Page 11 of 29 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 211 to 231 of 608

Thread: Stiri si noutati

  1. #211
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    azi in presa de specialitate:

    -bmw isi fac probleme ca motorul lui webber nu va rezista turului de incalzire in malaysia daca temperaturile vor fi ridicate
    -schumi este facut cu ou si cu otet in presa germana. replica lui: "incident de cursa, dar chiar credea nick ca o sa treaca de mine pe interior?"
    -todt multumit de masina dar ne sugereaza sa stam cuminti ca ii va potoli pe toti odata cu introducerea F2005
    -fisico se vede deja campion mondial, desi recunoaste ca a avut morcov ca ar putea fi depasit de bari
    -coulthard se pare ca se bucura asa de tare pt pozitia sa din alte motive. contractul sau cu redbull este de bani/puncte. iar la undeva la 38000$ punctul, DC a bagat in buzunar pe undeva pe la 200 000$ - zic surse din paddocuri

  2. #212
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    incident de cursa ca incident de cursa, dar ii cadea coroana daca se lasa depasit? cred ca da...

  3. #213
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    cine "se lasa" depasit ?!?!?!
    nicicum nu e bine cu voi. daca il depasea ziceati: " e slab asta, a trecut nick de el". orice face saracu sare lumea cu gura pe el. cand castiga nu e bine, cand nu castiga nu e bine, cand termina nu e bine, cand iese nu e bine. are poll, nu are poll!!!! CE VRETI SA FACA OMU ASTA CA SA NU MAI COMENTEZE NIMENI ?!?!?!

  4. #214
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    sa se retraga!!!!!!!

  5. #215
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ayrton
    sa se retraga!!!!!!!
    ... foarte spiritual ...

  6. #216
    toon zone bapsy's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    Accidentul
    Am vazut secventa cu accidentul, Schumi i-a inchis fortat drumul lui Heidfeld, care neavand incotro a iesit pe iarba. Apoi cand Nick a incercat sa reintre pe pista, Schumi nu i-a mai lasat loc si ... s-a intamplat. Banuiesc ca Schumi este obisnuit sa fie lasat, multi nu se pun cu el, iar probabil se astepta ca Heidfeld sa fie unul dintre ei ... ghinion. Daca era sa fie drept, trebuia sa-l lase sa treaca (Schumi pe Heidfeld).
    Multi au dat vina pe Schumi. Daca motivul pentru care a avut loc accidentul a fost sa "nu se lase depasit", ca vezi Doamne n-are nimeni voie sa-l depaseasca pe marele Schumacher ... atunci este din nou nedrept, precum il stim pe Schumi din alte actiuni

    Reactiile presei
    Intr-adevar presa germana ori "se abtine" ori da vina pe Schumi, ceea ce m-ar pune pe ganduri, avand in vedere ca este erou national si a facut pt Germania cat n-o sa apuce Heidfeld sa viseze. Totusi este un conflict de interese aici. Sa nu uitam ca nu este vorba doar de doi piloti nemti, este vorba si de un producator important german, si anume BMW.

    Alt conflict de interese legat de aceasta cursa: la italieni. Pilot italian - constructor italian. Multi si l-ar dori pe Fisichella la Ferrari. Michael este taxat de catre italieni drastic pentru orice greseala facuta (bineinteles ca si in cazul de fata a fost ). Cumva acestia l-au acceptat si au ajuns sa-l indrageasca in mod fortat, prin faptul ca a adus echipa italiana acolo unde nu a reusit nimeni sa o aduca. Ce isterie ar fi fost Michael Schumacher sa se fi numit Giancarlo Fisichella. Sunt convinsa ca i-ar fi luat apararea si la bine si la rau . Dar na, e de inteles ...

    Declaratii din presa germana
    Hans-Joachim Stuck, redactor la revista 'Bild': "Campionul mondial a mers prea departe. Schumacher este cel vinovat"
    Marc Surer, fost pilot de formula 1: "Nu a fost OK. Michael l-a impins pe Nick pe iarba, este vina lui."
    Nicki Lauda, fost pilot de formula 1 (desi este austriac, l-am inclus in presa germana, deoarece analizeaza cursele pe postul RTL): "Michael ar fi putut preveni accidentul, daca nu ar fi tras spre interior. A fost o manevra agresiva. Totusi nu as da vina pe Schumacher. Amandoi piloti au fost de vina."

    Pareri diferite, dupa cum vedeti, totusi cei mai multi il condamna pe Schumacher. E si el om, banuiesc ca este clar ca a gresit. Nu-i mai luati apararea cand nu este cazul ...
    Sa moara oaia vecinului.

  7. #217
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Axioma : Schumacher este de vina pentru orice incident de pe pista !!




    cand veti reusi sa puneti in buzunar carnetu de sofer, veti realiza faptul ca cel care loveste o masina aflata in miscare, DIN SPATE, este intotdeauna vinovat.

    fiind vorba de o cursa F1, putem spune ca am avut de a face cu un incident de cursa.
    DAR
    1.Schumi se afla EVIDENT in fata lui Nick
    2.Schumi a avut dreptul sa se apere, tragand O DATA de volan la dreapta, fie si mai brutal.

    ce pilot de F1 ati vazut ca 'se lasa' depasit ??

    in plus, ati vazut ce greu se depaseste in Australia.
    impetuosul si cel mai bun pilot din lume Kimi nu a reusit sa-l depaseasca pe Schumi decat la boxe, desi alearga pe masina 2005 si era nitel mai gol la benzina.
    asa ca, ciocu mic si fiti realisti.

    dar mai ales, nu uitati axioma !!
    Schumi? the only one!

  8. #218
    toon zone bapsy's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    oaspetele, eu inteleg ca esti nervos si nu vrei sa accepti ca Schumi este de vina. Cum se face insa ca peste tot in presa, inclusiv in cea germana si italiana, majoritate il considera pe Schumacher vinovat, sau in cel mai bun caz sunt considerati ambii? Cum de pana acuma nimeni n-a declarat ca Heidfeld este de vina (nici macar Schumi, in declaratia oficiala)?

    Am scris si eu inainte ca intr-adevar exista conflicte de interese si poate unii sunt subiectivi. Dar sa fie TOTI subiectivi? O fi o conspiratie impotriva lui Schumacher? Doar ca in alte situatii a fost mai bun decat ceilalti inseamna ca nu poate gresi? Nu ar fi prima oara cand a gresit, stii si tu asta. Gandeste-te ca ultimul sezon ... si nu numai ... Schumi a fost obisnuit sa fie in fata si sa ramana in fata. De mult nu a mai fost pus in astfel de situatii.
    Sa moara oaia vecinului.

  9. #219
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by oaspetele
    cel care loveste o masina aflata in miscare, DIN SPATE, este intotdeauna vinovat.
    Se vede lipsa ta de obiectivitate: accidentul s-a produs la o ciocnire LATERALA produsa de Schumacher, abia apoi Heidfeld pierzand contolul si lovind din spate, deci axioma ta e valabila si aplicabila cazului de fata.

  10. #220
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Bapsy.

    La depasiri se vede diferenta dintre campioni si restul lumii. Campionii nu "se lasa" depasiti, trebuie sa poti sa-i depasesti.

    In alta ordine de idei, daca rolurile erau inversate si Schumacher ar fi fost cel care ar fi incercat sa depaseasca, acesta ar fi reusit sa evite accidentul.

    Spui ca ai revazut accidentul, atunci trebuia sa fi atenta si la decorul in care s-a produs, pentru ca dupa ce a iesit pe iarba, Heidfeld avea posibilitatea sa continue pe iarba (peste reclama Shell), si pastrand trasa nu s-ar fi intamplat nimic, dar din lipsa de experienta, probabil, acesta a tras de volan mult stanga incercand sa revina pe pista unde nu mai era loc de trecere.

    Inca ceva, de ce nu te uiti si la trasele celor doi piloti. In acea sicana Schumacher era pe trasa ideala, iar Heidfeld a fortat depasirea franand foarte tarziu uitand ca in fata lui este Michael Schumacher si nu un pilot debutant de la Minardi, de exemplu, care sa se sperie si sa se dea la o parte.

    As merge si mai departe si as spune ca daca aceasta intrare a lui Heidfeld in curba (la viteza respectiva), s-ar fi produs fara sa fie Schumacher in fata lui, acesta nu ar fi reusit sa o negocieze si ar fi iesit in decor (pe nisip).

  11. #221
    toon zone bapsy's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    Cand Schumacher a iesit de la boxe, Heidfeld era pe linia ideala. Nick a incercat sa il depasesca pe interior si in mod normal i-ar fie iesit manevra, daca Schumacher nu l-ar fi incuiat si nu l-ar fi obligat sa iasa pe iarba. Cum vedeti voi o depasire pe interior? Dupa cum prezentati voi aici cazul, adica daca Schumi nu l-ar fi obligat pe Nick sa iasa pe iarba inseamna ca s-ar fi "lasat" depasit ... inseamna ca doar cei care "lasa de la ei" pot fi depasiti pe interior.

    Am inregistrat fazele principale din cursa si sper sa mai ajung azi sa revad accidentul. Nu stiu de ce va simtiti atacati cand spun ca Schumacher nu s-a comportat "fair". Multi din fanii lui Schumi recunosc ca el de multe ori n-a actionat pe cai drepte si tocmai de aceea le place de el ... pentru ca asta dovedeste ca ar fi luptator.

    In rest, mai discutam maine de faza, dupa ce ma uit azi la ea cu lupa .
    Sa moara oaia vecinului.

  12. #222
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Sorine, adevarul e ca Schumi NU se afla pe trasa ideala. aici ar fi gresala lui. dar asta nu inseamna ca trebuie sa faci loc pentru unu aflat pe trasa ideala, daca esti in fata lui.
    ayrton, pune o poza din respectivul duel din care sa reiasa faptul ca cei doi piloti se aflau in paralel. sau sa nu zic in paralel, sa zicem aproape paralel.
    dupa cate stiu eu, regulile din F1 prevad ca un pilot este "depasit", daca botul masinii care ataca este nitel mai in fata decat monopostul atacat.
    si mai stiu ca cel atacat are dreptul sa se apere (daca nu e deja in situatia de mai sus).
    unde a gresit Schumi ??
    Schumi? the only one!

  13. #223
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    na, sa va vad
    Attached Images Attached Images
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  14. #224
    Eternal Marquise MGP's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    galati
    Posts
    2,594
    Reputatie
    1
    pai in poza e revenirea dela "iarba verde" a lui heidfeld ...trebuie vazuta faza dela inceput in miscare ....din poza nu poti sa zici nimic...totusi cred ca daca ar fi existat incalcari grave ale regulamentului sar fi luat masuri dupa cursa dar nu am auzit de asa ceva.
    I shall not fear.Fear is the mind-killer.Fear is the little death that brings total obliteration.I will face my fear.I will allow it to pass over and through me.And when the fear has passed I will turn the inner eye to see its path.There will be nothing.Only I will remain.

  15. #225
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    revenire, nerevenire, ati vrut poza si cam asta se vede in ea. sper ca a clarificat dilema daca erau sau nu paralel. si eu stiu de regula de cand lumea si pamantul: "cine are 1mm in fata are intotdeauna dreptate"

    despre masurile care s-ar fi putut lua, nu zic ca ar fi trebuit luate ceva masuri, dar la ce te poti astepta de la niste organizatori care au fost calcati in picioare de minardi. e ca si cum as fi mers eu la tribunal si as fi zis ca vreau sa concurez la melbourne cu lastunul meu ca nu am avut bani sa imi iau altceva si tribunalul zice "ok, concureaza frate" si organizatorii nu au nici un cuvant
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  16. #226
    Eternal Marquise MGP's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    galati
    Posts
    2,594
    Reputatie
    1
    regula o stim toti dar ea se aplica(din cate stiu eu) la inscrierea pe viraj,iar aici ei sunt la mijlocul virajului...de asta am zis eu ca nu prea poti sati dai cu parerea.
    I shall not fear.Fear is the mind-killer.Fear is the little death that brings total obliteration.I will face my fear.I will allow it to pass over and through me.And when the fear has passed I will turn the inner eye to see its path.There will be nothing.Only I will remain.

  17. #227
    toon zone bapsy's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    singura poza pe care am gasit-o eu ... nu prea sunt poze pe net.

    vad ca toti expertii declara ca a fost vina lui 'Rambo' Schumi (asta-i denumirea cea mai des folosita pe net in ultimul timp ), doar voi sustineti sus si tare ca n-a fost ... ba mai mult, a fost vina lui Heidfeld, huh?

    Quote Originally Posted by grig_jr
    e ca si cum as fi mers eu la tribunal si as fi zis ca vreau sa concurez la melbourne cu lastunul meu ca nu am avut bani sa imi iau altceva si tribunalul zice "ok, concureaza frate" si organizatorii nu au nici un cuvant
    Se discuta deocamdata daca va mai avea loc vreo cursa de formula 1 in Australia pe viitor. Mi se pare si normal sa nu se mai tina, e stupid ca o astfel de decizie judecatoreasca sa-ti dea regulile peste cap. Ce se-ntampla de-acum incolo? Cand cineva nu se tine de reguli, ii da in judecata si castiga? Poate se trezeste Williamsul ca va castiga un proces dupa care ei sa poata schimba motorul cand au chef ca sunt mai smecheri.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by bapsy; 9th March 2005 at 12:46.
    Sa moara oaia vecinului.

  18. #228
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    marquise: acuma nu e buna poza ca e in timpul virajului. asta e poza, se vede ca nick vine din spate, unde crezi ca erau inaintea virajului ?!? nu tot asa?
    nick trebuia sa franeze, asta e concluzia. se vede clar ca s-a bagat in el. ce mai tot o invartim?
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  19. #229
    toon zone bapsy's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    Cum ai tras concluzia din poza pe care am pus-o eu ca Nick trebuia sa franeze? O iau spre dreapta amandoi, iar Nick este pe partea dreapta. E clar ca Nick ajunge in fata lui Schumi.
    Sa moara oaia vecinului.

  20. #230
    Schumy fan ADY19's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Iasi
    Posts
    418
    Reputatie
    1
    Bapsy poza ta este din fata si nu se vede nimic clar, trebuie un din lateral. Nu e clar nimic
    24 feb 2005 ziua in care STEAUA a stralucit din nou deasupra Europei

  21. #231
    Schumy fan ADY19's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Iasi
    Posts
    418
    Reputatie
    1
    Plus din ceea ce vad eu Schumy este in fata lui Nick deci avea dreptul sa-si apere pozitia
    24 feb 2005 ziua in care STEAUA a stralucit din nou deasupra Europei

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •