Page 2 of 506 FirstFirst 12341252102502 ... LastLast
Results 22 to 42 of 10621

Thread: REAL MADRID - Discutii generale

  1. #22
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sergio
    Ayrton,nici daca vine la dinamo nu-l primesti cu bratele deschise?
    Pe cine sa aleg intre Grigorie sau Beckham... :? greu de tot...

  2. #23
    Sir
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    iasi
    Posts
    2,099
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ayrton
    Cine puii mei e Beckham asta???
    ca in afara de un gol cu Grecia din lovitura libera (cine-i Grecia?) nu s-a remarcat decat prin eliminarea din meciul cu Argentina din 98...
    Eu zic nu va face nici macar pe jumatate cat Gutti.
    cine-i grecia???---grecia a batut spania acasa dupa 12 ani in care spaniolii nu au cunoscut infrangerea pe teren propriu.
    iar gutti???--mai bine lasa comparatia lui cu beckham??
    [SIZE="4"][B][FONT="Trebuchet MS"]Del Piero, Buffon and Nedved fan forever!!! [/FONT][/B][/SIZE]

  3. #24
    junior
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    117
    Reputatie
    1
    Aproape jumatate din golurile date de manchester au fost din pasa lui Beckam.... a dat 10 goluri in sezonul trecut in Anglia.....a dat 2 goluri lui real in sferturi...si multele altele..
    Real Madrid a dat doar 3 goluri in sezonul asta din lovitura libere, asa ca era necesar sa aiba unul care le are cu loviturile astea..

  4. #25
    Sir
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    iasi
    Posts
    2,099
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ayrton
    Cine puii mei e Beckham asta???
    Ca in afara sa centreze cu dreptul nu stie nimic: cu stangul doar se suie in autocar, cu capul nu stie sa loveasca mingea, alunecari sau deposedari nu face decat cu riscul sa ia cartonase galbebe sau rosii, travaliu nu are...
    Un jucator mult prea umflat de presa insulara, care nici macar la nationala lui n-a facut vreo branza.
    beckham: 394 meciuri in premiership si 85 de goluri. destul de bine pt un mijlocas. asta ca sa nu mai pun in calcul pasele decisivecare sunt cu carul....
    [SIZE="4"][B][FONT="Trebuchet MS"]Del Piero, Buffon and Nedved fan forever!!! [/FONT][/B][/SIZE]

  5. #26
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Cate meciuri are in Premier League? 394? la 28 de ani? Serios, sau le-ai pus din burta cifrele astea?

  6. #27
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Real Madrid sunt ca si NY Rangers la hockey: au echipa plina de vedete dar tot nu castiga.

    Pai mah masa salariala la Real cre ca e vreo 200 de milioane de euro si cand vezi echipe gen Celtic sau altele care joaca asa de bine cu mult mai putini bani cheltuiti pai iti faci cruce.

    Oricum fotbalu a inceput sa o dea in bara rau de tot din cauza unor echipe gen Man U si Real care isi permit sa arunce cu sacii de bani in toate directiile. Pai de aia vedem numa echipe din Anglia, Spania si Italia in finalele cupelor europene. Daca s-ar pune o limita la masa salariala a unei echipe (ca la NBA) atunci valoarea echipelor ar fi mai egala si ar castiga in urma talentului si strategiei nu in functie de cati bani are fiecare. Incepand cu acest moment Real este echipa pe care o urasc cel mai mult. Am tot respectu pentru echipe cu buget mediocru care totusi reusesc sa castige. O sa vedeti ca tot o sa piarda Real si la anu in CC.

    Edit:

    Apropo, Beckham:

    Cu Man U

    -263 meciuri in Premiership cu 58 de goluri
    -129 in cupe europene sau alte competii FA si UEFA cu 24 de goluri

    Cu internationala Angliei

    -59 meciuri - 11 goluri
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  7. #28
    junior
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    117
    Reputatie
    1
    Appearances with Club
    394


    Goals Scored with Club
    85


    International Caps
    60 (England)


    International Goals
    11

  8. #29
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ovidiudod
    Appearances with Club
    394


    Goals Scored with Club
    85


    International Caps
    60 (England)


    International Goals
    11
    Nu e prea clar ce inseamna "appearances with club". Banuiesc ca nu sunt doar meciurile din Premier League, ci si din Cupele Europene, posibil si din Cupa Angliei si Cupa Ligii. Ar trebui precizat.

  9. #30
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Beckham e un jucator foarte bun, excelent pasator si executant al loviturilor libere. Totusi, sunt de acord ca presa il ridica peste valoarea sa reala.
    Problemele cu care se va confrunta la Real vor fi: integrarea in conglomeratul de vedete al madrilenilor si adaptarea la stilul lor de joc, deosebit de cel englez. Posibil sa aiba de suferit intre jucatori precum Zidane, Figo, Raul, Roberto Carlos, Ronaldo, toti unul si unul, valori si personalitati puternice. Oare cum reuseste del Bosque sa se descurce cu toti?
    Se stie ca 11 jucatori nu formeaza neaparat o echipa. Cine a vazut meciul Borussia Dortmund - Real Madrid 1-1 intelege bine ce vreau sa spun. Spaniolii au egalat in ultimele momente ale intalnirii, dar memorabila este puterea de lupta a germanilor, o echipa bine sudata, care a trecut pe langa o victorie mare.

    In alta ordine de idei, cred ca nationala Spaniei nu va avea niciodata rezultate deosebite, atat timp cat echipele cele mai reprezentative din campionatul lor au trei sferturi din titulari jucatori straini. La nivel de club, aceasta duce la performante, dar pentru autohtoni si mai ales pentru cei tineri, inseamna "moartea fotbalului".

  10. #31
    junior
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    117
    Reputatie
    1
    Appearances with Club-meciuri cu manchester, adica orice aparitie in tricoul manchesterului indiferent de competitia in care a jucat

  11. #32
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Deci am avut dreptate, nu in Premiership ci in toata cariera lui.

    Oricum, ca sa nu va suparati ca l-am criticat prea tare, sa stiti ca mi-a placut tot timpul centrarea aia a lui covrig cu piciorul drept... Ar trebui sa fie material de studiu pentru toti juniorii din Romania.

  12. #33
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Achizitia lui beckham se va dovedi una buna numai ca asta nu rezolva nici pe departe problema realului adica apararea. Inteleg ca se face o cosmetizare si ca de aiai realul e echipa cu cei mai multi suporteri world wide dar nu cred ca ar strica sa si castige meciuri in care apararea isi face datoria. Prea se bazeaza pe "cea mai buna aparare e atacul".
    Pe de alta parte se pare ca mai exista o tendinta de antrenament, care apare in special la jucatorii de tenis, care spune sa antrenezi calitatea ta cea mai buna si sa incerci sa o aduci la perfectiune. Asta se pare ca face realul. Construieste un mijloc beton cu un atac fenomenal si se gandeste ca o sa poata sa joace ca brazilia inceputului de secol. O sa inceapa sa joace de la 2-0 pentru adversari. Oricum asta inseamna multe goluri si multe goluri inseamna fotbal agreabil. Toata lumea o sa se inghesuie sa aleaga meciurile realului in competitie cu orice alta echipa si de acolo vin banii. Pana la urma totul e o mare afacere. La fel e si cu MU dar pe ei i-a lasat in urma suspendarea din competitiile europene vreme de 5 ani. Si la ei e treaba de bani. Nu degeaba sunt cele mai bogate cluburi.
    Gata ca am obosit.

  13. #34
    junior
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    117
    Reputatie
    1
    Cipanoo ai dreptate. Nu stiu ce vor sa faca astia de la real :?. Salgado si hierro sunt slabuti, si din cauza lor au pierdut semifinala cu Juve. Nici nu vor sa aduca macar un alt fundas. S-au blocat pe astia 2.

  14. #35
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Stilul Realului e acelasi ca si in anii '50, cand a cucerit de 5 ori la rand Cupa Campionilor Europeni: atacuri in valuri, fotbal spectacol. Asta aduce bani, atrage suporteri, e un fotbal placut ochiului, dar nu conduce automat si la rezultate (a se vedea semifinala cu Juventus si problemele din finalul campionatului ale "galacticilor").
    Sincer, eu as fi avut grija sa intaresc in primul rand apararea, dar uite ca sefii clubului se gandesc mai mult la imagine si la bani. Iar din punctul asta de vedere, au dat lovitura cu Beckham.

  15. #36
    Sir
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    iasi
    Posts
    2,099
    Reputatie
    1
    venirea lui beckham la real a dus la o scadere cu 4% a actiunilor lui Manchester.
    [SIZE="4"][B][FONT="Trebuchet MS"]Del Piero, Buffon and Nedved fan forever!!! [/FONT][/B][/SIZE]

  16. #37
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Pai logic ca apararea e punctul slab al madrilenilor. Pai adica Delpiero ii intoarce pe aia doi in aparare si da si gol printre picioarele unuia dintre ei,si exemplele nu se termina aici adica sprintul lui Nedved pe langa Hierro unde la surclasat la viteza si a dat si gol. Adica toate golurile din returul cu Juve au fost greseli de marcaj adica de aparare. Mijlocul lui Real este beton cu exceptia lui Figo care mai scartie din cand in cand,la fel si atacul unde raul si Ronaldo isi fac treaba bine. Eu cred ca Beckam nu mai trebuia adus ci ar trebui sa lupte pt Chivu care e pe cale sa ajunga la rivala lor de moarte Barcelona sau la Inter si eu cred ca ne e deloc bine pt real. In privinta nationalei Spaniei sunt de acord cu voi pt ca nu va avea performante dacat atunci cand real sau barcelona vor castiga cu spanioli si nu cu alti jucatori externi. Limita la salariu nu mi se pare ceva bun in favoarea fotbalului ci mai degraba limitarea stranierilor

  17. #38
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Limitarea salariilor la nivelde echipa ar echilibra bine de tot balanta valorilor in fotbalul mondial si e mai usor de realizat ca limitarea nr de straini dintr-o echipa. Asta ar egaliza fotbalul din vest. Nu-i vad eu pe de-alde zidane venind sa joace in Rusia de exemplu. Daca se limiteaza totusi nr de jucatori straini se va ajunge la o mai buna prestatie a echipelor nationale in detrimentul calitatii fotbalului prestat de marile echipe. Deci un fel de medie intre echipe.
    Problema cu acest scenariu e ca nu va fi niciodata acceptat de marile echipe care isi trag puterea tocmai din aceste transferuri Toate echipele mari au o tona de stranieri si platesc bani grei ca salarii catre jucatori. S-a ajuns in situatia in care multi au putin de castigat si mai putin au mult de pierdut. nu se va intampla. Parerea mea, vorba unui clasic inca in viata...

  18. #39
    junior Milan's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mures
    Posts
    69
    Reputatie
    1
    Era de asteptat ca si Beckam sa ajunga la Real. E bine pentru spectacol footbalistic (Real-ul joaca spectaculos) dar in primul rand e bine din punct de vedere financiar 8) . Eu zic ca se va intrega si va creste puternic atacul Real-ului dar va scadea apararea care era si asa destul de slaba . Sincer acolo in aparare Real-ul ar avea nevoie de cineva un Chivu .... Acuma nu avem ce face Real-ul are cam tot ce se numeste vedeta si valoare din football , e dureros pentru restul echipelor care nu vor mai putea face fata Real-ului sau vor face fata cu greu printr-o aparare masiva . E interesant insa sa vedem cum Beckam se va integra stilului :? spaniol de football. Oricum eu tot cu MILAN voi tine

  19. #40
    senior roxana's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    216
    Reputatie
    1
    degeaba joaca realul spectaculos, ca beckham n-o sa ajute la asta. o fi el bun la lovituri libere, dar nu pot sa-l bage in teren doar la loviturile libere. problema lor e apararea. si daca nu vor sa cumpere fundasi buni (scumpi) si dau banii pe beckham, macar sa-i schimbe pe cei pe care-i are. cred ca s-au obisnuit sa scrie presa vara despre transferurile minune de la real, si acuma, daca nu au champion's league, si poate nici campionatul, macar sa apara si ei cu ceva.

  20. #41
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Apropo de limitarea numarului de straini intr-o echipa: acum cativa ani, cand Vialli antrena Chelsea, a inceput un meci de campionat cu un "11" in care nu gaseai picior de englez. Prin minutul 60 (parca) a fost introdus Dennis Wise. A fost o super-caterinca in presa din Anglia. Nu ai cum sa obtii rezultate la nivel de reprezentativa, daca nu ai de unde sa alegi jucatori care joaca in mod constant. Plus ca promovarea tinerilor e in pioneze. E si logic la urma urmei: de ce sa te chinui sa-l cresti sau sa-l cumperi de la o echipa dintr-o divizie inferioara, cand poti bine merci sa cumperi un nigerian/camerunez/sarb/brazilian si lista poate continua. La scara mai mica, aceeasi situatie e in Romania. Cartu chiar spunea ca decat sa cumpere jucatori romani, mai bine aduce straini pe gratis, sau oricum, mult mai ieftini decat "vedetele" din Divizia A.

  21. #42
    X
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    London
    Posts
    1,063
    Reputatie
    1
    Pana la urma Real vrea sa scoata mai multi banii din tricouri de pe urma lui Beckham...
    Am o impresie ca Beckham o sa stea la o partida de ceai pe banca de rezerve cu McManaman
    AFC Red member

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •