PDA

View Full Version : Cupa mondiala din Danemarca



Timm
16th November 2005, 10:05
Am batut Coreea de Sud fara cateva titulare! Cred ca, in sfarsit, anul asta dam lovitura. Imi doresc enorm asta pentru jucatoarele extraordinare pe care le avem. IN schimb, cand am vazut ca nu exista nici o televiziune care sa transmita meciul cu danemarca nu mi-a vanit sa cred.
Chiar nu puteau televiziunile astea sa faca un efort sa trasnmita meciul cu Danemarca? Singurul sport de echipa unde suntem si noi competitivi e handbalul feminin (si asta nu de azi de ieri) si pe astia de la televiziuni nici nu ii intereseaza. Avem posturi de sport: TVSport, teleSport nu sunt bune de nimic. O mare porcarie. Eu sunt convins ca multa lume se uita la fetele noastre care de atatia ani sunt singurele care mai tn pasul cu marea performanta.
Protestez pe acest forum si spun ca mi se pare o crasa lipsa de profesionalism acest lucru.

Protestez impotriva faptului ca nu se transmite meciul cu Danemarca la nici un post de televiziune. Cer desfiintarea posturilor de televiziune romanesti pe care le consider PROASTE si NEINSPIRATE.

Cosmin Salajan
16th November 2005, 11:47
eurosport international si eurosport 2 transmit meciurile

Timm
16th November 2005, 14:40
Ai vazut pe undeva meciul Romania - danemarca?
daca exista vreun post care transmite zi si mie te rog foarte mult
Eu pe eurosport am vazut alte meciuri nu Romania- Danemarca
Deci spune-mi si mie care post transmite

Cosmin Salajan
16th November 2005, 18:34
eurosport 2 , al 2 lea canal al eurosportului , daca ai antena de satelit il prinzi

SORENSEN
16th November 2005, 19:47
asa e , dar nu inteleg meciul de la ora 22 00 e meciul vedeta al competitiei si e transmis de TV2 (cine stie cate ceva despre handbal stie si de acest post) iar Eurosport il da pe canalul secundar ...cel putin ciudat.N-au dat deloc nici Danemarca cica vor transmite maine zic eu principala favorita la castigarea turneului si macar sa ajunga in finala la Mondiale.

UKR - RUS 21-28 (10-15)
Olena Reznir 5, Ganna Siukalo 4, Olena Yatsenko 3, Oksana Sakada 2, Maryna Vergelyuk 2, Olena Radchenko 2, Nataliya Lyapina 1, Anastasiya Borodina 1, Olga Layuk 1
Meci important pt noi.
Ucr a jucat mai bine decat ieri dar in continuare sta slab pe atac iar in aparare e destul de bine .Asadar daca revine in forma Vergelyuk si Siukalo dar si Radchenko sunt o forta de temut.
Rusia pare favorita principala la titlul mondial .

DEN - SWE 24-25 (12-12):o: (aseara la ora 22:00 )

pirlinho
16th November 2005, 21:24
Imi explica si mie cineva cum vine treaba? Pana la urma unde-i Cupa Mondiala, in Danemarca sau Rusia? Sau astea din Danemarca sunt doar calificari?

Multumesc.

sun
16th November 2005, 21:32
e un fel de turneu pregatitor . Participa 8 echipe ( cele mai bune din lume ) .

Grupa 1 : Romania , Coreea de Sud , Danemarca , Suedia
Grupa 2 : Rusia , Franta , Norvegia , Ucraina

se desfasoara intre 15 si 20 noiembrie . :ok:

SORENSEN
17th November 2005, 00:12
Den - Rom 28-28 (16-13):ok:
Ionela Galca 8, Georgeta Narcisa Lecusanu 6, Valentina Neli Ardean 6, Maria Mihaela Tivadar 3, Steluta Luca 2, Ramona Petruta Maier 1, Oana Florica Soit 1, Roxana Gatzel 1

Alt meci care ne intereseaza indirect:
NOR - FRA 22-20 (11-10)
sabelle WENDLING 6, Sophie HERBRECHT 4, Sandy DEMANGEON 4, Mariama SIGNATE 3, Angélique SPINCER 1, Alissa GOMIS 1, Raphaelle TERVEL 1

Alte rezultate:
SWE - KOR 24-38 (14-19)

Clasament partial:
Grupa A
1.Romania 2 1 1 0 3pct +11 :ok:
2.Coreea S 2 1 0 1 2pct +3
3.Suedia 2 1 0 1 2pct -13
4.Danemarca 2 0 1 1 1pct -1

Grupa B
1.Rusia 2 2 0 0 4pct+15
2.Norvegia 2 2 0 0 4pct+9
3.Franta 2 0 0 2 0pct-9
4.Ucraina 2 0 0 2 0pct-14

Maine la 18 00 Suedia-Romania .Iar nu se vede in Romania ...
Poate din semifinale...

Timm
17th November 2005, 07:57
Multumesc Catalina. M-am uitat dimineatza pe siteurile noastre (gsp, prosport etc) si nu am gasit rezultatele. E atat de mare prost gustul oamenilor si al presei deopotriva! Nu pot descrie in cuvinte. Dar presa e vinovata si ea pentru ca exista un segment de pasionati de sport care nu este bagat in seama. Victoria cu Coreea, egalul cu Danemarca sunt stiri pe care trebuie sa le cauti cu lumanarea. IN schimb ce numar poarta la ciorapi Gigi Becali sau ce mai face copilul lui Lobont sau ca au mancat nigerienii bomboane in restaurant sunt stiri extraordinare tratate pe larg. Ieri nu am putut sa vad si eu meciul cu Danemarca.
E o vorba asa public as presa. Dar mai e si reversul: asa presa asa public.
Romania sa traiasca.



Den - Rom 28-28 (16-13):ok:
Ionela Galca 8, Georgeta Narcisa Lecusanu 6, Valentina Neli Ardean 6, Maria Mihaela Tivadar 3, Steluta Luca 2, Ramona Petruta Maier 1, Oana Florica Soit 1, Roxana Gatzel 1

Alt meci care ne intereseaza indirect:
NOR - FRA 22-20 (11-10)
sabelle WENDLING 6, Sophie HERBRECHT 4, Sandy DEMANGEON 4, Mariama SIGNATE 3, Angélique SPINCER 1, Alissa GOMIS 1, Raphaelle TERVEL 1

Alte rezultate:
SWE - KOR 24-38 (14-19)

Clasament partial:
Grupa A
1.Romania 2 1 1 0 3pct +11 :ok:
2.Coreea S 2 1 0 1 2pct +3
3.Suedia 2 1 0 1 2pct -13
4.Danemarca 2 0 1 1 1pct -1

Grupa B
1.Rusia 2 2 0 0 4pct+15
2.Norvegia 2 2 0 0 4pct+9
3.Franta 2 0 0 2 0pct-9
4.Ucraina 2 0 0 2 0pct-14

Maine la 18 00 Suedia-Romania .Iar nu se vede in Romania ...
Poate din semifinale...

andreiush
17th November 2005, 09:09
asa public as presa. Dar mai e si reversul: asa presa asa public.
Publicul e mult peste presa, iti zic eu. Sunt multi cunoscatori de handbal in Romania, care sunt muuuult peste presa de handbal romaneasca...

Timm
17th November 2005, 09:29
Publicul e mult peste presa, iti zic eu. Sunt multi cunoscatori de handbal in Romania, care sunt muuuult peste presa de handbal romaneasca...

Exact. Si mai mult decat atat. In afara cunoscatorilor de care vorbesti sunt o groaza de amatori. azi cand am luat ziarul de la chiosc vanzatoarea, care nu cre dca este o cunoscatoare, imi zicea ca s-a uitat putin la Norvegia si ca ii pare rau ca nu a vazut Romania. Presa exagereaza in ideea ca se supune cererii care este numai spre fitbal. Ea nu isi da seama ca realitatea nu este chiar atat de categorica. De fapt exista din ce in ce mai mult tendinta si spre alte sporturi. Dar presa se schimba tot atat de greu ca si alte institutii si este la fel de comoda desi se pretinde mult mai flexibila.
Nici meciul cu suedia nu il vedem nicaieri.
Bravo presa TV.
Si aici pe onlinesport e un articolas mic unde trebuie s acauti mult sa agsesti 2 vorbe despre meciul de handbal. De ce nu isi schimba denumirea in onlinefotbal. Ar fi mai rezonabila denumirea. Plus ca nu am vazut celelalte rezultate. Poate nu am stiut eu sa caut. Noroc cu Catalina.

andreiush
17th November 2005, 09:32
Cred ca e Catalin :)

Oricum, aici la Onlinesport, macar pe forum incercam noi sa mai facem ceva pentru handbal, sa discutam una alta despre acest sport. Dupa cum vezi, s-a creat deja un subforum bunicel aici despre handbal :ok:

Timm
17th November 2005, 09:53
Cred ca e Catalin :)

Oricum, aici la Onlinesport, macar pe forum incercam noi sa mai facem ceva pentru handbal, sa discutam una alta despre acest sport. Dupa cum vezi, s-a creat deja un subforum bunicel aici despre handbal :ok:

Acu am vazut. Scuze draga Catalin.
Da. Macar atat.

SORENSEN
17th November 2005, 10:10
Ma cheama catalin , nu-i nimic...
Pt cei interesati de acest turneu...
http://www.dhf.dk/composite-721.htm
E in limba locala adica daneza dar e usor de cautat chiar dc nu sti limba .
Chestia cu promovatul :
Deocamdata Tv Sport a incercat cu succes cate ceva adica a transmis meciurile din Liga campionilor cu Dinamo chiar si super meciul Ciudad Real-Veszprem ,anul trecut a dat parca meciuri din Liga campionilor dar feminin printre care si finala cu Amariei-Lungu in mare forma.
Dar pana cand un post national puternic : ProTV(eu cred ca experimenteaza pe TvSport si cine stie poate in viitorul apropiat...)TvR,Antena 1 nu va promova cum trebui acest sport nu se va vorbi decat pe colt de pagina.
Pe varianta electronica ,in fiecare dimineata pe decand se joaca Cupa Mondiala,GSP a dat informatii consistente despre meciul de seara al Romaniei ex :
http://www.gazetasporturilor.ro/index.php?a=27400&shift=1

De mentionat ca eu in primul rand ma uit la fotbal dar handbalul e ca o "amanta" cand ma enerveaza si ma satur de nevasta :D (fotbalul) mai calc si pe alaturi .:rolleyes:
Oricum handbalul e uneori mai palpitant decat fotbalul si poate de aia imi si place.:ok:

O echipă unită!"
În urma meciului de aseară, Gheorghe Tadici le-a remarcat pe Narcisa Lecuşanu, pe cei doi portari, Tereza Tamaş Pîslaru şi Luminiţa Huţupan Dinu, pe Ionela Gîlcă şi Valentina Elisei Ardean. "Mai întîi de toate trebuie remarcat jocul colectiv, coeziunea fetelor şi extraordinara lor dorinţă. Au arătat că sînt o echipă unită", a declarat Tadici. "Şi faptul că au crezut tot timpul în victorie, chiar cînd gazdele conduceau, e iar un lucru îmbucurător", a subliniat tehnicianul.

Timm
17th November 2005, 11:19
Si mie imi place intai fotbalul da imi plac majoritatea sporturilor.
Sunt un pasionat de sport in general, ma rog. Dar d eechipa feminina de handbal sunt si eu indragostit de multi ani ca sunt singurele care tin pasul cu performanta.
Vroiam sa te intreb: semifinalele le vedem? Astea sunt sambata. Ca sper sa nu ne impiedicam cu Suedia, m-as oftica rau.
Se transmit ambele macar de eurosport sau o sa avem ghinionul sa fie pe eurosport 2 sa ratez din nou pe romania?
Ai idee?



Ma cheama catalin , nu-i nimic...
Pt cei interesati de acest turneu...
http://www.dhf.dk/composite-721.htm
E in limba locala adica daneza dar e usor de cautat chiar dc nu sti limba .
Chestia cu promovatul :
Deocamdata Tv Sport a incercat cu succes cate ceva adica a transmis meciurile din Liga campionilor cu Dinamo chiar si super meciul Ciudad Real-Veszprem ,anul trecut a dat parca meciuri din Liga campionilor dar feminin printre care si finala cu Amariei-Lungu in mare forma.
Dar pana cand un post national puternic : ProTV(eu cred ca experimenteaza pe TvSport si cine stie poate in viitorul apropiat...)TvR,Antena 1 nu va promova cum trebui acest sport nu se va vorbi decat pe colt de pagina.
Pe varianta electronica ,in fiecare dimineata pe decand se joaca Cupa Mondiala,GSP a dat informatii consistente despre meciul de seara al Romaniei ex :
http://www.gazetasporturilor.ro/index.php?a=27400&shift=1

De mentionat ca eu in primul rand ma uit la fotbal dar handbalul e ca o "amanta" cand ma enerveaza si ma satur de nevasta :D (fotbalul) mai calc si pe alaturi .:rolleyes:
Oricum handbalul e uneori mai palpitant decat fotbalul si poate de aia imi si place.:ok:

O echipă unită!"
În urma meciului de aseară, Gheorghe Tadici le-a remarcat pe Narcisa Lecuşanu, pe cei doi portari, Tereza Tamaş Pîslaru şi Luminiţa Huţupan Dinu, pe Ionela Gîlcă şi Valentina Elisei Ardean. "Mai întîi de toate trebuie remarcat jocul colectiv, coeziunea fetelor şi extraordinara lor dorinţă. Au arătat că sînt o echipă unită", a declarat Tadici. "Şi faptul că au crezut tot timpul în victorie, chiar cînd gazdele conduceau, e iar un lucru îmbucurător", a subliniat tehnicianul.

Timm
17th November 2005, 11:23
Am intrat pe linkul http://www.gazetasporturilor.ro/index.php?a=27400&shift=1 unde am vazut cu stupoare ca Romania e deja calificata!!!!!
Astia de la gazeta niic macar nu sunt in stare sa faca un calcul simplu matematic.
Daca Suedia bate Romania si Coreea bate Danemarca suntem eliminate.
Vai de capul lor, vai si amar astia sunt reporteri sportivi, mai iau si bani pt asta? penibil. Imi e mila.

Cosmin Salajan
17th November 2005, 11:45
nu poti sa bagi totzi ziaristii sportivi in aceeasi oala, multzi sunt specializatzi pe fotbal , cand trebuie sa faca alt articol in afara stramba din nas ( i-am vazut la trofeul carpati ) dar sunt multzi reporteri care stiu si inteleg tot fenomenul handbalistic , eu am un respect imens fata de adina osan

Timm
17th November 2005, 12:26
Da asa este.
Am gresit. Nu ii bag pe toti.
Dar ACEST ziarist este sub orice critica. Nu stie sa faca un calcul atat de simplu! Mi se pare jenant.
revin cu intrebarea. Vedem semifinalele DACA se califica Romania? Sau o vedem numai pe cealalta?

Timm
17th November 2005, 12:31
1) Acest meci nu poate fi vazut de noi.
2) Daca batem sau facem egal ne calificam.
3) Sa tinem cont ca suedia a batut Danemarca (cum o fi reusit nu stiu ca Coreea i-a spulberat apoi).
Sa speram ca batem ca se pare ca joaca fetele extraordinar.
Am o intuitie ca o sa castigam cupa asta.

sun
17th November 2005, 12:33
cred ca ambele semifinale sunt transmise sambata de Eurosport . deci teoretic ar trebui sa vedem semifinala cu Romania :ok:

razvy
17th November 2005, 12:48
Salut!
Ce greu a fost sa gasesc si eu pe internet rezultatul meciului de aseara ...
E nasol faptul ca nu exista un ziar numai de sport care sa transmita rezultatele meciurilor imediat dupa incheiere. Si mai e ciudat ca exista categoria "Alte sporturi" chiar si aici in forumul acesta!
Un iubitor de fotbal de obicei iubeste orice sport. Un fotbalist practica in timpul liber si alte sporturi (ex: Hagi joaca tenis). Deci nu ar trebui sa etichetam un sport ca handbalul - care ne-a adus multe satisfactii de-a lungul anilor - ca "alt sport".
Tine de presa sa ii faca reclama, tine de noi sa mergem la meciuri.
Bun ... atat ca introducere.

-----------

Semifinalele se transmit pe Eurosport:
Sambata:
15:15 LIVE Handball Women's World Cup Denmark Semi-finals (17:00) ORA ROMANIEI
19:00 Handball Women's World Cup Denmark Semi-finals (20:00) ORA ROMANIEI

----------------

PS. Decat "abureala" de meci Romania - Nigeria cu 10 spectatori in tribuna, mai bine TVR facea un efort material si transmitea Romania - Danemarca la handbal.
FACETI RECLAMA SPORTULUI! Oricarui sport!

Timm
17th November 2005, 12:56
EXACT ASTA AM SPUS SI EU.
Am trimis scrisori de protest la toate televiziunile si am primit un singur raspuns de la TVsport ca cica organizatorii sunt de vina ca ei au vrut da au primit raspuns tarziu.
Ce sa mai zic e bataie de joc.
Merci de informatie. Bine ca macar vad semifinalele.

SlamDuck
17th November 2005, 13:52
Cel mai bine vedeti rezultatul pe site la Eurosport (www.eurosport.com) daca nu pierdem cu Suedia ne calificam pe primul loc...insa nu stiu cu cine ar fi mai bine sa jucam...:) cu echipa mai putin in forma dintre Rusia si Norvegia...:) hehe...

SlamDuck
17th November 2005, 13:56
Eu zic sa facem macar egal cu Suedia (desi o victorie ar fi de moral) si sa ne calificam in semifinale.Dupa putem sa vedem ce mai facem, putem spera...dar pana una alta eu zic ca Nor si Rus sunt in forma destul de buna si au sanse destul de bune sa se intalneasca in finala (desi nu doresc).Dupa ce eram creditate la max locul 3 in grupa, ar fi o palma sa ne calificam...dar sa si castigam...
Hai Romania!!!/hello

Cosmin Salajan
17th November 2005, 13:59
sau chiar pe ste la federatie , ca au actualizat siteul aseara destul de repede , cam la o juma de ora dupa ce s-a treminat meciul

super BARSAN

razvy
17th November 2005, 20:04
Ne-am calificat in semifinala!
Am invins Suedia cu 29-28! Sursa - Eurosport

razvy
17th November 2005, 20:38
Au marcat pt Romania:
Ramona Petruta Maier 8, Valentina Neli Ardean 6, Georgeta Narcisa Lecusanu 6, Steluta Luca 3, Roxana Gatzel 3, Ionela Galca 2, Oana Florica Soit 1

Super misto! Intalnim in Semifinala Rusia cred. Norvegia e mai buna.

SORENSEN
17th November 2005, 20:41
SWE - ROM 28-29 (15-11)
Ramona Petruta Maier 8, Valentina Neli Ardean 6, Georgeta Narcisa Lecusanu 6, Steluta Luca 3, Roxana Gatzel 3, Ionela Galca 2, Oana Florica Soit 1

Alte meciuri care ne privesc :
UKR - FRA 30-17 (13-10)
***Anastasiya Borodina 7, Olena Reznir 6, Olena Radchenko 4, Iryna Shybanova 4, Maryna Vergelyuk 3, Oksana Sakada 2, Nataliya Lyapina 2, Olena Yatsenko 1, Ganna Siukalo 1-----pt Ucraina
***Angélique Spincer 5, Sophie Herbrecht 4, Nimétigna Keita 2, Alissa Gomis 2, Bertille Betare 1, Sabrina Legenty 1, Sandy Demangeon 1, Stéphanie Lambert 1---pt Franta

Spuneam in posturile anterioare ca Ucraina e o echipa foarte buna si daca in atac se imbunatateste caci apararea e buna va fi una din echipele de urmarit la CM din Rusia....Am avut dreptate:D
Franta e o dezamagire dar asta nu inseamna ca la CM nu ne va pune probleme ,trebuie sa fim foarte atenti.

Am pus si cateva poze din meciul cu Danemarca.

marius135
17th November 2005, 21:38
Rusia -Norvegia 35-31 -> in semifinale vom juca cu Norvegia.... va fi un meci interesant

Timm
17th November 2005, 22:21
Rusia -Norvegia 35-31 -> in semifinale vom juca cu Norvegia.... va fi un meci interesant

SA speram ca macar meciul asta il vedem.
daca stiti scrieti pe forum va rog

SORENSEN
17th November 2005, 23:56
Comentatorul roman de pe Eurosport a spus ca vom vedea Romania (in timpul meciului Rus-Nor) n-a spus pe care Eurosport dar cred ca se referea la cel international:rolleyes:

DEN - KOR 32-34 (14-17)
Korea e tare de tot m-au impresionat , au jucat incredibil , scorul e departe de diferenta arata in teren...:o:
Nu stiu cum am invins Korea si la o diferenta de 11 goluri :o:

Asadar semifinalele :
Norvegia-Romania
Korea-Rusia

Semifinala 1 15:15 pe Eurosport direct(sau TV2 din danemarca direct)
Semifinala 2 17-15 pe Eurosport inregistrat(sau TV2 din danemarca direct)
Nu se stie care cum se joaca .

razvy
18th November 2005, 07:52
Conform site-ului Federatiei Daneze: 15.15 (Ora Romaniei) Semifinale 1: ROM-NOR
Deci se transmite in direct de Eurosport. Asta in cazul in care nu se face o schimbare.

SlamDuck
18th November 2005, 08:58
Super grea semi-finala cu Norvegia, merge bine echipa asta...
Sa intreb si eu cine a vazut meciul Coreea-Danemarca.Eu am innebunit in fata televizorul.In vederea comentatorului, orice decizie a arbitrilor in favoarea danezelor era gresita :headbang: :ciocan: :headbang: :ciocan: a fost penibil...Coreea avea faze "extraordinare", iar Danemarca inscria din pasi, fortari si faulturi pe care nu le vedea nimeni.Sa-si puna ochelari...m-a disperat:jerk: ma bucurca mai comenteaza si Naum, ca daca comenta asta toate meciurile innebnueam...
Hai Romania maine...abea astept sa vad semifinala cu Norvegia...:yeah:

SORENSEN
18th November 2005, 09:46
Da a fost exasperant comentariul , sufera omul...
Intr-adevar arbitrul a mai tras uneori cu Danemarca dar in nici un caz cum zicea "ala" .
Dar tre sa recunosti ca asiaticele au jucat f bine.Si daca le-am batut noi dar sa fi si jucat cum jucat cu Dan atunci chiar avem echipa tare.
Vom vedea cu Norvegia

Timm
18th November 2005, 13:05
Comentatorul roman de pe Eurosport a spus ca vom vedea Romania (in timpul meciului Rus-Nor) n-a spus pe care Eurosport dar cred ca se referea la cel international:rolleyes:

DEN - KOR 32-34 (14-17)
Korea e tare de tot m-au impresionat , au jucat incredibil , scorul e departe de diferenta arata in teren...:o:
Nu stiu cum am invins Korea si la o diferenta de 11 goluri :o:

Asadar semifinalele :
Norvegia-Romania
Korea-Rusia

Semifinala 1 15:15 pe Eurosport direct(sau TV2 din danemarca direct)
Semifinala 2 17-15 pe Eurosport inregistrat(sau TV2 din danemarca direct)
Nu se stie care cum se joaca .

deci Romania e de la 15?

SlamDuck
18th November 2005, 14:22
Logic ca a mai tras sau gresit arbitrul.E si normal...dar sa faci asemenea troc dintr-un comentariu sportiv e cel putin jenant.Sper sa vedem semifinala maine pe Eurosport, de la 15:15, se pare ca jucam noi...daca am fi corecti ne-am da seama ca adevarata finala este cea dintre Rusia si Korea.Sper sa ne descurcam cu Norvegia ca au o echipa destul de buna.../hello

Timm
18th November 2005, 16:30
Logic ca a mai tras sau gresit arbitrul.E si normal...dar sa faci asemenea troc dintr-un comentariu sportiv e cel putin jenant.Sper sa vedem semifinala maine pe Eurosport, de la 15:15, se pare ca jucam noi...daca am fi corecti ne-am da seama ca adevarata finala este cea dintre Rusia si Korea.Sper sa ne descurcam cu Norvegia ca au o echipa destul de buna.../hello

de ce zici asa din moment ce noi am zdrobit Coreea?
Nu as zice.
Mie Rusia mi se pare cea mai in forma
Si joaca si acasa in CM.
Par favoriti


deci Romania e de la 15?

Sa inteleg ca transmite pe TVR2?

marius135
18th November 2005, 17:01
nu ,:)
se transmite live pe eurosport

krysty_b1984
18th November 2005, 18:29
sa speram ca fetele vor aduce o medalie anul acesta,ca echipae formata din 2 generatii de campioane mondiale(Brazilia 1995 si China 1999),dar nu sunt sigur ca are Tadici "stofa" de antrenor la asemenea nivel..aici in Romania i merge,si in cupele europene ca joaca un meci la Zalau,i doresc f mult sa aduca o medalie ca handbalul romanesc merita ,si mai ales fanii acestui sport,dar oare nu era mai indicat ca acest lot sa-l conduca ori antrenorii care au castigat mondialul din Brazilia 1995 cu aceste fete,ori cei din China 1999(chiar daca Musi este)???voi ce parere aveti?

SlamDuck
18th November 2005, 19:23
Timm, noi nu am zdrobit Korea, noi am zdrobit rezervele Koreei, ceea ce este o diferenta!!!;) in plus, Norvegia joaca destul de bine si noi am facut egal cu Danemarca si dea abea am batut Suedia...sigur, potentialul nationalei este mare, dar Norvegia are o echipa foarte puternica...oricum, finala cred ca va fi castigata de invingatoarea meciului Rusia-Korea.:ok:

Fair-play
18th November 2005, 21:56
Romania joaca excelent, Tadici si Musi au creat o super atmosfera la echipa, propice performantei...Luca, Gogarla, Lecusanu, Elisei, Galca, Dinu, Maier vor fi piesele de rezistenta din nationala la Campionatul Mondial din Rusia...si cel mai important e ca fetele au inteles ca jocul de echipa, nu individualismul e principala arma in batalia cu echipele tari...se pare ca vor reveni la lot si Amariei, Varzaru si Tanase...

Si daca tot ziceti ca incercati sa sustineti handbalul prin acest forum, eu zic ca ar fi mai bine ca fiecare din voi sa faceti cate un site cu o echipa romanesca, sau cu o jucatoare, sau cu orice ar putea ajuta handbalul din ro sa fie cunoscut dincolo.... www.valu.tk www.ujolidon.tk www.rohandbal.tk www.handballro.tk www.handbalgalati.tk www.csmcetate.tk www.hcmbrasov.ro www.clubulsportivoltchim.ro www.ana-lazer.ro www.cetatdeva.tk

krysty_b1984
18th November 2005, 23:21
Ai cea mai mare dreptate fair-play,sa le fie rusine la cluburile si la fanii din romania ca nu sunt in stare sa-si faca un site,uite de ex in ungaria fiecare jucatoare are un site al ei facut de vreun fan,iar fiecare club are site-ul lui propriu,chiar si la romancele noastre de acolo le-au facut pagina de web.Inafara de oltchim(www.clubulsportivoltchim) si www.hcmbaiamare.ro,nu sunt alte cluburi care sa aiba site,iar la baieti nici vorba...mai ales cele ce joaca in cupe,intra pe site-ul www.kezilabda.lap.hu si vezi acolo ca si echipe din georgia au site....rusine sa le fie la conducerile cluburilor pt asta!!!!!!!!!

andreiush
18th November 2005, 23:49
Krysty... uita-te la Minaur... echipa mare... si nu avem un site...

krysty_b1984
18th November 2005, 23:56
Am vazut,eu ce sa fac,astia din conducere ar trebui sa faca un site al clubului pe . ro www.hcminaur.ro,uite cum au facut cei de la fete de la hcm,nu costa nu stiu cat,eu acum imi fac unul personal pe .ro www.numelemeu.ro,va fii gata in ianurie,il fac cu chestii dinamice asa flash si ma costa cu totot 150 de euro.ei trebuie sa faca ca dupa aia pot zice ca le folosesti dreptul de imagine...aici in vest asa e,sau iti trebuie acceptul scris

SORENSEN
19th November 2005, 01:22
Marcatoare Korea cu Romania :
Cha-Youn Kim 6, Min-Ji Son 4, Pil-Hee Moon 4, Im-Jeong Choi 3, Jeong-Ho Hong 2, Gong-Joo Lee 2, Hyun-Ji Yoo 1, Bok-Hee Myoung 1

Marcatoare Korea cu Suedia :
Sun-Hee Woo 9, Pil-Hee Moon 6, Gong-Joo Lee 6, Cha-Youn Kim 5, Hyun-Ji Yoo 3, Hai-Rim Song 2, Im-Jeong Choi 4, Bok-Hee Myoung 3,

Marcatoare Korea cu Danemarca :
Hai-Rim Song 11, Eun-Jung Kim 10, Gong-Joo Lee 4, Pil-Hee Moon 3, Bok-Hee Myoung 3, Im-Jeong Choi 2, Sun-Hee Woo 1

Acum daca cu noi au jucat cu rezervele nu stiu desi e greu de spus pt ca si noi am jucat uneori cu jucatoare de rezerva iar Korea cu chou,yun si chestii dastea e greu de spus.

Interesant -- Duminca ...ziua finalelor la ora 13 00 Danemarca - Franta un meci nu stiu pt ce loc dar cert e ca se joaca in deschidere .
Pt BRONZ de la 15:15
FINALA 17:15

Timm
19th November 2005, 10:37
Timm, noi nu am zdrobit Korea, noi am zdrobit rezervele Koreei, ceea ce este o diferenta!!!;) in plus, Norvegia joaca destul de bine si noi am facut egal cu Danemarca si dea abea am batut Suedia...sigur, potentialul nationalei este mare, dar Norvegia are o echipa foarte puternica...oricum, finala cred ca va fi castigata de invingatoarea meciului Rusia-Korea.:ok:

Stii ca toate echipele joaca cu multe rezerve la aceasta competitie doar, nu?
Eu zic sa nu subestimam aceasta victorie nici sa nu o umflam.
Eu zic ca batem si Norvegia, sa vedeti.
Si tadici mi se pare ok ma rog cu exceptia faptului ca nu a depus mai multe eforturi cu Amariei (un fel de conflict Piturca - radoi cu aceleasi accente de incapatanare cretina de copii handicapati).

SORENSEN
19th November 2005, 11:23
Mai e si Varzaru care cica ar fi accidentata , dar se aude ca de fapt e si ea certata ...
Amariei si Varzaru sunt doua jucatoare de exceptie dar daca pt a le aduce s-ar strica atmosfera nu cred ca e bine

SORENSEN
19th November 2005, 16:05
Mda Romania-Norvegia 11-17 .
Meci fara istoric in ultimile 20 minute ale reprizei.Antrenor fara simt al meciului.Am avut 4 min de superioritate in care cred ca am marcat un gol:mda:
Am jucat destul de bine primele 10 minute ca apoi sa ratam inexplicabil , LUCA a jucat?:headbang:
Ma indoiesc de capacitatea lui Tadici de a face ceva .
Am auzit ca Pitlick antrnorul actual al Danemarcei se retrage dupa 10 ani de glorie cu nordicele ... daca am avea bani:headbang:
In 1999 dupa ce o echipa de exceptie a Romaniei a ocupat locul 4 la Mondiale Pitlick a spus ca dc ar fi sa plece de la deneze cea mai mare placere ar fi sa antreneze Romania care mai spunea el ca are capacitati de handbal exceptionale si dc ar veni ar face adevarate revolutii cu echipa.

SlamDuck
19th November 2005, 16:11
Naspa!!!

SORENSEN
19th November 2005, 19:00
ROM-NOR 28-29 (11-17)
Cum spuneam nu avem antrenor !
Repriza a doua a fost mult mai buna am dominat clar , dar inca odata INEXPLICABIL cum am ratat vreo 3-4 contratacuri foarte simple fra presiune...
Am fost la un moment dat la un gol dupa vreo 20 minute si am ratat vreo 5 minute exasperant iar Tadici asta se uita ca boul la poarta noua:mda:
Avem talent si valoare mult peste Norvegia dar cu asa incapabil slabe sanse de ceva poate doar echipa singura sa duce spre ceva frumos .:headbang:
Am scapat de incapabilul (ca antrenor) de Otelea si am dat de altul.
Nu e vorba ca nu e un tehnician de valoare pt Romania dar e mult sub ce se cere in Europa :headbang:

Goluri pt Romania :
Ramona Petruta Maier 9, Roxana Gatzel 4, Ionela Galca 4, Georgeta Narcisa Lecusanu 3, Valentina Neli Ardean 3, Steluta Luca 2, Oana Florica Soit 2, Maria Mihaela Tivadar 1

razvy
19th November 2005, 19:01
Ati vazut meciul?
Va intreb pt ca asteptam reactii pe forum... Sau sunteti prea suparati dupa infrangere?
O sa-mi spun si eu parerea mea.
Prima repriza a fost fffff proasta si pentru atac si pentru aparare. Greseli copilaresti in atac si aruncari pripite la poarta (pacat ca nu a fost in forma prea buna Steluta Luca). In aparare cred ca Tadici a fost de vina. Am auzit la Timeout cand ii spunea extremei sa stranga spre inter pentru patrunderi. Dar ... asa ramaneau libere extremele si s-a vazut in a doua repriza cand strangea interul spre extrema ca apararea a functionat mult mai bine.
Repriza a doua a fost mai buna. Din pacate in atac iar am gresit, nu s-au concentrat fetele, dar cred ca un egal puteam obtine usor.
Pacat ca avem doar o singura jucatoare pe fiecare extrema si nici acelea nu sunt "extreme de profesie". Maier e dreptace pe partea dreapta si e fffff greu sa dai gol de acolo. Elisei e inter si da randament mult mai bun ca inter.
Pacat ca acest antrenor nu lasa orgoliile la o parte si nu cauta o solutionare a problemelor aparute cu unele jucatoare foarte valoroase care nu sunt chemate la lot.

razvy
19th November 2005, 19:05
Din pacate nu stiu rezultatul celeilalte semifinale, dar:

14.15 Bronzekamp
ROM-RUS

16.15 Finale
NOR-KOR

Jucam finala mica cu Rusia. Misto ... Koreea cea "zdrobita" de noi e in finala.
Sa vedem ce o sa faca fetele cu Rusia.

SlamDuck
19th November 2005, 19:10
:headbang: Extraordinar am pierdut pe mana noastra.Sper sa le vina mintea la cap pentru CM.Daca nu ratam atat castigam...nu pot sa cred...pe contra, singur cu portarul sa ratezi...inexplicabil...lasate extremele libere...Tadici ce pazea?!:headbang: vechea noastra meteahna...ca *****u` la mal...

SORENSEN
19th November 2005, 19:15
RUS-KOR 30-31 (17-15)

Asadar :15:15 Romania-Rusia bronz
17:15 Norvegia-Korea FINALA


...Pacat ca acest antrenor nu lasa orgoliile la o parte si nu cauta o solutionare a problemelor aparute cu unele jucatoare foarte valoroase care nu sunt chemate la lot.

Cred ca ambele parti sunt vinovate depate si a treia parte se pare ca Amariei este certata cu Tadici dar nu este prea placuta de colege datorita vedetismului iar pe Varzaru nu o inteleg nu stiu care e problema(ea zice ca ar fi accidentata)
Cum suntem privati de 2 jucatoare de exceptie...ORGOLIU NENOROCIT

Pt Korea in meciul cu Rusia :
Sun-Hee Woo 12, Hai-Rim Song 6, Im-Jeong Choi 5, Gong-Joo Lee 4, Cha-Youn Kim 2, Pil-Hee Moon 2
Comparati (cei care spuneau ca nu a jucat cu prima echipa)dc au jucat cu noi cu prima echipa am pus mai devreme si cele care au marcat si in grupe pt Korea.

SlamDuck
19th November 2005, 19:17
MA...am innebunit eu, sau LIPSESTE cu ADEVARAT Amariei...?!se simte sau nu lipsa, sa nu zic eu ca am tampit cu totul?!

SORENSEN
19th November 2005, 19:30
Chiar lipseste , am dat doar "cateva" goluri de pe centru sau pe interi , pai marcatoarea MECIULUI cu Norvegia a fost extrema Maier-Farcau cu 9 goluri ...
Dar nu trebui sacrificata echipa pt Amariei ,se aud unele persoane care ar spune ca se incearca pe ultima suta de metri convingerea celor 2 jucatoare "rebele" Amariei si Varzaru
De stiu ca au lipsit motivat inca vreo 3-4 jucatoare de baza printre care GOGARLA,Bradeanu si Radulescu

marius135
20th November 2005, 15:38
spre deosebire de lumea suparata pe aici:)
eu sunt multumit
la acest turneu romania a aratat clar ca poate bate pe oricine si s-a prezentat mai bine ca oricand iar infrangerea e infrangere dar e doar TURNEU AMICAL cu toate ca avea nume asa pompos

razvy
20th November 2005, 16:05
ROM-RUS 18-15
La pauza :D
Misto!!!!

marius135
20th November 2005, 16:54
31-29 ne-am luat-o
nasol sper sa nu piarda moralul castigat in prima parte a competitiei

noi suntem specilist la locul 4:(

razvy
20th November 2005, 16:55
Si iarasi locul 4 :(
ROM-RUS 29-31

Nasol. Sper sa nu se demoralizeze fetele.

razvy
20th November 2005, 17:22
Valentina Neli Ardean 11, Georgeta Narcisa Lecusanu 4, Maria Mihaela Tivadar 4, Ramona Petruta Maier 3, Ionela Galca 3, Oana Florica Soit 2, Adina Meirosu 2

Nu o jucat Luca deloc??? Gatzel?
Hmmm.

SORENSEN
20th November 2005, 18:57
Romania mi s-a parut o echipa cu jucatoare ff bune dar care nu sunt bine puse in valoare de colectivul tehnic .Este inacceptabil ce se intampla cu o echipa care a dominat si domina handbalul juvenil .
Sunt bucuros ca Romania a reusit un turneu de pregatire bun ,am jucat 4 meciuri cu echipe superputernice Norvegia,Rusia,Danemarca si Korea .
Am vazut potential si asta cred eu ca e marele castig.

SORENSEN
20th November 2005, 19:29
Norvegia a castigat turneul din Danemarca :
NOR-KOR 30-27 (15-14)
M-a plictisit iar comentariul cu furtul efectuat de arbitri:sleep:

SlamDuck
20th November 2005, 19:49
:headbang: am crezut ca mor la finala asta Nor-Kor...am crezut ca ma dau cu capul de pereti...Doamne, sa-i ia cineva pe aia de la pupitru...:ciocan: mai frate, daca l-au plictisit si pe tata...e ceva de neinchpuit...cum pot sa isi permita sa comenteze in halul asta...sunt si retardati rau...de parca danezii ar vrea sa castige norvegienii competitia...DOOH!!!rivalitate ca intre nordice la handbal mai rar...foarte jenant comentariul...am si un mesaj pentru :jerk:comentatori:jerk:: cititi regulamentul jocului...poate fi gasit la www.frh.ro :headbang: revenind, ma bucur ca a castigat Norvegia /hello I like the girls...
cat despre Romania...din nou ne inecam la mal, devine iritant...puteam sa batem Rusia din cate vad dar...hm...lipseste ceva...sau cineva.:no:
Varzaru va veni la CM din Rusia...YEEYH!!!:drak:
se pare ca totusi deficienta in moral exista, si nici eu nu imi pot explica faptul ca o echipa campioana mondiala la junioare nu poate castiga sau termina pe primele 3 pozitii la senioare...este momentul nostru si ar trebui sa profitam din plin.

SORENSEN
20th November 2005, 20:04
Vine Varzaru :o:
Nu cred, eu stiu ca nu vine ;chiar si capsomanii aia doi au spus ca a refuzat nationala.:mda:

fanhandball
20th November 2005, 20:47
Cristina Varzaru,va participa la CM din Rusia./hello
Romania a obtinut asadar locul 4 la acest turneu,iar 2 jucatoare romance fac parte din "All Stars Team"


GK: Madeleine Grundström, Sweden
LW: Valentina Neli Ardean, Romania
LB: Kristine Lunde, Norway
PM: Hai-Rim Song, Korea
RB: Irina Bliznova, Russia
RW: Sun-Hee Woo, Korea
PT: Ionela Galca, Romania

Ma gandesc sa deschidem un subiect pe acest forum prin care sa incercam sa o convingem pe Carmen Amariei,sa revina si ea la nationala ;)

SORENSEN
20th November 2005, 23:16
Subscriu demersului ..dar nu cu orice pret adica daca in vestiar e liniste si se creaza discomfort si neliniste mai bine nu.
trebuie avuta o discutie separata cu fetele de la lot si apoi daca ele sunt de acord si n-au nimic cu Amariei si nici ea cu ele atunci trebuie trecut peste capul lui Tadici care oricum nu va face purici la echipa(sper)

marius135
20th November 2005, 23:46
nationala are aceasta mare problema zic eu:
JOCUL DE EXTREME
bine ies ele bine pe contraatac dar noi din atac normal nu dam gol de extreme........ si nici nu prea avem:(
unde-i VARZARU? unde-i DOBRIN?

SORENSEN
20th November 2005, 23:51
Elisei Ardean a jucat foarte bine pe extrema , a fost declarat cea mai buna pe stanga nu?

krysty_b1984
21st November 2005, 00:11
Dobrin e insarcinata si Varzaru nu mai vrea sa vina la nationala!!!!!!!

marius135
21st November 2005, 02:05
ai vazut meciurile de zici ca a jucat bine?
eu am vazut 2 meciuri si goluri din pozitie de extrema am vazut de la ea 0 sincer
am vazut multe pe contraatac
poate a dat dar eu nu eram atent(se poate)

SORENSEN
21st November 2005, 09:32
Nu stiu cum ai vazut 2 meciuri ale Romaniei pt ca la Tv s-a vazut doar meciul cu Norvegia .Na-m spus ca a dat toate golurile de pe extrema propriu-zis ci am spus ca a dat cateva din aceasta pozitie si rolul ei e sa dea goluri si pe contraatac fiind f rapida ---plus ca ea a fost declarata cea mai buna extrema stanga la acest turneu.

marius135
21st November 2005, 12:49
good point:)
am vazut unu dar am suferit atata incat mi s-a parut ca am vazut doua:D
dar totusi n-am vazut goluri din extrema

Cosmin Salajan
21st November 2005, 14:22
varzaru vine la nationala, ca extrema stanga mai e alina ariton de la hypo viena

SlamDuck
21st November 2005, 15:07
ce e PT?!

SORENSEN
21st November 2005, 15:38
varzaru vine la nationala, ca extrema stanga mai e alina ariton de la hypo viena
Pai cum Ariton nu joaca (inca) pt Austria:rolleyes:
Si chiar vine la nationala eu n-am auzit asta dar nici nu trebuie:P
Faza cu Varzaru tot n-am inteles-o de unde stirea asta ... ca f greu gasesti o stire noua despre handbal...:mda:

25.11. - 27.11. turneu - UKR

razvy
21st November 2005, 18:02
Elisei joaca mult mai bine ca inter stanga!
In aparare nu prea se descurca daca are adversar valoros.
Surpriza pt mine a fost Ionela Galca pe pivot care a fost declarata cea mai buna din competitie.

---------
Si apropo:
JOCUL PASIV
7:11 Nu este permis sa se tina mingea in posesia echipei fara a efectua o actiune evidenta de a ataca sau a arunca la poarta .

Similar, nu este permis sa se intarzie repetat executarea aruncarilor de incepere, libere, de la margine, sau de la poarta, pentru propria echipa (vezi Explicatia 4) Acest lucru este privit ca joc pasiv care trebuie penalizat cu aruncare libera impotriva echipei care se afla in posesia mingii, daca aceasta tendinta nu dispare (13:1a).
Aruncarea libera se executa din locul in care se afla mingea, cand jocul a fost intrerupt.
7:12 Cand se recunoaste o tendinta de joc pasiv, trebuie aratat semnalul de preavertizare (Semnalizarea Nr. 18). Acest lucru da posibilitatea echipei aflata in posesia mingii sa schimbe modul de atac, pentru a evita pierderea posesiei mingii. Daca modul de atac nu se schimba dupa semnalul de preavertizare, sau nu se arunca la poarta, atunci se dicteaza aruncare libera impotriva echipei aflate in posesia mingii (vezi Explicatia Nr. 4).

In anumite situatii arbitrul poate acorda aruncare libera impotriva echipei aflate in posesia mingii fara nici o presemnalizare, de exemplu cand un jucator intentionat nu foloseste o sansa clara de gol.

--------------

Imi amintesc de un campionat cand am jucat cu Franta si conduceam cu 1 gol. Aveam o jucatoare mai putin si aveam atacul. A durat 5 secunde pana sa ridice mana arbitrul pentru pre-PASIV. 5 secunde! In alea 5 secunde nici nu am ajuns bine la poarta adversa.
Poate a fost prea devreme ridicata mana. Dar atata timp cat nu se specifica timpul pentru a ataca poarta ramane la latitudinea arbitrului sa judece faza.
Dar cred ca acel comentator a avut dreptate. S-a vazut clar ca nu numai ca un atac dura 1 minut doar din pase, fara sa incerce o angajare sau o aruncare la poarta, dar dupa ce ridica mana pentru pre-pasiv mai pasau norvegiencele de vreo 10 ori pana sa fluiere.
Sau voi credeti ca antrenorul Koreei e nebun si se enerveaza degeaba pentru arbitraj?
Oare cine stie mai mult handbal? Noi sau antrenorul acela?

krysty_b1984
21st November 2005, 18:24
Ariton inca nu a primit cetatenia austriaca,dar nu mai e mult,iar varzaru a declarat ce nu vine

marius135
21st November 2005, 19:58
varzaru vine l-am auzit pe antrenor spunand asta azi:)
veste foarte buna zic eu care sutn stresat de extreme:P

SORENSEN
21st November 2005, 22:35
...Oare cine stie mai mult handbal? Noi sau antrenorul acela?
...noi:D Oricum e adevarat ca arbitri au ciupit serios Korea dar parca aia care comentau ma exasperau .
Sper ca Varzaru sa vina la Mondiale .
Ariton cred ca va juca peste vreo 2 ani pt Austria asa ca nu cred ca va accepta chemarea Romaniei:mda: