View Poll Results: Cine se va impune in Ungaria?

Voters
8. You may not vote on this poll
  • Michael Schumacher

    2 25.00%
  • Juan Pablo Montoya

    2 25.00%
  • Kimi Raikkonen

    3 37.50%
  • Rubens Barrichello

    0 0%
  • altul

    1 12.50%
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 31 of 31

Thread: Hungaroring 2003

  1. #22
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Ferrari au, se pare, a treia masina a sezonului........

    ciudata si evolutia diferita a monoposturilor, functire de portiunea de circuit abordata .
    :?
    Schumi? the only one!

  2. #23
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Mie imi pare ciudata lipsa de performanta a monoposturilor Ferrari! Chiar daca Williams au reusit sa reduca din handicapul tehnologic pe care il aveau sezonul trecut... faptul ca Ferrari sunt in mod constant depasiti de ei, si nu numai, ridica niste semne de intrebare... Adica din "vanator devii vanat" sa zic asa... intr-un timp foarte scurt... nu credeam! Or fii cauciucurile slabe.. dar nici chiar asa...
    Oricum, atuul celor de la Ferrari si implicit a lui M.Sch. este experienta sa. Indiferent de locul ocupat pe grila el va ramane un adversar redutabil, unde mai pui echipa tehnica a italienilor... Este prematur si ilogic sa spui ca aceasta cursa va decide "ceva"... in F1 pana matematic nu-i sigur... nu-i sigur!
    Oricum, sa castige cel mai bun!

    Forza Ferrari!

  3. #24
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Maniera in care a castigat Alonso este cea mai de discutat.Incredibil !!!In Italia cred ca Ferrari isi va lua partea leului... Dorin

  4. #25
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Frumoasa cursa! Eu sunt subiectiv, si tot de Ferrari/M.Sch. ma leg.
    Nu sunt multe de spus ... situatia aceasta imi aminteste de sezonul 1996 cand aveau cam aceleasi probleme... Eu sper totusi la ambele titluri pentru ei si... sigur nu se pot trece cu vederea performantele adversarilor! Bravo Alonso!
    Nu prevad o revansa prea "usturatoare" la Monza... dar sunt optimist!
    Oricum, acum este oficial, Ferrari nu mai au cel mai bun material de cursa.

    Forza Ferrari!

  5. #26
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Frumoasa cursa realizata de spaniolul Fernando Alonso, cel ce a devenit cu aceasta ocazie cel mai tanar invingator intr-un mare premiu de Formula 1 din toate timpurile! Bravo lui, m-a uns la suflet depasirea facuta asupra legendarului Michael Schumacher... Ce umilinta a indurat germanul: sa fii campion mondial en-titre si sa fii semnalizat cu steagurile albastre, sa faci loc ca incurci circulatia... Nu credeam sa traiesc sa o vad si p-asta... Deci: Pensioneaza-te tataie, ca incepi sa pierzi si singurul lucru pe care il mai ai, adica respectul pentru numele tau, ca ambitia, valoarea, dorinta de victorie nu le mai ai de cateva luni...
    In rest, Montoya si Raikkonen se vor lupta la titlu, si chiar daca batranul Schumi mai are 1 sau 2 puncte avans in clasamentul general, campion va fi ori columbianul ori finlandezul.

  6. #27
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Avand in vedere ca vorbim de F1 nu as fi asa de radical in declaratii!
    Normal, nu cred ca lui Schumi i-a facut placere sa fie lasat in urma cu un tur... dar se intampla. Sunt atatea exemple in care campionul mondial en-titre a fost depasit cu un tur... daca nu-ti amintesti vreo unul, iti dau eu cate exemple vrei!

    Vorbeai de: ambitia, valoarea, dorinta de victorie... pe care spui tu Schumi nu le mai are... As vrea sa argumentezi totusi afirmatia ta... De unde si pana unde asemenea afirmatii? Pai daca un pilot la un moment dat nu mai are un monopost competitiv, sau poate nu reuseste sa se adapteze la el, atunci inseamna ca s-a plictisit??? Vezi Coulthard sezonul acesta... adica scotianul nu mai are chef de F1 sa inteleg... nu isi mai doreste victoria? Face act de prezenta?

    Nu... in F1 si pilotii Minardi dau tot ce au din ei, tot ce pot, se lupta pentru orice miime, deoarece, vezi tu, pilotii Renault, Trulli si Alonso ambii la Minardi s-au lansat si, cu acele monoposturi, s-au facut remarcati!

    Adevarul este acesta: Ferrari au pierdut suprematia... au avut un monopost foarte bun GA, dar pe parcursul dezvoltarii lui, acesta nu a dat dovada de un potential ulterior foarte mare sau nu a fost dezvoltat foarte bine... cam aici este adevarul, in plus, in proportie covarsitoare, pneurile Bridgestone sunt catastrofale... Totusi, Schumi cu locul sau 8 a fost primul pe Bridgestone in clasamentul de la Hungaroring.

    Asta e! Stiu ca sunt multi anti-Schumi, este alegerea lor si eu o respect, dar de cate ori Schumi duce lipsa de rezultat, acestia sar cu declaratii care mai de care mai colorate! Totusi, chiar aceasta stare de lucruri, dovedeste, ca si cei anti-Schumi, ii recunosc indirect valoarea, deoarece se asteapta numai la rezulate bune de la el!

    Forza Ferrari!

  7. #28
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    totusi, nu cred ca trebuie sa uitam faptul ca Schumi are inca cele mai multe curse castigate anul acesta !!!
    si inca un punct in fata !!

    ar trebui sa ne punem problema lipsei de performanta a monopostului Ferrari si a pneurilor Bridgeston. de fapt a intregului.
    ati observat ca timpii celor de la BMW fata de timpi ferraristilor atunci cand nu erau blocati de intarziati ?? ca sa nu mai zic de Alonso.
    e drept, recunosc, parca ambitia i-a mai scazut. dar poate intre ferrari si cei din fata s-a cascat o prapastie.
    care zic io, se va mentine daca idiotii raman cu Bridgestone.


    cum mergeau Montoya si Ralf la in ceputul sezonului ?
    va mai amintiti ? nu prea cred. nu le-ati fi dat nici o sansa. corect >??
    dar McLaren ? erau ca si campioni........
    si totusi, McLaren par destul de departe iar BMW imbatabili.
    opa!
    cu o mica exceptie : Alonso+Ranault+Hungaroring .

    asa ca sa nu ne grabim cu concluziile.


    sa nu uit : vezi faza Barri : se pare ca si unicul atu Ferrari, fiabilitatea, lasa de dorit. se apropie sfarsitul erei Ferrari. pe buna dreptate.
    poate si al erei Schumi. dar repet: nu va grabiti cu concluzile !!!


    sa nu uit : numele de Schumacher mai are pana sa dispara din F1 !!!
    am descoperit un alt ralf, bataios, care parca a primit botezul prin depasirea fratelui mai mare.


    clasamentul meu
    1.Alonso
    2.Ralf(a gresit totusi la debutul cursei, putea sa castige)
    3.David
    Schumi? the only one!

  8. #29
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Cu riscul necesar, nu sunt de acord cu faptul ca lui Schumi ia scazut ambitia sau era Ferrari se apropie de sfarsit... Da!, nu vor mai domina ca in 2002, asta-i clar, dar nu cred ca vor retrograda la nivelul din 1995!

    Pai chiar tu ai dat exemplu celor de la Williams la inceputul sezonului, nu? Ei, Ferrari au un sfarsit de sezon mai slab... sa zicem, desi mai sunt 3 curse. Apoi anul trecut Michelin nici nu se ridicau la nivelul Bridgestone, acum e invers. Sa vedem ce va fi la Monza... sunt sigur ca Ferrari vor face eforturi serioase... nu numai ca nu mai au nici un avantaj (puncte, performanta) dar este Gp-ul Italiei, Monza "catedrala vitezei" cum este numit circuitul!

    Forza Ferrari

  9. #30
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    poate am exagerat putin, eram inca sub impresia cursei de duminica.
    dar oricum, ceea ce vreau sa subliniez e faptul ca , desi bmw au parut mai slabi la inceput, trendul lor a fost clar ascendent. adica directia de dezvoltare aleasa a fost cea corecta. lucru pe care nu-l putem spune despre Ferrari.
    poate ca alfel stateau lucrurile daca imbunatateau vechea masina, care si-a aratat suprematia la San Marino.
    io zic ca ar fi scos rezultate cel putin la nivelul McLaren-urilor, care si-au "coafat" vechea masina de anul trecut, si au reusit sa se mentina sus. cel putin in ultimele curse, parerea mea e ca au fost usor mai buni decat Ferrari.
    sa nu mai vorbesc de Renault, care au ales si ei o directie buna de dezvoltare.
    Ferrari s-au inselat, sigur. in plus, au si cauciucurile astea.
    problema e ca la anu tre sa o ia de la inceput.
    e clar ca nu mai au ce face cu actuala masina. trebuie deci sa construiasca una noua de la inceput.
    asa ca, cu toate riscurile, afirm ca si anul viitor monoposturile Ferrari nu vor fi cele mai bune.
    cu atat mai mult daca nu isi schimba furnizorul de pneuri.
    Schumi? the only one!

  10. #31
    senior roxana's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    216
    Reputatie
    1
    daca-mi aduc eu bine aminte, anul trecut se dicuta despre michelin cum se discuta acum despre bridgestone.
    cred ca va fi cel mai interesant final de sezon din ultima vreme, si sper sa nu se piarda unul dintre ei si sa iasa din cursa. eu cred ca ralf s-a speriat de ideea ca poate sa ajunga primul in clasament si de-aia a iesit in ultimele doua curse.
    oricum, cred ca mclaren au imbunatatiri mari la capitolul fiabilitate, si masina e buna.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •