Page 11 of 14 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 211 to 231 of 293

Thread: Întrebări, răspunsuri și discuții despre handbal

  1. #211
    La Roma Tottica
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Milano
    Posts
    15
    Reputatie
    1
    Da, asa este, eu am pus problema handbalului, pe acest forum, pentru ca sunt mult legat de handbal.
    O alta problema care ar mai rezolva cate ceva ar fi aceasta lege a sponzorizarii pe care parlamentarii si guvernantii o tot tergiverseaza, o tot schimba. Si ar mai fi o problema : aceea ca mare parte din firmele care la nivel local ar putea face sponzorizari (ma refer la IMM.uri) fac bilantele economice pe sume mici, deci e clar ca nu mai au cum sa sponsorizeze ceva ...
    Asa este, orele de sport au fost reduse ca numar in scoli, desi se stie ca sportul dezvolta fizic si mintal ... dar se pare ca cei pusi sa faca legi nu prea au facut sport (mai ales d.p.d.v mintal )

    Hai sa auzim numai de la "f. bine in sus".

  2. #212
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Arbitri Stefan Ciurea si Marius Barcan ambii din Craiova s-au dat sambata in spectacol la Severin unde au tras pe fata cu Timisoara.Nu au sanctionat jocul dur al timisorenilor deoarece au venit cu lectia invatata. UCM RESITA era o amenintare pentru podium si trebuia oprita cu orice pret.
    Bilantul razboiului de la Severin: Pasic - ajuns la spital cu dislocare de umăr si Pirvan doi dinți rupti.
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  3. #213
    junior
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    86
    Reputatie
    1
    ce face Pirvan?si-o revenit?
    pasic cat sta pe tusa?

  4. #214
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bestiuta View Post
    ce face Pirvan?si-o revenit?
    pasic cat sta pe tusa?
    Pirvan si-a revenit dar problema mare este la Pasic care se pare ca va pierde ambele meciuri din semifinala.
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  5. #215
    La Roma Tottica
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Milano
    Posts
    15
    Reputatie
    1

    cum pot crea un club de handbal

    Salutare tuturor.
    Imi place mult handbalul.Tatal meu este antrenor de juniori. Momentan suntem o asociatie sportiva dar nu ne putem inscrie in campionatul national de cluburi juniori.
    As dori cine poate, sa ma ajute cu informatii (sau si cu o sponzorizare) pentru a crea un club de handbal. Ma intereseaza sa stiu ce forma juridica este cea mai recomandata , cam care sunt costurile pentru crearea unui astfel de club, iar daca cineva stie care sunt costurile anuale de intretinere ar fi excelent, asa as avea o idee minima pentru investitie.

    Multumesc anticipat tuturor pentru orice idee, sugestie, ajutor.

  6. #216
    incepator
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5
    Reputatie
    1

    banii fac totul

    Quote Originally Posted by resita View Post
    handbalul juvenil , adica toate sporturile juvenile sunt o problema. in romania nu se mai investeste in sportul juvenil, in scoli s-au redus orele de educatie sportiva, cluburile nu mai pun baza pe formarea tinerilor care daca stam bine sa ne gandim este vitala pentru orice ramura sportiva.
    multe talente s-au pierdut din cauza ca nu aveau sustinere. pacat, mare pacat

    Unul din talentele pierdute este HERSOVESCU de la UCMR RESITA ...a plecat la munca in Anglia ....jucator de perspectiva pt nationala / nu a reusit nimeni si nimic sa l faca sa stea nici macar OMER salutari din Dr tR Severin

  7. #217
    La Roma Tottica
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Milano
    Posts
    15
    Reputatie
    1

    si nu e singurul

    Si nu este singurul.
    Din pacate in handbal sunt bani putini ... pentru ca si firmele romanesti nu investesc in acest sport, dar nici statul nu tuteleaza sportul ...

  8. #218
    incepator
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Ma poate lamuri cineva?

    Salut. Am o curiozitate (printre altele) legata de handbal. Am vazut de multe ori ca in anumite echipe se schimba portarul la fiecare lovitura de la 7 metri. La unele echipe nu se schimba, insa la altele acest lucru se face sistematic.

    Poate cineva sa-mi dea o explicatie? Exista portari care sunt "specializati" sau efectiv mai buni la 7 metri, e vorba de odihna, de concentrare, moral?


    Va multumesc pentru raspunsuri.

  9. #219
    Vw Phaeton grande's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Luxembourg
    Posts
    14,054
    Reputatie
    1
    In general portarii de rezerva apara loviturile de la 7 m ,dar asta nu-i o regula .
    Fiecare antrenor are tactica sa ,in functie de valoarea portarilor ,dar cu siguranta daca portarul titular apara 4,5 ocazii de gol , la urmatoatrea lovitura de la 7 el va fi acela din poarta !

  10. #220
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    totul depinde de forma portarului in acele momente. schimbarea este fie si-un moment psihologic, o presiune pe cel care executa lovitura
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  11. #221
    incepator
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    cred k te pot lamuri eu

    de obicei o asemeanea skimbare de portar poate influenta morala jucatorului ce va executa aceasta lovitura...es un mod de al intimida...de al demoraliza....nu cred k se pune in discutie k acel portar ce intra e specializar in aruncarile de la 7 metri....la antren nici un portar nu se antr special pt 7 metri iar celalalt pt alt ceva....sper k ai inteles cat de cat ceva....

  12. #222
    La Roma Tottica
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Milano
    Posts
    15
    Reputatie
    1

    Regulament

    Salutare tuturor,
    am deschis acest forum in ideea de a discuta pe tema regulamentului jocului de handbal, unul dintre putinele sporturi care are un regulament uniform in toata lumea.

  13. #223
    incepator
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    8
    Reputatie
    1
    contacteaza federatia. au si un site www.frh.ro.

  14. #224
    incepator
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Întrebări și răspunsuri despre handbal

    am de facut un referat la handbal si nu ma prea descurc. sunt studenta in anul I la sport. ma poate ajuta cineva?

  15. #225
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    si ce anume vrei sa stii?
    He puts the puck upstairs, where El Presidente keeps the election results!

  16. #226
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    dc te descurci cu engleza gasesti informatii pe www.ihf.info ---siteul federatiei internationale de handbal si pe www.eurohandball.com ---siteul federatiei europene
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  17. #227
    incepator alessa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    47
    Reputatie
    1

    Lightbulb vreau sa joc handbal

    Am 26 de ani si am jucat 3 ani handbal, iar acum dupa atat de mult timp de cand m-am lasat as vrea sa joc din nou, are idee cineva daca gasesc vreun club care sa ma primeasca?
    Sunt innebunita dupa acest joc si chiar mi-as dori sa-l practic din nou. Astept sugestii.
    Merci mult!

  18. #228
    incepator annemary's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    buna. pai daca vrei de performanta poti merge la diverse echipe sa dai proba. asta este parerea mea

  19. #229
    manager
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Handbal World
    Posts
    319
    Reputatie
    1
    mult succes!

  20. #230
    manager
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Handbal World
    Posts
    319
    Reputatie
    1

    Dilema

    http://www.ehfcl.com/2008-09/article...rnaments+drawn


    Aici scrie ca Rulmentul Brasiv va juca cu Zvezda(groaznic...ultima data a batut zvezda cu 35-18),Aalborg(vicecampioana Danemarcei)Si Ferencvaros :|
    Nicidecum de poloneze sau de Byasen...ele sunt in alta grupa.


    daca se ia de sus in jos e valabila grupa...deci cred ca am gresit eu...:| eh se mai intampla (

  21. #231
    sport legend cristy1110's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    zimnicea,bucuresti
    Posts
    1,883
    Reputatie
    1
    nasol dak sunt in grupa de care zici tu.
    nu ia niciun punct.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •