Quote Originally Posted by banel16 View Post
"Sintem peste tot acasa"
In anii '80, visiniii au jucat mai multe meciuri considerate acasa, chiar in Ghencea, invingind de cele mai multe ori acolo. Feroviarii au reusit sa adune 33.000 de spectatori la un joc cu Petrolul, in Divizia B. Fanii isi amintesc ca primul vers din imnul rapidist a fost scris dupa o partida de pe Steaua. Rapidistii preferau sa joace pe arena rivalilor, deoarece era mult mai incapatoare
Rivalitatea dintre Rapid si Steaua nu este una ancestrala, ci s-a cladit in timp si spatiu de-a lungul anilor. Intr-o vreme cind cele doua grupari se diferentiau evident ca forta, dar, paradoxal, invers ca numar al suporterilor, stelistii si rapidistii nu se iubeau, dar macar se acceptau.

"Rapidisti si stelisti, omorim dinamovisti", era un slogan la moda in anii '80. Mai mult decit atit, ceferistii au disputat mai multe intilniri pe arena din Ghencea, partidele respective fiind trecute in statistici ca "acasa" pentru giulesteni. "Imi amintesc de mai multe meciuri pe care le-am disputat acolo. Si in Divizia A si in B. Nu aveam probleme cu stadionul nostru, ci pur si simplu era neincapator. Eram in Divizia B si veneau 40.000 de oameni la meci. Unde sa incapa asemenea puhoi? Rapid era cu adevarat cea mai iubita echipa. In schimb, stelistii abia se adunau cite 5.000. Abia dupa 1986 au inceput sa se inmulteasca", isi aminteste Stefan Popa, fostul jucator al Stelei si al Rapidului.

Pentru fanii rapidisti, exilul acceptat pe actualul stadion al ros-albastrilor nu era considerat o corvoada. "La vremea respectiva am stabilit un adevarat record. Ne-am strins 33.000 de suporteri in Ghencea la un meci disputat dimineata, la ora 11:00. Eram in Divizia B, jucam cu Petrolul. I-am batut cu 5-1. A fost pentru prima oara in istoria fotbalului romanesc cind o galerie s-a strins la peluza. Primul vers din imnul nostru, "sintem peste tot acasa", a fost scris dupa acest meci", povesteste Andrei Teodor, fondatorul Ligii Suporterilor Rapidisti.

INTERVIU
"Ne-a mers in Ghencea!"

Sport Total: Va amintiti de meciurile disputate de Rapid in Ghencea, dar nu impotriva Stelei?

Nicolae Manea:
Au fost mai multe meciuri, mai ales cind eram in Divizia B. Am jucat in Ghencea si tin minte ca reuseam sa cam defilam acolo. Nu era ca in Giulesti, dar ne simteam bine.

Avea terenul Stelei ceva mai special?

Era mai incapator. Iar noi aveam spectatori, nu gluma. Rapidistilor nu le pasa in ce divizie sintem. In plus, in Ghencea era atunci un gazon extraordinar.

Nu erati priviti cu ostilitate, pentru ca, totusi, evoluati pe terenul unei rivale?

Cine sa ne injure cind la un meci veneau 30.000- 40.000 de spectatori? Nu avea nimeni loc printre suporterii nostri.

Exista vreun meci mai special, din perioada aceea?

Memorabil ramine un meci cu Petrolul, din Divizia B. Era o mare rivalitate intre noi si ploiesteni. Imi amintesc ca i-am batut cu 5-1, iar eu am marcat trei goluri.


(c) SPT
c tare...:X...se pare ca eram mult mai iubiti cand jucam in B decat acuma...in ultimii ani s-a imputinat f mult lumea care vine la stadion..nu mai e la fel... cum era acum 4-5 ani...si culmea e ca acum avem rezultate...