S-a vorbit mult dupa ratarea calificarii: ca nu ne vrea Europa (dar de ce ii vrea Europa pe bulgari, cehi, sloveni, rusi?), ca arbitrii ne fura la meciurile importante, ca nu avem terenuri (doar Bucurestiu are stadioane?), ca antrenorul ba este bun, ba nu este bun?
Jucatorii il sustin in momentul actual pe Iordanescu, intr-adevar meciul cu Danemarca a fost din punct de vedere strategic bine pus la punct, dar celelalte meciuri? Nu meciul cu Danemarca din deplasare a fost decisiv, toate meciurile cind incepi o campanie de calificare sint importante: Romania-Norvegia (putem spune ca am avut ghinion, terenul), Romania-Danemarca (tot terenul? sa ne aducem aminte cine a jucat: Filipescu-protejatul lui Iordanescu, practic pe partea lui Filipescu s-a pierdut meciul), Norvegia-Romania (a avut o formula de joc destul de defensiva lasind meciul de la Copenhaga sa fie decisiv).
Parerea mea este ca vinovat este si Iordanescu, a asteptat pina in ultima clipa in multe privinte: jucatori favoriti desi au avut evolutii slabe in campionatele unde joaca: Filipescu, Adi Ilie, Stelea, Gica Popescu, influente de a aduce jucatori la Nationala care nu au ce cauta aici la momentul actual, strategii de joc care nu se impuneau, schimbari de jucatori contrare cursului jocului...
Parerea mea este ca persoana cea mai potrivita pentru postul de Antrenor al Nationalei este Lucescu (cu toate ca este dinamovist si de multe ori a profitat de pozitia lui pentru a-si crea avantaj)!
PS: In cazul in care alegeti optiunea "altul" specificati persoana si daca doriti argumentati!