Page 29 of 129 FirstFirst ... 1927282930313979 ... LastLast
Results 589 to 609 of 2694

Thread: Ce carte cititi in acest moment ?

  1. #589
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    citit mercur de amelie nothom.mentin ratingul de 5 stele ptr noua mea pasiune.
    citit de asemenea amsterdam de ian mcewan.o porcarie ce a mai si lut premiul ptr cea mai buna carte in 98.se pricep englezii la literatura precum se pricep la gastronomie adica deloc.recomandare nu va pierdeti timpul

  2. #590
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    cu literatura nu m-as pronunta asa de vehement, dar cu gastronomia si pe mine m-au ucis

    eu sunt intr-o perioada de pronuntata astenie de primavara nu am reusit sa mai citesc nici o pagina. offf......
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  3. #591
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    sec xx egal zero ptr britanici in literatura.daca cineva are sugestii sunt deschis la propuneri.si ce ma enerveaza e ca a descoperit hollywoodul pe jane austen si vai!!! ce shic si trendy e sa pomenesti de jane austen..de cativa ani e asa de cooool sa face n+1 adaptari si scenarii dupa niste mediocritati.
    dar si-au dezvoltat niste simturi macabre(in spiritul epocii nostre) ia cititi voi colectionarul de j fowles sa vedeti ce face impresie

  4. #592
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Sec XX pentru britanici: Joseph Conrad, Virginia Woolf, Graham Greene, DH Lawrence, George Orwell, Aldous Huxley, Anthony Burgess, Iris Murdoch, William Golding. Cateva nume doar, asta ca sa nu mentionez pe ceilalti care nu sunt de sorginte "britanica" dar au avut legatura cu UK si sunt considerati ca scriitori britanici: TS Eliot, WB Yeats, James Joyce, VS Naipaul, Salman Rushdie etc.

  5. #593
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    hmm orwell e mai mult filosof,moralist ceva de genul asta.pe conrad n-am apucat inca sa-l citesc dar pe restul nu-i pierzi deloc daca-i sari.parerea mea.
    multi au avantajul ca sunt scriitori de limba engleza si astfel sunt "descoperiti" mai usor iar altii a posteriori de catre hollywood.eu imi aduc aminte ca atunci cand au aparut video-urile vazusem intr-un film pe unul stand la hilton hotel si ramasesem cu impresia ca ala e cel mai tare hotel din lume.la o anumita varsta esti usor impresionabil.asa si cu scriitorii apare unul intr-un dialog la mformatorii de opinie si daca nu l-ai citit sau mai rau nu esti de acord ca e genial ai sfeclit-o.
    off the record: in liceu m-a pus dracu sa-i spun uneia care ii tinea locul profei de romana ca dupa parerea mea nichita stanescu luase cam prea mult la bord cand a scris necuvintele si ca sa o lase mai moale cu domnul genial.sa ma jupoaie de viu nu altceva.cand a venit profa noastra ne-a spus ca aia fusese la facultate cu respectivul si chiar fusese la inmormantarea lui.si eu il facusem cu ou si otet
    Last edited by jesus supremu; 20th April 2008 at 11:14.

  6. #594
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    mircea,e dreptul tau sa ai ceva cu englezii daca vrei. si mie cand mi se pune pata, mi se pune dar macar recunosc ca eu si piticii mei avem o parere care nu e neaparat cea adevarata.
    si cu ce e vinovata jane austen ca au descoperit-o astia la hollywood??? am vz si eu o porcarie recenta care se doreste un fel de poveste a primei iubiri a lui jane. te doare capul. dar nu e de vina fata. ea a scris in anul in care a scris. asa stateau lucrurile atunci, se scria despre bonetele si lungi plimbari in gradini in care trebuia sa suspini dupa dragostea eterna dar daca esti fata, in copilarie, apreciezi f mult cartile ei. sunt niste povesti frumoase , un pic deasupra cenuseresei dar au si putin umor bine plasat.

    pe mine dh lawrence m-a scos din sarite. am citit doar fii si indragostiti dar cand am terminat-o mi-a venit sa ard cartea. nu ma pricep eu la aprecieri literare dar stiu sa recunosc un misogin cand vad unul. grrrrr....
    din virginia woolf am citit doar doamna dalloway si orlando. doamna dalloway mi-a placut f mult. orlando e amuzanta.
    de huxley am citit doar punct contrapunct. au trecut f multi ani de cand am citit-o si aproape ca nu mai tin minte nimic dar imi aduc aminte ca la vremea respectiva m-a fascinat cartea.
    am citit o singura carte a lui golding al carui titlu nu il mai tin minte . off, batranetea. dar imi aduc aminte ca dupa ce am terminat de citit am avut acuta senzatie ca nu am priceput nimic.

    nasol moment cu suplinitoarea.

    dar sa stii ca daca cuiva ii place un scriitor care e faimos nu inseamna ca urmeaza turma. da, daca scrii in engleza e mult mai probabil sa te citeasca lumea. dar doar pt ca aud un nume de scriitor si ca citesc o carte pt ca am auzit numele respectiv nu inseamna ca o sa imi si placa.
    Last edited by irinaidu; 21st April 2008 at 00:47.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  7. #595
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by jesus supremu View Post
    hmm orwell e mai mult filosof,moralist ceva de genul asta.pe conrad n-am apucat inca sa-l citesc dar pe restul nu-i pierzi deloc daca-i sari.parerea mea.multi au avantajul ca sunt scriitori de limba engleza si astfel sunt "descoperiti" mai usor iar altii a posteriori de catre hollywood.eu imi aduc aminte ca atunci cand au aparut video-urile vazusem intr-un film pe unul stand la hilton hotel si ramasesem cu impresia ca ala e cel mai tare hotel din lume.la o anumita varsta esti usor impresionabil.asa si cu scriitorii apare unul intr-un dialog la mformatorii de opinie si daca nu l-ai citit sau mai rau nu esti de acord ca e genial ai sfeclit-o.
    off the record: in liceu m-a pus dracu sa-i spun uneia care ii tinea locul profei de romana ca dupa parerea mea nichita stanescu luase cam prea mult la bord cand a scris necuvintele si ca sa o lase mai moale cu domnul genial.sa ma jupoaie de viu nu altceva.cand a venit profa noastra ne-a spus ca aia fusese la facultate cu respectivul si chiar fusese la inmormantarea lui.si eu il facusem cu ou si otet
    Prietene esti uluitor prin modul transant(asta ca sa fiu bland in exprimare) in care pui problema....

    Cand spui "pe restul nu pierzi nimic daca-i sari" inseamna ca i-ai citit?
    Pe de o parte ridici in slavi o scriitoare mai mult decat modesta(am inceput si eu igiena asasinului si mi s-a parut f subtire, mi s-a parut pierdere de vreme continuarea ei), pretuita in vest de un public cu oaresce pretentii intelectualiste(cei care citesc si altceva decat memorii de politicieni contemporani cu can can-uri sau carti cu coperti cu poze lucioase, dar pt care tanara ta belgianca reprezinta un varf al accesibilitatii), pe de alta parte iti permiti sa desfiintezi(fara sa fi citit probabil nimic!!) scriitori gen iris murdoch(iti recomand discipolul sau masina de iubit cea sacra si profana), aldous huxley sau virginia woolf.
    Din lista prezentata de cineva mai sus lipseste poate favoritul meu(alaturi de iris murdoch), somerset maugham(valul pictat, luna si doi bani jumate, placerile vietii) .

    Amsterdam de Ian Mac Ewan este ciudata, nu e cea mai mare realizare a sa. Referitor la el, am reusit sa termin Ispasire si pot spune ca per total mi-a placut.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  8. #596
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    in sfarsit o discutie de substanta despre literatura.consider ca nu e suficient sa postezi ce carti citesti si gata
    cum deschiderea unui topic despre tipii aia pe care eu cred ca nu scazi in ochii mei daca nu-i citesti e prea terna, prefer sa ma concentrez pe ceva mai interersant.
    ai pomenit-o pe d-soara amelie?minunat.pai sa incepem o discutie despre ea.ai spus ca ai inceput cu igiena asasinului.intr-adevar nu stiu daca a fost bine ca ai inceput cu ea chiar daca e prima ei carte.incepe prea abrupt(cine stie poate tracul incepatorului?) si vrea sa impresioneze de la inceput.insa la al catelea reporter te-ai oprit?ai ajuns macar la al treilea?ai fi observat,daca continuai ca exista un fir logic chiar daca nu este un roman politist.iar spre sfarsit apar niste teme universale(nu de asta e d-soara originala) temele alea sunt chiar comune.insa modul cum le abordeaza este cel care m-a facut s-o indragesc.cine a mai scris cu atata aciditate despre copilarie si cu un ton ironico-dispretuitor referitor la adolescenta?daca n-ai ajuns pana acolo n-o sa intelegi nimic, de aceea iti recomand sa incepi studiul depre belgianca cu ceva mai lejer ca de ex. sabotaj din iubire sau biografia foamei.
    ca o concluzie(n-am timp de polologhie) d-soara nothomb se remarca prin doar cateva teme care nu sunt proprii au mai scris si altii despre ele insa ea reuseste sa le disece din 3 sau 4 puncte de vedere care aparent se exclud reciproc.de exemplu mercur este prima carte pe care am citit-o cu final dublu.o alta ambiguitate se refera la incapacitatea de a distinge intre placere si durere sau de folosirea uneia ptr amplificarea celeilalte.astea sunt coordonatele principale alea lui amelie iar caracteristica ei principala este stilul ei de "spadasin-scriitor".orice este permis ca sa spui bine o poveste de la vulgaritate la eruditie.si inchei parafrazandu-l pe pretextat:
    "ca sa fii scriitor iti trebuie boase MARI"
    daca tu consideri ca un scriitor trebuie sa povesteasca despre cate tipuri de apusuri de soare sunt iti recomand raza verde de jules verne.

  9. #597
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by jesus supremu View Post
    in sfarsit o discutie de substanta despre literatura.consider ca nu e suficient sa postezi ce carti citesti si gata
    cum deschiderea unui topic despre tipii aia pe care eu cred ca nu scazi in ochii mei daca nu-i citesti e prea terna, prefer sa ma concentrez pe ceva mai interersant.
    ai pomenit-o pe d-soara amelie?minunat.pai sa incepem o discutie despre ea.ai spus ca ai inceput cu igiena asasinului.intr-adevar nu stiu daca a fost bine ca ai inceput cu ea chiar daca e prima ei carte.incepe prea abrupt(cine stie poate tracul incepatorului?) si vrea sa impresioneze de la inceput.insa la al catelea reporter te-ai oprit?ai ajuns macar la al treilea?ai fi observat,daca continuai ca exista un fir logic chiar daca nu este un roman politist.iar spre sfarsit apar niste teme universale(nu de asta e d-soara originala) temele alea sunt chiar comune.insa modul cum le abordeaza este cel care m-a facut s-o indragesc.cine a mai scris cu atata aciditate despre copilarie si cu un ton ironico-dispretuitor referitor la adolescenta?daca n-ai ajuns pana acolo n-o sa intelegi nimic, de aceea iti recomand sa incepi studiul depre belgianca cu ceva mai lejer ca de ex. sabotaj din iubire sau biografia foamei.
    ca o concluzie(n-am timp de polologhie) d-soara nothomb se remarca prin doar cateva teme care nu sunt proprii au mai scris si altii despre ele insa ea reuseste sa le disece din 3 sau 4 puncte de vedere care aparent se exclud reciproc.de exemplu mercur este prima carte pe care am citit-o cu final dublu.o alta ambiguitate se refera la incapacitatea de a distinge intre placere si durere sau de folosirea uneia ptr amplificarea celeilalte.astea sunt coordonatele principale alea lui amelie iar caracteristica ei principala este stilul ei de "spadasin-scriitor".orice este permis ca sa spui bine o poveste de la vulgaritate la eruditie.si inchei parafrazandu-l pe pretextat:
    "ca sa fii scriitor iti trebuie boase MARI"
    daca tu consideri ca un scriitor trebuie sa povesteasca despre cate tipuri de apusuri de soare sunt iti recomand raza verde de jules verne.

    "Tipii aia" reprezinta ceva in literatura universala si cred ca ii poti contesta numai daca i-ai citit. Pe de alta parte e greu sa-i contesti pe toti, pt ca au stiluri total diferite; e ca si cum ai contesta insasi literatura.

    Despre belgianca ta, am citit 10-15 pagini din cartea respectiva si mi s-a parut f modesta ca stil, frazeologie(amanunte importante pentru mine, nu pot citi o carte scrisa intr-un limbaj comun, ce nu imi produce absolut nici o senzatie din punctul asta de vedere). O consider o sciitoare banala, cum probabil sunt zeci si sute la ora actuala. Sunt insa gata sa reiau igiena asasinului(chiar daca este prea grea pt a incepe cu ea, fara insa sa promit ca o voi termina(nu fac compromisuri prea mari cu timpul meu, si asa fac unul urias cu kkt-ul asta de forum).
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  10. #598
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    domnisoara are repulsie ptr abundenta de cuvinte.nu te astepta la balzac de la ea.dialogul si confruntarea sunt punctele ei forte.Ah,sa nu uit si totodata este extrem de autobiografica opera respectivei.genul de persoana care nu imagineaza lumi ci care o adapteaza pe cea reala dorintelor proprii.nici un a fost odata ca niciodata.
    cat despre tipii mentionati am mai spus-o vor supravietui doar prin niste critici literare.sesizati ironia? scriitorii au oroare de critici pe care ii considera doar niste autori ratati insa doar ei vor fi cei care peste o perioada de timp isi vor mai aduce aminte de ei
    Last edited by jesus supremu; 21st April 2008 at 13:58.

  11. #599
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Nu prea sesizez ironia referitoare la 'tipii" respectivi. Nu cred ca vor supravietui doar prin memoria criticilor, toti sunt deja consacrati, ceea ce nu va fi niciodata cazul cu rasfatata ta belgianca-e tare asta cu "are repulsie pt abundenta de cuvinte".
    In fine, nu incerc sa-ti domolesc pasiunea pt ea, e dreptul tau, nu cred insa(si am mai spus-o si cu alta ocazie) ca esti in masura sa desfiintezi o pleiada de monstri sacri precum huxley, murdoch, woolf sau orwell.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  12. #600
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,141
    Reputatie
    1
    da-i draqu de engleji...niste betivi.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  13. #601
    senior ioanaformed's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    204
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by jesus supremu View Post
    sec xx egal zero ptr britanici in literatura.daca cineva are sugestii sunt deschis la propuneri.si ce ma enerveaza e ca a descoperit hollywoodul pe jane austen si vai!!! ce shic si trendy e sa pomenesti de jane austen..de cativa ani e asa de cooool sa face n+1 adaptari si scenarii dupa niste mediocritati.
    dar si-au dezvoltat niste simturi macabre(in spiritul epocii nostre) ia cititi voi colectionarul de j fowles sa vedeti ce face impresie
    nici nu-ti inchipui cat te iubesc pentru chestia asta

  14. #602
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    da-i draqu de engleji...niste betivi.
    totusi nu sunt niste betivi seriosi. se bea prea mult vin in anglia si nu suficient alcool adevarat

    mircea, lamureste-ma si pe mine cum adica " tipii " astia care te supara vor supravietui doar prin critici literare??? crezi ca editurile scot in continuare cartile lor in speranta ca le vor cumpara criticii literari???
    si pana la urma " colectionarul " ti-a placut sau nu, ca nu am inteles din ce ai scris mai sus.

    yey bumbi, ai reusit sa termini atonement !!!
    eu nu am reusit sa mai termin nimic, in afara de periculos de multi neuroni, cred ca inca 2-3 si nu o sa mai pot sa imi folosesc toate simturile deodata
    Last edited by irinaidu; 22nd April 2008 at 01:08.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  15. #603
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    totusi nu sunt niste betivi seriosi. se bea prea mult vin in anglia si nu suficient alcool adevarat


    yey bumbi, ai reusit sa termini atonement !!!
    eu nu am reusit sa mai termin nimic, in afara de periculos de multi neuroni, cred ca inca 2-3 si nu o sa mai pot sa imi folosesc toate simturile deodata
    Zau, inseamna ca ai fost in niste medii high class in care beau probabil vinuri frantuzesti. Eu nu am vazut decat porci si scroafe ce se umflau cu bere de dimineata pana seara.
    Mare parte dintre ei, tocmai pt a bea si alcool adevarat, mai inserau si cate un whiskey printre doua beri.

    Da, am terminat-o, cu oaresce greutate, are unele pasaje un pic prea lungi si prea plictisitoare.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  16. #604
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    nu l-am desfiintat per orwell dar nu l-as trece in categoria scriitorilor.ce naiba nu citesti ferma animalelor ptr stilul desavarsit nu?hai sa spunem ca e greu de clasat in categoria scriitorilor.
    irina in ce priveste colectionarul sunt ambivalent.desi poti spune ca tipul stie sa scrie, totusi nu pot spune ca ma simt iluminat de o descriere asa amanuntita a unui "freak".poate daca era trecuta in programa de studiu la sectia psihiatrie
    in ceea ce priveste faza cu criticii editurile se bazeaza mai mult pe mediatizarea unui autor cand decide sa scoata un titlu.cum acuma in special mass-media americana abunda in referinte e mai usor sa scoati un astfel de autor.e suficient sa apara o referinta intr-un serial de succes(gen sex and the city) si gata campania de publicitate.cand am povestit faza cu hiltonul;mai tarziu am aflat ca fondatorul lantului se invartea pe la hollywood si era prieten cu o groaza de producatori si regizori care bineteles ca mai introduceau niste referinte in filmele lor.uite de ex. ce stii tu de aston martin in afara ca e masina lui james bond?
    ioana! prima mea convertire
    tyler pai inseamna ca baietii aia iti fac concurenta nu?
    Last edited by jesus supremu; 22nd April 2008 at 14:13.

  17. #605
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    eu despre aston martin nu stiu nimic eu despre masini stiu doar ce culori au
    in ceea ce priveste inserarea unor nume in filmele hollywoodiene pt reclama, treaba e veche si cunoscuta. dar asta nu inseamna neaparat ca daca unui om sau unui produs ii faci reclama el nu poate avea si valoare. hei, eu sunt fan coca cola stiu ca dupa un tramvai numit dorinta cu marlon brando au crescut vazanrile la maieuri

    in ceea ce priveste colectionarul, normal ca nu m-am simtit iluminata. dar mie imi place sa citesc chestii din astea cu oameni nebuni si nu neaparat fictiune. mi-a placut si manualul de psihiatrie .

    bumbi, eu am cunoscut englezi care beau vin. dar nu vin frantuzesc ci ieftineli englezesti. si beau pana uitau unde sunt si apoi se urcau la volan. nici acum nu stiu cum de nu faceau accidente.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  18. #606
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Irina, daca n-ai citit Colectionarul poti sa o faci, iti va placea, sunt sigur. Eu am citit-o acum f multa vreme si mi-a placut, culmea e ca am intalnit odata si o tipa care spunea ca i-ar placea sa pateasca(pana la un punct evident) ceea ce a patit eroina cartii.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  19. #607
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    eu credeam ca reiese din ce am scris ca am citit-o. si mi-a si placut , chiar daca nu cred ca placut e cuvantul corect ales. prietena ta cred ca avea ceva probleme. pe mine m-a ingrozit cartea. m-a facut sa ma gandesc mult la oamenii din jur. si am ramas mereu cu o dilema. sa fii draguta cu oamenii pt ca poate au nevoie chiar atunci de un cuvant bun si ii poti ajuta sa nu faca ceva nasol sau sa fii cat mai rezervata pt ca nu stii niciodata cand dai peste un psihopat??? si poti sa dai peste cineva cu o boala cum ar fi schizofrenia si atunci el nici macar nu vrea sa-ti faca rau tie, doar ca realitatea lui e altfel decat a noastra. offf.
    am vz un film despre ted bundy. filmul era genul american asa ca e posibil sa nu fie prea bine documentat dar tipul parea f normal, amabil si simpatic. si am vz si un documentar pe discovery despre un tip al carui nume l-am uitat care omora oameni cam de vreo 17 ani sau ceva asa. nu avea nici un tipar. tipul avea familie , slujba , prieteni doar ca la un interval mai mare sau mai mic simtea nevoia sa ia o pusca si sa impuste pe cineva la intamplare. freaky.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  20. #608
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Nu ma prinsesem
    Probabil ca avea ceva probleme fata aia, si mie imi aduc aminte ca mi s-a parut putin ciudat.
    Cartea insa e exceptional scrisa, mi-a placut mai mult decat cealalta carte de fowles pe care am citit-o, Magicianul.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  21. #609
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    ce mi-a placut la cartea asta e ca a fost cu totul altfel decat credeam eu ca o sa fie cand am inceput sa o citesc. iar pesonalitatea bolnava a tipului m-a speriat mai tare decat multe filme de groaza. ideea de a fi inchis undeva cu cineva cu care nu poti sa rationezi nici cum imi da fiori pe sira spinarii.
    nu am citit magicianul. dar am citit de muuuuuult de tot(in vacanta de vara dintre a 9a si a 10a - o vara minunata din viata mea. cam pe atunci am inceput si eu sa inteleg ce inseamna literatura si ce inseamna muzica) turnul de abanos ( sper ca asa era titlul ) tot fowles. nu mai tin minte nimic decat ca mi-a placut.


    ma macina ca nu pot sa imi aduc aminte ceva. am citit o carte cam in aceeasi perioada cu " colectionarul " care se numea ceva de genul vrajitorul . o carte bizara. un tip se indragosteste de o tipa, se casatoresc si el merge in razboi. totul pare ok dar nevestei mereu i se pare ca el are ceva ciudat. tipul are o cariera deosebita pana cand se afla ca ar fi vinovat de niste crime dubioase in razboi. el e nevoit sa renunte la cariera politica se retrage cu nevasta intr-o cabana intr-o laguna sau asa ceva, o zona cu f multe canale. si aici tot iti arata ba ce gandeste el , ba ce gandeste ea si in final amandoi dispar si scriitorul iti ofera mai multe variante posibile pt ce s-a intamplat. povestea e intrerupta de unele ce par a nu fi fictiune, cum ar fi articole din ziar sau deciziile judecatorului. cum pe vremea aia nu aveam net nu am cautat sa vad daca era intr-adevar dupa o poveste adevarata sau nu.
    ma macina de mult si nu pot sa imi aduc aminte nici cum se numea exact nici cine a scris-o. a mai dat cineva peste ea???
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  22. 24th April 2008, 23:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •