Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 86

Thread: Kicker Sportmagazin, o nouă revistă de sport

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1

    Kicker Sportmagazin, o nouă revistă de sport

    Kicker este un nume īn Germania şi īşi īmparte cu Sport Bild piaţa cititorilor de sport din cea mai po****tă ţară din Uniunea Europeană.
    Īncepānd cu 5 iunie, Kicker are şi o variantă īn limba romānă, care se doreşte o copie a seriozităţii revistei germane, cu reportaje şi analize scrise fără partizanat, cu date statistice mai multe decāt īn cotidianele consacrate. Īnceputul este, ca peste tot, mai greu. Dacă aveţi 2 lei īn buzunar şi vreţi să citiţi o revistă de sport completă, cumpăraţi-o şi sperăm că nu veţi regreta.

  2. #2
    hfsc sucks tuxie's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    localhost.localdomain
    Posts
    2,432
    Reputatie
    1
    Asadar, e revista de 2 lei?

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    au si un site pe net sa vedem cum arata?

  4. #4
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    O revista care a lasat Totalsport fara actionari si redactori.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #5
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    va fi lansat in curand, se lucreaza din greu la site
    kicker.ro, evident

  6. #6
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Mai e loc de asa ceva pe piata? Mai ales ca e si la 2 lei...

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    daca e saptamanal nu e mult ...
    daca e cotidian si e meserias , iar nu e mult 2 lei ... in conditiile in care io nu mai cumpar prosport si gsp de dupa meciu cu boro ...

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Paul
    daca e saptamanal nu e mult ...
    daca e cotidian si e meserias , iar nu e mult 2 lei ... in conditiile in care io nu mai cumpar prosport si gsp de dupa meciu cu boro ...
    Pro Sport din 8 iunie se pare ca are un succes pe care nici ei nu-l sperau.
    Kicker Sportmagazin apare de doua ori pe saptamana. Fiind la inceput, problemele de calitate a continutului si aspectului, dar mai ales de difuzare se vor rezolva pe parcurs, altfel economia de piata isi va spune cuvantul, ca si la Totalsport, asa cum se afirma mai sus.

  9. #9
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    cum la inceput? io am citit Kicker "deja" in 1978. probleme de difuzare ok, dar de continut si aspect? ca doara nu-s de ieri in presa.
    amu, ca si calitate is mai buni ca Sport Bild, care-i revista sport a unui tabloid.

  10. #10
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Bild nu e tabloid, e ziar pe format mare.

  11. #11
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    ummm, in engleza tabloid inseamna si "ziar de bulevard". nu ca-i gresita clasificarea de care vorbesti dar:
    The biggest tabloid (and newspaper in general) in Europe, by circulation, is Germany's Bild-Zeitung, with around 4 million copies (down from above 5 million in the 1980s). Although its paper size is bigger, its style was copied from the British tabloids.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Tabloid

  12. #12
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Da, in fine, la noi tabloid se refera strict la formatul "compact".

  13. #13
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Paul View Post
    daca e saptamanal nu e mult ...
    daca e cotidian si e meserias , iar nu e mult 2 lei ... in conditiile in care io nu mai cumpar prosport si gsp de dupa meciu cu boro ...
    am citit ca o sa aiba vreo 100 de pagini, asa ca nu-i mult deloc 2 lei, si o parte din informatii, alea externe, o sa vina de la revista mama
    Eu zic ca-i buna aceasta aparitie, si sper sa aduca ceva nou pe piata

    Am cautat pe la chioscurile de ziare, da` cand intrebam de Kicker se uitau aia de parca cine stie ce grozavie le-as fi cerut
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim View Post
    Da, in fine, la noi tabloid se refera strict la formatul "compact".
    si atunci de ce trebuie sa-i zicem compact, daca tot am invatat cuvantul tabloid ? Nu-i tot aia ? (de altfel numele vine din Quark, programul de paginare folosit)

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by t.b. View Post
    am citit ca o sa aiba vreo 100 de pagini, asa ca nu-i mult deloc 2 lei, si o parte din informatii, alea externe, o sa vina de la revista mama
    Eu zic ca-i buna aceasta aparitie, si sper sa aduca ceva nou pe piata

    Am cautat pe la chioscurile de ziare, da` cand intrebam de Kicker se uitau aia de parca cine stie ce grozavie le-as fi cerut
    96 de pagini luni si 48 vineri. Daca nu gasesti la un chiosc, cauta la altul, poate totusi nu a ajuns in orasul tau, nu stiu. Vedem cum va fi cu informatiile externe, multe se gasesc pe net, dar formatiile din GER, FRA, ITA si alte tari vor fi mai greu de gasit

  16. #16
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Prima mare victorie pentru Kicker Romania va fi sa fie distribuit. Apoi abia vine cumpararea.

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim View Post
    Prima mare victorie pentru Kicker Romania va fi sa fie distribuit. Apoi abia vine cumpararea.
    pe mine m-a sunat cineva din Iasi, care-l avea. Din pacate locuri pe taraba disponibile nu prea sunt, iar sa vezi doar un titlul este, cred, putin. Sa speram ca se rezolva.

  18. #18
    incepator
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    18
    Reputatie
    1

    Cool

    Quote Originally Posted by miril View Post
    O revista care a lasat Totalsport fara actionari si redactori.
    nooo.. actionarul ala care se lauda ca nu exista nici o legatura intre Lupescu si contractul de exclusivitate pentru div B si nationala acordat totalsport este acum actionar la kicker cu lupescu , fifty fifty Intre timp totalsport a fost cumparat si cumparatorul a descoperit datoriiiiii , deh managementul actualului partener al lui lupescu a fost de kko.

    asa ca piata va ramane si cu kicker, si cu totalsport refacut k lumea si se pare ca mai sunt 2 radiouri de sport pe tzava plus 1 bisaptamanal .

    ce nu pricep io, de ce platesc d'alde vodafone & pepsi & co publicitate in kicker avand in vedere tirajul mic si retururile uriase. din 14 tarabe in buc, toate au spus ca au retur mai mult de jumatate din tiraj. daca in buc este asa, cum o fi in tara ? curioasa reactia pietei!

  19. #19
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    totalsport vad ca este pe aceeasi firma ca si inainte, una de constructii.

    Legat de intrebarea ta de ce platesc unele companii mari reclame in Kicker, probabil pentru ca este un brand puternic la nivel mondial. In rest nu mi se pare curioasa reactia pietei, in momentul in care si prosport si gazeta se chinuie sa ani de zile sa vanda in fata unui public inconstant si care creste numai la concursuri...

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dimi_pado View Post
    , toate au spus ca au retur mai mult de jumatate din tiraj. daca in buc este asa, cum o fi in tara ? curioasa reactia pietei!
    In tara vin putine si se epuizeaza repede
    EU am luat un numar si m-am convins : JENANT

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dimi_pado View Post
    ce nu pricep io, de ce platesc d'alde vodafone & pepsi & co publicitate in kicker avand in vedere tirajul mic si retururile uriase. din 14 tarabe in buc, toate au spus ca au retur mai mult de jumatate din tiraj. daca in buc este asa, cum o fi in tara ? curioasa reactia pietei!
    Vad ca nu mai avem nici Vodafone nici Pepsi. Cat despre ultimii, ar fi mai bine sa se ocupe de distributie ca vezi Coca Cola peste tot, Pepsi mai putin. Si daca cele doua firme mari dau de pomana la toate ziarele, revistele si posturile TV, de ce nu ar da si la Kicker ? Credeti ca se omoara cativa sa-si ia Vodafone daca vad reclama in gazeta sau la TV ?
    Retururile uriase inca nu le-am vazut, dar sunt pe aproape. Daca gazeta se lauda ca creste lunar, de ce nu ar face-o si Kicker, de la 5 vandute la 10, la 20, la 200, etc.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •