Parerea mea este ca meciul trebuia tratat la modul cel mai serios, cu Italia joci la rezultat si cand e meci amical.
Pai asta era singura chestie pe care o mai puteam castiga in meciul de aseara: incredere. Ai pierdut 2 calificari, numai nea puiu mai crede ca o sa vina cel de sus sa ne mai ajute simti ca esti slab si deci esti cu moralul la pamant. Asa ca te pui sa joci un amical cu o echipa tare, care poate poate o sa aiba altceva mai bun de facut decat sa isi trimita cei mai buni jucatori sa spele pe jos cu tine. Si iata ca oportunitatea se iveste: joci cu italia care tocmai ce a luat-o de la polonezi cu trei zile inainte, care italie mai are inca o caruta de echipe in cupele europene si niste cluburi destul de puternice ca sa poata zice ca nu mai dau jucatori si pentru al doilea amical. Asa ca meciul se joaca cu o echipa a doua a italiei la-ndemana unei echipe ca romania (credem noi) dar o romanie care sa traga pe teren nu sa mearga la plimbare pana la ancona. Atata vreme cat se bat iin piept ca joaca pentru romania, adica pentru mine si pentru voi pana la urma, eu personal am pretentia sa joace. Daca erau calificati la europene putea ne puiu sa-i aduca si pe copiii de mingi de la avantul scuipa-n dunare sa joace dar asa nu. Asa nu pentru ca in cazul in care pierzi cu echipa a doua a italiei ne dai impresia, nu, siguranta ca nu avem nici o sansa de calificare la mondialele din 2006. Si daca nu mai avem nici o sansa in formula actuala inseamna ca trebuie schimbat ceva. Cum toata lumea e de acord ca acestia sunt cei mai buni fotbalisti romani la ora actuala si ca alti mai buni nu avem inseamna ca schimbarea trebuie sa se produca la alt nivel. Singurul care sare in oochi este antrenorul. Si nu pentru ca a luat bataie de la italia ci pentru ca echipa nu joaca nimic, pentru ca e o echipa tanara care joaca batraneste cum zicea un invitat al lui ioanitoaia la recursul etapei de aseara si pentru ca nu se intrevede nici o posibilitate de schimbare in bine. O sa castigam meciurile pe care o sa le castigam datorita unor sclipiri individuale si numai cu echipe mici. In momentul de fata nu suntem capabili sa invingem nici o echipa de top 10 din fotbalul european.
Asa ca concluzia mea dupa meciul de ieri e una clara: AFARA IORDANESCU.