http://img251.imageshack.us/img251/5457/guzu.jpg

Uploaded with ImageShack.us

INTERVIU / RAUL GUZU (SC PADERBORN)

Fundașul central Raul-Dorian Guzu (18 ani) este căpitanul echipei Under 19 a lui SC Paderborn, club din 2.Bundesliga, divizia secundă a campionatului Germaniei.

* Raul, cum se face că un român este căpitan la o echipă de juniori nemțească?

Sunt român, dar m-am născut în Germania, unde părinții mei s-au stabilit acum 25 de ani. Dețin ambele cetățenii, atât pe cea română, cât și pe cea germană. Faptul că sunt căpitan la Paderborn înseamnă că trebuie să dau dovadă de și mai multă responsabilitate și disciplină, atât pe teren, cât și în afara gazonului. Consider că prin voința mea puternică am reușit să mă impun și să fiu acceptat ca lider.

* Ai fost convocat și la formația mare a lui Paderborn?

Am făcut mai multe antrenamente cu echipa a doua a clubului și am jucat în câteva meciuri de pregătire la prima formație a lui Paderborn.

* Sezonul trecut a fost unul destul de reușit pentru tine…

Da, am terminat cu echipa de juniori pe locul al doilea în Westfalenliga. Două puncte ne-au lipsit să promovăm în Bundesliga… Am jucat pentru o categorie superioară de vârstă și am fost singurul titular născut în 1992.

* Ai fost integralist în primele patru etape din acest sezon (0-2 cu Eintracht Rheine, 2-1 cu Westfalia Herne, 0-0 cu SC Neheim și 1-2 cu Sportfreunde Siegen), dar ai lipsit în ultima rundă (1-2 cu Vfl Theesen). Ce s-a întâmplat?

Am evoluat în toate meciurile de până acum, mai puțin în cel din ultimul week-end, când nu am putut juca din cauza unor probleme la gât. Mi-am revenit însă repede și sunt convins că voi fi pregătit sută la sută pentru meciul următor.