Page 74 of 89 FirstFirst ... 2464727374757684 ... LastLast
Results 1,534 to 1,554 of 1866

Thread: Rapid: noutati

  1. #1534
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Credeam ca trebuie sa ma retrag cand am venit aici pe muntele Athos, da' vad ca au bagat Wifi...

    Intr-o zi o sa pricepeti si voi, 1-1 si 0-0 poate fi mai valoros decat 5-1
    Poate face diferenta dintre calificare si... necalificare.

    Calificare e chestia aia cand mergi mai departe, termen necunoscut rapidistilor.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  2. #1535
    craiovean dextercioby's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Vika, Ana, Simona, Genie
    Posts
    5,405
    Reputatie
    1
    Tristetea unei tari intregi a fost din plin compensata citeva saptamini mai tirziu cind v-ati luat-o de la boro cu 2-4. Ce pesejepeleme, la Craiova am iesit cu sampanie in piata prefecturii.
    Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.

  3. #1536
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Hai sa fim seriosi, in finala ne-ar fi snopit in bataie Sevilla.
    Era frumos sa jucam finala, dar nu am pierdut Cupa cu Boro.

    Important e ca am stabilit cea mai buna performanta din istoria Romaniei in Cupa Uefa/Europa League.
    De asemenea am eliminat rapid in singura intalnire dintre doua echipe romanesti in europa.

    Multe premiere si recorduri ce nu vor fi batute inca 10 ani de acum incolo. Si tot Steaua le va bate
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  4. #1537
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,889
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by tifosi View Post
    Te contrazic, le-a dat si Stuttgartul
    Corect! Eu m-am gandit doar la echipe de Shampions Lig cu care comparam Rapidul!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  5. #1538
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,889
    Reputatie
    0
    Articol: http://www.dolce-sport.ro/fotbal/fot...decizie-34175/

    UPDATE Situație incredibilă! Duru recunoaște că a greșit și vrea bani de la FRF pentru recurs la TAS la propria decizie
    18:27 | Marți, 03 iunie 2014


    Directorul Administrației de licențiere, Viorel Duru, a solicitat conducerii FRF să analizeze oportunitatea înaintării unui recurs la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne (TAS), împotriva deciziei propriei Comisii de Apel prin care grupării FC Rapid i s-a respins dosarul de licențiere.
    UPDATE 20:25

    Directorul Administrației de licențiere, Viorel Duru, a declarat pentru MEDIAFAX, că nu știe dacă reprezentanții conducerii FRF vor da curs solicitării sale de contestare la TAS a deciziei propriei Comisii de Apel a Adminsitrației de licențiere în cazul FC Rapid.

    "Am făcut public acel raport ca să demontăm toate aberațiile celor de la Rapid și a unei părți toxice a presei. Federația ar trebui să facă recurs la TAS, astea sunt concluziile pe care le-am tras eu, dar desigur nu este o obligație. Este decizia conducerii federației dacă va da curs acestei propuneri pe care am făcut-o", a spus Duru.

    Potrivit unor surse din cadrul FRF, președintele Răzvan Burleanu ar fi refuzat ca forul pe care îl conduce să facă recurs la decizia propriei Comisii de Apel a Administrației de licențiere, din cauza costurilor ridicate ale acțiunii, între 15.000 și 30.000 de franci elvețieni.

    Însă Viorel Duru a negat faptul că banii ar fi o problemă. "Domnul președinte Burleanu decide asta. Nu se pune problema banilor. Am discutat cu domnul Burleanu, dar eu nu am calitatea să-i comentez deciziile. Nu pot nici să confirm, nici să infirm această informație", a explicat Duru.

    Viorel Duru a menționat că nu știe cât ar costa FRF un eventual apel făcut la TAS. "Suma diferă în funcție de procedură, de la speță la speță. Sunt sume de ordinul zecilor de mii de franci elvețieni", a adăugat Duru.

    Întrebat dacă are ce să-și reproșeze referitor la decizia Comisiei de Apel având în vedere că Răzvan Burleanu a declarat că va înlocui Comisia de Apel dacă Rapid va câștiga la TAS, Duru a răspuns: "Nu știu la ce s-a referit. Eu nu fac parte din comisie, faceți o confuzie fundamentală. Eu nu sunt un membru al unei comisii, eu sunt procurorul, eu nu iau decizii, ci judecătorii care sunt membrii comisiilor. Dacă domnul Burleanu a spus că va desființa comisiile, nu sunt eu vinovat. În prima comisie sunt două fete și trei băieți, în a doua sunt cinci băieți, iar eu nu sunt implicat în niciuna. Ar putea avea ce să reproșeze «avant la lettre» Comisiei de Apel dacă s-ar întâmpla, dar eu sunt convins că nu se va întâmpla să se infirme decizia la TAS, aceea de a refuza licența în cazul Rapid. Eu am spus că Rapid are toate șansele din lume să se adreseze TAS, dar eu sunt convins că membrii Comisiei de Apel nu au greșit. Așa cum am arătat în raport erau și alte motive de respingere a apelului, unele dintre ele nefiind reținute de către Comisia de Apel, adică s-a dat dreptate clubului. Eu am spus că s-a dat dreptate clubului neregulamentar. Este o critică pe care eu o fac din poziția de procuror unei instanțe, care este în procedura de recurs la TAS. Avem și noi motive să recurăm decizia Comisiei de Apel, să contestăm acea decizie, pentru că nu a reținut toate criteriile financiare care nu sunt îndeplinite. TAS va lua o decizie pe baza tuturor cererilor făcute. Atât clubul solicitant de licență, cât și administrația de licențiere poate adresa o cerere instanței competente, iar instanța este TAS. Sunt sătul de atâtea mojicii care sunt lansate în public în ultimul timp din partea FC Rapid. Sunt sub o presiune pe care nu mi-aș fi dorit-o și care mă afectează. Dacă Burleanu are ceva de reproșat unui membru din comisie, nu mă afectează pe mine ca persoană. Duru nu face parte din comisiile de licențiere."

    ------------------------

    Într-un raport publicat pe site-ul oficial al FRF, Duru explică motivele pentru care dorește să atace la TAS o decizie luată de o instanță care face parte din administrația aflată în conducerea sa. El susține că în cazul în care FRF nu va face recurs la propria decizie în cazul FC Rapid, gruparea giuleșteană are mari șanse să primească licența din partea instanței de la Lausanne, consideră Mediafax.

    "Vă rog să analizați oportunitatea inițierii recursului la TAS înaintat de Administrația de licențiere a FRF, în condițiile în care reprezentantul clubului Rapid, dl. Nicolae Manea, a declarat în ziua de 27 mai că pregătesc documentația pentru a se adresa Tribunalului Arbitral al Sportului. Dacă nu vom ataca și noi Decizia nr. 6/16.05.2014 a Comisiei de apel cu motivele arătate la punctele 1 și 2 din prezentul referat, atunci TAS va judeca doar neîndeplinirea principiului continuității activitatii retinute de Comisia de apel pentru a respinge apelul formulat de clubul Rapid, respectiv ar. 49 – Informații financiare previzionate, cu șanse să admită recursul și să se acorde licența, deoarece există un grad ridicat de incertitudine privind îndeplinirea sau nu a prognozelor financiare, în general, și există tentația de a da credit proiecției mai favorabile, în detrimentul prudenței și asumării riscului cel mai mic. Asumarea riscului cel mai mic este filozofia FIFA și UEFA în legătură cu admiterea în competițiile sportive de top (naționale și internaționale), fiind și motivul pentru care a fost introdus sistemul de licențiere a cluburilor", se arată în adresa lui Duru către conducerea FRF, admițând astfel erori în judecarea speței de către Comisia de Apel a Administrației de licențiere.

    Termenul de recurs la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne este de 21 de zile de la comunicarea deciziei, acesta expirând sâmbătă, 7 iunie.

    Președintele FC Rapid, Nicolae Manea, a anunțat la 17 mai că gruparea pe care o conduce intenționează să facă recurs la TAS împotriva deciziei Comisiei de Apel din cadrul Administrației de licențiere prin care i s-a respins acordarea licenței pentru ediția 2014-2015 a Ligii I. Conducerea FC Rapid a pregătit documentația necesară însă nu a transmis până în acest moment dosarul la tribunalul de la Lausanne.

    Comisia de Apel a Sistemului Național de licențiere a respins, la 17 mai, dosarul FC Rapid privind acordarea licenței pentru ediția 2014-2015 a Ligii I, decizia fiind definitivă și executorie pe plan național. Anterior, la 10 mai, instanța de fond a Administrației de licențiere din cadrul FRF respinsese dosarul FC Rapid din cauza datoriilor în valoare de 900.000 de euro către foștii jucători Julio Cesar și Daniel Paulista.

    Formația Rapid evoluează în prezent în Liga a II-a, acolo unde a fost retrogradată în vara anului 2013 printr-o decizie a TAS. Instanța de la Lausanne a decis atunci că Rapid, care câștigase barajul de menținere în primul eșalon cu Concordia Chiajna, nu poate evolua în Liga I având în vedere că nu îndeplinise condițiile de licențiere pentru sezonul 2013-2014.

    În cazul în care Rapid, grupare care și-a asigurat deja promovarea în plan sportiv, primește un răspuns negativ de la TAS, în locul său va intra în Liga I formația FC Clinceni.

    Am incheiat articolul.

    Auzi presiune, de-ar crapa inima-n el de gunoi imputit. Auzi ca el nu e in comisie, dar el a fost singurul care n-a fost de acord cu revenirea Rapidului in prima liga initial si i-a sucit in fel si chip pe amaratii aia din comisie pana au facut cum vrea el si tot el sa nu pateasca nicio repercursiune din partea FRF, respectiv a lui Burleanu. :| Cum am zis si pe mai devreme, el gunoiul prevede ca Rapidul n-o sa poata sa-si indeplineasca planul de reorganizare desi un judecator si-a pus parafa pe el si are incredere ca Rapidul poate s-o faca, gunoi imputit de om!
    De ar gasi ceva ciori o bricheta s-o ia-n cioc si sa-i dea foc la casa, asa din gresala, ca am auzit ca-s pasari inteligente, ce tare-ar fi!

    Singuri impotriva tuturor!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #1539
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Din documente reieșea faptul că vinovați sunt Adrian Zamfir și Nicolae Cristescu, întrucât nu au prezentat garanții financiare "credibile" prin care să demonstreze că pot susține clubul în Liga I.

    Nu s-a acordat licenta pentru ca nu existau garantii din partea actionarilor. Din cate stiu, actionarii aia au plecat de la echipa, deci Duru a avut dreptate. Am citit ca se faca cheta la rapid pentru a plati recursul la TAS... acceptati faptul ca Duru are dreptate, rapid nu se poate sustine financiar, actiunile au fost cedate suporterilor care nu au absolut nici o potenta financiara.

    Poate ca motivarea deciziei a fost facuta prost si rapid poate sa speculeze asta la TAS, dar asta inseamna sa profiti de o technicalitate, in principiu licenta nu poate fi acordata.

    Hai cu desfiintarea!
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  7. #1540
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,889
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    acceptati faptul ca Duru are dreptate
    Accept ca e o parere pe care o poate avea doar un om fie irational, fie rau intentionat.
    Pana acum asta n-a fost un impediment sa lasi un club sa evolueze in Liga 1, doar cand e vorba de Rapid le-au crescut coaie sub barbie la astia in frunte cu Duru si celorlalti adepti ai ciudateniilor logicii umane care-i dau dreptate. De fapt nu sunt niste ciudatenii, sunt doar...
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  8. #1541
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,141
    Reputatie
    1
    Lasa-l, nu-l baga in seama. Astia mai retrasi sunt veninosi, nu stii?
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  9. #1542
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,889
    Reputatie
    0
    Bravo Tylere, de cand cu tine nici picior de tzopârlan lombosciatic cu febra la limba pe aici, excelent work!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  10. #1543
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,141
    Reputatie
    1
    Mna, a trebuit sa fac pe Victor Petrini si sa ma ocup un pic cu deratizarea.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  11. #1544
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    au ajuns bre ajutoarele din republica? tot stau cu griji sa nu va atace indienii postalionul
    Last edited by Hingherul; 10th June 2014 at 14:22.
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  12. #1545
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    Mna, a trebuit sa fac pe Victor Petrini si sa ma ocup un pic cu deratizarea.
    ia zi Petrini , tu ai fost profesor universitar , ha?
    retired.

  13. #1546
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,141
    Reputatie
    1
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  14. #1547
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    acu` nu ca vreau sa fie carcotas dar daca tot sunteti in bani... returnati si voi pomana aia de 200.000 de iepuroi data de Miticuta?
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  15. #1548
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by reivan View Post
    ia zi Petrini , tu ai fost profesor universitar , ha?
    Deci. Cosorul lui Moceanu. Partea lemnoasa si partea feroasa. Cu care vrei sa te alunge Tyler de aici

  16. #1549
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    returnati ba banii la LPF!!!
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  17. #1550
    sport legend patriot's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,999
    Reputatie
    1
    railor,uitati bai iubire adevarata la suedezul asta din Goteborg
    http://www.prosport.ro/fotbal-intern...-euro-12726706

  18. #1551
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    daca isi vinde tifosu colectia de fulare ciordite in perioada de hultrasie, nu numai ca il scoate din foame pe rapidulet dar ii mai raman bani si de doua-trei transe la lumina pentru a-i ajuta si pe rasi.
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  19. #1552
    sport legend patriot's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,999
    Reputatie
    1
    radem,glumin,dar mai avem putin sa ajungem ca ei si poate ar fi mai bine daca am reusi sa scapam de idolul forumistilor onlinesport

  20. #1553
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    bre, referitor la alea grele de zici ca le ai.... nu te vad bine. ele grele... gravitatia puternica... parca vad ca la batranete o sa ti le bagi in sosete sa nu te incurce la mers


    in rest, ceva noutati pe aici? mai rezistati juma de campionat pana la desfiintare?
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  21. #1554
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,889
    Reputatie
    0
    Se vede ca forumul a murit daca Hingherul saracu se plictiseste atat de mult de e nevoit sa intre zilnic p-aci macar de vreo 72 de ori, sperand ca cineva o mai fi postat ceva si daca nu, sa ne impinga el de la spate cumva, cumva sa-i zicem ceva, orice; ce mai face Rapidu, cum ne ducem veacu, ce mai face Moldovan cand nu e la stadion, etc. Orice numa sa intre si el saracu in vorba cu cineva, vai de capu lui de om singuratic si amarat! Ma-ntreb daca exista vreo sectiune pe forum, ce sectiune, vreun topic la care el sa nu fi postat pe fiecare pagina!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •