PDA

View Full Version : De ce Marinof?



ady51a
15th November 2005, 00:27
Cu amendamentul ca nu am nimic cu Lucian Marinof lansez o noua discutie despre ceea ce se intampla in aceste momenta la Farul.
Ce gandeste Bosanceanu si Chiforeanu in aceste momente cand echipa teoretic nu are antrenor?
De ce Lucian Marinof?

De ce nu aduce Bosanceanu un antrenor? De ce nu oferteaza nici un antrenor?
Sunt antrenori care nu au contract in momentul asta, cel mai bun exemplu este Olaroiu. Am aflat ca a declarat intr-o emisiune ca nu exclude varinta Farul si ca vrea la Farul si mai tot timpul a laudat clubul si echipa, plus de alta este si rational in ceea ce spune, declaratii pe placul oricarui presedinte de club la prima vedere, citez: "Patronul are dreptate intodeauna", "La mine la echipa nici un jucator nu face pe nebunul" s.a.m.d.
Este posibil ca sa nu se mai doreasca la Farul obtinerea unei performante anul acesta, sa ne multumim cu locul 10?

Dupa parerea mea in acest an mai avem un singur meci capital, cel din cupa de la Ploiesti contra Jiului Petrosani, pentru ca in campionat este greu sa mai emitem ceva pretentii pentru podium.
Nu doreste Bosanceanu sa plateasca un antrenor cu nume?
Conduce echipa in continuare Petre Grigoras prin intermediul lui Lucian Marinof? Sa nu uitam ca anul trecut cand Grigoras era cursant Pro a luat o singura persoana cu el la stadiul obligatoriu la un club de renume din Europa (Panathinaikos).
Ati ghicit - Lucian Marinof. Iata stirea de la data respectiva: "Grig se va afla in capitala Greciei in intervalul 1 - 8 februarie şi va fi īnsoţit
de tehnicianul de La Farul II, Lucian Marinof "
A avut Grigoras un "merit" prin alererea de catre club a lui Lucian Marinof?
In inca o chestie! Marinof este antrenor pana la sfarsitul sazonului sau pana la sfarsitul turului de campionat?
De ce nu s-a dat publicitatii numele acelui antrenor neamt despre care se tot vorbeste?

Ce pareri aveti despre cele de mai sus? Care credeti ca este motivul alegerii lui Lucian Marinof?:thinkso:



PS! Inca o data sa nu fiu inteles gresit nu am nimic cu Lucian Marinof. Mai mult am auzit ca este un bun antrenor de copii si juniori, dar parca totusi direct din divizia C este cam exagerat. In CV-ul sau mai figureaza Midia Navodari si CFR Constanta. II doresc sa obtina rezultate cu Farul dar parca totusi cred ca, desi e tot acelasi sport, o sa fie alt fotbal fata de cel din liga a treia.:o:
Un lucru e bun. Este invatat cu greselile de arbitrii de pe la Divizia C. din cate stiu eu Farul II a cam fost "tocata" prin deplasarile din div C, in unele meciuri in care conducea la pauza 1-0, 2-0 iar in final pierdeau cu 4-2 in repriza a doua, gazdele cu un jucator in negru in plus.

tchibos
15th November 2005, 00:38
e varianta cea mai ieftina, mai comoda... ma bucuram ca pana acum nu se dorea performanta si acum cand s-a declarat un obiectiv care parea de bun simt o sa se intample ceva la Farul ... ce naiv am fost... pana nu se vor vedea si fapte la Farul nu se va intampla nimic si vom ramane pierduti in mediocritate:headbang:

Klingon
15th November 2005, 01:00
Ady51a, vad multe opinii de-ale mele in textul tau. :ok:

Incep sa-l cunoasc oarecum pe Bosanceanu, si asta ma face sa cred ca m-am imbatat cu apa rece. :mda:

Am fost incantat ca nu l-a dat pe Pascovici la Timisoara pentru 500.000 de dolari, am zis ca asta dovedeste ca vrea performanta. De fapt, se pare ca Timisoara a supralicitat cu acea suma doar la deruta, pentru a-i face pe Steaua si Dinamo sa renunte la Pascovici, sa nu-si intareasca ei lotul. Si a reusit. La fel a facut Timisoara si cu alti jucatori. Bosanceanu n-a zis altceva decat ca Pascovici sau pleaca pana la inceputul pregatirilor de sezon sau nu mai pleaca deloc. Deci n-a renuntat la acei bani, pentru ca de fapt oferta n-a existat, era vrajeala. :mda:

Apoi, cand l-a adus pe Grigoras, ce mare antrenor era asta? L-a adus pentru ca era ieftin si Stoichita a lasat echipa in plop. S-a intamplat ca a facut treaba buna, dar nu se putea sti asta dinainte, n-avea CV de antrenor.

Acum il aduce pe prietenul lui Grigoras din divizia C. :o: ProSport si Ziua de Constanta spun ca sta pana la sfarsitul sezonului, altii ca sta doar pana la iarna. Oricum ar fi, de ce asteapta Bosanceanu, vrea ca Olaroiu sa spuna Da altei echipe? Intr-adevar a vorbit mereu frumos de Farul, i-a laudat jocul, a spus ca-l admira, e deja evident ca vrea sa vina. Iar jucatorii lui il lauda ca antrenor, si la Steaua si la Poli.

Tare mi-e ca am avut dreptate de prima data: Bosanceanu tine locul ocupat pentru Grigoras. Probabil asteapta ca 2-3 oponenti ai lui sa plece de la Farul inainte de a-l reinstaura la carma. Sezonul asta nu e compromis inca, dar cu metode din astea va fi in curand.

ady51a
15th November 2005, 01:13
Eu zic ca tot Grigoras o sa faca echipa si in continuare. O sa-l vedem la meciuri in tribuna oficiala cu un telefon la ureche si cu capatul celalalt pe banca tehnica. O sa fie interesant de vazut ce va juca Vasilica Cristocea si Liviu Mihai? Sigur sunt rezerve cu Bistrita duminica. insuficient refacuti, stresati, surmenati s.a.m.d.:happy :mda:


PS1!"" Ady51a, vad multe opinii de-ale mele in textul tau. :ok: ""
Asta e de bine sau de rau? :D
Dupa ok pare de bine dupa altii pare de rau. Ma dai in judacata? :D

PS2! Pur si simplu asta este si opinia mea. Se intampla ceva ciudat la clubul asta, si in definitiv care-i marea problema ? De ce a plecat Grigoras? Am pierdut 3 meciuri (4 daca-l punem si pe cel de la Timisoara fara Grigoras) cu Steaua, Rapid si FC National (asta din urma pierdut si din alte cauze) care sunt echipe care an de an (cu foarte mici exceptii) s-au clasat mai sus decat noi in clasament. De ce a dorit Grigoras sa creeze acel soc despre care tot vorbeste? Asta este socul, venirea lui Marinof ?
Mai nou avem si un director tehnic in persoana lui Petre Comanita (sef al centrului de copii si juniori) care pana acum oare ce era? Raspuns: director tehnic. Ce atributii are de acum in cola diferite de cele de pana acum? :mda:

Klingon
15th November 2005, 01:45
Mai, e de bine sa ai aceleasi opinii cu mine :D Cand se va intampla asta, iti voi da dreptate intotdeauna. :evil:

Grigoras a plecat pentru ca echipa a jucat prost 8-9 meciuri din 12. Si erau mereu probleme cu jucatorii: certuri, accidentari suspecte, divizia C... N-ai vazut si din declaratiile unora ca nu-l mai suportau pe Grig? El i-a cerut lui Bosanceanu sa-l lase sa faca ordine prin trimiterea mai multor jucatori la echipa a II-a, Bosanceanu nu l-a lasat asa ca a plecat.

Intrebarea e de ce nu-l lasa sa plece de tot? De ce da impresia ca-i tine locul ocupat cu prietenul sau Marinof? Grigoras a zis ca pana la iarna sta pe bara si apoi va accepta una din ofertele pe care le are. Totusi nu cred ca el va conduce prin telefon echipa. Jucatorii ar afla asta si ar rasufla in presa, aducand si mai mult scandal.

S-a scris la un moment dat si ceva de neamtul ala, ce echipa a antrenat ultima data, dar nu i s-a dat numele lui. Ce vrei, la nemti nu e ca la Timisoara, unde pe usa din fata iese vechiul antrenor iar pe cea din spate intra noul. :rosu:

ady51a
15th November 2005, 12:21
Lucian Marinof, antrenor interimar la Farul
Noua structură a băncii tehnice a „rechinilor“ īi mai cuprinde pe directorul tehnic Petre Comăniţă şi pe secundul Ion Răuţă
Banca tehnică a FC Farul are, de ieri, o nouă structură: director tehnic - Petre Comăniţă, antrenor principal - Lucian Marinof, antrenor secund - Ion Răuţă. Această echipă va activa ca interimară.
Despre perioada īn care trio-ul īşi va desfăşura mandatul, Petre Comăniţă a spus că „noi suntem angajaţi ai clubului şi rămānem pānă cānd acesta are nevoie de noi“, īn vreme ce Lucian Marinof a afirmat: „Interimatul nostru se va īncheia īn momentul īn care se va aduce un nou antrenor. Probabil că va fi străin, dar acum nu am de unde să ştiu. Va apărea īn momentul īn care se va ajunge la un acord cu el“.
Noua formulă tehnică a Farului a fost alcătuită ca urmare a demisiei fostului principal, Petre Grigoraş. Pānă duminică, echipa a fost condusă de secundul lui Grig, Marian Dinu, care īnsă a plecat şi el. Conf. univ. Petre Comăniţă, reputat tehnician, cu o vastă experienţă, este director de programe īn cadrul clubului, Lucian Marinof a activat, pānă acum, ca principal la divizionara C Farul II, iar Ion Răuţă a făcut parte şi din vechea structură, ca antrenor cu portarii. Īn urma numirii lui Lucian Marinof la echipa mare, la formaţia secundă va activa ca principal Constantin Gārjoabă, secund al lui Marinof pānă acum.

Gheorghe Bosīnceanu, preşedintele consiliului director al Farului, a discutat, ieri, la club, cu noua echipă tehnică, pe care a prezentat-o apoi şi jucătorilor. „Rechinii“ s-au reunit la ora 15 şi au efectuat pe terenul II prima şedinţă de pregătire sub comanda lui Lucian Marinof.

„Sunt onorat de această numire“

Prima declaraţie a lui Lucian Marinof īn calitate de antrenor principal interimar al Farului a fost: „Sunt onorat de această numire. Normal, am şi emoţii. Sunt crescut de acest club. Marea majoritate a activităţii mi-am desfăşurat-o aici. Am īnceput ca antrenor de copii, apoi de juniori şi apoi la echipa a doua“.Cuger Liber!

Nu e neamţ, nu e olandez, e Marinof!


Chiar dacă patronul Bosīnceanu şi-a dorit un tehnician străin, fiind īn discuţii cu un neamţ şi cu un olandez, noul "principal" al Farului este Lucian Marinof

Ieri dimineaţa, Marian Dinu şi-a reziliat contractul cu Farul, după ce a fost interimar după plecarea lui Grigoraş. "Am venit cu Grig, mi se pare normal să plec atīta timp cīt el nu mai este la club", şi-a justificat Dinu decizia. Īn aceste condiţii, noul antrenor va fi Lucian Marinof, 45 de ani, care a fost pīnă azi tehnicianulul divizionarei C Farul II. El a mai antrenat īn sezonul 2001-2002 echipa de tineret a lui Al-Hilal, cu care a cucerit campionatul şi Cupa Campionilor Asiei, Under 21.

Marinof va fi supervizat de Petre Comăniţă, şeful Centrului de copii şi juniori al clubului constănţean, care a fost numit director tehnic. Noul antrenor al echipei de pe Litoral urmează să se ocupe de pregătirea constănţenilor pīnă īn iarnă, cīnd se doreşte aducerea unui antrenor străin.

"Am emoţii şi sīnt foarte onorat de această numire. Nu ştiu cīt voi fi «principalul» Farului, dar sper să fac treabă bună"
Lucian Marinof, antrenor Farul
Gazeta Sporturilor!

Lucian Marinof este noul antrenor al “marinarilor”


Fostul tehnician al echipei secunde va asigura interimatul pānă la sfārşitul turului de campionat, atunci cānd un străin va fi numit la cārma constănţenilor.
Atmosfera confuză care a domnit la Constanţa după demisia lui Petre Grigoraş din postul de antrenor principal a luat ieri sfārşit.
La prānz a avut loc o şedinţă la care a participat patronul Gheorghe Bosānceanu, directorul executiv, Florentin Chiforeanu, directorul tehnic, Petre Comăniţă, şi fostul “secund” al lui Grigoraş, Marian Dinu, cel care a stat pe banca tehnică la meciul cu Poli Timişoara.
Īn urma discuţiilor, ultimul şi-a anunţat şi el plecarea de la echipă. “Am venit o dată cu Grigoraş şi plec tot cu el. Am nişte principii īn viaţă la care nu voi renunţa”, a spus Dinu, după care şi-a luat la revedere de la jucători. Sunt mari şanse că tandemul Grigoraş-Dinu să fie instalat, īn scurt timp, la Oţelul Galaţi. Astfel, īn ultimele trei etape din tur, antrenor interimar va fi Lucian Marinof, cel care a condus pānă acum Farul II, grupare ce activează īn Divizia C. De asemenea, īntre 2001-2002, tehnicianul a antrenat formaţia U 21 a celor de la Al-Hilal (Arabia Saudită), cu care a cāştigat campionatul şi Cupa Campionilor Asiei.
“Mă simt onorat şi emoţionat de această numire. Voi asigura interimatul pānă se va aduce un antrenor străin”, ne-a declarat Marinof. Acesta nu are licenţa Pro şi de aceea va putea sta pe banca tehnică numai alături de directorul tehnic, Petre Comăniţă.
ProSport!

A cucerit „Cupa Campionilor Asiei“ cu Al - Hilal

Lucian Marinof s-a născut la Constanţa, īn urmă cu 45 de ani, pe 15 noiembrie 1960. A efectuat junioratul la Farul, echipă pentru care a jucat apoi, ca senior, īn Divizia B şi Divizia A, īntre 1973 şi 1986. Posturile pe care le-a acoperit au fost cele de mijlocaş dreapta şi atacant. După perioada „Farul“, au urmat, pānă la īncheierea carierei de jucător, evoluţii numai la Divizia B, astfel: CFR Paşcani (1986 - 1989), Unirea Slobozia (1989 - 1991) şi Portul Constanţa (1991 - 1994). Din 1994 şi-a īnceput activitatea ca antrenor, activānd, doi ani, īn Divizia B, la CFR Constanţa (secund) şi Midia Năvodari (principal).

Din 1996, a devenit antrenor la Centrul de Copii şi Juniori al Farului. A cucerit, cu grupa 1989, două titluri de vicecampion naţional (doi ani la rānd) şi două medalii de bronz. Din anul 2001 a antrenat, īn Arabia Saudită, echipa de tineret (jucători sub 21 de ani) a clubului Al - Hilal, pe care a scos-o campioană naţională şi cu care a cucerit „Cupa Campionilor Asiei“.

Din luna ianuarie a acestui an, a fost numit principal la Farul II. A avut contribuţia sa la creşterea şi formarea multora dintre componenţii actualei echipe de seniori a Farului, ajutāndu-l pe Constantin Tālvescu, antrenorul grupei 1979/1980, din care făceau parte Curcă, Senin, Cristocea şi Lungu, şi pe Ştefan Petcu, la grupa 1981, cu Vlas īn componenţă.Cuget Liber!

Napoletan
15th November 2005, 16:59
Cu marinof la carma o sa avem performante pana in p... Se vrea dar nu se face nimic. Cum dracu il aduci pe anonimul ala, care nu cred ca ar merita sa antreneze nici la Portul, si mai ai pretentia de a indeplini niste obiective si asa fanteziste ?! Asta este o bataie de joc la adresa suporterilor, de altfel singurii care vor binele acestui club...

Klingon
15th November 2005, 18:19
Stai calm, ca omul a castigat campionatul Arabiei Saudite si Cupa Campionilor Asiei la U21. Si cica i-a avut la juniori pe unii din faristii de azi, printre care Curca, Senin si Cristocea. E 100% constantean, ce mai, e d-al nostru.

Asa mai aflam si noi ce spirit de casta are Bosancelu nost'. Marinof n-are licenta pro, de aceea trebuie sa-l tina pe Comanita langa el pe banca, sa nu se rataceasca. Asa-s regulile de circulatie in divizia A.

Performanta, zici? Cine are nevoie de asa ceva? Important e ca pleaca ai nostri si vin ai nostri, incingem o miuta intre constanteni de ni se duce buhu'. Cand si-o da si Hagi seama ca la Timisoara e folosit ca poster pentru o companie frauduloasa, in afara ca joaca rolul lui Kermit in Papusile Becaletts, poate vine si el in gasca de constanteni de la Farul, sa-l facem superintendent. :evil:

Eu zic sa exersam de pe acum trezitul de dimineata, ca la anu' s-ar putea sa avem nevoie, daca vrem sa vedem meciurile alor nostri. :rolleyes:

pirlinho
15th November 2005, 20:03
De ce nu? CVul sau arata bine; singura mea obiectie ar fi ca n-a rasarit nici un jucator din '89 in prima echipa desi au deja 16 ani. Tot ce tre' sa faca e sa ne readuca prin primele 5-6 si in semifinalele cupei. Si poate poate promoveaza si niste juniori ca Grigoras unul singur a promovat si a sfarsit prin a-l cafti. (Radu Oprea)

Klingon
17th November 2005, 19:27
Antrenorul interimar al echipei Farul Constanţa, Lucian Marinof, a declarat că doreşte să fie tehnician al echipei constănţene pentru o perioadă de timp comparabilă cu cea pe care a petrecut-o tehnicianul Guy Roux la cārma formaţiei franceze AJ Auxerre. Guy Roux a fost antrenor principal al formaţiei AJ Auxerre timp de 44 de ani. Vicepreşedintele Florentin Chiforeanu s-a referit la protestele suporterilor constănţeni care doresc schimbarea numelui stadionului, după ce Gheorghe Hagi a acceptat postul de antrenor principal la Politehnica Timişoara. "Dacă mişcarea va lua amploare, Consiliul Director al clubului va lua īn discuţie acest aspect. Nu trebuie uitat īnsă faptul că Hagi este cel mare fotbalist romān din toate timpurile şi este o māndrie pentru noi că este al Constanţei", a precizat Chiforeanu.
GSP

Trebuie sa cer prietenilor sa-mi dea doua palme, ca sa-mi revin :o: Pai Marinof facea de capul lui o asemenea declaratie? Nu cred. Mai degraba el a fost sfatuit de consilierul de imagine al lui Bosancelu' sa-i trimita la dictionar pe cei care se scarpina in cap intrebandu-se de unde a rasarit nenea asta la timona Farului. Sa le arate el ce stie. Bine, poate ca stie multe, dar cum ramane cu interimatul lui pana in iarna? Sa fie alta manevra de-a bossului, care ne baga pe gat ideile lui revolutionare in doua imbucaturi mici in loc de una mare, ca sa le inghitim mai usor? :rolleyes: Poate ca Marinof are un bunic neamt sau olandez, si n-am stiut noi :evil:

Acu' nu vreau sa se supere omul pe mine, poate ca a visat la aceasta promovare de vreo 10 ani, iar conducerea a pregatit-o pe tacute inclusiv prin trimiterea lui impreuna cu Grigoras la cursul de la Panathinaikos. Merita si el sansa de a arata ce poate. Dar ar fi fost mai normal sa inceapa ca secund, al lui Olaroiu de exemplu. :thinkso:

ady51a
17th November 2005, 19:53
Eu zic ca tot Grigoras o sa faca echipa si in continuare. O sa-l vedem la meciuri in tribuna oficiala cu un telefon la ureche si cu capatul celalalt pe banca tehnica. O sa fie interesant de vazut ce va juca Vasilica Cristocea si Liviu Mihai? Sigur sunt rezerve cu Bistrita duminica. insuficient refacuti, stresati, surmenati s.a.m.d.:happy :mda:


Tehnicianul constantenilor nu va putea conta in meciul cu Gloria Bistrita pe Florin Lungu, Mihai Baicu si George Usurelu - accidentati, Vasilica Cristocea - in urma cu pregatirea fizica, in timp ce Iulian Apostol este incert.SportTotal



Parca spuneam de acum cateva zile ca Vasilica o sa faca tusea (insuficient refacut :happy :D


Si mai e o mica problema. Guy Roux a preluat-o pe Auxerre din liga a 4 a si a facut-o in final campioana dupa vreo 35 de ani. Intrebare: Daca Marinof a preluat Farul de pe locul 10 din prima divizie o sa castige dupa 35 de Champions League?:mda: :ok:

Klingon
17th November 2005, 20:01
Partida din sferturile Cupei Romāniei dintre F.C. Farul şi Jiul Petroşani va avea loc la Mogoşoaia, după ce constănţenii au reuşit să obţină modificarea locului disputei. Iniţial, partida trebuia să se dispute la Ploieşti, dar dobrogenii nu au fost de acord cu alegerea federaţiei. Pentru fotbaliştii din Constanţa, cāştigarea Cupei Romāniei a rămas singurul obiectiv din acest sezon după ratarea campionatului. Meciul cu minerii nu se anunţă chiar floare la ureche, o īnfrāngere īn acest meci făcānd inutilă mult-trāmbiţata sosire a unui tehnician german īn pauza de iarnă.
Observatorul de Constanta

Deci Bosanceanu ar putea astepta rezultatul de la Mogosoaia inainte de a aduce un antrenor din cei promisi. Daca Farul pierde, ramane o echipa fara obiectiv in acest sezon, mai ales daca mai pierde si 2-3 jucatori de baza in iarna, asa ca ramane Marinof pana la vara. :thinkso: Nu prea-mi place ideea asta, din cateva motive:

1. Campionatul nu este inca ratat, se pot intampla multe.

2. Daca Farul sta in deriva un tur intreg, la vara s-ar putea sa plece si mai multi jucatori.

3. Daca neamtul fara nume vrea sa construiasca o trupa de soc pentru sezonul viitor, trebuie sa inceapa devreme.

4. Nu e corect fata de Marinof sa debuteze la o echipa fara obiectiv si fara jucatori.

ady51a
17th November 2005, 23:11
Pentru Lucian Marinof, antrenorul principal interimar al Farului, meciul cu Gloria Bistriţa este cel mai important din cariera sa, motivaţie pe care caută să le-o transmită şi „rechinilor“

Antrenorul principal interimar al Farului, Lucian Marinof, a declarat că partida cu Gloria Bistriţa, de duminică, de la Constanţa, din etapa a 13-a a Diviziei A, este cea mai importantă din cariera sa. „Caut să le implantez şi jucătorilor această idee. Apoi, săptămāna viitoare, ei trebuie să spună că cel mai important meci pentru ei a trecut, luāndu-i locul cel care urmează“, a afirmat tehnicianul.

Aflat la debutul ca antrenor īn prima ligă, Marinof a afirmat că nu īi este teamă de primul eşalon, dar că are emoţii. Marinof a spus că, īn scurtul timp de la instalarea sa, a īncercat să păstreze lucrurile bune şi foarte bune din exprimarea de pānă acum a Farului, să analizeze şi să elimine deficienţele.

Marinof, precum Guy Roux

Īntrebat dacă şi-ar fi dorit un meci mai uşor la debut, Lucian Marinof a punctat: „Nu există meciuri uşoare. Nici cu FC Vaslui, care, după părerea multora, dar nu şi a mea, este cea mai slabă echipă din Divizia A, nu ne-ar fi fost uşor. Era o partidă la fel de importantă şi de grea ca cea de duminică“.

„Rămānerea dumneavoastră la Farul pānă īn iarnă depinde de rezultatul partidei cu Gloria?“, a mai fost chestionat Marinof. „Eu sunt antrenor principal interimar. Aceasta īnseamnă că, fiind şi angajatul clubului, cu contract de muncă, interimatul se īncheie īn momentul īn care hotărăşte Farul“, a venit răspunsul. „Dar cāt v-ar plăcea să rămāneţi?“, a mai sunat o īntrebare. „Cāt a stat Guy Roux antrenor la Auxerre (n.n. - 43 de ani)“, a glumit tehnicianul.

Trei victorii din trei

Obiectivul personal al lui Lucian Marinof pentru aceste ultime trei meciuri din tur este să le cāştige pe toate, „altfel nu aş avea o mentalitate de īnvingător“. Antrenorul crede că, duminică, va fi primit bine de publicul de pe stadionul „Gheorghe Hagi“. „Eu sunt constănţean, crescut de acest club. Mă cunoaşte foarte multă lume īn oraş, mai ales cei care vin la fotbal. Bineīnţeles că mulţi sunt rezervaţi īn ceea ce mă priveşte, dar cel mai bine va fi să vorbim despre acest lucru după meciul cu Gloria“, a arătat Marinof, care a spus că se īnţelege foarte bine cu fotbaliştii Farului.
„Lucian Marinof are tot sprijinul nostru“

Florentin Chiforeanu, directorul executiv al Farului, a declarat că decizia numirii lui Lucian Marinof ca antrenor principal interimar a aparţinut īn exclusivitate consiliului director al clubului. „Acesta a luat īn calcul o serie de argumente. Ştiu unele dintre acestea, atāt pro, cāt şi contra, dar nu vi le pot divulga, pentru că ţine de structura internă a clubului“, a precizat Chiforeanu.

La īntrebarea dacă poate oferi amănunte īn legătură cu antrenorul străin despre care se vorbeşte că va veni la Farul, directorul executiv al clubului a oferit următorul răspuns: „Īn acest moment, antrenor este colegul nostru Lucian, căruia īi acordăm tot sprijinul, pentru a obţine rezultate cāt mai bune. Sunt lucruri de organizare internă, care nu ne avantajează să le divulgăm. Colaborăm cu Lucian Marinof 100%. Relaţia cu el o vedem ca pe una de lungă durată, ca şi cum ar sta aici cāt īşi doreşte, 16 ani. Nu ne gāndim că māine - poimāine, săptămāna viitoare, gata, vine altcineva. Nu, Marinof e aici, l-a numit consiliul director, iar noi īl vedem la Farul pentru totdeauna şi lucrăm cu el īn această manieră"
CUGET LIBER!

ultras_farul
20th November 2005, 16:28
marinof a fost antrenoru meu la juniori 89 acu vreo 3-4 ani..nu mi sa parut un antrenor capabil nici pt juniori...da mai ales pt seniori intrun moment asa d greu...ma indoiesc d valoarea lui...oricum dupa 3 etape zboara..sa vina olaroiu sau un strain restu nau valoare d farul!!! forza constanta

ady51a
25th November 2005, 16:37
Consultări cu Grigoraş

Lucian Marinof a declarat că se mai consultă cu fostul antrenor principal al Farului, Petre Grigoraş, cānd are nelămuriri asupra vreunui jucător advers. „Īn momentul īn care am o īndoială asupra vreunui fotbalist advers, pe care nu-l cunosc prea bine, mai cer unele lămuriri de la Grigoraş. Nimeni nu s-a născut īnvăţat sau să creadă că le cunoaşte pe toate. Eu nu le ştiu pe toate, dar caut să mă informez“, a spus Marinof.Cuget Liber!

Klingon
3rd December 2005, 23:57
Gata Marinof, daca este adevarat ce spun ziarele ca Farul a jucat in prima repriza ca in deplasare, ar fi cazul sa te propui chiar tu pentru postul de antrenor secund.

ady51a
4th December 2005, 00:06
Pana acum nu am avut nimic cu Marinof dar acum dupa meciul asta cam incep sa am cate ceva. cu un antrenor de Divizia C orice echipa mai devreme sau mai taraziu incepe sa joace ca una de div. C.

Min. 45+2. GOOOOOOOL CFR: Minteuan a reluat imparabil, cu capul, de la circa 6 metri, o centrare a lui Coroian.

Min. 45+1: Cel mai avansat jucător al Farului se află la 30 de metri de propria poartă

Min. 45: 2 minute de prelungire

Min. 43: Incredibil. Minteuan trage cu sete de la 16 metri. Ghiuleaua trece razant cu stālpul porţii. Curcă nu a reacţionat. Nici nu avea cum...

Min. 42: Mai multe centrări īn careul gazdelor nu au putut fi reluate īn poartă. Farul se apără cu disperare.

Min. 40: Această repriză seamănă cu prima parte a meciului Dinamo - CFR Cluj. Atunci echipa lui Dorinel Munteanu şi-a dominat copios adversarul,a ratat 5-6 ocazii imense, dar a intrat dezavantaj la cabine 0-1.

Min. 38: Jula (CFR Cluj) primeşte cartonaşul galben pentru un fault dur la centrul terenului

Min. 35: Continuă sarabanda ratărilor la poarta lui Curcă. Minteuan a tras, din interiorul careului, dar a fost blocat. Mingea a ajuns la Anca, aflat la marginea careului mic, dar nu a reuşit, din două īncercări, să trimită īn poartă.

Min. 33: Rezultatul de pe tabelă este injust. Oaspeţii au făcut legea pānă acum

Min. 31: Florea (Farul) primeşte cartonaşul galben

Min. 29: O nouă ocazie pebtru oaspeţi. Coroian a tras de la circa 9 metri, dar Curcă a reţinut chiar dacă balonul a fost uşor deviat.

Min. 26: Ocazie imensă pentru CFR. Tilincă, aflat īn poziţie ideală, 10 metri, central, a tras mult peste

Min. 25: Voiculeţ (Farul) primeşte cartonaşul galben

Min. 22: CFR Cluj s-a instalat īn jumătatea gazdelor. Farul se apără exact şi īncearcă să tāşnească pe contraatac

Min. 20: Oaspeţii joacă mai bine, dar au irosit cu seninătate toate ocaziile de a marca

Ceea ce s-a intamplat dupa golul Farului, e adevarat cai intamplator, ma face sa cred ca nu avem antrenor.

Min. 46: Schimbare la Farul, iese Şchiopu şi intră Apostol

In repriza a doua am jucat cu un cuplu de fundasi centrali Lungu - Pascovici. Dupa mine daca nu jucam in 11 contra 10 in repriza a doua pierdeam cu cel putin 4 - 1.


Nu stiu sa jucam cu un om in plus? Nimic mai simplu sa scoatem si noi un om cand avem superioritate.
Este al treilea meci in acest campionat cand jucam o repriza cu un om in plus.
Pana acum in precedentele 2 nu am marcat dar nici nu am luat gol, acum am reusit sa primim gol in 11 contra 10.:headbang:
In repriza a doua Anca a jucat tot timpul cu 4 Faristi langs el si a reusit de 2 ori sa scape singur sa scoata 4 lovituri de colt. :jerk:

In ceea ce priveste arbitrul Tudor nimic de zic. Cine vede caseta tehnica la capitolul cartonase isi inchipuie cape teren a fost macel si ca salvarea a facut de 3 ori drumul stadion-spital
Cartonaşe galbene: Florea '39, '90, L.Mihai '58, Paşcovici '86, Curcă '88, Senin '88 / Balint '3, '52, Jula '38, Fl. Dan '53, Anca '87
Cartonaşe roşii: Florea '90 / Balint '52

Florea al doilea nu am inteles pt ce, L.Mihai simulare, Pascovici simulare la faultul in careu (am inteles din comentarii -clar 11 m), Curca fault la Turcu in vaza pen pt CFR deasemenea am inteles ca nu a fost nimic, iar de la CFR Balint, Anca si Dan pt tragere de timp, plus de asta un copil de mingie a fost si el eliminat de Tudor:D :rosu: .

ady51a
4th December 2005, 00:07
Gata Marinof, daca este adevarat ce spun ziarele ca Farul a jucat in prima repriza ca in deplasare, ar fi cazul sa te propui chiar tu pentru postul de antrenor secund.
Da asa este Farul a inscris un gol intamplator si apoi s-a aparat toata repriza intai. Daca nu ratau cei de la Cluj nu se supara nimeni daca se ternima repriza 1 cu 5-1 pt CFR.

tchibos
4th December 2005, 14:01
condimentat de Grigoras

aseara am avut un gust amar in special datorita stilului adoptat de antrenor... am avut acelasi gust pe care il aveam si cand era la carma Grigoras... aceeasi tactita... dam un gol, conducem si dupa aia ne inghesuim in aparare si speram sa nu luam noi goluri... am mai spus lucrul asta cand era Grigoras antrenor, daca nu ma insel cred ca pe cand a jucat Farul cu Sportul acasa... daca caut sigur gasesc ideea asta

ps: poate o sa vina un antrenor sa ne invete si pe noi cum se castiga cand anversarul joaca cu un om mai putin, cum obosesti adversarul cand e in inferioritate numerica, nu doar mingi aruncate la bataie in fata, ci pase, scheme, viteza

Klingon
5th December 2005, 08:54
Dintr-un articol mai lung din Gazeta Sporturilor:
http://www.gsp.ro/index.php?a=28714&shift=1

Guriţă: "Divizia A este prea mult pentru Marinof"
La mijlocul primei reprize, Mihai Guriţă, i-a atras atenţia antrenorului Lucian Marinof asupra tacticii adoptate. "I-am spus că au superioritate tot timpul la mijlocul terenului, pentru că unul din atacanţii noştri nu cobora să-l blocheze pe Dorinel Munteanu. Oricum nu eram bine aranjaţi pe teren şi cred că pentru Marinof Divizia A este o pălărie prea mare", a explicat Guriţă, care īn timpul meciului i-a strigat lui Marinof: "Tu nu vezi jocul?". Antrenorul Farului a spus că "nu l-am auzit că mi-ar fi strigat ceva din teren, iar in faţă nu mi-a zis nimic. Guriţă poate să declare orice, dar nu din cauza tacticii s-a pierdut acest meci. Am revăzut caseta şi greşelile de arbitraj sīnt evidente. Voi avea totuşi o discuţie cu Guriţă".

ady51a
5th December 2005, 11:50
Intr-adevar asa este. Asta s-a petrecut exact la faza in care Voiculet a marcat golul Farului. Inainte de a prelua Voiculet se observa in plan apropiat cum Gurita ii reproseaza lui Marinof exact ceea ce scrie mai sus.

ady51a
5th December 2005, 12:57
Suparat dupa infringerea in fata clujenilor, atacantul constantean a evidentiat problemele pe care le are echipa sa in momentul de fata. Acesta este de parere ca antrenorul Lucian Marinof si directorul executiv Chiforeanu trebuie inlocuiti. Virful nu l-a uitat nici pe centralul Alexandru Tudor, acuzindu-l de erori flagrante.
Atacantul Farului, Mihai Gurita, a declarat ieri, in cadrul unui interviu la un post de radio din Constanta, ca echipa de la malul marii sufera din cauza lipsei de competenta a conducerii tehnice si a celei administrative: "La echipa este nevoie de un antrenor cu experienta, indiferent daca este din tara sau din strainatate. Eu unul as prefera un tehnician roman. Pentru Marinof este un salt mult prea mare de la divizia C la prima divizie.

Cu Clujul s-a gresit foarte mult. In timpul partidei am incercat sa-i dau un sfat, de care nu prea a tinut cont. I-am spus ca unul dintre virfurile noastre sa ramina in permanenta intre cei doi fundasi centrali ai Clujului, iar cel de-al doilea sa stringa la Dorinel Munteanu, pentru ca el a creat superioritate la centrul terenului. Si din acest motiv am pierdut, pentru ca Dorinel nu trebuia lasat asa liber".

Mihai Gurita a continuat, aruncind o sageata si inspre directorul executiv Florentin Chiforeanu. "Vreau sa-mi termin cariera la Farul, sa mai joc macar un an sau doi. Nu ma tenteaza meseria de antrenor, ci cea de conducator de club, pentru ca am in plus o experienta fotbalistica fata de actualul conducator. Chiforeanu nu are experienta necesara, insa speram sa o capete in cel mai scurt timp. Cu un presedinte ca Marcel Lica, am fi fost mai respectat i pe propriul teren", a fost de parere virful constantean.

Despre arbitrajul lui Alexandru Tudor, Gurita a spus: "A stricat jocul! Dupa ce a gresit, eliminindu-l pe Balint, a incercat sa dea in compensat ie, si orice fault a insemnat cartonas galben pentru noi. Nu a lasat jocul mai barbatesc, asa cum ar fi trebuit sa fie, intorcind capul si la faultul din careu aupra lui Pascovici. Curca este un portar fara mare experienta, pentru ca daca ar fi avut, ar fi evitat penalty-ul. Turcu a fost smecher, a stiut sa se bage sa obtina lovitura de pedeapsa. Daca George (n.r. - Curca) ar fi retras miinile, Turcu ar fi primit doar un cartonas galben pentru simulare", a incheiat atacantul rechinilor.SPT

Klingon
5th December 2005, 23:57
Blondul de ocazie a lasat garda jos si a inceput sa-si arunce pumnii in directia lui Marinof. Cam riscant si neprincipial din partea lui, o sa fie greu sa mai lucreze cu Marinof dupa asta. Se pare ca aveau ceva dreptate si anonimii care spuneau ca Gurita si Pascovici intra pe terenul atributiilor lui Marinof.

In fine, Gurita are dreptate, nici nu-mi imaginez cum a putut Marinof sa gandeasca meciul asta fara un marcaj strans la Dorinel Munteanu. :o: Pai Hizo a batut cu Pandurii la Cluj exact cu metoda asta! Parca numai o data au scris ziarele ca Clujul fara Dorinel e o jumatate de echipa?

Desi are dreptate, Gurita trebuia sa fie mai retinut in declaratii. I-a subminat toata autoritatea antrenorului, care oricum pare mai mult un tehnocrat decat un om care stie sa-si impuna punctul de vedere. Un secund ideal.

ady51a
6th December 2005, 00:59
„Să dăm şanse şi antrenorilor noştri“

Gheorghe Bosīnceanu a declarat, după meciul cu CFR Cluj, că Lucian Marinof este un antrenor potrivit pentru Farul, „de ce nu?“, provenind dintre tehnicienii ce activează de mulţi ani la gruparea constănţeană.

„Este timpul să ne schimbăm şi noi politica şi să dăm şanse şi antrenorilor care muncesc ani şi ani pentru clubul nostru. Nu să aducem īn continuare mercenari, care vin cu 4-5 jucători, cu preparator fizic, cu secund, cu antrenor de portari, iar cānd se supără īşi iau calabalācul şi pleacă. Trebuie să devenim şi noi un club care ne respectăm īn primul rānd pe noi, īi respectăm pe jucători, ne respectăm suporterii. Trebuie să ne formăm nu numai jucători, ci şi antrenori de valoare“, a declarat Gheorghe Bosīnceanu. La conferinţa de presă a partidei cu CFR, Lucian Marinof a precizat: „Cred că voi rămāne şi din primăvară īn staff-ul Farului“. Cuget liber!

pff
6th December 2005, 11:35
Noul antrenor al constănţenilor ar putea fi neamţul Wolfgang Frank. Acesta va sosi miercuri īn Romānia, pentru a-i urmări la lucru pe Paşcovici şi compania īn meciul cu Jiul din "sferturile" Cupei Romāniei. Tehnicianul, īn vīrstă de 54 de ani, este liber de contract după ce a pregătit pīnă īn octombrie formaţia din liga a patra germană, Sachsen Leipzig, fiind dat afară pentru rezultate slabe. El a fost contactat prin intermediul preşedintelui de onoare al grupării de pe Litoral, Marios Lefkaritis.

"Vine să vadă echipa şi să purtăm discuţii īn privinţa numirii sale ca antrenor", a declarat patronul constănţenilor, Gheorghe Bosīnceanu. Cea mai mare peformanţă din palmaresul germanului este disputarea unei finale a Cupei Germaniei īn 1994, pierdută de echipa sa, Rot WeiB Essen, cu 3-1 īn faţa lui Werder Bremen. Wolfgang Frank a urmat şcoala de antrenori din Koln şi a īnceput cariera la echipe mici din liga a doua elveţiană.


Wolgang Frank
Data naşterii: 21.02.1951
A antrenat pe: FC Glarus (Elveţia, 1984-1988), FC Aarau (Elveţia, 1989-1991), FC Wettingen (Elveţia, 1991-1992), FC Winthertur (Elveţia, 1992-93), Rot WeiB Essen (Germania, 1994-1995), FSS Mainz (1995-1997), Austria Viena (1997-1998), FSS Mainz (1998-2000), MSV Duisburg (2000-2000), Unterhaching (2002-2004), Sachsen Leipzig (2005)
gsp.ro

Lucian Marinof a precizat: „Cred că voi rămāne şi din primăvară īn staff-ul Farului“. Cuget liber!
:))))
ciudata chestie .. poate vine si neamtu` asta .. si ramane si marinof ... ca dupa realizari ... amandoi sunt cam praf .. si poate impreuna fac ceva bun :D

Kooler
6th December 2005, 21:34
Daca mai ramane Marinof ajungem in divizia C si jucam cu Farul II. Am vazut meciul si Farul a jucat ca o echipa de divizia C cu CFR. Cu Gloria si cu Otelul au jucat pentru ca nu uitasera tehnica ramasa in cap de la Grigoras daca nu isi aduc aminte tehnica in meciul cu jiul vor trebuii sa alerge pana isi vor da sufletul si abia daca o sa castige

tchibos
6th December 2005, 22:46
Daca mai ramane Marinof ajungem in divizia C si jucam cu Farul II.

... si poate luam si bataie, as mai adauga:D

Kooler
7th December 2005, 10:21
... si poate luam si bataie, as mai adauga:D

Poate face un aranjament patronul si castigam.......:)

tchibos
10th December 2005, 19:53
pa pa Marinof:D

Klingon
10th December 2005, 21:00
Antrenorul constantenilor, Lucian Marinof, este cel mai prost platit tehnician din primele doua esaloane din Romania.

Dupa plecarea de la cirma echipei a lui Petre Grigoras, tehnician care reusise cele mai mari performant e din istoria Farului, conducerea clubului constantean a dat lovitura din punct de vedere financiar in ultimele trei etape ale turului, aduci nd la timona un antrenor din Divizia C, Lucian Marinof. Noul Mourinho, asa cum a fost poreclit de jucatori, a facut cel mai mare salt al carierei, ajungind peste noapte sa conduca o echipa cu pretentii in primul esalon.

Toata lumea l-a luat in gluma, chiar si jucatorii, surse din interiorul echipei povestind despre unele antrenamente la care fotbalistii faceau doar ce voiau. Aceasta mutare, considerata de tehnician cea mai importanta din cariera sa, l-a facut sa devina cel mai prost pla- tit antrenor din primele doua esaloane din Romania. Marinof a preluat corabia constanteana, aflata in deriva in acel moment, pe acelasi salariu pe care il primea la Farul II, cinci milioane de lei pe luna.

"Sint angajatul clubului si ma duc acolo unde mi se cere", a repetat el in numeroase rinduri. Venirea lui Wolfgang Frank la conducerea echipei, pe un contract ce se va masura cu siguranta in zeci de mii de euro, il va trimite pe Marinof inapoi la Farul II sau, in cel mai bun caz, va fi pastrat ca antrenor secund.

Grigoras, uitat
Directorul executiv Florentin Chiforeanu a omis sa-l invite la banchet pe fostul antrenor Petre Grigoras. Cum tehnicianul a contribuit din plin la rezultatele echipei, decizia acestuia nu a fost bine primita de jucatori, care au avut o relatie buna cu Grigoras.

Autor: Sorin Teodoreanu, Sebastian Oprea
Publicat pe www.spt.ro Sambata, 10 Decembrie 2005, aparut in ziarul Sport Total Numarul 171.

ady51a
13th December 2005, 13:57
Articol aparut in Observatorul de Constanta si semnat de George CĪRSTEA


ImageFotbal/F.C. Farul
Clubul Farul s-a grăbit să-l anunţe pe Wolfgang Frank ca viitor antrenor, fără a ţine cont de rezultatele obţinute de fostul tehnician interimar

Cānd a plecat Petre Grigoraş de la echipă, Lucian Marinof a părut doar o soluţie de avarie. Un antrenor cu destule succese la nivel de juniori şi tineret, dar fără performanţe la nivel de primă echipă, era mai mult forţat să preia echipa şi să termine turul cum o putea. Surprinzător, Lucian Marinof a reuşit rezultate mai bune decāt Gică Hagi, tehnician adus cu surle şi trāmbiţe la Timişoara, echipa prestānd un joc mai bun decāt multe formaţii din prima ligă.

Eşecul cu C.F.R. Cluj a fost mai degrabă un accident, echipa fiind dezavantajată de arbitri. Cu obiectivul păstrat intact prin calificarea īn semifinalele Cupei Romāniei, Marinof a reuşit şi să recupereze trei puncte din distanţa care separa Farul de lider, şi ar fi trebuit să i se mai dea o şansă… Acuzat de veteranii echipei că nu se poate impune, tehnicianul va ieşi, foarte probabil, cu fruntea sus din această poveste, jocul şi rezultatele fiind de partea sa.
Wolfgang Frank, antrenorul german care va prelua echipa, va fi cu siguranţă mult mai costisitor decāt un tehnician autohton, şi nici nu oferă siguranţa unor rezultate imediate. Experimentele de la F.C. Naţional numite Alesanco, Zenga, Landi sau Bergodi dau unele speranţe, īnsă toţi aceştia au antrenat o echipă unde nu există nici un obiectiv sau unicul obiectiv este să… recicleze şi să vāndă fotbalişti! Zenga şi-a dovedit limitele la Steaua, atunci cānd a intrat īn criză de rezultate şi de idei, iar, la Constanţa, tocmai asta se doreşte: obţinerea de rezultate imediate. O lună şi jumătate cāt va avea la dispoziţie Frank pentru a-şi cunoaşte jucătorii s-ar putea să nu fie suficient, diferenţa de mentalitate putānd să se dovedească decisivă. Frank nu a confirmat īncă numirea sa īn funcţie, dar sunt şanse minime ca el să se răzgāndească. Va fi primul tehnician german din fotbalul romānesc, şi există posibilitatea să facă treabă bună, dar… Pānă la urmă, la Constanţa vine un tehnician dat afară de la o echipă de liga a patra, īn locul unuia care, atunci cānd a avut şansa debutului ca principal, s-a achitat excelent de sarcini.




Ce arere aveti? Eu zic ca tot timpul pot exista discutii pe acest subiect si nu cred ca este o ideea rea ramanarea lui Marinof in staful tehnic poate chiar antrenor secund. Cred ca vor avea de invatat cate ceva unii de la altii.

Toreador_24
21st December 2005, 00:06
Marinof e un antrenor extraordinar rsoana are bani sau nu !!! RESPECT PENTRU EL ! Si succes in continuare si cat mai multe meciuri la seniori ( Abdula )