Results 1 to 17 of 17

Thread: Nu stiu ce racheta ar trebui sa iau

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Suceava
    Posts
    4
    Reputatie
    1

    Nu stiu ce racheta ar trebui sa iau

    Am 1.72 (am vazut ca trebe si intaltimea ca sa iei o racheta) si sunt incepatoru incepatorilor... chiar nu stiu ce racheta ar trebui sa-mi iau ca sa pot sa am un "start" cat mai bun in acest jok

  2. #2
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    La ski inaltimea este importanta pt. lungimea skiurilor , la tenis ar trebui sa ne spui macar varsta .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  3. #3
    incepator
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Suceava
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    La ski inaltimea este importanta pt. lungimea skiurilor , la tenis ar trebui sa ne spui macar varsta .
    Am 14 ani

  4. #4
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Un Wilson K factor team ti-as recomanda - parca e vreo 550 lei.
    Daca nu vrei sa investesti prea mult poti sa cumperi o racheta la SH la max. 2 milioane dar cu o greutate 280-290 g si cu o suprafata de 100 .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  5. #5
    incepator
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Suceava
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    SH ar trebui sa insemne second-hand

  6. #6
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1
    pai ce altceva

  7. #7
    incepator
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Ploiesti West
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Salut Eu Am 21 de ani;1,83m si am inceput sa joc tenis de o luna.Am doua rachete: un HEAD(tensiunea 26), si una No Name adusa din franta(tensiunea 19). Multi mi-au spus ca HEADul este prea puternica pentru mine dar eu ma simt excelent cu ea. Cam care este tensiunea buna pt un incepator?

  8. #8
    junior
    Join Date
    May 2006
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Aadryan View Post
    Salut Eu Am 21 de ani;1,83m si am inceput sa joc tenis de o luna.Am doua rachete: un HEAD(tensiunea 26), si una No Name adusa din franta(tensiunea 19). Multi mi-au spus ca HEADul este prea puternica pentru mine dar eu ma simt excelent cu ea. Cam care este tensiunea buna pt un incepator?
    Depinde de mai multi factori: anotimp, temperatura, teren umed sau uscat, zgura/beton, rigiditatea rachetei, suprafata rachetei, si mai ales tipul de racordaj, stil de joc si priza folosita.

    Sper ca am fost suficient de clar.

  9. #9
    junior
    Join Date
    May 2006
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    ...adaugam si cat de des vrei sa schimbi racordajul si daca ai afectiuni la cot/incheietura/umar.

  10. #10
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Aadryan View Post
    Salut Eu Am 21 de ani;1,83m si am inceput sa joc tenis de o luna.Am doua rachete: un HEAD(tensiunea 26), si una No Name adusa din franta(tensiunea 19). Multi mi-au spus ca HEADul este prea puternica pentru mine dar eu ma simt excelent cu ea. Cam care este tensiunea buna pt un incepator?
    Eu cred ca tensiunea e un factor subiectiv, deci fiecare isi alege tensiunea cu care se simte mai bine. Tine cont ca o tensiunea mai mare iti ofera mai mult control dar mai putina putere...viceversa pentru tensiunea mai mica

    Personal folosesc 23-24.....e un bun "balance" intre putere si control

  11. #11
    junior
    Join Date
    May 2006
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    ok, ca incepator iti trebuie un racordaj mai moale, 21-25 ca sa ai putere, de control nu poate fi vorba la inceput. Dar daca racheta e oversize sau Babolat PD sau APD, atunci neaparat trebuie minim 55 altfel o sa dai numai in gard.

  12. #12
    incepator
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Ploiesti West
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Mersi de sfaturii! Chiar o sa tin cont de ele!

  13. #13
    incepator
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ionutzakis View Post
    ...adaugam si cat de des vrei sa schimbi racordajul si daca ai afectiuni la cot/incheietura/umar.
    Salutare. Sunt incepator si vreau sa-mi iau o racheta. Se pare ca sunt multi parametri care trebuie urmariti insa avand in vedere ca nu o sa joc mai mult de o data pe saptamana si ca bugetul nu are sa fie asa de generos vreau sa va intreb ce lucruri mai importante tb sa urmaresc la o racheta suprafata, greutate, racordaj (etc..) si ce valori recomandati pt acesti parametri. Trebuie sa mentionez ca ma cam deranjeaza clavicula dreapta.
    Multumesc.

  14. #14
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Daca ai buget redus si esti incepator poti sa-ti iei o racheta la mana a doua dar buna . Cauta un club mai puternic si intreaba pe la terenuri ce si cum ...
    Recomadari : suprafata 100,greutate 270-290 g,tensiune racordaj 26-28 .
    Trebuie sa vezi la un medic ce-ai la clavicula . Succes !
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  15. 3rd April 2008, 23:12
    Reason
    retard

  16. #15
    incepator
    Join Date
    May 2008
    Posts
    29
    Reputatie
    1

    Racheta copil

    Buna ziua !

    Am o fetita de aproape 8 ani care a inceput sa practice tenisul acum 1 an si cateva luni.
    De curand a inceput sa mearga si la turnee. Are o racheta HEAD LIQUID METAL, la care a trecut de la HEAD AGASSI 25.
    Cativa antrenori care au vazut-o jucand au spus ca racheta este prea grea si grosimea manerului e prea mare.
    As dori sa-mi spuna cineva cam ce ar fi mai bun pentru o astfel de varsta la o fetita.

    Multumesc anticipat !

  17. #16
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Ti-am raspuns pe celalalt thread .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  18. #17
    incepator
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    25
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihai_marculesc View Post
    Buna ziua !

    Am o fetita de aproape 8 ani care a inceput sa practice tenisul acum 1 an si cateva luni.
    De curand a inceput sa mearga si la turnee. Are o racheta HEAD LIQUID METAL, la care a trecut de la HEAD AGASSI 25.
    Cativa antrenori care au vazut-o jucand au spus ca racheta este prea grea si grosimea manerului e prea mare.
    As dori sa-mi spuna cineva cam ce ar fi mai bun pentru o astfel de varsta la o fetita.

    Multumesc anticipat !
    rachetele HEAD din gama liquidmetal sunt destul de bune, eu as recomanda un maner de 2. avantajul rachetelor HEAD este acela ca manerul se poate schimba!
    mult succes!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •