Page 16 of 17 FirstFirst ... 614151617 LastLast
Results 316 to 336 of 344

Thread: ATP GS: Roland Garros 2017

  1. #316
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,914
    Reputatie
    0
    Dintre toate pronosticurile, cel al lui Marian imi place cel mai mult. Un set si eu cred ca ar trebui sa i-l ia Stan the Man. N-a pierdut nici o finala de GS pana azi si motoarele i s-au inrosit fix pe finalul semifinalei, comentatorul engluj a zis: cand Stan joaca asa, nimeni n-are nici o sansa in fata lui. Se se fi racit in doar 2 zile? Nu cred, sa vedem.



    De remarcat e, pana acum nu mi-am dat seama, ca la fete, jucatorii cu acelasi outfit ajung sa joace finala!
    Doar ghetele-i separa, short alb si tricou albastru.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  2. #317
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,914
    Reputatie
    0
    Auzi la comentatorii engluji "The bookmakers are not like that, they are suporting Nadal 5 to 1 to win, they are way behind the spaniard." Da bai comentatori, da ziceti-o pana la capat, acu 2 ani erau pentru Djokovic 8 la 1 si Stan tot l-a distrus! Nu ii duce capul din pacate sa dea o stire cumprinzatoare pana la capat.

    Sidenote: poate au invatat din acea eroare si acu au fost mai retinuti!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  3. #318
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,914
    Reputatie
    0
    Mda, si semnele bombasticului Stan apar din start, niste ciomege consecutive care-l lasa pe Nadal mut si isi face rost de prima minge de break. Insa Nadal vine cu singurul lucru care i-a crescut din 2009 pana azi pe zgura fata de jucatorul mai bun care era atunci: serva! In rest e putin sub pe zgura fata de ce-a fost intre 2005-2009 dar serva i-a progresat absolut, de vreo 3-4 ori mai buna e azi fata de acum un deceniu si a reusit sa dea 3 prime excelente la rand ce Stan nu reuseste sa le puna in teren salvand game-ul. 2-1 Nadal.
    Salveaza si Stan 3 bp una cu serva, 2 cu dreapta dar nu se ajunge acolo datorita ofensivei ibericului, ci datorita nefortatelor sale proprii. Cam la asta trebuie sa ne asteptam de la acest meci, cand Stan nu greseste castiga, cand greseste castiga Nadal. Insa e doar inceputul, ambii jucatori joaca mediu, ambii pot progresa atat defensiv cat si ofensiv.
    Nadal e primul care ridica nivelul putin parca, niste contre fantastice si isi face rost de al 4-lea bp, salvat cu serva! 2-2, finala incepe sa prinda culoare.


    Si Nadal intr-adevar reuseste sa ridice primul nivelul jucand foarte foarte bine, break pentru el si 4-2.
    Daca ia setul, meciul e aproape al lui, dar la fel credeam si despre Djokovic in 2015, si sarbul a luat atunci primul set!
    Last edited by Johnny D; 11th June 2017 at 16:53.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #319
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Cand te gandesti ce sume exorbitante au fost platite ca sa asisti la nimicul asta de finala

  5. #320
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Ce forehand a reusit acolo frate. Pacat ca n-au aratat viteza, cred ca a avut aproapr 190kmh.

    https://twitter.com/doublefault28/st...11002936553474

    Absolut fabulos ce joaca pana acum. Il face tocana.


    Haha johnny mananca caca ca de obicei. Ce aberatii poti scrie
    Last edited by Xaviesta; 11th June 2017 at 17:41.

  6. #321
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    E asta cel mai bun Nadal ever la RG ?

  7. #322
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Nu, a scazut nivelul fata de perioada in care castiga el primele RG-uri.

  8. #323
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Probabil. In orice caz, Wawrinka poate juca mai bine in meciul asta. Dincolo de multele greseli pe care le putea evita, tactic nu l-a surprins deloc pe Rafa astazi. Cel din urma mereu pe minge si in controlul situatiei.

  9. #324
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,914
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Xaviesta View Post
    Haha johnny mananca caca ca de obicei. Ce aberatii poti scrie
    Ce aberatii? Ca ia set? Si daca n-a luat ce? Eu am pus ca bate Nadal, la sigur. Am si zis si ieri si azi ca asa am pus, nu joc riscant.
    Era de asteptat totusi sa joace un pic mai bine Stan macar intr-un set. Nu fu cazu din pacate pt aia care au platit biletu si carora ar trebui sa li se ceara scuze!

    Quote Originally Posted by Eddy DoubleD View Post
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    E asta cel mai bun Nadal ever la RG ?
    Nu, a scazut nivelul fata de perioada in care castiga el primele RG-uri.
    E mai slab pe defensiva fara doar si poate. Insa serva e de 3-4 ori mai buna si parca putin lovitura de dreapta ofensiva pura e mai tare, pune mai multi km/h decat acu 10 ani.
    Insa e mai riscanta, e mai adaptata hardului, pe zgura e cel putin mai buna cea de acu 10 ani decat cea de azi tocmai pentru ca nu gresea deloc cu ea, chiar daca era mai inceata, spinul atunci era mai mare, avea 4500 rotatii pe minut, azi are doar 3500 pentru ca atunci avea musculatura mai mare, iti sarea mingea-n gat de n-aveai ce sa-i faci, doar Guillermo Coria a putut sa-i faca fata, eu cred ca copilu ala a fost cel mai mobil jucator din istoria tenisului, doar asa ii facea fata lu Nadal.

    Nadal a slabit mult masa musculara pentru a-si prelungi cariera de jucator - presiunea asupra geninchilor cu 20 kg masa muscular in minus, si acum privind in urma putem zice ca bine a facut. Chiar daca lovitura sa de stanga a suferit mult, poate si serva ii era mai buna daca o lucra cu mana aia plina de mushchi dar picioarele i s-ar fi facut praf probabil.
    Last edited by Johnny D; 11th June 2017 at 18:03.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  10. #325
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,914
    Reputatie
    0
    Ia c-a inceput Stan sa joace in sfarsit ce stie el, cam tarziu totusi la 2-6 3-6 0-2!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  11. #326
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Incredibil ce joaca. Unul dintre cele mai bune meciuri facute aici la RG.

  12. #327
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Ia c-a inceput Stan sa joace in sfarsit ce stie el, cam tarziu totusi la 2-6 3-6 0-2!
    O fi inceput, dar a terminat cam repede

  13. #328
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,368
    Reputatie
    0
    Vintage Rafa. Ca în perioada lui de glorie. Nu credeam acum 2 ani, cand pierdea la toti descultii si iesea din top 10 ca poate atinge un asemenea nivel de joc. Epic sezonul asta, 3X10 la MC, Barcelona si RG plus finale la AO si Miami. O sa ajungă lider mondial in câteva luni.

  14. #329
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,914
    Reputatie
    0
    Felicitari Federer!

    De ce zic asta cand Nadal a castigat va intrebati poate?
    Pentru ca el a stiut inca din acele 3 victorii care le-a repurtat cu Nadal in finalele de hard de masters si AO cat de bun, in forma si flamand e ibericul si ca pe zgura mai ales la RG va fi intangibil. Asadar si-a zis bateti-va voi capu cu el ca io si-asa nu-mi pun capu, ca n-are rost. Doar consum moral, forma si energie si oricum nu castig nimic!
    Ce fin cunoscator, bravo Fedex!


    Quote Originally Posted by Eddy DoubleD View Post
    O fi inceput, dar a terminat cam repede
    Nu e vorba de asta, Nadal a fost intangibil in setul 3. Daca ar fi jucat asa in primele 2 seturi, ar fi putut lua unul din ele, pe asta ne bazam noi, ca asa va incepe meciul, n-a fost cazu.

    Quote Originally Posted by El Pistolero View Post
    O sa ajungă lider mondial in câteva luni.
    Foarte posibil, insa Federer va incerca sa-l opreasca, despre asta vorbeam in ultimele luni.








    Simpatic Nadal cu franceza lui!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #330
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Daaaaa!!!! La Decima si 15 slamuri!

    A mai castigat RG fara set pierdut in 08 si 10 dar de data asta a pierdut 35 game-uri. Ireal si 2 seturi pierdute la cele 4 turnee castigate.

  16. #331
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Xaviesta View Post
    Incredibil ce joaca. Unul dintre cele mai bune meciuri facute aici la RG.
    Sunt de acord. Un joc mult mai matur acum fara sa faca risipa de energii.

  17. #332
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    ce ziceam acum vreo 2 saptamani?Ia turneul fara sa piarda set.Nici macar nu a fost in pericol sa piarda

  18. #333
    sport legend
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Bravo Nadal. Un titan al tenisului. Acum sper sa-si indeplineasca visul si Federer, sa mai castige si el odata la el acasa, la Wimbledon. Merita.

  19. #334
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,914
    Reputatie
    0
    Pai da!? Si daca-s 19 sa fie si 20, ca 19 suna urat!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  20. #335
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Pana la urma nebunul de Kyrgios a avut dreptate. Rafa a stiut exact ce are de facut anul asta si ca, daca nu are ghinion cu vreo accidentare, nu are cine sa il opreasca.
    Intr-adevar, Stan nu a prins cea mai buna zi a lui in finala, dar impresia mea e ca spaniolul putea juca chiar mai bine.

    Accidentarile repetate si varsta l-au obligat pe Rafa sa joace mai economicos si sa scuteasca energie dar in special tendoane si cartilaje.
    Pe zgura anul asta a jucat exact cat a trebuit, inclusiv la Roma din punctul meu de vedere.
    la RG, a trecut lejer de adversarii dati ca cei mai periculosi, Thiem si Wawrinka, dar fara sa para ca se intrebuinteaza la maximum.

    Cred eu ca Rafa a demonstrat ca deocamdata nu a aparut jucatorul care sa il invinga pe o zgura "normala".
    Stiu ca sunt unii care vor zice "da, dar Djokovic..." Nu, nici Djokovic.

    Referitor la discutia cu Nadal care juca mult mai bine acum 10 ani, cu mai multi muschi si mai multe RPM, eu nu sunt de acord.

    In primul rand cred ca e o exagerare ca a pierdut 20kg de muschi. Intr-adevar, pare ca nu mai e chiar asa musculos, dar a schimbat si echipamentul.
    O fi pierdut cateva kilograme, dar in mod suspect eu nu gasesc nicio referire la greutatea lui din 2007-2008. Eu unul nu imi amintesc sa fi vazut alta greutate decat 85kg pentru el.
    Poate ca a slabit in 2009, intr-adevar parea cam fragil la un moment dat, acum insa nu vad diferente asa mari

    Cu siguranta ca in tinerete Rafa alerga mult mai mult, dar asta era din cauza pozitiei ultra defensive pe teren.
    Acum nu mai are nevoie sa alerge atat si nici sa dea lovituri castigatoare de la 3-4m in spatele liniei de fund pentru ca sta mult mai in fata.
    E adevarat ca nu mai ajunge chiar la toate mingile, dar nici nu pare sa mai incerce si nici nu stiu cate nevoie mai are.

    Ce multa lume nu pare sa realizeze este ca nici zgura nu mai este cea din 2005-2008.
    Poate si din cauza lui Nadal, poate doar ca strategie generala, zgura a devenit tot mai rapida de-a lungul anilor.
    Eu cred ca spanioul si-a adaptat intentionat FH sa fie mai rapid dar a trebuit sa mai renunte la spin.
    Ca sa obtii 4500 de RPM, mingea trebuie sa stea mai mult pe racheta si asta ii scade din viteza.

    Una peste alta, la acest RG Rafa a terminat de "implementat" schimbarile din jocul lui aduse impreuna cu Moya.
    Serviciu 1 imbunatatit ca varietate, serviciu 2 mult imbunatatit din toate punctele de vedere (statisticile pe lui serviciul 2 la acest RG sunt incredibile).
    Mult mai multa agresivitate, nu sunt convins ca i se mai potriveste eticheta de jucator "defensiv" doar pentru ca e capabil de o super defensiva.

    Si pentru a face tranzitia la iarba, voiam sa caut pe net statisticile lui Rafa - ce a facut la Wimbledon in functie de ce a facut la RG.
    S-a mai gandit cineva care a observat ca in cele 2 dati in care Nadal a castigat la Paris fara set pierdut a castigat si Wimbledon (2008 si 2010).
    Asta are foarte mult sens pentru ca evident acelea au fost datile in care a ajuns pe iarba cel mai odihnit si cu moralul cel mai bun.

    Anul acesta, Rafa ajunge la Wimbledon fara nicio accidentare si cel mai odihnit.
    Nu am statisticile dar sunt convins ca niciodata nu a stat mai putin de 12h pe teren la RG. Acum a beneficiat de un semi-abandon si e mult mai agresiv, terminand mult mai rapid punctele. Serveste si mai bine. Poate gaseste cineva si statistica asta: cat timp a stat pe teren in toate cele 10 ocazii in care a castigat la Paris.
    In plus, este o saptamana in plus de pauza intre RG si Wimbledon.
    Asta inseamna ca Rafa va ajunge odihnit la Queens si in general se va putea in sfarsit antrena ca lumea pe iarba.

    Federer a luat o decizie excelenta sa stea acasa tot sezonul de zgura.
    Nu avea cum trece vreodata de Rafa, asta daca nu lua bataie pana la el.
    Eu nu sunt convins insa ca asta va fi destul sa ii asigure suprematia pentru restul anului, o data surpriza dusa.

    Cu Murray si Djokovic in forma in care sunt, batalia pentru Wimbledon ar trebui sa se dea intre Roger si Rafa, ca pe vremuri.
    Desigur, iarba e iarba si oricand se pot intampla surprize. Jucatori gen Kyrgios (si nu doar el) pot avea si ei un cuvant de spus.

    Ne-am intors deci cu 10 ani in urma? Sau doar cu 9?

  21. #336
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Nadal trebuie sa ajunga in saptamana a doua pe iarba. Cu putin noroc la tragere se poate. Anul asta loveste si serveste mult mai bine.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •