Page 16 of 54 FirstFirst ... 6141516171826 ... LastLast
Results 316 to 336 of 1127

Thread: Universitatea Craiova vs Steaua Bucuresti - duel

  1. #316
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Eh, nici chiar asa. Am ceva afinitate pentru etichete si liste, dar nu e util sa le incarcam cu d-alde ... 10 la legatura.
    Cred ca ajunge, i-am facut pe destui vedete pe aici. Vreau sa spun : una e sa faci vedeta pe un noname ca Sevi (sau pe unul care aduce bani de acasa, ca Hinghi ) si alta pe ... un oxiur.

  2. #317
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Am mutat aici.
    Quote Originally Posted by Ess View Post
    in ce sens era mai puternica, leule?
    vrei sa zici ca era o competitie mai echilibrata decat cce, sau cum?
    ''Mai puternica'' decat Europa league de acum.
    Si comparabila cu CCE de atunci.

  3. #318
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    nu cred.
    zenit, shaktar au castigat uefa
    atletico, chelsea au castigat el...
    retired.

  4. #319
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Si comparabila cu CCE de atunci.
    Nu stiu ce sa zic leule... pe vremea aia Cupa interna in fiecare tara era importanta si nu desconsiderata ca azi, cand echipele se concentreaza pe campionat pentru € de la UEFA.
    Totusi Cupa Cupelor era mai valoroasa dpdv al competitiei decat UEFA. Ma gandesc ca clasifiacrea stiuta de toata lumea este ok: Cupa Campionilor, Cupa Cupelor, Cupa Uefa.
    beleafer

  5. #320
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by reivan View Post
    nu cred.
    zenit, shaktar au castigat uefa
    atletico, chelsea au castigat el...
    Vorbim de cupa Uefa pana sa fie unita cu Cupa Cupelor.
    beleafer

  6. #321
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    eu vorbesc de recenta cupa uefa.
    el mi se pare peste recent decedata uefa, drept dovada : steaua si rapid cu loturi modeste au prina sferturi si semifinale uefa.

    bine, asta era inainte de tonele de bani si jucatorii "world class overrated" .
    retired.

  7. #322
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Totusi Cupa Cupelor era mai valoroasa dpdv al competitiei decat UEFA. Ma gandesc ca clasifiacrea stiuta de toata lumea este ok: Cupa Campionilor, Cupa Cupelor, Cupa Uefa.
    Exact argumentul asta mi l-a adus Sevilla, eu am facut misto de el vreo 2 saptamani, iar el mi-a trimis pe PM un pomelnic plin cu injuraturi de o schioapa, de toate neamurile.

    @reivan, nu ai inteles despre ce vorbim. Eu fac referire la Cupa UEFA cea veche, fara grupe, cand la competitie participau echipe de pe locurile 2,3,4 ... din campionatele cele mai tari. Acum echipele astea merg in UCL..
    Last edited by Leul Oltean; 31st January 2015 at 00:37.

  8. #323
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Exact argumentul asta mi l-a adus Sevilla, eu am facut misto de el vreo 2 saptamani, iar el mi-a trimis pe PM un pomelnic plin cu injuraturi de o schioapa, de toate neamurile.
    Am inteles asta, vezi ca eu am mai scris ceva in plus.

    Tu consideri cupa UEFA de atunci mai puternica pentru ca vicecampioana juca acolo. Daesigur vicecampioana putea foarte bine sa fie castigatoarea cupei, si dupa criteriul asta, nici una dintre competitii nu e mai valoroasa, pentru ca e arbitrar dpdv statistic unde ajuge sa joace vicecampioana.

    Subiectiv, eu zic ca erau cam de aceeasi valoare, cu un usor avantaj pentru Cupa Cupelor. Asta cam bate cu clasifiacrea "oficiala" si de toti acceptata.

    Cu alte cuvinte, eu zic ca performata Craiova '83 e la fel cu Dinamo '90.
    Last edited by TheIceMan; 31st January 2015 at 00:49.
    beleafer

  9. #324
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by reivan View Post
    eu vorbesc de recenta cupa uefa.
    el mi se pare peste recent decedata uefa, drept dovada : steaua si rapid cu loturi modeste au prina sferturi si semifinale uefa.

    bine, asta era inainte de tonele de bani si jucatorii "world class overrated" .
    Da, desigur.

    Dar noi traim din amintiri... Leul inca il fluiera pe Lacatus, eu pe Andone samd.
    beleafer

  10. #325
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Cu alte cuvinte, eu zic ca performata Craiova '83 e la fel cu Dinamo '90.
    Imi pare bine ca ai editat si ai adaugat asta.
    Spun de la inceput ca Dinamo 1990 era cam de aceeasi valoare cu Craiova 1983 (in opinia mea, Dinamo chiar merita sa castige C2 1990, tinand cont si de valoarea participantelor la competitie).
    Totusi :
    1. in UEFA era un tur mai mult.
    2. Craiova a jucat cu : Fiorentina, Shamrock (Irlanda), Bordeaux, Kaiserslautern, Benfica.
    3. Dinamo cu : Tirana, Panatinaikos, Partizan Belgrad, Anderlecht.
    4. Ambele au jucat semifinala, fa o comparatie.

  11. #326
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    comparativ dpdv istoric & performante, uite clasificare, imho, pe acelasi nivel pun:
    - Benfica, Anderlecht
    - Panatinaikos, Fiorentina, Partizan
    - Bordeaux
    - Tirana, Shamrock.
    beleafer

  12. #327
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    echipele irlandeze cu indulgenta sunt numite profesioniste azi au farmecul lor.
    vicecampeoana angliei : liverpool e in el. a dracu soarta ..
    cu sistem knock out din primul meci, da, era mai al dracu fostul format uefa..
    retired.

  13. #328
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    comparativ dpdv istoric & performante, uite clasificare, imho, pe acelasi nivel pun:
    - Benfica, Anderlecht
    - Panatinaikos, Fiorentina, Partizan
    - Bordeaux
    - Tirana, Shamrock.
    Inseamna ca nu ti-a placut fotbalul anilor '80.

    - Benfica 1983 era aproape toata nationala Portugaliei + Filipovici+Stromberg (ambii internationali, probabil cei mai buni oameni ai lor). Portugalia 1984 a jucat semifinala campionatului european (invinsa de Franta dupa prelungiri, la Paris).
    - Anderlect 1990 nu mai era echipa de la inceputul anilor 80 (ei au castigat UEFA 1983), nu stiu cati internationali mai aveau, dar nici Belgia nu mai era scula in 1990 (mi se pare ca nu s-au calificat la WC 1990 Italia).
    - Fiorentina 1982 era vicecampioana Italiei (la un punct de Juventus). De fapt, nationala Italiei 1982 (campioana mondiala 1982) era o combinata Juve-Fiorentina-Inter. In afara de Galli, Antognoni, Graziani, Massaro mai aveau si 2 argentineni, supervedetele Passarela si Bertoni. Nu se poate compara cu Partizan & Panatinaikos, 2 clase diferenta.
    - Bordeaux avea 2 sau 3 jucatori in echipa lumii (mai exact in echipa ideala WC 1982) : Tresor, Tigana si Giresse (de asta nu sunt sigur). Mai aveau pe Lacombe, Bracci (internationali francezi), Memering, Specht (int.germani).
    Deci nu putem pune Bordeaux sub Partizan&Ppanatinaiikos, Bordeaux e comparabila cu Fiorentina.

    Dar unde este ... Kaiserslautern 1983 ? (comparabila cu Benfica)

    Refacem ordinea :

    Benfica 1983
    Kaiserslautern 1983
    Bordeaux 1983, Fiorentina 1983
    , Anderlect 1990 (sunt indulgent aici)
    Partizan 1990
    Panatinaikos 1990

    Tirana, Schamrock.
    Last edited by Leul Oltean; 31st January 2015 at 01:55.

  14. #329
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,355
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Totusi Cupa Cupelor era mai valoroasa dpdv al competitiei decat UEFA. Ma gandesc ca clasifiacrea stiuta de toata lumea este ok: Cupa Campionilor, Cupa Cupelor, Cupa Uefa.
    Asta i-am explicat eu de multe ori lu' Gigel.

    Craiova 1983 a ajuns in semifinalele celei de-a treia competitie valorica in Europa.
    Steaua 2006 a ajuns in semifinalele celei de-a doua competitie valorica in Europa.


    Craiova a jucat 10 meciuri in sezonul 1982/1983 in Europa.
    Steaua a jucat 18 meciuri in sezonul 2005/2006 in Europa.


    Inainte eram mai putine tururi, oricine putea sa lege cateva meciuri bune si sa ajunga intr-o semifinala ceva. A fost singura data cand universitatea a jucat 10 meciuri intr-un sezon in Europa, in rest nu au depasit niciodata 6 meciuri intr-un sezon (3 tururi), ceea ce face ca "performanta" din '83 sa fie pura intamplare.

    Steaua campioana in '86, Semifinalista in '88, Finalista in '89.
    Cand ajungi de 3 ori in 4 sezoane cel putin in semifinale, asta se numeste confirmare a performantei, ca nu a fost intamplare.

    Craiova a fost o frunza in vant.
    __________________

    Gigel Talibanu despre universitatea craiova:
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Pe noi, comunistii ne-au tinut in viata pana in 1989.

  15. #330
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Sa enumeram si marile forte eliminate de Steaua in 1985-86, pana sa ajunga in semifinale :

    Vejle BK (din Tadjikistan, cred)
    Honved Budapesta (campioana Mongoliei)
    Kuusisi Lahti (la astia nu sunt sigur, dar dupa nume sunt din Djibouti sau Burkina Faso; oricum, jucau desculti).

  16. #331
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,355
    Reputatie
    1
    Hai sa nu mentionam Barcelona si Anderlecht ca suna prea puternice
    Contra Barcelonei in Spania, la ei in tara
    __________________

    Gigel Talibanu despre universitatea craiova:
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Pe noi, comunistii ne-au tinut in viata pana in 1989.

  17. #332
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Refacem ordinea :

    Benfica 1983
    Kaiserslautern 1983
    Bordeaux 1983, Fiorentina 1983
    , Anderlect 1990 (sunt indulgent aici)
    Partizan 1990
    Panatinaikos 1990

    Tirana, Schamrock.
    Am citit atent, si cu mici greseli, dar neimportante (de ex. Belgia a jucat QF in Italia '90), ti-am inteles explicatia, in care se accentueaza valorile individuale care au evoluat in anumite echipe in perioada 82-84.
    Asta ca sa accentuezi valoare de moment a echipelor adverse. Fair enough.
    Dar daca socotesti ca si Craiova era 1/2 din Nationala Romaniei, la fel calificata la Euro 1984, la fel invingeam ca nationala campioana mondiala Italia, exemplificarea ta scade in valoare.
    Similar cu tine un fan Bordeaux se poate plange azi ce echipa beton era Craiova atunci. Nimeni nu a zis ca era o adunatura de 11 ciobani, nu, ci e de notorietate ca la Univ erau jucatori de nivel mondial.
    Deci comparand loturile inclusiv Craiova nu stiu cat de mult e corecta clasifiacrea ta.

    Am bagat de seama ca imi amintesti ca in ierarhia mea, construita cum am spus pe performante istorice, am uitat s-o pun pe FC Kaiserslautern.

    Ei bine, rectific, la acelasi nivel cu Bordeax o vad eu.

    Sa-mi explic ierahia, de ce am facut-o asa: pentru ca daca vorbesti de performanta comparativa, vorbesti in context istoric al evenimentelor precedente, luam in calcul ce performante istorice pana la intalnirile cu Dianmo respectiv Craiova au avut cluburile adverse, nu neaparat valoarea de moment. Cand eram surprins ca CFR o batea pe AS Roman, nu priveam valoarea loturilor in ziua respectiva, ci retrospectiv ce performante anterioare a avut CFR, ce performante Roma. Similar trebuie vazut, rezulta:

    Castigatoare de Cupe:
    - Benfica (castigatoare CCE, 1961 si 1962), Anderlecht (cupa cupelor 1976 si 1978, Cupa UEFA 1983 - "eterna semifinalista")

    Finaliste CCE:

    - Panathinaikos (1971 vs Ajax), Partizan (1966 vs Real Madrid), Fiorentina (1957 vs Real Madrid),

    Echipe foarte bune, fara performante Europene remarcabile:

    - Bordeaux, FC Kaiserslautern.

    No names:
    - Tirana, Shamrock.

    *Panathinaikos am mai jucat ulterior doua semifinale CCE/Uefa Champions League

    Kaiserslautern comparabila cu Benfica, e cam ca si ASA Tg Mures comparabila cu Dinamo.
    beleafer

  18. #333
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Inseamna ca nu ti-a placut fotbalul anilor '80.
    Ba da, primul meci "international" la care am "suferit" a fost cand Steaua pierdea cu AS Roma, in timp ce toata Romania numa' de Craiova si Dinamo vorbea, mie fiindu-mi indiferente ambele. Da, normal ca m-au impresionat, dar daca pierdeau in primul tur era la fel pentru mine.
    beleafer

  19. #334
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Asta i-am explicat eu de multe ori lu' Gigel.

    Craiova 1983 a ajuns in semifinalele celei de-a treia competitie valorica in Europa.
    Steaua 2006 a ajuns in semifinalele celei de-a doua competitie valorica in Europa.


    Craiova a jucat 10 meciuri in sezonul 1982/1983 in Europa.
    Steaua a jucat 18 meciuri in sezonul 2005/2006 in Europa.


    Inainte eram mai putine tururi, oricine putea sa lege cateva meciuri bune si sa ajunga intr-o semifinala ceva. A fost singura data cand universitatea a jucat 10 meciuri intr-un sezon in Europa, in rest nu au depasit niciodata 6 meciuri intr-un sezon (3 tururi), ceea ce face ca "performanta" din '83 sa fie pura intamplare.

    Steaua campioana in '86, Semifinalista in '88, Finalista in '89.
    Cand ajungi de 3 ori in 4 sezoane cel putin in semifinale, asta se numeste confirmare a performantei, ca nu a fost intamplare.

    Craiova a fost o frunza in vant.
    Absolut corect ceea ce a scris Sevilla. Chiar daca nu are o varsta care sa-i fi permis sa urmareasca perioada a anilor '80, a analizat si comparat f.f. bine acea perioada cu cea de acum.
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  20. #335
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Sa enumeram si marile forte eliminate de Steaua in 1985-86, pana sa ajunga in semifinale :

    Vejle BK (din Tadjikistan, cred)
    Honved Budapesta (campioana Mongoliei)
    Kuusisi Lahti (la astia nu sunt sigur, dar dupa nume sunt din Djibouti sau Burkina Faso; oricum, jucau desculti).
    Ignorantule, afla ca Vejle era campioana Danemarcei si ii avea in componenta pe Allan Simonsen si John Sivebaek, ambii internationali danezi. Primul a castigat al 'Balonului de aur', a jucat la M'gladbach timp de 7 ani, castigand cu aceasta cupa UEFA, apoi l-a luat Barca, unde a jucat 4 ani. Al doilea a fost un fundas dreapta, care la un an distanta de de la jocul cu Steaua a fost achizitionat de Manchester United, mai apoi jucand pentru Saint-Etenne, AS Monaco si in serie A, la Pescara.

    Honved Budapesta a fost prima echipa de club din Ungaria eliminata de una de la noi. Sufeream si inca suferim, din pacate, de un complex de inferioritate fata de maghiari, la nivel de sport in general. A se vedea hocheiul, handbalul, polo.
    Pt. cultura ta generala la acea ora Honved avea scheletul echipei nationale a Ungariei (8 jucatori), prima echipa calificata la CM '86, aceasta eliminand Olanda lui Gullit si Van Basten. Ii avea in componenta pe Detari, cel mai valoros fotbalist maghiar al acelor ani, care bineinteles, la 1 an sau doi, a fost achizitionat de Eintracht Frankfurt, la acea vreme o echipa f. buna in bundesliga, apoi a jucat in Italia, la Bologna, Ancona si Geno, pe Garaba, care si el s-a transferat in Franta, la Rennes, apoi la Charleroi, in Belgia, pe Kalman Kovacs, care a jucat si el pe la Auxerre si apoi la Anvers (Belgia).

    In ceea ce ii priveste finlandezii de la Kuusisi Lahti, pot sa-ti spun atat: in tururile anterioare eliminase campioanele Uniunii Sovietice si Yugoslaviei, pe Zenit Leningrad (pt. cine nu stie asa se numea atunci Sk. Petersburg-ul), respectiv FC Sarajevo.

    Si inca ceva. In timp ce Steaua elimina de o maniera impresionanta toate echipele pana in finala, rahatul de Craiova a avut un bulan fantastic si cu Fiorentina, v-au dominat aia si au avut 'n'-spe mii de ocazii in ambele meciuri si cu Kaiserslautern, cand nemtii la 2-0 l-au scos pe Briegel (cel mai bun fundas central la vremea respectiva), Craiova netrecand centrul terenului intreaga prima repriza. Iar in retur au dat un gol pe sfarsit de meci, pana atunci neavand nicio ocazie clara de a marca.

    Asta a fost marea Craiova. O echipa cu un bulan formidabil, care n-a dansat decat o vara, respectiv in acea editie a Cupei UEFA. O echipa care a fost ridicata in slavi de presa comunista in frunte cu cap de porc, alias Adrian Paunescu, poetul de curte a lui Ceausescu.
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  21. #336
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,355
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Benfica 1983
    Kaiserslautern 1983
    Bordeaux 1983, Fiorentina 1983
    , Anderlect 1990 (sunt indulgent aici)
    Partizan 1990
    Panatinaikos 1990

    Tirana, Schamrock.
    Bre, si Real a fost selectionata mondiala tot timpul, dar intre sezoanele 2004–05 si 2009–10 inclusiv, nu au depasit faza optimilor in Champions League. Talibane, 6 sezoane la rand nu au trecut de primul tur de dupa grupe!

    Degeaba imi spui ca erau nume mari la Kaiserslautern... a terminat pe locul 6 in Germania si in Uefa s-a oprit in sferturi... sezonul urmator au fost eliminati in prima runda in Uefa.

    Stim ca adversarele universitatii au fost cele mai cu mot, cela mai bengoase dintre echipe... chiar daca nu erau in stare sa faca si performante. E lumea plina de echipe cu nume mari de jucatori care joaca prost sau foarte prost.
    __________________

    Gigel Talibanu despre universitatea craiova:
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Pe noi, comunistii ne-au tinut in viata pana in 1989.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •