PDA

View Full Version : Etapa a 14-a: FC Arges - Poli Iasi



Vulturul
20th November 2005, 10:35
FC Arges - Poli Unirea Iasi
Vineri, 25 noiembrie 2005, 14:00 Telesport

Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici.

esku
21st November 2005, 03:27
meciul va fi incrancenat..... sper sa castigam toate cele 3 puncte si sa nu mai facem greselile din trecut (ex: meciurile cu sportu, poli, pandurii) ... ar fi bine sa dublam rezultatul EXCELENT din groapa ... inainte de toate sper ca baietzii sa`si primeasca drepturile financiare ... PT. CA LE MERITA!!!! Mizez pe un 2-0 pt alb-violeti !!!



p.s.: nu`l vrem pe netoiu in conducere!!!!!! mai bine falimentari decat cu cainetoiul finantator .... mi se face scarba cand ma gandesc ca s`ar putea intampla asa ceva...!!!! mai rau este faptul ca am vazut ca sorinaccio ar fi de acord cu cainetoiul finantator .... sper sa nu se intample asa ceva!!!!

UrsMeier
21st November 2005, 19:57
Arges trebuie sa bata.Pitestiul are un lot mai bun si o sa obtina cele 3 puncte puse in joc..........sigur vom invinge

esku
21st November 2005, 21:38
spre sa batem cu un 2-0 ... :D

esku
21st November 2005, 22:29
pentru noi ar fi un vis urat daca am pierde sau am face egal ....chiar un cosmar.... ar fi culmea sa castigam la dinamo si sa pierdem punctele acasa.... :D Nu cred ca se vor mai repeta acele erori din trecut....!!!! BATEM!!!! 2-0!!!! :)

UrsMeier
21st November 2005, 23:51
Avem sansa sa luam 6 puncte in urmatoarele 2 meciuri si sa urcam si in clasament.Victorie Arges fara discutie

[Yo]
22nd November 2005, 00:08
forza viola ! 2-0 pt noi. apropo de jiji...nu are ce cauta la FC Arges ! sa nu mai zic de Netoiu..... in concluzie: nu are ce cauta la FC Arges nici unu' din personajele astea negative !

esku
22nd November 2005, 00:14
asa e [Yo] .... cel mai bun ar fi Stroe :)

old lord
22nd November 2005, 09:08
io zic ca va bate iasul, arges e in cadere de ceva vreme
0-1

UrsMeier
22nd November 2005, 10:06
Daca si Arges e in cadere atunci Dinamo cum mai e?De data nu ai mai nimerit.Arges are moralul f bun dupa ce am eutanasiat cateii in groapa.:evil:
vom asista la inca o victoria a Argesului......nu conteaza scorul:ok:

esku
22nd November 2005, 19:46
hai mai sa fim seriosi ... e un meci greu pt. ambele echipe ... cine da prima gol castiga ... asta e clar, iar daca vulturii violeti (ca sa raspund si la o intrebare anterioara) vor marca in primele 20 de minute atunci ne puteam astepta la ceva de genu de la 2 in sus :D .... totusi rezultatul probabil va fi 2-0 .... acesta ar fi rezultatul normal...dar in fotbal exista foarte multe surprize .... vom vedea vineri.


@UrsMeier: nu mai raspunde la provocari .... lasa`i in pace sa creada ce vor..... atat costam....asta ne e valoarea....suntem prea slabi pentu ei.... :ok:

dede
22nd November 2005, 19:56
argesenii vin dupa victoria din stefan cel mare si probabil o vor lasa mai moale, crezand ca pot bate fara nici o problema pe poli, avand in vedere ca au batut pe dinamo...de acest lucru ar putea profita poli iasi care s-ar putea intoarce de la pitesti cu un rezultat bun...eu merg totusi pe victoria argesului...

esku
22nd November 2005, 20:15
nu o sa o lase deloc mai moale si nici nu se considera de la inceput invingatori! totusi e cartu dreaq antrenor ... nu chirila ala .... voi comparati experienta lui cartu cu a lui chirila .... Sorinaccio ii va motiva f bine pt. acest meci si ai sa vezi ca nu se culca pe o ureche ....!!! Batem 2-0!!! :D

esku
22nd November 2005, 21:28
doamne daca ar veni STROE la echipa ar fi minunat!!!!!!! sper sa nu vina cainetoiul!!!! mai bine ciobanul decat jigodia de netoiu cu toate ca nu prea mi`as dori! :(

ultravioletcanada
22nd November 2005, 21:31
vine stroe pe dracu. javra de senator stie, cine da comisionul mai mare...

saphicus
22nd November 2005, 22:54
Daca FC Arges VA JUCA FOTBAL, si nu se va considera dinainte castigatoare in urma splendidei victorii contra lui Dinamo (asa cum fac mai toate echipele noastre), rezultatul nu-i poate fi decat favorabil!
Poli s-a chinuit cu vecina de la Sud etapa trecuta, insa joaca bine in deplasare si este greu de depasit!
Depinde cum cele doua formatii conduse de pe margine de doi antrenori cu mare personalitate vor trata ocazia ce li se ofera in a-si demonstra calitatile!
Inclin spre un pronostic 1, dar nu exclud nici un X.:ok: :ok: :ok:

be@
23rd November 2005, 12:06
Popa: “Nu mai pierdem pānă la finalul turului”

Ieşenii au cāştigat la zero ultimele trei meciuri īn campionat şi, potrivit lui Ionuţ Popa, vor fi invincibili pānă la iarnă.

Dintre echipele din Moldova, doar Poli Iaşi ţine steagul sus. Dacă Bacăul, Oţelul şi Vasluiul se zbat să evadeze din zona retrogradării, Poli ocupă după 13 runde un loc călduţ la mijlocul clasamentului, fiind la doar 3 puncte īn spatele Politehnicii Timişoara, ocupanta ultimei poziţii a podiumului.
Ieşenii au ajuns la cota 20 īn clasament după o serie foarte bună de cinci meciuri īn care nu au cunoscut īnfrāngerea, ultimele trei partide fiind cāştigate la zero: 1-0 cu Sportul, 2-0 la Petroşani, 1-0 cu FC Vaslui. Defensiva pare a fi compartimentul-cheie al lui Ionuţ Popa, Poli īncasānd un singur gol din acţiune īn ultimele opt etape, īn partida cu Gloria, altele două fiind primite din penalty-uri, īn disputele cu Steaua şi Rapid.
“Vrem să ne oprim cāt mai sus la finalul turului şi nu cred că mai pierdem īn acest an īn campionat, pentru că echipa este īn creştere. Īn meciul cu Vasluiul nu am făcut un joc foarte bun, īnsă e bine că īnvingem chiar dacă nu convingem”, a declarat antrenorul Ionuţ Popa. “La Piteşti mergem să nu pierdem şi cred că putem scoate cel puţin un punct, pentru că de regulă jucăm mai bine «afară» iar īn ultima etapă, cu Naţionalul, jucătorii vor da totul pentru a cāştiga”, a adăugat Popică. Subliniind că nu ţinteşte un loc pe podium, chiar īn condiţiile īn care echipa are doar trei puncte īn minus faţă de ocupanta locului trei, Profesorul a adăugat că nu doreşte decāt să se situeze cāt mai sus īn clasament. “Deocamdată sunt mulţumit că am reuşit să obţinem mai multe puncte decāt īn turul sezonului trecut. Sper să abordăm returul fără emoţii”, a spus acesta.
Altfel, Poli pleaca astazi dimineata spre Pitesti, miine urmind a efectua ultima sedinta de pregatire inaintea partidei ce se va disputa la Mioveni. Din delegatia moldovenilor lipsesc Miclea, accidentat, si Bilba, suspendat dupa ce a atins un nedorit record, incasarea, ca atacant, a 7 cartonase galbene in 13 meciuri! "O fi confundat numarul golurilor care trebuia sa le dea cu cele ale cartonaselor galbene" a glumit antrenorul Ionut Popa.

Vi3rme_X
23rd November 2005, 21:21
Meci greu dar sper sa castigam...nu conteaza cu cat...doar sa castigam!!!
FORZA VIOLA!!!

be@
24th November 2005, 18:07
http://www.totalsport.ro/cuprins/news/article.php?storyid=16828

arfel
24th November 2005, 18:56
10-0 pentru Răzvan!
"Eu am o singură fată, pentru care fac orice. Dacă aveam însă un băiat şi echipa mea s-ar fi întîlnit cu formaţia pregătită de el, scorul ar fi 10-0 pentru băiatul meu, cu 8-0 la pauză, indiferent ce ar face FIFA sau UEFA! Cu riscul de a fi dat afară din fotbal, i-aş da meciul copilului meu!" a spus antrenorul lui Poli Iaşi, Ionuţ Popa, vizavi de meciul Şahtior - Rapid, de astăzi

esku
25th November 2005, 02:43
Delegarea lui Sorin Corpodean (foto) la partida de azi din Trivale a inflamat şi mai tare spiritele īn sīnul grupării din Copou pe tema pe care moldovenii au mai marşat īn acest tur. Corpodean a mai condus un meci al ieşenilor īn acest sezon, partida din optimile de finală ale Cupei Romāniei, cu FC Vaslui, scor 2-1 pentru Poli.

Īn minutul 86 al acelei īntīlniri, arbitrul ardelean, care-l eliminase pe ieşeanul Cīţă īn minutul 60, a acordat foarte uşor un penalty vasluienilor, după ce Beceru a fost lovit īn mīnă de minge la o centrare a lui Ilie Baicu, Claudiu Răducanu transformīnd şi ducīnd meciul īn prelungiri. Preşedintele Politehnicii, Sorin Boca, s-a certat atunci serios cu Corpodean, lucru care īi face pe cei din Copou să se teamă de arbitrajul de la Piteşti.



Piteşteni cu buzunare pline

Ieri, jucătorii lui FC Argeş au īncasat 110.000 de dolari din cei 150.000 $ pe care conducerea clubului īi avea drept restanţe financiare, restul urmīnd a fi achitat īn zilele următoare, o dată cu īntoarcerea preşedintele CA, Constantin Nicolescu. Altfel, īn ciuda ploilor căzute īn ultima vreme, terenul de la Mioveni, unde se va disputa meciul cu Poli Iaşi, se prezintă īn condiţii foarte bune. y Cristian Marinescu (Piteşti)


Ieşenii filmează meciul

Vestea că partida nu va mai fi televizată a sporit īngrijorarea ieşenilor legată de arbitraj. "Nu comentez, īnsă mi se pare ciudat ca transmisia TV, anunţată de atīta timp, să cadă īn ultimul moment", a spus antrenorul Politehnicii, Ionuţ Popa. Īn noile condiţii, moldovenii au făcut rost de urgenţă de o cameră TV pentru a īnregistra īntīlnirea. y Ovidiu Minea (Iaşi)



FC ARGEŞ - POLI IAŞI
Mioveni, stadion Dacia
azi, ora 14:00

FC Argeş (violet)
72. Vintilă - 5. Chiţa, 6. Rohat, 21. Marincău, 20. Crivac - 19. C. Dobre, 10. Prepeliţă, 24. Murgan - 7. Bilaşco, 9. C. Tănasă, 11. Năstăsie
antrenor Sorin Cīrţu
Rezerve: 22. Boşneag, 13. M. Negru, 14. Costescu, 16. Ad. Ionescu, 17. Cr. Tănase, 23. Poenaru, 25. M. Radu
Absenţi: Negoiţă ( suspendat)

Arbitru S. Corpodean (Alba Iulia). Asistenţi N. Marodin (Bucureşti), A. Oniţa (Constanţa). Arbitru de rezervă Cr. Sava (Bacău). Observatori Gh. Nedelescu (Craiova), M. Lică (Constanţa)

Poli Iaşi (alb-albastru)
1. Brăneţ - 2. Ad. Toma, 3. Onuţ, 15. Bernard, 4. Bordeanu - 11. Onofraş, 8. Gavatorta, 16. Ad. Ilie, 5. Mitruc, 20. D. Rednic - 7. M. Păcurar
antrenor Ionuţ Popa
Rezerve: 12. Marc, 19 Ciubăncan, 21. Beceru, 23. Arhire, 24. Tincu, 27. Vrăjitoarea, 30. R. Ciobanu
Absenţi: Miclea (accidentat), Bīlbă (suspendat)

Bilete: 50.000 - intrarea generală


sursa: gsp

esku
25th November 2005, 02:55
FC ARGEŞ - POLI IAŞI
Mioveni, stadion Dacia
azi, ora 14:00

FC Argeş (violet)
72. Vintilă - 5. Chiţa, 6. Rohat, 21. Marincău, 20. Crivac - 19. C. Dobre, 10. Prepeliţă, 24. Murgan - 7. Bilaşco, 9. C. Tănasă, 11. Năstăsie
antrenor Sorin Cîrţu
Rezerve: 22. Boşneag, 13. M. Negru, 14. Costescu, 16. Ad. Ionescu, 17. Cr. Tănase, 23. Poenaru, 25. M. Radu
Absenţi: Negoiţă ( suspendat)

Arbitru S. Corpodean (Alba Iulia). Asistenţi N. Marodin (Bucureşti), A. Oniţa (Constanţa). Arbitru de rezervă Cr. Sava (Bacău). Observatori Gh. Nedelescu (Craiova), M. Lică (Constanţa)

Poli Iaşi (alb-albastru)
1. Brăneţ - 2. Ad. Toma, 3. Onuţ, 15. Bernard, 4. Bordeanu - 11. Onofraş, 8. Gavatorta, 16. Ad. Ilie, 5. Mitruc, 20. D. Rednic - 7. M. Păcurar
antrenor Ionuţ Popa
Rezerve: 12. Marc, 19 Ciubăncan, 21. Beceru, 23. Arhire, 24. Tincu, 27. Vrăjitoarea, 30. R. Ciobanu
Absenţi: Miclea (accidentat), Bîlbă (suspendat)

Bilete: 50.000 - intrarea generală

sursa: gsp

Tudose
25th November 2005, 12:12
Salutari tuturor! Sunt la Pitesti si astept meciul. Ma aflu in compania prietenului nostru ce_bine_e, care transmite si el salutari si ma roaga sa tin azi cu Iasul. Imposibil :D

be@
25th November 2005, 12:13
Nu .

Avancronica:

Cu Sorin Corpodean la centru
Dor de revanşă pentru fotbaliştii ieşeni


Delegarea lui Sorin Corpodean la centrul partidei dintre FC Argeş şi Politehnica Iaşi, contând pentru etapa a XIV-a a Diviziei A de fotbal, a încins spiritele în dealul Copoului şi i-a făcut pe jucătorii ieşeni să se teamă mai degrabă de arbitraj decât de adversarii din Piteşti. Această delegare a unuia dintre cavalerii fluierului cei mai contestaţi în România şi considerat omul de casă al preşedintelui Federaţiei Române de Fotbal (FRF), Mircea Sandu, a reuşit însă să-i şi ambiţioneze pe elevii lui Ionuţ Popa. "Mergem la Piteşti să jucăm bine, dar şi să fim arbitraţi bine", spune antrenorul ieşean înainte de plecarea spre Trivale. "Sper ca arbitrajul lui Corpodean să nu influenţeze rezultatul iar scorul final al partidei să fie cel stabilit de jucători pe teren", declara şi preşedintele Sorin Boca. În aceste condiţii, gruparea din Copou va ataca astăzi victoria, un succes urcându-i pe ieşeni, cel puţin până la jocurile de sâmbătă, pe locul al patrulea în Divizia A, la egalitate de puncte cu formaţia de pe locul 3, Poli Timişoara. În plus, Politehnica mai are de luat o revanşă în faţa piteştenilor, după ce în ediţia trecută de campionat formaţia din Trivale a luat ieşenilor patru puncte în cele două jocuri. Mai mult decât atât, la partida din returul ediţiei trecute de campionat, disputată la Piteşti, gazdele s-au impus cu scorul de 3-0, la capătul unei evoluţii a ieşenilor considerată suspect de slabă. Echipa antrenată de Sorin Cârţu este însă marea performeră a etapei trecute, reuşind să învingă cu scorul de 2-1 pe Dinamo Bucureşti, într-un meci disputat chiar în capitală. Cu două etape înainte de finalul turului de campionat, piteştenii au 22 de puncte, cu 2 mai mult decât Poli, având însă acelaşi număr de victorii (6) ca formaţia din dealul Copoului. În schimb, în acest sezon, FC Argeş nu a reuşit să obţină două victorii consecutive. De acest lucru este conştient şi antrenorul piteştenilor, Sorin Cârţu. "Mi-e frică de Poli pentru că nu am reuşit să avem două victorii consecutive în acest tur de campionat", a spus Cârţu.

Doi indisponibili

Pentru această partidă însă, antrenorul Ionuţ Popa nu poate conta pe 2 jucători, titulari de drept în garnitura Politehnicii. Este vorba despre atacantul Ionuţ Bîlbă, suspendat astăzi pentru 7 cartonaşe galbene, şi despre mijlocaşul Romulus Miclea, nerefăcut încă după o accidentare mai veche. Pentru înlocuirea lui Bîlbă, tehnicianul ieşean va apela cel mai probabil la Marius Păcurar, jucătorul care a înscris golul victoriei în meciul din etapa trecută, împotriva formaţiei FC Vaslui. În schimb, vor reveni în primul unsprezece Adrian Ilie şi Bordeanu, ambii suspendaţi pentru confruntarea cu vasluienii lui Adrian Porumboiu. Chiar dacă nu-i va avea la dispoziţie pe golgeterii Romulus Miclea şi Ionuţ Bălbă, autori a câte trei goluri pentru echipa moldavă în acest tur de campionat, Popică se bazează pe forma deosebită în care se află echipa. “Suntem neînvinşi de cinci runde, iar ultimele trei meciuri le-am câştigat la zero. Echipa traversează o perioadă fastă şi sunt convins că putem trece şi de acest hop fără să pierdem”, a spus Popică. „Dacă vor respecta ce le-am spus la antrenamente, putem pleca de la Mioveni cu cel puţin un punct”, a conchis acesta.
În lipsa golgeterilor, antrenorul ieşean are la dispoziţie doar doi atacanţi de meserie în meciul cu FC Argeş, Marius Păcurar şi Bogdan Vrăjitoarea. Dacă primul a spart gheaţa împotriva Vasluiului, marcând primul gol pentru Poli după un an de “sterilitate”, Vrăjitoarea încă nu a cunoscut gustul golului în campionat şi speră să scape de ghinioane împotriva fostei sale echipe. “Sper să înscriu primul gol în acest sezon chiar azi“, a declarat fostul atacant din Trivale.

În aceste condiţii, Ionuţ Popa ar putea începe jocul cu FC Argeş în următoarea formulă: Brăneţ, Bordeanu, Bernard, Onuţ, Toma, Ilie, Gavatorta, Mitruc, Onofraş, Rednic, Păcurar. Lotul Politehnicii a ajuns încă de miercuri seară la Piteşti, astăzi urmând să fie efectuat un antrenament, cel mai probabil chiar pe stadionul din Mioveni, locul de disputare a partidei. Întoarcerea în Iaşi este programată imediat după finalul jocului. Partida se va disputa pe stadionul din Mioveni, arena din Trivale fiind supusă unor lucrări de modernizare în această perioadă. Meciul dintre FC Argeş şi Politehnica Iaşi va fi arbitrat de Sorin Corpodean, din Alba Iulia, ajutat la cele două linii de arbitrii asistenţi Nicolae Marodin, din Bucureşti şi Aurel Oniţa, din Constanţa, în timp ce arbitru de rezervă este băcăuanul Cristian Sava. Observatori la acest joc au fost delegaţi Gheorghe Nedelescu, din Craiova şi Marcel Lică, din Constanţa

Meciul nu se televizeaza
Anuntata transmisie TV a meciului de la Mioveni a fost anulata in ultimul moment de catre canalul Telesport, ceea ce sporeste si mai tare neincrederea oaspetilor vizavi de modul in care va fi condusa partida. In locul meciului de la Mioveni, Telesport va transmite un concurs de inot pentru Cupa Mondiala, din Coreea. Totusi, acest caz are un precedent recent: ultimul meci al echipei FC Arges pe teren propriu, disputat acum trei saptamini, tot intr-o zi de vineri, a fost anuntat in programul Telesport, transmisia fiind, de asemenea anulata intempestiv. Sa mai spunem rezultatul, pentru linistea iesenilor? FC Arges -0 Pandurii 0-1.

ce_bine_e
25th November 2005, 12:38
ma pregatesc sa merg la meci cu prietenul meu Tudose :evil:
e bine dispus, sper sa treca usor peste socul meciului :evil:
apropo pt necunoscatori si pt cei care nu fac deplasarile, meciul nu va mai fi televizat! :drak: :happy

ce_bine_e
25th November 2005, 12:46
Suntem la Pitesti si in curand plecam spre Mioveni!

Sinn Fein
25th November 2005, 14:14
pe gsp aparea ca Nastasie marcase in min 4...:))

Rocko
25th November 2005, 14:19
Min. 4. GOOOOL Argeş: Acţiune personală a lui Bilaşco pe partea dreaptă. Acesta centrează īn faţa porţii pentru Năstăsie, care īnscrie din 4-5 metri


pacat ca am luat gol asa repede... sper sa revenim... LUPTA POLI

vladi
25th November 2005, 16:08
se pare ca problemele financiare sint un stimulent in Romania.....dupa exemplul FC National, acuma Argesu a ajuns pe trei in Divizia A :)..eu zic sa ii si amendeze, ca sigur or sa ia campionatul :-)

Bravo baieti!;-)

GeKuRA
25th November 2005, 17:23
Cârţu: "Este prea devreme să ne gândim la cupele europene"

Sorin Cârţu a declarat că este prea devreme ca FC Argeş să se gândească la cupele europene, după victoria obţinută, cu scorul de 3-0, în faţa formaţiei Poli Iaşi, în urma căreia echipa piteşteană ocupă locul trei în clasament.

"A fost o partidă bună, puteam avea 2-0 sau 3-0 la pauză, dar se putea termina şi 1-1, dacă nu era intervenţia lui Vintilă la Rednic. E o performanţă că am urcat pe locul trei. Sper să rămânem cât mai mult acolo. Este prea devreme să ne gândim la cupele europene. Avem concurenţă puternică: Rapidul, Timişoara, Clujul, dar trebuie să ai şi buget pentru a juca acolo", a declarat Cârţu.

la rândul său, Ionuţ Popa a declarat că echipei Poli Iaşi i-a lipsit şansa în meciul de vineri. "În acest meci ne-a lipsit şansa. La 1-0 am avut 3-4 ocazii. Acesta este fotbalul. Argeşul a jucat bine abia după golul al doilea, în rest am dominat noi", a spus Popa.

La urcarea în autocar între cei doi tehnicieni a avut loc un schimb de replici. "Ionuţ nu mai ai nevoie de măcelar, ţi-am luat eu porcul", i-a spus Cârţu lui Popa, la care tehnicianul ieşean a răspuns: "Lasă că-mi dai tu porc de la tine".

deci n-am jucat chiar slab... :D

bobycox
25th November 2005, 17:44
SUPERB meci . Sublim Public. Neverosimil Rezultat.

PS. SA dea Dumnezeu, sa avem cel putin si un retur la fel .
Bravo Baieti...........Cartu , Echipa .........si cam atat.

Vi3rme_X
25th November 2005, 17:46
Tocmai m`am intors de la meci si pot sa spun k ati avut mare noroc ca ati pierdut doar cu 3-0!
FORZA VIOLA

UrsMeier
25th November 2005, 18:02
Victorie muncita pt Arges.............putea sa fie mai mare scorul.Felicitari baietilor si asteptam victorie si la Bacau.

esku
25th November 2005, 18:37
Am fost si eu, bineinteles, la meci .... :D uite ca m`am inselat...nu a fost 2-0:D ci 3-0:evil: .... pe aproape, nu? :D O victorie meritata pt. baietzii nostri .... Am inceput foarte bine meciul, in forta, nimeni nu se astepta, iar la a doua faza importanta am deschis scorul prin acelasi jucator care a adus victoria si in meciul cu dinamo, Nastasie. Tactica "Sorinesciana" a inceput sa isi faca aparitia .... blocam orice atac al oaspetilor si plecam pe contraatac ratand EXTREM de mult .... a venit faultul criminal in min 34 al unui jucator iesean la Murgan :rosu: ... nu s`a dat nimic ... nici macar fault, iar Madalin a fost nevoit sa paraseasca terenul accidentat.... A intrat Poenaru care si`a facut foarte bine datoria pe intreaga durata a jocului .... Prima repriza s`a incheiat fara a mai exista ocazii importante nici de o parte nici de cealalta.... poate 2 incursiuni ale iesenilor dar stopate de marincau si rohat la 16 m de poarta..... Repriza a doua a inceput in aceeasi nota defensiva pentru trupa lui sorinaccio .... a urmat sutul puternic al lui rednic scapat singur cu Vintila.... mingea l`a lovit in plina figura pe Bogdan...dar si`a revenit:D .... a mai fost un sut in plasa laterala a portii lui Vintila dupa un atac prelungit al iesenilor ..... Cartu a observat ca se poate mai mult si a schimbat formula de joc intr-una mai ofensiva... Inca o data Sorinaccio nu da gres, iar Argesul incepe sa isi creeze numeroase ocazii ... In cele din urma Tanasa inscrie dupa o frumoasa deviere a lui Bilasco si scorul urca la 2-0 (pronostictul meu :D) .... Costescu a tinut mortzis sa ma contrazica :evil: si a sutat superb la coltul lung dupa o faza frumoasa de contraatac 3-0 /hello .... Meciul s`a incheiat cu o EURORATARE a lui Costescu care nu a reusit sa impinga mingea in poarta din 4 metri .... PUNCT FINAL SI ARGESUL URCA CEL PUTIN PANA MAINE PE PODIUM!!!! FELICITARI BAIETZI!!! Speram ca totul sa fie incununat de o noua victorie ... la bacau... si sa incheiem turul intr-un ritm senzational!!!! /hello


p.s.: Galeria Ultras-Viola din nou la inaltime .... !!!!

esku
25th November 2005, 19:55
pana una alta ..... 3-0 pt Alb-Violeti :D

Ioca10
25th November 2005, 21:36
Moldoveni pana azi ziceau ca au mare echipa mare aparare mare.....:evil:

Q.
25th November 2005, 21:49
Si aveau ma....dar au luat 3 goluri azi. :o:
O intrebare pt cei care au fost la meci: la primul gol Onut( nr 3) a gresit grav, nu-i asa? Altfel nu ajungea mingea la jucatorul Argesului scapat astfel singur spre poarta care a centrat din lateral si Nastasie a inscris. Cand a comentat careva meciul nu a dat faza ceva mai inapoi.... niste lamuriri ar fi binevenite.

Oricum daca s-a terminat 3-0 e clar cine a fost echipa mai buna....

arfel
25th November 2005, 22:08
O fază mai puţin obişnuită s-a petrecut în minutul 32 al meciului, atunci când Daniel Rednic a avut posibilitatea să plece pe un contraatac periculos. Sesizând situaţia disperată, mijlocaşul la închidere Mădălin Murgan a "băgat" o alunecare la sacrificiu. Din inerţie, şi luat prin surprindere, Rednic l-a călcat pe piteştean pe gât şi pe claviculă, provocându-i acestuia o accidentare serioasă. Corpodean nu a oprit însă meciul, pentru că avantajul era evident al ieşenilor, dar Rednic a dat dovadă de fair-play. S-a oprit pentru a-i acorda primul ajutor lui Murgan, deşi prezenţa sa în atac ar fi creat o superioritate echipei sale extrem de periculoasă. După ce jocul s-a oprit, Murgan a fost schimbat din teren, iar fostul alb-violet, Daniel Rednic, şi-a cerut scuze tuturor, cu toate că nu a provocat o accidentare voită. Mijlocaşul piteştean are o contuzie puternică în zona umărului şi a pieptului.

arfel
25th November 2005, 22:11
# Găinar. După ce a primit al doilea gol, din partea lui C. Tănasă, portarul Brăneţ s-a enervat, a luat mingea şi a şutat-o cu sete în grădina gospodarului din spatele porţii sale. Voit sau nu, mingea a alergat o găină, stârnind hazul spectatorilor. Singurul care nu a râs a fost arbitrul Corpodean, care i-a acordat ieşeanului cartonaşul galben.

esku
26th November 2005, 00:15
ce nu ai mai vazut deplasare cu 20 de autocare?? :D vin cam 1000-1200 de suporteri....e mult?:P ... noi la meciul cu steaua din cupa la targoviste acum cativa ani 4-5 :D am fost 5000 :ok:

bv lor dak vin atatia!!! ar fi o realizare! :ok:

Q.
26th November 2005, 00:31
nu .... nu a gresit.... a fost o patrundere superba .... cu cateva driblinguri reusite.... si o pasa bine data.... la fel ca si finalizarea :P

Pai la TV am vazut ca a centrat unul spre lateral....Onut a balbait-o printre picioare, maini si alte parti anatomice :)...mingea a ajuns la ala care a patruns singur fara marcaj sau superb cum zici tu :)....si a centrat bine ...finalizarea a fost simpla....driblinguri reusite nu au fost.

Ramane o intrebare? De ce ati dat meciul pandurilor? Nu vreti sa-i lasati pe aia din timisoara, cluj sau constanta sa se umfle degeaba si voi sa faceti surpriza...adica UEFA? Daca de la anul vor intra 2 echipe in preliminariile ECC....inseamna ca si locul 4 nu doar castigatoarea Cupei are sanse la Europa.

esku
26th November 2005, 00:51
cat despre forma Argesului....trece repede nici o problema!!:ok:

esti frustrat tare.... :evil: asta e.... 3-0... forma trece - vine, dar rezultatele raman.....:ok: Nu o sa ai tu bucuria asta....Argesul chiar joaca fotbal.... si o face chiar bine...se vede ca avem o echipa inchegata si valoroasa .... :yeah: Hai bafta!!! Daca tu ne doresti raul eu nu am decat sa iti zic .... sper sa va reveniti si sa va luptati cu echipele din capitala asa cum o facem noi, timisoara....:ok: si mult succes in continuare.... pt. ca intodeauna am fost fair-play si vom fi fair-play....doar suntem PITESTENI!!!



Pai la TV am vazut ca a centrat unul spre lateral....Onut a balbait-o printre picioare, maini si alte parti anatomice :)...mingea a ajuns la ala care a patruns singur fara marcaj sau superb cum zici tu :)....si a centrat bine ...finalizarea a fost simpla....driblinguri reusite nu au fost.

Ramane o intrebare? De ce ati dat meciul pandurilor? Nu vreti sa-i lasati pe aia din timisoara, cluj sau constanta sa se umfle degeaba si voi sa faceti surpriza...adica UEFA? Daca de la anul vor intra 2 echipe in preliminariile ECC....inseamna ca si locul 4 nu doar castigatoarea Cupei are sanse la Europa.

nu ai observat ironia mesajului .... imi pare rau pt. tine!!! :D

ma intrebi pe mine de ce au dat meciul pandurilor??? de nebuni ce au fost.... iti dai seama ca acum puteam fi mai sus..... dar poate ca problemele financiare i`au determinat sa faca gestul acela.... rusine lor pt acel meci:rosu:, dar si`au spalat pacatele cat de cat dupa ultimele meciuri cand au dovedit ca pot juca si "pe stomacul gol" si ca au valoare.... nu ne gandim inca la uefa...de ce sa nu recunoastem sunt echipe mult mai bune ca noi care merita sa ajunga acolo ... dar totusi la un loc 4 am putea sa ne facem sperante cu toate ca e destul de greu....dar daca o tinem tot asa..... e posibil sa ajungem departe!!! :ok:

ce_bine_e
26th November 2005, 02:10
CE BATAIE AM MANCAT, AVEM ECHIPA DE KKT! :o:
Tudose, ai sai parinti, farmacia si mai ales Ben (stie el ce zic) de nota 10 :evil: :P
jocul slabuz, am avut o sansa si noi prin Gava, a sutat in poarta goala paralel :happy
Onut si Ilie DEZASTROS au jucat azi, si au mai fost vreo 2, da nu imi amintesc acuma numele lor, Cartzu antrenoru sculi!:ciocan:
oricum a fost dragut, las ca batem nationalul si ne-am scos, nu-i asa be@? :evil: :ciocan:
oricum sa ne invatzam minte sa nu ne mai facem calcule, oricum suntem o echipe de maxim mijlocul clasamentului!
PS:cum a fost la FM?:sleep:

Vulturul
26th November 2005, 09:00
FC Arges învinge Iasiul cu 3-0 si urcă pe locul 3!
En-tu-zi-as-mant!
Senzational a început FC Arges meciul cu Politehnica Iasi, de parcă nu ar fi încheiat partida cu Dinamo, de sâmbăta trecută, care a consintit o victorie istorică... Năstăsie a marcat beneficiind de oportunismul lui Bilasco, după care tot el a mai trimis de trei ori mingea pe poarta lui Brănet în primele 10 minute. Cu toate că a mai slăbit ritmul, FC Arges a continuat să-si creeze situatii bune de a marca, în prima repriză ratând cu seninătate alte 3-4 ocazii. După aspectul jocului, pitestenii ar fi trebuit să conducă la mare diferentă.
Generatia „latul si călcâiul”
Constienti că numai iesind la joc pot scoate ceva de la Pitesti, oaspetii au început să pună probleme mari în partea a doua. Mai întâi Vintilă a scos providential, cu fata, un gol ca si făcut, după care Poenaru a respins cu capul de pe linia portii o minge trimisă periculos de Gavatorta. Cam acestea au fost zbaterile Iasiului, pentru că pitestenii au lovit în minutul 74, după care au continuat să facă spectacol, o perioadă de 10 minute oaspetii fiind dezorientati. În tot acest timp, alb-violetii s-au distrat cu pase cu călcâiul si alte artificii, ca să nu mai amintim că primele două goluri ale meciului au fost înscrise cu latul! Generatia „latul si călcâiul”, pe care Cârtu o iubeste atât de mult, a adus Argesului o victorie care o urcă, provizoriu, pe podium, după Dinamo si Steaua!

FC Arges – Poli Iasi 3-0 (1-0)
Năstăsie (2), C. Tănasă (74), Costescu (89)
Mioveni. Spectatori: 2.000. Suturi pe poartă: 13-5. Suturi în afara portii: 5-2. Cornere: 6-4. Ofsaiduri: 2-4.
FC ARGES Vintilă – Chita,Rohat, Marincău, Crivac – Dobre (59 Ad. Ionescu), Prepelita Murgan (33 Poenaru), Năstăsie – Bilasco, C. Tănasă (74 Costescu). Antrenor: Sorin Cârtu
POLI IASI: Brănet – A. Toma, Onut, Bernard (61 Tincu), Ad. Ilie, Bordeanu – Mitruc (82 Vrăjitoarea), Gavatorta, D. Rednic – Păcurar, Onofras (56 Arhire). Antrenor: Ionut Popa
Arbitri: Sorin Corpodean (Alba Iulia) – Nicolae Marodin (Bucuresti) si Aurel Onita (Constanta)
Cartonase galbene: Prepelită, Bilasco – Onut, Ad. Ilie, Păcurar, Gavatorta, Brănet

Faze de TOP
# Min. 2 – 1-0 NĂSTĂSIE. Bordeanu se împiedică şi-l lasă singur pe Bilaşco, acesta intră nestingherit în careu şi are timp să-i pună mingea „pe tavă” lui Năstăsie, care doar pune latul
# Min. 4 – Senzaţional un-doi Crivac-Prepeliţă, acesta din urmă îi pune mingea lui Crivac pe şut cu un călâci superb, torpila este respinsă în doi timpi de Brăneţ
# Min. 10 – Corner bătut de Prepeliţă, cap superb al lui Năstăsie, Brăneţ este nevoit să respingă ca un fundaş, cu piciorul de pe linia porţii
# Min. 28 – Un fundaş ieşean respinge mingea în Bernard, C. Tănasă o recuperează în apropierea porţii oaspeţilor, pasează scurt lui Năstăsie, care şutează în plasa laterală
# Min. 38 – Şut în diagonală al lui Dobre, mingea este deviată şi ocoleşte de puţin poarta lui Brăneţ
# Min. 43 – Bombă a lui Onofraş dintr-un unghi imposibil, Vintilă este nevoit să respingă în mijlocul careului, de unde apărarea piteşteană degajează
# Min. 46 – Cursă „de-a latul” careului a lui C. Tănasă, şutul său cu stângul ducându-se la încheietura barelor
# Min. 60 – O nouă incursiune de unul singur a lui C. Tănasă, acesta a fentat trei moldoveni şi a tras paralel cu poarta lui Brăneţ
# Min. 62 – Ricoşeu în careul piteştenilor care-l găseşte singur pe D. Rednic, şutul acestuia de la 8-9 metri îl loveşte în faţă pe Vintilă, care salvează astfel o situaţie critică
# Min. 72 – Contraatac periculos iniţiat de Bordeanu, centrare a acestuia perfectă pentru Gavatorta, lovitura sa de cap este scoasă de Poenaru de pe linia porţii
# Min. 74 – 2-0 C. TĂNASĂ. Lovitură liberă pentru FC Argeş bătută de Prepeliţă, Bilaşco a recentrat mingea cu capul, iar C. Tănasă a pus latul
# Min. 89 – 3-0 COSTESCU. Atacantul piteştean primeşte o minge la marginea careului, pune stop cu latul şi şutează direct, imparabil!
# Min 90+2 – Centrare perfectă a lui Bilaşco, Costescu şi Ad. Ionescu se reped la mingea, „capul” lui Costescu ajungând înaintea „foarfecii” lui Ionescu, dar Brăneţ respinge providenţial

Murgan a fost călcat pe gât de Rednic
O fază mai putin obisnuită s-a petrecut în minutul 32 al meciului, atunci când Daniel Rednic a avut posibilitatea să plece pe un contraatac periculos. Sesizând situatia disperată, mijlocasul la închidere Mădălin Murgan a „băgat” o alunecare la sacrificiu. Din inertie, si luat prin surprindere, Rednic l-a călcat pe pitestean pe gât si pe claviculă, provocându-i acestuia o accidentare serioasă. Corpodean nu a oprit însă meciul, pentru că avantajul era evident al iesenilor, dar Rednic a dat dovadă de fair-play. S-a oprit pentru a-i acorda primul ajutor lui Murgan, desi prezenta sa în atac ar fi creat o superioritate echipei sale extrem de periculoasă. După ce jocul s-a oprit, Murgan a fost schimbat din teren, iar fostul alb-violet, Daniel Rednic, si-a cerut scuze tuturor, cu toate că nu a provocat o accidentare voită. Mijlocasul pitestean are o contuzie puternică în zona umărului si a pieptului.

Cârţu i-a luat porcul lui Popa
Înaintea plecării spre Piteşti, antrenorul Politehnicii, Ionuţ Popa, a fost întrebat ce părere are de duelul celor doi Lucescu din Cupa UEFA. Înainte de a da un răspuns clar, Popa a făcut o glumă: „Eu am probleme mai mari decât să mă gândesc la Luceşti... N-am măcelar la echipă, pentru că mi-a plecat în Spania!”. La finalul jocului de la Piteşti, după declaraţiile pe care le-a acordat presei, Ionuţ Popa a trecut pe lângă autocarul echipei FC Argeş. Cârţu, care l-a observat, a scos capul pe geam şi i-a strigat: „Ioane, nu mai ai nevoie mă de măcelar, că ţi-am luat eu porcul! Te-am bătut acum şi ţi-am luat prima de porc!”, fază la care Popa a început să râdă şi l-a salutat cordial pe prietenul său.

A revenit PIC-ul!
La începutul acestui campionat, firma PIC si-a retras sigla de pe tricourile pitestenilor, după trei ani de colaborare, timp de 13 etape alb-violetii evoluând fără sponsor pe piept. După victoria extraordinară cu Dinamo, care a făcut ca atentia întregii tări să se aplece asupra echipei FC Arges, dar si după parcursul foarte bun pe care alb-violetii l-au avut în acest an, societatea PIC, care este în continuare actionară la FC Arges, a revenit la decizia din vară. Astfel, la partida cu Poli Iasi jucătorii au apărut din nou cu sigla PIC pe tricouri, revenirea fiind de bun augur, pentru că Argesul a câstigat clar, cu scorul de 3-0.

Naşul, partea a doua
De când a venit la Piteşti, Sorin Cârţu a abundat în scoruri de 1-0, semn că nu-l interesează foarte tare spectacolul, ci mai mult rezultatul. Cu toate acestea, în 2005 Sorinaccio se poate lăuda cu două rezultate de 3-0, ambele reuşite cu Poli Iaşi, ambele împotriva lui Ionuţ Popa.
# Sorin Cârţu: „O partidă bună, în care puteam să avem mai devreme diferenţa asta de la final, dar pe de altă parte, ei la 1-0 au avut două ocazii foarte mari. Dacă nu era intervenţia de excepţie a lui Vintilă acum poate că nu ne mai bucuram. La final puteam însă să facem 4 sau chiar 5-0. Locul 3 pe care ne aflăm acum e o performanţă, dar să vedem ce va fi, e prea devreme să ne gândim la cupele europene. Avem, adversari puternici la acest loc, Clujul, Rapidul, Timişoara...”.
# Ionuţ Popa: „Sunt supărat pe toată lumea acum, nu pe arbitri. La 1-0 am avut egalarea în picioare dar ne-am bătut joc de câteva ocazii. Eu zic că meritam un rezultat mai bun. Argeşul a jucat bine la începutul şi la finalul meciului, dar în rest noi am dominat şi am ratat ocazii uriaşe”.

CULISE
# „Pentru noi sunteţi campioni”. Galeria Ultras Viola şi-a făcut din nou simţită prezenţa, prin câteva sloganuri şi mesaje interesante. Jucătorii au intrat şi ieşit de pe stadion sub refrenul „Pentru noi sunteţi campioni”, aluzie la faptul că FC Argeş a învins pe Dinamo etapa trecută şi se află acum pe locul al treilea.
# A rupt plasa. În minutul 55 al meciului argentinianul Gavatorta a şutat puternic în plasa laterală a lui Bogdan Vintilă, provocând o ruptură în aceasta. La semnalizarea lui Vintilă jocul a fost oprit pentru moment pentru remedierea situaţiei.
# Atenţie la soare! În pauza meciului, pe gerul de la Mioveni şi-a făcut apariţia pentru câteva minute soarele. Cum acesta bătea exact în direcţia porţii moldovene, antrenorul Ionuţ Popa, fost portar, a ieşit special pentru a-i atrage atenţia lui Brăneţ să fie atent. Din fericire pentru apărătorul ieşean, soarele a stat decât în pauză pe cer, după care s-a ascuns din nou în nori.
# Găinar. După ce a primit al doilea gol, din partea lui C. Tănasă, portarul Brăneţ s-a enervat, a luat mingea şi a şutat-o cu sete în grădina gospodarului din spatele porţii sale. Voit sau nu, mingea a alergat o găină, stârnind hazul spectatorilor. Singurul care nu a râs a fost arbitrul Corpodean, care i-a acordat ieşeanului cartonaşul galben.
# Cârţu vrea pe cineva. Întrebat pe cine ar prefera la FC Argeş ca acţionar majoritar, dintre cei doi prieteni ai săi, Gigi Becali şi Gigi Neţoiu, Cârţu nu a dat amănunte. El s-a mărginit doar a spune că „dacă ar fi după mine ştiu pe cine aş lege, dar e problema autorităţilor”.
# Tănasă a făcut poze. Atacantul Ciprian Tănasă a dorit foarte mult să înscrie ieri, şi a reuşit acest lucru după ce irosise mai devreme două ocazii pe care şi le-a creat singur. Tănasă a sărbătorit al şaselea gol în Divizia A făcând poze celor care au fost coautori la gol: Prepeliţă şi Bilaşco.

Popa a intrat în cabina arbitrilor
Antrenorul Iaşiului, Ionuţ Popa, care s-a arătat nemulţumit de delegarea lui Sorin Corpodean la acest meci, i-a reproşat acestuia de câteva ori, în timpul meciului, faptul că permite Argeşului să joace peste limita regulamentului. După aceea l-a luat în primire pe asistentul Oniţa, sprintând chiar la finalul jocului pentru a-i adresa câteva cuvinte. În opinia lui Popa, asistentul se face vinovat de faptul că a permis câteva atacuri ale gazdelor pornite din ofsaiduri.
La zece minute de la terminarea partidei, Ionuţ Popa şi-a luat o cafea şi a intrat în cabina arbitrilor. Iniţial, jandarmii nu i-au permis accesul, dar tehnicianul Iaşiului le-a explicat că este calm, nu face scandal, ci vrea să discute „la rece”. Pentru că Sorin Corpodean şi-a dat acceptul, Popa a pătruns la arbitri, unde a zăbovit circa cinci minute. Aflând acest lucru, observatorul Gheorghe Nedelescu a intrat şi el în vestiar şi este posibil să-i facă raport lui Popa.

Sursa:Top

iaro
26th November 2005, 18:32
Bravo Arges! Felicitari!
Se pare ca baietii nostri au intrat deja in vacanta si se simt la caldurica cu cele 20 de puncte. Sa speram ca nu gandesc asa.
Oricum, Argesul a fost net superioara!

be@
26th November 2005, 21:29
Da, si ce-i cu asta ? Se pare ca la al doilea gol a fost off-side.

Q.
26th November 2005, 22:01
nu ai observat ironia mesajului .... imi pare rau pt. tine!!! :D

ma intrebi pe mine de ce au dat meciul pandurilor??? de nebuni ce au fost.... iti dai seama ca acum puteam fi mai sus..... dar poate ca problemele financiare i`au determinat sa faca gestul acela.... rusine lor pt acel meci:rosu:, dar si`au spalat pacatele cat de cat dupa ultimele meciuri cand au dovedit ca pot juca si "pe stomacul gol" si ca au valoare.... nu ne gandim inca la uefa...de ce sa nu recunoastem sunt echipe mult mai bune ca noi care merita sa ajunga acolo ... dar totusi la un loc 4 am putea sa ne facem sperante cu toate ca e destul de greu....dar daca o tinem tot asa..... e posibil sa ajungem departe!!! :ok:

Imi cer scuze dar mi-am inchipuit ca daca intreb ceva la modul serios o sa mi se raspunda la fel:P . Ironia mesajului viza pe jucatorii tai ;) din moment ce stabilisem deja ca iesenii au jucat prost. De unde sa stiu ca esti un pusti ametit de acnee si alt argesean care sa-l interseze meciurile echipei locale ca sa se si duca la ele nu exista pe forumul asta?:D Oricum vad ca ti-ai sters mesajul initial si ai cedat total acneei...treaba ta. O sa cresti si o sa-ti revii.
Daca o sa deveniti satelit a lui steaua sau dinamo nu o sa aveti nici o treaba cu Europa....asta e.

esku
26th November 2005, 22:01
ha ha ha ha ha ha .... penibila esti be@ .... ai vazut tu ca a fost off-side...doar arbitrul stie si cei din tribuna care au stat pe linie cu arbitrul .... am avut un prieten in apropierea fazei si mi`a spus ca nu a fost pt ca un fundas de`al vostru il scotea din offside in momentul pasei ... oricum si fara golul ala va bateam...am fost cu mult peste voi ... cu f mult ....

Q.
26th November 2005, 22:08
Dupa cum vorbesti nu se vede...in fine...anul trecut la Iasi ati avut un noroc chior, poate ne revansam returul asta de campionat. Nu de alta dar ulciorul nu o sa mearga de multe ori la apa nici in cazul vostru. Mai avem de invatat pana o sa apara o echipa care sa castige aproape meci de meci cum o fac( cu blaturi sau nu) cele 3 din bucuresti. Bleh! Vor mai trece ceva ani....

esku
26th November 2005, 22:09
Imi cer scuze dar mi-am inchipuit ca daca intreb ceva la modul serios o sa mi se raspunda la fel:P . Ironia mesajului viza pe jucatorii tai ;) din moment ce stabilisem deja ca iesenii au jucat prost. De unde sa stiu ca esti un pusti ametit de acnee si alt argesean care sa-l interseze meciurile echipei locale ca sa se si duca la ele nu exista pe forumul asta?:D Oricum vad ca ti-ai sters mesajul initial si ai cedat total acneei...treaba ta. O sa cresti si o sa-ti revii.
Daca o sa deveniti satelit a lui steaua sau dinamo nu o sa aveti nici o treaba cu Europa....asta e.

bai jenantule.... ai invartit ideile in mesajul tau pana le`a luat dreaq..... am fost la meci si am vazut clar ce s`a intamplat ... dak ai vazut la tv ca a gresit onut de ce dreaq ai mai intrebat.... la o intrebare stupida doar nu vroiai sa iti raspund serios.... in continuare esti frustrat .... mai stiam eu unul :D ...

mesajul pe care l`am sters este primul citat din mesajul urmator ... pt ca nu observasem post`ul tau ... si atunci le`am pus pe ambele intr`unul singur pt. ca altfel aveam 2 posturi consecutive.... :jerk:

be@
26th November 2005, 22:11
ha ha ha ha ha ha .... penibila esti be@ .... ai vazut tu ca a fost off-side...doar arbitrul stie si cei din tribuna care au stat pe linie cu arbitrul .... am avut un prieten in apropierea fazei si mi`a spus ca nu a fost pt ca un fundas de`al vostru il scotea din offside in momentul pasei ... oricum si fara golul ala va bateam...am fost cu mult peste voi ... cu f mult ....
esku-le, ai grija cum vorbesti, ca eu nu v-am jignit. Asa au spus cei de al Gazeta, nu eu. OK?

esku
26th November 2005, 22:15
aia sunt cei mai distrusi din presa sportiva....!!! ai timp sa crezi toate aberatile lor??? aia cauta numai scandal.....

UrsMeier
27th November 2005, 10:34
Mai bine recunoaste ca vineri ati fost penibili prin jocul vostru..........lasa echipa noastra.Scorul spune multe..........putea fi chiar mai mare.Zici ca daca inscria Rednic............dar daca Rednic ar fi fost eliminat asa cum ar fi trebuit ce s-ar fi intamplat?Scorul arata ca am fost peste voi cu cel putin o clasa.Cat despre cupa........in competitia asta se poate orice.....nimeni nu e favorit. Cand noi eram abonati la sferturi si semifinale voi nici nu stiati ce e aia.........asa ca nu mai zice tu de noi:evil:

be@
27th November 2005, 11:19
La golul doi a fost off-side. A spus Popa ca a discutat cu tusierul dupa meci , si a recunoscut lucrul asta. (Daca ala n-a fost off-side, atunci nici eu n-am musteatza ! :D :D)
La primul gol, nici nu se asezasera echipele bine pe teren. Asta e...Am luat golul repede, si ne-a fost greu sa ne revenim in conditiile alea. Apoi au mai fost si accidentarile lui Onofras si Bernard, care i-a dat tactica peste cap lui Popa, fiindca el voia sa mai bage un atacant.
Ultimul gol.... a venit la finalul partidei, cand nimeni nu se mai astepta.
Pacat, am inceput si am incheiat deplasarea cu infrangere la 3-0.

GeKuRA
27th November 2005, 11:29
am pierdut din cauza noastra, nu are rost sa mai gasim motive...
numarand ocaziile Argesul a fost peste noi.

ce_bine_e
27th November 2005, 11:35
sa o lasam naibi de treaba, primul gol a dat onut pe langa minge!
am jucat mai slab ca ei, sper sa fie un accident si sa ne revenim pana saptamna viitoare ;)
apropo, in retur astept niste revanse fatza de tm, arges, rapid, dinamo, steaua, otzelul!

be@
27th November 2005, 11:45
Pitestenii viseaza la Europa

La capatul unei saptamani inceputa cu un succes surprinzator in “Groapa”, acolo unde a invins cu 2-1 pe Dinamo, FC Arges a reusit sa obtina o victorie egala cu ocuparea unui loc pe podium. Pitestenii au invins cu 3-0 pe Poli Iasi si au urcat, cel putin pentru o zi, pe treapta a treia a podiumului. Antrenorul gazdelor, Sorin Cartu, e insa temperat: “E o performanta ca am urcat pe locul trei. Sper sa ramanem cat mai mult acolo. Este prea devreme sa ne gandim la cupele europene. Avem concurenta puternica: Rapidul, Timisoara, Clujul, dar trebuie sa ai si buget pentru a juca acolo”, a declarat el. In ceea ce-i priveste pe oaspeti, aflati la prima infrangere dupa sase partide, antrenorul acestora, Ionut Popa, a considerat ca diferenta de scor in favoarea pitestenilor a fost prea severa in raport cu ce s-a intamplat pe teren. “Scorul final e prea sever. Au fost peste noi, dar la 1-0 am ratat trei ocazii clare. Daca inscriam atunci, altfel ar fi fost rezultatul final. In repriza a doua am dominat jocul, ne-am creat ocazii, dar n-am reusit s-o dam in ate”, spune Ionut Popa. Tehnicianul nu a pus infrangerea pe seama greselilor de arbitraj, considerand ca, desi la primul gol al gazdelor a fost fault la Onut, Sorin Corpodean nu a viciat rezultatul. “Cand pierzi cu 3-0 nu poti sa dai vina pe arbitraj. Chiar daca la primul gol mi s-a parut fault, iar la al doilea ofsaid. Jucatorii sunt vinovati pentru ca nu au bagat mingea in poarta din cativa metri”, a adaugat el.
ACCIDENTARE. In minutul 35, pitesteanul Madalin Murgan a fost calcat accidental pe umar de Daniel Rednic si nu a mai putut continua jocul. El a suferit o fractura a claviculei.
DEDICATIE. Autorul celui de-al doilea punct al gazdelor, Ciprian Tanasa, a dedicat golul cu Iasiul fetitei sale, nascuta acum doua saptamani.

esku
27th November 2005, 15:39
cel mai calculat dintre voi este clar GeKuRA .... cat despre ceilalti ... no comment!

@Q: m`ai impresionat!!!! :happy :happy :happy
@commandoazzura: "daca"..... dar daca va dadea nastasie gol in min. 7, 8, 10 cand a avut 3 ocazii clare de gol .... asa ca nu mai fa tu presupuneri .... bafta!
@be@: a recunoscut arbitrul??? hai dreaq... cine a zis asta .... popa??? vai de capul lui .... face niste declaratii de te doare capul :headbang:..... pai daca a fost off-side de ce nu a ridicat fanionul???? nu s`a scris nimic in presa si stai tu linistita ca nu recunostea ala ca a fost off-side si el nu a ridicat steguletzu :P .... acum vrei sa aduci in discutie ca am fost pe mana cu arbitrii?? d`asta n`ati jucat voi bine .... hai ca inecpeti sa fiti penibili!

Vulturul
28th November 2005, 09:26
La cinci puncte de lider...
Poză la final cu bucuria lor
FC Argeş continuă să uimească! După ce a învins pe Dinamo săptămâna trecută, acum s-a cocoţat în partea de vârf a clasamentului cu şanse reale de a ierna pe podium! Beneficiind de un parcurs cu multe greşeli al echipelor Steaua, Dinamo şi Rapid, candidate la titlu în acest an, piteştenii s-au apropiat la doar cinci puncte de liderul clasamentului, Steaua, având acelaşi număr de înfrângeri cu Dinamo! În ultima etapă, alb-violeţii vor juca la Bacău, o formaţie aflată în derivă, care s-a remarcat doar prin victoria în faţa Rapidului, în prima parte a campionatului. Prin urmare, un succes pe fostul stadion „Dumitru Sechelariu”, coroborat cu orice alt rezultat în afara victoriei timişorenilor la Dinamo, o va aduce pe FC Argeş pe locul al treilea la sfârşitul turului de campionat!
„Prea devreme”
Deşi lucrurile par să fi intrat pe făgaşul normal la FC Argeş, antrenorul Sorin Cârţu este încă circumspect în ceea ce priveşte parcursul viitor al formaţiei pe care o pregăteşte. „Este prea devreme să ne gândim la cupele europene, avem adversari foarte puternici. Dar, cele 25 de puncte acumulate, cu perspectiva de a mai adune, reprezintă o performanţă care ne dă liniştea necesară abordării părţii a doua a campionatului cu încredere”, a declarat Cârţu după meciul cu Politehnica Iaşi, care a consfinţit urcarea până pe locul al patrulea al clasamentului.

Renăscut ca pasărea Phoenix
În urmă cu trei săptămâni, legendarul portar Bogdan Argeş Vintilă, la FC Argeş încă din 1993, era considerat de către toată lumea principalul vinovat pentru înfrângerea cu Pandurii Tg. Jiu şi foarte mulţi, printre care şi foşti prieteni, îi arătau uşa. Doar de o perioadă relativ scurtă a avut nevoie Vintilă să-şi revină, iar ultimele două meciuri au confirmat că este în continuare un portar extrem de valoros, care poate da siguranţă echipei. Două victorii concludente, 2-1 cu Dinamo şi 3-0 cu Poli Iaşi, şi Vintilă este din nou erou. Ba mai mult, în cele două jocuri „Vulturul” a fost căpitanul echipei şi unul dintre cei mai buni oameni ai lui Cârţu din teren. Care a fost secretul acestei metamorfozări minune? „Cu ajutorul prietenilor foarte buni şi al familiei am reuşit să trec peste presiunea aceea extraordinară. Ne-am simţit din nou ca o familie în teren, pentru că jucătorii ceilalţi depinde de mine aşa cum şi eu depinde de ei, de-asta suntem o echipă”, ne-a declarat Vintilă.
Bogdan Vintilă: „Visul meu, încă o cupă europeană”
# Bogdan, a doua victorie consecutivă cu tine în poartă, făcând un joc foarte bun...
- E un rezultat care mă bucură, la fel ca şi jocul echipei. Ne-am creat ocazii mai multe, am şi marcat, n-am mai fost ocoliţi de şansă ca în alte rânduri.
# În minutul 62, la scorul de 1-0, ai scos o minge imposibilă, pe care scria gol...
- Da, cu botul, cu faţa, nu mai ştiu cu ce... A fost o situaţie decisivă, în acele momente nu mai ieşi să aperi, ieşi să blochezi, nu contează cu ce... Trebuie să închizi unghiul, iar mingea te poate nimeri oriunde. S-a întâmplat să scot mingea cu faţa, ce mai contează o buză spartă sau un maxilar deviat atunci când ai salvat un gol?
# Ce vom face în ultima etapă, la Bacău?
- Mergem să câştigăm, important e să-ţi doreşti victoria. Avem patru meciuri câştigate în deplasare în acest tur, de ce n-am mai câştiga unul? Nu trebuie să depindem de jocul adversarului sau de cel al rezultatelor, mergem să ni-l facem pe-al nostru şi să terminăm un tur bun, neaşteptat din partea unora. Cu mai multă constanţă în joc şi fără fluctuaţii am fi fost acum mai sus.
# Ce părere ai de locul 4 ocupat, la distanţă mică sau chiar înaintea unor echipe cu pretenţii?
- Parcursul nostru este unul bun, putea să fie şi mai bun aşa cum putea fi şi mai rău. Nu vreau să comentez ce fac alte cluburi cu tradiţie, e treaba lor. Din păcate, noi avem această instabilitate financiară care, dacă s-ar rezolva, am fi foarte puternici.
# Dintr-un jucător hulit ai ajuns într-o perioadă foarte scurtă căpitanul echipei. Te-a responsabilizat mai mult banderola?
- Nu neapărat. Băieţii au ales dintr-o listă numele meu, cosiderând probabil că am mai multă experienţă în lipsa lui Marius Radu. Atitudinea mea e identică faţă de joc, nu banderola contează. Eu mă pregătesc şi joc la fel, dar şi echipa echipa a mers mai bine, şi asta contează mult mai mult.
# După ce ai semnat cu FC Argeş, ai făcut o declaraţie şocantă, pentru mulţi hilară: „M-am întors la FC Argeş să joc în cupele europene!”. Nu te-a luat nimeni în serios atunci!
- Ăsta este visul meu, de-asta m-am şi întors la FC Argeş, să-mi îndeplinesc visul. Prima oară am venit aici în 1993 când echipa era în Divizia B şi, după o perioadă foarte lungă, 17 de ani, FC Argeş a jucat din nou în Cupa UEFA. Vreau să-mi leg numele de clubul acesta, să fiu jucătorul care evoluează în două cupe în perioade diferite... În plus, FC Argeş este o echipă de tradiţie care nu trebuie să mai aştepte alţi 17 ani pentru a juca în Europa, trebuie să ne dorim asta în fiecare an, pentru că avem jucători capabili!

Contre Dobre - Vrăjitoarea
Poză Vrăjitoarea sau Dobre din meci
Schimbat în minutul 59 cu Adrian Ionescu, la scorul de 1-0, Cornel Dobre a continuat să stea pe bancă deşi antrenorul Sorin Cârţu i-a recomandat să meargă la vestiare. Dobre a preferat să urmărească jocul colegilor săi şi chiar să dea câteva indicaţii de pe margine. Spre finalul meciului, în momentul în care Bogdan Vrăjitoarea se pregătea să intre în teren, Dobre l-a strigat pe acesta: „Vrajă, unde mai intri tu mă acum? Vrei tu să ne dai gol, care ai stat un an la FC Argeş şi ai dat un gol...!”. Vrăjitoarea a zâmbit şi i-a bătut obrazul, după care i-a strigat prietenului său „Piticule, stai liniştit că eşti numai rezervă. Joci şi tu când nu are nea Sorin titularii!”. Cei doi s-au împăcat după meci, Dobre împungându-l încă o dată pe Vrăjitoarea: „Te-ai găsit tu să tragi la poartă, credeai că dai gol”... În drum spre autocar, fostul atacant al Argeşului, Bogdan Vrăjitoarea, a dat mâna cu câţiva colegi şi le-a spus: „Aţi fost buni! Buni rău!”

Ieşenii au renunţat la proteste
Preşedintele Politehnicii Iaşi, Sorin Boca, a recunoscut că ar fi vrut ca să protesteze la adresa arbitrajului, dar a renunţat pentru a nu deveni penibil, la scorul de 3-0. Boca avea vineri o singură fază de reproşat brigăzii, cea de la golul al doilea al lui Ciprian Tănasă, care s-ar fi aflat într-o suspectă poziţie de ofsaid. „Scorul este prea mare în raport cu ceea ce s-a întâmplat pe teren, dar când ratezi atât de mult şi din poziţii favorabile, eu cred că nu putem avea pretenţii. Arbitrajul nu-l mai comentez, pentru că nu are rost să tot dăm vina pe arbitri, mai ales când pierzi un joc la o asemenea diferenţă. Acum nu ne mai rămâne decât să ne concentrăm şi să câştigăm în ultima etapă cu FC Naţional”. Sorin Boca a fost la Mioveni cu fiul său, un suporter înverşunat al Politehnicii Iaşi, care a suportat cu greu înfrângerea cu 3-0.
Blestem pentru ieşeni
Moldovenii au început să numere insuccesele din faţa echipei FC Argeş, pe care o consideră, şi pe bună dreptate, un blestem pentru Politehnica. În cele două meciuri de la revenirea pe primul eşalon, Poli a pierdut de două ori cu 3-0, aceste două rezultate adăugându-se altuia, din anul retrogradării, când ieşenii au primit de data aceasta şase goluri într-un singur meci! În plus, din 1970 încoace, Poli Iaşi nu a cucerit decât un singur punct la Piteşti, primind 54 de goluri şi marcând decât 10!

Sursa:Top