PDA

View Full Version : Bursa transferurilor in iarna!



Pages : 1 [2]

StiL
2nd February 2007, 00:44
Vai de capu nostru, nici macar un transfer nu putem face. Tilinca e chiar jucator bun.. si chiforelu ar fi trebuit sa faca tot posibilu sa il transfere.. nu sa il imprumute!!!

Catalin 06
2nd February 2007, 01:31
E posibil ca cei de la CFR sa fi refuzat transferul definitiv . Sa nu uitam ca era unul din oamenii de baza al clujenilor , daca nu ma insel chiar golgheterul lor . Oricum pana nu aud ca a semnat contractul chiar si pana in vara nu cred nimic . Am mai patit-o noi

tchibos
2nd February 2007, 08:36
CFR s-a intarit destul de mult in perioada asta si ma gandesc ca, in masura in care acele transferuri vor confirma, Tilinca va ramane la Farul. Asa s-a procedat si in alte cazuri, Moldovan de exemplu

Seahawk
2nd February 2007, 08:56
In sfarsit ceva bun. Felicitari celor care au reusit sa-l "smulga"...

bahaus_84
2nd February 2007, 09:53
da intr adevar era mai bine daca il luam definitiv,dar e si mai bine ca am reusit sa mai aducem un jucator care si a demonstrat valoarea,acum sa speram ca va confirma returul asta,nu neaparat ca sunt fanul lui,dar Farutzu' are nevoie de goluri si asta e meseria lui Tilinca

sk8t3rool
2nd February 2007, 11:18
asta e pana acum cel mai bun transfer facut de Farul, sa speram ca toti vor confirma, iar echipa isi va reveni..:D:yeah:

Dark Horror
2nd February 2007, 13:51
Ma bucur ca a ajuns Tili la voi.Sper sa ishi dea din nou drumul la joc shi sa faca treaba buna.Daca avetzi un om care sa ii ofere pase lungi pe tava,Tili e omul perfect de gol pentru ca are o viteza foarte buna.

danny del corco
2nd February 2007, 16:58
Fara indoiala Tilinca este cel mai tare transfer al Farului. Sunt convins ca va reconfirma la noi. Se pare ca si Otvos este destul de bine integrat.

danny del corco
4th February 2007, 02:53
Dupa ce Farul a fost gata-gata sa-l aduca la Constanta pe golgheterul clujenilor din Intertoto, Cosmin Tilinca, o propunere de ultima ora i-a sucit pe oficialii CFR-ului. Cum ”marinarii” au oferit 40.000 de euro pentru un împrumut pâna în vara, ardelenii ”au întors rapid armele” dupa ce asiaticii s-au aratat dispusi sa dea 250.000 de dolari pentru un transfer definitiv al lui ”Tili-gol”. “Da, suntem în negocieri si cu o echipa din China pentru Tilinca, a fost urmarit la meciul de la Urziceni, asiaticii punând ochii pe trei jucatori. Doi dintre ei sunt netransferabili, dar pentru Tilinca se discuta. Daca nu se va realiza mutarea pâna la începutul saptamânii viitoare, el va ajunge mai mult ca sigur la Constanta”, a spus Muresan.

Conducerea ”feroviara” agreeaza noua pista, dar nici nu concepe demararea discutiilor daca oferta asiaticilor e sub 350.000 de dolari. In schimb, mânat de un contract infinit mai bun decât la Constanta, Tilinca nu ar zice “nu” unei aventuri în China. “Le-am prezentat atât eu, cât si clubul conditiile echipei chineze pentru a ajunge la o întelegere, dar nu stiu mai multe, nici cel putin despre ce echipa e vorba. Daca nu se va realiza mutarea, cred ca voi ajunge pâna în vara sub comanda lui Basarab Panduru”, a declarat Tilinca. Un apropiat al fotbalistului a dezvaluit ca acesta a cerut un salariu de aproximativ 150.000 de dolari pe an pentru a semna cu asiaticii. In aceasta iarna, Tilinca a mai fost dorit si de FC Vaslui, dar în acest moment FC Arges si Farul Constanta sunt echipele cele mai interesate de el din campionatul românesc. Cel mai probabil, astazi se va decide soarta lui Tilinca, dupa ce presedintele Muresan va primi raspunsul chinezilor.


Sursa ProSport:mda:

tchibos
4th February 2007, 11:43
off.. incep sa ma streseze chinezii astia.. dupa ce ca vina sa ne ia locurile de munca, acum mai vin sa ne ia si jucatorii.. si exact la Tilinca s-au oprit :rolleyes:

Catalin 06
4th February 2007, 12:48
Ne naiba nu dau astia de la Farul suma asta care nu e prea mare pentru un jucator bun . Au dat acum 2 ani 250.000 pe Tibor Moldovan care e sub Tilinca.

Laur_Farul
4th February 2007, 18:48
Dupa ce Farul a fost gata-gata sa-l aduca la Constanta pe golgheterul clujenilor din Intertoto, Cosmin Tilinca, o propunere de ultima ora i-a sucit pe oficialii CFR-ului. Cum ”marinarii” au oferit 40.000 de euro pentru un împrumut pâna în vara, ardelenii ”au întors rapid armele” dupa ce asiaticii s-au aratat dispusi sa dea 250.000 de dolari pentru un transfer definitiv al lui ”Tili-gol”. “Da, suntem în negocieri si cu o echipa din China pentru Tilinca, a fost urmarit la meciul de la Urziceni, asiaticii punând ochii pe trei jucatori. Doi dintre ei sunt netransferabili, dar pentru Tilinca se discuta. Daca nu se va realiza mutarea pâna la începutul saptamânii viitoare, el va ajunge mai mult ca sigur la Constanta”, a spus Muresan.

Conducerea ”feroviara” agreeaza noua pista, dar nici nu concepe demararea discutiilor daca oferta asiaticilor e sub 350.000 de dolari. In schimb, mânat de un contract infinit mai bun decât la Constanta, Tilinca nu ar zice “nu” unei aventuri în China. “Le-am prezentat atât eu, cât si clubul conditiile echipei chineze pentru a ajunge la o întelegere, dar nu stiu mai multe, nici cel putin despre ce echipa e vorba. Daca nu se va realiza mutarea, cred ca voi ajunge pâna în vara sub comanda lui Basarab Panduru”, a declarat Tilinca. Un apropiat al fotbalistului a dezvaluit ca acesta a cerut un salariu de aproximativ 150.000 de dolari pe an pentru a semna cu asiaticii. In aceasta iarna, Tilinca a mai fost dorit si de FC Vaslui, dar în acest moment FC Arges si Farul Constanta sunt echipele cele mai interesate de el din campionatul românesc. Cel mai probabil, astazi se va decide soarta lui Tilinca, dupa ce presedintele Muresan va primi raspunsul chinezilor.


Sursa ProSport:mda:


Cand ne-am bucurat si noi ca aducem un jucator talentat cum e Tilinca atunci s-au bagat si chinezii :headbang: !

P.S : Inca un motiv pentru care Bosanceanu nu prea il intereseaza Farul. De ce nu incerca sa-l transfere definitiv pe Tilinca ca bani sunt pentru ca nu au facut cine stie ce transferuri in pauza de iarna si cum e vorba aia "Cu o floare nu se face primavara" :rosu: !

Dark Horror
4th February 2007, 19:33
Sincer sa va zic...Tilinca nu e mare fotbalist,sigur nu atat de mare pe cat credetzi voi.In afara de viteza foarte mare nu prea are mare lucru,deci fara un pasator perfect(cum era Munti) nu face prea mare lucru.Poate va vetzi convinge singuri de ce spun eu...

danny del corco
5th February 2007, 03:35
Noi, eu cel putin, l-am apreciat pe Tilinca dupa evolutia din intertoto. Corect, nu este un superjucator, insa in conditiile date ar fi fost foarte util la Farul. Raman la parerea ca cei de la Cluj nu joaca cinstit, mai ales ca se batuse palma pe o suma pentru imprumutul pana in vara. Ceva este urat mirositor in toata treaba asta.

sk8t3rool
5th February 2007, 08:46
Noi, eu cel putin, l-am apreciat pe Tilinca dupa evolutia din intertoto. Corect, nu este un superjucator, insa in conditiile date ar fi fost foarte util la Farul. Raman la parerea ca cei de la Cluj nu joaca cinstit, mai ales ca se batuse palma pe o suma pentru imprumutul pana in vara. Ceva este urat mirositor in toata treaba asta.

DACA ZICI TU...:o:

Laur_Farul
5th February 2007, 09:33
Noi, eu cel putin, l-am apreciat pe Tilinca dupa evolutia din intertoto. Corect, nu este un superjucator, insa in conditiile date ar fi fost foarte util la Farul. Raman la parerea ca cei de la Cluj nu joaca cinstit, mai ales ca se batuse palma pe o suma pentru imprumutul pana in vara. Ceva este urat mirositor in toata treaba asta.

Asa zic si eu, nu e un jucator perfect dar are unele calitati pe care Farul se poate baza :ok: !

Dark Horror
5th February 2007, 14:18
Nu merge Tili la chinezi,dar se pare ca nici la voi nu mai vine...

Kooler
5th February 2007, 14:48
Nu merge Tili la chinezi,dar se pare ca nici la voi nu mai vine...

Da cica il cumpara Argesul, pacat ca era foarte util Farului, aveam nevoie de un om de gol.

tchibos
5th February 2007, 15:01
mai mira pe cineva?

Dark Horror
5th February 2007, 15:21
Nu cred ca merge nici la argesh....

tchibos
5th February 2007, 22:59
dar unde merge?.. sau ramane la Cluj?

Dark Horror
6th February 2007, 00:11
Se pare ca va ramane shi probabil va juca la Dej ca eu nu il vad sa prinda prima echipa aici...

Kooler
6th February 2007, 01:11
Se pare ca va ramane shi probabil va juca la Dej ca eu nu il vad sa prinda prima echipa aici...

Cum sa nu prinda echipa aici ! :confused: Eu daca eram antrenor radeam tot atacul nostru ca e varza. Avem nevoie de un om care sa alerge pentru Farul.

danny del corco
6th February 2007, 05:09
Cred ca se referea ca o sa ra mana la Cj. Oricum la noi nu vine.

tchibos
6th February 2007, 08:30
Se pare ca va ramane shi probabil va juca la Dej ca eu nu il vad sa prinda prima echipa aici...

Daca nu prinde echipa chiar nu inteleg de ce nu il dau cu imprumut.. e mai bine sa stea sa stearga praful pe banca acolo decat sa vina la Farul si sa joace?.. ca aici sunt sigur ca ar intra in teren chiar daca nu titular, mai ales ca la noi se accidenteaza jucatorii foarte repede.. chiar nu inteleg logica :confused:

Dark Horror
6th February 2007, 09:58
Sincer nici eu,dar asha am auzit.

tchibos
6th February 2007, 12:14
ok.. merci de info.. daca mai auzi ceva da-ne si noua de veste

trotica
6th February 2007, 13:07
Eu, unul, m-am săturat până-n gât de moda asta a telenovelelor în "fotbalul românesc"... A fost întâi aia cu răzgândacu' - răzvan lucescu - apoi cea cu accidentarea lui rădoa - rădoi adică - ce mai fac gemenii shroj și abiodun, indeciziile și oscilațiile armonice ale lui ganea, odiseea lui karamian și-a lui frate-su, accidentarea lui dică, acum și tilincă se adaugă peisajului... scârbos "fotbal" avem...

tchibos
6th February 2007, 13:20
cum spun si despre Farul.. jucatori si conducatori.. asta avem, cu asta defilam :)

uLtRaS_GiGgS
6th February 2007, 13:58
din cate'am citit eu, liberianu' ala Ben Tehloch sau cum l'o chema, e foarte aproape sa semneze cu noi...tot in probe, mai e si un fundas dreapta de la o divizionara secunda franceza...
sa speram c'o sa iasa bine :D:D

Kooler
6th February 2007, 16:51
Astia cheama jucatori in probe ca nu au ce face, cica chipurile au facut transferurii... In concluzie cu cred ca o sa joace francezul la noi...

Laur_Farul
6th February 2007, 21:15
Un portar american la Farul

Un portar american de 22 de ani, Geremy Uhl, a sosit la Constanța, la FC Farul, pentru probe. Ieri, Uhl, care stă în cantonamentul de la club, a efectuat două ședințe de pregătire cu antrenorul de portari Constantin Gârjoabă, iar astăzi va fi văzut și la joc, în partida amicală Farul II - Portul Constanța, care se va desfășura pe arena secundă a Farului, de la ora 11.



Geremy este născut pe 29 iunie 1984, la Los Angeles, California. De curând, a absolvit cursurile Universității din San Francisco, la a cărei echipă a jucat. Americanul este înalt (peste 1,90 m) și bine legat, dar să-l vedem și astăzi, cum se va mișca în poartă. Goal-keeper-ul a declarat, pentru „Cuget Liber“, că a venit în România, adus de un impresar român, pe 11 ianuarie și, până acum, a mai dat probe la Astra Ploiești, Dinamo II și Jiul Petroșani. Despre Constanța și Farul nu știe nimic, iar dintre marii portari îi plac americanii Brad Friedel și Kasey Keller și europenii Jens Lehman, Edwin van der Sar și Petr Cech. A auzit cuvinte frumoase și de românul Lobonț, pe care l-a și văzut chiar, când a fost la Dinamo II.

Sursa : Cuget Liber

tchibos
6th February 2007, 21:33
Portarii americani uimesc europa.. fara nume mari ei vin si ince incet devin titulai chiar la echipele mari.. eu stiu vreo doi destul de buni americani care sunt potari in Anglia in prima liga.. poate sare iepurele si la noi.. ca fizic corespunde :)

uLtRaS_GiGgS
7th February 2007, 08:33
în cantonamentul Farului era așteptat și un jucător ecuadorian, căpitanul Naționalei Under-19 a țării sale, dar, până ieri după-amiază, acesta nu sosise, probabil din pricina unor probleme legate de viză.
Sursa:Cuget Liber :):)

Laur_Farul
7th February 2007, 15:40
în cantonamentul Farului era așteptat și un jucător ecuadorian, căpitanul Naționalei Under-19 a țării sale, dar, până ieri după-amiază, acesta nu sosise, probabil din pricina unor probleme legate de viză.
Sursa:Cuget Liber :):)

Sa ajunga cat mai repede si sa confirme :D !

Kooler
7th February 2007, 19:00
Ma voi nu pricepeti ca, conducerea Farului aduce jucatori doar s-a se plimbe si sa apara in presa? Ori e ala prea bun si vrea multi bani ori e prea varza si pleaca asa cum a venit.

dorryn
8th February 2007, 01:51
ce-i corect e corect.. dar as mai veni cu o completare.chiar daca e bun si cere bani putini n-o sa-l ia pentru ca,cerand bani putini o sa creada bosancescu al meu ca-i slab si vrea sa-l pacaleasca.deci nu vine nimeni ce naiba ..daca oamenii astia 2+ion marin sunt batuti in cap,asta e... suferim cu totii.

kerosene
8th February 2007, 10:49
Americanul Geremy Uhl nu a impresionat în poarta Farului II



Venit la Constanța de câteva zile, portarul american de 22 de ani Geremy Uhl a fost urmărit, ieri, de FC Farul și la joc, după cele două antrenamente de marți. Goal-keeper-ul originar din Los Angeles a evoluat o repriză, prima, în amicalul FC Farul II - CS Năvodari 0-3, dar nu a rupt gura târgului.



Ca orice jucător care dispută primul meci la formația care îl are în probe, Geremy Uhl ținea cu tot dinadinsul să lase o impresie bună, dar nu a reușit. Cât a jucat, a primit două goluri, dar „l-au tras în jos“, punctând negativ la impresia artistică, în special fazele din minutele 5 și 6, când „yankeul“ a bâlbâit mingea la două pase neinspirate la portar ale lui Gospodin. Din păcate, la chifla din minutul 6, CS Năvodari a și marcat.

În general, Uhl a fost pus în dificultate de pasele înapoi, cu piciorul, ale colegilor săi. Altfel, a strigat mult la coechipieri, atât în engleză („Left side!“, „Right side!“, „Away!“, „Jump here!“, „Win the ball!“), cât și într-o română stâlcită, când a încercat să spună „Calm!“, „Ieși!“, „Pleacă!“, „Hop!“, „Eu!“. La finalul partidei, Geremy Uhl a recunoscut că nu a avut un meci reușit. „Se putea și mai bine“, a declarat portarul.

„În această perioadă, ne interesează în special pregătirea fizică. Nu punem mare preț pe meciurile amicale, cum a fost și cel de astăzi (n.n. - ieri)“, a arătat, pentru „Cuget Liber“, și Marian Florea, secundul Farului II. Echipa mică a „rechinilor“ are, sâmbătă, un alt meci amical, cu Portul Constanța, pe terenul acestei echipe, de la ora 10 sau 11. CS Năvodari joacă, astăzi, de la ora 11, la Ovidiu, cu echipa din Medgidia.

Marian BOCAI



FC Farul II - CS Năvodari 0-3 (0-2)



A marcat Crecan (min. 6, 39, 48)



FC Farul II (antrenori, Sevastian Iovănescu și Marian Florea): Uhl - Pascale, Gospodin, Bubuleandră, Țarălungă - Ciobanu, L. Chirilă, Călin - Steriu, L. Mihai - Fl. Neaga. Au mai jucat: Vl. Neagu, Cațaroș, Talianu, A. Grigoraș



CS Năvodari (antrenori, Lucian Marinof și Gheorghe Mina): Vasiliu - Butcaru, Truță, Croitoru, Drăgoi - Boritz, Ianțoc, Onofrei, Lupu - Ferenți, Crecan. Au mai jucat: Chiru, Mihăilă, Dimcică

tchibos
9th February 2007, 00:57
deci m-am bucurat degeaba :(

kerosene
9th February 2007, 10:35
Cam greu sa descoperim noi jucatori talentati,mai ales dupa ce au trecut si pe la alte echipe in probe.Dar,poate era emotionat.Asta e.Oricum avem deocamdata portari.


A semnat liberianul Ben Teekloh


Prestațiile liberianului Ben Teekloh în cele trei meciuri de pregătire din Cipru l-au convins pe antrenorul constănțean Basarab Panduru. Mijlocașul în vîrstă de 23 de ani a semnat un contract pe o perioadă de trei ani și jumătate, devenind al treilea “stranier” din lotul Farului, după congolezul Armel Disney și austriacul Dietmar Berchtold. Lista jucătorilor străini de la gruparea de pe litoral s-a putea mări în viitorul apropiat. Aseară era așteptat să sosească în cantonamentul de la Limassol căpitanul reprezentativei de tineret a Ecuadorului. În vîrstă de 21 de ani, Luis Alberto Aragon Espinosa este fundaș central și are o statură impresionantă, 1,93 metri și 83 de kilograme. El va juca pentru Farul în amicalul de sîmbătă cu Apollon, urmînd ca Panduru să decidă dacă ecuadorianul va rămîne la echipă.

Se pare ca Pandi l-a placut pe liberian. Unul dintre punctele forte ale liberianului este și executarea loviturilor libere.Sa vedem si cu ecuadorianul.

HAI FARUL

Laur_Farul
9th February 2007, 10:54
Sper sa confirme amandoi, am observat ca panduru in ultima vreme a adus 4 jucatori straini, portarul american, ecuadorianul, acest liberian si austriacul acela de care nu am auzit de el si are o varsta cam mare dar sa s[eram ca va fii ca Gurita, batran si silitor, in rest ceilalti 3 sunt tineri si toti vrem sa nu ne dezamageasca :ok: ! FORZA FARUL !

Catalin 06
9th February 2007, 17:45
Ca statura, ecuadorianu asta pare destul de bun 1.93 poate fi folositor la cornere , unde eram foarte buni acum 2 ani.

CosminGrc
9th February 2007, 18:46
cu tilinca ce s-a intamplat ?

Catalin 06
9th February 2007, 19:20
Pai , singurul lucru cert e ca nu vine la Farul

danny del corco
9th February 2007, 20:51
In afara de jucatori pe care nu ii cunoastem, singurul mai rasarit era Tilinca. Aceste NU vine. Despre restul cred ca asteptam confirmari. Eu unul am inceput sa ma satur de jocul asta. Cred eu ca se vrea a se demonstra ca aria de selectie este vasta, ca se intereseaza Farul de atatia jucatori cat nici mintea unor suporteri adevarati la un loc, nu ar putea cuprinde. OFERTA : luati 5 la pret de unul. Poate pe unul din astia 5 il vinde la anul cu 1$ profit.
Circ... fara.. paine.

bahaus_84
9th February 2007, 23:22
eu zic sa fim un pic mai optimisti,totushi s au facut si achizitii,ceea ce sincer ma mira,nici nu ma mai asteptam sa mai luam ceva dupa baietii de la buzau si nici nu mi puneam mai sperante,dar din cate am citit,Otvos ala e chiar bun,asa k trebuie sa le dam o sansa si celorlalti,pana la urma dak au venit aici,inseamna ca vor sa faca si treaba,nu?

dorryn
10th February 2007, 01:21
Sa-i multumim lui panduru ca altfel nici ca mai venea vreun jucator in afara celor doi de la Buzau...daca era alt antrenor tacea ca melcul si inghitea toata mizeria de la "cei de sus" isi lua linistit banii pana il dadeau afara ca ne ducea pe ultimul loc si gata...e acum avem antrenor si daca scapam de retrogradare e numai meritul lui si daca vor mai veni jucatori,e la fel numai meritul lui si sunt sigur ca din cei 7-8 jucatori straini si nu numai care au fost in probe pana acum la noi,daca ii vedea si Panduru sigur oprea macar vreo 2.Dar ce ciudat,toti jucatorii adusi in probe ii testeaza anonimii si pseudoantrenorii secunzi care nu inteleg ce cauta pe la aceasta echipa.

Laur_Farul
10th February 2007, 10:36
Sa-i multumim lui panduru ca altfel nici ca mai venea vreun jucator in afara celor doi de la Buzau...daca era alt antrenor tacea ca melcul si inghitea toata mizeria de la "cei de sus" isi lua linistit banii pana il dadeau afara ca ne ducea pe ultimul loc si gata...e acum avem antrenor si daca scapam de retrogradare e numai meritul lui si daca vor mai veni jucatori,e la fel numai meritul lui si sunt sigur ca din cei 7-8 jucatori straini si nu numai care au fost in probe pana acum la noi,daca ii vedea si Panduru sigur oprea macar vreo 2.Dar ce ciudat,toti jucatorii adusi in probe ii testeaza anonimii si pseudoantrenorii secunzi care nu inteleg ce cauta pe la aceasta echipa.

Dorryn are dreptate. De aia suntem mereuu cu Panduru si la bine si la rau :ok: !

Catalin 06
10th February 2007, 15:46
Farul a respins doi dintre jucătorii aflati in probe


Aflata într-un turneu de pregatire pe tarâm cipriot, echipa antrenata de Basarab Panduru a înregistrat doua victorii (3-1 cu Daejon Citizen si 1-0 cu FC Banant Erevan) si doua înfrângeri (1-3 cu Tavria Simferopol si 2-3 cu Apollon Limassol). Altfel, conducerea alb-albastrilor a hotarât sa renunte la serviciile jucatorilor aflati în probe, Luis Alberto Aragon Espinoza (19 ani, fundas central) si Dietmar Berchtold (33 ani, mijlocas central) nefiind pe placul lui Panduru. (Larisa Calistru)


N-au zis ma astia din conducere ca l-au transferat pe austriac si ca a semnat pe 4 ani ???

bahaus_84
10th February 2007, 16:09
au zis aia din presa...eu am mai zis...nu mai cred nici un transfer pana nu ii vad jucand in vreun meci oficial....bine ai facut cunostinta cu "profesionalismul" conducatorilor de la Farul...

dorryn
10th February 2007, 16:16
circ

kerosene
10th February 2007, 17:36
Si deci pana la urma...tot cu aia 2 am ramas...Macar sa joace astia.:(

Catalin 06
11th February 2007, 02:40
Farul renunta la Gheorghita si Berchtold
Clubul Farul Constanta va renunta la serviciile jucatorilor Octavian Gheorghita si Dietmar Berchtold, cu toate ca acestia au semnat contracte cu gruparea de pe litoral chiar in aceasta iarna.

Mijlocasul austriac Dietmar Berchtold, in varsta de 33 de ani, semnase cu Farul un contract pe un an si jumatate, insa ulterior fostul jucator al echipei de liga secunda Austria Lustenau nu a fost folosit foarte mult in meciurile amicale, astfel ca antrenorul Basarab Panduru a decis sa renunte la serviciile sale.

Din aceleasi motive a parasit echipa si fundasul central Octavian Gheorghita, achizitionat de la Gloria Buzau, cu care Farul incheiase un contract pe trei ani si jumatate.

De asemenea, Panduru nu l-a mai testat pe mijlocasul central Luis Alberto Aragon Espinoza, capitanul nationalei Under 19 a Ecuadorului, sosit joi in cantonamentul Farului din Cipru.

Cred ca pana la inceputul returului nu mai ramanem cu nici un jucator ,,transferat " in aceasta iarna .

tchibos
11th February 2007, 11:45
a inceput trierea lu' Panduru :)

bahaus_84
11th February 2007, 15:34
dar nu inteleg ceva...din moment ce unii deja semnasera contracte....cum e posibil sa plece pur si simplu??

tchibos
11th February 2007, 15:42
pai ce se tine cont de contracte?.. nu vezi ca toti pleca chiar daca au contracte cu orice echipe.. depinde acum si ce clauze sunt in contractele alea

trotica
11th February 2007, 16:29
Păi, despre contractele făcute și desfăcute am citit numai prin presă - clubul n-a anunțat nimic oficial, prin ofițerul de presă sau prin cineva cu competența necesară? C-așa, în presă, transferurile, sumele și procentele de certitudine zboară în stânga și-n dreapta de la o zi la alta... :groggy:

Klingon
11th February 2007, 22:40
Vad ca iarna asta Farul a fost un fel de hotel pentru jucatori: au venit, au stat putin, au plecat. Ii sugerez lui Bosanceanu sa se specializeze pe chestia asta, poate macar un centru de recuperare pentru sportivi ieftini sa ne iasa si noua. Maseurul principal sa fie Chiforeanu.

tchibos
11th February 2007, 22:58
sa imi maseze si mie.. CCCalcaiul :evil:

bahaus_84
11th February 2007, 23:57
din pacate ai dreptate.....ce credibilitate sa mai avem ,cand la noi e ca la bambilici,unii vin pleaca se intorc si pana la urma pleaca definitiv...

Kooler
12th February 2007, 01:36
Ma voi nu pricepeti ca, conducerea Farului aduce jucatori doar s-a se plimbe si sa apara in presa?

Mi-e lene s-a mai scriu iara. :lol: Am avut dreptate. :angry:

CosminGrc
12th February 2007, 20:45
apare in presa ?!

tchibos
14th February 2007, 08:37
se pare ca la bursa a aparut in peisaj si un brazilian... daca va veni la Farul, vom fi si noi in pas cu moda, ca se poarta brazilienii anul asta

Kooler
14th February 2007, 12:17
apare in presa ?!

Ma rog ar trebuii s-a apara. Important e ca am aflat si mi-a aratat ca face transferuri. Sau erau o gluma toti acestii jucatorii?

Brazilian ??? nu cred s-a vina.

kerosene
15th February 2007, 11:15
FC Farul se joacă “de-a achizițiile” cu zece zile înaintea reluării Ligii I



Candidată la retrogradarea în liga secundă, FC Farul se apropie pas cu pas de matineu. Cel mai bun exemplu îl constituie campania de achiziții din această iarnă, făcută fără logică și cu foarte puțini bani. Astfel, singurele transferuri concrete sînt Marcel Otvoș, de la Gloria Buzău, echipa de mijlocul clasamentului Seriei I a Ligii a II-a, și Ben Teekloh, un internațional venit din Oman, care a trecut și pe la moldovenii de la Nistru Otaci. Ambii au venit pe posturi deja acoperite, unde existau cel puțin alte trei variante. Astfel, Otvoș va trebui să lupte pentru un post de titular ca mijlocaș central cu Apostol, Senin și Todoran, în timp ce Teekloh îi are drept contracandidați pe Păcuraru, Lungu și Larie. În plus, Cosmin Gheorghiță și Dietmar Berchtold au fost trimiși “la plimbare”, după ce clubul anunțase că au semnat contracte pe perioade lungi. În schimb, pe partea dreaptă a defensivei există o singură soluție viabilă, Răzvan Farmache, în cazul unei accidentări antrenorul Basarab Panduru fiind nevoit să improvizeze. Tehnicianul constănțean s-a scuzat însă, explicînd în dese rînduri că nu se ocupă de transferuri, această sarcină revenindu-i directorului tehnic Ion Marin.


Război între “palate”


Din cîte se pare însă, cele două părți nu se înțeleg, fapt demonstrat de declarațiile dată de-a lungul timpului de Panduru. “Poate o să vină ziua cînd eu mă voi ocupa de transferuri. Pe cei aduși acum nici nu-i cunoșteam”, a acuzat tehnicianul. Ultima surpriză a apărut ieri, cînd s-a anunțat că la gruparea de pe litoral ar putea veni în probe doi jucători de la formația portugheză de primă ligă Beira Mar. Asta după ce Panduru anunțase luni că este puțin probabil să mai apară noutăți în lot, avînd în vedere că au mai rămas mai puțin de două săptămîni pînă la reluarea campionatului. Același Panduru mărturisese, după vizita efectuată în Portugalia la începutul lunii ianuarie, că Farul nu are bani să cumpere jucători lusitani de valoare. În ciuda acestor declarații, antrenorul constănțean va trebui să-i testeze pe cei doi jucători de la Beira Mar. Yohanna Buba este un fundaș central camerunez în vîrstă de 25 de ani, care a evoluat în doar șase partide în actuala ediție de campionat, iar în trecut a mai activat la Fenerbahce Istanbul și Estoril. Santos Luz Emerson are tot 25 de ani, este mijlocaș, a apărut de 11 ori pe teren în acest sezon și a mai jucat la Estrela da Amadora. În plus, a evoluat de 22 de ori în reprezentativa Insulelor Capului Verde. Venirea celor doi la Constanța este ținută însă în mare secret de oficialii clubului și s-ar produce abia astăzi, urmînd să fie testați în amicalul cu Delta Tulcea. La fel de bine însă, există varianta să nu mai sosească la Farul, mai ales că Beira Mar este în plin campionat, iar directorul executiv al constănțenilor, Florentin Chiforeanu, a declarat că: “Nu am auzit despre ei decît din presă”. În schimb, presa portugheză susține că tratativele pentru pentru Buba și Emerson, dar și pentru un alt mijlocaș portughez, Jorge Vidigal, au început încă din luna ianuarie, Buba și Emerson ajungînd la un acord cu Farul, în timp ce Vidigal a refuzat să vină în România.

Telegraf

Oare de ce nu se pot intelege si vorbi intre ei?Tot ce face unul este fara stirea celuilalt. :headbang: Sau ma rog.Asa declara.

dorryn
15th February 2007, 19:27
ne ducem in prapastie..gata..sezonul asta este sfarsitul unui vis frumos.eu unul nu mai sper ca vom scapa de retrogradare...tot ce sper e sa scapam de bosanceanu si cateii lui (chiforeanu si ion marin)

kerosene
16th February 2007, 09:49
Otvoș și Teekloh, prezentați oficial


Tehnicianul constănțean are în acest moment doar 14 jucători la dispoziție, restul fiind accidentați, fapt care îngrijorează înaintea primul meci din Liga I, cu FC Vaslui. “Va fi un retur greu, nu doar pentru Farul, ci pentru toate echipele de la locul 8 în jos. Este normal să avem accidentați, pentru că așa se întîmplă după ce nu te antrenezi normal o anumită perioadă”, a explicat Panduru.

Ieri au fost prezentate oficial și cele două achiziții, Marcel Otvoș și Ben Teekloh, care vor purta numerele 4, respectiv 17. “Mă simt foarte bine la Farul datorită colegilor și vreau să le mulțumesc prin evoluția mea”, a spus mijlocașul venit de la Gloria Buzău. “Farul este o echipă bună, oamenii sînt prietenoși, iar antrenorul un om puternic. Dacă voi putea, îl voi aduce pe George Weah la Constanța”, a declarat internaționalul liberian.

Bruno
16th February 2007, 12:14
cred ca ar trebui sa inchidem discutia asta pt ca nu mai e nimeni de transferat. sau mai pleaca cineva?

danny del corco
17th February 2007, 19:07
Doua nume noi. Atat. O discutie aprinsa, purtata aproape doua luni, si in care fiecare a cam spus pe cine spera sa vada la echipa, sau de cine i-ar placea sa joace la noi, discutie de altfel fara rost.Tot ce stiu ei mai bine au facut. Adica mai nimic. Si vorba aia: de unde nu este , nici dumnezeu nu cere !:mda:

tchibos
17th February 2007, 20:48
eu cred ca daca din transferurile efectuate macar unul confirma, atunci avem un mare castig si discutiile noastre vor prinde o consistenta in care satisfactia va fi maxima. Doamne ajuta !!!

Laur_Farul
18th February 2007, 01:19
Teekloh nu prea mi-a placut cum a evoluat in meciu' cu Tulcea :no: !

tchibos
18th February 2007, 01:48
o fi prins si el o zi proasta, e la inceput ce vrei acuma.. pana se acomodeaza si el...

Laur_Farul
18th February 2007, 12:12
Bine ar fi ca asta sa fie motivul !

tchibos
18th February 2007, 12:46
si bursa transferurilor s-a inchi momentan, deci tot la vale is going

Laur_Farul
18th February 2007, 12:47
Inchide-l si pe asta :P

tchibos
18th February 2007, 12:48
nu il inchid doar ca nu mai e lipicios

Laur_Farul
18th February 2007, 12:49
Cum doresti

Laur_Farul
20th February 2007, 20:51
Farul negociază aducerea unui atacant brazilian


Conducătorii clubului Farul Constanța au anunțat, marți, că negociază cu impresarul atacantului brazilian Gerlem William De Jesus Almeida. Gerlem, 22 de ani, a evoluat până acum pentru formațiile Bahia (Brazilia) și Estoril (liga a doua din Portugaliua). Brazilianul a sosit în această seară la Costanța și în următoarele zile va fi urmărit de Basarab Panduru la câteva antrenamente, tehnicianul constănțean fiind cel care va decide dacă va avea nevoie de serviciile sale.

Tot astăzi, directorul tehnic Ion Marin a reușit să depună la Liga Profesionistă de Fotbal actele necesare pentru ca liberianul Ben Treekloh să poată fi folosit în meciul cu FC Vaslui, programat sâmbătă, de la ora 16:00, în etapa a XX-a a Ligii I. Jucătorul întâmpinase în ultima perioadă probleme legate de cartea verde.

tchibos
21st February 2007, 08:30
iar vin brazilieni si portuhezi? :rolleyes:

Laur_Farul
21st February 2007, 09:54
Atacantul brazilian Gerlem a sosit la Farul

La FC Farul a sosit, ieri după-amiază, atacantul brazilian Gerlem William de Jesus Almeida, urmând ca, zilele acestea, să se poarte tratative pentru achiziționarea sa. Gerlem va împlini pe 7 august 23 de ani, are 1,78 m și 74 kg, iar ultima echipă la care a evoluat este divizionara secundă portugheză Estoril.

Bruno
21st February 2007, 10:08
cred ca ar trebui sa inchidem discutia asta pt ca nu mai e nimeni de transferat. sau mai pleaca cineva?

trebuie sa recunosc ca ma surprinde conducerea Farului. Nici prin cap nu imi trecea ca mai este posibil ca pe ultima suta de m sa mai ajunga vreau jucator la Farul. Macar de l-ar pastra (daca e bun) ca sa nu mai ajungem in situatia sa nu avem pur si simplu jucatori care sa joace.

dorryn
21st February 2007, 16:28
ei na..atacant si asta? si strain? nu-l opreste panduru..un fundas dreapta n-au putut sa gaseasca? macar de prin divizia B ...

Catalin 06
21st February 2007, 16:40
Si l-am luat si pe Tilinca pana in vara . Cred ca de data asta e sigur

kerosene
21st February 2007, 20:24
Poate il luam si pe asta.Daca e ceva de capu` lui ar fi bine sa-l luam,data fiind situatia de fata in care aproape juma` de echipa e accidentata.:rolleyes: