Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 52

Thread: Amanunte de la meciul de la Timisoara...

  1. #22
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Ce faceti, mergeti la Buzau? Ca am auzit ca va pun aia de la PSD ( /fu/ ) la dispozitie autocare... Cam cati?

    (as fi intrebat pe forumul vostru, dar...)

  2. #23
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    pai ce faci? Nu ma contrazici? Nu spui ca purple e rosu? hahaha Ai cautat in doctionar intre timp?
    Vezi ca voua va dat PCR-ul si echipa si stadion, noi daca putem sa profitam de pe PSD cu 10 autocare de ce sa n-o facem. Tot n-o sa-i votam. ;-)
    Pai 600 din Timisoara si mai vin ceva sute de rapidisti. Vom fi poate mai multi ca voi acasa. Voi aia care luati ceva de la Danciulescu. hahaha

  3. #24
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,069
    Reputatie
    1
    deep , ca voi va duceti 600-1500-2000 de acord, dar "cateva sute de rapidisti", hai ca ma umfla , fii mai obiectiv
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  4. #25
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    nu pot fi nicicum inainte de meci ca nu am stat de vorba cu ei (rapidistii) inca. Am dat cu presupusu. Daca era sa fiu subiectiv ziceam cateva mii. Dar iti garantez ca vor fi de ordinul sutelor. E aprope Buzaul de Bucuresti. Si la propriu si la figurat.

  5. #26
    manager alt.core's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Timisoara - Banat
    Posts
    338
    Reputatie
    1
    era vorba de 120 (atati s-au anuntat ei). Nu-i nici un bai daca nu o sa apara 8)
    ugtm

  6. #27
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    merci grobari, deci peste suta. Am avut cat de cat dreptate. N-aveam de unde sa stiu.

  7. #28
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Te-am tachinat prima oara, dar vad ca tu m-ai luat in serios...
    Si chiar asa, nu mai exagera atat... "Mai multi ca voi acasa"... serios, la cate deplasari ati fost voi (nu stiu daca si tu, poate esti doar ultras din fotoliu ), dar la media suporterilor ce merg in deplasare cu echipa, pe tot campionatul, sunteti undeva pe locurile 6-7. (chiar, ati fost prezenti in toate deplasarile in sezonul asta? Ca in afara de meciurile de acasa, de cele din Ghencea, Giulesti, Regie, Arad si Stefan cel Mare nu prea erati prin tribune...)

  8. #29
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by grobari
    era vorba de 120 (atati s-au anuntat ei). Nu-i nici un bai daca nu o sa apara 8
    Hai ca vorbesc cu un "bombardier" rapidist si va zic sigur daca vin rapidisti la meci!

  9. #30
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Da, se confirma: vin circa 100 de rapidisti (2 autocare), ca cica sunteti fratii lor .

  10. #31
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    m-ai tachinat? Asta e scuza ta la cunostiintele despre limbi straine? Nu zic ca e obligatoriu sa cunosti o limba straina dar daca n-o stii nu e mai indicat sa stai de-o parte?
    Ma mir pe zi ce trece ca dinamovistii au curajul sa vorbeasca de suporteri. Eu nu am stiut pe vremea lui Ceausescu ca Dinamo avea galerie. Doar pe stelisti i-am vazut aparand ca ciuperciile dupa victoria de la Sevilla.
    Au fost suporteri polisti si in Ghencea si in Giulesti. Au fost peste tot. Nu stiu cum ai intocmit tu acel clasament ca nimeni nu a informat despre numarul oaspetilor ci doar cifra spectatorilor per ansamblu. Eu acum sunt suporter din fotoliu ca locuiesc la vreo 5-6000 de km de Timisoara si mi-e sincer greu sa... gasesc bilete la meci chiar aici. Ma intreb ce va face sa credeti ca sunteti cei mai tari? Numarul vostru? Coregrafia cu 3 steaguri si 5 fulare? Cum v-am mai spus... "coregrafia" voastra a atras "aplauzele" lui Danciulescu.

  11. #32
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Scrie la locatie ta: Timisoara, si nu stiu cum Timisoara sa fie la 6000 de km de ...Timisoara!!!
    Si pana sa faceti voi o coregrafie de genul celor pe care le face P.C.H. va mai curge multa apa pe Dunare si pe Bega...

  12. #33
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Nu mi-a cerut nimeni sa le arat buletinul asa ca am trecut ce-am vrut. Si-apoi cum sa-ti explic tie ca-s cu sufletul in Timisoara? Ce-ar putea intelege un caine din asta? Aici unde locuiesc eu lumea foloseste mai mult "purple" decat "mov".

    P.S. Mai lasa cuvantul "coregrafie" de-o parte ca amintesti tot timpul de trupa de juniori din tribuna voastra de 2 m inaltime.

  13. #34
    junior
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    76
    Reputatie
    1
    adbogdan-imi pare rau , c-am zis ca ne-a marcat gol un anonim din buzau , ca scuza pot sa spun ca am scris mesajul imediat dupa meci,dovada ca am greshit shi marcatorii lui Poli.Iar dupa ce am vazut la t.v. arbitrul de tusha a avut dreptate(nota 10).Insa tot ramane un penalty neacordat de Anghelinei(scuze ca am confundat Buzau cu Braila in privintza distantzei de Galatzi)... in fine,sunt sigur ca vom reushi o partida buna maine,Poli trebuie sa ramana in A!!!! sun

  14. #35
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Fiti seriosi mai baieti, 90000 de spectatori a avut Dinamo oops. Au mai ramas si pe afara vreo 30000 defani inraiti?
    Pina la urma spuneti ca la adunarile lui Ceausescu lumea venea dintr-o dragoste nemasurata pentru tovaras si pentru partid.

  15. #36
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    In al doilea rand, vreau sa va aduc aminte ca Dinamo e singura echipa din Romania care a jucat meciuri in fata a 80-90.000 de suporteri proprii (pe stadionul fost " 23 August", in anii 80, vreo 7 sau 8 meciuri!), in Cupele Europene, si probabil ca daca ar mai avea echipa sa treaca un tur sau doua in Cupa Uefa anul asta, ar umple iar stadionul acela.
    speram sa nu mai aud in viata mea de acea "perioada de glorie". au avut echipa? luata cu arcanu' din pacate de la echipele din "provincie" pe schimburi simbolice. le fel Steaua. isi mai aminteste careva de Dinamo Victoria? sau Flacara Moreni? isi mai ainteste cineva de meciul Poli-Dinamo 2-1 din ('87 sau '88?)? astea-s momente de rusine maxima a fotbalului romanesc.

    in plus, la majoritatea din putinele meciuri internationale televizate din "perioada de glorie", in tribune se vedeau suprafete intregi acoperite de oameni in albastru sau verde (Steaua) care au mers la meci cu toata unitatea din ordin (desi ma indoiesc ca majoritatea s-au suparat). dar de se vindeau prea putine bilete, le umpleau ei cu oastea.

  16. #37
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Capacitatea la fostul 23 August e 70.000...niciodata, nici macar la Romania - Italia 1-0, n-au fost mai mult de atit. Dar dinamo probabil numara si detinuti aflati in penitenciare la vremea respectiva, plus cei 10000 de platitori de bilete si uite cum se face numarul.

    Bine ca nu se trezeste careva din Scornicesti sa ne vorbeasca si el ceva de FC Olt, sau Viitorul Scornicesti, cum se numea la promovare.... Stiati ca a fost a doua echipa de tarani in divizia A? De ce a doua? Pai n-a fost dinamo prima? :?
    Smile, its good for you!

  17. #38
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ayrton
    urmand ca apoi sa se decida si daca Timisoara va avea echipa pe prima scena, ca am auzit de la cineva ca Dobos ar intentiona sa se mute la Cluj, sa se uneasca cu CFR Cluj, si sa aiba si sustinerea financiara a celor de acolo, ca nu mai poate face fata singur in "A".
    Ptr. linistea sufletului tau ayrton, Dobos nu poate sa mute echipa, sau sa ma exprim mai corect, nu poate lua locul din A. El poate lua echipa(jucatori, antrenori, etc) dar locul, conform intelegerii originale e definitiv al Timisoarei. Sper sa poti dormi mai linistit...
    Smile, its good for you!

  18. #39
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Incercand sa fiu obiectiv, in anii '80 Steaua si Dinamo aduceau foarte multi spectatori la meciurile din Cupele Europene. Cand spun "aduceau" inseamna ca interesul era real iar meciurile extrem de atractive (sa amintesc doar partidele lui Dinamo cu Inter, Hamburg, Liverpool, Sampdoria, Dundee United sau ale Stelei cu Anderlecht, Glasgow Rangers, Benfica, Galatasaray, PSV Eindhoven). Posibil ca pentru astfel de evenimente sa fi fost mobilizati si ceva ostasi sau militieni, dar interesul pentru aceste intalniri este incontestabil.
    Tot astfel cum incontestabile sunt si numeroasele abuzuri care au fost savarsite in acea perioada. Nici eu nu imi amintesc cu prea mare placere de Victoria sau de Scornicesti (acolo unde stadionul avea o capacitate - 25.000 de locuri - mai mare decat po****tia orasului :x ).
    Pe langa celebrul Poli-Dinamo 2-1 din '87 as mai enumera ca moment de maxima rusine in fotbalul romanesc si acea finala de Cupa Romaniei Steaua - Dinamo din '88 incheiata cu retragerea stelistilor de pe teren si cu stabilirea rezultatului printr-un comunicat (bancurile de atunci ziceau ca nu mai e arbitrul suveran, ci suveranul e arbitru - referire la Valentin Ceausescu).
    Una peste alta, Steaua si Dinamo au avut jucatori de exceptie si performante internationale, dar au profitat din plin de statutul de cluburi privilegiate.

  19. #40
    @ Sir's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    595
    Reputatie
    1
    pai eu zic ca ai luat o decizie corecta sa nu mai intri pe forumul galeriei lui Poli.Asa putem sa discutam si noi civilizat.Civilizatie ce se pare ca n-a trecut de Craiova inspre est.

  20. #41
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sir
    pai eu zic ca ai luat o decizie corecta sa nu mai intri pe forumul galeriei lui Poli.
    Te referi la mine?
    Daca da, atunci pe tine cine te-a invitat sa-ti dai cu parerea pe forumul :"Dinamo"?

    A, Azur, multumesc ca m-ai linistit, chiar imi faceam griji pentru voi, , ca iar mai stateati vreo 6-7 ani prin "B", si mi se facea dor de comentariile voastre .

  21. #42
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    Posibil ca pentru astfel de evenimente sa fi fost mobilizati si ceva ostasi sau militieni, dar interesul pentru aceste intalniri este incontestabil.
    Militar in termen sa fi fost, pe vremea lu' ceausu-voda, era ca o mana cereasca sa te duca cu forta la teatru, darmite la fotbal. Interes ar fi existat si daca se juca cu Victoria Inainte Vinju Mare. Dar imi amintesc un meci din mansa a 2-a CCE (tin minte ca era deja frig afara) al Stelei cu Kuusysi Lathi (sp), la care o lungime de stadion era verde brotacel. probabil combinatia frig/echipa finlandeza ... E clar ca, de vine Liverpool se umple stadionul. Oricum cel mai mare scor la bilete de intrare l-am platit in '85, Timisoara, la Romania-Finlanda, 100 lei. Pe locul 2 e Poli-Real in '92(?) cu 1000 lei (putere de cumparare ajustata) si pe 3 meciul de handbal Poli - Minaur din '88, 50 lei. Daca stai sa vezi, nici cupa IHF in '89 n-a costat atit. parca 35 lei cu TSV St. Ottmar St Gallen (Swiss) si 30 lei cu AEK Atena. Eu sunt totusi curios citi din soldati ar mai fi fost bucurosi sa mearga la meci daca-i obligatoriu sa cumperi bilet cu 50-75 lei (sau cit o fi fost UEFA in anii '80, habar n-am ca la Poli-Glasgow n-a vrut sa ma duca tata )

    Pe langa celebrul Poli-Dinamo 2-1 din '87 as mai enumera ca moment de maxima rusine in fotbalul romanesc si acea finala de Cupa Romaniei Steaua - Dinamo din '88 incheiata cu retragerea stelistilor de pe teren si cu stabilirea rezultatului printr-un comunicat (bancurile de atunci ziceau ca nu mai e arbitrul suveran, ci suveranul e arbitru - referire la Valentin Ceausescu).
    aye. in ziua de dupa "meci", Europa Libera l-a declarat pe ceasca ca "Primul Atacant Central (al tarii) care marcheaza cu capul gol".

    Una peste alta, Steaua si Dinamo au avut jucatori de exceptie si performante internationale, dar au profitat din plin de statutul de cluburi privilegiate.
    si asta a ruinat fotbalul romanesc. in anii '80 s-a format o generatie de exceptie, pe vremea cind se mai juca fotbal pe strada si nu prindeai loc in teren, ca nu era inca BUG Mafia. furindu-i (ca altfel nu-i pot spune) pe toti jucatorii talentati s-a diluat campionatu' de au ramas numai 2 echipe. sa ia careva in Anglia,Italia,Germania sau Spania pe toti jucatorii buni si sa-i concentreze la 2-3 echipe si rezultatele-s la fel. short-term ai echipe de exceptie dar generatia urmatoare n-are de la cine invata. Steaua ia campionatu, Dinamo ia cupa si Camataru gheata de aur cind da 5 goluri in ultima etapa cu Jiul. asa se face praf totul. si uite, am ajuns sa ne-o traga 17 Nentori si echipe din Cipru, respectiv din tari care in anii '80 nici nu existau.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •