Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 258

Thread: Senna vs Schumacher

  1. #22
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    1. Gabriel a rezumat f bine: Schumacher e lipsit de fair-play, deci nu e SPORTIV. Pe deasupra e si cu nasul pe sus, deci nici eu nu il voi simpatiza chiar daca castiga 20 de titluri, ultimul in scaun cu rotile.
    2. Reactia "il urasc" este cam deplasata si iarasi iese din sportivitate. "Il antipatizez" sau "ma dezgusta" ar fi mai potrivit... Don't let the bastard get to you!!!
    3. Parerea mea este ca salariul lui Schumacher este o chestie 100% de IMAGINE. Vor pur si simplu sa induca o anume stare... pentru ca uite ca sunt destui indivizi care chiar considera ca daca primeste atatia bani inseamna ca ii si merita. E exact chestia cu blugii de IDM si aia de firma; ultimii sunt ceva mai buni si de 10 ori mai scump...
    Asta e, la Schumacher s-a ajuns sa se plateasca firma nu valoarea. Evident ca nu e decat marketing pt ca e o PROSTIE sa ii dea atatia bani, nimeni altcineva nu ar putea sa si-l permita oricum, chiar la 50% din pret. Asta daca l-ar vrea pt ca pun PARIU ca Ron Dennis nu l-ar lua in veci la McLaren, nici gratis.
    Concluzie: acest salariu vrea sa spuna: "Noi, firma Ferari, platim oricat ca sa avem pilotul cel mai titrat pt. fanii nostri".
    4. Din nou, Schumacher NU este de cateva ori mai bun. Si chestia cu comparatiile intre piloti... cam greu. Stiluri total diferite. Senna, Montoya - piloti spectaculosi, riscuri enorme; Schumacher - trucuri, presiuni, razboi psihologic; Hakkinen - calculat, calm, constant. Toti foarte rapizi, toti foarte buni.
    5. Comparatia intre masini este o chestie FOARTE dificila si noi nu ar trebui sa ne aventuram. O masina mai performanta poate fi mai putin fiabila, o masina puternica mai putin adaptabila etc. Cand a fost accidentat Schumacher si a luat Hakkinen ultimul campionat, era mai buna masina McLaren? Eu zic ca nu, dovada ca Schumi si Hakkinen se duelau de la egal la egal si coechipierii lor ramaneau cu zeci de secunde in urma... pe aceleasi masini...
    Cam atat pt azi.

  2. #23
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cristi
    1. Gabriel a rezumat f bine: Schumacher e lipsit de fair-play, deci nu e SPORTIV. Pe deasupra e si cu nasul pe sus, deci nici eu nu il voi simpatiza chiar daca castiga 20 de titluri, ultimul in scaun cu rotile.
    2. Reactia "il urasc" este cam deplasata si iarasi iese din sportivitate. "Il antipatizez" sau "ma dezgusta" ar fi mai potrivit... Don't let the bastard get to you!!!
    3. Parerea mea este ca salariul lui Schumacher este o chestie 100% de IMAGINE. Vor pur si simplu sa induca o anume stare... pentru ca uite ca sunt destui indivizi care chiar considera ca daca primeste atatia bani inseamna ca ii si merita. E exact chestia cu blugii de IDM si aia de firma; ultimii sunt ceva mai buni si de 10 ori mai scump...
    Asta e, la Schumacher s-a ajuns sa se plateasca firma nu valoarea. Evident ca nu e decat marketing pt ca e o PROSTIE sa ii dea atatia bani, nimeni altcineva nu ar putea sa si-l permita oricum, chiar la 50% din pret. Asta daca l-ar vrea pt ca pun PARIU ca Ron Dennis nu l-ar lua in veci la McLaren, nici gratis.
    Concluzie: acest salariu vrea sa spuna: "Noi, firma Ferari, platim oricat ca sa avem pilotul cel mai titrat pt. fanii nostri".
    4. Din nou, Schumacher NU este de cateva ori mai bun. Si chestia cu comparatiile intre piloti... cam greu. Stiluri total diferite. Senna, Montoya - piloti spectaculosi, riscuri enorme; Schumacher - trucuri, presiuni, razboi psihologic; Hakkinen - calculat, calm, constant. Toti foarte rapizi, toti foarte buni.
    5. Comparatia intre masini este o chestie FOARTE dificila si noi nu ar trebui sa ne aventuram. O masina mai performanta poate fi mai putin fiabila, o masina puternica mai putin adaptabila etc. Cand a fost accidentat Schumacher si a luat Hakkinen ultimul campionat, era mai buna masina McLaren? Eu zic ca nu, dovada ca Schumi si Hakkinen se duelau de la egal la egal si coechipierii lor ramaneau cu zeci de secunde in urma... pe aceleasi masini...
    Cam atat pt azi.
    nici unul din argumentele de mai sus nu il descalifica pe Schumi ca mare pilot , de nicaieri nu rezulta ca ar fi mai slab decat altii!!!!!!!!
    decat i se pune in discutie sporivitatea , atat!!!!!

    in ultima vreme , la nivelul financiar din F1 , sportivitatea incepe sa devina un concept perimat!

    sa nu se inteleaga gresit , pretuiesc sportivitateasi nu zic ca Schumi nu a gresit in acest sens de cateva ori , dar de aceea tot cel mai VALOROS SI COMPLET pilot ramane!!!!!!!
    Schumi? the only one!

  3. #24
    incepator
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    47
    Reputatie
    1
    Concluziile mele:
    1. Ar trebui argumentata orice pozitie luata!
    2. E greu de comparat doi piloti din perioade diferite.

    In alta ordine de idei incepe sa-mi placa aici pe forum! Discutiile devin din ce in ce mai animate, shi asta e bine! Astept noi subiecte!
    Stay Cool

  4. #25
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Schuamcher o fi infumurat (sau cel putin pare, lumea care il stie spune ca e simpatic si bun prieten, de exemplul dl. Micky Alexandrecu , ). Faptul ca face gesturi necugetate arata ca e pasionat de F1 si ca incearca orice pentru o victorie... (inclusiv un vant lui Hill sau un tampon cu roata lui Villeneuve) Poate asta ar trebui sa arate si alti piloti, chiar daca se bat pentru locurile inferioare.

  5. #26
    incepator
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    47
    Reputatie
    1
    Nu pot sa-mi dau seama de ce tot amintesti de Miky? Mi se pare un comentator deplorabil! Toto timpul este depasit de evenimente... Eu in fata televizoruluiimi dau seama de ce se intimpla shi el in sala presei cu zeci de monitoare in fata habar nu are pe ce lume se afla! Celebrul cuplu de comentatori: Micky shi cu Vicky! Echipa perfecta! Mai ales cind se mai lanseaza shi in tradusul comentariilor de dupa cursa! Indiferent de ceea ce spun pilotii ei raman fixati pe impresiile lor pe care le atribuie pilotilor! Ar trebui macar sa lase comentariul pilotilor live shi apoi sa-shi " faca numarul" ! Scuze pentru agresivitate! Chiar daca a vazut multe la viatza lui in F1, un lucru este siguromnul Micky n-ar trebui sa comenteze live cursele! Sa scrie in ziar sunt sigur ca ar avea foarte multe lucruri interesante de spus! Dar nu LIVE!
    Stay Cool

  6. #27
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Senna vs. Schumacher

    Ma uit la F1 de destul de mult timp ca sa pot face o comparatie a masinilor si a evolutiei acestora... si cred ca nu putem face o comparatie intre Senna si Scumacher. Daca nu ar fi existat acel 1 Mai 1994... alta ar fi fost soarta F1 de acum. Poate Schumacher nu s-ar fi afirmat niciodata in umbra lui Senna. Dar acest lucru nu il vom cunoaste niciodata. Pacat!

  7. #28
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rasheedkpenny
    Senna vs. Schumacher

    Ma uit la F1 de destul de mult timp ca sa pot face o comparatie a masinilor si a evolutiei acestora... si cred ca nu putem face o comparatie intre Senna si Scumacher. Daca nu ar fi existat acel 1 Mai 1994... alta ar fi fost soarta F1 de acum. Poate Schumacher nu s-ar fi afirmat niciodata in umbra lui Senna. Dar acest lucru nu il vom cunoaste niciodata. Pacat!

    nu uita ca Schumi l-a batut de cateva ori pe Senna !!!!!!!!!
    (cand acesta era inca in viata ........ca sa zic asa......)
    comparatia a fost facuta!
    Schumi? the only one!

  8. #29
    incepator
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    47
    Reputatie
    1

    Maiestrii ploii!

    Am vazut pe un alt subiect (cel legat de Spa) un mesaj despre Schumi pe ploaie... Michael este un as al pilotajului in conditii de ploaie, dar nici despre Senna nu se poate spune altceva! Tocmai am revazut un filmuletz cu Senna din marele premiu al Europei din 1993... A plecat de pe 6 shi in mai putin de un tur de pista a ajuns primul Shi in ce stil! Cind vezi asa niste inregistrari iti dai seama de ce Senna era numit magicianul F1! Singurul care poate concura cu Senna la capitolul ploaie este Schumi shi el un adevarat pilot de ploaie! Schumi pe linga faptul ca "invirte" bine volanul mai are shi un simt deosebit cind vine vorba de schimbat cauciucurile: cind shi ce fel!
    Stay Cool

  9. #30
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Eu spuneam ironic de Micky. Cred ca mananca seminte cand se duce pe unde se duce sau se uita la gagici prin padocuri.

  10. #31
    incepator
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    47
    Reputatie
    1
    Ma gindeam io ca nu poate cineva sa fie de acord cu stilul de comentator a lu' Micky! Ce ma mira este ca a vazut atatea MP live shi a discutat cu atata lume shi totusi nu reuseste sa comenteze o cursa! Mi se pare straniu chestia asta! Nu stiu daca te uiti la Moto GP pe Eurosport dar sunt doi comentatori cam timpiti ei da' macar iti face placere sa-i asculti! Rid se distreaza in timpul cursei dar sunt simpatici! Cam atat despre comentatori!
    Stay Cool

  11. #32
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by oaspetele
    nu uita ca Schumi l-a batut de cateva ori pe Senna !!!!!!!!!
    (cand acesta era inca in viata ........ca sa zic asa......)
    comparatia a fost facuta!
    Despre ce vorbesti tinere "oaspete"? In 1992 Senna se batea cu Mansell, iar Schumi a castigat o cursa, cea din Belgia, in 1993 Senna s-a batut cu Alain Prost, iar Schumi a castigat o singura cursa, cea din Portugalia. In 1994 putem spune ca am vazut un asa-zis duel, in primele 2 curse ale sezonului, dupa care in cursa a 3-a (1 Mai '94) a fost accidentul cu pricina...

    Eu ma refeream ca nu am avut ocazia sa ii vedem pe cei doi intr-un duel direct pe intreg sezonul, ceva de genul Hill-Schumacher, sau Hakkinen-Schumacher... 8)

  12. #33
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rasheedkpenny
    Quote Originally Posted by oaspetele
    nu uita ca Schumi l-a batut de cateva ori pe Senna !!!!!!!!!
    (cand acesta era inca in viata ........ca sa zic asa......)
    comparatia a fost facuta!
    Despre ce vorbesti tinere "oaspete"? In 1992 Senna se batea cu Mansell, iar Schumi a castigat o cursa, cea din Belgia, in 1993 Senna s-a batut cu Alain Prost, iar Schumi a castigat o singura cursa, cea din Portugalia. In 1994 putem spune ca am vazut un asa-zis duel, in primele 2 curse ale sezonului, dupa care in cursa a 3-a (1 Mai '94) a fost accidentul cu pricina...

    Eu ma refeream ca nu am avut ocazia sa ii vedem pe cei doi intr-un duel direct pe intreg sezonul, ceva de genul Hill-Schumacher, sau Hakkinen-Schumacher... 8)
    poi vorbesc chiar despre asta ..............Schumi nu putea sa emita pretentii din primu sau al doilea an de pilotaj , a castigat totusi cate o cursa in fiecare an , iar in 94?????

    ce pilot a castigat din primul an zeci de mari premiii??

    1992---iata rezultatele:
    Races: 16
    Start: 03/01/1992
    End: 11/08/1992
    Drivers Championship
    1st Nigel Mansell 108,000
    2nd Riccardo Patrese 56,000
    3rd Michael Schumacher 53,000


    deci in primul an de F1 , Shumi a iesit al treilea si l-a invins pe Senna , la general

    apoi , in 1993 , Senna a trecut pe o masina mult mai buna!!!!!!!
    a cucerit locul 2

    apoi , in 1994............cuvintele sunt de prisos!
    Schumi? the only one!

  13. #34
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Am descoperit si eu ste-ul asta de ieri si tot citesc p-aici si ma bucur ca se poate discuta si civilizat (mai putin in pagina de fotbal intern, dar nu-i nimic, nici eu nu ma pot abtine cand vine vorba de rivalii echipei mele de suflet!).
    Si eu urmaresc formula 1 de prin 87-88 de la bulgari, si de atunci pot spune ca am avut un singur idol in sport: MARELE AYRTON "MAGIC" SENNA DA SILVA!!!
    Ce curse vedeam... o, mama!!! Si ce adversari avea... Tipam de bucurie cand il vedeam castigand pe Magic Senna!!!
    Si ce zi trista am avut atunci, de Paste, in 94... Am plins de necaz cand am auzit la radio ca a murit... Tot asteptam sa dea o dezmintire, ca a fost o greseala anuntul si Senninha inca mai traieste... A fost cea mai mare dezamagire din viata mea ca nu a mai avut zile si nu a mai putut sa ma bucure in continuare cu victoriile sala superbe...
    Schumacher? Nu pot sa-l suport, si de cativa ani nici nu ma mai pasioneaza atat de mult f1, plictiseala e cuvantul ce domina acum Marele Circ. Si asta pentru ca Schumacher nu are adversar in prezent...
    Pana prin 98-99 nu pierdeam nici macar antrenamentele libere de joia sau vinerea, chiar daca ma trezeam la 4 dimineata pentru unele mari premii, ca sa nu mai vorbesc de curse, le inregistram pe video (de pe Rai sau de pe RTL sau pe unde se mai transmiteau...)si ma uitam din nou la ele, in special cele din perioada 91-94; aveai ce vedea!!! Acum, stiu rezultatul dinainte: castiga schumacher, si daca vezi o depasire spectaculoasa o data la 2 curse e lucru mare!
    Asa, un clasament:
    1. Ayrton Senna
    2. Ayrton Senna
    3. Ayrton Senna
    4. Alain Prost
    5. Juan Manuel Fangio (din auzite, ca nu l-am vazut!)
    6. Nelson Piquet
    7. Nigel Mansell
    8. Michael Schumacher

  14. #35
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    da de ce esti suparat pe Schumi???
    ca nu are nici un adversar pe masura???
    clar , el e de vina!
    Schumi? the only one!

  15. #36
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Hai ca o sa incerc sa-ti zic eu de ce sunt atatia suparati pe Schumi. Pentru ca nu mai merita sa te uiti la F1. Si pentru cei care se uitau e o pierdere. Si nu e vorba ca e constant castigator. E vorba ca are de fiecare data un metru de secunde avans. Asta nu e vina lui desigur dar pe mine cel putin incepe sa ma lase rece F1. Vrba voastra, de ce sa ma uit la F1? Sa-l aud pe nea Michi (facem pariu ca asa se scrie?? ).
    De fapt F1 e sportul cel mai departe de sport posibil. Sportul in general conpara performantele unor oameni (nu masini) obtinute in diferite domenii cu materiale de concurs egale sau foarte putin diferite. Acuma sa nu-mi spuneti ca prajina lui Bubka era mai jmekera decat a nu stiu carui italian ca nu va cred.
    Deci, IMHO, repulsia pe care o simt multi pentru schumi e indreptata de fapt mai mult impotriva sistemului de azi, impotriva salonului auto care a deveni F1, odinioara un sport care nastea destule pasiiuni. Si mai sunt si accidentele provocate intentionat. Poate e ceva care ne spune "asa ceva nu se face.". Nu ca pasiunea, si victoria etc. etc.. Nu se face! E vorba de viata unor oameni sau macar de sanatatea lor. Ce se intampla cu stimatul schumi daca Hill ramanea intr-un scaun cu rotile?
    Nu cred ca vre-un titlu mondial la f1 merita asa ceva.

  16. #37
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Si daca tot veni vorba de sporturi cu motor, mai bine ma uit la motociclism (MotoGP).

  17. #38
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    N-are nici o vina Schumacher?!?!?
    Pai cine a introdus ordinele de echipa la Ferrari???
    Nu cumva Schumacher a beneficiat de ele? Si, parerea mea, nici nu avea nevoie, ca oricum putea sa-i bata pe toti pe pista! Asa ca, pe langa faptul ca teoretic e cel mai bun in prezent, are cea mai buna masina, mai beneficiaza si de aranjamente... De ce sa ma mai uit atunci la F1 cand rezultatul se stie dinanite (un fel de gloria-rapid din divizia a: cea mai buna ecipa, cel mai bun joc, dar tot fac blat, chiar daca nu e necesar...).

  18. #39
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ayrton
    N-are nici o vina Schumacher?!?!?
    Pai cine a introdus ordinele de echipa la Ferrari???
    Nu cumva Schumacher a beneficiat de ele? Si, parerea mea, nici nu avea nevoie, ca oricum putea sa-i bata pe toti pe pista! Asa ca, pe langa faptul ca teoretic e cel mai bun in prezent, are cea mai buna masina, mai beneficiaza si de aranjamente... De ce sa ma mai uit atunci la F1 cand rezultatul se stie dinanite (un fel de gloria-rapid din divizia a: cea mai buna ecipa, cel mai bun joc, dar tot fac blat, chiar daca nu e necesar...).
    chiar , de ce sa te mai uiti??
    de ce te uiti

    si , nu in ultimul rand , de ce postezi aici>??
    Schumi? the only one!

  19. #40
    incepator
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    47
    Reputatie
    1
    Eu zic ca fiecare are dreptul la o opinie atat timp cit shi-o exprima civilizat shi, eventual, shi-o sustine cu argumente! Adevarul este ca F1 nu mai este ce era, totul este monoton shi previzibil! Dar asta nu poate fi vina lu' Michael. Este un pilot adevarat! Asa cum a fost shi Senna, Prost sau altii. Care este sau a fost mai bun... este foarte greu de spus! Dar oricum nu cred ca ne dor miinile sa tastam shi noi cite o parere!!!
    Stay Cool

  20. #41
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Daca Michael Schumacher si Rubens Barrichello se luptau de la egal la egal, ceea ce se putea intampla in cateva randuri (intre care "celebrelele" Austria si SUA 2002) spectacolul era garantat. Nu o spun eu, ci mai toti cei implicati in F1. Luptele "fratricide" au fost mereu gustate si au avut altadata in centru piloti ca Senna sau Prost.

  21. #42
    Cristian
    Guest

    F1

    Shumacher e un las , pune pe Barichelo si pe frates-o sa-l apere si dupaceea sa-l lase sa treaca infata lor dar anul asta cei de la MERCEDES ii vor pune mari probleme la cei doi (LASI ) .
    ANUL ASTA E AL MERCEDESULUI
    M.... Ferari

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •