PDA

View Full Version : Ameninţări incredibile ale fraţilor Becali la adresa patronului lui CFR Cluj, Arpad P



andrei_cj
15th November 2005, 00:26
Ameninţări incredibile ale fraţilor Becali la adresa patronului lui CFR Cluj, Arpad Paszkany


Arpad Paszkany a fost ameninţat astăzi la sediul LPF de către fraţii Ioan şi Victor Becali. Pentru că patronul lui CFR Cluj a plecat repede de la sediu, cei doi fraţi Becali i-au transmis ameninţările prin Iuliu Mureşan, preşedintele clubului clujean. Fraţii Becali i-au spus acestuia să-i transmită lui Paszkany că este „un ungur împuţit” şi că îi vor da „o flegmă între ochi”! De asemenea, Ioan Becali i-a spus lui Mureşan să-i transmită lui Paszkany că „o să-i rup nasul”! După ce a auzit injuriile adresate de fraţii Becali, Mureşan a spus „eu sunt ardelean, sunt medic de profesie şi astfel că nu ştiu expresii de genul «te fac de la brîu în jos, de la brîu în sus»”. De asemenea, cei doi fraţi Becali i-au transmis lui Mureşan că au un dosar în legătură cu Arpad Paszkany, în care au date că acesta a fost comunist, cît şi alte elemente negative din viaţa sa. Mureşan a reacţionat astfel: „Vă daţi seama cîte ştie Victor Becali despre Paszkany, dacă acesta avea 18 ani în 1989, şi deci nu ar fi putut face parte din PCR”. Conflictul între fraţii Becali şi conducerea clujeană a început de cei din urmă au declarat că nu vor vota cu Gică Popescu la alegerile FRF, pentru că acesta se găseşte sub influenţa fraţilor Becali.

andrei_cj
15th November 2005, 00:30
Declaraţiile lui Iuliu Mureşan după ce fraţii Becali l-au ameninţat pe Paszkany



Preşedintele clubului CFR Cluj, Iuliu Mureşan, a declarat că, după şedinţa AG a LPF, fraţii Victor şi Ioan Becali, l-au ameninţat pe patronul Arpad Paszkany, deoarece acesta afirmase că-l va susţine pe Mircea Sandu la preşedinţia FRF.

"Giovani şi Victor i-au transmis domnului Paszkany nişte lucruri greţoase. Dacă vedeaţi ce limbaj suburban au folosit....Cu asemenea odioşi în fotbal nu pot să-l votez pe Gică Popescu, care este omul lor, este clar", spune preşedintele clubului CFR Cluj.

Mureşan spune că fraţii Becali l-au jignit pe Paszkany. "Giovani a venit primul la mine şi apoi Victor şi mi-a spus că are un dosar, că Pazskany este un ungur împuţit, că-i rupe nasul, că-i dă o flegmă între ochi şi chestii din astea. Au chestii cu nasul, de la brâu în jos, de la brâu în sus", a afirmat Mureşan.

Iuliu Mureşan a declarat că, în opinia sa, Gică Popescu, candidat la preşedinţia FRF, este marioneta fraţilor Becali. "Acum două săptămâni am avut o discuţie civilizată cu ei la telefon şi le-am spus că nu renunţ la ideea mea. Pe Gică Popescu l-am respectat pentru cariera de fotbalist, dar mai departe nu. Gică Popescu este marioneta lor", a subliniat Mureşan.

Iuliu Mureşan a precizat că din câte a înţeles, Ioan Becali a avut un conflict asemănător şi la Dinamo cu Nicolae Badea. "Dacă este adevărat, ar trebui să scape de un asemenea om. Este o ruşine că Dinamo s-a asociat cu asemenea oameni", a menţionat Mureşan.

Întrebat cum îl poate susţine pe Mircea Sandu la preşedinţia FRF, în contextul în care şi acesta ar fi avut o atitudine asemănătoare faţă de Ion Crăciunescu, în Comitetul Executiv, Mureşan a răspuns: "Dacă a făcut la fel, ar trebui să-şi ceară scuze, este regretabil, dar nu am fost acolo şi nu ştiu. Păi ce aşteptăm de la spectatori când asemenea oameni conduc fotbalul".

Iuliu Mureşan a precizat că mai mulţi preşedinţi de club s-au distrat pe seama conflictului său cu fraţii Becali. "Dragomir nu a intervenit în discuţie, pentru că nu ştiu dacă a auzit, dar au auzit mulţi alţi preşedinţi. Îmi este ruşine că aceşti doi oameni au fost în aceeaşi încăpere cu noi astăzi", a spus Mureşan, care a precizat că nu ştie dacă Paszkany îi va acţiona în instanţă pe fraţii Becali.

Oficialul de la CFR Cluj este sigur că Gică Popescu este omul fraţilor Becali. "Sunt sigur că este o legătură între fraţii Becali şi Popescu. Este omul lor, este produsul lor, ei l-au pus să candideze, să le asigure supremaţia în fotbal, să domine. Probabil că nu prea au mai transferat jucători în ultima vreme, probabil că speră din punct de vedere financiar şi s-or fi gândit că nu le-ar strica să-şi tragă un preşedinte", a menţionat Mureşan.

El susţine că nu ştie ce i-a deranjat pe fraţii Becali: "Nu ştiu, cred că i-a deranjat adevărul, că l-am demascat pe Popescu, că este omul lor. Şi apropo de influenţa lor, Giovani este preşedinte, dar Victor ce a căutat aici, că este impresar? Poate a venit să bea un şpriţ sau ca să se certe cu mine".

Referindu-se la faptul că Ioan Becali ar fi ameninţat şi ziarişti, spunându-le "vă fac de la brâu în jos", Mureşan a spus: "Eu v-aş apăra dacă aş avea cu ce, dar nu prea am fost bătăuş la viaţa mea. O să-i dăm la comisia CNCD, că l-a făcut pe Paszkany maghiar şi nu ştiu cum".

Întrebat dacă se teme în cazul în care Popescu ar câştiga alegerile la FRF, Mureşan a răspuns: "Suntem o echipă corectă, jucăm fotbal numai în teren şi nu jucăm prin birouri, pe la ligă sau la FRF. Sunt convins că dacă va câştiga Popescu, va câştiga mafia".

Procuratorul Victor Becali infirmă acuzaţiile lui Mureşan. "Întrebaţi-i pe domnii Pădureanu şi Simota, că am fost lângă ei. Când l-am ameninţat eu pe Mureşan ? Este un om de nimic, cum poate un munte de om să mintă în felul ăsta? Am dat mâna cu el şi când a venit şi când a plecat", a spus Becali.

Dark Horror
15th November 2005, 00:37
Este rusinos!!!Sa le fie rusine acestor ratati cu impresii de gangsteri.

Ammadeus
15th November 2005, 01:10
...ashtia-s miticii, ce sa-i faci? mafiotzii ashtia isi fac de cap si inca la "clubul" ministerului de interne! pai sa nu te faci Marilyn Monroe si sa o tai in california?
sunt curios CINE ii tzine in spate pe cretinii aia 2 penali, siamezii bishnitzaru'-nevazutu'; 2 javre care se asorteaza insa cu fauna de la bucale, cu fratzii camataru, manele, copilu'minune, ******eala si dubioshii care fac pe machedonii...ce organu' meu is machedonii astia? baietzii astia se cred sicilieni, cineva sa le confishte dvd-ul sa nu mai vada atitea filme cu la camorra...

Angelina Jolie
15th November 2005, 02:44
Lasa ma ca eu ma intorc nu-ti fa griji, ca nu prea-i sufar pe americani.
Faza tare e ca Arpi si Muresan s-au "stiu" cu Blatter, deci poate ii scot din fotbal pe mafiotii de becali.
Ce treaba de ***** sa fim condusi de oieri, bisnitari si alte cele.

Ammadeus
15th November 2005, 03:30
amerika, societate de *****...doar ca dupa ce mergi inapoi in ro vezi ca nu te potzi adapta...adevarul e ca dupa cel putzin 5 ani de amerika devii fara tzara...problema majora cu ro e ca lucrurile se schimba f. greu si exista dubioshi de teapa siamezilor bishnitzaru'-nevazutu' care fac legea...realegerea lui mitica-pushcarie la lpf e inca o dovada in acest sens...succes cu relocarea!

King of Hell
15th November 2005, 08:10
Hai ma, Iulia sa nu fie in stare sa dea o replica, bine ca pe noi (U Cluj) ne intzeapa de cate ori are ocazia da de astia ii frica...

andrei_cj
15th November 2005, 16:28
Razboi total fratii Becali - CFR Cluj
Marian Vişu

Victor şi Ioan Becali i-au transmis ieri ameninţări lui Arpad Paszkany, în urma declaraţiilor făcute de patronul lui CFR Cluj în ultimele zile la adresa lor

Sediul Ligii Profesioniste de Fotbal. Alegeri cu unic candidat la preşedinţie. Nu durează mult şi Dumitru Dragomir, vechiul şi noul preşedinte, coboară la conferinţa de presă. Delegaţii rămîn în sediu să mai stea de vorbă. Atmosfera e destinsă. Se bea cîte un pahar de vin, se glumeşte. De Iuliu Mureşan, preşedintele lui CFR Cluj, se apropie Ioan Becali: "Cine este puştiul ăsta, Paszkany, de vorbeşte aşa de mine? Mă face pe mine mafiot? Spune-i ungurului ăla împuţit că-l iau de nas şi-i dau şi-un pumn în gură. Cînd îl văd, o să-i dau şi o flegmă între ochi". Becali e roşu la faţă. Nu are nimic cu Mureşan, dar ca de obicei se ambalează singur. Îi cere să-i transmită ameninţările lui Paszkany, "despre care am un dosar şi pot să dovedesc cine este".

Vicepreşedintele Gloriei Bistriţa, Ioan Horoba, încearcă să aplaneze discuţia: "Nu e cazul să vorbeşti aşa despre el. Nu-l cunoşti. E un tip educat". Giovanni continuă însă tirada. La un moment dat se satură şi părăseşte sediul LPF. De Mureşan se apropie însă impresarul Victor Becali. El procedează la fel ca fratele său, continuînd cu ameninţările, dar pe un ton ceva mai scăzut. Nimeni nu intervine. Iuliu Mureşan iese afară şi povesteşte presei adunate în faţa clădirii incidentul. Victor Becali coboară ultimul şi neagă totul: "Domnul Mureşan este un om de nimic. Cum poate un munte de om să mintă în felul ăsta? Pe cît este de mare, pe atît este de lingău".

"Victor Becali a spus că are un dosar al lui Paszkany. Că o să arate că a fost mebru de partid. Se vede că nici nu-l cunoaşte. Domnul Paszkany avea 18 ani în 1989"

"Eu sînt ardelean, sînt medic de profesie, nu cunosc expresii de genul «de la brîu în jos, de la brîu în sus». Galeria noastră e mai civilizată decît aceşti indvizi"
Iuliu Mureşan, preşedinte CFR Cluj

Paszkany reclamă la FRF, FIFA şi UEFA!
Patronul de la CFR Cluj a aflat la puţin timp după Adunarea Generală a LPF ce mesaje i-au trimis fraţii Becali, de la preşedintele său, Iuliu Mureşan. "Mă gîndesc să fac un memoriu la FRF şi o plîngere la FIFA şi la UEFA, pentru că unul dintre ei este agent. Nu îi cunosc şi nici nu sînt dornic să-i întîlnesc. Doar dacă de acum în următorii zece ani îmi vor dovedi că ştiu să se comporte ca într-o ţară civilizată. Mi-am spus un punct de vedere despre ei şi Popescu. Civilizat, argumentat, fără să înjur pe nimeni. Argumentele lor sînt injuriile şi ameninţările", a precizat Paszkany.
Acesta declarase cu cîteva zile în urmă că "există anumite frustrări ale unei familii ce se ocupă de afaceri în lumea fotbalului şi care de vreo doi ani îşi deplînge pierderea unor facilităţi pe care le-a avut la un moment dat pe lîngă FRF. Îmi pare rău pentru Gică Popescu, dar cît timp rămîne ambasador al acestei familii nu o să-l votăm niciodată. Ultimul lucru de care are nevoie fotbalul românesc este să ajungă pe mîna unor pseudoinfractori".


Horoba confirmă
"E adevărat ce s-a petrecut acolo", a declarat vicepreşedintele Gloriei Bistriţa, Ioan Horoba. "Sînt prieten şi cu Becali, şi cu Paszkany, dar, din păcate, am fost nevoit să ascult injuriile şi ameninţările lui Giovanni la adresa finanţatorului de la CFR Cluj", a adăugat acesta.

PĂREREA PSIHOLOGULUI
Pechinezii Becali
În urma ultimelor ieşiri ale fraţilor Becali la adresa unor personaje din fotbalul românesc, Gazeta Sporturilor a cerut părerea unui psiholog vizavi de violenţa verbală a celor doi. "La fel ca fratele lui, Ioan Becali e un fel de cîine pechinez. Latră mult ca să compenseze dimensiunile fizice mici pe care le are. Sînt două persoane puternic complexate", a comentat psihologul Simona Catană.
"Nu mă interesează fraţii Becali"
Gică Popescu e ferm: "Nu mai faceţi legături între mine şi Victor sau Giovanni"
Decebal Rădulescu


- Gică, şefii de la CFR Cluj spun că după ultimul atac al lui Ioan Becali la adresa lor, tu ai pierdut alegerile.
- Nu ştiu ce să mai zic ca să mă fac cu adevărat înţeles. Nu mă interesează ce face Becali. Nu mă interesează convingerile fraţilor Becali. Îi rog frumos pe cei care fac, intenţionat probabil, legături între mine şi ei, să se oprească.

- Domnul Mureşan mai zice că fotbalul va fi condus de mafie, dacă o să cîştigi tu.
- Hai să pun şi eu o întrebare. Dacă fraţii Becali erau pe mînă cu mine, mai făceau ce spune domnul Mureşan că au făcut, tocmai acum, în campanie electorală?

"Dacă eu aş fi fost preşedintele federaţiei şi ameninţările adresate lui Florin Prunea se verificau, retrăgeam licenţa de impresar a respectivei persoane, indiferent de numele acesteia"
Gică Popescu la Recursul etapei, comentînd acuzele lui Prunea la adresa lui Victor Becali

delboca
15th November 2005, 16:50
asta-i romania noastra ce sa facem toti ne amenintam toti ne batem si nimik nu ne iese bine
ce sa facem atata pot si machidonii astia numa sa faca scandal din orice.
cu saracu arpy ce au ma? omu asta ii printre singurii care vrea sa faca din fotbal ceva frumos.
dak ar avea "relatii" ar putea participa si el ca si candidat la alegerile FRF da el nu vrea sa paraseasca ardealu' si sa mearga la miticii aia jalnici
sfatul meu ptr domnu' arpy: "sa nu isi bata capu cu astia ca n-are rost"

Pana la moarte cu CFR
/OLE/ /OLE/ /OLE/

Dark Horror
15th November 2005, 23:24
Zboara Giovanni de la Dinamo si ajunge un nimeni in drum.Nu chiar,dar ma rog va fi un nimeni in fotbal.Sa ajunga unde ii este locul,la ghena!!!

Rossi
16th November 2005, 00:07
mai lasati'ne cu bozgoru asta ......cine e si Arpad Paszkany asta ?!

toata tara tipa de ani de zile de mafia din fotbalul romanesc condusa de m. Sandu ...si voi sunteti cei care'l sustineti ...inseamna ca aveti motive ....

Dark Horror
16th November 2005, 00:11
Nu generaliza!Mie nu imi place deloc Sandu si chiar as vrea sa castige Gica Popescu.Chiar nu cred ca suntem printre cluburile din mafia fotbalului.

Rossi
16th November 2005, 00:21
Nu generaliza!Mie nu imi place deloc Sandu si chiar as vrea sa castige Gica Popescu.Chiar nu cred ca suntem printre cluburile din mafia fotbalului.

pai tocmai ...
nu inteleg de ce conducatorii clujeni il sustin pe Sandu ... ca asta e motivul pt care se ia toata lumea de voi ...

eu nu-l inghit pe Popescu ....era de preferat Lupescu ...... / dar decat M. Sandu , mai bine G. Popescu ...din doua rauri ...


ps: personal imi place cfr-cluj ..... dar a'ti devenit prea increzuti in ultimul timp .... calcati pe urmele timisorenilor si craiovenilor...
nu uitati ca puteti ajunge oricand in B ( ex: Craiova ) ... si nu o sa va mai vedem pe forumuri ....

Dark Horror
16th November 2005, 00:32
Sincer nici eu nu prea ii inteleg,dar nu am ce face.
Faza cu increzutul poate e adevarat,dar noi chiar credem ca putem bate oriunde si pe oricine.
Doamne fereste sa patim ca altii si sa luam calea B-ului.

t.b.
16th November 2005, 00:38
Hai ma ca-i evident, astia de la fundatia cailor ferate il perie pe sandu pentru ca probabil o sa iasa el presedinte si spera sa aiba ceva avantaje, altfel nu aveau de ce sa se bage ca musca-n stiti voi ce... pana acuma ei sunt cei mai aprigi sustinatori ai lui sandu, si nu fratii becali au inceput cu atacurile ci astialalti... asa ca daca le-a trebuit razboi sa lupte nu sa se prefaca in victime

Rossi
16th November 2005, 00:52
Sincer nici eu nu prea ii inteleg,dar nu am ce face.
Faza cu increzutul poate e adevarat,dar noi chiar credem ca putem bate oriunde si pe oricine.
Doamne fereste sa patim ca altii si sa luam calea B-ului.

sry pt off-topic
pt ca mai exista oameni ca tine , pe mine nu o sa ma mai vezi ca atac cfr-clujul cu comentarii impertinente ...chiar daca o sa fiu provocat

Ammadeus
16th November 2005, 01:11
pai tocmai ...
nu inteleg de ce conducatorii clujeni il sustin pe Sandu ... ca asta e motivul pt care se ia toata lumea de voi ...

eu nu-l inghit pe Popescu ....era de preferat Lupescu ...... / dar decat M. Sandu , mai bine G. Popescu ...din doua rauri ...


ps: personal imi place cfr-cluj ..... dar a'ti devenit prea increzuti in ultimul timp .... calcati pe urmele timisorenilor si craiovenilor...
nu uitati ca puteti ajunge oricand in B ( ex: Craiova ) ... si nu o sa va mai vedem pe forumuri ....



...mureshan sau paszkani a specificat ca nu-i prefera pe nici unu' din cei doi candidatzi, dar raul cel mai mic e nashu; adevarul e ca nashu' nu trage atatea sfori, e doar incompetent si lasa mafia sa-si faca de cap...olteanu' e clar omul becalilior si al intereselor proprii...daca iese vei vedea cum jucatori de la scoala proprie ajung la loturi, iar cei sub contract cu siamezii vor defila permanent prin natzionala ca la prezentarile de moda, doar ii remarca careva din exterior sa-i transfere...

Angelina Jolie
16th November 2005, 02:19
Hai ma ca-i evident, astia de la fundatia cailor ferate il perie pe sandu pentru ca probabil o sa iasa el presedinte si spera sa aiba ceva avantaje, altfel nu aveau de ce sa se bage ca musca-n stiti voi ce... pana acuma ei sunt cei mai aprigi sustinatori ai lui sandu, si nu fratii becali au inceput cu atacurile ci astialalti... asa ca daca le-a trebuit razboi sa lupte nu sa se prefaca in victime
Bah, e una sa-ti zici parerea si e altceva sa vii cu faze de genul flegma intre ochi. Aici se vede diferenta intre ardeleni si mitici.

Dark Horror
16th November 2005, 10:32
pt ca mai exista oameni ca tine , pe mine nu o sa ma mai vezi ca atac cfr-clujul cu comentarii impertinente ...chiar daca o sa fiu provocat


Ma bucur ca ai aceasta parere si va urez succes in Cupa UEFA.

ontopic:RUSINE Becali!!!

andrei_cj
17th November 2005, 21:20
Rusine Becali!

King of Hell
18th November 2005, 13:30
Ma ce chestie, Becali se adauga celor 200 000 de clujeni care ar face acelasi lucru cu arpi si iulia daca i-ar vede' pe strada. ce chestie. ce l-as trage de nas pe chel, ce l-as face de la brau in sus. :D

Dark Horror
18th November 2005, 16:59
Cred ca l-ai face de la brau in jos,adica ai lua-o sus.

andrei_cj
27th November 2005, 14:25
Confirm nu te-ai putea ridica nici macar pana la braul lu Arpi si aici nu ma refer financiar ci intelectual! :rosu: