Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 30 of 30

Thread: Victor Piturca...

  1. #22
    Stelist alx_ro's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    340
    Reputatie
    1
    La multi ani si din partea mea! Si felicitari pentru acum 18 ani!
    [FONT=Comic Sans MS]Poti sa spui orice. Cu conditia sa nu spui mai putin decat ai vrut si mai mult decat trebuie. [/FONT]

  2. #23
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1

    Thumbs up Piturca pe chat

    Dupa antrenamentul de dimineata al lotului, in intervalul orar 14-14.30, Victor Piturca a dialogat pe chat . Tehnicianul stelist a raspuns zecilor de intrebari de orice natura puse de suporteri ai echipei noastre, dar si celor care simpatizau cu alte echipe ca "Poli" Timisoara, FC Oradea, Farul sau Universitatea Craiova. La final, Piti a premiat cele mai bune trei intrebari oferind drept cadouri tricouri si sepci inscriptionate "ProSport" cu autograful sau pe fiecare. Site-ul www.steauafc.com prezinta fanilor stelisti cateva spicuiri din raspunsurile pe care Victor Piturca le-a oferit cititorilor cotidianului amintit:

    Despre ramanerea lui Falemi la Steaua: "Daca va pleca sau nu? Depinde in mare masura si de el. Falemi doreste sa plece si se pare ca este o echipa care se intereseaza de el".

    Despre semnificatia zilei de 7 mai 1986: "Este una dintre cele mai frumoase zile din viata mea".

    De ce nu le cere fotbalistilor sai sa-i spuna <Mister>: "Prefer ca jucatorii sa-mi spuna pe nume sau, daca n-o fac, sa-mi spuna cum le vine lor mai usor. Nu le impun eu cum sa mi se adreseze si, cu atat mai putin, sa-mi spuna <Mister>".

    Ce crede despre valoarea lui Plesan: "Cred ca orice antrenor din Romania si l-ar dori pe Plesan. Daca e sa spun ce jucator imi doresc din campionatul intern, il numesc pe Plesan. Nu stiu la cat este estimata valoarea lui in bani, dar asta depinde de echipa care-l vrea. Daca va mai face cateva jocuri bune la nationala sunt sigur ca va ajunge undeva bine".

    Despre ramanerea lui Oprita la Steaua: "Normal ca Oprita va ramane la Steaua. El abia a inceput fotbalul la acest nivel, unde sa se duca?"

    Despre modul in care se intelege cu Gigi Becali: "Foarte bine".

    Despre atacantul Njock: "Nu ma intereseaza".

    Despre saltul valoric al lui Rica Neaga: "I se datoreaza numai lui, personal".

    Despre Hamutovski: "Daca nu eram eu, Hamutovski nu ajungea la Steaua".

    De ce nu se plateste mai mult pentru venirea lui Cristea in Ghencea: "Pentru ca nu sunt eu de acord sa se liciteze mai mult. Cristea merita exact cat am oferit noi, Steaua, pe el".

    Despre stimularea financiara a Rapidului in meciul cu Dinamo: "Nu vom face nimic in acest sens".

    Daca Daouda poate suplini eventuala plecare a lui Radoi: "Deocamdata, nu pot da un raspuns".

    Daca are vreo oferta de a antrena in strainatate: "Deocamdata, nu. A fost AEK Atena in iarna, dar am refuzat-o".

    Despre Formula 1: "Nu-mi place, nu o urmaresc".

    Cand va deveni Alexandru Piturca titular: "Cand a sa merite, cand o sa se maturizeze. Ca fotbalist, evident".

    Despre plecarea lui Aliuta de la Steaua: "Depinde de oferta. Daca ar avea o oferta buna, ar putea pleca".

    Despre intrarea lui Iordanescu in politica: "Este alegerea lui, fiecare e liber sa faca ce doreste. Pe mine nu ma intereseaza ce alegere a facut el in politica, pe mine ma intereseaza ca echipa nationala sa aiba rezultate"
    Free Sevilla!!!!

  3. #24
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    "...e frustrant cand vezi ca adversarul nu se impiedica"

    Pitzi, Pitzi, Pitzi
    Last edited by gicu; 17th May 2004 at 12:41.
    ...always look on the bright side of life...

  4. #25
    sport legend Adrian's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    New York
    Posts
    1,160
    Reputatie
    1
    Steaua este a doua echipa favorita a mea. Asta pentru ca dintotdeuna a avut un altfel de stil de joc decat restul echipelor de la noi.
    Craiova s-a bazat pe geniul unor jucatori, pe valoarea lor individuala.
    Dinamo nu mi-a placut niciodata (desi toata familia mea e dinamovista) pentru ca au avut un joc urat. La ei s-a nascut termenul "temporizare", joc lateral, "na-ti-o tie da-mi-o mie", cum zice tata...un joc urat, nespectaculos.
    Steaua, dimpotriva, a avut mereu un stil curajos, ofensiv, perpendicular, direct pe poarta.
    In ultimii ani insa s-au cam inversat rolurile (mai ales anul asta). Piturca are partea lui de vina la Steaua. A jucat mereu prudent, la rezultat. Cred ca cele mai multe victorii le-ati avut la un singur gol diferenta (uneori dat spre sfarsitul meciului).
    Dinamo, dimpotriva, de cand s-a format cuplul Danciulescu&Niculescu, fac spectacol, bat cu 5-0, 7-0, joaca spectaculos, cu multe goluri....
    Poate imi spune un stelist daca am dreptate.
    "Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

  5. #26
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    De ce mi-l doresc pe Marius Lacatush la Steaua :
    "Este foarte puţin un singur titlu în Ghencea în patru ani de zile, dar dacă sînt echipe mai bune, nu avem ce face". (Victor Pitzurca)
    Pentru ca Marius nu se va resemna niciodata cu gandul locului 2.
    ex-alpopa

  6. #27
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    Piturca este pus la zid dupa egalul de la Galati ...

    Au jucat frumos , n-a fost sa fie ...

    Pai daca Galatiul era Petrolul si Steaua juca cu echipament alb - rosu , atunci sigur si Steaua dadea 5-0 , poate chiar 7-0 ...
    Voi credeti ca Dinamo va merge in cupele europene ca si in campionat zdrobind tot ce-i iese in cale cu Naidini , Semeghini , si alte neghini ... HAI SA FIM SI SERIOSI
    Steaua este in mare forma , dar joaca fiecare meci "pe bune" si asta se vede in rezultate ( omenesti ... spre f bune 12 8 3 1 31 - 10 27 ) !
    Din cele 12 etape scurse pina acum , la cite meciuri Dinamo a profitat de erori umane sau de "sansa" ????
    Eu nu vad tactica la Andone ... Danciulescu si atit ... N&D - ce prostie pe care incearca unii sa o bage in capul oamenilor
    Pai astia doi vor juca ( din vara ) unul prin C-ul rusesc si celalalt prin B-ul chinezesc ...
    BORCEA merita un tricou de campion ( si N'toiou ).
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  7. #28
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by gicu
    "...e frustrant cand vezi ca adversarul nu se impiedica"

    Pitzi, Pitzi, Pitzi
    este ... da ' cred ca nu ne gindim la acelasi lucru ...
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  8. #29
    sport legend Gica Chioru's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    2,257
    Reputatie
    1

    La revedere, domnule Piturca!

    De-alungul timpului, am fost unul dintre cei mai vehementi critici ai lui Victor Piturca. Este drept ca nu aici. Daca anul trecut spuneam ca jocul nostru este neschimbat, daca acum doi ani spuneam acelasi lucru, daca acum trei ani eram nesigur in ceea ce priveste viitorul echipei, astazi pot spune ca sunt sigur. Sunt sigur ca Steaua se indreapta catre un dezastru sportiv. Sunt sigur ca viitorul clubului nostru este in primejdie. Asta se datoreaza in primul rand lui Victor Piturca, pentru ca oricat de vinovat ar fi Gigi Becali, vinovatia lui nu o poate depasi pe a lui Piturca. De ce? Pentru ca este singurul care inseamna ceva din punct de vedere fotbalistic. El este cel care face strategia, el este cel care alege jucatorii, el este cel care hotareste totul in clubul Steaua. A spus-o Gigi, a spus ca Piturca hotareste totul. Deci, daca il putem lesne contesta pe Piturca antrenorul, trebuie sa-l contestam mult mai puternic pe Piturca managerul.
    Oricat m-as stradui, nu vad cum putem iesi din impasul fotbalistic in care suntem, cu Piturca antrenor. Cum? Obsesia acestuia pentru jucatori firavi, aparent tehnici, incapabili sa mentina acelasi ritm de joc 90 de min, vehementa cu care este folosita o tactica de joc dependenta de Fl Dumitru, obsesia supratacticizarii jocului, nelasand ca personalitatea jucatorilor sa iasa in evidenta ba chiar debarasandu-se pe rand de acestia, de jucatorii cu personalitate, face ca astazi Victor Piturca sa fie cel mai invechit antrenor al fotbalului romanesc. Nu ma intereseaza cunostintele fotbalistice pe care,eventual, le poseda, atat timp cat jocul echipei Steaua este acelasi. De 4 ani de zile, jucam la fel. Pentru mine, concluzia este una singura:
    Piturca trebuie sa plece!

    In ceea ce-l priveste pe Gigi Becali, este evident ca se foloseste de noi. De noi toti, suporterii clubului Steaua. De clubul nostru, Steaua Bucuresti. Este evident ca din punct de vedere al imaginii, clubul Steaua nu s-a aflat niciodata in aceasta nefasta ipostaza. Este incredibil cum putem fi dusi in aceasta risipa mediatica, in aceasta efemera lupta a dolarilor, noi, un club care am facut istorie reprezentand Armata Romana. Noi care inca ne mandrim cu faptul ca suntem echipa Armatei. Ce pata arunca acest om asupra noastra! Dar este sincer! Asa cred, de altfel sunt sigur de asta. Acest om este sincer si daca ne face rau mentinandu-l pe Piturca, daca ne face rau aratandu-si dolarii de cate ori are ocazia, o face fara sa vrea sa faca rau. Paradoxal? Acesta este Gigi Becali! Asa va ramane. Pana cand nu va invata ce inseamna acest sport, pana nu-si va angaja un consilier care sa stie ce inseamna acest sport, pana nu va sti ce masuri trebuie sa ia, vom fi pe locul 2. Sau 3, sau cine stie cat?
    [B][COLOR="Red"]CFR Rapid Bucuresti=primul club bolsevic din Romania
    1923. Conform directivei KOMINTERN apare bolsevismul in sportul romanesc.[/COLOR][/B]

  9. #30
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    nu stiu daca el e in mare parte vinovat...
    eu cred ca jucatorii sunt principalii vinovati ... ei joaca pe teren nu Piturca...
    daca sunt jucatori care nu muncesc cu inima ... sa plece!
    multă lume... PUȚINI OAMENI

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •