imi vine in minte acum :(..
Bine..in caz ca il prinzi pe Ronnie nervos la masa, bafta ta :D
As da 100 de meciuri de fotbal doar pe o finala ca a Mastersului de anul asta :D


PS_Ati ascultat articolul realizat de o fata din cls a 11a si citit de Marius Ancuta in finala Mastersului ?...superb :D

mblue
12th April 2006, 12:44
daca sahul este sport atunci snookerul este. depinde ce intelegei prin notiunea de sport.
conform dex:
SPORT ~uri n. Totalitate de exerciţii fizice şi de jocuri practicate metodic şi sistematic în vederea întăririi organismului, dezvoltării voinţei şi a obţinerii unor performanţe.
acum nu stiu cat de mult conteaza exercitile fizice in activitatea unui joc de snooker.

Salah ad-Din
16th April 2006, 21:12
Da, dar conteaza dezvoltarea vointei ai obtinerii unor performante.
Nu stiu cat snooker ai jucat tu, dar este un efort (nu zic mare) mediu din punct de vedere fizic sa iei pozitia corecta la fiecare lovitura. Joaca cate 8-10 ore pe zi cat o fac jucatorii profesionisti si s-ar putea sa constati surprins ca ai obosit :d

Ca o parere personala, snookerul este un sah cu bile :thinkso:

realmadrid.com
16th April 2006, 23:59
As vrea sa joc atat...daca as avea unde, cu cine (antrenor) :D..si banii, in caz ca trebuie sa-ti platesti orele de antrenament. Dar din pacate, la noi poti sa joci doar biliard 8 ore pe zi, contra cost :D

PS_Pt pasionatii de snooker, masa din Plaza Romania este mai mereu libera, in special ziua. Tariful este mai mare ca in IDM Club, dar merita si aici sa joci.