Page 189 of 211 FirstFirst ... 89139179187188189190191199 ... LastLast
Results 3,949 to 3,969 of 4427

Thread: Klaus Iohannis, presedintele Romaniei

  1. #3949
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    "toashii dracnea si motocinelanu le-au propus romanilor un PM musulman"

    Mai bine musulman decat idiot.

  2. #3950
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,059
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lordliv View Post
    o sa-ti scot pe nas invectivele si jignirile pe care mi le adresezi,mizerie umana.ca sa-l citez pe anefist.
    Visinescu doar ameninta precum baba aia care striga la copii ca le sparge mingea. El nici mucii din nasul propriu nu este in stare sa-i scoata

  3. #3951
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Novac View Post
    Visinescu doar ameninta precum baba aia care striga la copii ca le sparge mingea. El nici mucii din nasul propriu nu este in stare sa-i scoata
    copii xerox sau copiii?

  4. #3952
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,059
    Reputatie
    1
    "Dragi romani, fie ca traiti in tara sau sunteti plecati peste hotare, nu va pierdeti increderea in Romania! Mai avem inca multe de facut, dar am speranta ca, impreuna, vom reusi! La multi ani tuturor si un An Nou fericit!"


    Adica si [e tine te ureaza, NEFERICITULE

  5. #3953
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    copiile sunt xerox, nefericitule?

  6. #3954
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,473
    Reputatie
    0
    Bah nefericitilor/stelisti, din partea mea doar ganduri bune.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  7. #3955
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Dario- ai fi bun de mediator in zone de conflict

  8. #3956
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,059
    Reputatie
    1
    desptre ursuletzul acela mai zici ceva sau ai incheiat priveghiul?


    LMA dario!

  9. #3957
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    "desptre"?????
    Care cum ce parca niste ce?

    LMA Dario.

  10. #3958
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    2017

    Vine un an greu. Foarte greu. Gherila politica declansata inainte, in timpul si dupa alegerile din 11 decembrie, demonstreaza ca Romania clocoteste in maruntaiele ei ca un vulcan care sta sa erupa. Si va erupe daca binele pentru care au votat nu se va instala, prin calendarul guvernului Grindeanu monitorizat de Liviu Dragnea, in calendarul fiecaruia dintre cetateni, pana la finele anului ce va urma.

    Comportamentul actualului Presedinte a dezgustat, acum, pe final de an, mai mult ca niciodata. Comportament de autocrat, sfidator la adresa cetatenilor, rusinos pentru cel care este garantul Constitutiei, mediator intre institutiile statului si intre cetateni si institutiile statului. Lipsit de respect si minime maniere. Un Presedinte intelept ar fi inteles din start esenta votului din 11 decembrie si rezultatul lui. Un Presedinte intelept, atunci cand a preluat carma tarii, ar fi trebuit sa taie, dintru inceput, nodul ombilical dintre serviciile secrete si puterile Statului, si mai ales legatura creata abitir si bine pastrata in ultimi zece ani intre aceste servicii si Justitie. Nu a facut-o. A lasat aceiasi oameni in posturi-cheie, astfel ca Sistemul a functionat, uns inca o data, mai departe, asa cum era instruit. Relele obiceiuri au devenit si mai rele, ducand la abuzuri pe fata, imposibil de stavilit. Klaus Iohannis nu e un Presedinte intelept, e un Presedinte autist, prins in mrejele unei puteri pe care si-ar dori-o absoluta. Ar vrea, poate, sa fie un presedinte-jucator, dar rateaza mutari si pierde echilibrul. Si asta nu il va promova in paginile albe ale istoriei. Ultima isprava a lui Iohannis e notorie: a preferat sa taca si sa trimita doar un SMS viitorului premier, desi firesc era sa il cheme pe Grindeanu la Cotroceni si sa anunte aceasta desemnare printr-un mesaj public. Asa cum a facut atunci cand a fost vorba de desemnarea lui Dacian Ciolos, pe care l-a prezentat personal natiunii.

    Sa revenim la actualitate. Urmatorul pas foarte important e legat de componenta viitorului Guvern. Si asta pentru ca romanii asteapta punerea in aplicare a programului PSD-ALDE. Sorin Grindeanu, oricat de bine intentionat, de bun politician si profesionist ar fi el, fara o echipa competenta, fara ministri care sa nu se lase prostiti, mani****ti sau aliniati de Sistem, nu va putea rupe puterea consacrata a Binomului. Daca noul Guvern va fi penetrat de oamenii Sistemului, nu neaparat prin ministri, cat prin esalonul doi din ministere si prin consilieri, atunci lucrurile vor ramane la fel, va exista doar iluzia ca mergem in directia corecta, favorabila societatii.

    Presedintele e obligat sa conlucreze. Daca nu, poate sa se intoarca la Sibiu, in linistea profesoratului si a meditatiilor. Caci si Presedintii pot demisiona, nu-i asa? Zic, insa, ca e momentul ca Iohannis sa se adune, sa lase orgoliul si infatuarea, sa constientizeze responsabilitatea pe care o are fata de tara si cetatenii ei, sa puna interesul cetatenilor mai presus de plezirurile personale.

    Anul care vine e un an greu. Puterea judecatoreasca are, fara doar si poate, rolul cel mai important. Ea e balanta. Ea este cea care echilibreaza, care pune dreptatea de partea celui ce-o are. Romania are nevoie urgenta de modificarea urgenta a unor legi proaste care au lasat loc abuzurilor de putere, de simplificarea lor. In acest actual hatis legislativ, nici Mafalda nu s-ar mai putea descurca.

    2017 aduce Justitiei o noua componenta a Consiliului Superior al Magistraturii. Acolo au fost alesi, pentru sase ani de mandat, cativa magistrati care imi dau speranta. Tare mi-e teama, insa, ca vom avea parte si de umbra lui Danilet in persoana unuia dintre noii membri... Sper ca noul CSM sa ia la puricat proiectul de modificare a Legilor Justitiei (303, 304 si 317) facut de "aronii" din CSM-ul acesta care paraseste scena si care si-a dovedit reaua credinta de-a lungul ultimilor sase ani, sper sa se revina la o reala transparenta si la o buna comunicare cu jurnalistii, sa nu-i mai hartuiasca si sa nu mai incerce sa cenzureze libertatea de opinie si exprimare. Sper ca Inspectia Judiciara sa devina total independenta. Sper ca 2017 sa fie un an al amnistiei bine gandite, pentru a scapa de povara sanctiunilor CEDO care privesc relele tratamente din penitenciare si sper ca Legea fundamentala, Constitutia, sa fie revizuita, iar procurorii sa nu mai fie etichetati drept magistrati, pentru ca asta i-a facut sa devina Stat in Stat si sa se manifeste discretionar in salile de judecata.

    De ce este Justitia atat de importanta? Pentru ca, se stie, cea mai mare suferinta a unui om o reprezinta condamnarea pe nedrept si stramba judecata. Iar dreapta judecata nu se poate realiza fara o veritabila separatie a puterilor in stat.

    PS - Cand a savarsit miracolul separarii apelor Mari Rosii pentru a-si scapa semenii de ostea Faraonului , Moise a avut nevoie de toiag, toiagul dat sprijin de Dumnezeu prin care sa faptuiasca vrerea Sa. In Romania, ca sa separi apele pentru a scapa de puterea se care o exercita serviciile asupra Justitiei, pentru a salva cetatenii de represiuni nedrepte si false judecati, ar fi nevoie de toiagul lui Moise. Si cum Dumnezeu face minuni prin oameni, puterea magicului toiag sta in mainile celor care vor intelege ca personajele care au condus Sistemul in ultimul deceniu si care nu au fost eliminate odata cu venirea lui Ioghannis la carma tarii, trebuie sa plece! Ei trebuie sa separe apele. Si cand ma gandesc la ei, ma gandesc la oameni liberi, cu gandire sanatoasa, cu buna credinta si bun simt. De asta are nevoie Romania, la orice nivel de conducere din orice institutie. Si, obligatoriu, in sistemul judiciar!

    aas

  11. #3959
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    0000.jpg

    10:10, 9:15 sau 69 pe bancheta din spate?

    Nu ești om dacă o dată-n viață nu ești pus în poziție ....


  12. #3960
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Sorin Grindeanu - prim-ministru, a afirmat ca nu este ofiter acoperit si ca nu a avut contacte de nicun fel cu serviciile secrete. Precizarea a fost facuta in contextul in care, la scurt timp dupa nominalizarea lui Grindeanu, presa a subliniat, pe baza CV-ului, ca acesta a urmat cursuri ale Academiei Nationale de Informatii a SRI si a fost membru al Comisiei comune permanente a Camerei Deputatilor si Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activitatii SRI, in perioada 2013-2014.

    Sorin Grindeanu a povestit ca a ajuns sa urmeze cursurile vestitei scoli a SRI la propunerea Academiei Nationale de Informatii, ca efect al calitatii sale de membru in Comisia parlamentara de control asupra SRI. Totodata, omul propus de coalitia PSD-ALDE pentru a conduce viitorul guvern a precizat ca a ajuns membru in Comisia de control al SRI printr-un concurs de imprejurari, la sfatul presedintelui Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea: 'Voiam sa renunt la mandatul de deputat si sa merg inapoi ca viceprimar. Dupa care, cu totul intamplator, absolut intamplator - si lucrurile acestea se pot verifica - unii dintre colegii mei care au fost membri in comisia de aparare si mai departe in comisia de control al SRI au renuntat, am fost chemat, de domnul Zgonea, si mi s-a spus: Uite, mergi aici, e in regula, cred ca e o comisie absolut importanta in care m-as bucura sa activezi. Am mers. Nu am avut ce sa comentez. Eu sunt un om disciplinat si care inteleg anumite ratiuni. Dupa care, in cadrul Comisiei respective, a venit din partea Academiei... Nu sunt absolvent, sa ne intelegem, nu am terminat Academia de Informatii, nu am facut master acolo. Deci era pur si simplu un curs de o luna si jumatate in care am fost cu multi alti deputati - si de la PNL, si de la PD, pe vremea aia erau separati. Un curs de o luna si jumatate pe siguranta si pe securitate nationala. A fost o parere a conducerii noastre de atunci, si de la Camera, si de la Comisie, ca, neavand nicio legatura cu acest domeniu, absolut niciuna - va reamintesc, proveneam din administratia locala -, ar fi bine sa fac acest curs de o luna si jumatate. Pe care l-am facut.'.

    Bunicul meu, cel care m-a crescut, a fost detinut politic

    In acest context, Sorin Grindeanu a dezvaluit in continuare ca este nepotul unui detinut politic, Mihai Imbrescu, luptator in miscarea de rezistenta anticomunista din Banat: 'As mai vrea sa va spun ceva. Am vazut inainte de emisiune si intre nominalizare si conferinta de presa si emisiunea dumneavoastra acest lucru. N-am spus lucrul asta pana acuma. Sa stiti ca bunicul meu, cel care m-a crescut, a fost detinut politic. Daca mergeti la Sighet, la Memorialul Durerii, o sa vedeti ca pe Banat e al treilea nume. Mihai Imbrescu se numea. N-as fi putut vreodata - repet, a facut ani de puscarie, e cel care m-a crescut - vreodata sa trec peste ceea ce inseamna memoria bunicului meu. Sunt oamenii care m-au crescut, va repet, si care au patimit. La fel si familia mea, si mama, de asemenea. Stiti, acei ani cu 'origini nesanatoase', cu toate lucrurile respective. E parte din mine acea durere pe care familia mea a resimtit-o'.

  13. #3961
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Scapam de grupul de crima organizata din interiorul DNA in anul 2017?

    DA
    51.22%
    NU
    48.78%

    Cu o conditie : sa plece dr. pul.ii.

  14. #3962
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    santa klaus presedintele tau!
    Dad al Cesar lo que es del Cesar

  15. #3963
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,473
    Reputatie
    0
    cioban de sibiu-presedintele tau!
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  16. #3964
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Ciobanii de Sibiu sunt domni pe langa Ratza Mecanica.

  17. #3965
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,665
    Reputatie
    0
    Drum bun!
    Attached Images Attached Images

  18. #3966
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,665
    Reputatie
    0
    KO
    Ti-a dat poporul roman de toate. Si guvernul tau si parlamentul tau si si...
    Attached Images Attached Images

  19. #3967
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,665
    Reputatie
    0
    Attached Images Attached Images

  20. #3968
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Ratza : "Dragnea si Tariceanu sunt penali"

    Dar tu ce esti bhai teleportatule?

    PS- Ultima foto a leoacei- spune tot. Cand dracu vom scapa de caricaturile astea?

  21. #3969
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,473
    Reputatie
    0
    cu ochiul liber se observa ca presedintele klaU$$ este foarte iubit la temesvar.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •