PDA

View Full Version : Investitii masive in stadion ! Ne mutam in Cotroceni ?



Triphat
16th November 2005, 07:29
„Am discutat cu oamenii din minister şi ne-am īnţeles. O să investesc cāte şase mii de euro lunar, plus alţi 350.000 de euro timp de doi ani. Dacă īmi dau dreptul de a folosi arena, ea va fi acoperită şi va avea cu 10.000 de locuri mai mult“ zice el. apoi a continuat, „Am fost sunat de persoane din MApN care mi-au spus să stau liniştit şi să nu mai produc agitaţie, fiindcă problema este ca şi rezolvată. Nu ştiu exact ora şi ziua cānd vom īncheia acordul, dar se va finaliza curānd“

Sper sa fie ceva adevarat, am mai auzit abureli cu avioan vopsit ros-albastru, si alte minciuni de-ale lui.

Voi ce credeti. O sa se tina de promisiune, si o sa ne modernizeze stadionul ?

MariusTR
16th November 2005, 15:26
Eu cel putin sper ca macar echipa de top din Romania, singura capabila de performante europene sa aiba un stadion mai de Doamne ajuta...

dede
16th November 2005, 15:37
eu ma multumesc si cu un gazon mai-de-doamne-ajuta...prima data gazonul, dupa aia modernizarea, bla bla bla

uti2102
17th November 2005, 00:55
6 mii de euro lunar ?! Adika 72 000 pe an ?! :happy
Un sistem de drenaj, incalzire, plus gazon shi tabela noua de marcaj costa cam 750 000 - 1 000 000 de dolares.
Iar daca mai punem la socoteala acoperit tribune shi altele........ :mda:

SORENSEN
17th November 2005, 10:07
MASIVE intr-adevar ...

walt.mann
17th November 2005, 14:52
As zice ca ar fi bine daca ar rezolva problema gazonului, cum spune si d3d3. Restul, cu timpul...

P.S.: daca rezolva gazonul, sa mai aduca si vreo 2 mijlocasi ca sa aiba cine sa il are:)

SORENSEN
17th November 2005, 21:00
Promisiuni si atat:sleep:

MariusTR
18th November 2005, 07:32
Anul viitor cand Steaua va intra in Grupele Ligii campionilor, promisiunea va trebui sa se transforme in certitudine, altfel vom risca sa jucam meciurile de acasa undeva prin Ungaria... ar fi pacat sa avem o echipa europeana de top si sa nu avem unde sa jucam.

SORENSEN
18th November 2005, 12:13
Se poate juca pe National din complexul Lia Manoliu , gazonul va fi excelent defapt este deja excelent iar lucrarile care se vor face la ekl nu vor afecta capacitatea de a organiza competii la standarde internationale...

S2K
20th November 2005, 11:45
cāte şase mii de euro lunar, plus alţi 350.000 de euro timp de doi ani. Dacă īmi dau dreptul de a folosi arena, ea va fi acoperită şi va avea cu 10.000 de locuri mai mult

Basme.

Cu banii astia nu pune gazon nou, asta ca sa nu mai vorbim de acoperirea stadionului sau de marirea capacitatii sale ...

Uite aici cat costa stadioanele modernizate ... http://www.stadionwelt.de/stadionwelt_stadien/index.php?template=stadionguides&land=euro_2008 (click pe fiecare stadion pentru a vedea cifrele)

uti2102
22nd November 2005, 11:33
Gazeta anuntza ca Steaua se va muta in Cotroceni in retur pentru modernizarea arenei din Ghencea........Totul e la nivelul de supozitzie deocamdata...
Dak la vara Ghencea o sa arate dumnezeieshte atunci merita efortul sa ne mutam pe Cotroceni. Altfel nu.

SORENSEN
22nd November 2005, 12:04
cica va baga 5 mil de $ , putin probabil sa maresti capacitatea cu 10 000 de locuri si sa faci gazon excelent cu tot sub pamant si deasupra

don_denver
22nd November 2005, 12:20
„Am discutat cu oamenii din minister şi ne-am īnţeles. O să investesc cāte şase mii de euro lunar, plus alţi 350.000 de euro timp de doi ani. Dacă īmi dau dreptul de a folosi arena, ea va fi acoperită şi va avea cu 10.000 de locuri mai mult“ zice el. apoi a continuat, „Am fost sunat de persoane din MApN care mi-au spus să stau liniştit şi să nu mai produc agitaţie, fiindcă problema este ca şi rezolvată. Nu ştiu exact ora şi ziua cānd vom īncheia acordul, dar se va finaliza curānd“

Sper sa fie ceva adevarat, am mai auzit abureli cu avioan vopsit ros-albastru, si alte minciuni de-ale lui.

Voi ce credeti. O sa se tina de promisiune, si o sa ne modernizeze stadionul ?
din ce am auzit eu..venind din loja becaliotului...armata nu e deloc de acord...cu nici drept de folosinta a terenului....dar mai stii....

Paul
22nd November 2005, 16:55
Pe de o parte nu prea sunt de acord cu mutarea in Controceni ....
Meciurile din primavara europeana trebuie sa se joaca in Ghencea , singurul loc unde suntem acasa...

Insa , daca in vara stadionul va arata asa cum trebuie (Gazon , Tabela si eventual locuri in plus) orice efort merita

be@
22nd November 2005, 17:47
Unde va mutati voi? :lol:
Vedeti-va de treaba,baieti.Sigur n-o sa jucati in Cotroceni. Becali ala vorbeste cam mult si prost.

dede
22nd November 2005, 18:25
nu ne mutam nicaieri...stadionul nostru este si va fi Ghencea...
de unde stii tu ca n-o sa jucam returul pe cotroceni? aia de la national ar castiga si ei ceva bani...

AStefan
22nd November 2005, 18:32
Unde va mutati voi? :lol:
Vedeti-va de treaba,baieti.Sigur n-o sa jucati in Cotroceni. Becali ala vorbeste cam mult si prost.

Adevarat da uneori face gesturi surprinzatoare (se pare).
Se pare ca el a platit avocatul si cazarea baietzilor din Bulgaria.
Nu Borcea, nu Giovani ci Gigi. De asta ce parere ai? Este ciudat, nu?
Oricum trebuie refacut stadionul asa ca trebuie sa joace undeva, nu crezi?
Pe Cotroceni ar fi foarte bine.

be@
22nd November 2005, 20:30
nu ne mutam nicaieri...stadionul nostru este si va fi Ghencea...
de unde stii tu ca n-o sa jucam returul pe cotroceni? aia de la national ar castiga si ei ceva bani...
Lasa banii...Pe Cotroceni n-o sa jucati, fiindca stricati terenul. Am mai spus-o.

SORENSEN
22nd November 2005, 20:58
Daca ai conduce tu sau ai fi proprietarul bazei adica BNR ar fi altceva dar cym ei sunt rezonabili si nu cred ca i=ar deranja chiria platita asa ca mai usor cu stricatul ca acolo vor venii echipe puternice din Europa nu Jiul sau Poli Iasi

be@
25th November 2005, 09:15
V-am spus ca n-o sa puneti piciorul in Cotroceni. Iata si confirmarea:

Constantin Iacov (presedinte CA National): «Nu am fost si nu vom fi de acord cu venirea Stelei in Cotroceni. Nu ne-ar avantaja si, in plus, suntem in discutii avansate cu BNR-ul, astfel ca este foarte probabil ca nici noi sa nu mai evoluam pe acest teren, in acest retur. Gazonul va fi renovat, tot din primavara, costul investitiei fiind de 35 milioane de euro».

Cititi tot articolul in Gardianul:

http://www.gardianul.ro/index.php?a=sport2005112504.xml

Ayrton
25th November 2005, 09:21
35 de milioane??????????? Pai voi faceti scandal ca Steaua sau Dinamo sunt sprijinite de ministere (ca joaca pe stadioanele unde joaca, ca bani nu le dau!) si voua va face stadion Banca Nationala a Romaniei de 35 de milioane (la banii astia se fac 3 stadioane in Romania, nu unul) din banii publici??? E magarie asta!

uti2102
25th November 2005, 10:57
Singurul motiv pentru care nu punem piciorul in Cotroceni, Be@, e ca nici voi nu-l vetzi pune :evil:

SORENSEN
25th November 2005, 11:21
"Gazonul va fi renovat, tot din primavara, costul investitiei fiind de 35 milioane de euro"--Cred ca e cel mai scump gazon din lume...
Ce poate sa faca un asemena stadion cu 35 mil pai poata sa creasca capacitatea da rpt ce pt ca oricum nu vin mai mult de 1-2000 oameni la meci , gazonul coasta undeva la 500 000 $ restul pt ce sunt....

be@
25th November 2005, 11:28
Pe langa gazon, vor sa mareasca capacitatea stadionului, si sa construiasca un complex sportiv.

SORENSEN
25th November 2005, 11:44
Pe langa gazon, vor sa mareasca capacitatea stadionului, si sa construiasca un complex sportiv.
Sa mareasca capacitatea:D la cat la 50 000 :rolleyes:
Sa construiasca un complex unde ca si asa nu prea e loc:o:
Oricum mi se pare exagerata suma , banii vin dupa cate am inteles de la BNR :mda:
Si lumea se ratoia la stelisti ca fac ca dreg , pe cand Dinamo, Rapid sau National pe bani statului sau mai bine zis ai nostri ,astia dau pt o echipa fara perspective 35 mil euro:ok:

SORENSEN
6th December 2005, 17:19
Mocirlă, nisip, găuri, noroi, brazde. Adică terenul din Ghencea. Apogeul a fost atins duminică seara, cīnd gazonul era impracticabil īncă īnainte de a īncepe meciul Steaua - FC Vaslui, 2-2, jucătorii fiind plini de noroi după doar două-trei şuturi la poartă efectuate la īncălzire.

La finalul disputei, suprafaţa de joc arăta ca un cīmp proaspăt arat. Īn lojă, Gigi Becali a făcut o promisiune: "Gata, aşa nu se mai poate! Vom repara terenul. Nu mă interesează cīţi bani voi băga, vreau să jucăm şi noi ca oamenii pe iarbă, nu īn noroi".

Lucrările de refacere ale terenului vor demara chiar īn această săptămīnă. "Vom aduce covor de iarbă, pentru a elimina perioada de īnsămīnţare, astfel īncīt să revenim cīt mai repede īn Ghencea. Īn cīteva zile vom oferi lucrarea unei firme şi vom băga şi instalaţie de īncălzire sub gazon", a confirmat şi Mihai Stoica, managerul general al roş-albaştrilor.


99 la sută vor juca
pe "Naţional"
Deşi MM Stoica a spus că "īncă nu ştim unde vom evolua īn retur", cel mai probabil Steaua va disputa jocurile de acasă pe stadionul "Naţional" din Complexul Lia Manoliu. "Singura problemă a arenei este īn momentul de faţă gardul protector dintre teren şi tribune, dar pīnă la finalul anului īl vom finaliza", a declarat Constantin Miclea, directorul bazei. Roş-albaştrii vor putea juca aici şi partidele din Cupa UEFA, deoarece stadionul "Naţional" īntruneşte toate cerinţele forului european.


"Nu mă mai interesează cīt costă, voi reface terenul īn această iarnă. Nu mai putem continua să jucăm īn mocirlă"
Gigi Becali GSP.ro

Sa speram ca asa va fi...

Paul
6th December 2005, 17:29
V-am spus ca n-o sa puneti piciorul in Cotroceni. Iata si confirmarea:

Constantin Iacov (presedinte CA National): «Nu am fost si nu vom fi de acord cu venirea Stelei in Cotroceni. Nu ne-ar avantaja si, in plus, suntem in discutii avansate cu BNR-ul, astfel ca este foarte probabil ca nici noi sa nu mai evoluam pe acest teren, in acest retur. Gazonul va fi renovat, tot din primavara, costul investitiei fiind de 35 milioane de euro».

Cititi tot articolul in Gardianul:

http://www.gardianul.ro/index.php?a=sport2005112504.xml

Stadionul nu e a lui Iacov, deci stati calmi ...
Daca o fi sa jucam o perioada acolo , o sa discutam cu BNR-ul...

Cat despre cele 35 de mil de Euro , aia de la gardianul nu stiu ce vorbesc ...:no:
Suma e uriasa si nu va baga nimeni acesti bani intr`un stadion de fotbal ...

uti2102
6th December 2005, 17:32
Nu jucam pe Natzional ca nu facem nici o treaba. Din mocirla dam in semi-mocirla. Cea mai buna varianta e Lia Manoliu, unde e instalat un gazon de standarde europene shi unde exista suficiente locuri pentru eventualele meciuri ale Stelei din primavara europeana.

Paul
6th December 2005, 17:34
si asta e drept ...

Desi daca se misca bine , jucam in Ghencea pe 16 feb :P

Triphat
6th December 2005, 19:42
Mai bine jucam cateva luni in Cotroceni de cat sa continuam pe mocirla din Ghencea.

be@
6th December 2005, 21:28
Stadionul nu e a lui Iacov, deci stati calmi ...
Daca o fi sa jucam o perioada acolo , o sa discutam cu BNR-ul...

Cat despre cele 35 de mil de Euro , aia de la gardianul nu stiu ce vorbesc ...:no:
Suma e uriasa si nu va baga nimeni acesti bani intr`un stadion de fotbal ...

Baiete, tu nu intelegi ca s-a ajuns la un acord cu proprietarul, adica BNR-ul, care vrea sa investeasca in stadion ? Iacov stie el ce vorbeste.


Mai bine jucam cateva luni in Cotroceni de cat sa continuam pe mocirla din Ghencea.

N-o sa jucati in Cotroceni ! Nu pricepi romaneste ?

uti2102
6th December 2005, 22:58
Stai linishtita Be@, nici nu vrem sa schimbam o mocirla pe alta.

uti2102
12th December 2005, 15:19
Becali cik a inchiriat pe 5 ani Lia. Din retur ne mutam langa piatza Muncii :cool:

dede
12th December 2005, 15:32
mda...5 ani...mult ii ia pana sa puna un gazon...:mda: deja se gandeste la viitor, daca ii va lua cumva mapn-u stadionu, sa poata avea unde juca echipa...

remy
12th December 2005, 15:45
Stati calmi, nu cred ca baga atatia bani JIJI pe gazonul de la Ghencea, mai ales ca nu va mai fi al lui clubul. Doar sa-si faca un club propriu, cu alta denumire. N-o sa faca fata de unul singur, cum se bate el cu pumnul in piept. Armata sta pe-aproape.
Si daca a spus ca a inchiriat terenul din Cotroceni pe 5 ani, asta-i adevarul.
In plus, nu e sigur, ca de obicei, tot ceea ce declara acest personaj neavenit in fotbal, de care numai gura e de el.
Constantin Iacov (presedinte National) cred ca are putina dreptate, si parca-l vad pe JIJI cum cauta infrigurat si panicat un stadion pe care sa joace, poate i-l da Dinamo pe Victoria. Mai ales ca trebuia sa o faca la inceputul campionatului, nu acum.
La Steaua se darama cosmelia lui JIJI si el se pune cat de cat la adapost. Deja e in panica.
Doar a spus ca mai mult conteaza pentru el familia si averea, decat clubul Steaua si fotbalistii de acolo !

SORENSEN
12th December 2005, 16:01
Stadionul National din Complexul "Lia Manoliu" nu Stadionul lui FC National aka Progrsul etc...

dede
12th December 2005, 16:02
a spus ca a inchiriat lia manoliu, nu cotroceni...

uti2102
12th December 2005, 18:57
Lasatzi-l mah ca abereaza :D Era beat cand aparuse Gigi la TV :) Asha sarbatoreshte Remy mereu aparitzia idolului :evil:

S2K
12th December 2005, 20:35
Stati calmi, nu cred ca baga atatia bani JIJI pe gazonul de la Ghencea

Si te excita gandul asta?

remy
12th December 2005, 20:36
Nu, ma incita ... ca te oftici tu.

remy
12th December 2005, 20:40
Gazeta anuntza ca Steaua se va muta in Cotroceni in retur pentru modernizarea arenei din Ghencea........Totul e la nivelul de supozitzie deocamdata...
Dak la vara Ghencea o sa arate dumnezeieshte atunci merita efortul sa ne mutam pe Cotroceni. Altfel nu.

Te contrazici la ce ai scris mai sus ?
Si eu am discutat dupa titlul threadului. Schimbati atunci titlul.
Si oricum, tot ce spune JIJI, se poate intoarce cu 180 grade. N-are 2 cuvinte la un loc. Maine poimaine, auzi ca va juca pe Maracana, si-l va avea antrenor pe Mourinho.
Doamne, iarta-ma de analfabeti si increzuti ! Si sa fie acolo, la voi. Cu asta defilati, altul nu aveti.

gigel_bucur
12th December 2005, 20:47
remy, ai mare dreptate, si-ar dori ei unul cultivat (si neincrezut) ca Giovani sau Borcea:)

uti2102
12th December 2005, 20:59
Uite vedetzi, Gigel intzelege de ce l-am votat pe sus-sus-semnatul pe post de cel mai enervant shi in acelashi timp cel mai haios user :D
Shi cand te gandeshti ca de acum vreo trei-patru ani tot visez la Borcea shi memorabila lui declaratzie : "lasatzi-ne sa ne antrenam pentru grupele LC" :drak: Cat mai dureaza antrenamentul Remy ?! Ai idee ?! Shi ce unitate de masura folositzi, decenii, secole ?! Milenii ?! :o:
Traiasca ai noshtrii draga Remy ! Da' shi ai voshtrii, la fel de mult :evil:

remy
12th December 2005, 21:17
Referitor la topic, Dinamo nu alearga mereu dupa antrenori, jucatori, terenuri (JIJI cerseste peste tot, poate-poate...). La Dinamo nu sant aberatiile de la Steaua, de 3 ani.
Auzi, se da mare echipa europeana, dar n-are stadion mai acatarii, s-a facut de ras de zeci de ori. De ce nu cautati, sa zic, la Pitesti, sa va duceti acolo sa sustineti marea echipa europeana, dar care se chinuie in mlastina, cu o echipa clar retrogradata (HA-HA !) ?
Ati comis-o iar. Plus ca v-a parasit alt antrenor. La Steaua vin doar trecatori, nu rezista un an macar. Si cat va mai fi JIJI, tot nomazi o sa fiti.

uti2102
12th December 2005, 21:22
Steaua n-are stadion mai acatarii, da' are Dinamo baietzi ! Luatzi aminte ! Dinamo e un exemplu ! Asta-i Remy, ce vretzi !!! :rolleyes:
Multzumesc ca ma faci sa zambesc :)

remy
12th December 2005, 21:34
Iar nu citesti atent, ca de obicei: unde ai auzit ca se lauda dinamovistii cu stadionul lor ? Sau ca va castiga tot in tara si in Europa ?
Cred ca visezi, nu vrei sa vezi adevarul !
Doar stelistii se dau ca au cel mai mare club din istorie. Daca asa se lauda ei, prin terenul lor inexistent, vai de mama lor ! Si mai vor sa fie sus, in Europa.
Bine ca n-au fost anul asta in Ch. League, ca radeau toti de Romania, asa cum s-a ras de Artmedia Bratislava, dar aia sant necunoscuti si mult mai saraci decat "marea" Steaua.

SORENSEN
12th December 2005, 22:22
Mai saraci , cu un buget de 4-5 mi; euro auzi...
Ca sa fie clar Becali a spus ca a inchiriat Stadionul National din Complesul "Lia Manoliu" care e destul de veridica ...ce Rapid nu a jucat tot acolo cand si-a refacut gazonul .. o fi o mare filozofie sa inchiriezi un stadion nici macar pt Becali nu e ata de greu .Clar!?!!??

walt.mann
13th December 2005, 10:21
Cred ca Dinamo ramane singura echipa cu pretentii europene care o sa aiba un gazon vai mama lui! Becali al lor sigur nu va investi in stadion, ca pentru el nu produce nimic, ci va prefera sa ia vreo 6-7 jucatori din B, pe care sa ii vanda in China.

dede
13th December 2005, 15:37
unde ai auzit ca se lauda dinamovistii cu stadionul lor ? Sau ca va castiga tot in tara si in Europa ?
cu ce sa se laude? ca va castiga tot in europa? hai ca acuma chiar m-ai facut sa rad...pai voi nici nu aveti echipa cu care sa jucati in europa, si acuma ati mai vrea sa va si laudati...:happy

Mariusmadmax
16th December 2005, 18:36
Becali baga ceva bani insa cam putini ... sa vedem !