Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 41 of 41

Thread: A INCETAT DIN VIATA ZOLTAN CRISAN

  1. #22
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    3,686
    Reputatie
    1
    Odihneasca-se in pace ! A fost un suflet MARE ! Va ramane vesnic in amintirile noastre. Cine l-a vazut jucand, nu-l poate uita.
    In lumea asta TOTUL este RELATIV !

  2. #23
    incepator
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Craiova
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Banatii draq ip-ul lui the_big. E un nenorocit.

    Cat despre Zolis, cuvintele nu-si mai au rostul

  3. #24
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    "De pe extrema in legenda,

    La numai 48 de ani, a plecat in lumea umbrelor Zoli Crisan, jucator emblematic al Craiovei Maxima, autorul unor curse vijelioase pe extrema dreapta, al unor centrari fara cusur si al unor goluri memorabile Ovidiu Ioanitoaia

    S-a distins pe teren prin har si prin simplitate, iar in afara acestuia prin boemie, ba chiar prin nepasare fata de o existenta pe care a trait-o uneori de parca i-ar fi apartinut altuia. Daca norocul mai e si cum si-l face omul, Crisan a pierdut batalia cu propria-i viata cu aceeasi discretie, adesea vinovata, cu care cistigase atitea meciuri importante pe parcursul unei cariere prodigioase. A suferit mult, dar nu s-a plins, ci si-a dus durerea la fel de mindru cum isi purtase cindva gloria... Zoli a ars prea repede.

    Acum, cind Bania aprinde luminari la capatiiul lui, dupa ce i-a inmormintat intr-un rastimp scurt pe Oblemenco si pe doctorul Frinculescu, pe Otet si pe Domozina, pe tinarul Neamtu si pe Deselnicu, devine o obligatie sa ne aducem aminte, respectuosi, ca Universitatea Craiova a deschis in deceniul 9 drumul fotbalului nostru catre Europa. Printre eroii acelui inconfundabil sir de victorii s-a numarat si Zoli Crisan, caruia toti ii datoram un regret si o lacrima. El ne-a parasit ca sa-si ocupe locul meritat in legenda. " Gazeta Sp. 15.10.2003

    Odihneste-te in pace Zoli...
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #25
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    86
    Reputatie
    1
    CONDOLEANTELE MELE...
    [b]UNIONE RAPID - Un ocean de iubire alb-visiniu ![/b]

  5. #26
    sport legend Kidu's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Arad
    Posts
    663
    Reputatie
    1
    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace !!! A fost un exemplu pentru noi totzi. Sa ii fie tzarana ushoara !
    Semper Fidelis

  6. #27
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Pacat ca dispar astfel de oameni atat de repede si din urma nu vine (aproape) nimic. Inca o data dovedim ca nu stim sa dam o mana de ajutor cand cineva are cu adevarat nevoie de ea. Ignoranta e cel mai mare handicap, spunea bine cineva.
    Se pare ca Dumnezeu avea nevoie de un jucator de exceptie si l-a ales pe Zoli. Odihneste-te in pace, Zoli...

  7. #28
    junior bluescorpion's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    78
    Reputatie
    1
    http://www.uefa.com/MultimediaFiles/...83_351X180.jpg

    Zoltan Crisan a fost si va ramane mereu in inimile suporterilor olteni fiindca a jucat in marea echipa a Craiovei, alintata si "Craiova Maxima". Perioada sa de glorie a fost intre anii 1975 si 1981, cand Romania si mai ales Craiova jucau un 1-4-3-3 clasic. Crisan a fost un jucator reprezentativ pentru acest sistem, extrema de viteza, cu dribling si plonjon dramatic in careul advers.
    Crisan, care la inceputul anilor 70 era un anonim, a facut intr-un singur an saltul de la Divizia B (Minerul Baia-Mare) la echipa nationala, inlocuindu-l pe coechipierul sau Taralunga, unul din titularii campaniei de calificare pentru Campionatul Mondial din 1974.
    Cand la echipa nationala a venit antrenor Mircea Lucescu cu noul sistem 1-4-4-2, Zoli n-a mai incaput in schema tatica a tricolorilor fiind preferati Romulus Gabor sau Gheorghita Geolgau, jucatori mai polivalenti si care faceau ambele faze (mai ales al doilea).
    Memorabil va ramane golul lui Crisan inscris an 1975 contra Spaniei pe celebrul "Santiago Bernabeu", cand a tras printre picioarele marelui José Angel Irribar. La spanioli mai jucau printre altii Santillana, Camacho, Rexach sau actualul antrenor al Realului Madrid, Del Bosque. S-a terminat 1-1 si lui Crisan i s-a propus sa ramana an Spania, dar a refuzat, cel putin asa se zvonea in acea perioada. Curios e si faptul ca atat prima cat si ultima selectie la echipa nationala, la un interval de 10 ani a fost in fata aceleasi echipe, a Israelului. Din pacate viata privata a lui Crisan a fost mult mai putin reusita decat cea de pe gazon, avand o situatie materiala foarte precara, ajungand chiar in situatia jenanta de a dormi prin parcuri. Cu talentul sau urias ar fi meritat cu siguranta ca acum sa fi avut o situatie materiala de invidiat si nu sa ajunga la mila oamenilor...



    ZOLTAN CRISAN (nascut 3 mai 1955 la Oradea)
    Debut an Divizia A: 11.08.1974 - "U" Cluj - Univ.Craiova 1-1
    Ultimul meci an Divizia A: 10.05.1987 Chimia Rm.Valcea - SC Bacau 1-2
    Cariera de jucator: 1969-74: Minerul Baia-Mare (Divizia B), 1974-84: Universitatea Craiova (237 meciuri, 40 goluri), 1984-85: FC Bihor Oradea (14 meciuri, 2 goluri), 1984-87: FC Olt Scornicesti (45 meciuri, 6 goluri) si 1986-87: Chimia Ramnicu-Valcea (8 meciuri, 2 goluri)
    Total Divizia A: 304 meciuri, 50 goluri
    A castigat titlul de campion al Romaniei cu Universitatea Craiova - 1979-80 si 1980-81
    A castigat Cupa Romaniei de patru ori - 1977, 1978, 1981, 1983 cu echipa craioveana
    Total echipa nationala: 46 meciuri, 4 goluri
    Total Romania "B": un meci, nici un gol
    Total Romania Under 23 ani: 8 meciuri, 1 gol
    Total Romania Under 21: 3 meciuri, un gol
    Total cupele europene: 30 meciuri, 5 goluri.


    Zoli a urcat acum in Ceruri, acolo unde poate, pentru el va fi o lume mai buna...
    http://www.terravista.pt/mussulo/790.../paraiso02.gif

  8. #29
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Pacala si Bluescorpion, mesajele voastre sint intradevar exceptzionale.Complimente !

  9. #30
    incepator
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    Odihna vesnica

    Egal ca sunt rapidist sau stelist, a murit un om, un mare fotbalist, idolul multor generatii, cum poti sa fii asa de negandit si sa spui ceva rau de Crisan.
    Egal ca in campionat sunt rapidist, sunt roman si imi pasa de tot ce-i romanesc, eu vad concurenta dintre echipe cu ochi de suporter si nu cu dusmanie,ar fi bolnav daca as face altfel nu as mai fi suporter spotiv ci un bolnav psihic .
    Iar cel ce se leaga de nationalitate nu merita atentia noastra, Zoli ramane un erou in sufletele noastre de rapidisti, stelisti, dinamovisti etc., nu vreau sa-i stiu arborele genealogic, este Zoli Crisan si ramane si peste 100 de ani la fel, el dainuie iar tu cel mic si neputincios nu faci dacat valuri in paharul cu care trebuie sa-ti iei neurolepticele.

  10. #31
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Dumnezeu sa-l odineasca in pace!!!

    Mesajele voastre m-au atins la suflet.
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  11. #32
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    DUMNEZEU SA IL ODIHNEASCA IN PACE! .Ma bucur ca macar in momentele grele putem fi solidari,indiferent de simpatiile fiecaruia.
    Din pacate, adevarata UNIVERSITATEA CRAIOVA moare incet,incet si la propriu(Oblemenco,Deselnicu,Crisan)si la figurat(vezi meciul de cupa cu Jiul,ca sa dau doar un exemplu)si inca nu stiu care din aceste morti e mai trista!!!

  12. #33
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Bey nick:
    CRAIOVA isi va reveni intotdeauna din propria cenusa.

    Numai ne compatimi tu atata ca nu avem nevoie din partea ta
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  13. #34
    junior bluescorpion's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    78
    Reputatie
    1

    ''Veniti la meci pentru Zoli''

    Pro Sport

    “Veniti la meci pentru Zoli”

    Acesta este mesajul către suporterii echipei. Jucătorii vor evolua în tricourile Craiovei Maxima


    http://www.prosport.ro/tools/getImage.jsp?imgNdx=86043
    IN MEMORIAM.
    La initiativa presedintelui Adrian Mititelu, oltenii vor juca îmbrăcati într-un echipament asemănător cu acela de pe vremea regretatului Zoli Crisan


    Aflată în doliu, echipa Universitătii Craiova pregăteste în mod special meciul cu Poli AEK Timisoara. În semn de respect pentru Zoltan Crisan, cele două grupări vor evolua cu banderole negre, în vreme ce “alb-albastrii” vor purta un echipament asemănător Craiovei Maxima, alb cu trei dungi albastre. De aceea, conducerea grupării de pe Unirii 86 a făcut o comandă specială la firma Errea. “Va fi un echipament care va aduce aminte de marea echipă a Universitătii din anii 80. Am hotărît acest lucru, pentru a demonstra că sîntem alături de Zoltan Crisan. Îi invităm pe toti iubitorii fotbalului să vină la meci în număr cît mai mare. Banii din încasări vor fi donati familiilor Crisan si Deselnicu”, a declarat presedintele Adrian Mititelu. Tricourile vor fi complet albe, fără sigla sponsorului, avînd, în schimb, inscriptionate mesaje în memoria lui Crisan. La sfîrsitul meciului, componentii “Stiintei” vor arunca tricourile în tribună.


    Galeria va marca si ea momentul
    La rîndul lor, membrii galeriei au anuntat că nu vor concepe pentru meci nici un fel de coregrafie, afisînd doar bannere cu mesaje legate de trecerea în nefiintă a fostului mare jucător al Universitătii.
    Ieri, fotbalistii echipei craiovene hotărîseră să depună doar coroane la biserica Sfînta Treime, fără a mai participa la înmormîntarea lui Zoltan Crisan, pentru a fi odihniti pentru jocul de azi.
    În cele din urmă, după cîteva discutii ale vicepresedintelui Ion Geolgău cu antrenorul Pavel Badea, s-a revenit asupra deciziei, iar jucătorii vor fi astăzi prezenti la funeraliile fostului campion al Universitătii. A contat foarte mult si faptul că “alb-albastrii” si-au exprimat în mod expres această dorintă.

    De veghe la Crisan
    Vicepresedintele Universitătii Craiova, Ion Geolgău, s-a implicat în organizarea ceremoniei funerare a fostului său coleg Zoltan Crisan. Acesta a stabilit ieri ca toti coechipierii din Maxima să stea de veghe, în noaptea dinaintea înmormîntării, (n.r. - aseară) la biserica Sfînta Treime. “O să fiu eu, Silviu Lung, Nicolae Tilihoi si toti cei care se află în Craiova. Ilie Balaci si Costică Stefănescu sînt plecati în străinătate si cluburile din Arabia nu-i lasă să vină”, a precizat Ion Geolgău. La funeraliile lui Crisan va fi prezentă si sotia acestuia, Rodica, revenită din Italia, plus cîteva rude ale fotbalistului.



    Gazeta Sporturilor

    Opinii:
    Singur pe Central


    Pai, ce facusi Crisene? Ce facusi oltene unguresc? Asta-i, precis, una d-ale tale. Stii tu. Plecai pe stinga, fundasu' prost ca noi acuma, mergea la momeala. Tu trageai de volan. Cind se trezea si fundasu' era prea tirziu. Ca acuma.


    Traian Radu Ungureanu

    Cadeai secerat, cu pieptu-nainte, impuscat inainte de vreme. Arbitru' se ducea glont si dadea 11 m. Fraier. Da' noi stiam figura si rideam de ne prapadeam. "Iar le-a facut-o Zoli!". Acum, sa ma ierti ca vorbesc asa. O dau dracului de carte. Stiu ca tie ti-a placut. Aud ca umblai pe la antrenamente cu cate o carte dupa tine.

    Eu ma las pagubas. Am invatat numai prostii din carti. E vina mea. Eu v-am combinat si pe tine si pe Aurica, pe Ilie si pe Negoro, pe Chiose si pe Gheorghita, v-am combinat eu in capul meu cu niste carti si am crezut altceva. De unde sa stiu ca voi nu sinteti nemuritori? Eu asa am crezut. De cind v-am vazut prima oara. Era o seara parfumata si jucati cu Steaua. M-am indragostit pe loc. Umpleati locul de fotbal si oamenii de vise. N-am mai crescut de atunci si cred si azi ca voi sinteti cea mai mare echipa pe care-am vazut-o. Ajax nu se considera, ca erau prea buni ca sa fie oameni.

    Am aflat ca muriti si voi. Oblemenco, Deselnicu, Zoli. Iar la voi, ailalti, care ati mai ramas, nu ma mai uit de acum inainte. Va apar. Va tin vii in cap. Ma uit acolo. Am filmele mele. Stii, Zoli, ca visez si azi bara cu Benfica. Era cenusa de-un metru pe Central. 1-1, inca vreo 10 minute si ratati finala UEFA. Lumea tacea de durere in tribune. Vine o minge de undeva de prin alte locuri. Tu, Zoli, erai cu spatele la poarta lor. O impingi usor cu grija. Ca pentru o pasa. Si cind nimic nu se mai putea intoarce, te intorci odata din axul pamintului si o lovesti cu un vole de parasit istoria. S-a dus direct in bara, linga vinclu. A izbit lemnul si s-a auzit ceva, ca o impuscatura. Am inghetat toti. Pe urma a coborit un vaer din tribune. Sfisietor. Impuscatura trecuse. Fumul se ridicase. Cel mai mare atentat la viata necazului esuase. O, Doamne, ce am plins! Ca acum. De atunci ai ramas tu, Zoli, mina in mina cu paguba si necazul. Aud ca n- ai fost cumpatat. Aflu ca ai fost cam golan. Si cam singur. Ai ramas acolo pe Central. Lumea a plecat din tribune pe la treburi. Tu n-ai terminat voleul si de aia ai fost singur.

    Zoli si Craiova mea iubita - v-am spus. Stau cu voi. Nu va las. Am eu filmele mele. Le visez. Si intr-o seara, curind, Zoli o sa-ti vina iar pe vole. O sa dai gol.

  14. #35
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Emotionant...
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  15. #36
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Azzuro .. numara si tu pana la cinci inainte de a ataca pe cineva ..Nu cred ca Nick a atacat Craiova , as zice ca , din contra , este un om care sufera pentru echipa... Si cred ca este vorba de acelasi Nick care a deschis aici pe onlinesport , forumul Craiovei...

  16. #37
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Pai Edmond_ tu mi-ai spus ca nick este doar in trecere prin forumul STIINTEI, si ca l-a deschis doar asa la la misto.
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  17. #38
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Am zis ca nu a mai trecut pe forumul Craiovei si ca deschiderea acestui forum ar putea sa fi fost doar asa o provocare pentru noi... Uite insa ca se pare ca omul chiar exista si atunci nu vad de ce nu am crede ca este suporter al Craiovei... Esti cam smecher..din ce spun eu iei numai bucatelele care iti convin!

  18. #39
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Ca sa vezi ce se intimpla,tocmai cind vorbeam despre solidaritate in momente grele!Se gaseste cineva care"filtreaza" suferinta altora,care stabileste de compatimirea cui are nevoie sau nu!
    Desi nu am pus inca piciorul in Craiova am suferit si m-am bucurat pentru aceasta echipa din copilarie si voi suferi(si ma voi bucura daca va fi cazul) in continuare,chiar daca unii au ceva impotriva.
    Prin deschiderea topicului dedicat Universitatii in "Suporter"am vrut sa fiu mai aproape,macar virtual ,de alti sustinatori ai echipei.Din pacate,acolo se intimpla altceva,din toate mesajele postate,aproximativ jumatate fiind atacuri si lovituri sub centura,prea putin legate de fotbal si de Universitatea,motiv pentru care am preferat sa nu ma mai implic.
    Faptul ca nici macar moartea unui mare fotbalist nu ii impiedica pe unii sa atace in stinga si in dreapta,ma face sa cred ca am avut dreptate.
    Cu regretul ca am intinat topicul dedicat memoriei lui ZOLI CRISAN cu discutii inutile provocate de invidii marunte,va salut pe toti si,intrucit se pare ca nu e loc si de mine,va promit sa intervin cit mai rar sau chiar deloc (mare pierdere!!!sic!).
    DUMNEZEU SA IL ODIHNEASCA PE ZOLTAN CRISAN!!!
    HAI UNIVERSITATEA CRAIOVA!!!

  19. #40
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Nick , vei gasi un raspuns la ceea ce ai scris pe forumul Universitatii...

  20. #41
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Sincer imi pare rau pt moartea lui Zoltan dar asta e

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •